Bezuinigen op defensie is niet mogelijk, zegt minister Staf Bonn verwerpt voorstel van senator Mansfield OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Limiet voor Berlijn verschuifbaar HET WEER „Le Soir": straling in België gestegen «W MORRIS beforeijouêui/i Modehuis Laila Elizabeth Diensttij dverkorting geen oplossing Oost- en Westduitsers moeten niet beslissen over de hereniging „Goede heertje" krijgt vijf jaai RUSSISCH WOORDVOERDER: Aanhoudend winterweer PONTIAC - BOREL - OMEGA STUURMALS, COHEN Het woord is aan Alle grote Nederlandse ondernemingen zijn genationaliseerd Nog deze maand tabak uit Indonesië naar Duitsland TECHNISCH SPEELGOED SIGNAAL 73e JAARGANG No 183 Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 57755 Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks VRIJDAG 13 FEBRUARI'1959 Haarlems Dagblad 304e JAARGANG No 31 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct., p. kwartaal 7.65, fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman t BERLIJN (UPI) Rusland is bereid de overgave van de controle op het militair verkeer tussen het Westen en West-Berlyn aan de Oostduitsers uit te stellen tot na 27 mei, als het Westen voordien duidelijk blyk heeft gegeven van bereidheid de kwestie-Berlijn op te lossen. Dit heeft een woordvoerder van de Russische ambas sade in Oost-Berlijn vrijdag meegedeeld. De tijdslimiet van 27 mei was gesteld in de Russische nota van 27 november, waarin het voorstel werd gedaan van West-Berlijn een gedemilitairiseerde vrijstad te maken. De woordvoerder zei: „Het overgeven van onze verantwoordelijkheid voor de controle van westelijke militaire transpor ten naar Berlijn aan de Duitse Democra tische Republiek is geen kwestie van een bepaalde datum. Het zou een paar weken of maanden later kunnen gebeuren. Maar vóór 27 mei moet duidelijk zijn gebleken, dat het Westen onderhandelingen wenst over een definitieve oplossing van de ge hele kwestie-Berlijn". Het denkbeeld om Oostduitsers te laten optreden als „agenten" voor de Russen noemde de woordvoerder een onmogelijk heid. „De Duitse Democratische Republiek kan op eigen grondgebied geen agent van iemand anders zijn". Hij herhaalde, dat het Russische voorstel niet van betrekking is op het burgerlijk verkeer, dat reeds lang door Oostduitsers wordt gecontroleerd. Uit hetgeen de woordvoerder zei bleek niet. dat de Russische nota over een vrij stad West-Berlijn zou moeten dienen als basis voor de onderhandelingen. Advertentie Sn? exclusief - voordelig Generaal Cronjéstr. 120 Tel. 54378 ELEGANTE DAMESPANTALONS in wollen natté, tinneroy en wollen loden, in donker olijfgroen, korenblauw en lever, maten 36 t.m. 42 22.75 tot 29.75 Verwachting tot morgenavond: Overwegend droog weer met mist of laaghangende bewolking en voornamelijk in het noord oosten van het land kans op en kele opklaringen. Vannacht lichte en hier en daar matige vorst. Morgen temperaturen over het algemeen even beneden het vriespunt. Zwakke wind. Volledige weerrapporten op pagina twee. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN PAGINA'S. De gemeenteraad - van Gstaad, het Zwitserse plaatsje in het Berner Ober land waar Koningin Juliana een korte vakantie doorbrengt, heeft onze vorstin een ontvangst aangeboden. Koningin Juliana en burgemeester Marcel Burri heffen het glas en klinken. Advertentie depositaire officiel PARFUMER IE 99 99 Heemstede Zandvoortselaan 75 Telefoon 36827 Ruime vrije parkeergelegenheid (Van onze parleihentaire redacteur) „Bij de kabinetsformatie in 1956 is afgesproken dat tot en met 1960 per jaar 1650 miljoen gulden zal worden uitgetrokken voor de defensie. Als die gelden uiterst doeltreffend worden besteed en zuinigheid wordt betracht,'" zcr zei minister Staf gisteren in de Tweede Kamer, „dan beantwoordt onze defensie nog maar aan het minimaal noodzakelijke. Een verlaging van het plafond van de dele :ensielasten zal dus niet mogelijk zijn. De jaarlijkse exploitatiekosten van 1350 miljoen zullen eerder stijgen dan dalen, vooral als men meer beroepspersoneel wil aantrekken om de diensttijd te verkorten. Voor vervanging van materieel zal jaarlijks 500 miljoen nodig zijn, waarvan 200 miljoen is te verwachten in de vorm van buitenlandse hulp. Als ik reken met 50 miljoen voor de infra-struetuur", zo concludeerde de minister, „dan zal in de eerstkomende jaren ten minste 1700 miljoen worden vereist." Met de heren Calmeyer (C.H.U.) en Korthals (V.V.D.) was de minister het eens, dat als bezuinigingsmaatregel moet worden gestreefd naar samenvoeging van de departementen van Oorlog en Marine tot één ministerie van Defensie. Onze marinebijdrage in de NAVO noem de minister Staf onmisbaar. Als wij onze grote kruisers en het vliegkampschip Ka- rel Doorman aan de NAVO onttrekken, dan ontstaat er een gat in de maritieme NAVO-defensie. Als de P.v.d.A. bezuini ging ziet in de opheffing van de kruisers en de Karei Doorman omdat dan driedui zend man beroepspersoneel vrijkomt, dan staat daar tegenover, dat geoefend per soneel net zo belangrijk kan zijn als het schip. Deskundigen bevelen de moderni sering van onze kruisers aan en nu wij daarvoor van Amerika een financiële bij drage kunnen krijgen, moeten wij het aanbod zeker aanvaarden. Op de begro ting voor 1950 is daartoe voor onze reke ning anderhalf miljoen uitgetrokken, in 1960 wordt dat 8V2 miljoen. Daarna moe ten nog drie termijnen volgen van tien mil joen. Staatssecretaris Moorman onderstreep te als marine-deskundige het betoog van minister Staf. Het bezwaar van de P.v.d.A. tegen de topzware opbouw van onze ma rine begreep hij niet. De marine is opge bouwd volgens hel plan van 1949, dat de volledige instemming had van de heer Vorrink. Deze voelde eigenlijk niet veel voor het vliegkampschip en de grote krui sers, maar hij redeneerde: Als het in in ternationaal verband nodig is, dan moet het toch gebeuren. Want er gebeurt niets, zei hij, als alle landen op hun hobbies blij ven staan. Als de heer Schouwenaar zich voor de bezuiniging van vijftig miljoen op de marine-utigaven beroept op de heer Vor rink, aldus de staatssecretaris, dan heeft hij de nagedachtenis van Koos Vorrink daarmee geen eei aangedaan. Staatssecretaris Moorman draagt altijd een gehoorapparaat en toen er interrup ties kwamen van de banken van de socia listen, gaf hij ten antwoord: Laat u dat maar, want ik hoor het toch niet. De besparing van drieduizend man be roepspersoneel bij de marine, vond de staatssecretaris „te mooi om waar te zijn" (Van onze correspondent in Bonn) Het voorstel van de Amerikaanse sena tor Mansfield om tijdens onderhandelin gen West-Duitsland en Oost-Duitsland over de Duitse hereniging te laten beslis sen, is op een persconferentie te Bonn van regeringszijde verworpen. Wel is de Westduitse regering ervoor om tijdens de aanstaande ministersconferentie met de Russen hierop zowel Oost- als Westduitse waarnemers toe te laten. De regeringsperschef, staatssecretaris Von Eckardt, verklaarde dat de regering te Bonn niets moet hebben van recht streekse politieke onderhandelingen met Oost-Duitsland. Wel bestaat er op laag ambtelijk niveau sedert geruime tijd tech nisch contact over handelszaken en der gelijke, maar men wil deze technische ge sprekken beslist niet uitbreiden tot poli tieke onderhandelingen. Op de persconfe rentie werd voorts meegedeeld, dat de ant woordnota's van het Westen op de Russi sche nota van 10 januari over een Duits vredesverdrag in de komende dagen naar Moskou zullen worden gezonden. In deze westelijke nota's zal men de Russen een conferentie voorstellen te houden van de ministers van Buitenlandse Zaken van de Verenigde Staten, Groot-Brittannië, Frankrijk en de Sovjet-Unie en wel over de kwestie-Berlijn, het Duitse probleem en de Europese veiligheid. De conferentie zou dan in de eerste helft van mei worden gehouden. Geen Duitse ministers De Westduitse regei-ing wil gaarne op deze ministersconferentie der grote vier vertegenwoordigd zijn en heeft er dan ook geen bezwaar tegen, wanneer ook Oost- Duitsland zal zijn vertegenwoordigd. Vol gens Von Eckardt dienen de West- en Oostduitse vertegenwoordigers niet de mi- Advertentie BARTELJORISSTR HAARLEM TEL 13439 SUèDE DAMESJASJES IN KLEUREN nisters van Buitenlandse Zaken te zijn, doch hoge diplomaten. Het gaat hierbij, aldus Von Eckardt. niet zozeer om des kundigen als wel om waarnemers, die toch aan het grote gesprek moeten kunnen deelnemen. Bonn wil op alle mogelijke ma nieren verhinderen, dat de deelneming van een Oostduitse vertegenwoordiger aan een dergelijke grote conferentie uit gelegd zou kunnen worden als de er kenning van Oost-Duitsland. Negen punten WASHINGTON (AFP'Reuter) De Democratische senator Mike Mansfield, een der invloedrijkste leden van de com missie voor buitenlandse aangelegenheden van de Amerikaanse Senaat, heeft een plan van negen punten voorgesteld voor oplossing van de kwestie-Bexdijn, als volgt: 1. In West-Berlijn dezelfde westelijke troepensterkte handhaven als de Russen in Oost-Berlijn doen 2. Beginnen met eenmaking van de open bare en gemeentelijke diensten van bei de delen van Berlijn. 3. De steun van de UNO vragen voor toe zicht op alle onderhandelingen te Berlijn. 4. Bij het uitblijven van overeenstem ming strijdkrachten in West-Berlijn hand haven. 5. Die strijdkrachten zouden zo spoedig mogelijk „Duits" moeten worden. 6. Besprekingen doen beginnen tussen de twee delen van Duitsland over het met elkander in overeenstemming brengen van de militaire, politieke en economische systemen der twee zones. 7. De bevolking van Oost-Duitsland de verzekering geven dat deze haar aandeel zal krijgen in de politieke zaken van het land. 8. Van de Sovjet-Unie en de Atlantische bondgenoten erkenning van de Duitse her eniging eisen en de waarborg dat Duits land geen militaire pressie vaa zijn nabu ren te verduren zal krijgen. 9. Het scheppen van een kern wapen vrije zone die Duitsland en Midden-Europa om vat om te vooi'komen dat de met kern wapens voorziene strijdkrachten van de twee blokken met elkander in contact ko men. al was het alleen maar omdat de marine thans nog 1700 man beroepspersoneel te- koi't komt. Men kan die mensen niet zo maar overhevelen naar de landmacht. Zij zouden dus op wachtgeld moeten worden gesteld. In plaats van vijftig miljoen be zuiniging kwam de staatssecretaris op een bezuiniging van ten hoogste 16 mil joen. „Blijven vliegen" Van de mogelijkheid, vrijwilligers aan te trekken ter vervanging van dienstplich tigen bij de landmacht om daardoor de diensttijd te kunnen verkorten, moet men volgens minister Staf niet te hoge ver wachtingen hebben. De werving van vrij willigers is in België tegen gevallen. Bo vendien kost bei-oepspersoneel veel geld. Omtrent de luchtverdediging deelde mi nister Staf mee, dat in de Nederlandse plannen vier afdelingen geleide projectie len zijn opgenomen De snelheid van on ze jagers is gelijk aan die van de Russi sche en uiteraard zijn zij sneller dan de Russische bommenwerpers. Opheffing van het vliegveld Soesterberg „Het goede heertje" is tot vijf jaar met aftrek van voorarrest ruim een jaar veroordeeld. De rechtbank, die vanochtend tegen de 50-jarige voormalige boekhouder kassier van de firma Berger en Co, C. R. van H-, uitspraak deed, beslist tevens dat de tien bankbiljetten van honderd gulden, het enige contante geld, dat vorig jaar bij de arrestatie van Van H. in diens bezit werd aangeti-offen, aan de gedupeerde n.v zullen worden teruggeven. In het vonnis zegt de rechtbank dat het „goede heertje'' „op schi-omelijke wijze misbruik van vertrouwen heeft gemaakt" Bij het bepalen van de straf werd voorts rekening gehouden met de grote omvang van de gepleegde verduisteringen, de lange duur waarin deze gepleegd waren en „met de persoon van verdachte en deomstan digheden waaronder hij het misdrijf heeft gepleegd". Tenslotte werd de verdachte schuldig verklaard aan verduistering in dienstbe- trekking en valsheid in geschrifte, beide meermalen gepleegd en tot vijf jaar met aftrek verooi-deeld. Veertien dagen geleden werd er zes jaar tegen hem geëist. is niet mogelijk. Wij moeten steeds pa raat zijn. Wat mogelijk is ter vermijding van overlast voor de omwonenden, wordt gedaan. Vandaar de overplaatsing van een squadron naar het oosten van het land. In het belang van onze parate verdediging moeten wij blijven vliegen. Nieuw-Guinea Bij de overgrote meerderheid van de Tweede Kamer had de minister nog steeds instemming geconstateerd met het alge mene defensiebeleid en hij had ook ge hoord dat bijna iedereen het er over eens is dat de dx'eigende toestand waakzaam heid en paraatheid vereist. Het Amerikaanse standpunt ten aanzien van Nieuw Guinea heeft sinds oktober geen wijziging ondergaan, verklaarde mi nister Staf. „Dat betekent dat Amerika niet lijdelijk zal toezien als Nieuw Guinea door Indonesië wordt aangevallen. Er worden passende verdedigingsmaatrege len genomen waai op de nieuwe regering na 12 maart zal kunnen voortbouwen". Het was de minister niet duidelijk waar om volgens de P.v.d.A. wel personeel van de marine, maar niet van de land- en lucht macht mag worden uitgezonden naar Nieuw-Guinea. NAVO „eist" niets Wij vinden de uitzending van dienst plichtigen geen constructieve oplossing van het Nieuw-Guinea-probleem, ant woordde de heer Schouwenaar (P.v.d.A.), die niet geloofde dat Nederland maritie me verplichtingen heeft in de NAVO. „Toon mij de brief van de „Standing Group", zei hij, „dat Nederland een vliegkampschip er. twee kruisers moet bijdragen". „Die afspraken worden niet per brief gemaakt", antwoordde minister Staf. „Die zijn ook niet per brief gemaakt voor onze twee parate divisies. Ons vlieg- kampscnip en de twee kruisers staan in de NAVO-overeenkomst van Lissabon". „Omdat Nederland ze heeft aangebo den" repliceerde de heer Schouwenaar, die erg verheugd was over de mededelin gen van de minister. „De NAVO eist niets", zette minister Staf uiteen. „Ieder land biedt aan, want de NAVO is een vrijwillige organisatie. Men legt door zijn aanbieding zichzelf ver plichtingen op en dat is dan een NAVO- verplichting, die ieder jaar kan worden herzien. Er wordt echter op onze bijdrage gerekend en wanneer die wordt ingetrok ken, zou er een leemte in de NAVO-de fensie ontstaan" Minister Staf betreurde het, dat de heer Schouwenaar overlegging van een brief van de „Standing Group" had gevraagd. Op die maniei moet de gedachtewisseling niet worden gevoerd. De „Standing Group" heeft nooii aan een of ander land een verzoek gedaan. Het is noodzakelijk, gezamenlijk c'e NAVO zo sterk mogelijk te maken. Advertentie 3UWELIERS - Houtplein 15 - HORLOGERS De IJmuidense duiker H. Havers heeft een onderzoek ingesteld naar de schade, welke het Poolse vrachtschip „Tczew" heeft opgelopen, toen het maandagavond op een bank bij IJmui- den liep. Dinsdagavond kwam het op eigen kracht vlot en stoomde op naar het Houtveem in Amsterdam om zijn lading te lossen. Van die gelegenheid maakte de duiker gebruik om dapper in het water af te dalen en te kijken hoe het er met het schip voorstond. A. P. Herbert: De gelijkheid van alle mensen kan niet worden bereikt door alles om te keren. Ook Verenigde Deli DJAKARTA (AFP) De Indonesische minister van landbouw, Sadjarwo, heeft vrijdag medegedeeld, dat alle grote Neder landse cultuurondernemingen, waaronder de Verenigde Deli Maatschappij, bij besluit van de Indonesische regering zijn genatio naliseerd. Minister Sadjarwo verklaarde verder, dat de Indonesische regering i-eeds heeft bepaald, welke van de 248 „overgenomen" Nederlandse ondexmemingen in Indonesië zullen worden genationaliseerd en welke niet. Hij weigerde verdere mededelingen te doen. Een lijst van alle genationaliseerde ondernemingen zal voor het einde van deze maand worden gepubliceerd. Minister Sadjarwo deelde dit mede aan de coi'respondent van AFP in Djakai'ta na een persconferentie, waarop hij formeel het ovex-plaatsen van de Indonesische tabaks- markt in Europa van Amsterdam naar Bremen mededeelde. De overeenkomst tussen de Indonesische regering en een Westduitse handelsmissie is vi-ijdagochtend in Djakarta getekend. Advertentie fijnste kaas uit Zwitserland Imporl: fa. E. von Vliet E*n. - Amsterdam y De Indonesische minister van Landbouw, Sadjarwo, heeft heden bekendgemaakt dat tussen Indonesië en vier Westduitse han delshuizen een overeenkomst is getekend, waarbjj de exclusieve rechten van deze firma's op afname van de Indonesische tabaksproduktie geregeld worden Tegen eind februari zal de eerste lading Indone sische tabak naar West-Duitsland ver scheept worden. Minister Sadjarwo ver-klaarde dat de keus op de Westduitse firma's gevallen was uit hoofde van de'gunstige plaats en van wege het feit dat „waar anderen dat niet wilden, West-Duitsland bereid was risico's te nemen." Bovendien hebben de betrokken firma's veel ervaring in de tabakshandel, aldus de minister. BRUSSEL (ANP) Volgens een bericht in het Belgische dagblad „Le Soir" is de radio-activiteit in België de laatste weken aanzienlijk toegenomen. Ten opzichte van het gemiddelde van 1958 steeg de radio activiteit van de lucht in januari van dit jaar met 68 percent, terwijl die van het regenwater met 45 percent toenam. Op 25 januari werd in het atoomcentrum te Moll (nabij de Nederlandse grens) een radio-activiteit van de neerslag gemeten, die, aldus Le Soir, de toelaatbare dosis overschreed. In België worden de waar nemingen met betrekking tot radio-activi teit verricht door het weerkundig instituut te Ukkel, het natuurkundig centrum te Doubes en het atoomcentrum te Moll. Stralingsdichte grens? Stijging van de radio-activiteit is ook hier te lande geconstateerd, maar de ge vonden waarden over de laatste maanden bedragen nog niet één 25e deel van hetgeen in wetenschappelijke en medische kringen bij permanente blootstelling maximaal toelaatbaar wordt geacht voor grote be volkingsgroepen, zo vernemen wij van het ministerie van Sociale Zaken en Volks gezondheid. Advertentie U vindt op pagina 12 als vrolijke reporter met prettige plaatjes. Bij Uw sigarettenwinkeiier vindt hem als goede Virginia en american. Advertentie met vakkundige voorlichting ARTELJORISSTRAAT 6 - TEL. 12145

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 1