Wereldnieuws Er komt wat meer wind Lagere bedrijfswinst Z.H.B. Qriepbesfrijding met 4 middelen tegelijk! Chefarine 4 Schatkist versterkt door staatslening Nederland op zesde plaats in ranglijst wereldscheepsbouw Gestegen verlies „Onderling Belang" CPanda en het bolknahmysterie"^) Hogere nettowinst Kas-Associatie Opzienbarend pionierswerk 2 NETTOWINST ONVERANDERD ft Lagere omzet bij Landré en Glinderman Introductie toegestaan van buitenlandse fondsen Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland DE WEEKSTAAT HET PFAFF RENTESTOP-SYSTEEM UITGEBREID MET VÉRSTREKKENDE SOCIALE VOORZIENINGEN VOORLOPIG GEEN DIVIDENDUITKERINGEN V.M.I. protesteert tegen heffing op Frans staal Binnenkort bankbiljetten voor zware Franse frank Twee nieuwe raffinaderijen bij Karlsruhe Kamweertent voor jarige Prinses Marijke Mejuffrouw M. P. Rees onderscheiden WOENSDAG 18 FEBRUARI 1959 De n.v. Zuid-Hollandsche Bierbrouwerij te 's-Gravenhage heeft in het boekjaar 1957-1958 een bedrijfswinst geboekt van 760.914 tegen 912.315 in 1956-1957. De bijzondere baten bedroegen 27.369 tegen 94.155 in 1956-1957. Na afschrijvingen ad 572.358 (v.j. 591.309) en vennootschapsbelasting ad 81.705 (v.j. 204.493) resteert een zuivere winst van 134.220 {v.j. eveneens 134.220). Over 1956-1957 had toevoeging plaats van een bedrag van 76.448 aan de algemene reserve, aan welke 1957-1958 niets werd toegevoegd. Zoals bekend is een dividend van reserve over 10 percent op de gewone aandelen voorgesteld. en van 6 percent op de prioriteitsaandelen Door bepaalde omstandigheden heeft de omzet dit jaar niet ten volle gelijke tred gehouden met het geheel, maar op grond van de genomen maatregelen mag worden verwacht dat dit zich in de loop van het nieuwe boekjaar zal herstellen. De direc tie noemt het teleurstellend, dat er geen einde blijkt te kunnen komen aan de al jaren aan de gang zijnde stijging van kosten en lasten. Haar positie op de ex portmarkt heeft de Z.H.B. kunnen hand haven ondanks toenemende concurrentie, waaronder ook getekend die van een steeds groter aantal ter plaatse gevestigde en nieuw ongerichte brouwerijen. Omtrent de vooruitzichten voor het nieuwe boekjaar kan de directie weinig met zekerheid zeggen. Ook voor de Z.H.B. mag een gematigd optimisme worden ge koesterd, al blijft het kostenprobleem een bron van grote zorg. Deelnemingen Wat de hotel-, café- en restaurantbe drijven betreft, wordt in het jaarverslag medegedeeld, dat de omvang van het vreemdelingenverkeer blijkt te zijn mee gevallen. De omzet van de limonadcfabriek der n.v. „Trio" te 's-Gravenhage is dit jaar niet zo uitgesproken gunstig geweest als in het vorige boekjaar. De resultaten waren dit boekjaar iets lager dan die over het vorige boekjaar, een gevolg van de ge stegen kosten en lasten. De stijging van de omzet van de n.v. Plasticlining te Rot terdam noopte tot verplaatsing van het bedrijf, teneinde de mogelijkheid tot uit- Advertentie Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en doen wonderen Elk tablet Chefarine ,,4" bevat 4 genees middelen,die in de gehele wereld beroemd rijn geworden en millioenen mensen al baat brachten. Een der bestanddelen zorgt dat niettegenstaande de krachtige werking ook de zwakste maag niet van streek raakt. De vier middelen teza men werken nóg beter en doen werkelijk wonderen. n 4 BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET Bij pijn, griep ol „landerig gevoel zorgt een enkel tablet dat U weer met plezier Uw werk kunt doen I Landré en Glinderman n.v. te Amster dam heeft over 1958, blykens het verslag, een voordelig saldo exploitatierekening be haald van 216.703 (v.j. 205.030). Verdere inkomsten waren koerswinsten op vreem de valuta ad 14.988 20.837) en dividend op effecten 55 47). Na afschrijvingen van in totaal f 95.579 107.973) en een voorziening voor belastingen ad f 43.450 15.826) resteert een saldo winst van 92.716 89.615). Zoals bekend wordt een onveranderd dividend van 13 percent voorgesteld, waar van opnieuw 5 percent in aandelen en 8 percent in contanten over het door de vorige dividenduitkering van 500.000 tot 525.000 verhoogde kapitaal. De totale kosten waren door sterke inkrimping bijna 350.000 lager dan in 1957. Met een omzet, die 25 percent lager was en een vrijwel gelijk gebleven marge kon daardoor een redelijk bedrijfsresultaat worden verkre gen. Bij dalende omzetten in de inves teringssector heeft de directie gemeend meer aandacht te moeten besteden aan de verkoop van consumptieartikelen in de elektrotechnische branche, waardoor de omzet in die artikelen met 20 percent steeg. Tegen het einde van 1958 werden enige agentschappen van continentale, meer een voudige, kapitaalgoederen aangetrokken en ondergebracht in de dochter-n.v., die hier toe omgezet werd in technische handel maatschappij Wüthrich n.v. Per 2 september 1957 werd de leden van de drie aangesloten effectenverenigingen namens de Nederlandsche Bank n.v. ver zocht zich voorshands te onthouden van de introductie, hier te lande, van buiten landse fondsen. Het bestuur van de Neder landse Organisatie van het Effectenbedrijf deelt mede thans van de Nederlandsche Bank het bericht te hebben ontvangen, dat zy met ingang van 17 februari 1959 weer bereid is verzoeken om goedkeuring van de introductie van buitenlandse aandelen hier te lande in overweging te nemen. De desbetreffende aanvragen dienen te worden gericht tot de secretaris der hoofdbank. Zilvernotering verhoogd In navolging van Londen is de zilvernotering te Amsterdam verhoogd, aldus deelt H. Drijfhout en Zoon's Edelmetaalbedrijven n.v. mede. De crijs is thans I 107,90 tot 113,40 per kg fijn (was 107,00112,50). De goudnotering is onveranderd gebleven. Indonesische suikerproduktie De suikerfabrieken van Indonesië produceren op het ogenblik minder dan de helft van de hoe veelheid suiker die vóór de tweede wereldoorlog werd geleverd. Aldus is vastgesteld door prof. Soegiman van de Islamitische Universiteit te Djokjakarta. De huidige produktie van ongeveer 800.000 ton is ternauwernood voldoende om de binnenlandse vraag te bevredigen, aldus de pro fessor, die eraan herinnerde dat Nederlands-Indië voor de oorlog een miljoen ton suiker per jaar exporteerde. breiding te scheppen. Aan het einde van het boekjaar was met de verplaatsing van het bedrijf naar een nieuw gebouwde fa briek te Valthermond een aanvang ge maakt. Aangezien hiervoor en voor de uit breiding nieuw kapitaal moest worden aangetrokken, hebben de partners hun deelneming vergroot, terwijl een drietal nieuwe partners zijn toegetreden. Ondanks het feit. dat de verplaatsingskosten op de winst in mindering zijn gebracht, is het netto-resultaat nog bevredigend uitge vallen. De vooruitzichten zijn gunstig. De weekstaat van de Nederlandsche Bank per 16 februari staat geheel in het teken van de storting op de staatslening ten bedrage van 400 miljoen. Het saldo van de schatkist steeg van 748 miljoen tot 1104 miljoen. Maandag ontving de schatkist alleen al 396 miljoen als op brengst van de staatslening, maar moest daartegenover 51 miljoen betalen we gens rente en aflossing op staatsschuld. In de afgelopen week heeft de staat on geveer j 56 miljoen betaald wegens „melkgeld". De mutatie van de vlottende schuld be stond uit een plaatsing van 49 miljoen schatkistbiljetten, terwijl daartegenover 6 miljoen promessen werd afgelost. Te genover de stijging van het saldo van de schatkist stond uiteraard een aanzienlijke daling van het saldo der banken. Deze daling bedroeg 313 miljoen, waardoor het saldo verminderde van 743 miljoen tot 430 miljoen. Dat deze daling niet groter was komt door een deviezenaanwas van 21 miljoen en een terugkeer van bank biljetten ad 26 miljoen. Het saldo der banken ligt nu meer dan 100 miljoen on der de gemiddelde verplichte kasreserve. Dit is geen bezwaar daar in de vooraf gaande weken de stand der banken aan zienlijk boven het kasreservebedrag lag. Deviezenaanwas Door de deviezenaanwas is de totale goud- en deviezenvoorraad gestegen van f 5257 miljoen tot f 5278 miljoen, waarvan ongewijzigd f 4299 miljoen aan goud. De convertibele valuta steeg met 5 miljoen tot 1001 miljoen. De bankbiljettencircu- latie vertoonde een kleine contractie cn verminderde van 4105 miljoen tot 4079 miljoen. De geldmarkt, blijft goje na^ de storting op de staatslening zeer ruim. De daggeldrente bleef op l!i percent ongewij zigd. De geleidelijke ontspanning op de geld markt heeft een gunstige invloed gehad op de resultaten van de Kas-Associatie n.v. te Amsterdam over het jaar 1958, terwijl ook de sterke opleving van de effectenhandel in de tweede helft van het jaar vqor het bedry'f van betekenis was. De provisie heeft 2.572.740 bedragen (v.j. 2.704.956). Inkomsten uit rente waren belangrijk ho ger en bedroegen 2.217.157 1.324.584). De onkosten bedroegen 2.990.744 2.852.634), reserve voor belastingen 500.000 150.000). Na aftrek van sociale lasten en een bijdrage aan het pensioen fonds bedroeg de nettowinst 723.158 530.760). Voorgesteld wordt, zoals be kend. een dividend van 6 percent (v.j. 5 pet); 8.536 wordt naar nieuwe rekening overgebracht. In het vereenvoudigd effectenverkeer steeg de omzet. Voor de hierbij aangeslo tenen werden door de n.v. effectenposten tot een totaal bedrag van 933.950.000 be taald, waarvan tot een waarde van 209.966.000 zonder verplaatsing der effec ten buiten de kluizen van de vennootschap aan eveneens aangeslotenen kon worden doorgeleverd. Dit was resp. 238.605.000 en 66.145.000 meer dan verleden jaar. Een verdere toeneming van het aantal deelnemers, waardoor tevens een nog meer efficiënte en daardoor goedkopere werk wijze mogelijk zal zijn, ziet de directie van de Kas-Associatie als een wezenlijke bij drage voor het tot stand komen van een algemeen clearingsysteem. De afdeling open bewaring gaf wederom een stijging van het aantal bewaardepots te zien. Ook bij de afdeling vermogensbeheer en be windvoering vermeerderde hef. aantal aan de n.v. toevertrouwde posten. De opleving van de geld- en effectenmarkt in de tweede helft van 1953 heeft er toe bijgedra gen, dat de inkomstenuit provisie het minder gunstige eerste halfjaar grotendeels hebben goedgemaakt. Advertentie Reeds in 1954 kwam Pfaff met een geheel nieuw betalingssysteem: het Pfaff Rentestop-Systeem (wettig gedeponeerd). Pfaff bracht hierdoor de afbetalings- kosten met één slag terug tot minder don de helft van het wettelijk toegestane tarief. Daarmee werd waarlijk baanbrekend werk verricht. En thans worden door Pfaff ook de laatste bedenkingen tegen „kopen op afbetaling" volledig weg genomen, met de volgende nieuwe sociale voorzieningen: kwijtschelding van de in geval van over- Algehele restantschuld lijden Algehele kwijtschelding van de restantschuld in geval van blijven de invaliditeit Opschorting van driekwart gedeelte van elke betalingstermijn in geval van tijdelijke invaliditeit (langer dan 4 toeken) Opschorting van driekwart gedeel te van elke betalingstermijn in ge val van ziekte (langer dan 4 weken) Opschorting van driekwart gedeelte van elke betalingstermijn in geval van werkloosheid (langer dan S weken) Men kan gerust zeggen, dat door dit baanbrekende initiatief het Pfaff Rentestop-Systeem vervolmaakt is. Een Pfaff kopen betekent tientallen guldens besparen en geen zorgen heb ben over toekomstige betalingstermij nen. Een Pfaff kopen betekent óók dat men de beste naaimachine ter wereld in huis krijgt. Want even voor uitstrevend als de nieuwe sociale voorzieningen, zijn ook de naaimachi nes, die Pfaff in zo groten getale ver vaardigt. Laat LJ maar eens een Pfaff demonstreren Nederland heeft in het afgelopen jaar 161 schepen van tezamen 555.697 bruto register ton gebouwd en was daarmede op vyf na de grootste producent van schepen, zo is bekend gemaakt door Lloyds. Even als in 1956 en 1957 was Japan de grootste producent van schepen. Engeland werd voor het eerst voorbij gestreefd door West- Duitsland, dat de tweede plaats bezette. De Japanse produktie bedroeg 416 schepen van 2.066.669 ton. of 365.837 brt. minder dan in 1957. West-Duitsland bouwde 388 schepen van tezamen 1.429.261 ton, of 198.109 ton meer dan in het vorige jaar. De Engelse produktie van 282 schepen van tezamen 1.402.000 ton was 11.721 ton lager dan in 1957. Zweden kwam op de vierde plaats met 79 schepen (760.206 ton), Amerika op de vijfde plaats met 64 schepen van tezamen 732.381 ton (tweemaal zoveel als in 1957, Italië op de zevende plaats met 73 schepen (550.795 ton). Frankrijk op de achtste plaats met -61 schepen (450.986 ton), Noorwegen op de negende plaats met 76 schepen (259.020 ton). Denemarken op de tiende plaats met 40 schepen (250.388 ton), Polen op de elfde plaats met 62 schepen (162.283 ton). Spanje op de twaalfde plaats met 77 Het verlies over het boekjaar 1957/58 van de n.v. Handelsvereeniging „Onderling Belang" te Amsterdam heeft 77.869 be dragen (v.j. 54-326). Dit bedrag zal wor den afgeboekt ten laste van de statutaire reserve, die daarna nog 93.925 zal be dragen. Er wordt wederom geen dividend uitgekeerd. Diverse baten, interest op obligaties cn dividend op aandelen bedroe gen 23.557. De diverse lasten, waarin be grepen alle in Nederland gemaakte kosten, bedroegen 48.830 (v.j. 59.987). Koersver lies effecten was 19.737 en diverse voor zieningen beliepen 32.859. In het afgelopen boekjaar bleven ener zijds winsttransfers en andere baten uit Indonesië achterwege, terwijl anderzijds uit de in Nederland ter beschikking staan de middelen belangrijke kosten moesten worden bestreden en voorzieningen moes ten worden getroffen, die ten laste van 't bedrijf in Indonesië hadden behoren te komen. De kosten van 't Amsterdamse kan toor, dat tevens de zaken der dochter onderneming behartigt, waren lager. De getroffen bezuinigingsmaatregelen zullen pas in het thans lopende boekjaar tot hun volle recht komen. Het vermogen in Nederland is aanmerkelijk verminderd. De boekwaarde der in eigen bezit zijnde aan delen en oprichtersaandelen der vennoot schap buiten beschouwing latende, is per 30 juni 1958 een netto surplus te becijferen van 136.331, hetgeen overeenkomt met ruim 30 percent van het uitstaande aan delenkapitaal. De directie acht de kans om in Nederland profijt te trekken van de bedrijven in In donesië voorlopig klein. De in Nederland ter beschikking staande middelen vertegenwoordigen slechts een klein percentage van het uit staande aandelenkapitaal en het is niet mogelijk daarmee dusdanige activiteiten te ontwikkelen dat het binnen afzienbare tijd weer mogelijk zal zijn dividend uit te keren. Het in de dochteronderneming ge stoken kapitaal is op verschillende mo menten niet toereikend om aan de ver plichtingen te kunnen voldoen zodat dan eer berpep op de moeder-maatschappij moet worden gedaan, die derhalve de nodige middelen ter beschikking moet hebben. Om deze reden over te gaan tot liquidatie der dochteronderneming, die een waardeerbare bijdrage levert in de dek king der kosten van 't Amsterdamse kan toor, lijkt niet aan te bevelen, aldus de directie. In Indonesië werd het boekjaar met een batig saldo afgesloten. Na het treffen van noodzakelijke voorzieningen, gebruikma king van de nog geboden afschrijvings faciliteiten en reservering van vennoot schapsbelasting restte een batig saldo van ruim rp. 250.000, welk bedrag werd toege voegd aan 't surplus uit voorgaande jaren. De boekwaarde der belangen in Indonesië kan per 30 juni 1958 worden gesteld op rp. 5.100.000. schepen (145.221 ton), België op de dertien de plaats met 17 schepen (138.996 ton) en Joegoslavië op de veertiende plaats met 22 schepen (138.447 ton). De totale wereldproduktie van schepen in het afgelopen jaar 1.936 stuks van in totaal 9.269.983 brt. tegen 1.950 schepen van 8.501.404 ton in 1957. Meer dan de helft der in het afgelopen jaar te water gelaten schepen waren olietankschepen, namelijk 429 stuks van tezamen 4.775.279 brt. Be halve in Japan werd er in de voornaamste scheepsbouwende landen in het afgelopen jaar meer tonnage geproduceerd dan in 1957. West-Duitsland, Zweden. Nederland. Italië. Frankrijk, Noorwegen, Denemarken en België bereikten een nieuw produktie- record. Grote exporteurs van scheepsruimtc waren in 't afgelopen jaar Japan (1.256.593 ton), West-Duitsland (353.422 ton). Zweden (396.819 ton) en de Verenigde Staten (351.881 ton). De vijf landen, waarin het afgelopen jaar de meeste scheepsruimte we.rd geregistreerd, waren; .,vLihnna (1.614.118 ton). Groot-Brittannië (1.349.493 ton). Noorwegen Q.329.493 .ton), Japan (810.076 ton) en West-Duitsland (575.839 ton). De Vereniging van Metaalindustrieën heeft tijdens een ontvangst te Delft, aan geboden aan de buitenlandse persvereni ging, meegedeeld verrast te zijn door het voornemen van de Hoge Autoriteit der Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal aan de Franse regering aan te beve len tijdelijk een exportheffing in te stellen op staal, dat uit Frankrijk naar de andere landen der E.G.K.S. wordt geëxporteerd. De Hoge Autoriteit wil deze exporthef- fing op het Franse staal aanbevelen, om dat volgens de V.M.I. de Franse regering in strijd met de beginselen van het E.G.K.S.-verdrag de staalprijs kunstmatig naar beneden drukt. In plaats van deze toestand op korte termijn ongedaan te ma ken, beraamt de Hoge Autoriteit nu een compenserende maatregel, die naar het oordeel van de V.M.I. rechtsreeks tegen het verbod van nationale discriminatie in het E.G.K.S.-verdrag indruist. De V.M.I. zou het, naar zij meedeelde, betreuren, indien de Hoge Autoriteit niet opgewassen zou blijken te zijn tegen be paalde nationale tendenties, die de laatste tijd de essentiële beginselen van het E.G.K.S.-verdrag meer en meer van on waarde dreigen te maken. De Franse minister van Financiën, An- toine Pinay, heeft tegenover de financiële commissie uit het Franse parlement mede gedeeld dat binnenkort een begin gemaakt zal worden met bankbiljetten om het pu bliek te doen gewennen aan het bezit van de „zware" frank, ter waarde van 100 tegenwoordige franken. 22. In de sigarenwinkel trof Panda Pat met rokende revolver aan. De meester- speurder stond, totaal overspannen, tussen bergen sigaren. „Pat!", riep Panda ver schrikt, „wat is er gebeurd?!" Begin nu niet dadelijk weer met domme vragens!", riep Pat driftig, „je ziet, wat er gebeurd is. Er zijn sigarens gevallen! Massa's si- garens!" Panda begon er iets van te be. grijpen. „Oei!", zei hij, „en nu ligt de bol- knak van professor Kalker daar zeker tussen? Hoe kunnen we die ooit vinden tussen al die sigaren?" „Juist", zei de detective grimmig, „dat is de vraag". „O ja?", klonk opeens een barse stem achter hen, „er zijn nog een paar andere vragen en die zul je op het politiebureau moeten beantwoorden!" Omkijkend, zagen zij een agent, die door de sigarenwinkelier erbij was gehaald. De politieman hield een paar rinkelende handboeien gereed en kwam langzaam op Pat O'Nozel af. „Pas op agent!", riep de winkelier, die voorzichtig bij de deuropening was blijven staan, „hij is erg icild!" „Daar weet ik wel weg mee", bromde de agent grimmig, „even de arm bandjes om en hij doet niets meer!" Nabij Karlsruhe zullen aan ae oever van de Rijn twee grote olieraffinaderijen wor den gebouwd, zo is door de autoriteiten te Karlsruhe en Stuttgart bekendgemaakt. Een der raffinaderijen zal worden gebouwd door de Deutsche Erdöl A. G.; de bouw zal 300 miljoen mark kosten. De andere raf finaderij wordt gebouwd door de Esso A.G. In de bekendmaking wordt verder ge zegd dat de olieleiding van Marseille naar Straatsburg, waaraan momenteel wordt gewerkt, later nog 80 kilometer zal wor den doorgetrokken tot Karlsruhe. Deze verlenging zou ongeveer 200 miljoen mark kosten en omstreeks 1963 kunnen zijn vol tooid. Via de leiding zou jaarlijks i5 nil- ioen ton ruwe olie naar de raffinaderijen te Karlsruhe kunnen worden vervoerd. Prinses Marijke, die vandaag 12 jaar ge worden is. opging omstreeks het,middag-, uur in paleis Soestdijk eon deputatie van da vërbiryfingsdieHst.j$er. Koninlijke La-ndi- niacht, die éen dubbeldeks kampeerten'. met bagageruimte en luifel en een draag baar radiotoestel aanbood. Daarna hood een deputatie van de stich ting ..Hel Vierde Prinsenkind", die vakan tiekampen voor liehameliike gehandicapte kinderen organiseert, drie grammofoon platen met Franse liedjes aan. De denota tie bestond uit de 11-iarige Mary Bakker, een patiëntje van Adriaanstichting in Rot terdam. lid van de ..Blauwe Vogels", een afdeling van het Nederlandse Padvindsters Gilde voor gehandicapte padvindsters. en Arie Groeneveled. een 13-jarige spastisch patientje uit Krimpen aan de T.Tssel. De beide kinderen werden beeeleid door me vrouw J. Gravesteyn-Passchier. verpleeg ster te Rotterdam, die vorie jaar het gou den ereinsisne van de stichting „Het. Vier de Prinsenkind" kreeg wegens tien jaar trouwe dienst. Tijdens sen huldigingsplechtigheid is gisteren mejuffrouw M. P. Rees uit Haarlem, die veertig jaar in dienst is van de Koninklijke Wagonfabrieken Bei.ines n.v. te Beverwijk, onderscheiden met de eremedaille in zilver, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau. De burgemees ter van Haarlem, mr. O. P. F. M. Cre- mers, had één der directeuren van de ven nootschap, drs. W. L. Beijnes, verzocht de jubilaresse namens hem de medaille op te spelden. Onvriendelijk. De Oostenrijkse regering heeft naar aanleiding van de weigering der Italiaanse autoriteiten om twee vooraanstaande Oostenrijkse politici toe te staan Italië binnen te komen, be sloten diplomatieke stappen te Rome te doen. Zij beschouwt de Italiaanse wei gering als een „uiterst onvriendelijke handeling" Ds beide Oostenrijkers hadden feestelijkheden in Zuid-Tirol dat na de eerste wereldoorlog door Oos tenrijk aan Italië moest worden afge staan, willen bijwonen. Sneu. In de nacht van maandag op dins dag verschenen op het Trafalgarplein te Londen drie studenten uitgerust met alle mogelijke attributen van de berg beklimmer Met de grootste belangstel ling keken zij naar de pinakel op de zuil van Nelson en troffen voorbereidin gen voor een bestijging. De politie kwam net op tijd. Speurbom. Volgens het Australische blad Melbourne Age worden er op het proef- terrein van Woomera proeven geno men met de nieuwe Britse afstands- bom. Dit wapen, dat volgens het blad van een gewone of van een kernlading kan worden voorzien, wordt door een vliegtuig op grote afstand van het doel losgelaten, waarna het zelf met grote nauwkeurigheid het doel opzoekt. Uitzondering. Voor het volksgerecht van Plzen is kortgeleden, aldus bericht het het Tsjechische dagblad Pravca, het grootste proces gehouden tegen „die ven van socialistisch eigendom". Bijna het hele personeel van het syndicaat van Ray (Restaurants) in Plzen, die eigendom zijn van de staat en van de Pramen (coöperatieve winkels) is schuldig bevonden, de verkoopsters uit gezonderd. Achttien verdachten zijn tot gevangenisstraffen van een jaar tot vijf en een half jaar veroordeeld. Ongewenst. In West-Duitsland zijn samen met Duitse repatriërenden, 331 zigeu ners uit Polen aangekomen. Zij vallen niet onder het Pools-Westduitse repa triëringsplan, maar de Oostduitse auto riteiten wilden de zigeuners niet naar Polen terugsturen De regering van Sleeswijk-Holstein wil de Polen ertoe bewegen de zigeuners terug te nemen. Occasion. De Amerikaanse regering heeft besloten hel Ellis Island, het eiland in de Newyorkse haven dat tot 1956 de „im migratiepoort" is geweest, opnieuw te veilen. Het hoogste bod op dit eiland van ongeveer tien hectare is 200.000 dol lar geweest en het kost de regering on geveer 140.000 dollar om de installaties die zes miljoen dollar hebben gekost, in stand te houden terwijl een koper wordt gezocht. Asiel. De Argentijnse autoriteiten hebben de voormalige Portugese legerkapitein Henrique Galvao, die naar de Argen tijnse ambassade te Lissabon is ge vlucht, politiek asiel verleend. De 64-ja- rige Galvao die in maart van vorig jaar tot zestien jaar gevangenisstraf werd veroordeeld wegens politieke misdaden ontsnapte op 16 januari aan drie be wakers bij het ziekenhuis, waarin hij werd verpleegd. Schadevergoeding. De Oostenrijkse rege ring heeft een fonds gesticht, met een kapitaal van zes miljoen dollar, waar uit schadevergoedingen zullen worden verleend aan gemeenschappen, organi saties en personen, die in Oostenrijk van de vervolging der nazi's te lijden hebben gehad. De uitkeringen zullen tussen 1 juli 1959 en 1 januari 1962 wor den gedaan. Spelletje. De Tsjech Frantisek Zeinar heeft in Praag aan de pers meege deeld, dat hij in 1956 door de Amerika nen voor spionage naar Tsjechoslowa- kije is gestuurd. Hij lichtte echter de Tsjechische autoriteiten in, die twee jaar lang via de radio een spelletje met de Amerikaanse spionagedienst deden, waardoor zij belangrijke inlichtingen verkregen over de Amerikaanse spio nage in het land. Onontvankelijk. Een rechtbank van New castle (Engeland) heeft de aanklacht die de Brit Alan Robertson tegen aarts bisschop Makarios had ingediend, on ontvankelijk verklaard, omdat de aan geklaagde geen inwoner van Newcastle is. De journalist Michael O'Connor, lid van de „League of Empire Loyalists", heeft te Londen een boete van vijf pond sterling gekregen wegens belediging van Makarios. O'Connor had de aartsbis schop zondagavond voor het hotel van Makarios door een versterker beledigd. IJzig. Een blok ijs van drie ton zal eind fe bruari uit Noorwegen naar het zieken huis van de zendeling-arts dr. Schweit zer te l.ambarene, in Equatoriaal Afri ka, worden vervoerd. Het vervoer gaat via Westduitsland. via Den Haag, Ant werpen, Brussel, Parijs en Marseille. Het gewicht bij aankomst wordt op 2.5 tot 2.7. ton geschat. Een zeer diepe depressie, die gisteren op het westelijk deel van de oceaan lag, is naar het noordoosten getrokken en pas seerde vanochtend het zeegebied tussen IJsland en Groenland. De depressie heeft tot op het noordelijk deel van de Noordzee de barometer flink doen dalen. Ook het bo ven het Europese vasteland gelegen ge bied van hoge druk nam in betekenis af, terwijl het centrum ervan zich weer iets naar het oosten verplaatste. Vanmorgen lag het met een barometerstand van 1044 milibar in midden-Duitsland. De oceaandepressie wordt gevolgd door een krachtig gebied van hoge druk. Dit neemt nog voortdurend in betekenis toe en trekt in de richting van 'Schotland. Tenge volge van deze ontwikkeling zal het kou front van de oceaandepressie ver op de Noordzee doordringen. Mogelijk veroor zaakt het morgen in het Waddengebied wat lichte regen. In '<et gehele land wordt de wind zwak westelijk. Er wordt dan vochtige lucht aangevoerd en daarom zal er in het algemeen veel bewolking zijn. Bo vendien zal zich plaatselijk mist kunnen handhaven. De kans op opklaringen is klein. WEERRAPPORTEN Donderdag 19 februari Zon op 7.50 uur, onder 18.00 uur. Maan op 14.01 uur, onder 4.56 uur. 23 febr. Maanstanden 9.54 uur volle maan. Hoog en laag water ln IJmuiden Woensdag 18 februari Hoog water 11.42 en uur. Laag water 6.44 en 19.34 uur. Temperaturen buiten- to en binnenland heden 00 c - d 2 S morgen 7 uur Neerslag Óf G laatste 24 uur s E «S h Sc 5 Den Helder geheel bew. zzw 4 0,1 Ypenburg mist windst. 3 0 Vlissingen geheel bew. o 3 0,1 Eelde motregen wzw 2 0,2 Twente mist windst. 2 0,1 De Bilt geheel bew. zzo 2 0« Eindhoven mist o 2 0 Vlv. Z.-Limb. dichte mist zzw -2 0 Helsinki regen w 1 0,1 Stockholm licht bew. w 1 0 Oslo licht bew. windst. -3 0 Kopenhagen mist wzw 2 0 Aberdeen onbewolkt z 1 0 Londen mist windst. 1 0,1 Amsterdam mist zo 3 0 Brussel mist windst. -1 0 Luxemburg zwaar bew. no 0 0 Parijs mist no -1 0 Bordeaux onbewolkt ono -1 0 Grenoble onbewolkt windst. -4 0 Nice onbewolkt nnw 6 0 Berlijn motregen nw 2 0,1 Frankfort geheel bew. o 2 0 München geheel bew windst. -3 0 Zürich licht bew. windst. -3 0 Genève onbewolkt windst. -2 0 Locarno licht bew. windst. -2 0 Wenen zwaar bew. wnw 3 0 Innsbruck onbewolkt w -5 0 Rome onbewolkt ono 2 0 Ajaccio onbewolkt no 3 0 Madrid onbewolkt windst. -2 0 Mallorca onbewolkt windst. 2 0 Algiers licht bew. zw 2 0

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 2