Sun balm Zeer ingrijpend centraal rioleringsplan tot zuivering van Haarlemse wateren MILJOENENOBJECT IN WORDING Riant en riool Openbare Werken brengen B. en W. rapport uit over te nemen maatregelen Carillon was bevroren Ziekenhuiskeuze voor fondspatiënten verruimd Haarlemmer bij Santpoort door auto aangereden Talens-prijzen uitgereikt Veteranen protesteren tegen BB-dienstplicht lil één nacht Uw handen gaaf en zacht Burgerlijke Stand van Haarlem Boezem van Rijnland HET ONGELUK MET DE HUGO DE GROOT Lichamen van slachtoffers geïdentificeerd A JntcAaa Kerkelijk Nieuws DINSDAG 10 FEBRUARI 1959 i HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT O Dat vele der Haarlemse grachten en binnenwateren bij een enigszins zomer- achtige temperatuur onwelriekende gassen uitwasemen, is een verschijnsel dat nauwe lijks nader onder de aandacht behoeft te worden gebracht. Andere wateren in an dere steden doen het ook en sinds jaar en dag is de stadsbevolking met gelatenheid doordrongen van het feit, dat het nu een maal niet anders kan. B. en W. van Haarlem zeggen danook woordelijk in hun antwoord op schrifte lijke vragen van raadsleden gesteld naar aanleiding van een vermeend besmettings geval door vervuild grachtwater valt moeilijk te ontkennen dat het water van de grachten in een grote stad vervuilt, vooral wanneer er, evenals hier het geval is, vele riolen in uitmonden De natuurlijkheid waarmee B. en W. de vervuiling en dus ook de stank en het be smettingsgevaar aanvaarden, weerspiegelt de bijna onbegrijpelijke stoïciteit waarmee stadbevolkingen in deze van voorliefde voor hygiëne doordrongen, antiseptische tijd een middeleeuwse situatie voor lief nemen, die levendig herinnert aan de mestvaalten voor de huisdeuren en de wroetende varkens op de straatwegen, die indertijd door Pieter Brueghel als symp tomen van zijn eigen tijd met veel animo werden geschilderd. Open riolen dwars door de stad dat is een andere aanduiding dan „riante grach ten", maar de ene benaming is even waar ais de andere. Wanneer het water van de Jan Gijzenvaart in Haarlem géén ziekte kiemen bevat, zoals B. en W. hebben doen vaststellen en in hun antwoord betogen, dan is dat een zeer merkwaardig' en ver rassend verschijnsel, dat niet te danken is aan een of andere maatregel doch aan een speling van de natuur. Maar ook het Haarlemse gemeentebe stuur wil van die open riolen af. In ons blad van heden wordt uiteengezet, op welke wijze het rioleringssysteem wordt verbeterd en met kostbare projecten wordt uitgerust om te bereiken, dat het open water in de toekomst inderdaad water en geen vloeibare afval zal zijn. Het is met de afschaffing van de open riolen in Haarlem dus zoetjesaan 1959 ge worden, ofschoon vijftig jaar geleden de ziekenhuizen reeds met antiseptische mid delen vertrouwd waren geraakt. Dit om san te geven dat op hetzelfde gebied, na melijk de openbare hygiëne, duidelijke eisen des tijds niet dadelijk algemeen zijn ingewilligd. Mettertijd raken we in Haarlem echter de open riolen kwijt en we mogen daarbij hopen dat het miljoenenwerk der riole ringscentralisatie zo spoedig mogelijk zijn beslag zal krijgen. Een ander punt is echter, dat zolang die stinkende en onzindelijke grachten er nog zijn alles dient te worden gedaan om nare gevolgen ervan te voorkomen of te beperken. En nu moeten we terugkeren tot het reeds eerder geciteerde antwoord van B. en W. In verband met het besmettingsgevaar van het stadswater zegt dit namelijk ver der: „In het algemeen is het dan ook niet raadzaam kleine kinderen zonder geleide bij grachten en kaden te laten spelen. Het aanbrengen van afrasteringen langs &e voetbrug en op andere plaatsen waar men gemakkelijk te water kan raken, achten B. en W, in tegenstelling tot hetgeen de beide raadsleden hebben voorgesteld, niet wenselijk, omdat een dergelijke beveiliging zou neerkomen op het aanbrengen van prikkeldraad. Het college meent, dat dit in hoge mate ontsierend zou zijn en dat het bovendien de vraag is of het afdoende zou zijn. Bovendien blijft desondanks de moge lijkheid bestaan, aldus het antwoord van het college, dat kinderen op andere plaat sen in het water vallen." Al is het Haarlemse stadswater blijkbaar niet letterlijk een „dooddoener" als men er althans niet. in verdrinkt, de argumentatie van B. en W. is dat ontegenzeglijk wél en als het niet zo oneerbiedig zou klinken, zouden we zeggen dat deze argumenten kant noch wal (van de grachten) raken. Waarom prikkeldraad? Misschien omdat een van de vragenstellende raadsleden Prikkel heet? Dat zou het enige argument kunnen zijn, 'want er zijn tientallen manie ren van afrastering te bedenken die niet prikkelen en niet ontsierend werken. Het feit dat „elders kinderen in het water kun nen vallen" kan moeilijk als een serieus argument gelden. Zouden we maar niet meteen de hel£ Haarlemse politiemacht afschaffen want terwijl de agenten hiér verbaliseren, gebeuren daar ongelukken! Wij hopen dat over dit onderwerp het laatste woord nóg niet gesproken zal zijn. Want gezondheid en veiligheid zijn ernstige aangelegenheden van groot algemeen be lang. Toen de Haagse stadsbeiaardier Henk Terzog maandagmiddag om twaalf uur in de St. Jacobstoren het carillon wilde gaan bespelen, kwam hij tot de ontdekking, dat er geen beweging in de klokken was te krijgen. Zij bleken te zijn vastgevroren. Een technicus, die de beiaardier steeds vergezelt, heeft nog getracht het euvel te verhelpen, maar elke moeite was vergeefs. De heer Herzog kon onverrichterzake huiswaarts keren. HOllANO De verzekerden der algemene zieken fondsen zullen in den vervolge bij geble ken noodzaak van opneming in een zieken huis, mede kunnen kiezen uit een der aca demische ziekenhuizen, ook al woont de verzekerde niet in de plaats waar dit zie kenhuis is gevestigd of in de naaste om geving daarvan. De aanleiding tot deze vei-ruiming van ziekenhuiskeuze is gelegen in de toene mende behoefte der academische zieken huizen aan meer patiënten met betrekke lijk eenvoudige ziekteverschijnselen in het belang van het onderwijs. De ontwikkeling van het ziekenfondswe zen heeft er namelijk toe geleid, dat bij de academische ziekenhuizen in steeds sterkere mate het accent kwam te liggen op de zeer moeilijke gevallen. Volgens de voorheen geldende bepalingen konden ver zekerden ongeacht hun woonplaats slechts voor dergelijke bijzondere gevallen voor fondsrekening in een academisch zieken huis worden opgenomen. Bij opneming van eenvoudige gevallen moet het academisch ziekenhuis de meer dere vervoers- en reiskosten van de pa tiënt aan het algemeen ziekenfonds resti tueren. Maandagmiddag omstreeks half zes is een twintigjarige Haarlemmer op de rijks weg bij Santpoort door een van links komende auto aangereden. De man be landde via de motorkap op het wegdek. Met een hersenschudding, een gebroken sleutelbeen en een shock werd de Haar lemmer naar het ziekenhuis St. Joannes de Deo overgebracht. In „Pulchri Studio" in Den Haag zijn zaterdag de Talensprijzen 1958 voor schil derkunst uitgereikt en is de tentoonstelling van de vijftig beste inzendingen geopend. De eerste prijs is toegekend aan Jan Ste kelenburg uit Amsterdam voor zijn „Rug- byspelers", de tweede prijs aan J. A. van Gemert uit Gemert voor zijn „Schouw burg". Materiaalprijzen werden gewonnen door mevrouw Frieda Hunziker uit Am sterdam met „Maskerade" V. E. Hamel uit Amsterdam met „Interieur", W. J. van de Kerke uit Amsterdam met „Portret van mijn vrouw" en F. G. W. Nols uit Amster dam met „De grote boom". Al de bekroon de inzendingen zijn olieverfschilderijen. Dit kaartje toont het boezemgebied van het Hoogheemraadschap van Rijn land. De beweging van het boezem water bij werking van alle boezem gemalen is ten noorden van de denk beeldige lijn Katwijk-Braassemer Meer in hoofdzaak gericht op de gemalen bij Spaarndam en Halfweg. Het bestuur van het oud-strijderslegioen in Den Haag heeft een brief gezonden aan de fractievoorzitters van de Tweede Ka mer van de K.V.P., de P.v.d.A., de V.V.D. de C.H.U. en de A.R., waarin de argumen ten die de minister van Binnenlandse Za ken voor de aanwijzing van oud-Indiëstrij- ders voor dienstplicht in de B.B. aanvoer de, bestreden worden. Het bestuur, dat de noodzaak van B.B.- dienstplicht erkent, betoogt, dat de aan gewezen groep bestaat uit mensen, die in hun jeugd onder de Duitse bezetting leef den. Na de oorlog waren zij het die op geroepen werden voor militaire dienst en naar het voormalige Nederlands-Indië ge zonden werden, waar zij jarenlang het va derland dienden. Na hun terugkeer uit de tropen moesten zij nog enkele jaren tel kens gedurende vier of vijf weken her halingsoefeningen doen. Het bestuur van het oud-strijderslegioen meent, dat deze mensen het koninkrijk voldoende gediend hebben. Het argument dat de keus op de vetera nen moest vallen omdat deze mensen ge wend zijn aan discipline acht het bestuur niet houdbaar. Voorts voert het bestuur aan, dat de bui tengewoon dienstplichtigen, afgekeurden en vrijgestelden op de veteranen een voor sprong in hun maatschappelijke carrière hebben van minstens drie jaar en dat de ze voorsprong nu nog voelbaar is. Het bestuur wijst er voorts op dat er voldoende vrijgestelden, buitengewoon dienstplichtigen en afgekeurden zijn om de B.B.-behoefte aan personeel te dekken. Advertentie BOWNTBCÏ N V AMSTERDAM Medicinale hondcrême HAARLEM, 9 februari 1959 BEVALLEN van een zoon: 6 febr.: J. de Weerd-de Jonge; M. van der Leest- Leis; 7 febr.: J. W. H. Bijvoets-van Wijn gaarden; C. G. M. Wagemaker-Groenen; N. J. Swaalf-de Boer; M. Schouwenaar- Haaksema; A. de Wilde-Mentjox; 8 febr.: C. J. Derksen-van Heugden; M. J. G. El frink-Staring; G. P. Hilterman-Samson; C. Koster-Opstal; M. C. Willemsen-Verhaaf; B. Reijnders-Roest; M. J. van den Hoek- Mensen; 9 febr.: J. Ronde-Kool. BEVALLEN van een dochter 6 febr.: M. L. van Melsen-Hartman; E. J. Hart- man-Nijssen; 7 febr.: G. M. Klaassen-Eg- berts; A. L. Dikmans-Datema; J. M. de Vogel-van Stratum; W. C. Cremer-Marijn; 8 febr.: J. J. Wassenaar-Hulsebosch; M. P. H. Schols-Blom; C. A. Leuven-van Steijn. OVERLEDEN: 6 febr.: A. Cornelisse- Vergouw, 81 j., Pres. Steijnstraat;. Q. M. Lammertsma-Timmerman, 63 j., Graaf schapstraat; L. van Heems, 30 j., Spiegel straat; 7 jan.: J. M. Taminiau-Meers, 93 j„ Kamperlaan; A. de Boer-van Egmond, 83 j., Linnaeuslaan; J. van Geem, 63 j., Kerklaan; 8 febr.: H. Tjemmes, 81 j., Pijn boomstraat. ONDERTROUWD: 9 febr.: W. J. de Lan- noy en J. van der Meulen. In Haarlem is men bezig met de verwezenlijking van een miljoenenplan. Het begin der werkzaamheden is niet met uiterlijk vertoon gepaard gegaan. „Eerste palen" of „eerste spaden", toespraken van autoriteiten of hoera geroep zijn er niet aan te pas gekomen. Misschien heeft het merendeel van de Haarlemse bevolking er zelfs weinig van gemerkt. Wanneer zij de werklieden aan het werk zagen zullen ze wellicht hebben gedacht: „Kijk, ze zijn weer eens met de aanleg van een riool bezig." En toch maken die minder of meer opvallende bezigheden deel uit van een groot project, welker uitvoering voor de Haarlemse gemeenschap van een niet te schatten betekenis is. Elk riool dat op het ogenblik hersteld of aangelegd wordt is namelijk reeds aangepast aan het nieuwe centraal rioleringsstelsel dat lang zaam maar zeker het huidige rioleringsnet van Haarlem zal vervangen. Door dit zeer ingrijpend centraal rioleringsplan zal aan de toenemende vervuiling van het water in de Haarlemse singels, grachten en vaarten een halt worden toegeroepen. Het rioolwater zal dan namelijk niet meer zoals thans het geval is rechtstreeks op het open water worden geloosd, maar eerst naar twee grote inrichtingen in de Waarderpolder en Schalkwijk worden gevoerd om daar gezuiverd te worden van alle voor de gezondheid schadelijke bestanddelen. De aanleg van een dergelijke centrale riolering met zuiveringsinrichtingen vereist uiteraard grote investeringen. Alleen al voor de bouw van de zuiveringsinrichting in de Waarderpolder is een bedrag van 9 a 10 miljoen gulden begroot. Naar wij vernemen hebben B. en W. van Haarlem de dienst van Openbare Werken om een uitvoerig rapport over deze aangelegenheid verzocht. Het college wenst aan de hand van overzichtskaarten ingelicht te worden over de bestaande toestand en de maatregelen welke op korte of langere termijn genomen dienen te worden. Zoals bekend is worden de afvalstoffen die de Haarlemse woongemeenschap en industrie kwijt wiUen momenteel recht streeks geloosd in het Spaarne, vaarten en singels. Er is geen fantasie voor nodig om te kunnen begrijpen dat dit een weinig gezonde toe stand is. Naast het gevaar van besmetting, dat niet denkbeeldig is, zijn de klachten over kwalijk riekende grachten en vaarten legio. Dit ongerief zal blijven bestaan tot dat het Haarlemse Centraal rioleringsplan, dat mede voorziet in de bouw van twee grote zuiveringsinstallaties in de Waarder polder en Zuid-Schalkwijk, volledig ge realiseerd zal zijn. Teneinde een beter inzicht in het Haar lemse rioleringsvraagstuk te krijgen is het nodig het gehele watergebied waar Haar lem een onderdeel van vormt, nader te be zien. Haarlem en omgeving behoren tot het boezemgebied van het hoogheemraadschap Rijnland, dat zich uitstrekt tussen Haar lem, Amsterdam, Aalsmeer, Bodegraven, Gouda, Leidschendam, Wassenaar en de kust. Het is een gebied van ruim 100.000 ha, omvattende 206 polders en een totaal van 4000 ha boezemwater, waarbinnen het be stuur van het hoogheemraadschap een meervoudige taak heeft. Deze taak beperkt zich niet tot de zorg en het onderhoud van voldoende waterkering zeewering, duin beplanting, dijken en sluizen maar ook de bescherming van de hoedanigheid van het boezemwater. Dit laatste is vooral van groot belang voor de land- en tuinbouw. Verder ziet het bestuur van het hoog heemraadschap nauwlettend toe dat het water in de boezem op voldoende peil staat. Bij dit z.g. boezembeheer heeft het de beschikking over vier grote gemalen namelijk jn Gouda, Katwijk, Spaarndam en Halfweg, die gezamelijk een capaciteit hebben van ruim 12 miljoen kubieke meter per etmaal. Deze bemalingswerktuigen laten het water naar behoefte in en lozen het overtollige water buiten het boezem gebied. Uit de aard der zaak wordt 's zo mers meer water ingelaten dan 's winters en wordt omgekeerd 's winters meer water uitgemalen dan in de zomertijd. Het hoog heemraadschap heeft echter ook te zorgen dat waar dit is vereist een extra hoeveel heid water in de boezem wordt ingelaten met het oog op de verversing van het wa ter. Dit komt vooral in de zomer veelvul dig voor, omdat enerzijds de behoefte aan water dan groter is en aan de andere kant een sterkere verontreiniging van het boe zemwater door industrieën in de grote steden zich voordoet. De afvalstoffen hopen zich op de zuur stof-arme bodem van vaarten en grachten op en mede als gevolg van een verminder de doorstroming van het water zeggen de omwonenden en voorbijgangers dan: „Wat stinkt die gracht weer. 's Wordt tijd dat ze 'm weer eens uitbaggeren." De beweging van het boezemwater in het hoogheemraadschap van Rijnland kan men zich het eenvoudigst zo voorstellen dat het water via een warnet van sloten, vaarten, kanalen en plassen naar het Spaarne en de Liede stroomt om bij Spaarndam en door de daargelegen zij kanalen in het Noordzeekanaal geloosd te worden. „Het is duidelijk dat de toestand van de waterwegen in en om Haarlem en de hoe danigheid van het water in de Haarlemse singels en grachten veel gebaat zijn bij een goede doorstroming. Wij doen wat wij kun nen om hiervoor zorg te dragen. Het ver mogen van onze bemalingswerktuigen is echter beperkt, we kunnen niet zoveel vers water inlaten als we zouden willen. Het ligt dan ook voor de hand, dat wanneer het Haarlemse centrale rioleringsplan eenmaal verwezenlijkt is dit een enorme verbete ring van de bestaande situatie met zich zal brengen". Aldus de mening van ir. H. de Groot, hoofd van de technische dienst van het hoogheemraadschap van Rijnland met wie wij dezer dagen een gesprek hadden. Oude toestand binnen 24 uur Ir. De Groot kenschetste de toestand in Haarlem naar onze mening duidelijk ge noeg door er de aandacht op te vestigen dat een onderzoek heeft uitgewezen dat 24 uur nadat er een „doorstroming" van het boezemwater had plaatsgehad het water in de Haarlemse singels en vaarten weer in dezelfde mate was verontreinigd als te voren. Het bestuur van het hoogheemraad schap Rijnland bereiken dan ook vele klachten over de hoedanigheid van het water, waaronder van ziekenhuizen. Men staat als beheerder van het boezemgebied voor de moeilijkheid de belangen van ver schillende instanties en particulieren ge lijktijdig te moeten behartigen. „Het kan daarbij moeilijk voorkomen worden dat de verversing van het water in bepaalde ge bieden enigszins in de knel komt", merkte de heer De Groot verder op. „De bollen streek bij voorbeeld gebruikt naar ver houding meer vers water dan de stad Haarlem. Het peil van het boezemwater in de bollenstreek gaat dan ook vaak ten koste van dat in de bloemenstad. Daarbij komt nog dat wij zuinig moeten omsprin gen met het zoetwater dat ons ter be schikking staat. Door de toenemende in dustrialisatie en aanwas van de bevolking treedt ook een snellere en intensievere ver vuiling van het boezemwater op. De ge volgen die deze feiten voor de volksge zondheid kunnen hebben mogen zeker niet worden onderschat. Gelukkig zien vele ge meenten dit ook wel in. Zij gaan geleidelijk over tot een herziening van het bestaande rioleringsstelsel en enorme bedragen wor den uitgetrokken voor de bouw van riool waterzuiveringsinstallaties. Natuurlijk zullen er jaren overheen gaan voordat elke gemeente zover is, om nog maar niet te spreken van de ettelijke miljoenen die daarmee gemoeid zullen zijn." Op 14 augustus van het vorig jaar is de Super Constellation „Hugo De Groot" van de K.L.M. *ussen Shannon en Gander ver ongelukt, waarbij de 91 passagiers van di verse nationaliteiten, alsmede de acht le den van de bemanning om het leven kwa men. Enkele dagen na de ramp hebben vissersvaartuigen de stoffelijke overschot ten van 34 inzittenden naar het Ierse stad je Galway gebracht. Op de begraafplaats van Galway zijn 22 slachtoffers ter aarde besteld. De stoffelijke overschotten van 12 inzittenden konden onmiddellijk worden geïdentificeerd. De negen maar.den oude baby Berna- dette de Koek van Leeuwes werd even eens in Galway begraven. De andere elf geïdentificeerde slachtoffers werden in overleg met de nabestaanden elders ter aarde besteld. Naar wij van de officier van Justitie te Den Haag vernemen, zijn thans ook de stoffelijke overschotten van de volgende inzittenden geïdehtificeerd: mej. H. W. Hamel 32 jaar, stewardess van de „Hu- go de Groot", mevrouw R. Rahamin 53 jaar, Israel, mevrouw R. L. Stinebaugh, 42 jaar, V.S., mevrouw I. F. Leeds 43 jaar, V.S., mevrouw Francisca Hawryszko 71 jaar, Polen, mevrouw E. Cuvelier 65 jaar, V.S., mevrouw S. Gerzkowitch, 51 jaar, Engeland, mevrouw C. Peters, 56 jaar, V.S., J. D. Bowan, 61 jaar, V.S., C. Schip per, 86 jaar, Duitsland, M. P. Samperi, 34 jaar V.S. en Th. Roach 64 jaar, V.S. In totaal zijn dus 24 slachtoffers geïden tificeerd. Het onderzoek heeft geruime tijd gevorderd, aangezien diverse gegevens via Interpol in een groot aantal landen moes ten worden opgevraagd. Het onderzoek inzake de tien slachtoffers, die tot nu toe nog niet werden geïdentificeerd, wordt voortgezet. 0/3 de ^Praatotoel W rak ,Nou mot u es luisteren", begon het vrouwtje, dat vóór mij aan de beurt was in de apotheek, „me man heb het aan zijn binnenwerk en nou willen zijn onderdanen ook niet zo erg meer. Mijn buurman had et óók es en die kreeg van de dokter van die witte tabletjes met gleufies-réuzegoed, weeduwel, die waren ook voor de wind- breking in zijn lichaam" en ze maalde hierbij demonstratief met haar hand over haar borst. Mijn zwager had óók tablet jes, maar die waren rose en groter en hij kreeg er een smering bij van de dokter. Dat was in 1954, ken u het nakijken voor me?" Ik vroeg me juist af, of ze voor die sme ring niet beter naar de garage kon gaan, toen ze vervolgde: „Ja, ik tob wat af met die man van me en as de dóód voor de dokter is ie. Liet ie zich nou maar es on derzoeken, dan wisten we tenminste wat. Want ja, zijn gal is ook niet helemaal je dat en praat me niet over zijn nieren. Je zou het niet zeggen, als je hem zo ziet een boom van een kerel breed in de schouders, maar doodsbang voor de dokter. Gék hè? En dat hart is helemaal niks gedaan; als ie zich driftig maakt, kan het elk ogenblik blijven stilstaan, dat zégt ie tenminste. Ik zeg Kees, je mot het meer piano-an doen, zeg ik maar niks hoor!! Het kenne per slot ook wel allemaal zenuwe wezen, weet ik het! Maar als ie een ei eet, zit ie zó helemaal onder de uitslag en dat wijst toch wel indirect op een binnenwaartse ziekte, zeg u nou zelfVlees mag ie volgens mijn buurman niet hebben voor zijn nieren en mijn broer zegt, dat chocola en koffie slecht zijn voor zijn gal en zout is weer verkeerd voor zijn bloeddruk en zijn blaas, zegt mijn zus. Roken is slecht voor zijn hart en dan zou hij ook geen druppel van jeweetwel mogen". En ze maakte het bekende klassieke drinkgebaar. „Maar hij rookt en drinkt evengoed. En er is geen land met hem te bezeilen, als ie niet kan bikken, wat ie wil. Verder is het een béste man hoor, hij draagt elke cent aan me af, maar zich ontzien, ho maar! Nou ja, een rokertje mot ie hebben na tuurlijk. Affijn, hoe ben je zelf, als je het aan je binnenwerk heb? Hoe ben u als u sjaggerijnig van de koppijn ben? O ja, doe er nog een paar extra zware hoofdpijn poeders bij en wat voor de kiespijn, want zijn gebit laat ie wegrotten, hij wil an een vals. En vergeet die smering niet en wat voor de zenuwen voor mij, want die vlie gen mijn keel uit. Ik kom straks alles wel effe ophalen". Het kwam me voor, dat deze echtgenoot zó krakemiek was, dat hij elk ogenblik in elkaar kon storten. We stonden erbij met condoleance-gezichten. Bij de deur draaide ze zich nog om en zei peinzend: „Rare snijbonen, die mannen. Ldat ie nou morgen willen gaan trainen voor de elfstedentocht!" Marianne van Raait Advertentie het vertrouwde merk maand tampons géén verband - géén gordel onmerkbare onzichtbare bescherming volkomen veilige, hygiënische methode. In het bekende blauw/witte doosje. Het past in het kleinste handtasje. Uw apotheker ol drogist heeft bet. Interna 1 0 tampons f 1.20 Interna z.k. (zonder inbrengsysteem) 10 tampons 11.- Ned. Herv. Kerk Beroepen door de Generale Synode als koopvaardijpredikant te Singapore M. C. Baart, idem te Rouen (Fr.); te Streefkerk en te Zoetermeer (2de pred.pl.) P. de Jong te Kootwijk; te Meliskerke A. Muilwijk, kand. te Ameide; te Schelluinen J. Vlijm, kand. te Lunteren. Aangenomen naar Schoonebeek (toez.) A. Meijeringh te Woudsend (Fr.). Beroepen te Oud-Alblas (toez.) en te Randwijk, A. Muilwijk, kand. te Ameide. - te Lutten a. d. Dedemsvaart (toez.) A. Westra, vicaris te Berlicum (Fr.). Aangenomen de benoeming tot vicaris te Den Helder J. Visser, kandidaat te Klazie- naveen. Bedankt voor Rotterdam-Charlois (vac. C. J. P. Mackaay) W. Willemse te Hilver sum. Geref. Kerken Beroepen te Reitsum (Fr.) L. J. Wolt huis, kand. te Groningen. Examens: Aan de V.U. zijn geslaagd voor het kandidaatsexamen theologie de heren S. de Jong te Buitenpost, M. J. van Reenen te Woubrugge en C. A. Verhoog te Voor schoten. Ned. Prot. Bond Benoemd tot voorganger te Laren-Blari- cum Ds. N. van der Wall, voorganger Ver eniging van Vrijz. Hervormden te Middel- burg-Goes. Geref. Kerken (Vrijgemaakt) Beroepen te Heerde A. C. Haitsma te Opende-Surhuisterveen. Baptisten Gemeenten Beroepen te Groningen-Noord J. Bosma te Arnhem. Geref. Gemeenten Tweetal te Capelle a. d. IJssel M. Heer schap te Borssele en C. A. Zijderveld te Paterson (U.S.A.). Beroepen te Hendrik Ido Ambacht A. Elshout te Utrecht. Chr. Ger. Kerk Haarlem-Noord Beroepen: ds. H. Toorman te 's-Graven- hage-centrum.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 5