STRENG VERBODEN LEVENSGEVAAR L'JK PUROL i >infraphil Moskou verantwoordelijk voor oorlogsrisico SCHAATSEN! Aambeien? Grootscheepse proefneming bij Van Gelder ten einde Ontwikkeling in Irak beroert Syrië, Libanon en Koeweit 8».75 Voor bijgoedgewassen zal meer belangstelling worden gekweekt HEMOTABS ZICH OP HET HOUT TE BEGEVEN Londen geeft uitleg en aanvulling op Dulles' alarmerende verklaring DINSDAG 10 FEBRUARI 1959 De bordjes zijn er nog, maar de stammetjes.... GRETHA DE BRUIJN Critiek van prof. Romme op uitspraak van prof. Oud Oud-commandant van de „Groningen" in het ongelijk gesteld Ruwe, schrale huid Soevereiniteitsraad zou geheel zijn afgetreden Politieboot uit wraak tot zinken gebracht Twee doden in het verkeer Vertegenwoordiger had geen dringende reden tot ontslag „JAN MOEDWIL" OVERLEDEN Wegens schaking van twee meisjes veroordeeld VERENIGING „HET BIJGOED" Geëmigreerde Barnevelder failliet verklaard Bootdienst gestaakt STRESG V ERBODEN zich op het hout te begeven. Levensgevaarlijkstaat er in strenge rode en zwarte letters op een aantal bordjes aan de oever van het. IJmuiclenpe Spuikanaal. Maar Iroe men ook tuurt en tuurt, geen splintertje hout zal men in het kanaal zien drijven. Dat is enige maanden geleden wel anders geweest. Drie kwart gedeelte van het Kanaal lag boordevol met houtstammetjes. Stammetjes die door vele schepen uit Scandinavië en Canada naar Veisen werden vervoerd. Om uiteindelijk gelost te worden bij de gigantische papierfabriek van Van Gelder en Zonen n.v. Doorgaans is het gebruikelijk dat de hout- stammen vanuit de ruimen van de schepen naar de piles, de bergen hout van tien duizenden tonnen, worden getransporteerd. Ook worden de boomstammetjes wel opge slagen in stouwen, stapels die over een af stand van enige honderden meters met de hand worden gevormd. Van de stouwen en piles af gaat het hout dan naar de fabriek, waar het dank zij allerlei ingewikkelde processen tot papier wordt vermalen. Groots Vele maanden is men echter van dit aloude proces afgeweken. Een grootse proefneming heeft men gehouden, die thans weliswaar is afgelopen, maar waarvan de resultaten nog worden bestudeerd Vele maanden achtereen heeft men zich elke dag kunnen vergapen aan een schouwspel dat uniek voor Nederland genoemd kan wor den, Driftige hakkepuffende sleepbootjes, waaronder de kleine nijdige „Joma" van de veer- en sleepdienst van de firma P. Don kersloot en Zonen, sleepten langzaam maar zeker enorme en logge hengsels (een aan tal grote balken, die een wateroppervlakte van negentig bij zeven meter omzomen) volgestouwd met tienduizenden houten balkjes voort. Vijftig tot zestig slepen in totaal. Heel wat stères hout zijn op die manier naar het Spuikanaal verdwenen, waar het wateroppervlak allengs schuil ging onder een steeds aangroeiende laag blanke stammetjes. Duizenden en nog eens duizenden stam metjes. Stères en stères hout. Stère is een vakterm. Eén stère is een „gestapelde meter", zoals het in jargon heet. Over een kubieke meter hout kan men nu eenmaal niet spreken. Een kubieke meter geeft de hoeveelheid hout niet goed weer. Er blijft immers altijd ruimte over tussen dc stam metjes onderling. Hoofddoel Het hoofddoel van de proef was het vochtigheidsgehalte van het hout op te voe ren door het enige tijd in het water te laten liggen. Bovendien was men bijzonder ge ïnteresseerd in de kosten die deze voor Nederland nieuwe wijze van vervoer met zich mee zou brengen. Advertentie NOREN, merk Broekman. Viking I.TSHOCKEYSCHAATSEN KUNSTSCHAATSEN HOUTEN SCHAATSEN Wij beschikken over de nieuwste machine voor het slijpen van schaatsen Witte en bruine schaatsschoenen voor Dames en Heren. SPORTMAGAZIJN TwUnderslaan 7 - Haarlem - Tel. 15116 100 SERVICE uuruje Staat er nog, maar Het vervoer van het hout in de hengsels is bevredigend verlopen. Het (drukke) scheepvaartverkeer in het Noordzeekanaal werd niet gehinderd of gestagneerd, waar op toch wel kans was, te meer daar onge veer tegelijkertijd met de proef de Velser- brug werd gesloopt. Of de proef in zijn totaliteit gunstig of ongunstig is uitgeval len? Dat vertelt men liever niet bij Van Gelder. Eerst terdege bestuderen, alle fa cetten van deze veelomvattende proef nauwkeurig onderzoeken. Dan zal men wel weer verder zien. Driftig trekken de havenslepers aan de logge hengsels met de boomstam metjes. Een uniek schouwspel in Nederland, dat eigenlijk meer in Fin land thuishoort. Inmiddels is de grote inioateringsproef beëindigd In een propagandabijeenkomst van de kieskring Leiden van de K.V.P. heeft de lijstaanvoerder, prof. mr. C. P. M. Rom me, gisteren in felle bewoordingen critiek geleverd op de definitieve uitspraak van de leider van de V.V.D., prof. Oud, dat de liberalen in geen geval met de socia listen in een kabinet zitting zullen nemen. Prof. Romme hekelde in het algemeen het in deze verkiezingscampagne naar vo ren gekomen gebruik om negatieve uit spraken te doen ten aanzien van de ko mende kabinetsformatie. Wanneer prof. Oud bijvoorbeeld navolging zou vinden, dan zou reeds bij voorbaat een brede ba sis kabinet of een rechts kabinet met deel neming van de liberalen tot de onmoge lijkheden behoren. Het staatkundig onver stand zou dan hoogtij vieren en het land zou reeds voor de verkiezingen in het slop raken en daarna onbestuurbaar zijn. Volgens prof. Romme fs dr. Drees met deze verkiezingstactiek begonnen. In een radiotoespraak stelde hij dat het niet waarschijnlijk zou zijn dat de P.v.d.A. in de regering zal terugkeren. Prof. Oud deed er toen een schepje bovenop en kwam met een categorische verklaring dat geen li beralen en socialisten in één kabinet zit ting zouden hebben. In een interview zei de liberale lijsttrekker daarna dat hij dit heeft gezegd omdat de kiezers moeten we ten waar zij aan toe 7.i.in. Een dergelijke uitspraak acht prof. Romme onjuist, om dat de kiezers niet in de eerste plaats moeten weten waar zij met Oud niét aan toe zijn, maar veel eer waar zij met Oud wè) aan toe zijn. De oud-commandant van de onderzee- bootjager „Groningen", kapitein-luite nant-ter-zee A. M. Niessink, is bij schrif telijk vonnis van het militair ambtenaren gerecht in het ongelijk gesteld naar aan leiding van een door hem ingesteld be roep. Na de uitspraak van de Marineraad inzake de aanvaring op 27 mei 1957 van de „Groningen" met de Texelse viskotter „Nelly", was de overste niet meer voor bevordering in aanmerking gekomen, waartegen hij bij het militair ambtena rengerecht in hoger beroep was gekomen. Het college heeft nu zijn klacht onge grond verklaard, maar er staat nog hoger beroep voor hem open bij de centrale raad van beroep te Utrecht. Advertentie DAMASCUS (UPI) In Damascus heb ben duizenden Syrische studenten maan dag gedemonstreerd uit protest tegen de terdoodveroordeling van kolonel Abdel Salam Aref in Bagdad. De pro-Nasser pers in Libanon heeft de Iraakse kabinets herziening fel gecritiseerd. Het aftreden van zes ministers, die waren geporteerd voor aansluiting bij de Verenigde Arabi sche Republiek wordt gezien als mogelij ke oorzaak voor een nieuwe anti-Kassem coup. Het blad „Al Sharq" publiceert reeds berichten over „muiterij en insubordina tie" in het Iraakse leger. Volgens „AI Kifah" is „de mogelijkheid dat het dappe re Iraakse leger zal optreden groter dan ooit tevoren". Ook in Libanon zijn demon straties tegen de terdoodveroordeling van Aref gehouden. DAMASCUS (AFP/Reuter) Syrische bladen zijn van oordeel dat Irak door de jongste kabinetswijziging onder een com munistisch bewind is gekomen. Voorts weten zij te melden, dat er op grote schaal anticommunistische politici, officieren en stamleiders zijn gearresteerd. Volgens te Damascus verschijnende bla den zijn bijna alle acht nieuwe leden van de regering van generaal Kassem commu nist of procommunistisch. Sjeik Mahdi Koebba, de leider van de Iraakse istiklal- partij, zou zondag als lid van de soeverei niteitsraad zijn afgetreden. In gewoonlijk goedingelichte kringen in Ankara verluidde, dat de Iraakse soeve reiniteitsraad, het hoogste orgaan van de republiek „zichzelf heeft ontbonden". De raad van drie man, die als staatshoofd op trad, zou het niet eens zijn met de politiek van de regering-Kassem. Volgens het in Damascus verschijnende blad „Al Alam" zijn in Irak 200 Arabische nationalisten aangehouden, onder wie de zes ministers die in het weekeinde uit de regering-Kassem zijn getreden en zestig officieren van het leger. BAGDAD (Reüter/AFP) De Iraakse regering heeft het communistische blad „Ittihad el Sjaab" (eenheid van het volk) een verschijningsverbod voor twee weken opgelegd, omdat het in het weekeinde commentaar op de jongste kabinetswijzi gingen had gegeven, die niet strookte met „de belangen van het land". Het blad had enige van de zes afgetreden ministers ervan beticht, dat zij waren af geweken van „het pad van de idealen der revolutie". De kabinetswijziging werd door het communistische blad „een posi tieve stap" genoemd. Andere Iraakse bladen hebben tot dusver geen commentaar geleverd. Het is waar nemers te Bagdad opgevallen, dat de aan vallen op de V.A.R in de Iraakse pers zijn verminderd. Men vermoedt, dat pre mier Kassem tracht een einde te maken aan de propaganda-oorlog tussen zijn land en Cairo. WASHINGTON (Reuter) De Ameri kaanse senator John Marshall Butler (re publikein) heeft de Iraakse minister van economische zaken Ibrahim Koebbah, er van beschuldigd, dat hij aan de Sovjet- Unie mededelingen had verstrekt over da geheime inschrijvingen van Amerikaanse industriële firma's over projecten in Irak. De Sovjet-Unie was volgens hem hierdoor in staat geweest haar eigen inschrijvingen met twintig pereent te verlagen en de twintig beste contracten te verkrijgen. Botsingen in Koeweit ABADAN (AFP) In het sjeikdom Koeweit aan de Perzische Golf is maan dag de noodtoestand afgekondigd. Sjeik Abdoelah Salem es Sabbah heeft zijn broer Abdallah Moebarak, die als de ster ke man van Koeweit geldt, de macht In handen gegeven. Dit zou volgens berichten uit de Perzische plaats Abadan zijn ge schied met het oog op recente incidenten tussen aanhangers van Nasser en jonge Iraakse emigranten, aanhangers van ge neraal Kassem van Irak. Sjeik Moebarak zou reeds vele leden van beide groeperin gen hebben laten aanhouden en voorts twee bladen een verschijningsverbod heb ben opgelegd, omdat zij sedert het proces tegen kolonel Aref een hetze tegen Irak voerden. Advertentie Bij spierpijnen reumatiek, neusverkoudheid. PHILIPS m Type 7529 f 37.50 Waar warmte helpthelpt Philips uInfraphllbeter De Alkmaarse rechtbank heeft de ge broeders J. en N. van der G„ respectieve lijk 29 en 26 jaar oud en afkomstig uit Grootebroek, conform de eis veroordeeld tot een gevangenisstraf van zes maanden met aftrek van voorarrest. De broers had den op 19 juni 1958 een motorvlet van de Rijkspolitie te Bovenkarspel weggenomen, waren er de polder mee ingevaren en had den de boot vervolgens tot zinken gebracht door gaten in de bodem te maken. Het gold hier een soort wraakoefening jegens de politie. De broers maakten er namelijk hun gewoonte van fuiken van anderen te lichten en te vissen zonder vergunning. Daarvoor waren zij kort tevoren door de pol'tie geverbaliseerd. Op Rijksweg 26 tussen Deil en Waarden burg is een bestelwagen geslipt, over de middenberm heengeschoten en op de an dere rijbaan in botsing gekomen met een personenauto. De bestuurder van de per sonenauto, de heer C. T. uit Den Haag, was op slag dood. Zijn vrouw en een mede-in zittende werden zeer ernstig gewond, even als de beide inzittenden van de bestelwa gen, die afkomstig waren uit Bakel (N.-B.). De gewonden zijn naar ziekenhuizen te 's-Hertogenbosch en Zaltbommel overge bracht. Op de weg Terneuzen-Hoek, even voor bij he buurtschap De Knol, is gisteravond omstreeks 7 uur een motorfiets met duo zitting en zijspan, die bereden werd door drie politiefunctionarissen, in een sloot gekomen. De wachtmeester 1ste klasse van de Rijkspolitie te Philippine A. B. Speuesens werd vrijwel op slag gedood. Waarschijnlijk is de motor door de glad heid van de weg geslipt. De bestuurder, de wachtmeester van de verkeerspolitie in Terneuzen J. Staal, is ernstig gewond in het Julianaziekenhuis in Terneuzen opge nomen. De andere opzittende, de wacht meester W. P. de Visser, werd licht ge wond. De 23-jarige heer Bosman uit Maarn is gisteravond overleden, nadat hij 's middags omstreeks half vijf met zijn auto te Hou ten tegen enige bomen was aangereden. Het ongeval gebeurde toen hij met zijn auto moest uitwijken voor een vrachtauto die links af sloeg. Een Chopinjaar. In 1960 zal in Polen een Chopinjaar worden gevierd ter gele genheid van het feit dat de componist hon derdvijftig jaar geleden werd geboren. Er zullen onder meer een internationale pianowedstrijd en een internationaal mu sicologisch congres worden gehouden. Econ. politierechter beslist: De Haarlemse economische politierechter mr. J. D. Vink heeft maandagmiddag schrif. telijk vonnis gewezen in de zaak tegen een 21-jarige Haarlemse vertegenwoordiger, die half augustus per brief bij zijn firma in Venlo ontslag nam, zonder dat daarvoor toestemming was. Verdachte werd veroor deeld tot 20 boete subs, vijf dagen. Een week geleden eiste de officier van .Justitie, mr. J. Wiarda, een boete van 250. waar van 25 onvoorwaardelijk subs, vijf dagen en voor het voorwaardelijke gedeelte subs, een maand hechtenis. De rechter verwierp het verweer van de raadsman, mr. J Jansonius, dat de ver tegenwoordiger een dringende reden tot het eindigen van de arbeidsverhouding zou hebben gehad. Verdachte had zich voor een voorschot tot een hoofdvertegenwoordiger gewend. Met was inderdaad gebruikelijk, dat hoofd vertegenwoordigers hulp boden bij finan ciële moeilijkheden.Toen de hoofdvertegen woordiger weigerde, schreef verdachte de brief naar Venlo, waarin hij zijn ontslag aankondigde. De rechter overwoog in zijn vonnis, dat verdachte zich ook voor een voorschot tot de firma in Venlo had moeten wenden, daar dit in het contract stond aan gegeven. (Van onze correspondent in Brussel) Jan Moedwil, de schuilnaam van profes sor Fernand Geersens, de omroeper van radio-België in Londen gedurende de oor log, is op 64-jarige leeftijd in zijn geboor testad Antwerpen overleden. Jan Moedwil die voor de oorlog professor was bij het hoger instituut voor sierkunsten te Brus sel en leider van de afdeling uitgaven van het NIR, vertrok in de eerste dagen van 1940 naar Londen en werd door zijn vlam mende radiotoespraken in bezet België en ook in Nederland de graag gehoorde stem van de vrijheid. Niemand kon zoals hij het zo dikwijls op de proef gestelde moreel van de bevolking in de bezette gebieden opbeuren. Zijn dagelijkse heftige scheld partij tegen de nazi's in plat Antwerps dia lect, deed het beter dan menige meer „be schaafde" uitzending van radio België of radio Oranje. Maar, zoals het vaker voor komt, viel de harde, ongekunstelde taal van Jan Moedwil niet in de smaak van een deel van de intellectuele bevolking in België. Sedert de bevrijding leefde Jan Moedwil teruggetrokken en hij had zijn medewerking aan kranten en tijdschrif ten geruime tijd geleden gestaakt. De 51-jarige Amsterdamse metaaldraaier L. L. is door de Arnhemse rechtbank ver oordeeld tot een gevangenisstraf van ze ven maanden met aftrek, waarvan twee maanden voorwaardelijk met een proef tijd van twee jaar. Hij wordt ervan be ticht een 17-jarig meisje, dat geplaatst was in een Rijks-opvoedingsgesticht in Nijmegen, op 3 november van het vorige jaar met een taxi te hebben ontvoerd. Daar het meisje ook een 16-jarige vriendin uit het gesticht met zich mee had genomen die ook in de taxi plaats nam, werd hem schaking van twee minderjarige meisjes ten laste gelegd. L., die zich het gestichts leven uit zijn eigen jeugd herinnerde, wil de het meisje (een vriendin van zijn stief zoon) uit de inrichting bevrijden en haar huwen. De officier van Justitie had tegen L. zeven maanden gevangenisstraf met af trek geëist. Op de vergadering van de vereniging „Het Bijgoed", die maandagmiddag in het Haarlemse Krelagehuis werd gehouden, werd bijzondere aandacht geschonken aan de vraag op welke wijze de kwaliteit nog kan worden verbeterd. Het dikwijls zeer mooie bijgoed vormt in de bloembollen cultuur een „achtergebleven gebied." De voorzitter, de heer J. J. Bos, zei in zijn openingswoord, dat er veel meer van kan worden geëxporteerd, als de exporteurs meer kennis van het doel en de behande ling van het artikel vergaren. Deze stimu lering van export is noodzakelijk, omdat vele kwekers sterk overwegen meer bij goed te gaan telen, nu zij een gedeelte van hun wisselteelt zijn kwijtgeraakt door het aardappelteeltverbod in de bloembol lenstreek en de beperkingen in Noordhol land. Een verzadiging van de markt is mogelijk, vooral nu er reeds overschotten van verschillende artikelen te constateren zijn. Men zal alle gelegenheden moeten aan grijpen om het bijgoed aan het publiek te tonen, o.m. door tentoonstellingen. De heer Bos noemde speciaal de Keukenhof, waar vele bezoekers kennismaken met vele ge- wasjes. Helaas, er is geen voldoende gele genheid om de „zomerbloeienden" te tonen. In 1960 heeft men op de Floriade hiervoor de kans. Er zijn echter teleurstellend wei nig opgaven voor deelneming binnengeko men. Hij kon mededelen, dat er 121.000 r.r. van blauwe krokussen is geplant dit jaar, wat 8.000 r.r. meer is dan verleden jaar. Ver der zijn de cijfers bont; 28.00 r.r. (- 6.000 r.r.) wit; 29.000 r.r. (plus 4.000 r.r.) geel; 97.000 r.r. (-7.000 r.r.). In totaal staat er 278.058 r.r. wat 800 minder is dan verle den jaar. Deze cijfers werden met grote ijver door de aanwezigen genoteerd. Er zijn, volgens het keupingsverslag van de directeur van de Keuringsdiensten, de heer F. Limburg, heel wat partijen afge keurd, sinds men ook de krokussen in zijn keuringsactiviteiten heeft betrokken, maar het is winst voor de cultuur. Het, ge was wordt beter en geeft een grotere op brengst. Men probeert nu weer de strijd aan te binden met een nieuw aaltje, dat pas sinds enkele jaren onderkend is. Het Laboratorium voor Bloembollenonderzoek probeert ook dit beestje te vernietigen door een warmwaterbehandeling (koken). Stopt men de bollen twee uur in warm wa ter, dat een temperatuur van 43'/a graad C. heeft dan moeten de aaltjes dood zijn. De bestrijding van het virus vindt ook steeds voortgang. Uit het jaarverslag van de secretaris, de heer H. J. Voors, vernamen de aanwe zigen, dat de vereniging thans 806 leden telt. Zes percent daarvan zat in de Scheids gerechtzaal en koos de heer P. van Taten- hove Texel, (L(eo) M. J. Roozen Fzn., Haarlem en P. J. van der Velden in 's Gra- venzande in de plaats van de heren H. B. Ruijn, Texel; J. H. Weijers, Hillegom; en A. Jansen, Hillegom. In de rondvraag heeft men uitvoerig ge sproken over de mogelijkheden om meer animo te verkrijgen voor de Floriade 1960. De heer P. Drost zag de situatie somber in. De heer Roozen Kramer meende, dat men collectief een en ander voor elkaar zou kunnen brengen; de meeste kwekers zijn te klein om zelf aan de tentoonstelling deel te nemen. Het bestuur zal trachten iets te bereiken. Het faillissement van de Barneveldse emigrant J. van 't Foort, die met zijn ge hele gezin op de Zuiderkruis onderweg is naar Australië met achterlating van een ton schuld, is thans uitgesproken. Curator is mr. A. A. M. Peppelenbosch uit Amersfoort. De n.v. golfkarton „De Zeeuw" uit Eer beek en de n.v. golfkartonfabriek „Bra- bantia" uit Oudenbosch (N.-Br.) hebben het faillissement aangevraagd. De activa moet men vinden in de op brengst van een voorraad karton en de verkoop van F.'s bungalow en fabriekje. Omtrent de passiva is nog geen juist be- drag te noemen. (Van onze correspondent in Londen) De Britse regering stelt de Sovjet-Unie volledig verantwoordelijk voor enig oor logsrisico, voortvloeiende uit de situatie in Berlijn, aldus blijkt uit het antwoorc van het Britse ministerie van Buiten landse Zaken op vragen van coirespon denten om commentaar op de verklaring van Dulles, op 28 januari in Washington afgelegd. De woordvoerder van het Foreign Office zei dat enig oorlogsrisico, dat zou ontstaan, uitsluitend afhangt van de Rus sische regering. Deze zal in geen twijfe mogen worden gelaten over de vastbe radenheid van het Westen om zijn rech ten in Berlijn te handhaven, zoals overi gens reeds is uiteengezet in de NAVO- communiqués van december. Deze verklaring geeft een alleszins gewenste aanvulling en ook een ophel dering van de nogal alarmerende uit lating van Dulles voor de commissie van Buitenlandse Zaken van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden, waarin hij zei dat het Westen zo nodig liever oorlog zou riskeren dan zich uit herlijn te laten zetten. Uit de Britse verklaring kan worden op gemaakt dat zulks niet betekent dat het Westen een oorlog zal ontketenen. Het be tekent echter wel, dat een nieuwe Berlijn- se blokkade zal worden beantwoord door een gemeenschappelijke westelijke actie om deze te breken. Het zal uitsluitend aan de Russen liggen of hierdoor een oorlogs situatie zal ontstaan. Over de antiblokkade-maatregelen zelf is het Westen het nog niet eens. De Brit ten voelen meer voor een, minder riskante, luchtbrug dan voor het sturen van tanks, welke de actie réeds dadelijk een oorlogs karakter zou verlenen. Ook de Amerikaan se regering zelf verkeert hierover nog in twijfel. De moeilijkheid is dat een grote lucht brug, zoals elf jaar geleden tot stand kwam, thans niet meer mogelijk lijkt om dat de Russen de radar kunnen storen en daarmee landingen op instrumenten bij slecht zicht onmogelijk maken. Daarom denkt men in de Verenigde Staten aan een kleine luchtbrug. Londen vraagt zich ech ter af hoe dan de Berlijnse bevolking ver- AdvertentiP neem Hemotaba de nieuwe behande ling van binnen uit. E«n simpel vrijwel smaakloos tabletje plus een grlas water ls alles wat nodig hebt om pijn en ongerief te verlichten. Zalf en zetpillen zijn overbodig. Met hun werking van binnen uit, doen Hemotabs de «wellingen slinken en bevorderen zo de genezing. Ze zijn bovendien nacht laxerend en helpen zodoende de normale functies herstellen. Zo belangrijk voor volkomen herstel van Aambeien en lang durige vrijwaring van pijn. "n Complete kuur t. 1.4T Bij Apothekers en Drogisten. Wegens ijsgang zal de bootdienst Enk- huizen-Staveren vandaag om 17.00 uur worden gestaakt. zorgd kan worden, als de luchtbrug alleen maar de westelijke garnizoenen op de been zal kunnen houden. Het is mogelijk om, zoals sommigen doen, de betekenis van Macmillan's reis te klei neren uit een soort misplaatst leedver maak, dat Groot-Brittannië geen wereld macht meer is en zonder Amerika niets kan beginnen. Het zou echter dwaas zijn de Britten en hun Gemenebest weg te cij feren of Macmillan's internationale gezag in twijfel te trekken. Het is van het aller grootste belang vóór de crisis een hoogte punt bereikt, te weten te komen of Kroesjtsjev alles zet op bluf en chantage, of dat hij bereid is in te binden, zoals wel beweerd, maar niet bewezen is. Indien Kroesjtsjev alleen zou aansturen op over dracht van bevoegdheden aan de Oost- duitse autoriteiten, die als alleen-ver tegenwoordigers van de Sovjet-Unie met de drie westelijke machten zouden blijven samenwerken, dan zou een crisis vermeden kunnen worden. Gelijke munt In Londen wordt opgemerkt, dat de openbare mening zowel in Groot-Brittan nië als elders niet zal begrijpen dat het Westen het deze zomer eventueel op een oorlog zou laten aankomen, enkel en al leen omdat de Russen een ander soort stempel willen zetten op een doorreisdocu ment. Een crisis is evenmin onvermijdelijk wanneer Kroesjtsjev alleen maar beoogt een nieuw gesprek over Duitsland op gang te brengen. Als Kroesjtsjev echter meent dat hij het Westen uit Berlijn kan verdrij ven omdat het zeker niet om Berlijn zal vechten, dan wordt hij diplomatiek met geliike munt terugbetaald. Macmillan's positie zal door de jongste verklaringen in Moskou nu waarschijnlijk versterkt zijn, omdat Kroesjtsjev met de westelijke stok achter de deur beseffen moet wat de Russen op het spel zetten als zij te ver gaan. Het blijft overigens zeer de vraag of Kroesjtsjev zich tegenover Mac- millan zal blootgeven. Londen gelooft dat het erger zal worden voordat een ver betering kan intreden. WASHINGTON (Reuter) De Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dulles, heeft na zijn terugkeer uit Europa in Washington verklaard, dat de westelijke mogendheden het over het algemeen eens zijn over de stappen die genomen moeten worden als Rusland mocht overgaan tot blokkade van Berlijn. Wij zijn vastbesloten onze positie in Berlijn te handhaven en de toegang tot de stad te verzekeren, zo zei Dulles. Hij verklaarde dat de westelijke mogendheden nic-t akkoord zullen Raan met de overdracht van de bevoegdheden die de Russen in Berlin hebben aan de Oostduit sers. Uit mijn besprekingen in Londen, Parijs en Bonn is opnieuw gebleken dat hel Wes ten eensgezind is in zijn houding tegenover het Russische voorstel om van West-Berlijn een gedemilitariseerde vrije stad te maken, aldus verklaarde Dulles. De Amerikaanse minister zei dat het Westen echter wel bereid is met de Russen te praten over Berlijn, de hereniging van Duitsland en de kwestie van de Europese veiligheid. De eenheid, het wederzijds begrip en de vast beslotenheid van de drie landen die ik een bezoek heb gebracht, hebben mij nieuwe moed geschonken, aldus Dulles. Verdraaid MOSKOU (AFP) Het officiële pers bureau „Tass" beschuldigt minister Dulles ervan dat hij de koude oorlog aanwakkeren wil. Dulles heeft bij zijn verklaring voor een Congrescommissie „de waarheid ver draaid". Hij toonde zich in zijn „gebruike lijke" gedaante, „verdenking zaaiend wan trouwen en vrees verwekkend n 'nt,er- nationale spanning vergrotend Tass. I

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 7