Geen overeenstemming over afschaffing van SER-advies loongrens Soepeler Australische houding inzake West-Nieuw-Guinea Scheepvaart drie uur gestremd HET WEER Nederlandse soevereiniteit blijft het uitgangspunt Uitbreiding Werkloosheidswet zou achttien miljoen gulden vergen mevrouw! Communiqué in Canberra: OPRE CHTE HAARLEMSCHE COURANT Koningin thuis Westelijke antwoordnota's in Moskou overhandigd Rechtsgelijkheid BOM BIJ NOORDERSLUIS Weinig wind Nivellering ADIEU WASDAG Amerika bemiddelt tussen Zuid-Korea en Japan Het scheepje in de mist Het woord is aan 77 Peeperkorn Australische bladen: Subandrio overwon vejoreijou vuyt Twintig auto's gekraakt op „Rijksroetschbaan" no. 13 73e JAARGANG No 185 MAANDAG 16 FEBRUARI 1959 304e JAARGANG No 33 k Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 I jj H |ji i H Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. SwaWiw|j i 1] li i Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij- j| i i[ Jj 1[ Ji M i lil m Jf tk J1 fC M JP 1 f J fe 11 Abonnement p. week 59 ct., p. kwartaal 7.65, kantoor Ilaarlem-N. Soendaplein, Tel. 57755 i* Ji Ji ai fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks \jri\EMKsni& nnnivuDiYiounD uu uxiniN i Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Tito is bijna aan het eind van zijn reis door Azië en Afrika. Opnieuw loopt hij over een vliegveld met een staats hoofd langs een erewacht. Deze keer is het Khartoem met generaal Abboed, de president van Soedan. Een bezoek aan Nasser in Cairo, een bezoek met Nasser aan Damascus op de verjaardag van de V.A.R. wachten nog en dan gaat het terug naar Joegoslavië. Advertentie ELECTRISCHE SCHRIJFMACHINES KANTOORMACHINE- U A HANDEL HAK I UW Schoterwcg 122 - Haarlem - Tel. 50130 Koningin Juliana is vanochtend om streeks half twaalf op paleis Soestdijk teruggekeerd van haar wintersportvakan tie in Gstaad in Zwitserland. Prinses Irene was op het station in Utrecht aanwezig om haar moeder te verwelkomen. MOSKOU (AFP/Reuter) In Moskou zijn vanochtend het Amerikaanse en het Britse antwoord overhandigd op de Rus sische nota van 10 januari over de Duitse kwestie. In die nota heeft de Russische regering een conferentie voorgesteld over een vredesverdrag met Duitsland. Het Franse en Westduitse antwoord op de Sovjet-nota zal eveneens vandaag worden overhandigd. Van onze Haagse redacteur) De Sociaal-Economische Raad is niet tot een eenstemmig advies gekomen over de afschaffing van de in de Werkloosheidswet gestelde loongrens. De grote meerderheid van de raad acht het uit een oogpunt van rechtsgelijkheid gewenst, dat bij werkloosheid ook de werknemers, wier inkomen boven de huidige loon grens van 6900 gulden uitgaat, een uitkering krachtens de Werkloosheidswet ontvangen. Een minderheid van de Raad betwijfelt of in de kringen der belang hebbenden het verlangen bestaat tot afschaffing van de huidige loongrens. Indien tot afschaffing van de loongrens wordt overgegaan, dient een loon- compensatie voor het werknemersaandeel in de premie te worden gegeven. De minderheid maakt op dit punt een voorbehoud. Verder geeft de Raad in overweging in geval van afschaffing het Ziekenfondsenbesluit los te maken van de Ziektewet. Deze groep werknemers heeft immers zelf een ziektekostenverzeke ring gesloten, welke niet met ingang van de werkloosheid eindigt. Bij de besloten behandeling in de SER bleek, dat de Raad in twee unanieme blokken verdeeld was, namelijk het werkgeversblok dat tegen de afschaffing stemde en de groep vertegenwoordigers van de werknemers, die er eenstemmig voor was. Dat het advies toch met een grote meerderheid voor de afschaffing werd uitgebracht, is een gevolg van de omstandigheid dat de vijftien door de Kroon aangewezen SER-leden op een enkele uitzondering na vóór stemden. Dat deze Kroonleden de doorslag hebben gegeven, is in de geschiedenis van de SER een zeldzame gebeurtenis. Het advies is uitgebracht op verzoek van de vroegere staatssecretaris .van Sociale Zaken, mr. dr. A. A. van Rhijn, nadat van vakverenigingszijde in het parlement de aandacht op de bestaande lacune in het sociale verzekeringsstelsel was gevestigd. Dat de Werkloosheidswet afzonderlijk on der de loep werd genomen, vindt zijn oor zaak in de ontwerp-Ziekenfondswet, welke wordt voorbereid, waarbij het vraagstuk van de koppeling van de loongrenzen voor Ziekenfondswet en Ziektewet toch aan de orde zal komen. Zowel het specifieke ka rakter van de Werkloosheidswet als de omvang van de heersende werkloosheid gaf aanleiding tot een afzonderlijke be antwoording van de vraag of de werkloos heidsverzekering ook op degenen met een inkomen van meer dan 6900 gulden per jaar dient te worden toegepast. Uit de behandeling in een subcommissie van de Sociale commissie van de SER blijkt duidelijk dat dit antwoord nauw samen- Het scheepvaartverkeer in IJmui- dens haven is zondagavond meer dan drie uur gestremd geweest door een gevaarlijke vondst van het personeel van het bergingsbedrijf Van den Ak ker uit Rotterdameen uit de oorlogs dagen daterende bom, die omstreeks half zeven werd opgehaald bij het slopen van een meerstoel in het bui- tentoeleidingskanaal van de Noorder- sluis. Verwachting tot morgenavond: Overwegend droog weer met mist of laaghangende bewolking en slechts enkele verspreide op- klaringen.Weinig wind.Vannacht op de meeste plaatsen lichte vorst, in de middag over het al gemeen temperaturen enkele graden boven het vriespunt. Volledige weerrapporten op pagina twee. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN PAGINA'S. Aan een meerstoel bij de Noordersluis te IJmuiden is zaterdag een dieptebom gevonden. Met de meeste spoed en de grootste voorzichtigheid werd het gevaarlijke obstakel aan wal gebracht. De bom werd voorzichtig op een dek schuit gelegd en daarna door personeel van Van den Akker buiten de vaargeul gebracht. Het scheepvaartverkeer werd volledig lamgelegd. Vijf schepen, die in de sluiskolk lagen te wachten op schutten, werden daarvan onmiddellijk het slacht offer. Drie uren hebben zij in de sluiskolk moeten vertoeven, voordat de vaarweg naar de Noordzee weer vrij werd gegeven. Het wachten was namelijk op specialisten van de mijnopruimingsdienst in Den Hel der. Een politieman kwam, toen het wachten drie uur had geduurd, met het voorstel om het scheepvaartverkeer toch maar weer te hervatten. „De bom zal wel niet zoveel gevaar opleveren, want de mannen van Van den Akker zijn al drie maanden bezig met het opruimen van de meerstoel. En al die tijd is de bom rustig blijven liggen", zei hij. Het scheepvaartverkeer werd toen hervat. Tegen twaalf uur is de dekschuit met de bom naar de Haringhaven gesleept en tenslotte overgeladen op een vrachtauto van Koninklijke Marine, die het pro jects Den Helder zal demonteren. Om half was IJmuiden havengebied weer bomvrij hangt met de mate waarin de leden van de SER het stelsel van sociale zekerheid aan vaarden en waarderen. Dat deel van de SER dat tegenover de sociale verzekeringen het positiefst staat, gaat ervan uit, dat men zich tegen werkloosheid, anders dan tegen ziekte, in de particuliere verzekeringssector niet kan dekken en dat in de dertiger jaren wel gebleken is, dat ook de hoger gesala- rieerden door werkloosheid getroffen kun nen worden. Weliswaar zijn de depressies tegenwoordig veel milder van aard en wordt het werkloosheidsrisico geringer naarmate de geschooldheid toeneemt, maar dit deel van de SER acht het uit een oog punt van rechtsgelijkheid niet juist dat degenen wier inkomen boven de loongrens uitgaat, bij werkloosheid geen recht op een uitkering hebben. Bovendien werd in een rapport'van het Centrum van staatkundige vorming al opgemerkt dat de wettelijke uitkering voor deze categorie dan het karakter krijgt van een basisvoorziening, waarboven het zin krijgt ook zelf iets te gaan doen. De voorstanders van de afschaf fing van de loongrens wijzen er voorts op, dat het juist is, dat ook degenen met een gering werkloosheidsrisico uit solidariteit bijdragen aan de werkloosheidsverzekering. Het gaat hier bovendien om een algemeen maatschappelijk belang. Juist bij een enigs zins omvangrijke werkloosheid kunnen zich omstandigheden voordoen die ver uit gaan boven het persoonlijk belang van de betrokkenen. Van de kant van de tegenstanders heeft men ook in dit geval met het argument van de „nivellering" gewerkt. Aan die zijde ging men ervan uit, dat het bedrijfs leven ten behoeve van het hoger personeel zelf voorzieningen treft welke uitgaan boven lwat de Werkloosheidswet biedt. In dien de betrokkenen onder de Werkloos heidswet zouden vallen, zou wellicht deze risicodekking door sommige werknemers als voldoende worden beschouwd: hiervan zou een ongewenste maatschappelijke ni vellering het gevolg zijn. Dit deel van de S.E.R. betwijfelt voorts of bij de onder havige groep werknemers wel animo be staat om in de verplichte W.- en W-rege ling te worden opgenomen. Volgens een rapport van de Raad van Verenigingen van hoger personeel zouden „de sociale voorzieningen beperkt dienen te worden tot die groepen, die deze strikt nodig heb ben" en „de eigen verantwoordelijkheid, zowel van de werkgever als van de werk nemer, gestimuleerd dienen te worden". Wel had men geen bezwaar tegen het uit breiden van de kring der verzekerden door bijvoorbeeld de loongrens tot acht- of negenduizend gulden per jaar te verhogen. Wat door de voorstanders van de afschaf fing van de loongrens als „solidariteits- gedachte" wordt beschouwd noemen de tegenstanders „extra belastingheffing". Overigens was men in de S.E.R. wel een stemmig wat betreft het niet aftrekken Advertentie Hoe groter uw was, hoe lager de prijs per kilo. Laat Peeperkorn eens per 14 dagen uw grote stukken v/assen voor maar van de werkloosheidsuitkering van een eventuele uitkering door de werkgever, zolang althans loon en uitkering gezamen lijk niet stijgen boven een bepaald percen tage van het aanvankelijk genoten salaris. Door het Centraal Planbureau worden de kosten van de afschaffing van de loon grens op ruim achttien miljoen gulden ge raamd. Hiervan zou het bedrijfsleven 14,8 miljoen moeten opbrengen, waarvan de werkgevers en de werknemers leder de helft. De kosten voor de overheid wor den geschat op ongeveer 3,3 miljoen. In totaal gaat het om een voorziening voor S ongeveer 138.000 personen. De huidige voorziening strekt zich reeds tot meer dan tweeëneenhalf miljoen werknemers uit. TOKIO (AFP) De ambassadeur van Zuid-Korea in de V.S., Yang You Chan, die vrijdag uit Tokio in Washington is aangekomen, heeft zondag verklaard, dat dankzij de bemiddeling van de Ameri kaanse regering spoedig een einde zou ko men aan de spanning tussen Zuid-Korea en Japan. In de dikke mist liep zaterdag de IJM 52 cp de strekdam tussen de pieren te IJmuiden. Het bootje kwam muurvast r-p de dam te zitten. Goldsmith Sommige mensen zijn geliefd om de charme van hun fouten. 4 ('n was van 7 kg) Bel morgen 38890 van wasserij CANBERRA (Reuter) In een gemeen schappelijk Australisch-Indonesisch com muniqué, dat. na het bezoek van de Indo nesische minister van Buitenlandse Zaken, dr. Subandrio, werd uitgegeven, is ver klaard, dat de verschillen van mening tus sen beide landen zijn blijven bestaan on danks de besprekingen die vijf dagen heb ben geduurd. In de verklaring van Suban drio en zijn Australische ambtgenoot, Ri chard Casey, wordt verder gezegd, dat zy volledig de overwegingen hebben bespro ken, welke elk land tot een verschillend standpunt ten aanzien van Nederlands Nieuw-Guinea hadden gebracht. Australië erkent nog steeds de Nederlandse soeve reiniteit en het beginsel van zelfbeschik king. De ministers zeiden, dat Casey en de Australische premier Robert Menzies, had den verklaard, dat indien er enige over eenkomst tussen Nederland en Indonesië wordt bereikt, Australië zich niet tegen een dergelijke overeenkomst zal verzetten. Casey en Subandrio waren het erover eens, dat de toekomst van Westelijk Nieuw-Guinea een kwestie is die met vreedzame middelen moet worden opge lost. Er dient geen geweld te worden ge bruikt ter oplossing van welke territoriale geschillen ook. De ministers besloten voorts de moge lijkheid te bestuderen van een officiële overeenkomst tussen beide landen ter aan moediging van en vergroting van het we derzijds begrip. Dit zou kunnen worden bereikt door uitwisseling op artistiek, lit terair en ander cultureel gebied, door uit wisseling op wetenschappelijk gebied en door beurzen. DEN HAAG (ANP) In officiële krin gen in Den Haag deelde men mede, dat Australië noch Indonesië tot dusverre Ne derland heeft ingelicht over de bespre kingen van minister Subandrio in Austra lië. Uit het langs perskanalen bekend ge worden communiqué, aldus zeide men, is het evenwel duidelijk dat er in geen enkel opzicht verandering is gekomen in het standpunt van de Australische regering en dat zij het standpunt van Nederland ten aanzien van Nederlands-Nieuw-Guinea blijft dekken. Menzies naar Indonesië CANBERRA (Reuter) De minister president van Australië, Menzies, heeft een uitnodiging aanvaard van de Indonesi sche minister van Buitenlandse Zaken, dr. Subandrio, om later in dit jaar een bezoek aan Indonesië te brengen. Dit werd mede gedeeld door een woordvoerder van het Australische departement van Buiten landse Zaken. De in het communiqué aan Nieuw Gui nea gewijde passage luidt aldus: „De ministers bespraken in details de Indonesisch-Australische betrekkingen. Er werd een volledige uiteenzetting gegeven van de overwegingen, die elk der beide landen hebben geleid tot afwijkende in zichten over West-Nieuw-Guinea, waarbij Australië de Nederlandse soevereiniteit en het principe van het zelfbeschikkingsrecht erkent. Dit geschilpunt blijft, maar de stand van zaken werd duidelijk gemaakt door een uiteenzetting van de Australische ministers, dat uit hun zienswijze jegens het eerbiedigen van overeenkomsten over soevereiniteitsrechten voortvloeit, dat indien enige overeenkomst zou worden bereikt tussen Nederland en Indonesië, langs vreedzame weg en in overeenstemming met internationaal aanvaarde grondslagen, Australië zich niet tegen een dergelijke overeenkomst zou verzetten. De ministers gaven aan van mening te zijn, dat het geschil tussen Nederland en Indonesië over Westelijk Nieuw-Guinea een kwestie is, die opgelost moet worden met vreedzame middelen en overeen te stemmen met de opvatting, dat geweld niet door de betrokken partijen dient te wor den aangewend ter regeling van territo riale geschillen." „Meer hoop dan ooit" SYDNEY (Reuter) Indonesië heeft thans meer hoop dan ooit Westelijk Nieuw- Guinea langs vreedzame weg te verkrijgen. Dit zeide de Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, dr. Subandrio in een op de film opgenomen interview, dat zon dagavond door de televisie in Sydney is uitgezonden. „Wij zijn van mening, dat wij de kwestie kunnen regelen langs vreedzame weg en onderhandelingen met Nederland", zeide hij. „De hoop van Indonesië was toegeno men, omdat er over de kwestie onenigheid is in het Nederlandse parlement en het Nederlandse volk de wijsheid van zijn re gering bij het Nieuw-Guineabeleid in twij fel trekt." Het interview werd uitgezonden nadat Subandrio zijn vijfdaags bezoek aan Australië had beëindigd en per vliegtuig op weg was naar Nieuw Zeeland. Indonesische autoriteiten in Australië hopen thans op een spoedige hervatting van de Nederlands-Indonesische onder handelingen op het hoogste niveau. Zij zijn van mening, dat dr. Subandrio de hoogste voorrang aan de regeling voor dergelijke besprekingen zal geven, die „waarschijn lijk in Den Haag zullen worden gehou den." De voornaamste taak van Subandrio in Australië was de zienswijze van de Austra lische regering te vernemen ten aanzien van de toekomst van Nieuw-Guinea, in dien door onderhandelingen een oplossing kan worden gevonden. In Australische kringen verklaarde men vanavond, dat Australië nog steeds krach tig de Nederlandse soevereiniteit in Weste lijk Nieuw-Guinea steunt, alsmede het principe van het zelfbeschikkingsrecht van de autochtone bevolking. Men gaf echter toe, dat de verklaring om niet in de weg te staan van een vreed zame regeling een verzachting betekent van de Australische houding. Deze wijzi ging is slechts mogelijk geworden door de krachtige verzekeringen van dr. Suban drio, dat Indonesië nooit geweld zal ge bruiken om zijn territoriale aanspraken te verwerkelijken, aldus Reuter. SYDNEY (UPI) Het Australische blad „Daily Mirror" heeft maandag in een groot artikel op de voorpagina de overeenkomst, Advertentie BARTËUORISSTR. HAARLEM-, TEL. 13439 CAMEL MONTY COATS ƒ45.— In de dikke mist kwam vanochtend op rijksweg 13 tussen Delft en Overschie een vrachtauto met oplegger dwars op de weg te staan, doordat, naar de bestuurder ver klaart, de versnellingsbak op dit slechte weggedeelte was losgetrild. De bestuurder van een achter r"e vrachtauto rijdende personenauto reed tegen de stilstaande vrachtauto op, waardoor zyn auto ernstig werd beschadigd. Over een lengte van ruim een kilometer in de richting Delft deden zich vervolgens nog verscheidene botsingen voor, waarbij in totaal meer dan veertig auto's waren betrokken. Persoon lijke ongevallen bleven uit, maar twintig auto's werden zo zwaar beschadigd, dat ze moesten worden weggesleept. De Delftse politie rukte met drie ploegen uit en legde het verkeer tijdelijk om. dat Australië zich niet zal verzetten tegen een eventuele machtsoverdracht van Nieuw Guinea door Nederland aan Indonesië, be stempeld als „een overwinning voor de bezoekende Indonesische minister van Buitenlandse Zaken Subandrio, die in Australië een storm van verontwaardiging heeft verwekt". „Subandrio is (de Austra lische premier) Menzies te slim af", aldus het blad „Deze beslissing is een volledige ommekeer in de Australische buitenlandse politiek. Zij laat Indonesië vrij zijn cam pagne en vervolging van de Nederlanders voort te zetten". Het blad haalt een uit lating aan van de voormalige Australische luitenant-generaal Gordon Bennet: „Dr. Subandrio heeft de Australische regering heel handig de loef afgestoken". „De zwakheid, die de Australische rege ring getoond heeft, geeft Indonesië vrij baan om de Nederlanders uit West Nieuw Guinea weg te pesten. We hebben niet al leen toestemming gegeven aan Indonesië om meer druk uit te gaan oefenen op Ne derland. Wij hebben het onze steun ge geven". De „Sydney Morning Herald" komt tot de conclusie, dat Subandrio een diploma tieke overwinning heeft behaald, die hem niets gekost heeft. „Zonder een enkele con cessie te hoeven doen heeft Subandrio van Australië de toezegging gekregen, dat het zich niet zal verzetten tegen een tussen Nederland en Indonesië ten aanzien van Westelijk Nieuw Guinea tot stand geko men overeenkomst", schrijft het blad. „De concessie betekent dat Australië zonder protest zal instemmen als Nederland, on der Indonesische druk, Westelijk Nieuw Guinea afstaat. „Nationaal belang" Het blad redeneerde, dat de Australische regering die tot dusver niet is gekomen tot het formuleren van een Nieuw-Guinea politiek waarschijnlijk is uitgegaan van het standpunt „dat ze op geen enkele wijze een overeenkomst, welke beide landen na vrije onderhandelingen aangaan, tegen houden kan. Maar dit is hetzelfde als de verklaring, dat Australië geen nationale belangen heeft in het omstreden gebied", schrijft de Sydney Morning Herald. „Toch moet Australië zeker een nationaal belang hebben. In de eerste plaats eist de veiligheid van Australië dat heel Nieuw- Guinea in vriendenhanden is. Er bestaat geen reden om te twijfelen aan de goede trouw van de huidige Indonesische rege ring, maar er zijn eveneens geen redenen, waarom Indonesië niet 'n communistische staat kan worden", aldus het blad. Het Britse blad „The Times" schrijft, dat dr. Subandrio, de Indonesische minis ter van Buitenlandse Zaken, zijn bezoek aan Australië niet als een mislukking zal beschouwen, ook al wilde Australië zijn aanspraken op westelijk Nieuw-Guinea niet steunen. Het blad is van mening, dat Indonesië bang is niet vertrouwd te wor den, onstabiel met een neiging tot com munisme gevonden te worden, waardoor het een gevaar voor Australië zou kunnen gaan vormen. Deze gevoelens, aldus de Times, liggen ongetwijfeld ten grondslag aan de hardnekkige aanspraken van In donesië op Nieuw-Guinea. Naarmate Australië het Nederlandse standpunt meer ging steunen, ging de achterdocht van In donesië zich ook op Australië richten. Wat Subandrio met zijn bezoek aan Australië bereikt heeft, meent het Britse blad, is een vermindering van de Austra lische achterdocht en ook die in zijn eigen land jegens Australië. „Niet dat iemand gelooft, dat Indonesië nu stabiel is of dat in de naaste toekomst zal worden, maar aan beide kanten is er een nieuwe bereid heid minder slecht van de ander te denken". De nationalisatie van de Nederlandse ondernemingen ziet het blad als een nieuw bewijs, dat Indonesië geen hoop heeft op een regeling van de kwestie- Nieuw-Guinea.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 1