Lagere resultaten bij de KNSM maar niet teleurstellend CPanda en het bolknakmysterie Gunstige gang van zaken bij Wyers Reële waarde van OBAM-vermogen met ruim 42 percent gestegen Hetzelfde weertype li Bankbiljettencirculatie met f 119,5 miljoen afgenomen AKKERTJES" 2 VRIJGEKOMEN RESERVES AAN WINST TOEGEVOEGD „De Oostkust" in 1958 Werkloosheid in Amerika gestegen Nederland behoudt positie van belangrijke koffiemarkt WEEKSTAAT NEDERLANDSCHE BANK De EGKS-staalproduktie Landré en Glinderman Faillissementen Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland WOENSDAG 11 FEBRUARI 1959 In aanmerking genomen de omstandigheden waaronder het bedrijf in 195fJ werd uitgeoefend, meent de directie van de Koninklijke Nederlandsche Stoomboot Maat schappij n.v. dat de uitkomsten, hoewel lager dan in 1957, niet teleurstellend mogen worden genoemd. De exploitatie van de vloot leverde op 23,2 miljoen tegen vorig jaar 29,3 miljoen. Uit interest en dividenden werd verkregen 3,9 miljoen (v.j. 3,3 miljoen), zodat een bruto overschot ontstond van 27,1 miljoen 32.6 miljoen). Met vrijgekomen reserves maakt dit tezamen uit 30,2 miljoen (v.j. 32,6 miljoen). Hierover merkt het verslag op dat gedurende een reeks van jaren bedragen werden gereserveerd in verband met de vele onderwerpen die in de oorlog ter definitieve afwikkeling in Nederland waren aangehouden zomede voor de mogelijke fiscale gevolgen. Deze reserveringen werden steeds aan de ruime kant gehouden. Thans echter is een belangrijk bedrag niet langer ter dekking benodigd. Daarom is de voor melde 3,1 miljoen aan de creditzijde van de winst- en verliesrekening toegevoegd. Na afschrijvingen op de vloot ad 9,1 miljoen (v.j. 8,4 miljoen) en na reser vering tot vernieuwing en uitbreiding van vloot en overige eigendommen van 6.8 miljoen 6.7 miljoen) resteert een bedrijfs resultaat van 14,2 miljoen 17,4 mil joen). Tegenover deze afschrijving meent de directie dat een aanvulling vereist is van voornoemde reserves. Daartoe is aan de debetzyde van de winst- en verlies rekening verantwoord 1,3 miljoen. Voorts wordt een verhoging van de reserves voor diverse belangen gewenst geacht. Daartoe werd uitgetrokken 2,5 miljoen (v.j. nihil). Tantièmes aan personeel vergen f 4,9 mil joen 6,3 miljoen). Voorgesteld wordt, zo als gemeld, 4 percent dividend op de prefe rente en 11 percent in contanten op de gewone aandelen (v.j. 121/* percent, waar van 10 percent in contanten of aandelen). De verwachting dat de maatschappij een moeilijker toekomst tegemoet ging, is juist gebleken. Het streven blijft er op gericht de vloot niet alleen op peil te houden, maar zo mogelijk uit te breiden. De directie gaat daarbij niet verder dan de middelen en de liquiditeit toelaten. Zij betreurt dat de investeringsaftrek met ingang van 1959 op 16 percent werd teruggebracht, daar zij het hoofd moet bieden aan concurrenten in landen waar mildere fiscale regelingen voor de scheepvaart bestaan. Wanneer het niet mogelijk blijkt door samenwerking der betrokken regeringen maatregelen tegen het euvel van de goedkope vlag te treffen, rheent de directie dat in de toe komst verdergaande fiscale tegemoet komingen onvermijdelijk zullen zijn indien de regering prijs stelt op een koopvaardij, die minstens gelijke tred kan houden met de scheepvaartontwikkeling waar ook ter wereld. In haar eigen bedrijf is de directie tot de overtuiging gekomen dat de oudere stoomschepen niet meer rendabel te exploi teren zijn en vervangen moeten worden door moderne motorschepen. Het verslag zegt over 1958 dat in het vervoer van massale ladingen over vrijwel de gehele wereld een sterke vermindering ontstond. De omvang van de weieldvloot verminderde echter niet, maar nam zelfs belangrijk toe. In verschillende vaarge- bieden ontstond een vrachtenstrijd. Dat de bedrijfsresultaten nochtans een nieton gunstig beeld vertonen', is grol endeels daaraan te danken dat de hoogwaardige produkten zich niet of nauwelijks lenen tot vervoer in tramp-schepen. In het thuisgaande verkeer bleef het aan bod van stukgoed op peil, maar ernstig werd de terugslag ondervonden van de sterke daling van de vrachten voor char terladingen. De resultaten van het inter- amerikaanse verkeer bleven vrij aanzien lijk ten achter bij die over 1957. Niettemin vertoonde het aandeel van de K.N S.M. in dit verkeer een relatieve stijging In de Europese vaartgebieden maakte zich de concurrentie bijna overal in toenemende mate voelbaar. De financiële resultaten in het intereuropees verkeer bleven aanzien lijk achter bij die van 1957. De uitkomsten van het passagebedrijf vertoonden een stijging. Tevens kon een toeneming worden geconstateerd van het aantal toeristen dat rondreizen maakte met de schepen op het westelijk halfrond. Hierdoor werden de passage-inkomsten zeer gunstig beïnvloed. De directie onthoudt zich van voorspellin gen ten aanzien van de exploitatieresul taten over 1959. In 1958 werden zeven nieuwe schepen opgeleverd. Twee schepen werden voor de sloop verkocht. Eind 1958 waren in aan bouw respectievelijk in bestelling 16 sche pen met een gezamenlijk draagvermogen Redelijk rendement ook over 1959 in het vooruitzicht gesteld „Over de ondernemingen in Indonesië, waarvan ons het beheer eind 1957 onrecht matig werd ontnomen, kunnen wy niets naders mededelen, alle contact is verbro ken", aldus de directeur van de cultuur maatschappij „De Oostkust" n.v. te Am sterdam in het verslag over 1958. Mede door de wijze van belegging van de mid delen van de n.v., in welke beleggingen de directie geen risico's ziet, kan over 1959 een redelyk rendement voor aandeelhou ders in het vooruitzicht gesteld worden. De directie acht het in het belang van aandeelhouders geen overhaaste stappen te nemen met betrekking tot eventueel terug betalen van kapitaal. Door de gebeurtenis sen in Indonesië kan de maatschappij re kening houden met een belangrijk fiscaal compenseerbaar verlies. De waarde hier van gaat verloren, indien door terugbe taling van kapitaal geen nieuwe zaken geëntameerd kunnen worden. Het saldo exploitatierekening bedroeg 476.207 (v. j. 457.241). De te verdelen winst bedraagt eveneens 476.207. Voorgesteld wordt, zo als bekend, een dividend van 6 percent (onv.). Het geplaatste kapitaal bleef 6,5 miljoen. De statutaire en de algemene re serve bleven onveranderd op respectieve lijk 1.625.000 en 2.905.761. De Amerikaanse regering heeft dinsdag bekendgemaakt dat het aantal werklozen in de Verenigde Staten in januari met 616.000 is gestegen tot 4.724.000. Dit is het hoogste aantal werklozen, dat sedert de Tweede Wereldoorlog in de maand januari werd geregistreerd. Het aantal personen in dienstbetrekking daalde van 63.973.000 in december tot 62.706.000 in januari. Deze daling werd door de regering toegeschreven aan seizoenfak- toren. van 66.600 ton. Het. laat zich aanzien dat de resultaten van de n.v. Verenigde Neder landse Scheepvaart Maatschappijen waarin de K.N.S.M. deelneemt over 1958 belang rijk minder gunstig zullen zijn dan die over 1957. Van de dochterondernemingen liepen de resultaten van de West-Indische Scheep vaart Maatschappij in Willemstad iets ach teruit. De resultaten van de Nieuwe Rijn vaart Maatschappij bleven bij die van 1957 ten achter, maar waren tenslotte niet on bevredigend. De K.N.S.M. heeft totaal in de vaart 5 passagiersschepen en 78 vrachtschepen. Haar totaal generaal zeeschepen is 99 met 350.255 ton draagvermogen. Voorts heeft zij 50 Rijnschepen met 32.047 ton. Blijkens de toelichting op de balans was de boekwaar de van de vloot op 1 januari j.l. 144.667.962. Het kapitaal onderging een uitbreiding van 39.954.500 tot 43.949.000. Zoals gemeld zal een prospectus verschij nen inzake een emissie aandelen nationaal bezit K.N.S.M., waarbij houders van drie aandelen gerechtigd zullen zijn ip te schrij ven op 1 nieuw aandeel, volledig delende in de winst over 195.9 tegen een koers van 125 percent. Advertentie m* Hebt U nog "Akkertjes" in huis Zorg dat U altijd "Akkertjes" bij de hand hebt, snellere „Akker- tjes"-hulp voor kriebelende, ver moeiende, koortsige verkoud heid. Verwaarloos verkoudheid niet - die geniepige griepbacillen mogen geen kans krijgen! Een "Akkertje" in water zacht laten worden doorslikken - het ge neeskrachtige micro-poeder lost snel en zacht op zonder nadeel voor maag, hart en nieren. Zo be strijdt eén-''Akkertje" EJssSTgfiep flitsen uw kluchten weg i Nederland heeft zijn aanzien van be langrijke koffiemarkt behouden, hetgeen van groot belang is voor de binnenlandse consumptie, daar de Nederlandse industrie hierdoor uitstekend geïnformeerd blyftcn steeds goede offertes voorgelegd krijgt. Dit vermeldt het jaaroverzicht 1958 van de Vereeniging voor den Koffiehandel Am sterdam—Rotterdam. De invoer in Nederland, uitsluitend voor binnenlands verbruik, gebaseerd op de cijfers van de eerste tien maanden, was aïs volgt: totaal import 43.932 ton of 732.200 balen tegenover 39.187 ton of 63.120 balen in 1957. Dit zou een stijging betekenen van circa 12 percent. De erva ring leert, echter dat de import in de laat ste maanden van het jaar verhoudingsge wijs afneemt. Men kan echter aannemen dat 1958 een vermeerdering van. de kof- fie-invoer in Nederland te zien gaf van ongeveer 9 percent, aldus het jaarover zicht. Nederland importeerde koffie in de eer ste tien maanden van 1958 uit de volgende gebieden: (in percentages): Brazilië 18 (1957: 24), Angola 35 (34), Columbia 13 (10), Centraal Amerika 15 (14), Congo en Brits Oost-Afrika 6 (3), Indonesië 10 (11). diver sen 3 (4). Hieruit blijkt dat vooral Brazilië flink terrein heeft verloren ten gunste van onder andere Angola. Voorts blijkt dat de import van Indonesische koffie door de politieke omstandigheden 'niet veel ge leden heeft. Van de totale invoer Indone sische koffie kwam ongeveer de helft uit Singapore. HET ZWAARTEPUNT van de verkorte balans van de Nederlandscbe Bank per 9 februari valt op het terugvloeien van de bankbiljetten. Tegenover een uitzetting met de ultimo van de circulatie met 88 miljoen, is deze week niet minder dan 119,5 miljoen teruggekeerd, hetgeen een bijzonder fraaie ontwikkeling wordt geacht. Deze terugvloeiing heeft haar Invloed gehad zowel op het saldo van de schatkist als op dat van de particuliere banken. De schatkist ls er in geslaagd zjjn saldo met 72 miljoen op te voeren, waartoe mede bydroeg de afgifte van schatkistpapier over de toonbank tot een bedrag van 29 miljoen. Daartegenover werden promessen ad 20 miljoen afgelost. De banken wisten hun saldo te verhogen met 66 miljoen. Voor beide posten spreekt tevens mee de deviezenaanwas, die tot uitdrukking komt in de versterking van de goudvoorraad met 31 miljoen. Ditmaal is dus de deviezenstroom omge zet in goud met het gevolg, dat de devie zenreserve ongewijzigd is gebleven en al leen een kleine mutatie is ontstaan in de convertibele voorraad, die een daling ver toont van 2,5 miljoen. Door deviezenaan was en biljettenterugkeer samen is on geveer 150 miljoen in de markt gekomen, welk bedrag aan de banken en de staat ten goede kwam. De banken Met een saldo van 743 miljoen staan de banken er nu voortreffelijk voor. Deze week komt daar nog iets bij, maar vol gende week gaat er 400 miljoen af. Mocht het banksaldo beneden het vereiste ge middelde komen (dat gesteld wordt op 540 miljoen), dan kunnen deze instellingen dit zonder moete verduren, want over de OVEREENKOMSTIG DE VERWACHTINGEN kan de directie van J. P. Wyers' Industrie- en Handelsonderneming n.v. te Amsterdam, blijkens het verslag over het boekjaar 1957- 58, wijzen op een bestendiging van de gunstige gang van zaken. De onderneming kon zich niet geheel onttrekken aan de algemene achteruitgang in het zakenleven. Voor de vennootschap was deze achteruitgang slechts van geringe omvang. De verkoop hier te lande daalde ten opzichte van 1956-'57 met ongeveer vijf percent naar geldswaarde. Deze daling voltrok zich hoofdzakelijk in de eerste maan den. Sinds maart 1958 beweegt het verkoopcijfer zich op gelijk of enigszins hoger niveau dan in de overeenkomstige maanden van 1956-'57. De bestedingsbeperking leidde niet tot een verminderde verkoop naar hoeveelheid, wel naar een verplaatsing van de vraag van duurdere naar goedkopere kwaliteiten. Een groot aantal textiel- goederen onderging een prijsdaling, die in de meeste gevallen van betrekkelijk geringe omvang was. De bedrijfskosten konden op gelijk peil gehandhaafd worden. De goederenwinst (inclusief dé resultaten van deelnemingen) daalde van 15.894.356 tot 15.368.088. Na aftrek van onder an dere de exploitatiekosten ad 12.431.591 (v.j. 12.616.926) en afschrijvingen, resteert een saldo winst ad 2.273.725 2.591.209). Hoewel dit nettoresultaat enigszins ten achter bleef, stemt het voor een jaar, waarin vry algemeen over een achteruit gang in zaken werd geklaagd, tot voldoe ning. Na inhouding van onder andere ven nootschapsbelasting ad 700 392 816.260) is ter verdeling onder aandeelhouders be schikbaar 1.128.652 1.250.897) Voor het reeds aangekondigde onveran derde dividend van "15 percent (waarvan vorig jaar haai- keuze 10 percent in 6 per cent 25-jarige obligaties a" pari) is 1.237.500 benodigd, zodat 108.848 moet worden onttrokken aan de dividendreserve. Voor de Onderlinge Beleggings- en Administratiemaatschappij „OBAM" n.v. is 1958 zeer gunstig geweest. Uitsluitend door koersstijging van de beleggingen nam de reële waarde van het vermogen toe van 7.267-112 tot 10.298.952 of met ruim 42 percent. Deze voorspoedige ontwikkeling is te danken aan de sterke stijging van de koersen op de effectenbeurzen in Amsterdam, New York en Canada. De opbrengst effecten was 314.396 (v.j. 322.424); de gerealiseerde koersverschillen effecten waren 229.090 (v.j. 320.962). Na aftrek van onkosten, koersverschillenreserve etc. bedroeg het winstsaldo 314.508 (v.j. 314.575). Voorgesteld wordt zoals bekend een dividend van 12Vi percent op aandelen B plus 5 percent in aandelen ten laste van de agioreserve (v.j. 12'/2 percent in contanten). De intrinsieke waarde per 31 december 1958 kwam overeen met 437 percent per aandeel B (v.j. '308 percent). In de samen stelling van de portefeuille werden enkele wijzigingen aangebracht. De aandelen in enige amerikaanse electronische industrie- en werden verkocht, waartegenover het belang bij het Philpisconcern werd ver hoogd. Beleggingen in Nederlandse ver zekeringsmaatschappijen werden in sterke mate uitgebreid. Dit belang steeg van 1.95 tot 6.57 percent van de portefeuille. De directie is er zich van bewust dat het rendement van aandelen OBAM in ver houding tot de intrinsieke waarde gering is. Het komt uit op ongeveer 2.9 percent. De directie zou ter wille van een hoger rendement haar belegginspolitiek kunnen veranderen maar meent dat dit niet in het belang van aandeelhouders zou zijn. Ten einde ?an het bezwaar van het lage ren dement tegemoet te komen acht het be stuur het verantwoord om naast het ge wone dividend in contanten een uitkering te doen in aandelen uit de agioreserve. Deze uitkering geschiedt buiten de ver- lies- en winstrekening om. In de toekomst blijft uiteraard de uitkering in aandelen achterwege wanneer de omstandigheden daartoe aanleiding zouden geven. Zoals gemeld is een statutenwijziging goedgekeurd die omvat het mogelijk ma ken van de uitgifte van aandelen B met een nominale waarde van 100, en het verhogen van het maatschappelijk kapi taal tot 10.007.500. Uit het grafisch overzicht blijkt dat 44.86 percent van het vermogen naar reële waar de is belegd in internationale aandelen (Kon. Olie, Unilever en Philips), 29.04 percent in Noordamekaanse, 19.41 percent in Nederlandse, 6.62 percent in Canadese fondsen en 0.07 percent in die van Cura sao, voor een gezamenlijk nominaal be legd bedrag van 9.856.415, exclusief 442.536 onbelegde gelden. Deze beloopt hierna 236.666. De uitkering geschiedt dus voor 13-K percent uit de winst en voor 1 V\ percent uit. de diviaend- reserve. Deelnemingen Het groothandelsbedrijf in België, de Société Industrielle et Commerciale J. P. Wyers s.a., zag zijn verkoop verder stijgen. Voor haar exportbelangen neemt Wyers deel in de n.v. Handel Maatschappij Euro- pa-Azië (Euraz). De ongunstige positie waarin deze onderneming verkeert heeft de bedrijfsresultaten niet beïnvloed, daar het belang reeds het vorige jaar geheel werd afgeschreven. De overige bedrijven, waarin de vennootschap participeert, ontwikkelen zich bevredigend. In de verstreken maanden van het lopen de boekjaar beweegt de verkoop zich in opgaande lijn ten opzichte van 1957-'58. Onvoorziene omstandigheden voorbehou den verwacht de directie, dat de gunstige ontwikkeling zich ook in de komende maanden zal voortzetten. Het verslag bevat voorts een geconsoli deerde balans en resultatenrekening van het Benelux-concern. De laatste wi.ist onder andere een goederenwinst aan van 17.519.908 en een netto-winstsaldo na af schrijvingen en belastingen ad 1.573.333. Vergelijkende cijfers over 1957 zijn niet beschikbaar. De produktie van ruw staal in de Euro pese Gemeenschap voor Kolen en Staal heeft in januari 4.801.000 ton bedragen tegen 4.566.000 ton in december 1958, aldus de statistieken van de Hoge Autoriteit. In de afzonderlijke landen was de produktie als volgt: België 504.000 ton; Frankrijk 1.250.000 ton, Italië 505.000 ton, West- Duitsland 2.148.000 ton, Luxemburg 294.000 ton, Nederland 135.000 ton. Druk uit het oosten Volgens de Hoge Autoriteit van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal wordt de markt voor ruw ijzer en ferro-mangaan in de E.G.K.S. verstoord door invoer van deze produkten uit Oost- europese landen. Bijzonder sterk doet de invloed van deze invoer zich gevoelen in Italië. Het bestuur van Landré en Glinderman n.v. te Amsterdam zal in de op maandag 2 maart 1959 te houden algemene verga dering van aandeelhouders een dividend van 13 percent voorstellen over het boek jaar 1958, waarvan 5 percent in aandelen en 8 percent in contanten (onv.). 16. „Pat!", riep Panda. „Pat, kom gauw! Hier is de dief van de uitvinding en de sigaar van professor Kalker!" Ziende, dat hij ontdekt was, liet de dief de uitvinding staan en ging er als een haas met de si gaar vandoor. Panda achtervolgde hem niet, want hij wilde de uitvinding niet on beheerd op straat laten staan. „Pat!", riep hij nog eens. „Pat, kom dan toch!" Einde lijk kwam de detective naar buiten. „Zie je, dat ik gelijk had?", zei hij trots, „de dief van de uitvinding blijkt dezelfde te zijn, als de dief van de sigaar". „Dat kan wel zijn", riep Panda boos, „maar waarom kwam je niet dadelijk, toen ik je riep? Nu is hij er met de sigaar vandoor". „Aha", mompelde Pat, „dat werpt een interessant licht op deze zaak. Het bewijst, dat de si gaar belangrijker is dan de uitvinding. Hieruit kan ik weer een heleboel gevolg- trekkingens maken. Ten eerste „Wacht daar nog even mee", riep Panda, „want daar komt hij alweer terugen hij heeft nu iemand meegebracht!" En hij keek ang stig naar de sigarendief, die nader kwam in gezelschap van een grote, grimmige krachtpatser gehele periode zullen zij het gemiddelde gemakkelijk halen. Goud en deviezen sa men, exclusief uit de liquidatie van E.B U. ontstane vorderingen en schulden, maken nu een bedrag uit van 5257,2 miljoen. Het saldo van voornoemde vorderingen en schulden bedraagt f 401 miljoen, zoals in de bankstaat van de vorige week uit voerig is toegelicht. De centrale bank heeft gebruik gemaakt van de mogelijkheid om in de markt te opereren door voor bijna 16 miljoen papier te plaatsen. Dit heeft de geldmarkt echter nauwelijks kunnen beïnvloeden, want de ruimte is daar onge woon groot. Desondanks werd het tarief van daggeld op 1»4 gehandhaafd. De Haarlemse rechtbank heeft in staat van faillissement verklaard: F. van der Grijn. reder, Kennemerlaan 167 te IJmui- den. Rechter-commissaris mr. J. P. Peter sen. Curator J. O. Baron, advocaat en pro cureur, Breestraat 95a te Beverwijk. C. J. Groen, aannemer. Sloterweg 693 te Hoofd dorp. Rechter-commissaris mr. J. P. Peter sen. Curator mr. A. J. Colijn, advocaat en procureur te Heemstede, Heemsteedse Dreef 184. Wegens het verbindend worden van de enige uitdelingslijst is geëindigd het fail- lissmeent van G. G. v. Weijden. glasbe werker, Tuinlaantje 4a te Haarlem. Rech ter-commissaris mr. N. Reeling Brouwer. Curator mr. B. J. de Boer, advocaat en nrocureur te Haarlem. Wilhelminastraat 5. Wegens het verbindend worden van de enige uitdelingslijst is geëindigd het fail lissement van P. J. Burggraaff. bouw ondernemer. gewoond hebben te Halfweg, in een woonschip aan de Lieweg. Rechter commissaris mr. J. P. Petersen. Curator mr. J. Roggeveen, advocaat en procureur te Haarlem, Nieuwe Gracht 11. Rotterdamse reder in Suriname Uit. Nederland is in Suriname aangekomen de Rotterdamse reder A. Veder, die belangstelling heeft voor verschepingen uit Suriname in het bijzonder van bananen. Hij heeft speciale inte resse voor de banancnaanplant in liet district Nickerie. vanwaar door het ingenieursbureau H X. van Dijk reeds met succes proefverschepingen van bananen naar Nederland werden gedaan. Advertentie Doorzetters. Over de jungle van het Phi- lippijnse eiland Lubang, waar twee Ja panse militairen nog steeds de tweede wereldoorlog voortzetten, zal binnen kort de stem weerklinken van de va der van een van hen. Hij zal zijn zoon, luitenant Onada, verzoeken zich over te geven, omdat de oorlog reeds lang voor bij is. De oproep is in Japan op de band opgenomen. Splinter. Deskundigen van de technische hogeschool te Gdansk (vroeger Dant- zig) onderzoeken een uit de haven van deze stad opgedoken metaalsplinter, die afkomstig schijnt te zijn van een satel liet. Het stuk metaal meet 40 bij 15 cen timeter, en ls op 21 januari neergeko men. Het viel rood gloeiend in het wa ter en deed geruchten ontstaan over een in de haven neergestorte meteoriet. Mijngas. Ten gevolge van een mijngas- ontploffing in de mijn Saint Charles, bij Metz, zijn vijf mijnwerkers om het leven gekomen. Overstroming. Honderden personen in de provincie Santiago del Estero, Argenti nië, hebben hun woningen en boerderijen moeten verlaten door overstromingen. De Dulce en Salado traden buiten haar oevers. Vliegtuigen parachuteerden me dicijnen, voedsel, matrassen en tenten neer. In Salta zijn vier mensen ver dronken. Namaak. Een importeur in Brussel is tot tienduizend frank boete veroordeeld van wege het op de markt brengen van een grote partij uit Japan afkomstige zijden sjaals, die namaak bleken te zijn van een veel verkocht produkt van een Fran se fabriek (waarvoor de Franse kun stenaar Raymond Peynet een dessin had geleverd), maar die voor lagere prijs werden verkocht. De importeur moest ook schadevergoeding betalen aan de Franse firma en aan Peynet. Bezorgdheid. Ethiopië heeft in een nota aan de Britse en de Amerikaanse regering uiting gegeven aan zijn bezorgdheid over het denkbeeld om Brits-Somali- land eventueel samen te voegen met het door Italië beheerde deel van So- maliland. Volgens doorgaans welinge lichte kringen te Addis Abeba, die dit meedeelden, zou een dergelijk samen gaan ten koste van Ethiopië gaan. Relikwie. De nagedachtenis van Abraham Lincoln, die honderd jaar geleden werd vermoord, blijkt nog altijd zeer inspi rerend te zijn. De premier van India, Nehroe, heeft in zijn werkkamer een koperen afgietsel van de rechterhand van Lincoln. „Een prachtige hand, sterk en stevig en toch fijn gevormd, zeide hij eens. „Ik kijk er iedere dag naar en hij geeft mij kracht." Tankgeneraal. Een van Hitiers meest ge decoreerde tankgeneraals, dr. Karl Mauss, :s maandag in Hamburg over leden. Hij werd 61 jaar. Een Russische tankgranaat verbrijzelde in 1945 een van zijn benen. Sindsdien heeft hij zijn oude beroep van tandarts weer uitge oefend. Interventie. De driehonderdste verjaar dag van de (afgeslagen) Zweedse aan val op Kopenhagen in de nacht van 10 op 11 februari 1659, wordt vandaag in de Deense hoofdstad .gevierd. Een van de feestelijke gebeurtenissen zal de onthulling zijn van een herdenkingspla quette, waarmee de Deense erkente lijkheid voor de Nederlandse gewapen de interventie in het geschil wordt uit gedrukt. Gestreept. In deze carnavalstijd kan men in Italië allerlei mensen in zonderlinge vermommingen langs de weg zien gaan. Het viel dan ook niemand bijzon der op dat de 35-jarige Armando Peraz- zinni in een gestreept gevangenispak over de 100 kilometer lange weg van Novara naar Turijn fietste. De familie van Perazzini schrok echter wel toen hij thuiskwam en zij waarschuwde de politie. Hij werd teruggeleid naar het gesticht waaruit hij was ontsnapt. Onmisbaar. Driehonderd arbeiders heb ben de prefect van Milaan verzocht hun baas vrij te stellen van militaire dienst, daar zij anders hun baan zullen verlie zen. De arbeiders zeiden dat Antonio Contardo, besloten heeft zijn fabriek waarin onderdelen van koelkasten ver vaardigd worden, te sluiten in verband met zijn oproep. Wrekers. Zeven en vijftig leden van een geheim negergenootschap in Oost-Ni- geria, Odozo Abodo, zijn wegens moord ter dood verooi deeld in een proces, dat reeds enkele maanden gevoerd wordt in Lagos. Het genootschap zou zich tot doel gesteld hebben mensen te doden, die verdacht werden van diefstal of overspel en zou over de periode van en kele jaren 150 moorden hebben bedre ven. DE BILT, woensdag 10 uur. Hot KNMI deelt mede: Een hogedrukgebied, dat gisteren boven de Golf van Bisca.je lag, verplaatste zich sindsdien in noordoostelijkke richting en verenigde zich met het hogedrukgebied boven het vasteland van Europa. Om het hogedrukkgebied heen circuleren een aan tal storingen. Uitgezonderd een depressie nabij Spitsbergen, zijn deze echter niet bijzonder actief. Nabij de Azoren is een hogedrukgebied aangekomen, terwijl ten zuiden van Newfoundland een nieuwe de pressie de oceaan is opgetrokken. De ko mende 24 uur zullen de luchtdrukverschil- len in Nederland klein blijven, zodat er in het huidige weertype nog maar weinig ver andering is te verwachten. WEERRA PPORTEN Temperaturen Duiten en binnenland heden morgen 7 uur Neerslag: laatste 24 uur Donderdag 12 februari Zon op 8.03 uur, onder 17.47 uur. Maan op 9.41 uur, onder 23.17 uur. Maanstanden 15 febr. 23 febr. 20.20 uur 9.54 uur eerste kwartier, volle maan. Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 11 februari Hoog water 6.03 en 18.16 uur. Laag water 1.43 en 14.02 uur. Donderdag 12 februari Hoog water 6.40 en 18.51 uur. Laag water 2.15 en 14.36 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort ls 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde Twente De Bilt Eindhoven Vlv. Z.-Limb. Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Rome Ajaccio Algiers Madrid Mallorca geheel bew. ono mist nno mist nno motregen windst. geheel bew windst. mist no motregen nno motregen nno a E S -1 -3 -2 -3 -3 -4 -2 -1 'és 0,1 0,1 0,1 0,1 0,1 0,1 0,1 0,1 mist geheel bew. geheel bew. sneeuw onbewolkt motregen motsneeuw ij zei mist mist mist onbewolkt onbewolkt geheel bew. half bew. geheel bew. mist onbewolkt half bew. geheel bew. onbewolkt licht bew. onbewolkt zwaar bew half bew. licht bew. wzw zzw nno ozo ozo ono ono ono no nno nno windst. n o o o windst. windst. o verand. w ono ono wzw windst. ono -9 0 -7 -11 -1 1 3 -4 -2 2 1 1 -2 5 -6 -0 -7 -1 -1 -3 -6 -6 3 2 8 2 5 0 0,1 0 0,1 0,1 0,1 0 0 3 0 0 0 1 0,5 2 0 0 0 0 0 0 2 0 0

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 2