Aumbo Lange reeks aanvaringen op Noord- en Oostzee aan Het huis der conflicten en ~z'n avonturen— Agenda voor Haarlem Duitse kustvaarder na botsing gezonken 4 Rustig genieten De radio geeft dinsdag Televisieprogramma Kunsthandelaar op borg tocht vrijgelaten Dijk over de Hellegatplaten gesloten Prins bijna hersteld van zijn griepaanval Mislukte overval in Rotterdam-Zuid Moord op Kalmthoutse hei voor Antwerps hof Dr. Drees signaleert een toenemend alcoholisme Op jubileumcongres van vijftigjarige N.C.A „De Jantjes" en andere oude films Kerkelijk Nieuws Mist verhinderde tewaterlating Zes maanden geëist tegen wrede huisvader DOOR IRIS BROMIGE Buurman met bijl op het hoofd geslagen Kinderen maakten teveel lawaai Olieboringen in bodem van de Noordzee MAANDAG 16 FEBRUARI 1959 De VARA-televisiesectie bood zaterdag een uitstekende amusementsavond in drie delen: een filmpje van Laurel en Hardy, een telerecording van het concert door Louis Armstrong in het Concertgebouw op 7 en 8 februari en het vraag-en-ant- woordsoel „Je neemt er wat van mee" met Theo Eerdmans als leider. Zo'n overzichte lijke en rustige indeling is toch heel wat prettiger dan die avonden met een stuk of dertien nummertjes, die zich laten ge nieten als een hors d'oeuvre waar geen maaltijd op volgt. De film ..Busy Bodies" van „de dikke" en „de dunne" was een heel oude, maar ook een heel uitstekende. De presentatie van het Armstrong-concert muntte uit door de sterke regie van Eimert Kruid hof en Theo Eerdmans heeft geen lof meer nodig voor de natuurlijke en prettige wijze waarop hij zijn spel leidt. Ditmaal bereik te de voctbalspelregelsdeskundige F. van Goor de finale. Hij kreeg een zak met dui zend harde guldens. De kenner van oud- Scheveningen P. van Leeuwen kwam in de volgende ronde. Het was jammer dat een Amsterdamse tekenaar, die het leven van Frederik van Eeden heeft bestudeerd, in de eerste ronde een vraag miste en dus uitgeschakeld is. De volgende keer komt een vervoersdeskundige in het beruchte hokje, een Hilversumse slager. Er waren natuurlijk ook weer talloze cadeaus en telegrammen voor de deelnemers. Beeldschermer HILVERSUM I. 402 M. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00-24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 0.00 Gymn. voor de huisvrouw. 0.10 De grociteman. 0.15 Gram. 0.35 Waterst. 9.40 Morgen wijding. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Lichte muziek. 11.15 Voor de zieken. 12.00 Lichte muz. 12.20 Regeringsuitz.LandbouwrubriekDe boer van Nooitgedacht. 12.30 Land- en tuinbouw- meried. 12.33 Dansmuz. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. oi gram. 13.20 Lichte muz. 13.55 Beursber. 14.00 Alt-mezzo hobo en piano. 14.40 Schoolradio. 15.00 Voor de vrouw. 15.30 Pianorecital. 16.00 Criminele causerieën. 16.15 Gram. 16.30 Voor de jeugd. 17.30 Jazzmuziek. 18.00 Nieuws. 18.15 Pianospel. 18.30 Amateursprogr. 18.55 Paris vous parle. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Alles op één kaart. 20.00 Nieuws. 20.05 Act. 20.20 Eurovisie Song Festival. 21.45 Gram. 22.00 Toneelbeschouwing. 22.10 Muzikale causerie. 22.40 Orgelconcert. 23.00 Nieuws. 23.15 Beursber. v. New York. 23.16 New York calling. 23.21 Dans muziek. 23.41 24.00 Gram. HILVERSUM II. 298 M. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. 7.30 De Douche. 7.40 Gram. 7.45 Morgengebed en liturg, kalender. 8 00 Nieuws. 8.15 Gram. 3.50 Voor de vrouw. 9.40 Schoolradio. 10.00 Voor de kinderen. 10.15 Licht baken, caus. 10.30 Gram. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Gram. 11.50 Als de ziele luistert, caus. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.03 Gram. 12.30 Land en tuinbouwmeded. 12.33 Gram. 12.50 Act. 13.00 Nieuws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Gram. 13.30 Idem. 14.00 Idem. 14.35 Voor de vrouwen van het land. 14.45 Moderne muziek. 15.35 Gram. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.40 Beursber. 17.45 Regeringsuitz.: Rijksdelen Over zee: Toerisme in het Caraïbisch gebied, door Ph. J, Evertsz. 18.00 Lichte muziek. 18.20 Pol. caus.: K.V.P. 18.30 Voor de jeugd. 13.45 Amateursprogr. 19.00 Nieuws. 19.10 Acl. 19.25 Sportpvaatje. 19-35 Sopraan en orgel. 20.00 Lijdensmeditatie. 21. Viool en clavecimbel. 21.25 Kamerorkest en solist. 22.30 Pol. cabaret. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Gram. BRUSSEL. 324 M. 12.00 Gram. 12.15 Pianospel. 12.30 Weerber. 12.34 Pianospel. 12.55 Koersen. 13.00 Nieuws. 13.11 Gram. 14.00 Schoolradio. 15.45 Gram. 16.00 Koersen. 16.02 Vlaamse muziek. 16.45 Gram. 17.00 Nieuws. 17.10 Pianorecital. 17.45 Boekbespr. 13.00 Voor de jeugd. 13.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Gram. 19.50 Syndicale kron. 20.00 Litteraire kron. 20.30 Gram. 21.00 Omr.ork. en solist. 22.00 Nieuws. 22.15 Kamermuziek. 22.55-23.00 Nieuws. VOOR DINSDAG NTS: 20 00 Journ. 20.20 Eurovisie song festival 1959 (nationale finale). 21.45—22.10 De grote man, filmreportage. De in verband met de Deense schilde rijenaffaire begin dezer maand gearres teerde 47-jarige Amsterdamse kunsthan delaar E. P. is thans door de rechtbank te Amsterdam in voorlopige vrijheid ge steld. Hij moest een cautie van 10.000.- storten. Uiteraard zal hem deze borgsom later worden terugbetaald, indien hij zich aan de voorwaarden houdt, die hem ge steld zijn. Als voorwaarde werd gesteld, dat de verdachte geen enkel contact mag heb ben met de twee getuigen in zijn zaak: de 53-jarige Duitser August Kuenstler uit Dusseldorf, een antiquair of althans iemand die zich daarvoor heeft uitgege ven en die in augustus van het vorig jaar door de Deense politie in Aal borg werd gearresteerd, maar intussen allang weer op vrije voeten is, en de Duitser Kohn. Samen verkochten de Amsterdammer en de Dusseldorfer de vorige zomer in Aalborg aan een Deenze fabrikant vieren dertig achttiende eeuwse schilderijen voor 290.000 Deense kronen (circa 150.000), die later niet anders dan kopieën bleken te zijn. De raadsman van P. stelde echter dat het echte werken van „tweederangs achttiende eeuwse schilders" waren. De Deense fabrikant pleegde zelfmoord, toen hij bemerkte dat hij was beetgenomen. Zondagmiddag omstreeks twaalf uur is het gat in de vier kilometer lange dijk over de Hellegatplaten in het Volkerak bij Willemstad gesloten. Dit gat bevond zich in een stroomgeul „ventjagersgaatje" genaamd en was omstreeks vijf meter diep. De thans gereed gekomen dijk zal eerlang een onderdeel vormen van de dam in het Volkerak, die op zijn beurt weer een onderdeel is van de Deltawerken. Begunstigd door het rustige weer en de lage waterstanden was men donderdag begonnen met het sluiten van deze nog open gebleven stroomgeul. Men was te ruggekomen op het aanvankelijke voor nemen, dit sluitgat te dichten met mijn- steen. De sluitingsprocedure is thans ge heel uitgevoerd met zand. Daartoe zijn persleidingen aangelegd, waardoor twee perszuigers 2000 m3 zand per uur in het werk hebben geperst. Van de ruim 200 me ter brede stroomgeul was de bodem ge deeltelijk met zinkstukken bedekt. Sinds de aanvang van het werk op donderdag is ongeveer 150.000 m3 zand in het werk ge bracht. SAO PAOLO (AFP) Prins Bernhard is zaterdagavond op het vliegveld van de Braziliaanse stad Sao Paolo aangekomen, waar hij werd verwelkomd door de gou verneur van de gelijknamige staat. Daar hij de gevolgen van een griepaan val nog niet te boven was heeft de Prins een receptie van de gouverneur van Sao Paulo en een banket dat op deze recep tie volgde, niet. kunnen bijwonen. Hij was echter wel aanwezig bij een la ter gehouden, kleine receptie. Gezien het feit dat zijn arts hem koffie heeft verbo den dronk de Prins slechts thee. De prins verraste zijn gastheren door Portugees te spreken. Slechts zelden moest hij zijn toevlucht nemen tot Frans. Dan trad de ambassadeur als tolk op. Zondag was de Prins de gast van de vereniging van Nederlandse veefokkers en bracht nij onder meer een bezoek aan een modelboerderij van de staat Sao Pao lo. Vandaag bezoekt de prins het technisch centrum van Nederlandse landbouwers, waarna hij aanwezig zal zijn op twee re cepties, een georganiseerd door de Neder landse gemeenschap van de stad en de an dere door de Nederlandse consul. Dinsdag zal hij, voor zijn vertrek naar Rio deelne men aan een diner en een persconferentie houden. Zaterdagavond zouden drie mannen van 35 tot ongeveer 50 jaar, geprobeerd heb ben een roofoverval te plegen in een pand aan een zijstraat van de Dordtsestraat- weg in Rotterdam-Zuid. De politie kan hierover nog slechts va ge gegevens verschaffen, want het onder zoek is nog in volle gang. De drie gear resteerde mannen ontkennen. Aan het huis in kwestie werd zaterdag avond gebeld. De 65-jarige bewoonster opende de deur. Er stonden twee mannen. „Politie", zei een van hen, „is uw man thuis?" „Ja", antwoordde de vrouw. Daarop greep een der mannen haar bij de keel. De vrouw verweerde zich echter dapper en riep om hulp. Toen ging het tweetal er vandoor. Even later merkten de inzittenden van een rechercheauto, die toevallig daar in de buurt was een man op die zich „ver dacht ophield". Men wilde hem aanhou den, maar hij vluchtte weg. De politie los te enige waarschuwingsschoten. Drie ko gels raakten de vluchteling in een boven been. Hij ligt nu in het zuiderziekenhuis. De politie vermoedt dat hij bij de aanval op de vrouw betrokken was. Er werden nog twee mannen gearresteerd en er is een auto in beslag genomen, maar over de juiste gang van zaken, tast de politie nog in het duister. Kinderstem verjoeg aanvaller In Rotterdam is zaterdagavond ook een overval gepleegd op een bejaarde bewoon ster van de Pleinweg in het zuidelijk stadsdeel. Een man met een zwart masker voor het gelaat drong het huis binnen, greep de hevig verschrikte vrouw in het portaal bij de pols en bedreigde haar met een voor werp, dat op een vuurwapen leek. De over valler eiste geld, maar plotseling weerklonk van boven een stem: „Tante, wie is daar?" De overvaller schrok, liet de vrouw los, rende naar buiten en verdween met een tweede man, die kennelijk op de uitkijk had gestaan, in de mist. Het stemmetje, dat hem op de vlucht had doen slaan, behoorde toe aan een drie jarig neeftje van de vrouw. Pianovoordrachv. Leerlingen van Pe ter de Kleer geven op vrijdag 20 februari in de Muziekschool van Toonkunst (Nieuwe Gracht 41) een pianovoordracht. Uitge voerd worden werken van onder meer De bussy, Fauré en Mozart. In juni zal voor het Assisenhof in Ant werpen terecht staan de uit Nederland afkomstige L. M„ de moordenaar van de verpleegster Maria van Steensel, die in juni 1958 in de Kalmthoutse hei om het leven gebracht werd. De gerechtelijke art sen, die hem geestelijk moesten onder zoeken hebben hun verslag uitgebracht. Zfi achten M. toerekeningsvatbaar. In Utrecht is een jubileumcongres gé- houden van de stichting Nationale Com missie tegen het Alcoholisme, het over koepelend orgaan van vrijwel alle orga nisaties. die zich in ons land bezig hou den met de bestrijding van het alcoholisme en met de zorg voor alcoholisten, dat thans 50 jaar bestaat. Dr. W. Drees hield de openingsrede. Hij zei, dat de drankbestrijding in Nederland allerminst overbodig is geworden en juichte de samenwerking ,op brede basis" in de N.C.A. dan ook zeer toe, omdat in de veel zijdigheid van de stichting een grote kracht ligt. Dr. Drees wees erop, dat na de tweede wereldoorlog het alcoholisme in Nederland weer toegenomen is; het gebruik ligt thans belangrijk hoger dan voor de oorlog. Ook het aantal vrouwen en meisjes, dat alchol drinkt, neemt toe. Zelfs huisvrouwenver enigingen organiseren borrelavondjes. Dr. Drees noemde dit een typisch symptoom van de verzwakking van het normbesef, waarmee de drankbestrijding zo te worste len heeft. Dr. Drees vroeg vervolgens aandacht voor de gevaren, die de alcohol inhoudt voor het snelverkeer. Hij zei, dat de gevol gen van alcohol-misbruik zich tegenwoor dig vrijwel elke dag op straat tonen. Hij besloot met de opmerking, dat de N.C.A. nog steeds een belangrijke taak te vervul len heeft en dat het van belang zou zijn als een veel groter deel van het volk actieve medewerking verleende. De vertegenwoordiger van de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, dr. P. J. Piebenga, verklaarde dat het uit bannen van het alcoholgebruik een niet te realiseren ideaal is. Alleen al in 1957 werd er 144 miljoen gulden betaald aan accijnzen op alcohol houdende dranken. Dr. Piebenga vroeg zich af, of het geen aanbeveling verdient, het voorbeeld van Zwitserland te volgen en een bepaald percentage van deze rijks inkomsten te bestemmen voor de strijd tegen het drankmisbruik. Nadat nog diverse sprekers uit binnen- en buitenland van hun ervaringen en wen sen terzake van de drankbestrijding ge tuigd hadden hield de jubilerende stichting een receptie die zeer druk bezocht werd Tn de kantine' van het Marine-etablisse ment. in Amsterdam is.zaterdag de Ne derlandse speelfilm „De .Jantjes" vertoond ter gelegenheid van het feit, dat. deze film vijfentwintig jaar geleden in première ging. De voorstelling was georganiseerd door de uitgeverij De Bezige Bij" in Am sterdam naar aanleiding van het boek „Uit de oude draaidoos" van Simon van Collem. Ongeveer driehonderdvijftig toeschouwers woonden de vertoning bij, waaronder di verse speelsters en spelers uit de film, Henriëtte Davids. Sylvain Poons. Johan Kaart, Rika Hopper en Johan Remmelts. Voorts werden nog vertoond het oudste journaal in Nederland van 1900 en de oud ste Nederlandse speelfilm „Treintje en Mijntje naar Zandvoort" van Maurits Binger. Ned. Herv. Kerk Beroepen door de Provinciale Kerkver gadering van Utrecht tot predikant voor buitengewone werkzaamheden (sanatorium Zonnegloren, Soest) K. H. Meyer, kand. te 's-Gravenhage. Bedankt voor Benthuizen S. Meijers te Hoogblokland voor Zierikzee H. W. Col stee te Ammerstol voor Oosterwolde (Geld.) en voor Opheusden P. J. F. Lamens te Kamerik. Doopsgez. Broederschap Aangenomen naar Haarlem (als jeugd- predikant.) J. P. Jacobszoon te IJmuiden. T^^T" c 1 s'ijjyy C\Y fl 1L jD 11 Alweer een nieuwe geschiedenis, Ja! Wie wil weten, wie Tumbo is en wat die beleefde, kan morgen beginnen. 1 Tijdens een dichte mist zijn in de Oostzee bij Friedrichsort de Noorse tanker „Siran- da" (10.447 ton) en het Griekse motorschip „Argo Delos" (10.392 ton) met elkaar in botsing gekomen. Beide schepen zijn be schadigd. In de Noordzee kwamen de 123 ton me tende Westduitse kustvaarder „Kehrwie- der" en het Zweedse m.s. „Liana" (2035 ton) met elkaar in aanvaring. Een van de twee opvarenden van de „Kehrwieder" wordt vermist. De andere is gewond aan boord van het Zweedse schip genomen. De „Kehr wieder" zonk kort na de botsing. Weer pech voor „Tzoew" In de Elbe bij Brunsbüttelkoog voer het 2630 ton metende Poolse schip „Tzoew" tegen het Deense m.s. „Andros" (1810 ton). De „Tzoew" was op weg van Hamburg naar Amsterdam. Het Deense schip van Ham burg naar Antwerpen. Beide schepen heb ben de reis voortgezet. Het 7254 ton metende Panamese schip „Melida" is zaterdag 35 mijl ten noordwes ten van Vlissingen in aanvaring gekomen met een vissersvaartuig. De „Melida", die uit Rotterdam kwam, is door de radar installaties in Hoek van Holland binnen geloodst. Er moest wel veel gepompt wor den om het schip, dat vrij veel water maakte, bestuurbaar te houden. Het schip heeft koers gezet naar Rotterdam. De loodsboot „Algolt" is om half een zaterdagmiddag buitengaats van Hoek van Holland in aanvaring geweest met het Nederlandse s.s. „Travizo" (2300 brt) van Op de scheepswerf de Biesbosch te Dor drecht zou vanochtend te water wordert gelaten het 12.500 ton metende motor vrachtschip Amstelmolen, dat voor reke ning van de rederij Amsterdam wordt ge bouwd. Tengevolge van de weersomstan digheden kon de tewaterlating niet door gaan. Maar Wél werd het schip gedoopt door de echtgenote van de inspecteur dei- rederij, mevrouw M. C. Breedijk-de Jong. In de cantine van de werf werd hierna een bijeenkomst gehouden, tijdens welke onder meer een miniatuur van de Amstel molen die tot 1880 in Amsterdam heeft ge staan, werd onthuld. De Amstelmolen is het tweede schip van de drie, die de Bies bosch voor de rederij Amsterdam bouwt. Hij heeft een lengte van 150 meter, de lengte tussen de loodlijnen bedraagt 127 meter, de breedte is 18.87 meter en de holte 10.95 meter Het schip zal worden voortbewogen door een werkspoor-zulser dieselmotor van 5600 pk. bij 125 omwente lingen per minuut. Het zal vermoedelijk dinsdag te water worden gelaten. de n.v. Svea. De stuurboordsjol van de loodsboot is gekraakt. Of de „Travizo" be schadigd is, is nog niet bekend. Het 8912 ton metende Duitse s.s „Carl Fritzen" is in de nacht van zondag op maandag nabij het lichtschip Noordhinder in aanvaring gekomen met de ruim 30.000 ton metende Liberiaanse tanker „Spyros Niarchos". Het Duitse schip is voor anker gegaan en deelde mee dat er geen onmid dellijk gevaar dreigde. Het lot van de „Helcmar H" Over het lot van de Nederlandse coaster „Helemar H", die muurvast op de rotsen bij de baai van Dunmore aan de Ierse kust zit, bestaat weinig zekerheid. Opvarenden van de zeesleper „Noordholland" van bu reau Wijsmuller in IJmuiden hebben waar devolle onderdelen, zoals het kompas, radiozender en de sloep, van het schip gered. De „Noordholland" stoomt nu naai de zuidkust van Engeland voor een rendez vous met de „Nestor". De „Noordholland" zal van de „Nestor" een sleep voor Nigeria overnemen. De „Nestor" zal de waarde volle spullen van de „Helemar H" naar IJmuiden brengen. Inmiddels is zondag avond negen uur de „Simson" uit IJmuiden met pompen en ander bergingsmateriaal aan boord bij de „Helemar H" gearriveerd. Vandaag zullen opvarenden van de „Sim son" proberen, pompen aan boord te bren gen van de coaster om de ruimen leeg te pompen. Er zal daarna een poging worden ondernomen het schip vlot te krijgen. De situatie, waarin de „Helemar H" verkeert, kan echter als zeer ernstig worden be schouwd. (Van onze Zeeuwse correspondent) „Ik beroep mij op het Ambonese tuch- tigingsrecht", had de 44-jarige Ambonese fabrieksarbeider J. M. P. uit Oostburg tegenover de rechter-commissaris ver klaard, toen hem ten laste werd gelegd, dat hij zijn vrouw had mishandeld en dreigend met eeri kapmes, had'ge schreeuwd: „Houd je mond, anders ver moord ik ie." Uit verklaringen van "mede kampbewoners bleek voor de Middelburg se rechtbank, dat P. zijn vrouw en kin deren dagelijks placht af te ranselen. Hij deed dat meestal met een koppelriem waaraan een koperen gesp was bevestigd. „Soms kwamen de kinderen hinkend van pijn op school," aldus getuigde een onder wijzer. De verdachte bekende zijn vrouw te hebben mishandeld, omdat zij hem ver weten had dat hij zijn loon verdobbelde en hem daarbij een asbak naar het hoofd had gegooid. De rechtbank had weinig waardering voor deze wrede huisvader, evenmin als de officier, die een onvoorwaardelijke ge vangenisstraf van zes maanden eiste. Uit spraak op 27 februari. 48. „Oh, gewoonten". Louis haalde de schouder op en er werd niet verder over gesproken". Pauline glimlachte even tegen hem. „Je hebt er geen idee van, Louis, hoe ik de filosofie van dat schou derophalen bewonder. De kalme goedmoedige aan vaarding van de menselijke zwakheden. Het is een te ken, dat men de halve weg naar de wijsheid reeds heeft afgelegd". „Zonder dat zou men altijd tegen stenen muren op- botsen. Een beetje scepticisme is in de levenskunst een onmisbaar iets. Het is het snufje zout, dat de scho tel aanvaardbaar maakt. Maar vanavond zullen we ons amuseren, Pauline. Gelukkig heb ik voor een spe ciale gelegenheid een smoking meegebracht, zodat, als ik die laat persen, ik je geen schande behoef aan te doen". „En dat is ook iets zei Pauline wat ik in de Fransen altijd bewonderd heb., hun handigheid om iedere vrouw die zij ontmoeten, of zij nu zestien of zestig is, het idee te geven, dat zij een vrouw is en aan trekkelijk bovendien. Het heeft een wonderbaarlijke uitwerking op je moreel". „Als je ze doet denken, dat zij aantrekkelijk zijn, dan zijn ze het ook. Het draait alleen maar de kraan open. En dat maakt alles zoveel plezieriger". „Nou, Louis, om je te bewijzen, dat je gelijk hebt en om mijn dankbaarheid te tonen voor je opwekkende te genwoordigheid, zal ik mijn allerbeste jurk te voor schijn halen, die ik gekocht heb voor een receptie, waar ik met vader heen moest en die ik sindsdien niet gedragen heb. Dat betekend overigens, dat ik weg moet want ook die jurk zal geperst moeten worden en daar ik geen wilde natuurlijke schoonheid bezit, eist mijn toilet een zekere zorg en tijd". Terug op Avallon, haastte Pauline zich naar haar ka mer, haalde de japon uit haar koffer en nam die mee naar beneden om die te persen. Het was gelukkig, dat de mode in avondjaponnen in de laatste paar jaar niet al te veel veranderd was, dacht zij, terwijl zij de japon, weer in volle glorie hersteld, aan de deur van haar slaapkamer zag oangen. Zij hoorde Judy zingen, toen zij naar boven kwam en liep haar op het portaal tegemoet. „Judy, ik ga tenslotte toch naar het hal. Roep even als je in de badkamer klaar bent, wil je?" „Goed. hoor. Ik ben blij, dat je toch komt. Is je Frans man daar de oorzaak van?" „Ja. Ik zal je voorstellen, als ja zoet bent". Pauline was nog bezig de laatste hand aan haar toi let te loggen, toen Judy oinnenkwam om te zien of zij klaar was. „Een ogenblikje nog". „Oh, Pauline, wat een droom van een japon! Keer je eens om en laat mij genieten". Pauline deed een collier om de hals en keerde zich om. „Pauline je ziet er uit als een schoonheid. Daarmee zul je een ieder in de schaduw stellen, weet je. Wat be nijd ik je die zachte, ronde scnouders. Ik kan de mijne nooit laten zien. Die zijn te mager. En ik zou ook zo graag een „strepless" japon dragen." „Ik heb deze japon in Parijs gekocht, voor een bij zondere gelegenheid. Ik geloof wel, dat ik er een beetje van opknap." „Zc is prachtig. Zeg, ga je mee, om hem aan moeder te laten zien". „We laten Mark wachten, geloof ik." „Laat hem wachten. Hier, ik zal je mantel en hand schoenen te nemen. Die kun je beneden wel aantrekken. Ik voel, dat die blauwe jurk van mij nu gewoonweg grof lijkt." „Dat is onzin. Jij hebt een gezicht zo jong en zo fris als een madeliefje en jij zou er zelfs in een zak nog aardig uitzien", zei Pauline, terwijl zij naar beneden liepen. Judy greep Pauline bij de hand en leidde haar de zit kamer binnen. „Moeder, kijk eens wat een verblindend visioen". Mevrouw Cedar legde haar borduurwerk neer. Mark die met zijn jas aan bij het vuur stond, keerde zich om Pauline glimlachte tegen mevrouw Cedar en maakte een lichte buiging. „Kind, wat mooi!" „Dat is het effect, dat haar Fransman op haar heeft. Ik ben zeer benieuwd hem te ontmoeten," zei Judy. „Ja, dat doet mij er aan denken, Mark, dat het wel aardig zou zijn Pauline's vriend uit te nodigen, morgen bij ons de dag door te brengen, vind je niet? Hij is hele maal uit Londen gekomen om Pauline op te zoeken en een zondag in een hotel >n Darnford lijkt me niet de meest voordelige demonstratie van onze Engelse leef wijze". „Darnford op zondag, na Parijs!" riep Judy. „Dat zou toch wel het toppunt zijn" „Het lijkt me een goed idee", zei Mark, wiens ogen nog op Pauline gevestigd waren. „Vraag jij het hem dan, jongen. Het zal voor ons een aardige afwisseling zijn, iemand uit een ander land te ontvangen. Pas op, dat je geen kou vat, Pauline. En amuseer je maar goed". Of het nu een reactie was na de verdrietige weken die zij achter de rug had, wist Pauline niet, maar on danks het feit, dat Mark niet één keer met haar danste, amuseerde zij zich die avond uitstekend. Louis was charmant en opgewekt en zij genoot van zijn gezelschap als van zonneschijn na een regenbui. Zoals Pauline verwachtte, had Louis op Judy een gunstige indruk gemaakt. Zij was verrukt van zijn ma nieren en bereid, hem te aanbidden, omdat hij haar, met zoveel egards behandelde. Louis wist precies, hoe hij ieder behandelen moest, dacht Pauline glimlachend toen Judy, haar over de schouder van Louis een blik van verrukking toewierp, voordat een wals haar weer van Pauline verwij derde. Tijdens de pauze wist Louis een tafeltje voor twee personen ergens in een uitbouw, een beetje afgezon derd van de anderen, te vinden. Toen hij koffie ge haald had, leunde hij achterover in zijn stoel, keek haar glimlachend en met een tinteling in zijn ogen aan en zei: „En nu kom ik aan mijn belangrijkste mededeling. Vandaag over vijf weken trouw ik met Marie. Het zal mijn hart breken, als je niet op de bruiloft komt, ter wijl ik tevens in de ogen van mijn gehele familie te schande zou zijn gemaakt. Over vier weken is 'het Pa sen. Mama zou graag zien, dat je met Pasen over kwam, de gehele week bleef en voor je vertrek de hu welijksvoltrekking bijwoonde. Vind je dat geen goed plan?" „Een heerlijk plan, Louis, als ik zolang uit mijn baan weg kan. Ik zou het heerlijk vinden over te ko men. Het hangt van Mark af." „Zal ik het hem vragen? Het lijkt mij een aange naam mens." (Wordt vervolgd) De 38-jarige timmerman A. B. de D. was zaterdag met vrouw en kinderen op be zoek bij zijn ouders aan de Catharinast-raat in Rotterdam, toen de benedenbuurman kwam klagen, dat de kinderen teveel herrie maakten. Omdat het lawaai niet afnam ging de buurman, de 62-jarige havenarbeider G. ten B., naar de zolder om uit wraak bijzonder luidruchtig hout jes te hakken. Dit lokte voetgetrappel van het timmermansgezin uit, hetgeen de in haar woning achtergebleven echtgenote van de havenarbeider weer niet kon waarderen. Het gevolg was dat Ten B. met de bijl, waarmee hij houtjes had gehakt, eens even verhaal ging halen. Voordat De D: erop verdacht was had hij enkele sla gen op het hoofd gekregen. Hij zakte in elkaar en werd in allerijl naar het zieken huis gebracht, waar bleek, dat de verwon dingen niet van zo ernstige aard waren. De havenarbeider is ingesloten. Op enige mijlen uit de Nederlandse kust bij Noordwijk aan Zee is zaterdagmiddag een boorponton op do Noordzee veran kerd, waarmede in het weekeinde een eer ste onderzoek is ingesteld naar de bodem gesteldheid van de Noordzee voor de kust van Zuid-Holland. Het onderzoek wordt verricht door de dienst grondmechanica te Delft en houdt verband met de plannen van de Nederlandse Aardolie Maatschappij om de winning van aardolie uit te breiden tot de lagen die men onder de zeebodem voor de kust vermoedt. Voor dit eerste onderzoek vertrok za terdagmorgen de sleepboot Hector met op sleeptouw de boorponton I-Iuib. Nadat door peilingen de juiste positie was bereikt, werd de boorponton verankerd. Er zijn het afgelopen weekeinde twee proefborin gen gedaan, elk tot een diepte van 15 me ter in de zeebodem. MAANDAG 16 FEBRUARI Stadsschouwburg: De Haagsé Comediè met „De humorist", 20 uur. TENTOONSTELLINGEN In 't Goede Uur: Expositie Gérard van den Eerenbeemt, tot 22 uur. Het Huis Van Looy: Expositie Inter- scholair Jeugdtoernooi, 14 tot 17 en 19 tot 22 uur. FILMS Cinema Palace: „Reis om de wereld in tachtig dagen", alle leeftijden, 19.30 uur. Frans Halsthcater: „Complot met de dui vel", 18 jaar, 19 en 21.15 uur. Lido Theater: „Adam en Eva", 18 jaar, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Luxor Theater: „Als een verre glimlach". 18 jaar, 14 en 20 uur. Minerva Theater: „Het spook van de opera", 14 jaar, 20.15 uur. Rembrandt Theater: „God's little acre", 18 jaar, 19 en 21.15 uur. Roxy Thea ter: „Duivels van de weg", alle leeftijden, 19 en 21.15 uur. Studio Theater: „Rooney", alle leeftijden, 19 en 21.15 uur. ZANDVOORT Theater Monopolc: „De man in de regen jas", 14 jaar. 20 uur. DIVERSEN In 't Goede Uur: Klassiek grammofoon- platenconcert van werk van Bach, 21 tot 22 uur. Frans Halsmuseum: Dr. G. Heil inga ver volgt zijn voordracht over „De rol der hor monen in de organisatie van het lichaam", 20 uur. (V.U.). Bakenessergraeht 10: De kunstboekbind ster mejuffrouw W. Kits van Waveren geeft haar vijfde les over „Papier-tech nieken", 20 uur. (V.U.). Hotel „De Leeuwerik": Voor de Anti revolutionaire Kamercentrale, afdeling Haarlem, spreekt de heer J. A. H. J. B. Bruins Slot over „Antirevolutionaire poli tiek in deze tijd", en de heer H. J. S. Kalf over „Het stempel der Hervorming moet bewaard blijven", 20 uur. DINSDAG 17 FEBRUARI Stadsschouwburg: Nederlands Panto mime Gezelschap „Caroussel" geeft een voorstelling, 10.30 en 14 uur; De Haagse Comedie met „De humorist", 20 uur. TENTOONSTELLINGEN In 't Goede Uur: Expositie van werk van Gérard van den Eerenbeemt, 10 tot 22 uur. Huis Van Looy: Expositie Interscholair Jeugdtoernooi, 10 tot 13, 14 tot 17 en 19 tot 22 uur. FILMS Cinema Palace: „Reis om de wereld in tachtig dagen", alle leeftijden, 14 en 19.30 uur. Frans Halstheater: „Complot met de duivel". 18 jaar, 14.30, 19 en 21.15 uur. Lido Theater: „Adam en Eva", 18 jaar. 14, 16.15, 19 er. 21.15 uur. Luxor Theater: „Als een verre glimlach", 18 jaar, 14 en 20 uur. Rembrandt Theater: „God's little acre", 18 jaar, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Itoxy Theater: „Duivels van de weg", alle leef tijden, 14.30, 19 en 21.15 uur. Studio Thea ter: „Rooney", alle leeftijden, 14.15, 19 en 21.15 uur. ZANDVOORT Theater Monopolc: „De man in de regen jas", 14 jaar, 20 uur. DIVERSEN Minerva Theater: Pater Suasso de Lima de Prado over „Worstelend Afrika" (we reldreizigerscyclus). 20.15 uur. In 't Goede Uur: Klassiek grammofoon- platenprogramma van werk van Bach. 21 tot 22 ur. Brinkmann: Voor de Soefibeweging mevrouw K. W Blaauw-Robertson over „De diepere zin van sprookjes". Frans Halsmuseum: Dr. S. J. Suys- Reitsma met „De mythologie als spiegel van de Griekse Geest", 20 uur.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 6