Bedrijfsveiligheid laat nog veel te wensen Togido-ploeg bleef TYBB met 7-3 ruim de baas Veiligheidsbeurs gaat collectieve beschermingsdiensten propageren WOENSDAG 18 FEBRUARI 1959 11 e i ifiiiiiiijKfuimi i St&aatsWijdem Pesman won andermaal de 5000 meter Kees Broekman tweede in Hoenefoss Kurt Nielsen schakelde Maris uit in Parijs Veertien spelers vooY de centrale training Het jeugdtoernooi van de Europese Voetbalunie Zwömmen Twee Australische titels naar Amerikaanse meisjes Australië won de laatste testmatch met 9 wickets Job Mutters 70 jaar rctenspoft „Jamin" dit jaar niet naar Nederland Oostduits protest tegen weigering van visa Onvolledig HVGB verloor van de Nereus-reserves iföelrefmei» Eis tegen Pellenaars afgewezen 280000 ONGEVALLEN PER JAAR Schoolbanken funest voor vele kinderen Stoelen en tafeltjes beter voor de gezondheid Schepelingen stalen voor f 20.000 uit de lading Geen belastingheffing over duurtetoeslag Studierendement bij hoger onderwijs 5 pet lager dan voor de oorlog Geen arbeidscontractanten meer in overheidsdienst Deel van rijksweg 15 aanbesteed Kort nieuws Onscherpe definitie van „scherpe uitsteeksels" TogidoTYBB is in de overgangsklasse van de tafeltenniscompelitie een aardige wedstrijd geweest, waarin Togido uiter aard de beste papieren had. Toch heeft de thuisclub drie punten moeten afstaan. Jan Witteman revancheerde zich uitstekend tegen Bert van Eijk en won met 2116 en 2116. Voorts klopte dezelfde speler Guus Pliester met de fraaie cijfers 2116, 1721 en 216! Ton Veenendaal slaagde er in Bert van Eijk te verrassen. In drie games won hij. HBC had het niet moeilijk tegen KKK. De tegenstander verscheen namelijk niet en dat betekent, als er tenminste niet iets bijzonders aan de hand is, een forse boete voor de Amsterdammers en een nederlaag met tiennul. CTTC deed het uitstekend tegen een door invallers verzwakt Disnie en won met zesvier. Alle Haarlemmers wonnen van Kruisdijk. Voorts versloegen Bert v. d. Veldt en Theo Blom beiden Ha genaars, waarna ook het dubbelspel ge wonnen werd (64). Rapidity stelde teleur tegen Maccabi en verloor met achttwee. Henk Eijking en Alfons Winder boekten beiden een punt. DHC was kansloos tegen KLM en ver loor met tiennul. De competitie stond stil in de afdeling, maar wel werden de finales van de beker competitie gespeeld. TYBB had in de over gangsklasse weinig in te brengen tegen Togido en verloor met drienul. Cees Schoof was veel te sterk voor Cees Rijke- lijkhuizen; Bert van Eijk won van Jan Witteman. Dit was vooral in de derde game een goede wedstrijd. Van Eijk bepaalde zich niet langer tot de verdediging, maar trok ook ten aanval. Hij maakte verscheidene punten na dropshots van Witteman en wist ook aanvallend enkele punten te verzame len. Aldus won hij verdiend. Daarna ver loor TYBB ook nog het dubbelspel. In de eerste klasse konden Van Abbevé De Jong, die samen het TOG-team vorm den, het niet bolwerken tegen de veel jeugdiger tegenstanders van Togido: Boers en Hart. Tactisch waren zij vaak sterker, maar het tempo van de tegenstanders ver oorzaakte wel eens moeilijkheden. Van Abbevé verloor zijn beide enkelspelen en Bas de Jong won alleen van Theo Hart. Ook het dubbel was voor de TOG-ers, zo dat Togido met drietwee de beker ver overde. In de tweede klasse overheerste VTC zijn tegenstander Prowano. Van Weelderen zorgde voor één maal winst in het enkel spel en zijn teamgenoot boekte zelfs twee punten. Alleen het dubbel kon door Pro wano worden gewonnen. In de derde klas se wist Rapidity raad met het spel van Velsen. Hier waren er twee punten voor Handgraaf en een voor Van Diepen. Het dubbel van Velsen zorgde voor een tegen- punt. In de vierde klasse ging na felle strijd de beker naar TYBB. Tegenstander VTC had in De Waal een goede speler, die voor twee punten zorgde. Koster echter verloor van Teëuwen en van Visser en ook het dubbel brachten deze TYBB-spelers op hun naam. Bij de junioren won TYBB ruim van Spinneweb (3—0). De beker .in de dames tweede klasse was reeds door Togido ger wonnen. In de derde klasse vochten Johez en Oranje Zwart een felle strijd uit, die Jan Pesman heeft wederom de 5000 meter gewonnen. Ditmaal tijdens internationale schaatswedstrijden, die dinsdagavond in Göteborg werden gehouden. Zijn tijd be droeg 8.19,9. Op de tweede plaats legde een andere Nederlander beslag. Het was Jeen van den Berg (8.34,2). Winnaar van de 500 meter werd de Chinees Wang Chin Yui in 43.3 sec. en op de 1500 meter zegevierde de nieuwe wereldkampioen, de Fin Jaer- vinen. Tijd: 2.17,9. De internationale schaatswedstrijden, die onder goede omstandigheden in Hoenefoss '.ijn gehouden, zijn gewonnen door de Noor Aas met 81.850 pnt. Tweede werd Kees Broekman. De resultaten waren: 500 meter: 1. Aas (Noorwegen) 43.2 sec. 2. Jokkinen (Finland) 43,3 sec. 3 en 4. Naess (Noorwegen) en Van der Grift (Ned.) beiden 43,7 sec. 5 Hauer (Noorwegen) 43,9 sec. 6. Cees Jan Kroon (Nederland) 44 sec. 8. Wim de Graaff (Ned.) 44,5 sec. 12. ex aequo: Haugli (Noorwegen), Broekman Nederland) en Cassidy (Australië) allen 45 sec. 3000 meter: 1. Kees Broekman, 4.48.4 (nieuw baanrecord), 2. Aas 2.51,9, 3. Seier- sten 4,52,6, 4. Tapiovaara (Finland) 4.54.7, 5. Sogge (Noorwegen) 4.55, 7. De Graaff 4.55.6, 9. Cees Jan Kroon 4.58,7. Het algemeen klassement zag er als volgt uit: 1. Aas 91.850 punten: 2. Broekman 93.083 pnt 3. Seiersten 93.576 pnt. 4. Sogge 93.767 pnt. 4. De Graaff 93.767 pnt. 6. Cees Jan Kroon 93.783 pnt. De Deen Kurt Nielsen heeft heel wat moeilijkheden gehad om op tijd in Parijs te arriveren, waar hij aan de internationale tenniskampioenschappen van Frankrijk op overdekte banen zou deelnemen. Hij wilde twee dagen geleden per vliegtuig uit Ko penhagen vertrekken, maar wegens de mist steeg geen enkel vliegtuig op. Dinsdagochtend kon Nielsen eindelijk de reis beginnen, maar voordat hij in Parijs aankwam, maakte hij wel het een en ander mee. Het toestel kwam n.l. in België in een storm terecht en werd gedwongen naar Duitsland uit te wijken. Daar deed men Frankfort aan. Nielsen pakte de trein en net op tijd stapte hij op de tennisbaan in Parijs om aan het enkelspel tegen onze landgenoot Willem Maris Nielsen had als hoogstgeplaatste speler in de eerste ronde een bye uit te komen. Ondanks de vermoeiende trip won de Deen met 6-2, 6-4, 7-5. Dit betekende het einde van het toer nooi voor Willem Maris. door laatstgenoemd team met drietwee werd gewonnen. Miep Snoek was bij de Johez-meisjes niet te verslaan, maar Cor- rie Breems moest zowel in Stien Geerlings als in Miep Ruurda haar meerdere erken nen. Ook het dubbel werd door de OZ- dames gewonnen. In de vierde klasse had DSB het niet moeilijk tegen GTTC. De dames Topv. Garderen wonnen met drie nul. Voor de eerste centrale training van dit seizoen, die woensdag 18 februari op De Vliert in Den Bosch wordt gehouden, zijn 14 spelers uitgenodigd. De spelers zijn: De Munck (DOS), Pieters Graafland (Feijenoord), Wiersma (PSV), Kuys (NAC), Kraay (DOS), Van der Hart (Fortuna), No- termans (Fortuna), Van Wissen (PSV), Klaassens (VVV), Van der Kuil (Ajax), Van der Linden (DOS), Lenstra (Enschede), Moulijn (Feijenoord), en Rijvers (Feijen oord). Voor het jeugdtoernooi van de Europese Voetbalunie, dat van 28 maart tot en met 10 april in Sofia wordt gehouden hebben in totaal 17 landen ingeschreven, die in vier groepen zijn onderverdeeld. Een groep van vijf en drie groepen van vier landen. De poule-indeling ziet er als volgt uit: Poule a: Tsjechoslowakije, Polen, Frank rijk, Oost-Duitsland: poule b' Turkije, Roemenië, Italië, Engeland en Griekenland: poule c: Nederland, Joegoslavië, Bulgarije en West-Duitsland; poule d: Hongarije, Luxemburg, Spanje en Oostenrijk. Het toernooi wordt op 28 maart in het Lewski-stadion in Sofia geopend met de wedstrijd BulgarijeNederland, op 1 en 5 april komen onze landgenoten tegen Joego slavië en West-Duitsland in het veld. Op de tweede dag van de Australische zwemkampioenschappen, die in het 55- yards bad in Hobart worden gehouden, zjjn twee Australische titels naar Ameri kaanse meisjes gegaan. Syvia Ruuska zegevierde op de 110 yards vlinderslag in 1 min. 14.5 sec. en haar landgenote Chris von Saltza had dezelfde tijd nodig op de 110 yards rugslag. Op beide afstanden bleven zij ruim boven de bestaande we reldrecords. De 110 yards schoolslag werd een zege. voor Rosemary Lassig,uit Queens land, in 1 min. 23,3 sec. Dawn Fraser nauwelijks hersteld van een ziekte nam de 110 yards vrije slag dames voor haar rekening in de uitste kende tijd van 1 min. 7 sec., ze bleef daar mee slechts 0,3 sec. boven haar wereld record op deze afstand. Jon Konrads deed het op de 440 yards vrije slag heren rustig aan. De wereld recordhouder op acht afstanden, kwam tot 4 min. 31,2 sec. De titel op de 220 yards vlinderslag heren ging naar de 15-jarige Neville Havnes, een nieuwe ontdekking, die in de goede tijd van 2 min. 27 sec. finishte. John Ayres werd eerste op de 220 yards rugslag in 2 min. 26,9 sec. Het team van New South Wales, bestaande uit Konrads, Warren Bare, Brian Wilkinson en John Devitt, won de titel qp het nummer 4 x 220 yards vrije slag heren in 8 min. 43,6 sec. Queensland, vertegenwoordigd door An ne Nelson, Rosemary Lassig, Lynn King ston en Helen Agnew, veroverde het kam pioenschap op de 4 x 110 yards wisselslag estafette voor dames in 5 min. 7,6 sec. Op de 110 yards vrije slag dames ver beterden Ilsa Konrads en de Amerikaanse Sylvia Ruuska hun persoonlijke records. Zij werden achter Dawn Fraser tweede en derde in respectievelijk 1 min. 3,5 sec. en 1 min. 3,9 sec. Dawn Fraser had ondanks het feit dat zij pas weer hersteld was, bij na haar wereldrecord op deze afstand ver beterd. Zij legde de eerste baan af in 29,6, maar miste door de slechte verlichting het keerpunt. Deze fout te herstellen, kostte haar tijd. Zij legde de tweede 55 yards af in 32,1 sec. De overwinning van de 15-jarige Neville Haynes op de 220 yards vlinderslag was des te verrassender, omdat zij werd be haald ten koste van wereldrecordhouder Brian Wilkinson, die slechts tot een tijd van 2 min. 34,1 sec. kwam. De vjjfde testmatch tussen Australië en Engeland is door de gastheren met niet minder dan 9 wickets gewonnen. De score was: Engeland 205 en 214, Australië 351 en 70 voor 1. Het eindresultaat van de serie van vjjf wedstrijden tussen beide landen was dat de Australiërs vier wed strijden wonnen; één match eindigde in een draw. Australië heeft op de vijfde en laatste dag niet lang aan bat gestaan. De voor de overwinning benodigde 54 runs werden in 51 minuten gescoord voor het verlies van één wicket en het stadion veranderde in een heksenketel toen Colin McDonald (52 n.o.) de winnende run scoorde. Het enige wicket werd genomen door Tyson (120). In de 83 jaar oude historie van test- matches tussen Australië en Engeland zijn 178 wedstrijden gespeeld. Een analyse laat zien, dat Australië in die periode sterker is geweest: Austr. Eng. overw. overw. draws totaal In Australië 53 38 6 96 in Engeland 21 24 36 81 Totaal 74 62 42 177 Een bekend, oud-scheidsrechter viert vandaag zijn zeventigste verjaardag. Het is Job Mutters. Hij kan met trots terug zien op een enorme staat van dienst. Hij leidde niet minder dan 43 interlandwedstrijden, 16 semi-inter- landduels en vertegenwoordigde het Nederlandse scheidsrechterkorps in niet minder dan drie Olympische voet baltoernooien. Een van de moeilijkste wedstrijden in die wedstrijdenreeks was de eindstrijd in 1928 in Amsterdam tussen Argentinië en Uruguay. In 1938 Job Mutters floot toen zo ongeveer achtentwintig jaar brak hij zijn scheidsrechtersloopbaan af. Jamin. de zesjarige Franse hengst, twee maal winnaar van de „Prix d'Amérique" en momenteel de beste Europese draver, zal dit jaar waarschijnlijk niet starten in de Gerote Prijs der Lage Landen", een der draverijen van het „Europees circuit" die op 5 juli op Duindigt verreden wordt. De zoon van „Abner" vertrekt namelijk begin juni naar de V.S. om daar aan verschei dene grote races deel te nemen. Oost-Duitsland heeft geprotesteerd tegen het besluit van het departement van Bui tenlandse Zaken in Washington om geen inreis-visa te verlenen aan de Oostduitse skiploeg, die wilde deelnemen aan de voor- olympische winterspelen -in Squaw Valley. Öo- ttbsfdtntsë skifederatie Rëèff fisch de tussenkomst van president Eisen hower ingeroepen. De voorzitter van de Oostduitse Ski Bond, de heer Schroder, zei, dat de beslis sing de 'goede relaties tussen de skibonden van Oost-Duitsland en Amerika niet zul len schaden. Het ligt zelfs in de bedoeling van zijn bond om drie tot vijf Amerikaan se skiërs uit de nodigen voor wedstrijden, die omstreeks Pasen in Oost-Duitsland worden gehouden. In het Sportfondsenbad in Haarlem wer dén dinsdagavond voor de tweede klasse dames van de waterpolocompetitie district Noordholland twee wedstrijden gespeeld. HVGB verscheen met zes dames en kreeg een voltallig Nereus 2 tegenover zich. Door de numerieke meerderheid kwam er steeds een Nereus-speelster vrij te liggen in de aanval. Irene Bakker en Wil Herman zorgden voor een nul-twee ruststand. In de tweede helft, beoordeelde de HVGB-keep- ster Corry Andree de op haar afgevuurde schoten goed en Wil Herman bracht de eindstand op nul-drie in het voordeel van Nereus 2. DWT 3 kreeg de dames van DAW op bezoek. Aan beide kanten waren de keep- sters in prima vorm. In de tweede' helft verkreeg DWT 3 door enkele goed combi naties enig overwicht, maar scoorde niet. Het bleef nul-nul. De rechtbank in Breda heeft uitspraak gedaan in de door de rijwielfabriek „Loco motief" aanhangig gemaakte zaak tegen Kees Pellenaars die, in dienst van de „Lo comotief", daarnaast zelfstandig contrac ten met renners zou hebben afgesloten, waardoor de fabriek zich benadeeld achtte. De eis lot betaling door Pellenaars van een schadevergoeding van 200.000 werd afgewezen. Voorts werd de „Locomotief" veroordeeld tot betaling van de kosten van het geding. De door „Locomotief" onrechtmatig ge achte daad van Pellenaars zou hebben be staan in het overbrengen van de wielren ners Van der Pluym, Stolker en De Groot van de „Locomotief'stal naar de renners- stal van „De Magneet". Op 19 september 1957 werd Pelle naars door „Locomotief" ontslagen. De renners Stolker en Van der Pluym hebben in een andere procedure onder ede voor de Amsterdamse rechtbank verklaard, dat zij Pellenaars pas op 2 januari 1958 vol macht hadden gegeven om hun belangen te behartigen. Behalve dat de eis van „Locomotief" werd afgewezen, heeft de president in zijn uitspraak ook het conservatoir beslag op geheven dat was gelegd op een som van 63.000,— die „Locomotief" volgens een eerder door de rechtbank in Amsterdam geveld vonnis nog moet betalen aan Pelle naars. Dit geld zal „Locomotief" dus aan Pellenaars moeten uitkeren. (Van een onzer redacteuren) Ieder jaar gaan in ons land elf miljoen arbeidsdagen verloren door bedrijfsonge vallen. Het aantal bedrijfsongevallen be draagt jaarlijks ongeveer 280.000. Daar het aantal werknemers zich voortdurend uitbreidt, is er dus sprake van een gelei delijke vermindering van dit soort onge vallen. Toch is de veiligheid in alle secto ren van het Nederlandse bedrijfsleven nog voor aanzienlijke verbeteringen vatbaar, hetgeen duidelijk blijkt uit het aantal do delijke ongelukken: ongeveer vierhon derd per jaar (tegen 1500 doden in het ver keer en 1500 door ongevallen in de huise lijke sfeer). Dit werd dinsdag meegedeeld op een persconferentie in het Veiligheidsinsti tuut te Amsterdam door de directeur van deze instelling, ir. E. Spaan, en de direc teur van de Arbeid, mr. P. IJ. Valentgoed, ter inleiding van de derde „veiligheids- beurs", een tweejaarlijks evenement, dat ditkeer speciaal de aandacht zal vra gen voor de mogelijkheden tot het instel len van collectieve bedrijfsveiligheids- diensten voor groepen van kleine bedrij ven (tot 200 man personeel). Er zijn reeds ruim honderd Nederlandse bedrijven, die een dergelijke interne dienst hebben. Op deze beurs, die van 2 tot en met 6 maart in het genoemde Instituut aan de Hobbemastraat gehouden wordt, zullen Nederlandse en buitenlandse firma's al lerlei soorten beschermde kleding, bevei ligd gereedschap, beschermingsmidde len en dergelijke tonen. Er zal onder an dere een „atoompak" te zien zijn, een ge heel afgesloten werkcostuum van een spe ciale stof, waarin een lichte overdruk heerst. De laatste beursdag zal er een in ternationaal symposium gehouden wor den met vertegenwoordigers van de Euro pese federatie van bedrijfsveiligheidsin- specteurs. Gevaarlijke onverschilligheid Volgens ir. Spaan kan een groot deel van de bedrijfsongevallen voorkomen wor den door het gebruik van veilig gereed schap en beveiligde machines. Veel meer ongelukken (ongeveer tachtig percent) ge beuren echter door onverschilligheid en onvoorzichtigheid van de bedrijfsgenoten en hier helpen alleen opvoeding, een goede instructie en veiligheidsmaatregelen. Het Veiligheidsinstituut tracht hiertoe het zij ne bij te dragen door het verschaffen van algemene voorlichting en adviezen-op- De hoofdcommissie voor de normalisa tie in Nederland heeft nieuwe normen ge publiceerd die ten doel hebben, de school jeugd niet meer ir. banken maar op stoe len aan tafels te laten werken. Een speciale commissie, waarin medi sche en onderwijsdeskundigen en fabri kanten van schoolmeubelen zitting heb ben, is tot de conclusie gekomen dat de grootste behoefte aan goede schoolmeube len bij het lager onderwijs bestaat, om dat het kind de belangrijkste groeiperio de doormaakt in de lagere-schooljaren. Op medisch-hygiënische gronden is men tot de conclusie gekomen dat de voorkeur gegeven moet worden aan los van elkaar staande stoelen en tafels boven de starre schoolbanken. Voor het bepalen van de afmetin gen voor de stoelen en tafels zijn ruim 3000 leerlingen van het lager onderwijs en ruim 1000 kleuters van het kleuteronderwijs gemeten. Hier bij is gebleken dat er vele lichame lijke afwijkingen voorkomen bij leerlingen In hun groeiperiode door het zitten in schoolbanken. De commissie heeft ook normen opge steld voor schoolmeubelen bestemd voor leerlingen van het kleuteronderwijs. Voor de rechtbank te Rotterdam heb ben acht opvarenden van het s.s. „Linde- kerk" terecht gestaan wegens diefstallen uit de lading. Het waren de bootsman, een stuurmansleerling, de kok en vijf ma trozen. De diefstallen zijn gepleegd op twee reizen en betroffen voornamelijk ra diotoestellen, Perzische tapijten, schoe nen, bier en sigaretten met een totale waarde van ongeveer 20.000 gulden. „Nederland moet varen", zo hield de president de verdachten voor, „en daar om moeten de ladingen veilig zijn. Wij hebben een naam hoog te houden op dit gebied. Als we die verliezen gaat de scheepvaart achteruit en worden de sche pelingen werkloos". Een rechercheur, die als getuige werd gehoord, verklaarde dat een dergelijk groot komplot, wat de omvang van de ge stolen goederen betreft, niet vaak voor komt. Toen de kapitein het ontdekte, stond hij voor een onmogelijke taak. Eigenlijk had hij bijna de gehele bemanning van boord moeten zetten, maar dat ging uiter aard niet. Twee bemanningsleden zette hij in Livorno van boord, waar zij door de politie werden opgesloten. De officier van Justitie wilde straffen eisen die een waarschuwing zijn voor an deren. De noogste straf vroeg hij voor de enige matroos die al eens eerder was ver oordeeld: zeven maanden. Tegen de bootsman, die naar de mening van de of ficier had moeten ingrijpen, eiste hij zes maanden. Tegen vier bemanningsleden werd vijf maanden gevangenisstraf ge- eist, tegen de stuurmansleerling vier en tegen de jongste verdachte drie maanden. Van de gestolen goederen is weinig te rechtgekomen. Toen de diefstallen ont dekt waren, hebben de dieven onder meer de radiotoestellen, die zij in hun verblij ven verstopt hadden, overboord gegooid. De rechtbank zal op 3 maart uitspraak doen. verzoek. Dwingen kan men echter niemand. Zelfs een strenge veiligheids wetgeving, zoals die op het gebied van het silicosegevaar, kan au fond de mens niet tegen zichzelf beschermen. Het is daarom nodig dat het publiek meer „veiligheids- minded" wordt en daaraan wil het in stituut naar vermogen meewerken, onder andere door het organiseren van de vei ligheidsbeurzen. Toch is er op dit gebied al veel verbe terd in ons land; in vergelijking met het buitenland zijn de bedrijfsveiligheid en de wettelijke beschermingsmaatregelen in Nederland over het algemeen redelijk goed te noemen. Vele instanties werken samen om het ongevallengetal zoveel mo gelijk te beperken. Het zandstraalbesluit heeft tot resultaat gehad, dat 97 pet. van de bedrijven,, die zand gebruikten voor het reinigen van metalen (met het daaraan verbonden silicose-gevaar voor de werk nemers) nu op andere reinigingsmiddelen zijn overgestapt. In de 'landbouw, waar kort na de oorlog een aantal ernstige on gelukken gebeurden door het gebruik van zwaar-giftige insecticiden, is de situatie nu ook aanmerkelijk verbeterd, terwijl ook in de bouwsector diverse doeltreffen de veiligheidsmaatregelen ingang gevon den hebben. In andere branches blijft echter nog veel te wensen over, waarin op den duur alleen door wettelijke maatre gelen voorzien kan worden. In 1958 is aan degenen, die recht heb ben op kinderbijslag, een duurtetoeslag van tien cent per dag per kind uitbetaald, indien het loon niet meer dan 16.- per dag bedraagt. Een overeenkomstige rege ling geldt voor werknemers die kindertoe slag ontvangen. Deze uitkeringen moeten als loon wor den beschouwd, zodat daarop loonbelasting is ingehouden. Er is echter geen premie voor de A.O.W. of voor andere sociale verzekeringswetten over geheven. Teneinde tegemoet te komen aan de ad ministratieve bezwaren welke uit dit ver schil in behandeling kunnen voortkomen, heeft de minister van Financiën a.i. thans goedgekeurd dat bij de aangifte voor de inkomstenbelasting 1958 van eventueel ge noten duurtetoeslag geen opgave wordt gedaan, mits daartegenover geen aan spraak wordt gemaakt op verrekening van de daarover betaalde loonbelasting. Deze regeling neemt uiteraard niet weg dat de gene, die er belang bij meent te hebben dat deze bijzondere maatregel op hem niet wordt toegepast, de aangifte van zijn inkomen op de gebruikelijke wijze kan doen. Aan zelfstandigen, die recht hebben op kinderbijslag ingevolge de Noodwet Kin derbijslag Kleine Zelfstandigen, is 'even eens een duurtetoeslag uitbetaald, die ech ter niet aan de loonbelasting is onderwor pen. Niettemin heeft de minister goedge keurd dat ook deze duurtetoeslag voor de heffing van inkomstenbelasting 1958 bui ten aanmerking wordt gelaten. Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft de eerste uitkomsten van een nieuw onderzoek naar de studieresultaten der studenten gepubliceerd. De publikatie be perkt zich tot studenten die binnen 6V2 jaar voor een kandidaatsexamen slaagden. Enkele algemene conclusies zijn: het percentage mannelijke en vrouwelijke stu denten dat (ongeacht faculteit) binnen 6V2 jaar geslaagd is voor een kandidaatsexa men, is vrijwel gelijk, namelijk respectie velijk 64 en 61 pet. Het uiteindelijke studierendement zal waarschijnlijk gemiddeld 5 percent lager liggen dan dat van de vooroorlogse stu dentengeneraties, terwijl de gemiddelde studieduur niet of nauwelijks is toegeno men, behalve in wis- en natuurkunde, techniek en diergeneeskunde. Bij de onderscheiding naar vooroplei ding blijkt, dat 55 percent van de manne lijke studenten met hbs-a-diploma, 71 per cent van die met hbs-b-diploma, 78 per cent van de alpha's en 84 percent van de beta's binnen 6V2 jaar een kandidaats examen heeft afgelegd. Bij de vrouwen liggen alle percentages ongeveer 10 per cent lager. Deze verschillen blijven be staan bij een nadere onderverdeling naar sociaal milieu. Ook blijkt er een duidelijk verband te bestaan tussen het gemiddelde eindexa- mencijfer voor moderne talen en de re sultaten respectievelijk de duur van de universitaire studie, ongeacht in welke faculteit. Hoe hoger de talencijfers, hoe hoger het rendement en hoe kortar de stu dieduur. Advies van Staatscommissie Dezer dagen is hot eindrapport van de staatscommissie van advies inzake de sta tus van de ambtenaren verschenen. Deze commissie werd in 1952 ingesteld om de Kroon van advies te dienen omtrent het beleid, dat met betrekking tot de rechts positie der ambtenaren dient te worden gevoerd. Zij adviseert voor de ambtenaren een afzonderlijke status, tot uiting komende in een publiekrechtelijk dienstverband en in een afzonderlijke, eenzijdig door de over heid vastgestelde rechtspositieregeling, te handhaven. De huidige structuur van het georganiseerd overleg komt haars inziens niet voor verandering in aanmerking. Terwijl een aanzienlijke meerderheid der commissie adviseert het bestaande strafrechtelijke stakingsverbod voor amb tenaren te handhaven alsook terzake van ontslag en op het gebied der sociale ze kerheid voor de ambtenaren afzonderlijke voorzieningen te treffen, verdedigt een minderheid der commissie om ten aan zien van die onderwerpen de ambtenaren in beginsel met de particuliere werkne mers op een lijn te stellen en derhalve ook hen onder het gemene recht te doen val len. De staatscommissie is tenslotte van me ning, dat het instituut der arbeidscontrac- tanten.uit de overheidsdienst dient te ver dwijnen. Slechts in uitzonderingsgevallen en in het allereerste beginstadium van het dienstverband met de overheid acht zij de arbeidsovereenkomst nog aanvaardbaar. Op deze overeenkomsten zal dan echter het gemene recht toepassing dienen te vin den. I In de Rolzaal in Den Haag is aan de minister van Maatschappelijk Werk, mej. dr. M. Klompé, het eerste exem plaar aangeboden van het boek „Kin deren van ons eigen volk", een werk over de repatriëring, waarvan de baten ten goede zullen komen aan de arbeid ten behoeve der gerepatrieerden. De 15-jarige Corrie Steensma uit Baarn bood het boek aan minister Klompé aan. Het meisje is leerlinge van een lagere school in Baarn, die f 5.000 bijeenbracht voor het werk ten bate der gerepatrieerden. Een tekening, die het meisje maakte, is in kleuren in het boek opgenomen. De rijkswaterstaat heeft aanbesteed de aanleg van de aardebaan van het wegvak TielKesteren in rijksweg 15 (Rotterdam RidderkerkGorinchemRessenZeve naar) en het maken van kunstwerken in de gemeenten Echteld, Lienden en Kes teren. Van de 33 inschrijvers kwam de laagste inschrijving van het aannemersbedrijf ge broeders Schouls n.v. te Leiden met 2.820.000,De hoogste inschrijfster was de n.v. C. J. van der Hoeven te Den Haag met 5.079.000,—. Ambassade. Het Nederlandse gezant schap te Ciudad Trujillo, met zetel te Havana is verheven tot ambassade. De ge zant in de Dominicaanse republiek, de heer G. W. Boissevain, is benoemd tot ambassadeur in dit land. Sinds 1 ianuari 1959 zijn „scherpe uit steeksels" aan motoren en auto's bij een verbodsbepaling strafbaar gesteld. Tegen tal van automobilisten is deswege al pro ces-verbaal opgemaakt, maar door de mi nisters van Justitie en van Verkeer en Wa terstaat is thans meegedeeld, in antwoord op vragen van het K.V.P.-Tweede-Kamer- lid mr. Roolvink, dat er aan deze proces sen-verbaal in het algemeen geen gevolg zal worden gegeven, mits de betrokke nen ervoor zorgen, dat hun voertuig als nog aan de nieuwe bepalingen wordt aan gepast. Inmiddels zijn enkele richtlijnen door het departement van Justitie aan het open baar ministerie uitgegaan, met het doel, een uniform beleid te bevorderen in dit soort zaken. De volledige draagwijdte van de verbodsbepaling, aldus de ministers, zal slechts door de rechter kunnen wor den vastgesteld. Gezien het grote aantal sterk uiteenlopende uitsteeksels, orna menten en accessoires op en aan de diver se motorrijtuigen is het geven van een vol ledige opsomming der „verboden objec ten" vrijwel onmogelijk. Het optx-eden van justitie en politie was vooralsnog in hoofdzaak op evidente over tredingen gericht en droeg in het alge meen een waarschuwend karakter. Daar tot 1 maart ook overigens bij het vervol gingsbeleid een grote souplesse betracht zal worden, behoeft er geen vrees te wor den gekoesterd voor een sfeer van onze kerheid bij de berijders van motorvoertui gen, noch voor een ongunstige invloed op de verhouding tussen publiek en politie, aldus de ministers.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 3