SPINWIEL JONGE E. F. Albrecht ziet zijn taak in Gieten met vertrouwen tegemoet KROUWELS Helpt de vogels „Nut en Genoegen" met eenvoudig blijspel HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 6 Gesprek met een nieuwe burgemeester Congressen en andere evenementen in Haarlem AMA TE UR TONEEL „The deep blue sea Nieuwe verkeersactie van Haarlemse politie Buitenlandse predikanten spreken in Zuiderkapel IJsliefhebbers verwijderd van Kloppersingel Burgerlijke Stand van Haarlem het is de moeite waard DEZE KIKVORS HOUDT GEEN WINTERSLAAP GS versloeg DCIJ: 13—7 Voordracht voor directeur van Stadsbibliotheek C. van Dijk uit Hengelo is eerst voorgedragene Jubilea bij Algemene Bond „Mercurius" Interessante vijfde ronde met fraaie partijen Exposities in „Bloemenheuvel" UIT STAD EN STREEK Ronde van n.w. Nederland gaat niet door Wintercompetitie VHS In 1958 Produktie levensverzekering bereikte nieuw record WOENSDAG 11 FEBRUARI 1959 TER GELEGENHEID van zijn benoe ming tot burgemeester van Gieten hebben wij de heer E. F. Albrecht gevraagd naar zijn indrukken van het oude Drentse dorp waarvan hij over enige weken eerste bur ger zal zijn. Toen wij bij hem binnenkwa men werkte hij juist aan zijn intreerede, de toespraak, die hij bij zijn installatie op maandag 16 februari om half drie tijdens een buitengewone raadsvergadering in ca fé-restaurant „Tent" in Gieten zal houden. Aan het begin van de vorige week heeft de heer Albrecht enige dagen in zijn nieu we gemeente doorgebracht, bij welke ge legenheid hij kennis heeft gemaakt met de leden van het gemeentebestuur en met andere ingezetenen. Hij liet ons met enige gepaste trots prentbriefkaarten van Gieten zien: een welvarend dorp met een oude dorpsbrink als kern, maar ook moderne arbeiderswo ningen, boerenhoeven, hotels en statige herenhuizen. Met eeuwenoude bomen als entourage en omzoomd door golvende ak kervelden. Een dorp met ongeveer 4500 inwoners, waarvan de meesten werkzaam zijn in de agrarische sector en anderen hun brood verdienen tijdens de zomers, als het dorp vakantiegasten ontvangt, die komen genieten van de landelijke rust en prachtige omgeving. Voorts Is er een ex portslachterij de „industrie" van het dorp. „Ik ken Gieten al van vroeger," zegt de nieuwe burgemeester, „en ik geloof wel, dat ik het er prettig zal vinden, al zal het leven in een dorp voor mij wel even moe ten wennen". De heer Albrecht heeft namelijk bij al zijn „standplaatsen" in het geheie land nog nooit op een dorp gewoond. „Ik zal vooral aan de rust van de landelijke om geving moeten wennen," meent hij en kijkt bij die woorden even uit het raam, waar het drukke verkeer van de Rijks straatweg voorbijraast. De bevolking van het Drentse land kent hij nog niet, maar hij vertelt enthousiast van wat hij er bij zijn korte bezoek aan Gieten reeds van gemerkt heeft. „De mensen zijn enorm ge porteerd voor coöperatieve samenwer king." Deze omstandigheid is voor de heer Advertentie 30 jaar ervaring TELEFUNKEN RADIO VERKOOP EN REPARATIE KONINGINNEWEG 6 De Vereniging tot Bescherming van Die ren in Haarlem heeft bij het aanbreken van de vorstperiode onmiddellijk een be gin gemaakt met de voedering van vo gels. In tegenstelling tot andersluidende berichten heeft men deze actie niet ge staakt. Integendeel, een week geleden is de voedering hervat en men zal ermee door gaan, zolang de weersomstandigheden het noodzakelijk en de financiën het mogelijk maken. Nu de grond bevroren is en de bomen gerijpt zijn, is het voor de vogels zeer moeilijk zich het nodige voedsel te ver schaffen. Vooral vogels als mezen en boomkruipers hebben het moeilijk in de ze koude dagen. De Dierenbescherming wekt het publiek op in eigen omgeving te strooien, maar tevens om geld en voedsel ter beschikking te stellen van de vereniging. Strooivoer kan worden gebracht naar het asiel, Rid derstraat 11, Haarlem, waar tevens een bus is geplaatst, waarin bijdragen kunnen worden gestort. Het gironummer van de Dierenbescherming is 39647. Ook hulp van particulieren bij het bren gen van het voedsel naar de strooiplaat- sen wordt zeer gewaardeerd, evenals hulp bij het snijden van brood en het klaarmaken van het rond te brengen voed sel. Dubbele hulp verlenen autobezitters, die bereid zijn zichzelf en hun wagen tij delijk ter beschikking te stellen. Man kan zich voor het aanbieden van hulp melden ten kantore van de vereniging Ridder straat 7, telefoon 12823. De Dierenbescher ming hoopt, dat velen zullen meewerken aan het verzachten van het lot van de vo gels in dit barre jaargetijde. Ook de Stichting Vogelrampfonds is pa raat. Men beschouwt hier de positie van de vogels nog niet als alarmerend, maar men is op alle gebeurlijkheden voorbereid. Hiertoe beschikt men over een staf van mensen, die is uitgerust met rubberboten, haken, schoppen en werpnetten. De Stich ting wijst erop, dat particulieren veel voor de vogels kunnen doen door het strooien van brood, het klaarleggen van vetballen (rundervet vermengd met zaad) en het strooien van zaad voor de bosvogels- Van de zijde van de gemeente Hoofddorp vernam de Stichting onlangs, dat een aan tal reigers in nood verkeerde nabij de Cru- quius. Men is de dieren met enige honder den kilo's zaad te hulp gesneld. Vanmor gen is voer uitgestrooid in het Vogelmeer in de Kennemerduinen. Bijdragen voor hei Vogelrampfonds kunnen worden gestort op gironummer 4000 van de Twentse Bank, ten name van de Stichting. In het komende seizoen hebben in Haar lem de volgende congressen en bijzondere gebeurtenissen plaats, waaraan de stich ting „Haarlems Bloei" zal meewerken. 23 april: Landdag van de Unie Vrouwe lijke Vrijwilligers; 6 mei: Bezoek van de National Gardens Guild; 7, 8 en 9 mei: Congres van de Bond van Nederlandse Architecten; 16, 17 en 18 mei: Zesde Benelux Esperan tisten congres; 17 mei: Haarlemse dag van „The Dickens Fellowship"; 28 en 29 mei: Congres van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten; 21 en 22 juni: Nationale wedstrijden en viering van het gouden jubileum van de Nederlandse Kegelbond; 26 en 27 juni: Congres van de Neder landse Juristenvereniging; 30 juni, 1 en 2 juli: Congres Nederland se Verbruikscoöperaties; 7 en 8 september: Congres R.-K. Kleer makerspatroons; 26 en 27 september: Nationaal congres van het Instituut voor Arbeiders Ontwik keling. Albrecht, die zijn drukke leven geheel heeft gewijd aan allerlei facetten van or ganisatorische samenwerking, van groot belang en de constatering ervan houdt bij hem een onveranderlijk compliment in. „Verder is het verenigingsleven er buiten gewoon ontwikkeld. Er zijn wel bijna veer tig verenigingen, waarvan alleen al een stuk of zes zangverenigingen. Verder zijn er fanfarekorpsen en is er een bloeiende afdeling van 't Nut gevestigd, die zo'n vier keer per jaar beroepstoneelgezel schappen naar Gieten brengt." Uniformen Het gesprek komt hierbij ongemerkt op de politieke- en beleidsvraagstukken, die het bestuur van een gemeente met zich meebrengt. De gemeente zal, aldus de heer Albrecht, het verenigingsleven zo veel mogelijk moeten stimuleren. Maar voegt hij er lachend aan toe: „Dit moet niet te ver gaan. Zelfwerkzaamheid moet er blijven. Zo heb ik bijvoorbeeld gehoord, dat een fanfarekorps om subsidie heeft gevraagd voor de aanschaffing van uni formen. Kijk, dit lijkt me nu net iets te ver gaan. De gemeente zal ervoor moeten zorgen, dat de muziekkorpsen kunnen oefe nen. Er zal dus een repetitielokaal moe ten zijn. Maar uniformen.nee, ik geloof, dat men daar zelf voor moet zorgen". Hier spreekt weer even de man, die in de Haarlemse raad zo vaak over financiële kwesties het woord heeft gevoerd en die er altijd voor heeft willen zorgen, dat het subsidiebeleid niet onder de financiële moeilijkheden van de gemeente zou lij den. Met financiële kwesties zal de nieu we burgemeester overigens ook in Gieten in ruime mate te maken krijgen. Op de laatste begroting, die werd behandeld kwam de Drentse gemeente liefst 225.000 tekort op een begrotingscijfer dat de twee miljoen maar nauwelijks te boven ging. De heer Albrecht zal trouwens in Gie ten nog meer gelegenheid krijgen gelief de stokpaardjes ui* zijn Haarlemse tijd te berijden. „Burgerzin? Ja zeker, ik zal trachten die ook ir. Gieten te bevorderen". Verder zijn er nog meer plannen, die om uitvoering vragen. Zo wil men in Gie ten een nieuw raadhuis en een nieuwe school bouwen. En de heer Albrecht spreekt ook over de wenselijkheid van een landbouwschool. De gemeenteraad heeft geen moeilijke samenstelling. „Van de elf raadsleden be hoort precies de helft tot de Partij van de Arbeid". Een vlug rekensommetje leerde ons. dat dit zou neerkomen op één half raadslid, maar de nieuwe burgemees ter legt de situatie snel uit: „Bij de laat ste raadsverkiezingen kwam een dissident P.v.d.A.-raadslid met een eigen lijst uit, waarop hi.i werd gekozen. Maar inmiddels is het conflict al weer min of meer bijge legd". Verder zijn er drie V.V.D.-ers en twee Prot. Chr.-raadsleden. Er zijn twee wethouders, één P.v.d.A. en de ander V.V.D. Over het werk met de raad maakt de heer Albrecht zich geen zorg, hij heeft tijdens de drie-en-twintig jaar, dat hij in de Haarlemse raad zat genoeg ervaring opgedaan. Hij vertrekt dan ook met veel vertrouwen en een groot enthousiasme naar zijn nieuwe gemeente. „En mevrouw Albrecht?" Zij zal onge twijfeld wel even tijd nodig hebben om in een dorp te acclimatiseren. „Maar ik heb al gezegd: je kunt één middag per week naar Groningen of Assen gaan, om er te winkelen. De waardering, welke men voor Terence Rattigans „The deep blue sea" kan opbren gen, lijkt mij nogal nauw samen te hangen met de mate, waarin men de toneelschrij ver in de tekst onderkent. Ik heb in de voorstelling, welke „Vriendenkring" er dinsdagavond in „De Leeuwerik" van gaf, steeds door de tekst heen de wrochtende auteur gezien, die met de injectiespuit echtheid aan zij dramatis personae poogt toe te dienen. Maar hij prikte op het bot. Nee „The deep blue sea" is niet mijn stuk Misschien dat een voorstelling van be roepsacteurs de schijn van echtheid bezit welke een opvoering door amateurs voor een zo critische geest als de beoordelaar uit professie kan missen. Niet dat ik de opvoering van „Vriendenkring" niet mijn respect toedraag. Mijn ongeloof stuit in hoofdzaak op de auteur. Maar ook „Vrien denkring" heeft mij niet van Rattigan's heilige noodzaak tot het uitwerken van deze stof kunnen overtuigen. Ik sluit daar bij het ongerief in van een gebrekkig speel plan, de storende stemmen van buiten de zaal, die de illusie aantasten. Ook doet het bezwaar zich gevoelen van een niet op ieder karakter afgestemd vertolker, waar door de begoocheling zich geen meester maakt van de toeschouwer. De zaal rea geerde echter prachtig. Er was een voor beeldige aandacht. Die werd dan ook door een der voornaamste figuren met bijzonder sterk spel afgedwongen: Rie Bilars. Haar werkelijk bewonderenswaardige prestatie steunt op een natuurlijk gegeven, een zui vere aanleg. Dat voelt men. Daardoor wordt men vervoerd. Vervoerd naar de begoocheling, die zich dan toch nog aan ons meedeelde. Prijzenswaardig was verder wat Jaap Plas en Lex Mizèe ons boden. De eerste met gevoelsaccenten, die althans begrip wakker riepen voor de integriteit van zijn figuur. De tweede door zijn eerlijke aanpak, waarmee hij vaak de omstandigheid door kruiste, dat hij toch niet de ideale Frede rick Page was. De bijrollen deden geen afbreuk aan de totaalindruk. Herman Souverein bijvoor- beel liet zich weer kennen als een sterke persoonlijkheid, die sfeer schept om zich heen. Dat Jan Terleyn zichzelf voor geen eenvoudige opgave had gesteld met dit spel, is duidelijk. Hij trok de zaak op tot het hoogst bereikbare niveau en dat is geen geringe verdienste. Ik geloof, dat ik daar mee ieder het zijne heb gegeven naar de mate het mij gezien de persoonlijke appreciatie van het stuk mogelijk was. „Vriendenkring" voele er zich mee gepre zen. Waarvan acte F. W. Franse In de komende dagen zal de Haarlem se politie weer een verkeersactie houden. Dit keer zal personeel, zowel in uniform, als in burger, letten op het rijden door rood licht, net niet in volgorde van aan komst opstellen voor de verkeerslichten en het niet in acht nemen van de bepalin gen bij de beschermde oversteekplaatsen voor voetga.igers. Op donderdagavond zal de Canadese predikant rev. G. Brucks, die zojuist is teruggekeerd van een tournee door Noor wegen, in de Zuiderkapel in Haarlem spreken. Het zangkoor Eben-Haëzer zal op deze avond enkele liederen ten gehore brengen. Op zondagavond 15 februari zal, even eens in de Zuiderkapel, rev. Ernst Gubler uit Reus spreken over de toestand van de protestanten in Spanje. Hij zelf heeft als zendeling van de Europese Evangelische Zending jarenlang in Spanje gearbeid. Rev. Gubler, zelf een Zwitser, is gehuwd met een Haarlemse en zal zijn lezing in de Nederlandse taal houden. Hij beschikt over een groot aantal kleurendia's, die zondag avond zullen worden vertoond. De Radioautodienst van de Haarlemse politie heeft dinsdagavond om half zeven honderden kinderen en volwassenen van het onbetrouwbare ijs in de Kloppersin gel in Haarlem verwijderd. Twee politie mannen liepen hierbij met een touw tus sen zich in de singel af. Twee jongens, respectievelijk 12 en 14 jaar, stapten bru taalweg over het touw, waarop de poli tie hun schaatsen afnam. BEVALLEN van een zoon, 4 februari: T. H. MesuVeenstra; 9 februari: J. M. H. de OudeTurnhout. BEVALLEN van een dochter, 5 febr.: T. van der VliesTerpstra; E. R. Verdegaal Bennik; 6 februari: A. M. B. TolVan Mil; J. MeijerKoelemeijer; J. W. Hou- welingBoerée J. ElferinkSchuurman; A. J. van DijkMuller; 7 februari: D. A. DeinumBorst; 8 februari: P. RosVan Andel; 9 februari: E. Jansen—Van den Ochtend; M. J. SchroderVan Damme; 10 februari: L. de JongJansen; M. J. Slin gerJohnson. OVERLEDEN, 5 februari; G. Baart— Tauber, 73 j„ Engelszstraat; 6 februari: G. A. M. NederkoornRuijter, 54 j„ Orion- weg; G. LotsKlinkhamer, 90 j„ Leidse- straat; A. J. de Pagter, 77 j„ Kampersin gel; B. J. Jansen—Jagt, 75 j., Kloosterstr.; C. SpithovenVan Damme, 61 j„ Groot Heiligland; G. J. Steenkist, 63 j.. Haarlem- merliedestraat; 7 februari: A. Bekooij— Van der Werff, 67 j„ Z.B. Spaarnc; J. C. de Wolf, 79 j., Frankestraat; 8 februari: J. NieuwdorpKuperus, 52 j„ Gasthuisvest; G. J. Meulmeester, 31 j., M. van Heems kerkstraat; J. Inpijn, 68 j„ Semarangstr.; H. E. Lohman, 63 j., Jansstraat; 9 februari: J. de Vries, 75 j„ Hasselaersplein; H. Lam- merseHaverkort, 41 j„ Kamperlaan; F. L. W. Hesterman, 73 j„ Verspronckweg. ONDERTROUWD, 10 februari: J. Boers en E. J. van Wielink: J. A. Schoorl en V. E. Rethans. GEHUWD, 6 februari: H. J. J. M. Renne en N. Harthoorn; H. M. Boot en J. van den Berge; 10 februari: A. van der Linde en S. H. de Haas; D. J. Bijleveld en J. C. Beentjes; J. T. van Schie en P. G. M. Mathot. Advertentie Ontdek HUDSON - ONDER HET IJS van een vaart langs de weg naar Spaarndam, even vóór men het winterstille dorp binnenrijdt, zwom dinsdagmiddag een kikvors met helgele kieuwen. Een kikvors, die duidelijk liet zien, dat hij geen winterslaap wenst te houden. Het was de Haarlemse kikvorsman Jan Vos met zijn gele luchtcilinder op de rug en gehuld in een nauw aansluitend waterdicht en warmte-isolerend pak van perion en canvas. Na de demonstraties, die hij samen met zijn jongere broer vorige zomer in het Sportfondsenbad en half oktober in de Spaarndamse Rietpol heeft gegeven, wilde hij nu aantonen, dat de onderwalerinspectie van de gebroeders Vos ook 's winters haar training voortzet. De broers willen te allen tijde paraat zijn om hun diensten te kunnen aanbieden by ongevallen, bergings- en reddingswerk. Terwijl verbaasde schaatsliefhebbers toe kijken, hakt de menselijke kikvors een bijt in het bevroren wateroppervlak. Automo bilisten stoppen en verkiezen de ijzigheid langs de vaart boven het comfort van hun wagen om maar niets van dit huivering wekkende spektakel te missen. Een voor bijganger roept bezorgd: „Ligt er een inMoet je een lijn hebben?" Maar Jan Vos schudt geruststellend van „nee" en om de opmerking van een andere toe schouwer „dat het toch wel koud is" moet hij alleen maar glimlachen. Hij laat zich door de opening in het donkere, kille water zakken en begint zijn tocht onder het ijs. Als door een glazen plaat heen ziet men hem zwemmen, steeds verder van het wak. De hoeveelheid ge comprimeerde lucht in zijn cilinders stelt hem in staat zeker een uur onder het ijs te blijven. Maar dat heeft hij bij een vo rige gelegenheid reeds bewezen. Een eind verder baant de kikvorsman zich met enkele forse bijlslagen een weg door de ijslaag, komt boven water en schuift bedaard wat schotsen weg. Hij doet zijn ademhalingsapparatuur af en neemt tenslotte een frisse duik in het open water van het Spaame aan de andere kant van de weg. Dit werk vraagt geharde mensen, die zich in geval van nood kunnen aanpassen aan de omstandigheden. De training van deze kikvorsmannen gaat door, zelfs onder het ijs. Ook de Heemsteedse toneelvereniging „Nut en Genoegen" heeft nu de helft van haar winterseizoen achter de rug. Met Piet Mossinkoffs blijspel „Een grote zwar te poes" (twee keei in hotel „Het Wapen van Heemstede" aan het Wilhelminaplein en eenmaal in het wijkgebouw „De Prin- cehof" in De Glip) hebben regisseur L. Beek en zijn medewerkers allerminst bo ven hun macht gegrepen. De handeling heeft namelijk betrekking op de in het be zadigde gezin van Bram Staal opgeroepen verwarring door een enorme zwarte poes die zo vrijpostig was bij volle maan plaats te nemen op de stoep van de buur vrouw. Volgens de bijgelovige bewoonster betekent dit, dat haar huis voor vieren twintig uur in het teken des onheils is ge plaatst, zodat zij de door haar verwachte logé's geen onderdak durft aan te bieden. Bram biedt daarop haar gasten een tijde lijk onderkomen aan, niet wetend dat het toneelspelers zijn, die zich gedragen als een stel vrijgevochten bohémiens, die ge leidelijk en listig zijn levensomstandighe den wijzigen Voor deze opvoeringen had regisseur Beek een komisch werkend contrast tus sen de beide milieus aangegeven, die door de vertolkers met het nodige gevoel voor humor werden uitgespeeld. Rita Beck en Herman Booms kregen als Leida en Bram Staal de lachers behoorlijk op hun hand. Verder vormden Nelly v. d. Klashorst en Theo Teeuwen t onmisbare jonge paar. Er waren nog geslaagde typeringen te ver melden van Piet Leuven als de conserva tieve Lijen en Nelly Griekspoor als de niet uit haar evenwicht te brengen Bertha, die bij droegen tot het behaalde lachsucces. Advertentie SCHOLTENS' BAKKERIJ BAKT VRIJDAGS „ZAANSE DUIVEKATERS" Gaarne vooruit bestellen. Spaarnwouderstraat 53 - Telefoon 12406 Pieter Klesstraat 29 Telefoon 13455 De dam com petitie Voor de damcompetitie, finale Noordhol land, heeft Gezellig Samenzijn (Amster dam) een moeizame 137 overwinning be haald op DCIJ (IJmuiden). Het in het club lokaal van DCIJ geleverde duel droeg een uiterst spannend en enerverend karakter. Over het geheel genomen stond de wed strijd spel technisch op een behoorlijk ni veau. De wedstrijd Joz. BlankenaarDSTO resulteerde in oen veelzeggende 182 over winning voor Joz. Blankenaar. Advertentie een glaasje jeugd Naar wij vernemen zal de benoeming van een nieuwe directeur van de Stads bibliotheek woensdag in de Haarlemse raad aan de orde komen. Nummer één op de voordracht van B. en W. is de heer C. van Dijk, thans directeur van de Openbare Leeszaal in Hengelo. De vacature is ont staan door het eervolle ontslag dat on langs aan de heer P. V. de Wit is verleend in verband met het bei-eiken van de pen sioengerechtigde leeftijd in 1956. De Algemene Bond „Mercurius" afde ling Haarlem houdt vrijdagavond 29 fe bruari om acht uur in hotel „De Leeuwe rik" aan de Kruisstraat weer een contact avond. Behalve de vertoning van de film „De kleine wereld van Don Camillo" staat de huldiging van leden, die 25 of 40 jaar bij de bond zijn aangesloten, op het pro gramma. Tot de eerste categorie jubilarissen be horen mevrouw C. S van Andel en df- he ren H. A. Hoogvelt, H. A. Nijman, K. de Vries, P. R. J. Vergers en A. J. Hardebil. allen uit Haarlem Veertig jaar lid zijn de heren P. de Jong, L. Vuyk en P. H. Wage naar eveneens allen uit Haarlem. Damtitel Kennemerland De vijfde ronde van de voorwedstrijden om het persoonlijk damkampioenschap van het district Kennemerland heeft een interessant verloop gehad. Hoewel ver schillende spelers hun leidende positie aan de top van de ranglijst konden handhaven, soms verbeteren, werden er ook enkelen naar een lagere plaats teruggedrongen. In de hoofdklasse, groep A, kreeg de ongeslagen A. de Jong zijn eerste neder laag te slikken in zijn partij tegen P. v. d. Berg. N. Blom herstelde zich van zijn laatste nederlaag en maakte fraai remise tegen P. Belien. De partij A. Douma— ir. M. Krijgsman werd in moeilijke stelling afgebroken. Het resultaat zal vermoedelijk remise zijn. J. J. Warmerdam bereikte in snel tempo remise tegen H. G. Teunisse. De afgebroken partij uit de vierde ronde tussen A. Douma en H. G. Teunisse ein digde in remise. H. G. Teunisse nestelde zich met 6 uit 4 aan de top. Hij wordt echter bedreigd door A. Douma en A. de Jong met 5 uit 4. In groep B kwam alleen de partij H. J v. Berk—H. Belien tot een beslissing. Van Berk bevestigde zijn uitstekende vorm door Belien kansloos te kloppen. De partij J. Bus—C. Beliën werd afgebroken in een stelling met winstperspectieven voor Bus. De ontmoeting W. RoestO. v. Dijk werd uitgesteld. H. J. v. Berk stevent met 8 uit 4 rechtstreeks op de finale af. J. Bus volgt met 4 uit 2 en 2 afgebroken partijen. In groep C weerstond H. T. Schuringa de uitstekend spelende Th. Tielrooy. Na ingewikkeld spel forceerde Schuringa een fijn berekende remise. J. Drayer is er blijkbaar geheel uit; hij verloor van de overigens goed spelende H. J. Rozijn. J. v. Straten bereikte een verdienstelijke pun tenverdeling tegen J. Poppen, welk resul taat ook tot stand kwam tussen J. Belien en L. Visser. Zonder verder te spelen gaf H. J. Rozijn zijn afgebroken partij tegen H. Meure gewonnen, terwijl de even eens afgebroken partij J. PoppenC. Drayer rpmise werd gegeven. J. M. Meure en Th. Tielrooy leiden nu met 6 uit 4, ge volgd door J. Poppen met 5 uit v. De overige resultaten waren: Eerste klasse A: J. M. Jansen—C. Drayer 1—1; H. Ie Noble—A. Koster 2—0; A. Mas tel jngw. Persoon afgebroken, vermoede lijk remise. Uitslagen van afgebroken par tijen: M. Ie NobleJ. M. Jansen 20; Th. Bot—J. M. Jansen 1—1; C. Drayer—A. Masteling remise. Th. Bot veroverde de leiding met 7 uit 4, gevolgd door F. Lan- geveld met 6 uit 3 en M. Ie Noble 6 uit 4. Eerste klasse B: W. Roest—N. v. d. Meer 1—1; H. Diemei—F. J. Ipenburg afgebro ken, vermoedelijk remise; Th. v. WortJ. Oorthuis 0—2; A. Hoekema—A. F. Leuffen afgebroken in een zekere remisestand; J. B. ter HaakV. Morseld 11. J. B. ter Haak behoudt de leiding met 8 uit 5. direct gevolgd door V. Morseld en W. Roest met elk 7 uit 5. Tweede klasse A: J. Ovaa—S. Lemmers 02; G. J. ter WolbeekJ. v. Apeldoorn 02; C. H. LenaartsM. Sassen 20. In deze groep leidt L. Binkhorst met 7 uit 4. C. H. Lenaarts bezet de tweede plaats met 7 uit 5. Tweede klasse B: J. de GrootC. J. v. d. Does 20; W. GomesJ. v. d. Wereld 11; J. ThymsJ. v. d. Wereld 02. J. de Groot, en W. Gomes leiden met elk 8 uit 5, ge volgd door C. C. Dijckx met 6 uit 4. De zesde ronde wordt 13 februari ge speeld in restaurant „Die Raeckse" in Haarlem. De burgemeester van Bloemendaal, dr. D. H. Peereboom Voller, zal op 21 februa ri in „Bloemenheuvel" een tentoonstelling openen van de kunstschilder S. de Heer, wonende aan de Duinwijckweg in Bloe mendaal. De expositie duurt tot 7 maart. De heer De Heer is de oudste in jaren van de Bloemendaalse beroepsschilders. Verder zal de burgemeester op 14 maart in „Bloemenheuvel" een tentoonstelling van Bloemendaalse amateurschilders ope nen. In de eerste helft van april zal men in hetzelfde gebouw een expositie inrichten van prenten, foto's en prentbriefkaarten van de buitenplaats „Elswout" en omge ving. Waarschijnlijk zullen op een of twee avonden lantaarnplaatjes worden gepro jecteerd, die betrekking hebben op de in beide zalen tentoongestelde archivalia. Nieuws in het kort Beroepen. Ds. H. Toorman, christelijk gereformeerd predikant te 's-Gravenhage- centrum heeft een beroep ontvangen van de christelijk gereformeerde kerk te Haar lem-Noord. Onderwjjsverkeersexamens. Op dins dag 10 maart zal in de Bloemendaalse scholen het theoretisch gedeelte van het onderwijsverkeersexamen worden afge nomen. Voor het praktisch gedeelte zal de datum nog nader woden vastgesteld. Op de bon. De Haarlemse brand weer is dinsdagmorgen tegen twaalf uur uitgerukt voor een brand aan de Ko ningin Wilhelminalaan in Haarlem. Het bleek, dat personeel van een technisch bureau dal aan een elektrische instal latie werkte, bezig was vuil te ver branden. De mannen kregen een be keuring. Feestavond. De Haarlemse afde ling van de toeristen vereniging „Natura" geeft zaterdag een feestavond in de turn zaal van het Concertgebouw. Het Haar lemse kleinkunst theater voert een variétéprogramma op, waaraan onder meer „De Alpenjagers" meewerken. Beëdigd. Op dinsdag werd beëdigd als advocaat en procureur bij de recht bank te Haarlem, mr. C. J. Doorenbos, kantoorhoudende Zaanweg 66, te Wor- merveer. Ouderavond „Spaarnegeuzen". De zee- verkennersgroep „De Spaarnegeuzen" zal op zaterdag 14 februari haar jaarlijkse ouderavond beleggen in gebouw „Prince- hof" aan de Glipperweg in Heemstede. Financiële moeilijkheden zijn er de oor zaak van dat de „klassieke" Ronde van Noordwest-Nederland voor amateurs dit jaar geen doorgang zal vinden. Het besluit van de KNWU om zoals we maandag reeds berichtten in het vervolg reclamevoering door amateurs in de grote wegwedstrijden toe te staan, is voor de Alkmaarse wielerclub „Alcmaria Victrix" die de noordwestronde al tien maal georganiseerd heeft helaas te laat afgekomen. Men had de elfde Ronde van Noordwest-Nederland reeds voordat dit besluit kwam, afgeschreven. En de voor bereidingstermijn is nu te kort om even tueel nog zakenlieden voor de ronde te in teresseren. Als gevolg van te spelen bondswedstrij den kwamen in gebouw Cultura aan de Jansstraat in Haarlem minder spelers voor de wintercompetitie van VHS bijeen dan anders. Niettemin vonden enkele belang rijke partijen plaats. In de eerste groep was vooral de overwinning van A. M. Schneiders op Spinhoven belangrijk. Bo vendien viel andermaal het uitstekende spel van Noordhollands jeugkampioen H. Bosscher op, die ditmaal de geroutineerde mr. Snoeck Henkemans een nederlaag be zorgde. In de derde groep werden ook enkele onverwachte uitslagen genoteerd. De over winning van J. Wagenere op F. W. Barthel was er één van. De uitslagen luidden: Groep 1: A. M. SchneidersF. A. Spin hoven 1-0, KosterH. A. v. d. Bogaard remise; Tj. de Jong—R. van Dijk 1-0; mr. G. Snoeck HenkemansH. Bosscher 0-1; R. MolG. B. v. d. Velde niet bekend. Groep 2: H. P. BrugginkJ. v. d. Steeg 10-; S. W. v. d. PeijlB. Halberstadt 1-0; J. C. Andersen—mej. N. Bijster 0-1. Groep 3: F. E. Hijmansir. B. A. Geer- lings 0-1; G. J. A. WijdoogenG. de Vries remise, E. Hundepool—ir B. A. Geerlings 1-0; A. H. van KuipersW. J. van Doorn afgebroken; W. J. van DoornJ. Schaap 0-1. Groep 4: Fr. Hoek—A. Hens 1-0; F. C. OlieW. Geuzebroek Jr. 0-1; J. Bruinsma W. Reymerink 0-1. Blijkens de door het Centraal Bureau voor de Statistiek verzamelde voorlopige gegevens betreffende de gang van zaken bij het levensverzckeringbedrijf, heeft de binnenlandse nroduktie aan nieuwe ver zekeringen van de hier te lande werkza me maatschappijen in 1958 de grens van vier miljard gulden overschreden, waar mee een nieuw record is bereikt. Dit meldt de voorlichtingscommissie uit het levens- verzekcringbcdrijf. Er kwam voor een bedrag van 4.144.5 miljoen aan nieuwe individuele en collec tieve verzekeringen tot stand, hetgeen be tekent, dat de in 1957 behaalde produktie van ƒ3.933,9 miljoen met 180,6 miljoen is overtroffen. In aanmerking nemende, dat halverwege 1958 de brutovooruitgang nog 14,2 miljoen bij de stand medio 1957 ten achter lag, valt hieruit af te leiden, dat zich vooral in de tweede helft van 1958 bij het levensverzekeringbedrijf een sterk opgaande lijn heeft afgetekend. Van de totale produktie heeft de kapitaal verzekering 1.901,6 miljoen of 46,2 per cent voor haar rekening genomen, tegen 1.736,5 miljoen of 44,1 percent in 1957. Er heeft derhalve in 1958 een verschui ving in de richting van de kapitaalverze kering plaats gehad. Dit is ten koste ge gaan van de renteverzekering, waarvan de produktie weliswaar in 1958 op ongeveer hetzelfde niveau heeft gelegen als in 1957 (respectievelijk 1.952 miljoen en 1.937,7 miljoen), maar die percentueel iets is te ruggelopen. Deze soort verzekering, waar onder talloze pensioenregelingen zijn be grepen, die op basis van de zogenaamde collectieve tarieven door het bedrijfsleven ten behoeve van personeelsleden en hun gezinnen bij het levensverzekeringbr-drijf zijn ondergebracht, maakte in 1958 47,4 percent van de totale produktie uit, tegen 49,3 percent in 1957. In de volksverzeke ring, tot welke rubriek de kleine verzeke ringen behoren, handhaafde de produktie zich op het peil van 1957 260,9 miljoen in 1958 tegen 257,7 miljoen in 1957). Per centueel liep het produktie-aandeel echter iets terug.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 10