CPanda en het bolknakmysterie Eindelijk van die hoest af! Geen positieve resultaten inzake de landbouwproblemen bereikt I J Aanhoudend vriezend weer Vrijgezellen zuchten nog onder fiscale erfenis der nazi's NAAIMACHINES Benelux-ministers te Brussel bijeen Scholten Carton beperkt de produktie nog steeds Scholten's Aardappelmeel Textiel goedkoper, papier duurder in Indonesië KNSM verkoopt schip voor de sloop Kolenproduktie december Wereldbank-leningen Zittingsperiode van Hoge Autoriteit eindigt heden LEERZAME TABEL W.A.-verzekering inzake atoominstallaties Nedescobank n.v. door Escomptobank opgericht Koers Antilliaanse gulden Acht mijnen in de Borinage zullen worden gesloten Dekkingspercentage van 7,59 in Indonesië De Boerenleenbanken in januari Nieuwe nuntius benoemd Albanees in Joegoslavië van spionage verdacht ABDÏISIROOP *1 it J DiNbDAG 10 FEBRUARI 1959 (Van onze correspondent in Brussel) DE DISCUSSIE OVER DE LANDBOUWPROBLEMEN heeft gisteren op de Benelux- ministersconferentie niet tot positieve resultaten geleid. De ministers zullen op 26 en 27 februari aanstaande in Nederland opnieuw bijeenkomen om het debat over de harmonisatie van het landbouwbeleid en de liberalisatie van de handel in landbouw- en tuinbouwprodukten te hervatten. Gisteren ging het voornamelijk over de invoer in België van een belangrijk contingent Nederlandse ongesuikerde conden&melk, welke invoer reeds in 1956 was toegezegd. De Belgische minister van Landbouw, baron Albert de Vleeschauwer, verklaarde gisteren dat de Nederlandse regering de export van condens in zö'n belangrijke mate blijft subsidiëren, dat de Belgische condensindustrie, die slechts met. geringe overheidssubsidies werkt nooit de con currentie van de Nederlandse condens zal kunnen doorstaan. Op het ogenblik importeert België overi gens opnieuw verse Nederlandse boter. Het Nederlandse standpunt was gebaseerd op de formele overeenkomst, welke in 1956 was afgesloten. De regeringen zullen deze kwestie door de experts opnieuw laten onderzoeken en men ziet thans in, dat er een ernstig landbouwdebat op ministerieel niveau moet plaatshebben. Tegenover de Belgische eis van de harmonisatie van het landbouwbeleid in Beneluxverband stelt Nederland de eis van liberalisatie van de handel in landbouwprodukten. Wanneer het debat, op deze manier wprdt voortgezet, zal er nooit een oplossing tot stand kunnen worden gebracht. Er is wel spoedig een overeenkomst bereikt over en kele minder belangrijke kwesties, onder meer de afschaffing van de grensarbeiders- kaart. De Belgische en Nederlandse grens arbeiders zullen bij het dagelijks passeren van de grens gewoon hun identiteitskaart tonen. Aan de grenspost op het kanaal van Hansweert zullen de maatregelen worden genomen om het oponthoud van schepen te vermijden. Experts zullen de vraagstuk ken van de belastingen, die in de drie landen op het wegvervoer drukken, onder zoeken. De Belgische minister van Buiten landse Zaken, de heer Pierre Wigny, heeft zijn collega's een procedure voorgesteld voor het contact van de Benelux-minis- terraad met de interparlementaire Bene- luxraad. Men moet vermijden, dat er con flicten tussen de regeringen en deze par lementaire raad zouden ontstaan. Van Dividend 1958 16 pet. onv.) De carton- en papierfabriek voorheen W. A. Scholten n.v. te Groningen stelt over het boekjaar 1957-1958 een dividend voor van 16 percent (onv.). De brutowinst heeft met verrekening van belastingen 1.509.370 bedragen (v.j. 2.128.374). Na afschrij vingen op gebouwen en woningen, machi nes etc. en een reservering van 5.000 (onv.) resteert een saldo winst van 202.161 (v.j. 219.990). De afzet van het gerede produkt onder vond in de eerste maanden van het boek jaar toenemende moeilijkheden, zodat zelfs tot produktiebeperking moest worden be sloten. Deze beperking zette zich het ge hele jaar voort. Zowel de prijzen van de produkten der cartonfabriek als die van de papierfabriek konden zich vrijwel op het bestaande niveau handhaven. De totale produktie en afzet bleven echter achter bij die van het vorige boekjaar. Niettemin kon dit boekjaar toch nog met een te vredenstellend resultaat worden afge sloten. De grondstoffenvoorziening voor beide fabrieken ondervond geen moeilijkheden. De betaalde prijzen waren niet hoger dan in het voorgaande jaar. De reserve ver nieuwing fabrieksinstallatie ad 2.135.968 werd aangewend voor afschrijving op de vernieuwing fabrieksinstallatie. De inves teringsobjecten kwamen bijna geheel ge reed. De nieuwe krachtcentrale kon medio juli in bedrijf worden gesteld. De daar mede reeds verkregen resultaten beant woorden volkomen aan de verwachtingen en wettigen de hoop, dat daarmee in de toekomst belangrijke besparingen zullen worden bereikt. Aan voorspellingen voor het lopende boekjaar waagt de directie zich niet. Nog steeds moet .met produktie beperking worden gewerkt. In de aandeelhoudersvergadering van W. A. Scholten's aardappelmeelfabrieken n.v. welke vanmiddag te Groningen onder voorzitterschap van de president-commis saris dr. E. H. Ebels werd gehouden, wer den de jaarstukken met 1500 stemmen voor en 100 tegen, goedgekeurd. In antwoord op vragen onderstreepte de president- directeur, de heer G. F. Dalenoord, het belang dat landbouwers en aardappelmeel- industrie hebben in het verbouwen van aardappelrassen met hoger zetmeelpercen- tage dan de huidige 20 percent. Om de leidinggevende positie op het ge bied van zetmeelderivaten te kunnen hand haven, is het nodig dat grote bedragen be schikbaar worden gesteld voor. speurwerk. Het bestaan van het concern op lange ter mijn gezien, hangt daarvan af. In het lo pende boekjaar zal naar raming 5 miljoen gulden worden geïnvesteerd voor de fabri- kage van nieuwe produkten. De vergadering besloot tot het aangaan van een obligatielening, groot 2 miljoen gulden en Wt. percent tegen een koers van 99 Vz percent. De prijzen voor texxtielgoederen zijn de laatste tijd in Djakarta scherp gedaald. Dit is het gevolg van het verlenen van invoer vergunningen tot een waarde van bijna 4 miljoen gulden en van de aankomst van Japanse textielleveranties binnen het kader van de oorlogsherstelbetalingen. „Business News", dat hiervan melding maakt, merkt echter op dat de prijsdaling alleen betrek king heeft op goedkope kwaliteiten. De betere kwaliteiten zijn slechts heel weinig, of niet, in prijs gedaald. De prijzen van papier, met inbegrip van krantenpapier, zijn sinds 1 januari met tien percent gestegen. Dit is, aldus „Business News", een gevolg van schaarse voorraden. Sinds 1 januari hebben de importeurs geen nieuwe invoervergunningen voor papier gekregen. Nederlandse en Luxemburgse zijde is toe gezegd, dat het vraagstuk zal worden on derzocht. Op het ogenblik echter is het be palen van een officieel standpunt moeilijk, daar in de beide landen een nieuwe re gering zal moeten worden geformeerd. Gesleept, door de „Strave" uit Kiel is dinsdag het stoomschip „Ganymecies" van de K.N.S.M. uit Amsterdam vertrokken voor zijn laatste reis. Het schip is voor de sloop naar Duitsland. De „Ganymedes" werd in 1917 gebouwd. Het vrachtschip mat. 2722 bruto registerton en verrichtte de laatste jaren Westindische diensten. Volgens opgave van het ministerie van Economische Zaken bedroeg de Neder landse kolenproduktie in december 1958 (volgens de voorlopige gegevens) 911.845 ton bij 23 werkdagen tegen 971.062 ton (definitief) bij 23 werkdagen in november. De totale invoer van kolen (exclusief bun kermateriaal) bedroeg in december (even eens voorlopig) 754.252 ton tegen 612.659 ton in november. De invoer uit de Ver enigde Staten bedroeg 310.963 (v.m. 226.501) en uit West-Duitsland 217.411 (v.m. 203.223 ton). In november kwam in totaal beschikbaar voor binnenlands ver bruik 1.138.021 ton. waarvan voor de grootindustrie 719.481 ton en voor huis brand en kleinindustrie 418-540 ton. Blijkens het door de Internationale Bank voor Herstel en Ontwikkeling (Wereldbank) gepubliceerde verslag over het tweede half jaar van 1958. heeft deze bank in die perio de in totaal vijftien leningen toegestaan voor een totaalbedrag van 431.400.000 dollar. De leningen zijn toegewezen aan Oostenrijk, Brazilië, Ceylon. Colombia, Ecuador, de Federatie van Malakka. India (twee leningen). Japan (vier leningen). Peru, de Soedan en Zuid-Afrika. De Wereldbank heeft hiermede in totaal aan 49 landen 219 leningen verstrekt. De hieruit, voortvloeien de financiële rechten en verplïchtiiïgen be lopen momenteel een bedrag van omstreeks 4,25 miljard dollar. Vandaag is het zes jaar geleden dat op 10 februari 1953 de gemeenschappelijke markt voor kolen, erts en schroot werd in gesteld. Op die dag begon daarom, krach tens het verdrag tot oprichting van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal een periode van zes jaren, waarin de in 1952 benoemde leden van de Hoge Auto riteit hun functie zouden uitoefenen. Er moet nu dus een „nieuwe" Hoge Autoriteit worden benoemd. f Dezer dagen zullen de regeringen van de deelnemende staten acht leden benoe men. Deze leden benoemen dan het negen de lid, dat gekozen is wanneer het ten minste v'if stemmen verkrijgt. In 1952 wer den alle leden van de Hoge Autoriteit voor ten minste zes jaar benoemd. In de nieuw te benoemen Hoge Autoriteit wordt om de twee jaar een derde van de leden ver vangen. Door het lot zal moeten worden bepaald welke drie leden na twee jaar en welke drie leden na vier jaar aan de beurt van aftreden zijn. Dan zal dus de in het verdrag bedoelde toestand zijn bereikt, dat de leden van de Hoge Autoriteit voor zes jaar worden benoemd en dat om de twee jaar een derde der leden aftreedt. Ook worden om de twee iaar de voorzitter en de vice-voorzitter van" de Hoge Autoriteit opnieuw benoemd. De eerste atoomijsbreker ter wereld, de „Lenin" wordt bij een werf in Leningrad afgebouwd. Foto boven: een vooraanzicht van de Russische ijsbreker Foto onder: de schroefas van de midden-machine Het orgaan van de Nederlandse Vrijgezellenbond publiceert onderstaande „leer zame tabel", die de mistoestand illustreert van de fiscale onderdrukking der onge- huwden in ons land als erfenis van de Duitse bezetting. Inkomen Vooroorlogs I in o per jaar tarief van Groep I Groep It II 3.000 269 f 261 103 6.000 728 f 718 101 9.000 ƒ1291 1278 101 20.000 ƒ3902 f 3887 100 Duits tarief I in Groep I Groep H 535 357 1553 1035 2700 f 1800 f 8590 5730 van II 150 150 150 150 Thans I in °/o van Groep I Groep II II 321 142 226 ƒ1165 660 176 ƒ2219 1347 165 7763 f 5376 144 Ter toelichting vermeldt de N.V B. nog het volgende: Vóór de laatste wereldoorlog waren er bij de Rijksinkomstenbelasting geen verschillende tarieven voor gehuwden en ongehuwden. De tegelijkertijd geheven Gemeentefondsbelasting maakte we] on derscheid, doch de verschillen waren slechts klein. Wanneer de ongehuwde nog bij zijn of haar ouders inwoonde, werd er nog iets opgelegd. Bij een inkomen van 3000 betaalde de ongehuwde alleenwo nende 103 °/o en de ongehuwde nog in gezinsverband levende, 108 van hetgeen de gehuwde zonder kinderen met hetzelfde inkomen had te betalen. Bij hogere inko mens werden deze verhoudingscijfers nog lager! Tijdens de Duitse bezetting verviel de Gemeentefondsbelasting en werd slechts de Rijksinkomstenbelasting geheven Bij die herziening zijn de bekende groepen 1 en II, die voorheen niet officieel bestonden, inge voerd en daarmede tevens de grote afstand daartussen. Die grote afstand, t.w. 50 méér dan gehuwden, zonder kinderen, was de straf, die gesteld werd op de ongehuwde staal, overeenkomstig de beginselen, zoals die werden verkondigd door Mussolini en later door Hitler. Ongeveer twintig jaar nadat de „vrijgezellenbelasting" in Italië was uitgevonden, werd zij in Nederland ingevoerd. Wie nu gedacht zou hebben, dat deze op oorlogseconomie en nationaal-sooialisme stoelende bijzondere heffing in vredestijd zou worden opgeheven, vergist zich. Noch bij de regering, noch bij het parlement is de gedachte opgekomen dit te doen. In tegendeel, men heeft de wanverhouding nog veel erger gemaakt dan zij reeds was (zie laatste kolom). De groep van verzekeringsdeskundigen der Organisatie voor Europese Economi sche Samenwerking werkt te Parijs aan de opstelling van een conventie inzake ver plichte wettelijke aansprakelijkheidsver zekering tegen het ongevallenrisico, ver bonden aan het gebruik van atoominstal laties. Ieder, die een atoominstallatie ge bruikt, zal onder de te ontwerpen conven tie zijn aansprakelijkheid tegenover der den tot een bedrag van 15 miljoen dollar moeten verzekeren Men verwacht, dat de deskundigen ver scheidene dagen nodig zullen hebben om de conventie te ontwerpen. De conventie moet worden goedgekeurd door het Euro pees Atoomagentschap. De deskundigen zullen voorts verzekeringen tegen het risi co, verbonden aan het vervoer van radio actieve materialen, bespreken. Naar wjj van de zijde van de Escompto bank n.v. vernemen, is het Nederlandse deel van het bedrijf ingebracht in de door de bank opgerichte Nederlandse Naamloze Vennootschap Nedescobank gevestigd te Amsterdam en Den Haag. Dc nieuwe ven nootschap heeft alle rechten en verplich tingen van het Nederlandse bedrjjf van de Escomptobank overgenomen. De leiding der nieuwe vennootschap berust bij dezelf de personen, die aan het hoofd van de kan toren te Amsterdam en Den Haag van de Escomptobank hebben gestaan. De vennootschap is opgericht onder Ne derlands recht. Directie en raad van com missarissen zijn samengesteld uit nersonen van Nederlandse nationaliteit. Het maat schappelijk kapilaal van de Nedescobank bedraagt nominaal 15 miljoen gulden. De EscomDtobank heeft voor haar inbreng no minaal 3.8 miljoen gulden aandelen ont vangen. Andere Nederlandse aandeelhou ders hebben voor nominaal 4 miljoen gul den in het kapitaal deelgenomen. Het ge plaatste en volgestorte kapitaal bedraagt derhalve nominaal 7,8 miljoen gulden. Met ingang van 10 februari is de koer* van de Antilliaanse gulden tegenover de Nederlandse gulden gesteld op 49.80 res pectievelijk 50.60 Antilliaanse gulden bij aankoop respectievelijk verkoop van 100 Nederlandse guldens. Voorheen gold een koers van 49.50 respectievelijk 50.40 Ant gulden per 100 Nederlandse gulden. Advertentie Alle merken, dus ruime keuze ENGEL, Gr. Houtstr. 181, Tel. 1444* 15. Haastig draaide Panda hel licht aan, dat op zo'n geheimzinnige manier was uit- gefloept. „Iemand heeft in het donker die sigaar uit je hand gegrist!", riep hij. „Vlug, laten we overal rondkijken! Hij kan niet ver weg zijn!" „Wacht!", riep Pat geprik keld, „maak toch niet altijd zulke over haaste gevolgtrekking ens, bekorrah! Een goede detective denkt na, voor hij handelt!" Hij bekeek zijn vingers, waartussen hij zo even de sigaar had gehouden en begon op zijn onnavolgbare wijze te redeneren: „De sigaar is niet uit mijn vingerens gevallen", stelde hij vast, „anders moest hij hier nog liggen. Hieruit volgt, dat iemand de sigaar heeft weggepakt, nadat hij eerst het licht had uitgedaan. Dus diefstal. Als we hierbij bedenken, dat deze diefstal plaats vond. vlak nadat de uitvinding van de professor was gestolen, vinden we hier een bewijs van mijn theorie, dat de sigaar iets met de uitvinding te maken heeft. Ik krijg zelfs de indruk, dat de dief van de sigaar de zelfde is, als de dief van de uitvinding. Voorts...." Maar Panda luisterde al lang niet meer naar de deducties van de grote detective, hoe raak en scherpzinnig ze ook waren. Hij volgde zijn eigen gedachten- gang. Bedenkend, dat de dief niet ver uit de buurt kon zijn en dat hij hem misschien nog kon pakken, als hij vlug was, rende hij naar buiten. En daar zag hij nog net iemand, die zich met de uitvinding en de sigaar uit de voeten maakte.... Volgèns een officiële bekendmaking zul len acht van de veertien kolenmijnen in de Borinage in zuid-België worden geslo ten, daar hun exploitatie niet lonend meer is. Ruim 6.000 mijnwerkers, waarbij on geveer 3.000 Italianen, zullen hierdoor werkloos worden. Voor de wederinschake- ling van deze mijnwerkers zal hulp wof- den verleend door de hoge autoriteit der E.G.K.S. De goud- en deviezenreserves van In donesië dalen nog steeds. Eind januari be droegen zij ongeveer 2.035 miljoen rocpiah, hetgeen een dekkingspercentage van 7.59 vertegenwoordigde. Het door de Indonesische wet gestelde minimum-dekkingspercentage bedraagt 20. Bij de Stichtingen Spaarbank van de Boerenleenbanken, aangesloten bij de Coö peratieve Centrale Boerenleenbank te Eindhoven en de Coöperatieve Centrale Raiffcisen-Bank te Utrecht, hebben de stortingen en terugbetalingen in januari 1959 respectievelijk 178.900.000 en 110.800.000 belopen, zodat er een spaar overschot was van 68.100.000. In decem ber 1958 bedroeg het spaaroverschot f 58.000.000. VATIKAANSTAD (UPI) Paus Joan nes XXIII heeft mgr. Giuseppe Beltrami titulair aartsbisschop van Damascus, be noemd tot pauselijk nuntius in Neder land. Mgr. Beltrami is sinds 1950 in de Liba non werkzaam geweest. Hij is te Fossano in Noord-Italië geboren en thans zeventig jaar oud. In maart 1916 werd hij priester en op 7 april 1940 tot bisschop gewijd. Mgr. Beltrami volgt in de standplaats Den Haag Paolo kardinaal Giobbe op, die na zijn kardinaalscreatie naar Rome ver trok. BELGRADO (Reuter-AFP) De Alba nees Hafiz Hoxha is door de Joegoslavische autoriteiten in staat van beschuldiging ge steld. omdat hij getracht zou hebben ten behoeve van zijn land in Joegoslavië een spionagègroep te organiseren. Als hij schul dig bevonden wordt, kan hij ter dood wor den veroordeeld. Het is voor de eerste maal sinds 1955 dat een burger van een communistisch land door Joegoslavië van spionage wordt be schuldigd. Later op de dag bekende Hoxha voor de rechter, dat hij inderdaad in Joegoslavië een spionagenet voor Albanië had moeten oprichten. Advertentie Ik begon al te den ken, dat die hoest nu eenmaal bij mijn gestel hoorde. "Neem toch eens Abdijsiroop", zei een kennis, "die J|pf| zuivert je luchtwegen - MË en déar gaat het om", v* En ja hoor, eerder dan ik dacht was 't afgelopen met die plaag! De 23 genezende bestanddelen lossen het slijm op en verjagen de ziektekiemen. (AKKER SIROOP) 't 'i Treffen. Het communistische persbureau „Nieuw China" heeft maandag bekend gemaakt, dat begin vorige week een kustartillerie tot zinken is gebracht, toe dit schip bij de kust van Foekien pro beerde vissersschepen aan te houden. Bij dit treffen, ten oosten van het eiland Pingtan, werden elf nationalistische „agenten" gedood en twaalf gevangen genomen. Voltrokken. Bij een aardverschuiving in de omgeving van de West-Algerijnse stad Oran zijn maandagmorgen tenmin ste negen personen om het leven ge komen. Vijf van hen waren kinderen. Een aantal hutten van inheemsen werd vernield. Oorpijn. Het proces tegen de voormalige „gouwleider" van Polen en Oost-Pruisen Erich Koch is door ziekte van de be klaagde verdaagd. Koch, die verant woordelijk is voor het vermoorden van duizenden personen, lijdt aan erge oor pijn. Comité. De Amerikaanse academie van wetenschappen en de nationale raad voor onderzoekingswerk hebben een co mité van meer dan honderd weten schapsmensen in het leven geroepen, dat als een gespreksforum over de me dische en biologische aspecten van de ruimtevaart zal dienen cn over onder werpen in zijn werkingssfeer rapport uitbrengt aan de bevelhebbers van de Amerikaanse strijdkrachten. Voorkomen. Zwitserse lawinedeskundigen hebben maandagavond besloten alle 210 inwoners van het dorpje Herbriggen te evacueren gezien het gevaar een mas sa van 150.000 kubieke meter aarde, rots en ijs, die uit een scheur in de berg wand boven het dorp te voorschijn is gekomen, zich ontwikkelt tot een alles verpletterende lawine. Men hoopt de massa voordat, deze in beweging komt door middel van explosies en drainering van het water onschadelijk te kunnen maken. Critick. De voormalige minister van ge zondheid van Canada. Paul Martin, heeft zondag op een banket van de universitei van Montreal felle critick geleverd op het internationale gerechtshof. Hij zei- de dat degenen, die in het hof worden benoemd niet altijd de bekwaamsten zijn in hun vak. de beslissingen van het hof zijn soms „meer politiek dan ju ridisch". Hij betwijfelde of het huidige hof „even effectief is als het oude, ten tijde van de Volkerenbond". "Uitgezocht. Frank Sinatra, van wie be kend is dat hij veelvuldig moeilijkheden heeft met de pers, is benoemd tol onder directeur van het Sands Hotel in Las Vegas, belast met het verzorgen van de public relations. Sinatra is mede- eigenaar van het hotel. Geheimzinnig. In de Londense City heb ben zich maandag drie geheimzinnige ontploffingen voorgedaan. In Upper Thames Street vlogen de deksels van drie in 't trottoir verzonken elektrische schakelkasten in de lucht. Als gevolg daarvan viel in talrijke omliggende ge bouwen de stroom uit. Twee mannen konden pas na uren worden bevrijd uit een lift, die tussen twee verdiepingen tot stilstand was gekomen. Foei. De planters op Malakka zijn van mening, dat het zedelijk peil van hun arbeiders sterk daalt. Zij schrijven dit, althans voor een groot deel toe aan de pas ingestelde wekelijkse gratis film voorstelling. Wensen. De Zuidkoreaanse regering heeft aan een Amerikaanse studiegroep in Seoel aanbevolen dat de Verenigde Sta ten de Zuidkoreaanse strijdkrachten met kernwapens uitrusten. Voorts wenst Zuid-Korea 257 miljoen dollar per jaar aan economische en technische bijstand zo is maandag in regeringskringen in Seoel verklaard. Geen interesse. Door verandering van de bontmode en de ontwikkeling van kunst stoffen is de vraag naar bevers, vossen en andere pelsdieren in Amerika zozeer gedaald, dat er moeilijkheden met de wildstand dreigen te ontstaan. De ja gers hebben geen belangstelling meer voor deze dieren, die zich nu ongestoord vermenigvuldigen en plaatselijk ernsti ge schade aanrichten, zo heeft dr. Ha milton v>an het landbouwcollege van New York verklaard. Vergoeding. De Cyprische regering heeft maandag 64.000 gulden schadevergoe ding betaald aan een Griekse Cyprioot, die vorig jaar, bij een ongeluk met een politie-auto, waarmee hij als arrestant werd vervoerd, ernstig gewond werd. De man. die door beschadiging van de ruggegraat niet meer kan lopen, is vo rig jaar reeds zes maanden op Britse kosten in Engeland geweest voor een geneeskundige behandeling. Het boven Oost-Europa gelegen gebied van hoge druk is sinds gisteren nog in betekenis toegenomen. In bijna geheel Polen en de Balkan is de barometer nu tot boven 1040 mb gestegen. Ook in het zuiden van Noorwegen wordt een centrum van 1041 mb aangetroffen. Van de Azoren bewoog zich een ander hogedrukgebied naar het noordoosten. Als gevolg hiervan verplaatste zich een oceaanfront, dat gis terochtend op ongeveer 300 km. ten wes ten van Ierland was aangekomen verder naar het Oosten. Het bereikte vanochtend midden-Engeland. Aan de Engelse zuid kust veroorzaakte het tot 4 tot 7 mm regen. Een klein lagedrukgebied dat aan het front ontstond, beweegt in de richting van Frankrijk en vult op. 'Ten noorden er van komt van Engeland naar Noorwegen een rug van hogedruk tot stand. Dit heeft. tot gevolg, dat de wind in ons land gelei delijk noordoostelijk wordt en daarom zal het vriezende weer aanhouden. WEERRAPPORTEN Temperaturen bulten- M u en binnenland heden morgen 7 uur Neerslag: laatste 24 uur Den Helder mist Ypenburg Vlissingen Eelde Twente De Bilt Eindhoven mist windst. geheel bew. no mist windst. mist windst. mist o mist no Vlv. Z.-Limb. geheel bew. windst. Woensdag 11 februari Zon op 8.05 uur, onder 17.45 uur. Maan op 9.18 uur, onder 22.13 uur. Maanstanden 15 febr. 20.20 uur eerste kwartier. 23 febr. 9.54 uur volle maan. Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 10 februari Hoog water 5.28 en 17.38 uur. Laag water 1.08 en 13.28 uur. Woensdag 11 februari Hoog water 6.03 en 18.16 uur. Laag water 1.43 en 14.02 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort Miinchen Zürich Genève Wenen Innsbruck Rome Ajaccio Madrid Mallorca mist mist geheel bew. geheel bew. onbewolkt regen mist mist geheel bew. mist regen onbewolkt onbewolkt onbewolkt geheel bew. ij zei regen onbewolkt geheel bew. licht bew. onbewolkt onbewolkt onbewolkt licht bew. nw w windst. zo zzo ono o verand. windst. z zw windst. nnw o nno windst. windst. windst. z w no ono windst. -4 -4 -1 -4 -4 -4 -3 0 -5 -6 -12 -2 1 3 -4 -1 3 3 6 -2 5 -7 0 -4 0 -3 -5 -6 4 3 1 7 2§ V 0,1 0 0 0,1 0 0 0,1 0 0 0 0 0 0 0,1 0 0,2 0,1 0 0,1 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 2