Boete geëist tegen schoonmaker wegens brand door schuld Nocdlokaal voor Van Voorthuysen- school gaat f58.000.- kosten houtribo Routewijziging in studie bij B. en W. van Bloemendaal Kamermuziek (in museum) van Haarlemse componisten Bijdrage tot Handelherdenking door De Stem des Volks HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 5 BUSLIJN 11 IN RIJNEGOM-KWARTIER OP ONZE Burgerlijke Stand van Haarlem Verhoogde uitkeringen aan gemeenten ONDERWIJSKWESTIES IN DE RAAD HAARLEMSE RECHTBANK W. VOET ZONEN Schaatswedstrijden CIOS Kort nieuws Brandweer bevrijdt poes uit boom BREIWOL Bezwaren tegen torenflats in Bentveld Veiling van huizen UIT STAD EN STREEK Gerard Hordijk expositie in Amsterdam Woning uitgebrand doe het zelf ITALIAANS EN JAPANS GLASMOZAIEK De zwemcompetitie van de kring Haarlem KNZB VRIJDAG 13 FEBRUARI 1959 Naar aanleiding van brieven van bewoners over de autobusroute van lijn elf van de N.Z.H.V.M. in het Rijnegomkwartier in Aerdenhout stellen B. en W. van Bloe mendaal een onderzoek in naar de mogelijkheid de route enigszins te wijzigen en halteplaatsen te veranderen. Dit deelde burgemeester dr. D. H. Peereboom Voller in de donderdagmiddag gehouden vergadering van de gemeenteraad van Bloemendaal mee, waarin aan de orde kwam een adres van bewoners van de Distellaan, houdende verzoek tot wijziging van de route van de buslijn. B. en W. hadden voorgesteld het adres om pre-advies in hun handen te stellen, maar de burgemeester stelde de raaasleden in de gelegenheid eerst hun mening over de route bekend te maken. Ir. T i r i o n (V.V.D.) achtte het gewenst deze aangelegenheid in de raad te bespre ken, omdat de gemoederen van een deel der bewoners heftig in beroering zijn ge raakt. Zou het niet beter zijn geweest, voordat vergunning werd verleend, een uitgebreid onderzoek bij belanghebbenden in te stellen? Spreker informeerde onder meer, of de autobus niet uitsluitend de hoofdwegen kan gebruiken in plaats van de smalle wegen in het woonkwartier, waar men zich gevestigd heeft om van de lan delijke rust te genieten. Kunnen haltes gemaakt worden op grote wegen in plaats van in de woonwijk Rijnegom? Verder vroeg ir. Tirion waarom het Dahliakwar tier uitgevallen is en welke instantie de route bepaalt? Mr. P o v e 1 (K.V.P.) was van mening, dat men de aangelegenheid niet in de emo tionele sfeer moet bezien, maar uit zakelijk oogpunt. Men dient rekening te houden met de belangen van de bewoners, die r.iet over een eigen vervoermiddel beschikken en aangewezen zijn op de autobus en op de rust in het kwartier. Kunnen er geen haltes gemaakt worden op de Oosterduinweg bij de vier- en bij de vijfsprong en kan een halte gemaakt worden bij de Zandvoorter- vveg, als daar het bureau van politie ge bouwd wordt? De heer K a p t e ij n (Arbeid) sprak van een moeilijk probleem; men dient te den ken aan die bewoners die behoefte hebben aan de autobus, aan hen die er last van hebben en aan de maatschappij, die een rendabele lijn wil exploiteren. Hij stelde het op prijs als B. en W. een grondig onder- Artverlpritie V ;S- DE MANNEQUINS staan weer klaar om U de nieuwe creaties van de Margriet Voorjaarsmodeshow 1959 te tonen! Zoals steeds zullen weer stampvolle zalen genieten van al dat moois waarin U dit voor jaar, déze zomer gekleed zult willen gaan. WIJ KOMEN IN HAARLEM Concertgebouw, L. Begijnestraat 13, maan dag 16 februari om 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Kaartverkoop aan de zaal: zaterdag 14 februari van 10-3 uur en één uur voor de aanvang van iedere show. BEVALLEN van een zoon 11 febr.: C. C. van Bemmelen-Den Oude, J. Priester- Venema; 12 febr.: A. M. L. Lasschuit-Burm, W. J. Steenken-Hoefsmit, M. E. de Winter- Van Wachendorff van Rijn. BEVALLEN van een dochter- 11 febr.: E. Verdam-Mone, E. Handgraaf-Van der Zon; 12 febr.: M. J. van der Linden-Hore man. OVERLEDEN: 11 febr.: T. Smit, 68 j., Gasthuis vest; P. J. C. van Dijken, 82 j., Jansstraat; P. Bunschoten, 62 j., Brouwers- Plein; H. Kleijsen, 85 j., Paul Krugerstraat. ONDERTROUWD: 12 febr.: A. P. Wij kamp en J. Bessède, J. J. M. Halstein en E. Wijma, A. de Bart en A. de Roos. GETROUWD: 12 febr.: B. Cuny en M. J. Zuidhoek, M. G. N. Brouwers en A. Harst, J. Heeringa en L. de Vries, J. de Haan en G. Toornend, T. Zandberg en N. Silvis. zoek instellen om zo weinig mogelijk be woners te duperen. Voorts vestigde hij de aandacht op het gevaar voor de jeugd als een bus door het Rijnegomkwartier rijdt. Burgemeester dr. Peereboom V o 1- 1 e r merkte op dat bij het gemeentebestuur brieven binnenkomen van bewoners die de bus zo spoedig mogelijk willen zien ver dwijnen en Wan bewoners die prijs stellen op de bus. Inmiddels is gebleken dat aan autobuslijn elf een grotere behoefte bestaat dan aan de vroegere ljjn negen. De bewo ners van het Rijnegomkwartier z\jn er dus op vooruitgegaan. De bussen zijn goed bezet en dat doet vermoeden dat de lijn geen financieel zorgenkind wordt zoals lijn negen was. Bovendien moet men er reke ning mee houden dat de belangstelling voor de lijn in de toekomst zal toenemen. Wat de vele ingekomen brieven en klachten betreft, zei de burgemeester dat B. en W. bij het nemen van hun beslissing niet over één dag ijs willen gaan. Het col lege heeft met een lid van de directie van de N.Z.H. en hoofdinspecteur J. Voerman twee uur met een bus in de omgeving van het Rijnegomkwartier ge reden. Alle mogelijkheden en moeilijk heden van de route kwamen daarbij aan de orde. Er werd geen oplossing gevonden, die alle partijen kan bevredigen- Boven dien mag men niet vergeten dat de erva ring bij alle autobusmaatschappijen, die een nieuwe route in haar diensten op nemen, is dat er klachten binnenkomen van bewoners. De één wil de halte voor zijn huis en de ander voor de woning van zijn buurman. Een derde wil de bus door een andere straat laten rijden in plaats van door die waar hij woont. Uitsluitend de exploiterende vervoersmaatschappij heeft ervaring en zij alleen is in staat de route vast te stellen. Daarbij moet gedacht worden aan de lengte van de route en de tijd waarin gereden wordt. Een gemeente bestuur bepaalt de plaatsen der haltes. Voorts deelde de burgemeester mee, dat een autobus van de lokale dienst door een woonwijk moet rijden en niet er langs. Dat het Dahliakwartier niet in de route is opgenomen, komt omdat de belangstel ling voor lijn negen destijds gering was en er bezwaren voor het verkeer bestaan bij de uitmonding van de Boekenrodeweg. Ook wordt de route weer te uitgebreid en de rijtijd te lang. Een halte bij de Zandvoorterweg te maken, als het politie bureau gereed, heeft het bezwaar dat het punt te ver van de woonwijk Rijnegom ligt. Een afstand van een halve kilometer is te groot. Hoe de route dan wel moet worden, weten B. en W. op het ogenblik nog niet. Gedacht is bijvoorbeeld aan een route van station Heemstede-Aerdenhout-, via Vier sprong voor Rijnegomlaan, Spiegelen- burghlaan, de Waal Malefijtlaan, terug over de Oosterduinweg naar de Burge meester Den Texlaan en rechtsaf in de richting van de Bovenweg. De route terug levert echter moeilijkheden op bij de Spiegelenburghlaan, omdat de bus niet door de Distellaan kan. In ieder geval zou men een paar voordelen bereiken en de Clematislaan worden vermeden. Dan blijft de bus op bredere wegen, maar de route wordt langer- Haltes zouden ge maakt kunnen worden bij de Rijnegom laan, de Spiegelenburghlaan en de Ooster duinweg en op de terugweg bij de Distel laan. Hoe d° route zal worden is niet be kend. Alles verkeert nog in een stadium van studie. Verwacht mag worden, dat als de route veranderd wordt, er weer andere bewoners met klachten komen. De burgemeester zei tenslotte, dat het college diep overtuigd is van de bezwaren, maar men kon niet alle belangen behartigen en evenmin alle bezwaren wegnemen. De regering heeft de Tweede Kamer voorgesteld in 1959 aan de gemeenten een algemene uitkering te doen en de belasting uitkering aan de gemeenten te verhogen. De algemene uitkering zal de schatkist ruim 842 miljoen gulden kosten en de ver hoging van de belastinguitkering rond 5,1 miljoen. De ministers Zijlstra en Struycken hebben hiertoe een nota van wijzigingen ingediend op de begroting voor 1959 voor het Gemeentefonds, samen met de nota naar aanleiding van het verslag van de Tweede Kamer over deze begroting. De ministers zijn bij deze berekening uitgegaan van een opbrengst der rijksbe lastingen, waarin het Gemeentefonds deelt, van 7807 miljoen. Daarbij is rekening ge houden met de gevolgen van de wet van 31 december 1958 welke onder meer strekt tot verlenging van de tijdelijke verhoging van enige directe belastingen. Voor de algemene uitkering en voor reservering komt dan beschikbaar 10,79 percent van genoemd bedrag van 842.375.300. Het percentage, waarna de gemeenten over 1959 voorlopige voorschotten op de algemene uitkering zouden ontvangen, werd aanvan kelijk gesteld op 150. De omstandigheid echter, dat de dienst 1958 van het Ge meentefonds geen na-uitkering ad 4 per cent toelaat welke na-uitkering in de laatste jaren in de primitieve gemeente begrotingen in de meeste gevallen als een normale inkomst is aangemerkt heeft de noodzaak medegebracht het percentage van de algemene uitkering voor 1959 met 4 punten te verhogen en te stellen op 154. Dit zal dan een totaal aan uitkeringen ver gen van naar raming 822.294.000. De tus sen de geraamde inkomsten en uitgaven dan resterende ruimte ad ruim 20 miljoen dient voor het toekennen van subjectieve verhogingen met ingang van 1959, zodat de raming van een bedrag voor toevoeging aan reserve achterwege moet blijven. Bij gebleken behoefte moet ten laste van de in het gemeentefonds gevormde reserve dit bedrag van 20 miljoen kunnen worden overschreden. Voor het donderdag gegeven concert in de Renaissancezaal van het Frans Hals museum, georganiseerd door het Haarlems Comité voor Kamermuziek, was een pro gramma van werken van drie Haarlemse componisten samengesteld. De centrale figuur in dit programma was de pianist componist Hans Osieck, die drie eigen wer ken ten gehore bracht: „Variaties over een Noorse volksmelodie" uit 1935, een Sonate uit 1942 en een Sonatine uit 1956. Met op zet vermeld ik bij de titels de jaartallen van ontstaan. Men constateert namelijk bij de vergelijking van de drie composities, gekozen uit een tijdvak van eenentwintig jaar, een zeker gemis aan innerlijke ont wikkeling. Het is mijns inziens niet toe vallig, dat deze opmerking, die men voor Osiecks werk in het algemeen kan maken, ook van toepassing is op ieder stuk afzon derlijk. Een wat egocentrische zelfgenoeg zaamheid verhindert een werkelijke ont plooiing, die haar vorm zou moeten vinden in een sterkere concentratie. Men begrijpe goed dat ik slechts doel op de muziek zelf en niet op de maker, die ik niet persoonlijk ken. Men wordt soms ge troffen door inzetten van dramatische al lure, momenten van lyrische zeggings kracht, maar telkens speelt een onuitge groeide breedsprakigheid de componist parten. Blijkbaar heeft hij moeite zijn (mu zikale) mogelijkheden tot rijpheid te bren gen. Het is of een gebrek aan pregnantie het hele werk doortrekt, dat daardoor au fond niet boven het niveau van een wel luidende maar krachteloze stemmings kunst uitkomt. De componist voegde aan zijn reeds omvangrijk aandeel aan dit pro programma nog de voordracht toe van een kort ééndelig pianostuk: „Varsovie accuse" (1946). Ook hier werd een in aanleg goede vondst de funèbre deformatie van een mazurkamotief gedegradeerd door im provisatorische uitweiding. De bedoeling was de toehoorders een muzikaal brand merk op het hart te drukken. Maar de B. en W. van Haarlem verzoeken de ge meenteraad om ter voorziening in het te kort aan lokaalruimte voor de Dr. A. van Voorthuijsenschool op het plantsoen voor het schoolgebouw aan de Parklaan 109 een houten noodlokaal te doen bouwen. Voor de bouw en de inrichting van dit lokaal is een bedrag van ten hoogste 58.000.- nodig. Verder vragen B. en W. voor het treffen van enkele voorzieningen aan de lokalen en het meubilair voor het Karei van Manderlyceum een bedrag van ten hoogste 11.680.-. Voorts verzoeken B. en W. de raad een bedrag van f 8650.- uit te trekken voor het inrichten van lokalen voor speltherapie, tevens onderzoekruimten voor schoolarts, jeugdpsycholoog en jeugdpsychiater in het schoolgebouw van de Minister Van der Leeuwschool aan dé Oösterhoutlaan. Voor het aanschaffen van meubelen en leer- en hulpmiddelen voor de Charlotte de Bourbonschool, tijdelijk gehuisvest in noodlokaliteiten aan de Jan Prinslaan, wegens uitbreiding van het aantal leerlin gen is een bedrag van 4335.- nodig. Vervolgens vragen B. en W. voor de verbetering van de verlichtingsinstallatie voor de school met den bijbel aan _de Vrouwestraat 8 een bedrag van 325.-, voor het aanschaffen van een naaimachi ne voor de Teijlerschool 195.- en voor de aanschaffing van boeken en leermiddelen voor de Jan Gijzenschool f 415.-. Verder stellen B. en W. de raad voor om de heer C. A. W. Lodewijks Muller over te plaatsen van de Van Zeggelenschool naar de Minister Van der Leeuwschool. Op de voordracht ter benoeming van een onderwijzer aan de Th. M. Ketelaarschool staat de naam van de heer P. Munsterman en op de voordracht ter benoeming van een De Haarlemse rechtbank heeft zich don derdagmiddag bezig gehouden met de vraag of een vijftigjarige Haarlemse gla zenwasser-schoonmaker al dan niet schul dig was aan de brand, die op zaterdag 11 november van het vorig jaar een deel van de Christiaan Hujjgensschool in de Ohm straat verwoest heeft. De officier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bou- man, was van oordeel, dat de verdachte brand door schuld kon worden aange rekend en eiste op grond daarvan vijftig gulden boete, subsidiair vijftien dagen hechtenis. De glazenwasser verklaarde voor de rechtbank, dat hij op de bewuste middag een teiltje met was op een gasstel had ge plaatst teneinde het wat meer vloeibaar te maken. Daarna zou hij de vloeren van de klasselokalen in de was zetten. Op een gegeven ogenblik begon de was in het teiltje te koken en toen de glazenwasser daarom de teil van het gasstel wilde zet ten kwam er een scheut was in het vuur. Er ontstond onmiddellijk brand. De gla zenwasser rende naar buiten, kwam terug met enkele jassen, maar moest even latei- voor het hevige vuur wijken. Er viel niet meer te denken aan blussen. Een avond- concierge van de school verklaarde a4s getuige, dat hij de verdachte reeds op de avond voor de brand had aangeraden de was niet te verwarmen met het oog op 't brandgevaar. De volgende dag had de schoonmaker het echter toch gedaan De officier van Justitie was van mening, dat er van ernstige onachtzaamheid ge sproken kon worden en hij wees er daarbij op, dat de schade aan het schoolgebouw ongeveer een ton was geweest. Toch wilde Advertentie KELTUM PLEET en ZILFA PLEET GROTE HOUTSTRAAT 165 hij de zaak afdoen met een geldboete, waartegen de schoonmaker echter bezwaar had omdat deze vijftig gulden veel te veel vond. Op 26 februari zal de rechtbank uit spraak doen. Advertentie FOTOKOPIEËN - Nieuwste procédé Lichtdrukkerij de Rooij, Schagchelstr. 14 Het bestuur van de ClOS-club hield donderdag schaatswedstrijden georgani seerd op het Spartelmeer in de Kernemer- duinen, waaraan 56 leerlingen van het CIOS deelnamen. De wedstrijden hadden een vlot verloop. De leiding was bij de heer P. M. Beven, een der docenten van CIOS, in goede han den. In het algemeen klassement werd J. van de Graaf winnaar. Op de 500 m maakte hij een tijd van 54 sec., op de 1000 m van 1 min. 56.2 sec. Op de 500 m werd G. Hesse tweede (59.8 sec.) en C. J. V. Smit derde in 61.1 sec. Op de 1000 m werd C. J. V. Smit tweede en G. Hesse derde. Er werd ook nog een kortebaanwedstrijd over 160 m verreden, buiten het algemeen klassement, waarin G. Hesse eerste werd in de tijd van 16,4 sec; J. van de Graaf tweede in de tijd van 16.5 sec. en A. Nicolai derde in 17.9 sec. Verdronken. Vrijdagmorgen is in het Wilhelminakanaal het lijk aangetroffen van de 52-jarige heer F. A. Coolen, markt meester te Tilburg. Hij is donderdagavond met zijn bromfiets, door mist en duisternis misleid, te water geraakt. De heer Coolen was gehuwd en had drie kinderen. leraar in tijdelijke dienst aan de Lieven de Keyschool de naam van de heer A. H. F. van der Vegt. Verder stellen B. en W. de raad voor om ook de heer Th. F. C. H. Funck tot leraar in tijdelijke dienst aan de Lieven de Keyschool te benoemen en verder vragen B. en W. de raad om aan het Coornhertlyceum tot tijdelijke lerares in de Nederlandse taal en letterkunde me juffrouw A. A. C. ten Berge te benoemen. B. en W. vragen tenslotte aan de raad om ontslag te verlenen aan mevrouw J. van der Tweel als onderwijzeres aan school Buitenrust en aan mejuffrouw M. Jacobs als onderwijzeres aan de Dr. Huet- school. bedoeling was juist iets te duidelijk er restte een cliché Het vocale gedeelte van dit program ma bestond uit een viertal liederen van Gé Michels en zes liederen van G. H. G. von Brucken Fock (18591935). Gé Michels had teksten van Rabindranath Tagore gekozen en toonde in de verwerking hiervan een grote gevoeligheid voor deze wat pastel achtige oosterse poëzie. Het geven van een beoordeling werd echter bemoeilijkt door het feit, dat men de liederen niet in de oorspronkelijke vorm hoorde (hierbij is de begeleiding namelijk aan negen blaas instrumenten toevertrouwd). Als binnenkort de geboortedag van de schilder-componist Von Brucken Fock hon derd jaar geleden is, zal een gedenkboek verschijnen, waarin onder meer een gram mofoonplaat met enkele van zijn werken is opgenomen. Uit de thans gezongen liede ren twee op Franse, twee op Duitse, twee op Nederlandse tekst bleek, dat hij ook in de gebondenheid aan de woorden tot een muzikale afronding in staat was. Hij was ongetwijfeld de begaafde ama teur, die aarzelde in zijn uitingen tussen de laat-romantiek van Wolf en Duparc, waarachter men wel de mogelijkheid van een persoonlijker geluid vermoedt. De voordracht van dit zeker niet eenvoudige programmagedeelte werd kundig waarge nomen door de sopraan Tineke van Raalte, aan de vleugel door Leendert Huges ge assisteerd. Sas Bunge De brandweer in Hillegom heeft donder dagmiddag een poes uit een boom aan de Weeresteinstraat bevrijd, die al twee dagen op een van de takken zat en niet meer naar beneden durfde. Het klagend gemiauw van het dier werd steeds luider, waardoor uit eindelijk de brandweer eraan te pas kwam om de poes uit haar benarde positie te ver lossen. Voor het „reddingswerk" bestond zo'n grote belangstelling, dat de politie het verkeer moest regelen. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE Advertentie UJ'or/cCna Gratis patronen en onderricht TEMPELIERSSTRAAT 68 De Haarlemse gemengde arbeiderszang vereniging „De Stem des Volks" heeft op de uitvoering, die zij donderdagavond in de gemeentelijke Concertzaal in samen werking met de zangvereniging „Kunst en Strijd" uit Amsterdam heeft gegeven, aandacht gevraagd voor een vrij onbe kend werk George Frideric Handel de „Ode on Sint Ceclias Day". Het stuk werd geschreven voor de viering van de naamdag van Sint Cecilia, de patrones van de toonkunst. Het is dus een gelegenheidswerk en het lijkt wel of Handels inspiratie hiervoor niet de hoge vlucht heeft kunnen nemen, welke zovele van zijn oratoriums tot meesterwerken maakte. De taak van het koor is in Han dels Ode beperkt. Aan de solisten, een sopraan en een tenor, is een naar ver houding groot aandeel gegeven. Bij de uitvoering door „De Stem" en door Kunst en Strijd" kwam deze dominerende positie van de solisten nog meer tot uit drukking door de bescheiden overtuigings kracht, die er van de koorzang uitging Weliswaar kon men zeggen, dat de koren onder leiding van hun dirigent Dick Dek ker verdienstelijk zongen, maar in de uitvoering kwam te weinig karakteristiek accent, te weinig muzikale kern. Dit werd ook kenmerkend voor de begeleiding van het Noordhollands Philharmonisch Orkest het uitzondering van de fragmenten, waarvoor de violoncelsolist en de solo- trompettiste het initiatief overnamen en de solofluitist kans zag melodische lyriek te schenken. Anette de la Bije zong de sopraansolo's in dit werk met heldere klank en met knappe beheersing van de coloratuur. De tenor Reinier Schweppe vertolkte enkele aria's bevredigend, maar vrij neutraal van uitdrukking. Aan de organist Simon C. Jansen als begeleider hadden koor en so listen uiteraard een betrouwbare steun, al kan deze kunstenaar in zijn ondergeschikte positie het karakter van de uitvoering niet beïnvloeden. De algemene indruk was, dat de capaciteiten van de zangeressen en zangers van het koor zich nog niet vol ledig hebben kunnen verwezenlijken. De ode was voorafgegaan door Handels Concert no. 7 in Bes, waarvan de orgel partij door Simon C. Jansen werd ver tolkt. Gaaf en transparant was het spel van deze bekwame instrumentalist. Een uitmuntende registerkeuze bewaarde het heldere barokklankkarakter, dat voor deze muziek gevraagd wordt. Het orkest, ge leid door Dick Dekker, toonde zich pa raat om een aansluitende begeleiding te geven. En zo werd ook op dit concert de grootmeester Handel herdacht. Na de pauze hebben de dirigent en de koren zich aan een uitvoering van het fijnzinnige, diep-religieuze Requiem van Gabriel Fauré gewaagd. Met respect voor de goede intenties van de dirigent en voor zijn idealistisch streven om hoog staande kunst ten gehore te brengen, spijt het mij te moeten zeggen, dat hij met de keuze van dit werk te hoog gegrepen heeft. Technisch konden de koren de muziek nog niet aan. Herhaaldelijk waren de in tonaties te laag en schoot men te kort bij de melodievorming. Tevergeefs heb ik gewacht op een interpretatie, die getuigde van een werkelijke vereenzelviging met de tekstgedachte of althans op een hou ding van begrip daarvoor. Het lijkt mij verstandig om ook bij het kiezen van een repertoire in dit opzicht reëel te zijn en om bepaalde consequenties te aanvaarden. Als lichtpunt kan ik wel enkele ge deelten van het „In Paradisum" noemen, vooral de tere aanhef door het vrouwen koor, dat hiermede een ogenblik de juiste sfeer bracht. Jan van der Ree zong wal onevenwichtig van dynamiek maar overi gens behoorlijk, zijn aandeel in dit werk, waarvan de uitvoering een absoluut hoogtepunt verkreeg door de aangrijpende, innige voordracht van het schone „Pie Jesu" door Annette de la Bije met de verfijnde orgelbegeleiding van Simon. Jansen. P. Zwaanswijk Enige bewoners van Bentveld en om geving zullen zich met een bezwaar schrift tegen het uitbreidingsplan „Wes terduinweg" tot de gemeenteraad van Zandvoort wenden. Zij hebben namelijk ernstige bezwaren tegen de geprojecteerde flatwoningen. Het plan, dat betrekking heeft op een gebied ten noorden van de Zandvoortselaan, regelt ondermeer de bouw van drie torenflats van ten hoogste vijftien verdiepingen, die plaats zouden kunnen bieden aan 135 gezinnen- Volgens de adressanten is een bebou wing als hier geprojecteerd in deze om geving misplaatst, aangezien inbreuk wordt gemaakt op de schoonheid en het landelijk karakter van het terrein. Men wijst erop dat voor de villabouw in het betreffende gebied een minimale opper vlakte van vierduizend vierkante meter per perceel wordt voorgeschreven, terwijl de flatgebouwen met zo'n groot aantal bewoners zullen worden bevolkt, dat zich hier problemen zullen voordoen. „Als men denkt aan vervoersmogelijk heden, aan- en afvoer van het benodigde, onderbrenging van de kinderen in kleu terschool enz., is het duidelijk dat er nog meer zal moeten worden gebouwd en het landelijk karakter van het terrein volko men verloren zal gaan." schrijven adres santen. Door de geprojecteerde toren flats wordt het uitzicht over het duin landschap voor de omwonenden ontnomen. Een dergelijke bouw is daarom in deze omgeving onjuist, aldus het bezwaar schrift. De uitslag van de donderdag in het Notarishuis te Haarlem gehouden veiling van woningen luidt: Brandtstraat 6 5125, J. Lucas. Van 't Hoffstraat 8 en 10 11.440, N.N. Vooruit gangstraat 78 3725, S. L. Mok qq. Zaa- nenstraat 52zw. en rd. 17.400, J. W. G. Anschütz, kantoor J. W. G. Droste qq. Zaa- nenstraat 56zw. en rd. ƒ18.000 J.W.Th. Fibbe qq Waldeck Pyrmontstraat 42 niet geveild. Zijlweg 14 en 14a, Overveen 10.000, J. G. Rutte; Korte Poellaan 9 5100, S. de Jong qq. Leidsestraat 16 ƒ3870, N.N. Schouwtjes laan 9 6600, N.N. Helmersstraat 6 Zand voort, niet geveild. Nieuws in het kort Geen spreekuur. De burgemeester van Zandvoort zal woensdag geen spreekuur houden. Voorlichting. De commissie voor huis houdelijke en gezinsvoorlichting in Zand voort organiseert een bijeenkomst voor vrijdag 20 februari 's middags en 's avonds in het gebouw van het gemeentelijk gasbe drijf aan de Tolweg. De chef-kok van de Nederlandse slagersvakschool zal op deze bijeenkomsten een aantal vleesgerechten bereiden. Opera. Daar de aula in de openbare uloschool in Zandvoort niet geschikt blijkt te zijn voor de uitvoering van Mozarts „Bastien et Bastienne", die zaterdag morgen om elf uur zal worden gegeven door leden van de Nederlandse Opera, zal deze uitvoering plaats hebben in de grote zaal van restaurant „Zomerlust". Archeologische lezing. Maandag 16 fe bruari houdt de Archeologische Werkge meenschap voor westelijk Nederland, werkgroep Kennemerland, in café-restau rant Brinkmann aan de Grote Markt in Haarlem een bijeenkomst. De heer J. D. van der Waals uit Groningen, wetenschap pelijk medewerker aan het Bio-Archeolo- gisch Instituut aldaar, zal dan spreken over „Twee bekerculturen". Lantaarnplaatjes zullen het gesprokene illustreren. Propaganda-avond. Donderdag 19 fe bruari houdt de Pacifistisch Socialistische Partij voor de bollenstreek een propa ganda-avond in ..De Witte Zwaan" in Lisse. Srpreker is de heer P. van Vuure uit Rot terdam. Voorjaarsbeurs. B. en W. van Haarlem stellen voor tijdens de Voorjaarsbeurs voor de Vrouw van 26 februari tot en met 6 maart dagelijks (behalve op zondag) ge legenheid tot verkoop te geven tot 's aovonds elf uur. Burgemeester Van Hall opent vanmiddag in het gemeentelijk museum Fodor in Am sterdam een herdenkingstentoonstelling van werken van de in oktober 1958 op negenenvijftigjarige leeftijd overleden schilder Gerard Hordijk. Het merendeel der geëxposeerde werken is te koop of kan onder bepaalde voorwaarden worden af gestaan voor expositie elders. Vrienden van de schilder hebben in overleg met diens zoon de stichting „Ge rard Hordijk" opgericht. Deze stichting stelt zich ten doel de omvangrijke artis tieke nalatenschap van de schilder te be heren en is voornemens de opbrengst van verkochte werken te gebruiken voor het verstrekken van een reisbeurs aan jonge beeldende kunstenaars. Het bestuur der stichting bestaat uit: de beeldhouwer L. P. J. Braat, M. H. Damme, mr. F. A. de Gelder, prof. ir. P. Donk, de directeur der Amsterdamse gemeentemuseums W. J. H. D. Sandberg en H. Siedenburg. De tot 16 maart durende expositie, ge titeld „Gerard Hordijk een bekende on bekende", omvat negenenveertig schilde rijen en ruim tachtig tekeningen, aquarel len en gouaches. Na Amsterdam zullen ook elders in het land exposities door de stich ting worden georganiseerd. In de Agricolastraat in Groningen is don derdag een bovenwoning uitgebrand. De brandweer kon uitbreiding van het vuur voorkomen. De woning werd bewoond door de schillenophaler W. Laurens, diens vrouw en twee kinderen. Een jongetje van zes jaar was alleen in huis toen de brand uitbrak, doch wist tijdig te vluchten. De inboedel ging verloren. Advertentie en maak gebruik van de artistieke mogelijkhe den van voor bekleding van schoor stenen, vensterbanken, ta felbladen enz. Wij leveren het in matjes van 30 x 30 cm die u ge makkelijk even met Ce- mentex duurzaam plakt. de pasklaar specialist- JU LI A NAPARK 44 - TEL. 55530 Vlootpredikant. De vlootpredikant ds. H. v. Beek is na een driejarig verblijf op de Nederlandse Antillen, met standplaats Willemstad, in Nederland teruggekeerd. De voorlaatste wedstrijd voor de zwem- competitie van de Kring Haarlem van de KNZB werd gisteravond in Stoop's Bad gehouden. De organisatie berustte bij de r.-k. zwemvereniging „NVA". Door de grote deelname had de jury een zware taak. Nochtans slaagde deze er in de wedstrijden op tijd te doen eindigen. De uitslagen waren als volgt: 50 m rugslag meisjes: 1. H. Vlaanderen (HPC) 34.4 sec.. 2. L. Remer (HPC) 36 sec., 3. M. Sint (DWR) 36.1 sec. 50 m rugslag heren nieuwelingen: 1. P. dc Bru.vn (DWR) 34.2 sec., 2. B. de Jong (HPC) 34.7 sec., 3. C. Dekker (HVGB) 35.8 sec. 100 m vrije slag dames junioren: 1. H. Vlaanderen (HPC) 1 min. 12.5 sec., 2. H. Band (HPC) 1 min. 14.9 sec., 3. L. Remer (HPC) 1 min. 17 sec. 50 m vlinderslag heren junioren: 1. P. de Bruyn (DWR) 31.3 sec., 2. J. Kobus (VZV) 32.4 sec., 3. IJ. Enthoven (HPC) 32.8 sec. 5 x 50 m vrije slag estafette dames ju nioren: 1. HPC (W. Korsman—L. Remer— M. SmitH. BandH. Vlaanderen) in 2 min. 54.8 sec., 2. VZV 1 in 3 min. 3 sec., 3. DWR 1 in 3 min. 3 sec. 3 x 50 m wisselslag estafette heren nieuwelingen: 1. HPC 1 (B. de Jong—F. Bovenkerk en C. van Staalen) in 1 min. 47.2 sec., 2. NVA 1 in 1 min. 47.9 sec., 3. DWR 1 en VZV 1 beide in 1 min. 48.2 sec. De laatste wedstrijden van deze zwem- competitie zullen op zondag 8 maart wor den gehouden in de Overdekte te Velsen.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 9