Mist berokkent de scheepvaart opnieuw ernstige schade Colons in Algiers betogen tegen Parijse regering OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT HET WEER Dulles tijdelijk op non-actief Pools schip gestrand bij IJmuiden; Liberiaan omhoog nabij Pernis Groot aantal schepen voor anker gegaan r Rustig en mistig before iiouSuu! Woedende uitval van premier Debré Bestuurders kregen een schrammetje... Eenzaam maar niet alleen 73e JAARGANG No 180 DINSDAG 10 FEBRUARI 1959 304e JAARGANG No 28 .ikwil Bolletje/ Lichte vorst Prinses Beatrix dineert met koning Boudewijn Het woord is aan Japans kroonprins Akihito trouwt op tien april Prins in Argentinië Hij moet een hernia operatie ondergaan De equilibrist Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15293 (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N. Soendaplern, Tel. 57755 Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct., p. kwartaal 7.65, fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Het ondoordringbare mistgordijn, dat nu al dagen over ons land hangt, heeft de scheepvaart opnieuw grote vertraging en aanzienlijke schadeposten berokkend. Bij IJmuiden strandde maandagavond het Poolse houtschip „Tczew", op de Nieuwe Waterweg zijn ongeveer op hetzelfde tijdstip twee Amerikaanse schepen met elkaar in botsing gekomen. Ter hoogte van Pernis liep vanochtend een Liberiaans vrachtschip aan de grond en bij Breskens kwam een Nederlandse kustvaarder omlioog te zitten, die echter later op eigen kracht weer vlot kwam. vrijwel onmiddellijk na de stranding al aan boord maar tot een contract volgens „nu cure, no pay" kwam het nog niet. De „Tczew" die in 1958 is gebouwd, en eigendom is van de „Polska Zegluga Morska" uit Stettin, verscheen om half acht op de radarschermen. Het schip liep vrijwel onmiddellijk daarna aan de grond op de buitenste bank, 200 meter van het duin. De kapitein had geen loodshulp ge vraagd. De „Nestor" koerste op zijn ra dar naar de Pool en kwam langszij van het achterschip. Bergingsdeskundigen van Wijsmuller stapten over, en trachtten een contract volgens Lloyds „open form" te sluiten. De Pool besloot echter, af te wach ten. De „Nestor" keerde daarop terug om de normale havendienst te gaan doen, ter wijl de „Stentor" en de „Simson" de wacht betrokken bij het Poolse schip dat drie uur na hoogwater vast was geraakt. De „Tczew" was met hout op weg van Lagos in West-Afrika naar de Minervaha- ven in Amsterdam voor Houtveem Het schip is zeer zwaar geladen. Het verkeer in de I.Jmuider haven ging van nacht normaal door. Vele schepen werden met behulp van radar binnengebracht. Al leen een Joegoslavisch schip bleef buiten wachten. Eigen hulppoging verergert situatie De gehele nacht heeft de kapitein van het Poolse schip getracht verbinding te krijgen met zijn „general-manager". De ze was echter niet te bereiken. De kapitein wil pas sleepboothulp accepteren als hij zeker is van toestemming. Het schip ligt met achterschip naar de wal, en komt veel water te kort. Bergingsdeskundigen me nen, dat het schip met zijn poging van dinsdagmorgen om zelf vlot te komen, zich in een nog moeilijker positie heeft ge werkt. Vanmiddag was alleen de „Stentor" bij het schip. De „Simson" was in de haven teruggekeerd. Het Poolse schip, dat een deklast van 260 ton heeft, ligt nog zo ver van het strand, dat de sleepboten er om heen kunnen varen. Het zal van de toestemming uit Polen afhangen, of de slepers van Wijsmuller vanavond bij hoogwater nog een poging kunnen doen. Er hangt nog steeds een sterke mist bo ven zee, zodat het moeilijk is een overzicht van de situatie te krijgen. De toestand van het schip lijkt niet alarmerend. Botsing op de Waterweg Maandagavond zijn twee Amerikaan se schepen op de Waterweg met elkaar in botsing gekomen maar deze aanvaring is goed afgelopen. De binnenkomende Ame rican Angler schampte gisteravond om 7 uur tussen Maassluis en Poortershaven het uitgaande s.s. Neva West. De laatste liep na de aanvaring aan de grond maar werd twee uur later door twee havensleep- Bovendien ligt in de mist voor de Nieu we Waterweg een groot aantal schepen in afwachting van beter zicht op zijn ankers te dobbex-en. Dit zijn niet slechts schepen, die op een „gaatje" wachten om binnen te lopen, maar ook vertrekkende boten, wier gezagvoerders, eenmaal op zee, het veiliger achten, voor anker te gaan. Som mige van deze schepen liggen nu al da genlang stil en op enkele van hen begint, blijkens ontvangen radiotelegrammen, gebrek aan water, brandstof of proviand te ontstaan. De havenradar werkt op volle toeren om diverse schepen binnen te lood sen. Een moeilijkheid schijnt te zijn, dat op vele voor anker gegane schepen nog geen beslissing genomen is over de vraag of men al dan niet zal proberen, de reis voort te zetten, zodat de loodsboten soms van het kastje naar de muur varen. Geen loods gevraagd Het 2556 ton metende Poolse vracht schip „Tczew" ls maandagavond om half acht 500 meter ten noorden van de IJmui- der noorderpier is gestrand. Het zit nog steeds muurvast. Het schip heeft om half zes bij hoogwater vergeefs getracht, op eigen kracht vlot te komen. De kapitein zal nu wel de hulp van Wijs muller moeten inroepen. Bergingsdeskun digen van deze firma stapten maandag Advertentie (Van onze weerkundige medewerker) Langzaam maar zeker is het nu ook in het westen des lands zo gaan winteren dat de schaatsen konden worden ondei-gebon- dcn. Drie jaar geleden beleefden wij in ons land de koudste februari sinds 250 jaar. Gelukkig is Koning Winter dit keer min der wreed want bij 's nachts 4 tot 7 gra den en ovei'dag lichte vorst met weinig wind is het nog wel uit te houden. Of het nog tot een Elfstedentocht zal komen? Waarschijnlijk lijkt dat nog niet want het vriest 's nachts niet streng ge noeg om alle grotere vaarwateren en meren met een betrouwbare ijslaag te be dekken. Verleden jaar zette de winter ook pas na 20 februari in en duurde hij tot eind maart. Wij hebben het niet op die late wintertjes, maar in februari mag men nog niet anders dan winterweer verwachten. Het is opmerkelijk dat de hogedrukgebie- den deze winter zo'n grote belangstelling voor het vasteland van Eux-opa hebben. Dit heeft tot gevolg dat er veel rustig en ook mistig weer (dit vanwege de afkoeling) voorkomt. Het aantal mistdagen dat in het winterseizoen ruim 20 bedraagt, is al be langrijk overschreden. Verwachting tot morgenavond: Overwegend droog weer met op de meeste plaatsen mist of laag hangende bewolking. Zwakke noordoostelijke wind. Overwe gend lichte vorst Volledige weerrapporten op pagina twee. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S Advertentie BARTELJORISSTR. HAARLEN "TtL 13439 NOORSE TRUIEN - SOKKEN boten van L. Smit en Co. vlotgesleept. Het schip kreeg geringe averij maar keerde toch terug naar Rotterdam. Het uitgaande Liberiaanse schip „At lantic Guardian" (10080 ton) is vanmorgen omstreeks kwart over negen aan de grond gelopen ter hoogte van Pernis. Sleepboot hulp is in de nabijheid. Men hoopt het schip om half een bij hoog water vlot te brengen. Emmy S weer vlot De Nederlandse kustvaarder „Emmy S." uit Rottei-dam, die zondagnacht op een paalhoofd vijf kilometer westwaarts van de Nieuwe Veei'haven bij Breskens is ge varen, is in de loop van gistermiddag op eigen kracht vlot gekomen. De kustwacht uit Nieuwersluis ontdek te het schip maandagochtend vroeg, doch door het slechte zicht van nog geen 25 meter was het onmogelijk het vaartuig te hei-kennen of zijn juiste positie te bepalen. De „Emmy S." had echter via de boord- x-adio contact met de vaste wal opgenomen. Een bergingsvaartuig en een sleepboot, die waren uitgevaren, behoefden geen assistentie te verlenen. De „Emmy S." ligt thans midden in de monding van de Westerschelde. Zij zal bij het optrekken van de mist naar Vlissin- gen vai-en om daar op averij ondei-zocht te worden. TORBAY (UPI) Voor de kust van Newfoundland is maandagavond het 300 ton metende vissersvaai'tuig „Cape Dauphin" vei-gaan. Alle twaalf opvaren den konden door een andere vissersboot, de „Zerva" aan boord worden genomen. Canadese en Amerikaanse piloten wach ten tot de mist optrekt om een ander vis sersvaartuig dat eveneens voor de kust van Newfoundland in nood vex-keert, de „Blue Wave", hulp te kunnen bieden. De marconist heeft verklaard dat een storm met windkracht 10 het schip dreigt te doen zinken. De „Blue Wave" heeft zeventien man aan boord. SANKT ANTON (UPI) Koning Bou dewijn, Prinses Beatrix, Prinses Charlotte van Luxemburg en Prins Charles van Luxemburg hebben maandagavond geza menlijk in het restaurant „Tannenberg" te Sankt Anton gedineerd. Na het diner bleven de koninklijke gasten nog geruime tijd bijeen. Prinses Beatrix had maandagmiddag geskied op de hellingen van de Valuga. In het station van de kabelbaan op deze berg, ontmoette zij koning Boudewijn en prinses Charlotte. Met beiden had zij een kort ge sprek. Het gezelschap van de Belgische koning koos eveneens de hellingen van de Valuga om te skiën. Prins Charles van Luxemburg bracht een bezoek aan Mün- chen. Prins Jean van Luxemburg was evenmin van de partij. Hij is in Luxem burg en wordt vandaag of woensdag in Sankt Anton terugverwacht. Op 15 februari wordt prinses Elisabeth van Joegoslavië in Sankt Anton verwacht. Ook zij zal haar intrek nemen in het Post- hotel, waar de andere koninklijke bezoe kers uit de Benelux logeren. Anonymus: Men kan beter zonder eten naar bed gaan dan opstaan met schulden. Sankt Ankton is op het ogenblik het trefpunt van de Belgische, Luxem burgse en Nederlandse vorstentelgen. Wat hen verenigt is de wintersport. Prinses Beatrix trekt er veelvuldig op uit om lange skitochten te maken. Koning Boudewijn van België is al evenzeer een enthousiast skiër. ALGIERS (UPI) De Fransen in Al gerije hebben gisteren bij duizenden de ge legenheid van premier Debré's eerste be zoek aan Algerye aangegrepen voor een luidruchtige demonstratie tegen de Al gerijnse politiek van De Gaulle's vijfde republiek. Zy schreeuwden „Debré aan de galg", juichten voor (wylen) maarschalk Pétain, die leider van de Vichy-regering is ge weest, en zij stelden de vertegenwoordigers, die zij naar het Franse parlement hebben gestuurd aan de kaak met kreten als „Jullie zijn uitgekocht". Hun houding was weinig minder verhit dan die bij de opstand van dertien mei. De klacht is nog dezelfde: Parijs heeft de krachtige actie achterwege gelaten die vol gens de kolonisten de enige manier is om hun bestaan hier te waarborgen. Alleen de aanwezigheid van veel politie, verhinderde een gewelddadiger demon stratie. Nu kwam alleen Pierre Lagaillarde in de verdi-ukking, de jonge student die de opstand van de dertiende mei geleid heeft en die in november in het Franse parle ment wei"d gekozen. De auto van Lagail larde werd tegengehouden en ook aan deze „député" werd verweten dat hij „uitge kocht" was. Op een onbewaakte overweg in de buurtschap Miste tussen Winterswijk en Aalten werd in een dichte mist de auto van de 28-jarige heer Ter Braak uit Doetinchem door een trein geramd. Noch de automobilist noch de trein bestuurder kreeg noemenswaardig letsel. Hoe groot de materiële ravage was toont deze foto. Aan de verbittering der extremisten tegen de politici van Parijs werd lucht ge geven, na een officiële plechtigheid, tijdens welke Debré een krans legde op het graf van de onbekende soldaat in het hart van de Algerijnse hoofdstad. Debré wond zich zo op over de houding van het publiek, dat hij zich tot de demonstranten wendde en schreeuwde: „Jullie zouden er beter aan doen lang leve Frankrijk te roepen, zoals ik doe". De rel bi-acht Debré er ook toe „een paar persoonlijke woorden" toe te voegen aan zijn officiële redevoering op een receptie in het paleis van de gouver neur-generaal, na de kranslegging. „Alleen kwaaddenkende geesten kunnen beweren dat er meningsverschil tussen de staats- chef en de regering bestaat. Hoe kan men aan de woorden van generaal De Gaulle twijfelen dat er geen sprake van politieke onderhandeling (met de Algerijnse rebel len) zal 'm. als men niet door bijbedoe lingen gedreven wordt", aldus Debré. „De tijd voor getwist over het gebx-uik van woorden is voorbij. Er zijn niet langer slagzinnen, of een magische formule, om het pi-obleem op te lossen. De waarheid is dat Algerije een land onder Franse soevereiniteit is". Slechts een sterke politiemacht kon voorkomen dat Debré een welkom ten deel viel als premier Mollet, op 6 februari 1956. Mollet werd toen door x-echtse extremisten gemolesteerd en met overrijp fruit be kogeld. Maandag heeft Debré besprekingen ge voerd met de militaire autoriteiten. Van daag zal formeel het „plan van Constan- tine" worden gelanceerd, een economisch ontwikkelingsproject waarvan de hoofd zaken reeds door generaal De Gaulle in oktober te Constantine werden bekend gemaakt. NEW YORK (UPI) De waarnemer van de Algerijnse regering in ballingschap bij de UNO, de minister van Voorlichting Yazid, heeft gezegd dat de verklaring van premier Debré bevestigt dat er geen kans bestaat on een onmiddellijke vrede in Al gerije. Alles wat in De Gaulle's verklaring als belangwekkend of positief kon worden beschouwd heeft de premier te niet gedaan. „Ondanks het respect dat wij de president van de Franse republiek zijn verschuldigd kunnen wij de uitlatingen van de heer De bré slechts beschouwen als de uitdrukking van het officiële standpunt van de Franse regering". „Om in het Algerije van 1959 te spreken over de „Franse soevereiniteit" is waanzin. Er bestaat geen ander woord voor", aldus Yazid. Vandaag beginnen wij met de pu- blikatie van gedeelten uit het boek van Prinses Wiïhelmina, „Eenzaam maar niet alleen." Op pag. 5 treft men het eerste deel aandat gewijd is aan jeugdherinneringen en speciaal de gedachten terugroept naar de figuur die aan Prinses Wiïhelmina, later Vorstin der Nederlanden, zijn vaderlijke zorgen heeft gewijd: Koning Willem III. TOKIO (AFP) Het huwelijk van prins Akihito en mejuffrouw Misjiko Sjoda zal op 10 april worden voltrokken, zo is te Tokio officieel meegedeeld. De plechtige aankondiging van het huwelijk zal op 16 maart door keizer Hirohito geschieden. BUENOS AIRES (UPI) Prins Bern- hard is maandag per vliegtuig uit Chili in Buenos Aires aangekomen. De prins is officieel de gast van de Ar gentijnse regering. Hij werd op de lucht haven van Ezeiza door hoge Ai'gentijnse officiële personen en door leden van de Nederlandse ambassade opgewacht. Na de officiële receptie reed de Prins naar zijn hotel. Hij zal vandaag naar Asuncion del Paraguay vertrekken. WASHINGTON (Reuter/UPI) John Foster Dulles heeft om gezondheidsrede nen, „voor een korte periode" zyn functie van minister van Buitenlandse Zaken neer gelegd, zo heeft het Witte Huis bekendge maakt. Dulles, die op 25 februari 71 jaar wordt, gaat naar het militaire Walter Reed- hispitaal voor een hernia-operatie. Dit schreef Dulles aan Eisenhower in een brief, waarin hij hem ook enkele weken verlof vroeg om te herstellen van de ontsteking aan de dikke darm, waaraan hy in decem ber leed. Eisenhower stemde erin toe dat Dulles' werkzaamheden enkele weken aan onder minister Christian Herter zullen worden overgedragen. Als diens plaatsvervanger zal de ondei-minister voor Economische Zaken Douglas Dillon fungeren. Dulles schreef aan Eisenhower dat hij steeds te x-aadplegen zal zijn en dat hij verwacht na enkele weken zijn taak weer volledig te kunnen hervatten. Dulles liet Eisen hower zijn brief ter hand stellen toen hij maandagmiddag op het Witte Huis verslag over zijn Europese besprekingen kwam uitbrengen. Verslaggevers, die hem maandagochtend bij zijn terugkeer op het vliegveld zagen, meldden toen dat Dulles er opvallend op gewekt en gezond uitzag. De aankondiging van zijn tijdelijke terugtrekking kwam dan ook als een dondex-slag bij heldere hemel voor de vele journalisten die wacht ten op inlichtingen over Dulles' reis. De perschef van het Witte Huis zei het na- tuurlijk te achten dat Dulles de Verenigde Staten op een mogelijke ministersconferen tie van de Grote Vier zal vertegenwoox-- digen. In zijn brief schrijft Dulles dat hij thans de gelegenheid heeft zich volledig te concentreren „op de gecompliceerde en ernstige problemen die zijn ontstaan door de Russische dreigementen ten aanzien van Berlijn en het antwoord van de westelijke geallieerden". (UPI) In 1956 werd Dulles met succes wegens een ingewandskanker geopereerd. Ditmaal is er geen sprake van een „kwaad aardige aandoening". John Foster Dulles is onmiddellijk na zijn bliksembezoek aan Europa in een Washingtons ziekenhuis opgenomen om geopereerd te worden. Verleden week had deze ruim zeventigjarige man, wiens ge zondheid al enige tijd slecht is, haastig nog „even" een hele reeks inspannende bespx-ekingen gevoerd in Londen, Parijs en Bonn; zes dagen na zijn vertrek uit Washington was hij alweer thuis. Een in drukwekkend staaltje van doorzettings- en uithoudingsvex-mogen op een leeftijd, waarop de meeste mensen het toch maar liever wat rustigjes-aan gaan doen. Bovendien houdt Dulles nog altijd vast aan zijn zenuwslopende rol van equili brist op het randje van de oorlogs-af- grond. Maar ja, zenuwslopend? Vermoe delijk niet voor hemzelf, want hij schijnt er behagen in te scheppen; misschien ook niet voor de Sovjet-leidei-s, die telkens weer kans zien een troef van Dulles te overtroeven. In elk geval wél zenuwslo pend voor ons, mensen in West-Europa, die dit gebalanceer op de rand van de afgrond gefascineerd maar met ontzetting aanzien. Gefascineerd, omdat spelen om hoge inzetten nu eenmaal altijd iets adembenemends heeft; maar met ont zetting, omdat wij ons daarbij verbijsterd realiseren, dat wijzèlf in dit geval die hoge inzet vormen en daar niets aan kunnen veranderen Dulles heeft deze speciale techniek nu weer toegepast in verband met de kwestie Berlijn, waaromtrent hij enerzijds heeft laten doorschemeren, onder bepaalde om standigheden wel bereid te zijn tot het doen van zekere, nog onbekende, concessies aan de Russen, terwijl hij anderzijds heeft verklaard, dat het Westen „zo nodig liever een oorlog zou riskeren dan zich uit Berlijn te laten zetten". Hij heeft ook blijk gegeven van enige geneigdheid om in Midden-Europa een ietwat stabielere vredestoestand te helpen scheppen, maar tegelijk heeft hij welbewust een domper op de Amerikaanse geest van toenadering jegens de Russen gezet door juist op dit ogenblik de tekst van de geluidsband in zake het lucht-incident van 2 september 1958 openbaar te laten maken. Dit alles zijn ongetwijfeld handige di plomatieke manoeuvres, bedoeld om het Kremlin te laten voelen, dat er met het Westen wel te praten valt, maaral leen over bijzaken en niet over de hoofd zaak. Want die hoofdzaak is: de moge lijkheid van een eventueel met Russische steun uitgevoerde Oostduitse militaire blokkade van Berlijn, die tot doel zou hebben het vertrek van de Westelijke be zettingstroepen te forceren. Het is begrij pelijk, dat het Westen zich door een der- gelijke chantage-poging niet tot toegeven wil laten dwingen en dat het dus moet proberen, de Russen op andere gedachten te brengen. Misschien kan dat door, zoals blijkbaar in de bedoeling van Dulles heeft gelegen, het hele Duitse probleem opnieuw aan de orde te stellen en in dat opzicht wat water in de wijn te doen; misschien ook door Westelijke bereidheid tot het „verdunnen" van de militaire sterkte in een gebied aan weerskanten van het IJze ren Gordijn. Laatstgenoemde bereidheid zou dan bedoeld zijn als een Westelijk ant woord op het communistische Rapacki- plan, dat daarmee dus ook weer op het tapijt zou kunnen komen. Er is echter alle reden om zich af te vragen of Kroesjtsjev inderdaad bereid zal zijn, ter wille van deze of andere Westelijke concessies de greep, die de Russen en Oostduitsers als ge volg van de militaire situatie van 1945 op Berlijn hebben, niet te misbruiken. En dan wordt het een kwestie van militair machtsvertoon (of machtsgebruik) met tanks of bommenwerpers, waaraan een zeer groot oorlogsrisico is vex-bonden. Een „gecalculeerd risico" zeggen de Ameri kanen. En nu kan het Westen de Sovjet- Unie wel „volledig verantwoordelijk" stel len voor dat risico, maar dat verandert helaas niets aan de consequenties daar van voor de eventuele slachtoffers. Een bombardement, dat door de Russen is ge provoceerd, is in geen enkel opzicht min der catastrofaal dan een bombardement waarvoor de Russen niet verantwoorde lijk zouden zijn. Daarom ligt het in de rede dat men, althans in West-Europa, méér begrip en waardering kan hebben voor de pogingen van premier Macmillan om door een per soonlijk en informeel polsen van de Rus sische leiders een weg uit de impasse te vinden, dan voor de equilibristische krachttoeren van Dulles. Sabelgerammel (zoals dat nog met een volstrekt ver ouderd woord heet) is iets waaraan de wereld wel allerminst behoefte heeft. Als het gaat om zaken van een zo precaire aard als de kwestie-Berlijn ver dient de rustige en voorzichtige Britse wijze van aanpakken stellig de voorkeur. Simon Koster

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 1