Bennebroek gaat grond kopen voor bouw woningwetwoningen Winkels 's zondags open van begin april tot eind september Amsterdamse Beurs DE BEURS van gisteren VRIJDAG 13 FEBRUARI 1959 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 7 Bennebroek heeft ruim vierduizend inwoners Vorig jaar werden 22 woningen gebouwd Feest van tamboers en pijpers Mexico: boeiend land vol arme mensen NCLB viert zijn gouden jubileum Jonge Kerk spreekt over Pinksterbeweging Hillegom Meisje aangereden Brand gesticht uit wraak Voordracht directeur van Stadsbibliotheek WENS VAN ZANTVOORTSE MIDDENSTAND Zand voor t B. en W. vragen 15 mille voor Haarlems Bloei Nasleep van dorpse minnevete District Haarlem KNLTB vergadert vanavond Brand in Engelse kamp te Hoek van Holland De gemeente Bennebroek probeert mo menteel gronden te verkrijgen voor de bouw van woningwetwoningen. B. en W. voeren hierover thans onderhandelingen. Zij hopen als resultaat hiervan in de vol gende vergadering met voorstellen voor de aankoop van grond te komen. De di recteur van gemeentewerken is al op dracht gegeven om te bezien hoeveel wo ningen op de betreffende grond kunnen worden neergezet. Dit deelde de burge meester van Bennebroek, de heer D. van der Hoop van Slochteren, mee in de don derdagavond gehouden raadsvergadering naar aanleiding van een schriftelijk voor stel van de heer Krauweel (Arb.) om met het oog op de behoefte aan zestig wo ningwetwoningen B. en W. te verzoeken met grote spoed wegen te zoeken tenein de tot de bouw van de gewenste huizen te komen. De vergadering begon met een rede van de voorzitter, waarin hij een terugblik wierp op het vorige jaar en verder aan diverse gemeentelijke zaken woning bouw, onderwijs, wegverbetering enz. aandacht schonk. „Er is helaas geen koerswijziging te bespeuren wat betreft het toezicht van hogerhand op de gemeen ten. Het centralisme gaat voort en het wordt de gemeentebesturen niet gemak kelijk gemaakt initiatieven te ontplooien en datgene te doen, wat zij nuttig en nood zakelijk achten", aldus de heer Van der Hoop van Slochteren. Hij deelde mee dat vermoedelijk een ho gere uitkering uit het gemeentefonds zal worden verkregen. Hiermee wordt een schrede op de goede weg gezet. De burge meester zei dat alles gedaan zal worden om het tekort aan woningwetwoningen te verkleinen. Wat betreft de wegverbeterin- gen zei de voorzitter, dat het laatste deel van de Meerweg bij afdoend herstel enke le tienduizenden guldens zou vergen. De mogelijkheid om tot verbetering te komen wordt onderzocht. Een plan hopen B. en W. binnenkort bij de raad in te dienen. „Ik hoop van harte dat Bennebroek zijn aantrekkelijkheid voor de gehele bevol king zal verhogen. Er moet naar gestreefd worden dat het nog aanwezige natuur schoon zo min mogelijk wordt aangetast, zodat Bennebroek zijn bijzonder cachet in de toekomst behoudt", aldus de burge meester tenslotte. Een groot gedeelte van de agendapunten bestond uit onderwijsvoorstellen, die alle werden aanvaard. De raad gaf zonder een enkele opmerking een noodzakelijkheids verklaring af voor de oprichting van een r.k. nijverheidsschool voor meisjes. Voor de bouw van een protestantsch-christelijke kleuterschool werd grond beschikbaar ge steld. De heer Enthoven (V.V.D.) vroeg bij dit punt, if er twee christelijke kleuterscholen worden gebouwd. Dit bleek niet het geval en daarom vond hij dit voor stel wel zeer laat, daar de eerste steen voor de school al is gelegd. „Wij moeten dus iets goedkeuren wat al een voldongen feit is. Dit is geen prettige gang van za ken. Voorstellen dienen dan bij de raad te komen, als wij er nog zeggenschap over hebben". De raad besloot rente en aflossing te garanderen voor een geldlening, aan te gaan door de afdeling Bennebroek-Voge- lenzang van het „Witte Kruis" voor de bouw van een wijkgebouw aan de Zwarte- weg. De heer Bloemink (A.R.) infor meerde of ook met de gemeenten Heem slede en Haarlemmermeer overleg is ge pleegd wat betreft de financiële conse quenties. De voorzitter antwoordde dat het gemeentebestuur zich nog tot deze ge meenten zal wenden. De heer P. Eriks uit Driehuis-Velsen, onderwijzer in Amsterdam, werd met al- Aan het begin van dit jaar stonden in Bennebroek 4.069 personen ingeschreven. Vorig jaar werden 66 kinderen geboren. Er overleden 59 mensen. Het aantal vesti gingen bedroeg 370. Daartegenover staat dat 379 mensen werden afgeschreven. Door de vele mutaties bij de stichting „Vogelen zang" is het. uiteraard moeilijk een zuiver beeld te krijgen van het inwonertal. Vorig jaar kwamen in Bennebroek 22 woningen en vier winkels gereed, waarvan vier zonder rijkssteun. Er zijn thans elf woningen in aanbouw. Met de bouw in plan-„Bloemhof" zal dit jaar worden voortgegaan. Drie woningen aan de Reek werden vorig jaar onbewoonbaar ver klaard. BURGERLIJKE STAND VAN HAARLEMMERMEER GEBOREN: Ronny, z. van J. J. Schouten en H. W. Wilderom; Simon, z. van S. van der Oord en J. Klingers; Hedwig L. d. van E. J. Hollants en R. H. Smit; Ilona R. H., d. van P. Wiersma en L. C. J. Teuber; Freddy, z. van A. P. Blonk en K. H. Bij kerk; Gerrie Cornelia, d. van J. G. den Boef en C. van Zoolingen; Adriana M., d. van C. Teeuwen en C. Heemskerk; Cornells J-, z. van G. Arensman en J. M. Kant; Jacob, z. van J. Vaalburg en C. G. Schalk; Gerard, z. van Chr. Guldemeester en K. Kulk; Petrus M. M., z. van A. M. Vester en A. T M. van Koppen, André P., z. van A. A. Klootwijk en F. H. Verduin; Frank, z. van H. N. Daalman en L. Maarsen. Maria E. W., d. van W. M. van Vastenhoven en J. J. van der Veldt; Mirjam A., d. van L. Koers en N. de Jong; Andreas G P., z. van P. G. M. van Wees en C. G. Keizer: Sonja W„ d. van E. Veenstra en I. Stienstra. ONDERTROUWD: P. J. v. d. A en P. M. Neering. A. Onkenhout en E. C. Bindels, C. Schutte en C. W. de Blaeij, C. Buitenhek en A. A. Vergunst, L. van Andel en M. Aal- berts. GETROUWD: G. de Winter en C. M. van der Linden, G. A. Meijer en C. M. Broeck- mans, G. Roos en P. Vreeken, G. J. Straats burg en J. M. van Koert, C. Robijn en J. Dekker, L. G. Luijt en A. Fischer OVERLEDEN: M. van Gelderen, 76 j„ echtg. van D. van Staveren; S. de Bakker, 73 j., echtg. van C. Overbeek; H W. den Ouden, 64 j., wed. van A. Groeneweg. gemene stemmen benoemd tot onderwij zer aan de openbare lagere school. In de commissie strafverordeningen werden ge kozen de neren Breek, Èverwijn Lange, Hoogendoorn en Krauweel. Aan de mu ziekvereniging „Kunst Na Arbeid" zal een eenmalige subsidie van 132.- worden ver strekt voor de aanschaffing van mutsen voor de leden van het jeugdkorps. De heer Enthoven achtte de inde ling van de gemeente in de zevende klasse voor de personele belasting volkomen on juist. Hij bepleitte pogingen om tot een hcrclassificatie te geraken, waardoor de gemeente in een klasse komt die niet in strijd is met haar karakter als forensen dorp. De heer L u s k e (V.V.D.) liet weer eens zijn licht schijnen op de slechte verlich ting van de rijksstraatweg. „Als de rijks waterstaat niet wil meewerken, moeten we zelf een oplossing zoeken. De verlich ting van de weg is belachelijk. Een toe stand uit de vorige eeuw". De heer Luske deed daarom de suggestie aan de hand om het gedeelte van de straatweg tussen Bij weglaan en brug te verlichten van parti culier terrein af. Er zou dan een aftakking kunnen worden gemaakt. B. en W. zullen dit voorstel onderzoeken. De overige voorstellen werden alle aan genomen. Bij de rondvraag vroeg de heer Ever wijn Lange (V.V.D.) of B. en W. al stappen hadden ondernomen om te komen tot een buslijn van Hillegom over Benne broek naar station Heemstede-Aerden- hout. De voorzitter zei dat hierover een brief naar de directie van de N.Z.H.V.M. is geschreven. Besloten werd de gemeen ten Heemstede en Hillegom om adhesie te vragen. Op een opmerking van de heer Breek (K.V.P.) werd geantwoord dat spoedig een telefooncel zal worden geplaatst. De heer Bloemink zou graag zien dat bij weg werkzaamheden de bewoners zo weinig mogelijk overlast wordt bezorgd. Tenslotte wees de heer Luske op de ver plichting van de inwoners bij sneeuw val hun stoepen schoon te maken. Zelfs voor het politiebureau was dit niet ge beurd. „De burgerzin is ver te zoeken". Er zijn natuurlijk mensen die zelf de stoep niet kunnen schoonmaken, bijvoorbeeld bejaarden. Mogelijk kunnen dan de pad vinders tijdig in actie komen. „Die komen meestal om karweitjes als de schoonmaak al achter de rug is". Halfweg Hel christelijk tamboer- en pijperskorps ..Irene" in Halfweg houdt zaterdag een feestavond in „Tivoli'' met medewerking van het gezelschap „Le oetit Carnaval". BRIDGEDRIVE VOOR GELEIDE- IIONDENFONDS Enkele Halfwegse dames hebben het initiatief genomen tot het organiseren van een bridgedrive, die zaterdag in zaal Cor- nelissen zal worden gehouden. De opbrengst is bestemd voor het Ko ninklijk Nederlands Geleidehondenfonds. Men kan zich laten inschrijven bij mevr. I-Iarms, Schoolstraat 22. Donderdagavond heeft de heer Edel- koort in „De Nachtegaal" in Lisse een causerie gehouden over Mexico. Hij vertelde dat ons ministerie van Landbouw een geweldig goede documen tatie bezit over Mexico en betere informa ties gaf dan het gelijknamige ministerie in dat land. Wanneer men aan Mexico denkt dan ko men gedachten aan grote hoeden, veel paardrijden, veel schieten en romantische vrouwen op; dit is gedeeltelijk werkelijk heid. Mex'co beslaat een oppervlakte van vijftig maal Nederland of vijf maal Frank rijk. De noordgrens is 3500 km. lang of wel de afstand van Rotterdam naar Mos kou; de zuidgrens zo groot als de afstand van Stockholm naar Marseille. Er wonen ongeveer dertig miljoen mensen, d.i. 2yfa maal zoveel als hier. Het. land is dus dun bevolkt. In de hoofdstad Mexico-City wo nen drie miljoen mensen, dus ongeveer een achtste deel van de gehele bevolking. De bevolking is grotendeels van gemengd ras. De welstand is er niet groot. Naast, een klein percentage geweldig rijken vindt het grootste deel van de bevolking een armoedig bestaan; er zijn negen mil joen analfabeten. Vijf miljoen mensen lo pen er barrevoets, slechts dertien miljoen eet brood. Twee hoge bergketens met toppen tot 5500 m. omsluiten een op 3000 m. gelegen dorre hoogvlakte met armetierige dorp jes. Aan de zeekant doet het water dat van de bergen stroomt onder invloed van het sub-tropische klimaat een weelderige plantengroei ontstaan waar men dennen en sparren vindt naast palmbomen. De boomgrens ligt op 4500 m., bijna tot de top van de bergen, die met. sneeuw zijn be dekt. Uit de Agave stookt men een jene ver, de Pulque, met hoog alcoholgehalte. De bodem bevat allerlei mineralen. De linten, die de Indianen op hun hoeden dra gen, geven aan tot welke stam de dragers behoren en of ze nog ongetrouwd zijn. De stenen bestemd voor huizenbouw maakt men zelf uit klei, die in de zon wordt gebakken, Adobe, genaamd. Maïs is het voornaamste volksvoedsel, men bakt er koeken van de zg. Tortilla's. Het kan 's nachts 'n Mexico erg koud zijn. Hier drukt men de vrieskou uit in gra den Celsius, daar naar het aantal lijken dat men op straat heeft gevonden. Muziek en dans zijn er geweldig in trek. De ne- germuziek heeft zijn invloed doen gelden op de Mexicaanse volksmuziek o.a. dooi de Marimba. De heer Edelkoort heeft zich doen ken nen als een vlot en amusant spreker. Na zijn causerie, toegelicht met dia's, volg de een film over Mexico. De kleuren wa ren prachtig maar aan de dieptescherpte mankeerde veel. Tenslotte werd nog een kleurenfilm van het laatste bloemencorso gedraaid, waarna de voorzitter de heer Edelkoort voor diens interessante lezing bedankte onder aanbieding van een boe kenbom De volgende vergadering zal plaats heb ben op 24 maart; dan zal spreken jhr. dr. J. C. Mollerus over de Libanon en Egyp te. De afdeling Lisse van de Nederlands Christelijke Landarbeidersbond hield woensdagavond in „Rehoboth" het ge bruikelijke jaarfeest. Voorzitter B. van der Linden deelde mede, dat de afdeling dit jaar haar gouden jubileum zal vieren, waarbij hij de suggestie opperde in het gouden jaar het ledental op tweehonderd te brengen. Uit de jaarverslagen van de secretaris en pennningmeester bleek, dat het ledental groeiende en dat er ruim 900 in kas is. Hoofdbestuurder Vermaas deelde mede, dat Lisse de afdeling Hillegom in ledental is voorbijgestreefd en nu de groot ste afdeling in de bollenstreek is. De heer G. Biesheuvel ontving het gouden C.N.V.- insigne. Na de pauze speelde een toneel gezelschap uil de Kaag het stuk „De dorps dokter". Donderdagavond luisterde de Lisser Jonge Kerk in het Baken naar een lezing door de heer Guicherit die in Indonesië nauw verbonden was met de Pinksterbe weging. Toen spreker in Nederland kwam en met de Pinksterbeweging hier te lan de kennis maakte, heeft hij zich hiervan gedistancieerd, misschien in nog wel gro tere mate dan de Hervormde Kerk. De heer Guicherit las een gedeelte uit Han delingen 2. Volgens de heer Guicherit ont dekte de Pinksterbeweging in de Kerk te weinig van de componist die de gaven uit deelt. Door dit gemis is de Pinksterbewe ging ontstaan. Velen in de Pinksterbewe ging zien echter het hoofddoel voorbij en daardoor wordt het geen manifestatie maar een demonstratie. Zij zien meer op de gaven dan op het doel. Daarom distan- cieerde spreker zich van deze beweging. Wij moeten in alles de Gever willen zoe ken en niet de gaven van de Gever, aldus de spreker. Woensdagmiddag stak een zesjarig meisje uit de Ambachtstraat te Hillegom zonder op het verkeer te letten de Hoofd straat over. Een uit de richting Leiden ko mende personenauto reed het meisje aan. Een arts constateerde een paar gekneusde ribben. BURGERLIJKE STAND VAN HILLEGOM GEBOREN: Johanna Geertruida Helena, d. van W. P. E. van Diest en H. M. Cas- pers. Willem, z. van W. van der Marei en G. Koudijs. Anita Johanna Maria, d. van J. A. J. van der Aart en J. E. Bleijenberg. Robertus Adrianus Alida, z. van Th. G. J. Mooijekind en W. Warmerdam. Maria Alida Johanna, d. van J. C. Akerboom en C. J. Geerlings. Arie, z. van P. A. Zuider duin en M. A. E. van de Graaf. Paulus Cornelis Maria, z. van P. W. van de Reep en J. C. van der Lans. Petronella Maria, d. van H. van der Zande en C. Kaptein. ONDERTROUWD: C. J. M. de Groot en T. J. van Beek. J. van Andel en C. B. Bons. C. A. van der Lans en J. H. Zwaneveld. W. van der Burg en I. P. van Eik. GETROUWD: C. P. Weijers en M. J. G. Brouwer. OVERLEDEN: PI. Je Graaff, v., oud 63 j., echtg. van J. H. van der Velden. M. Brock, v., oud 83 j„ wed. van J. J. Ver- jaal. Het Zwitserse dorpje I-Ierbriggen, dat op het ogenblik belaagd wordt door een lawine in wording, een enorme massa ijs, aarde en gesteente. De 150 inwoners hebben het dorp moeten ver laten en komen iedere dag kijken, in de hoop dat de baan van de lawine tenslotte niet door het dorpje zal blijken te voeren. In een achterkamer op de eerste etage van een woning in de Graaf Florisslraat in Amsterdam heeft een kleine brand ge woed, die de brandweer in korte tijd kon blussen. Kort daarop meldde zich aan het politiebureau Linneausstraat de 50-jarige ongehuwde E. H„ die verklaarde uit wraak tegen zijn moeder de brand te hebben gesticht. De moeder, die bij haar dochter in Hilversum verblijft had te ken nen gegeven, niets meer met hem te ma ken te willen hebben. De zoon beschikte over een sleutel van de woning en had daar sinds enige dagen zijn intrek ge nomen. Gisteren had hij, na zich eerst te hebben bedronken, dekens en een katoe nen lap met vier liter petroleum door drenkt, lucifers over de grond verspreid en tenslotte een divanbed in brand gesto ken. Toen hij de vlammen zag liep hij naar het politiebureau. Buren hadden in middels de brand ontdekt. Zij waarschuw den de brandweer, zodat, ernstig onheil kon worden voorkomen. De man is inge sloten. Zoals wij reeds eerder berichtten hebben B. en W. van Haarlem als nummer één op de voordracht van een nieuwe directeur van de Stadsbibliotheek geplaatst de heer C van Dijk, directeur van de openbare leeszaal ën bibliotheek van Hengelo. Nummer twee is de heer PI. W. J. Groe nenberg, bibliothecaris bij het centraal bureau voor de statistiek te 's-Gravenhage De Zandvnortsc middenstand wil van be gin april tot eind september alle winkels 's zondags open hebben. In de donderdag avond in cafc-restaurant „De rotonde" ge houden gecombineerde vergadering van de Handelsvereniging en de r.k. midden standsvereniging „De Hanze" werden des betreffende voorstellen aangenomen. De besturen van beide organisaties zullen zich hierover tot het gemeentebestuur wenden. De openstelling van de winkels was een onderwerp van langdurige en dikwijls vrij heftige discussies, waarbij het er af en toe nogal zeer rumoerig toeging. De voorzit ter deelde mee dat ingevolge de huidige verordening slechts die winkels van 1 mei tot 15 september geopend mogen zijn, die speciale seizoenartikelen verkopen. Tot nog toe trad de politie uitermate soepel op tegen winkeliers, die zonder vergunning toch hun winkels open hadden. Uit een gesprek tussen de politie en de besturen van de bonden is gebleken, dat de politie deze situatie op den duur niet zou kunnen laten voortbestaan. Men ziet daarom maar één oplossing: de gemeen teraad te verzoeken de plaatselijke veror dening te wijzigen en de winkeliers gele genheid te geven hun winkels in het zo merseizoen open te houden tot tien uur 's avonds, 's zaterdags tot elf uur en 's zon dags van 's morgens vijf uur tot tien uur 's avonds. De openstelling van vijf uur 's morgens af is zeer merkwaardig, maar dit houdt verband met een verordening voor de sigarenwinkels, die 's zondags in het seizoen ook om vijf uur 's morgens BURGERLIJKE STAND VAN ZANDVOORT GEBOREN: Godefridus Hendricus, z. van H. P. J. Vleeshouwers en C .A. M. van den Berg; Maria Hendrika Agatha, d. van J. Duivenvoorden en W. R. J. Suijkerbuijk. GEBOREN buiten de gemeente: Joyce Ariana Coletta Rikkelman, Patrijzen- straat 3; Marijke Meijer, Brederode- straat 126; Albertus Jacobus Andreas Ha ver, Oranjestraat 18; Peter van der Meulen, Dr. C. A. Gerkestraat 157; Ronald van den Bos, W. Draijerstraat 26. ONDERTROUWD: S. Hoogerwerf en W. E. M. Algra. GEHUWD: R. G. Geysen en E. M. Kool haas; B. Th. v. Norden en M. C. de Vos. OVERLEDEN: L. P. vander Ploeg, acht weken; M. Keur, 70 jaar, weduwnaar van W. Paap en M: Molenaar; J. van Eisden, 77 jaar, wonende te Haarlem, weduwe van C. v. d. Meulen; M. Steeneker, 63 jaar, weduwe van G. v. d. Valk. OVERLEDEN buiten de gemeente: J. P. A. Brandt, Marisstraat 6; F. H. Borghardt, H. Heyermansweg 57. open mogen zijn. Na een langdurige dis cussie ging men met de regeling akkoord Ook kwam de winkelsluiting in het voor- en naseizoen aan de orde, namelijk van 1 april tot 1 mei en van 15 tot 30 septem ber. Thans geldt de regeling dat in deze perioden met name genoemde bedrijven op zondag open mogen zijn tot. acht uur. De besturen van beide verenigingen had den voorgesteld ook deze regeling op alle winkels te betrekken. Diverse meningen werden gelanceerd. Sommige leden wilden de bestaande re geling handhaven. De heer C. Siegers, voorzitter van „De Hanze" pleitte ervoor, dat aan de badgasten zoveel mogelijk ser vice wordt geboden. Uiteindelijk ging men met overgrote meerderheid akkoord met het voorstel van de besturen dat de open stelling van alle winkels op de zondagen in het voor- en naseizoen beoogt. Over de uitbreiding van de zomerevene- menten deelde de voorzitter, de heer H. Hildering, mee dat uit de middenstands verenigingen een commissie zal worden benoemd die over de zomerevenementen met de stichting „Touring Zandvoort" zal overleggen. Met het oog op de betrekke lijk korte tijd van voorbereiding zal dit voor 1 maart geschieden. Er werd nog gesproken over de komen de wereldkampioenschappen wielrennen. De voorzitter heeft hierover een onder houd gehad met de burgemeester. Thans is er nog weinig definitiefs over mee te delen. Wanneer binnenkort de voorberei ding van de wedstrijden is geregeld, zal de burgemeester met het organisatieco mité een oespreking houden met verte genwoordigers van de middenstandsver enigingen. De heer H. Kroon bracht verslag uit over het. werk van het St. Nicolaas-actie- comité. Enkele rond de actie ontstane moeilijkheden werden besproken. Een spe ciale commissie zal deze moeilijkheden behandelen en de kwestie trachten op te lossen. Voor het verzorgen van de voorjaars attracties door de stichting Haarlems Bloei vragen B. enW. van Haarlem wederom 'n krediet van vijftien mille. In de toelichting zegt het college, dat in de afgelopen jaren door de besteding van dit bedrag zeer waardevolle propaganda voor Haarlem gedurende de bollentijd is gevormd. Het ligt in de bedoeling de vie ring van het eerste lustrum van het op treden van de Haarlemse bloemenmeisjes een aantrekkelijke vorm te geven, waarbij het accent zal worden gelegd op de pro paganda van Haarlem als bloemenstad. De procureur-generaal bij het gerechts hof te Arnhem heeft acht maanden ge vangenisstraf met aftrek geëist tegen de 22-iarige landbouwersknecht H. W. W. uit Brummen wegens poging tot doodslag. De rechtbank te Zutphen had de man ver oordeeld tot twaalf maanden met aftrek, waarvan vier voorwaardelijk. De verdachte dong naar de hand van de dochter van een kastelein in Baak, waartegen de rijpere jeugd van dit dorp bezwaar had. Toen hij 's zondagsavonds in het café verscheen, ontstond er ruzie. Verdachte reed in een auto naar Zutphen, waar hij enige vrien den trof, die hem naar Baak wilden te rugrijden om wraak te nemen. Onderweg zou hij een poging hebben ge daan, met zijn wagen een auto met Baakse jongelui, te rammen. Daarna het was intussen middernacht geworden zaaide hij verwarring door wilde manoeuvres in de buurt van het café van zijn harts vriendin uit te voeren. Daarbij reed hij een man aan, die op de linkerweghelft stond. Deze man liep daarbij een zware hersenschudding op. De verdachte zei voor het hof, dat hij getracht had zijn auto tot stilstand te brengen, hetgeen ook zou blijken uit ge vonden remsporen. Hij had alleen zijn be lagers schrik willen aanjagen. De procureur-generaal zei dat de auto geen rem- doch wringsporen heeft achter gelaten. De kwade intentie, de dood van een ander te veroorzaken, stond voor de procureur vast. De raadsman legde er de nadruk op, dat verdachte door te remmen geen gevolg heeft gegeven aan eventuele voorwaarde lijke opzet. Pleiter verwees naar het gun stige reclasseringsrapport van verdachte en vroeg onmiddellijke invrijheidstelling, daar hij reeds zes maanden in voorarrest verbliiff. Het gerechtshof ging na raad kamer niet op dit verzoek van de ver dediger in. Uitspraak over veertien dagen. Vanavond houdt het district Haarlem van de KNLTB zijn voorjaarsvergadering in restaurant Brinkmann aan de Grote Markt in Haarlem. Buiten de gebruikelijke agendapunten zullen vooral de plannen van de Commissie Jeugdzorg de aandacht vragen. Men wil twaalf jongens en meisjes gedurende drie maanden onder leiding van de heer Gurowitch laten trainen. Boven dien wil men een jeugdfonds in het leven roepen dat gevormd zal moeten worden uit een bijdrage van vijfentwintig cent per lid. Dit fonds zal in de eerste plaats dienen om jongelui die de bijdrage aan de training net kunnen opbrengen tegemoet te komen. Slotkoers Heden gisteren 13.45 ui 3-3'/2°/o Nederl. '47 9214 923/ia 3°/o Nedl. 1962/64 96"/Ib 969/ifi Woningbouw 6 111% 111% Pr. A'dam '56 i.. 97'/2 Pr. A'dam '56 II. 98 Pr. A'dam '56 III 97% Pr. R'dam '52 I.. Pr. R'dam '52 II.. 96% Pr. R'dam '57 105 A.K.U 288'/2 286 Calvé Delft 472 472 Van Gelder Zonen 220 222 K. N. Hoogovens 357 355 Nederl. Ford 222 225 N. Kabelfabriek. 337'/2 338 gew.Philips Gloeil. 51814 517 Pref.PhilipsGloeil. 233 Unilever (cert.) 466 462 Unilever (nieuwe) 456'/i 452 Wilton Fyenoord. 201 201 Werf Gusto 155% Dordtsche Petrol. 705% 690 Kon. Petroleum.. 170,70 f 168.20 216% 215 A'dam Rubber 95 V» 97 K.L.M f 117,50 f 116,50 Holl. Amer. Lijn. 162 160 K.N.S.M 158'/2 158 N. Scheepv. Unie 142% 138 v. Nievelt Goudr. 130% 129 Phs. v. Ommeren 235% 234 H.V.A 143% 141 Delimaatschappij 154, 154 Amsterd. Bank 270 258 ex-d Nat. Handelsbank 146% 146% Ned. Handel Mij 20 U/2 Rotterd. Bank 220% ex-d. 220'/s Twentsche Bank. 214 Anaconda Copper 67% 66 Bethlehem Steel. 52% 51% U.S. Steel 89'/ï 88% General Motors.. 48% 46 Shell Union 80% 78% 22% 22»/i Vannacht, tegen half vier is brand uitge broken in het Engelse kamp te Hoek van Holland waarbij enige barakken, behorend tot. de medische afdeling, geheel uit brandden. De brand ontstond, zo neemt men aan, in de kleine operatiekamer, die dag en nacht verwarmd wordt door een elektrische kachel. Vermoed wordt dat zich hierin kortsluiting heeft voorgedaan, of dat het apparaat is omgevallen. Spoedig stonden nog enkele barakken in brand, die waarin de dokterskamer zich bevindt en de onderkomens waar het verplegend per soneel en patiënten zijn gevestigd. Twee patiënten en vier verplegers werden door de uitslaande vlammen gewekt en konden tijdig in veiligheid komen, zodat er zich geen persoonlijke ongevallen voordeden. Het blussen werd bemoeilijkt omdat het bluswater snel bevroor, en de grond in de omgeving spiegelglad maakte. AMSTERDAM De internationale waarden ondergingen bij zeer kalme handel een reactie. De slot- koersen van New York vielen tegen en hadden een sterk remmende invloed op de kooporders in Amsterdam. Van grote ver kopen was ook geen sprake maar hier en daar werd winst genomen. Dit geringe aan bod was voldoende om de koersen voor de internationale waarden beneden de slot- koersen van de vorige dag te brengen. Aandelen Philips moesten op 5I8V2 een verlies van ongeveer 10 punten incasseren. De winst van de vorige dag voor deze aan delen bedroeg 25 punten. Het liet zich aan zien, dat de handel in deze hoek belang rijk minder was, vergeleken bij die van woensdag. De converteerbare obligaties Philips moesten een viertal punten prijs geven. Unilever verloor op 467'/2 ongeveer 4 punten. AKU moest op 288 vrijwel de geheel koerswinst van de vorige dag los laten bij minimale omzetten. Kon Olie verloor bijna 3,ingevolge Wallstreet, maar bleef op 171,60 op pariteit New York. De prijsverlaging van ruwe olie in Venezuela door de Venezulaanse dochter maatschappij van de Koninklijke/Shell Groep, hield de kopers voor de oliewaar den op het Damrak uit de rnarkt. Gevreesd wordt dat ook de ruwe olieprijs in het Nabije Oosten zal worden verlaagd. De arbitrage kon moeilijk tot zaken komen. Londen had op lage prijzen wat belang stelling voor de olie-aandelen. KLM "'erd een halve gulden lager geadviseerd. Voor de scheepvaarten bestond heel weinig belangstelling en noteerden door elkaar een puntje lager. Van de leidende cultures was Amsterdam Rubber goed prijshoudend, Deli fractioneel hoger en HVA een tikje luier. Senembah was onver anderd. Staatsfondsen op het vorige slot- niveau. De laatste dag van de claimhandel Mosa bracht een adviesprijs van 125, 110,De inschrijving op de aandelen emissie Mosa kan als geslaagd worden be schouwd. De eerste noteringen nieuwe aandelen Pletterij Enthoven en Scholten's Aardappelmeel werden respectievelijk op 199 en 340 geadviseerd, tegr de vorige dag respectievelijk 198 en 349 op basis van de laatste claimprijs. Aan 'elen Zwolsman werden een paar punten hoger geadviseerd op de nieuwe opdrachten. Deze aandelen worden door een groot commissiehuis ge tipt. Aandelen Nederlandsche Credietbank lagen iets beter in de markt op het ver hoogde dividend van 8 percent (v.j. 7 per cent). Prolongatie 3 percent. New York Het koersniveau zakte een weinig in, meer door gebrek aan belangstelling dan door verkoondruk. De beurs had het karakter van een vakantiedag in verband met de viering van de geboortedag van Abraham Lincoln. De olies stonden enigszins onder druk: vooral de interna tionale waarden waren flauw met ver liezen van zelfs meer dan 3 dollar. De chemiefondsen moesten fracties tot meer dan een dollar prijsgeven. De staal-, spoorweg-, auto, openbare nutsbedrijven en enkele vliegtuigbouwfondsen deelden in de matte stemming. Enkele speciale fondsen behielden een flink deel van de beginbeurs emaakte stijgingen die tot meer dan 4 dollar hadden belopen. Maar over het geheel genomen leek het wel een zondag op de beurs. Het industriegemiddelde kwam van 584,03 op 581,89; dat voor spoorwegen van 160.95 op 160,12 en dat voor openbare nutsbedrijven van 90,79 op 90,38. De aan- delenomzet daalde van 3.000.000 tot 2.630.000. Van de 1162 verhandelde fond sen sloten er 388 hoger en 536 lager. (UPD

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 11