Douwe Egberts tabak Amerikaans weermaantje verkent de luchtlagen r Adenauer ontkent afspraak met Dulles over Oder-Neisse-linie De Gaulle besluit de eerste etappe van „Tour de France" Cairo ontstemd over de Joodse emigratie uit Oost-Europa Van dag tot dag Mijn grootste ontdekking als pijproker Nepal beleeft eerste verkiezingen '"Hoe is het ontstaan?^ 3 De Borimaöe Adenauer wil beslist geen bondspresident worden Krone s kansen lijken niet sterk te staan Bondskanselier is ongerust over Britse houding In Pau overstemde hij fascistische kreten Sigaren per hoofd Ook Rusland zou een kleine uittocht toestaan Ministerssalarissen in Cuba gehalveerd North American ontwerpt „Super X-15" Gemzen nemen de wijk naar andere hellingen Op de ^raatótoel Geeft Ot> radiosein hcicir Ihet in kaart brengen van de weersomstan- digheden op aarde. Ook hoopt men door waarnemingen door Pierre Werner formateur in Luxemburg Dit woord: BESCHONKEN WOENSDAG 18 FEBRUARI 1959 De opwinding en daaruit voortvloeiende ongregeldheden in de Belgische mijnstreek, de Borinage, kan men zien als een symp toom van de schokkende voortgang der Westeuropese economische sanering. Een sanering, waarvan de motor gevormd wordt door een coördinatie op supernatio- naal niveau die de nationale grenzen en belangen overschrijdt. Dergelijke, in feite historische ontwik kelingen, kunnen niet zonder schokken ver lopen. Het kunstmatige in dit sanerings proces nodig omdat aan de natuurlijke ontwikkeling ervan teveel conventionele belemmeringen in de weg liggen veroor zaakt een onnatuurlijk metrum, waardoor de ovei-gang van de oude situatie in de nieuwe gekenmerkt wordt door complica ties in de details van het grote complex dat in aanbouw is. Een van die details, de Borinage, is een voorbeeld van kunstmatig in leven gehou den stabiliteit. Een stroom van regerings subsidies is nodig geweest om de achter lijke bedrijven aldaar op gang te houden, doch van een gezond leven is al tijden geen sprake meer. De opruiming van deze onhoudbare toestand raakt de mensen, die er werken, direct en fel. Doch iedere ope ratie gaat met pijn en bloed gepaard, hoe zeer de chirurg ook gebruik maakt van moderne hulpmiddelen om deze verschijn selen te beperken. De pijn van de mensen in de Borinage, die onbewust leefden in een situatie van kunstmatig evenwicht en dit evenwicht zijn gaan zien als een natuurlijke toestand, heeft hen in opstand doen komen. Hun verzet is echter een gevolg van zeer kort zicht en het is thans aan de Belgische re gering, dat zicht te verruimen en kordaat door te tasten. Opdat de Borinage op den duur op een gezonder basis tot nieuwe welvaart zal kunnen geraken, waardoor zij als een van de ledematen van een nieuw, ruimer ade mend Europees lichaam op natuurlijke wijze zal functioneren en gedijen. (Van onze correspondent in Bonn Bondskanselier Adenauer heèft gisteren bezwerend de handen omhoog geheven in een bijeenkomst van het C.D.U. bondsdag fractiebestuur toen men over hem sprak als mogelijk kandidaat voor de presidents verkiezingen op i juli. Afwerend zei hij, dat hij beslist geen bondspresident wil worden. Overigens heeft de C.D.U. nog steeds geen vaste kandidaat voor het ho ge ambt, dat Heuss thans bekleed. Wel heeft Adenauer gisteren een lang gesprek gevoerd met Krone, de voorzitter van de C.D.U.-fractie in de Bondsdag, die reeds vele malen als kandidaat is genoemd. Langzamerhand begint men echter te be twijfelen of Krone de aangewezen man is. Krone zou onlangs hebben gezegd dat hij ongeschikt is voor representatieve func ties. Nu Adenauer te kennen heeft gegeven ook in 1961 aan de bondsdagverkiezingen te willen deelnemen en bij een C.D.U.-ze- ge dus opnieuw bondskanselier kan wor den, dalen de kansen voor de rooms-ka- tholieke Krone ook hierdoor. Het is gebrui kelijk dat naast een rooms-katholieke bondskanselier een protestantse bondspre sident staat. Men hecht daarom grote waarde aan namen van C.D.U.-persoon- lijkheden, die protestant zijn, maar ook aan namen van mannen, die helemaal geen lid van de C.D.U. zijn. zoals de Frei- burgse hoogleraar Bergstrasser. Men wil daarmede de band tussen het bonds presidentschap en de wetenschappelijke kringen van West-Duitsland, gelijk thans onder Heuss, handhaven. Advertentie Vanaf het ogenblik, dat ik begon met een pijp, is het me altijd uitstekend bevallen. Maar... „overtuigd" pijproker werd ik toch pas, toen ik Douwe Egberts tabak ontdekte. Wat een verschil in smaak en geur! Wat een heerlijk roken! Ja.... een pijp en D.E. horen bij elkaar M Van onze correspondent in Bonn) Bondskanselier Adenauer ontkende gisteren in een bijeenkomst van de C.D.U. Bondsdagfractie te Bonn ten stelligste dat hij een geheime afspraak met de Ame rikaanse minister van Buitenlandse Za ken, Dulles, heeft gemaakt. Volgens het Amerikaanse weekblad „Newsweek" zou Adenauer hebben voorgesteld in ruil voor dc hereniging van Duitsland de Oder-Neis- se linie te erkennen. Adenauer uitte voorts twijfel aan de juistheid van de huidige Britse houding tegenover de Sovjet- Unie. De Oder-Neisse linie vormt de huidige grens tussen Oost-Duitsland en Polen. De bondsrepubliek is niet van "plan, vóórdat in een vredesverdrag nader is beslist, de ze grens te erkennen. De Polen zijn daar door namelijk in staat gesteld grote voor malige Duitse gebieden te annexeren. Adenauer zei wel, dat hij met Dulles over het Oder-Neisse probleem had gesproken. Hij meent namelijk dat ook dit grenspro bleem op de komende ministersconferen tie met de Russen moet worden behandeld. Daarbij dienen volgens Adenauer vier pun ten te worden bekeken: 1. In een vredesverdrag moet de uitein delijke grens met Polen worden vastge legd. 2. Duitsland zal nooit zijn grenzen met geweld willen veranderen. 3. Het recht op hun oude bezittingen moeten de uit de vroegere Duitse gebie den verdreven Duitsers volgens het UNO- handvest behouden. 4. De Westduitse regering hoopt dat bij een algemene ontspanning in Europa, het zal gelukken ook betere betrekkingen, vooral economisch, met Polen, Tsjecho- Slowakije en andere Oost-Europese staten te verkrijgen. Geen ruil Ook ontkende Adenauer dat hij Dulles zou hebben aangeboden Oost-Duitsland te erkennen in ruil voor een oplossing van de kwestie-Berlijn. Onder alle omstandighe den, zo verklaarde de bondskanselier, moet de vrijheid van Berlijn worden ver dedigd. De eerste taak van een conferen tie met de Russen moet dan ook zijn het doen verdwijnen van het Russische ulti- (Van onze correspondent in Parijs) President De Gaulle is vanmorgen te Parijs teruggekeerd van een vierdaagse reis door Zuidwest-Frankrijk. Per trein, per auto en per vliegtuig heeft het Franse staatshoofd meer dan tweeduizend kilo meter afgelegd om in enkele grotere en kleinere steden als Toulouse, Perpignan, Tarbes en Pau de bevolking toe te spre ken. De generaal heeft daarbij het voor nemen bekend gemaakt ook andere delen en steden van Frankrijk te bezoeken. Voor de maand mei zou Lyon en omgeving op het programma staan. Ofschoon de streek waar hij nu de eerste etappe van zijn „Tour de France" beëin digd heeft, de roep had vrij lauw tegen over het nieuwe staatshoofd te staan, is het niet overdreven achteraf toch van een triomftocht te spreken. Radio en televisie hebben Frankrijk op de hoogte gehouden van de bezoeken die De Gaulle aan fabrie ken, gemeentehuizen, kinderkolonies, proefterreinen, weekmarkten en andere gelegenheden heeft afgelegd. Overal werd hij met ovaties verwelkomd en toegejuicht. De grondtoon van zijn toespraken, die steeds voor de vuist weg werden gehouden, was: het onwankelbare vertrouwen dat hij in de toekomst van Frankrijk blijft stel len. In het Pyreneeënstadje Pau heeft De Gaulle gisteren voor het eerst tijdens deze rondreis ook over Algerije gespro ken. „Wij hebben onze plaats in Algerije", riep hij uit, „maar een plaats naast de Algerijnen van alle klassen en alle ge zindten". Na die woorden, waarmee de generaal opnieuw dus de integratiege dachte afwees, deed zich een incident voor. Fascisten schenen het nodig te achten de generaal te interrumperen met hun kreten „Frans Algerije", uitroepen die door grote delen van de massa werden overgenomen. De generaal zette toen zijn borstkas even uit, zoals op het televisiescherm was te zien en herhaalde met een stentorstem die vele 67-jarigen hem benijden kunnen, „Ja, ik zeg: onze plaats is in lUgerije naast de Algerijnen". Daarop keerde zo niet de rust dan toch de ogenschijnlijke eensgezindheid terug en kon de generaal het slot van zijn rede zon der verdere verrassingen beëindigen, al vorens in de speciale trein naar Parijs te stappen. (UPI) Bij een bezoek aan het voor naamste oefeningskamp van de Franse parachutisten-troepen maakte hij geen en kele toespeling op de belangrijke rol van de parachutisten bij de revolutie van de dertiende méi in Algiers, waardoor hij weer aan de macht kwam. Onder het ge zelschap bevond zich kolonel Jean Tho- mazo, die de opstand in Corsica voor zijn rekening nam, welke volgde op die in Algiers. Thomazo, die thans voor het district Pau afgevaardigde in de Nationale Vergadering is, was in burger. matum voor Berlijn Ook wil Adenauer niets weten van een kernwapen vrije zone midden in Europa en van een uittreden van de bondsrepubliek uit de NAVO. De bondskanselier gaf duidelijk blijk van zijn negatieve houding met betrekking tot Macmillan's aanstaande reis naar Mos kou. De aankondiging van deze reis heeft ook de andere hoofdsteden verrast, zei hij. De bondskanselier sprak voorts over ze kere weifelingen in de Britse openbare mening. Zijns inziens moet de Britse ont stemming over de onderhandelingen be treffende vrijhandelszone en gemeen schappelijke markt de grote politiek niet beïnvloeden. Het lot van Duitsland, aldus Adenauer, is het lot van Groot-Brittannië. De Verenigde Staten en Frankrijk steu nen standvastig onze politiek. Wij twijfe len er niet aan, zo voegde hij er aan toe, dat ook Groot-Brittannië bij deze houding zal blijven. Dat is noodzakelijk omdat er volgens Adenauer de komende maanden wel eens een ernstige en gevaarlijke si tuatie kan ontstaan. WARSCHAU (UPI) Premier Cyran- kiewicz van Polen heeft in een rede te Koszalin betoogd dat de gebieden ten oos- De vereniging van Duitse sigaren fabrikanten heeft in dertien landen een onderzoek ingesteld naar het verbruik van sigaren. Dit bleek in Denemarken het hoogste te zijn. Namelijk 207 si garen per hoofd per jaar. Nederland neemt de tweede plaats in, met 106 si garen per persoon, terwijl de gemid delde Brit jaarlijks slechts vier sigaren blijkt te roken, hetgeen zijn land de dertiende en laatste plaats bezorgde. Doch een woordvoerder van de ver eniging van importeurs van Havana- sigaren liet een straal van hoop schij nen. Hij verklaarde namelijk, dat het aantal Britse vrouwen, „dat oog krijgt voor de ontspannende \dtwerking van een goede sigaar", langzaam begint toe te nemen. (Reuter). tenn van de Oder-Neisse grens weer een volkomen Pools karakter hebben. Er be staat echter in West-Duitsland, en vooral onder de voormalige Hitlerianen, een ten dens om deze gebieden nog steeds tot Duitsland te rekenen, zo zei hij. „Herr Adenauer, die deze tendens steunt, lijkt te zijn vergeten wie de oorlog zijn begon nen en wie hem hebben verloren". Hij spreekt over een herstel van de vroegere grens als „een vreedzame oplossing van het grensprobleem". Cyrankiewicz wees er op dat Polen thans zijn grens aan de Elbe (de grens tussen Oost- en West-Duits land) zal verdedigen CAIRO (Reuter) De minister van Bui tenlandse Zaken van de Verenigde Arabi sche Republiek, dr. Fawzi, heeft verklaard, dat de VAR besloten heeft het vraagstuk van de emigratie van Joden uit Oost- Europa naar Israel via officiële kanalen aan te pakken. Volgens waarnemers zal de VAR stappen ondernemen bij de Oost- europese landen om te trachten een einde te maken aan de emigratie. De Egyptische pers wijdt al enkele dagen grote aandacht aan de berichten over de exodus van de Oosteuropese Joden. „Al Achbar" weet uit semi-officiële bron te Wenen 1e melden dat de Russische Joden op het ogenblik voorbereidingen treffen om naar Israel te gaan. Het aantal Russische Joden wordt geschat op drie miljoen. Tot dusver zijn er uit Roemenië 17.000 Joden naar Israel getrokken, aldus „Al Achbar". De Arabische landen be schouwen deze emigratie als een bedreiging voor de vrede en stabiliteit in het Nabije Oosten en als een belemmering voor een toekomstige oplossing van het Palestijnse vraagstuk. (AFP) De Arabische Liga heeft een stuk gepubliceerd, waarin de Verenigde Staten wordt verweten dat zij na de oorlog Israel op veel groter schaal hulp hebben verleend dan de Arabische staten Toe gegeven wordt dat in de laatste jaren de verhouding omgekeerd is geworden. TEL AVIV (Reuter) Het Israëlische blad „Davar", dat vaak de mening van de regering weergeeft, schrijft: „Wij brengen geen soldaten naar Israel, maar boeren, arbeiders, industriëlen, geleerden en tech nici. De liberale „Haaretz" verklaart dat de omvang van de bevolking die in een be paald gebied kan leven, niet. bepaald wordt door de grootte van dit gebied, maar door de omvang en het karakter van de produk- tieve investeringen. WENEN (UPI) In gezaghebbende Joodse kringen te Wenen wordt gezegd dat de Sovjet-Unie een emigratie op kleine schaal van Russische Joden naar Israël overweegt. Honderden Russische Joden die familie in Israel hebben, zouden dit jaar Russische uitreisvisa ontvangen, aldus een zegsman. In Joodse kringen wordt ook ver wacht dat een delegatie van Russische Joden dit jaar zal deelnemen aan de jaar vergadering van het Joodse wereldcongres. Hiermede zou het officiële contact hersteld worden tussen de Joden in Rusland en de Joodse organisaties in het Westen. Westerse diplomaten menen dat Joodse emigratie uit Oost-Europa voor het Krem lin alleen dient om de Arabieren onder druk te zetten.' Er zijn geen duidelijke tekenen dat het Sovjet-regime zijn anti semitische koers heeft losgelaten. Men meent dat het Kremlin hoopt Nasser te dwingen de communistische partij te er kennen die in de VAR buiten de wet is gesteld. HAVANA (Reuter). Het Cubaanse ka binet van dr. Fidel Castro heeft dinsdag op zfjn eerste vergadering een besnoeiing van de ministerssalarissen met vijftig per cent goedgekeurd. Ook sprak het kabinet zich uit voor een wet waarbij de exploitatie van de luxueuze speelhuizen als attractie voor toeristen wordt geregeld. De revolutionairen had den deze casino's gesloten waardoor het personeel en musici werkloos werden. HAVANA (Reuter). Majoor Sosa Blanco is dinsdag in Havana voor de tweede maal ter dood veroordeeld wegens „oorlogsmis daden", ten tijde van het bewind van ex- president Batista begaan. De majoor was de vorige maand na een spectaculair proces in het stadion van Havana ter dood veroordeeld. Hij tekende tegen de uitspraak beroep aan. LOS ANGELES (Reuter) De „North American Aviation" die het X-15 raket vliegtuig bouwt, heeft een Super X-15 ont worpen, die naar men hoopt een mens zal vervoeren met een snelheid van ongeveer 30.000 km. per uur. Men verwacht zeer binnenkort de eerste proeftocht van de gewone X-15. Met dit raketvliegtuig hopen de V.S. in de toe komst de eerste man de ruimte in te zen den en hem veilig op aarde te doen terug keren. Deze X-15 zou een snelheid van 5.750 km. per uur bereiken. De Super X-15 zal worden vervaardigd van materiaal, dat tegen hitte bestand is, zoals molybdenum en columbium, dat pas sedert kort in voldoende hoeveelheden ver krijgbaar is. De maatschappij deelde maandag mede dat dit raketvliegtuig binnen twee jaar in gebruik zou kunnen worden gesteld ter voorbereiding van tochten naar de ruim te. De Super X-15 zou vertikaal als een projectiel worden gelanceerd en zou twee of drie keer rond de aarde cirkelen alvo rens in de atmosfeer terug te keren en te landen. De laivitiedreiging HERBRIGGEN, (UPI) De gemzen, die doorgaans de hellingen van de 4.330 meter hoge Nadelhorn bevolken, zijn ge vlucht uit het gebied, waar zich een lawi ne heeft samengepakt boven het kleine dorp Herbriggen. Gabriel Lagger, 32, een berggids uit St. Niklaus, zeide dat de gemzen de laatste 24 uur zijn geëvacueerd. „Als gevolg van een mysterieus maar natuurlijk voorge voel zijn zij naar de nabijgelegen Monte Dom (4.554 meter) en de Monte Taesch- horn (4.494 m.) gevlucht" zei Lagger. Advertentie Geen tijd voor HOOFDPIJN. Uw hoofd werkt hard - Uw hersens werken, werken, worden moe Hoofdpijn volgt. Bescherm Uw hoofd met "Akkertjes". Daar zijn "Akkertjes" voor, hoofdpijn verhelpen voor harde werkers. Géén tijd voor hoofdpijn - neem daarom "Akkertjes" met geneeskrachtig micropoeder. Vraagbaak J. H. G. te Z. Voor de rabarber planten raad ik een mengsel van twee delen potas, gewreven knoflook, een half pond zuurvrij tegelgras (bij de drogist verkrijgbaar) en een of twee dobbelsteentjes kaarsvet. Spit dit goed in de grond, woel van tijd tot tijd met het handvat van de spade. De planten zullen weliger en zoeter worden. Mies je M. Ja, die lelijke vlekjes in het gelaat. Gen wonder dat hij het afbreken wil. Maar nee hoor, er is geen reden tot wanhoop. Was het gezicht met gewoon water en zeep en dan voor het slapen gaan zachtjes masseren met een zalf. Er zijn dure in de handel doch een goede kan zelf gemaakt worden. Neem een of twee dobbelsteentjes kaarsvet en meng ze met een half pond zuur v r ij tegelgras, twee delen potas (bij de drogist verkrijgbaar) en gewreven knoflook. Als de zalf op is, zijn de vlekjes weg, hoor. Houtwurm in de houtwol van een oude matras in de logeerkamer bezorgt Douai rière A. M. S. van H toe K. en M. zorg. Geen der gewone huismiddeltjes helpt: branden, cyaan, pincet. Probeert u het eens met het volgende: tegelgras (liefst zuur vrij), twee delen potas, een of twee dobbel steentjes kaarsvet en knoflook (gewreven). De diertjes zullen hun schadelijk werk, spoedig opgeven! Prof. d'A P. Er zijn kostbare middelen in de handel. Doch bl. darm verbetert met het volgende: meng een of twee dobbel steentjes kaarsvet met gewreven knoflook, zuurvrij tegelgras en potas (twee delen). Laat zachtjes smelten en draai pillen. Uw patiënten zullen zich veel beter gevoelen. U kunt, mevr. Verg., natuurlijk de lood- giter opbellen, doch waarom het niet zelf geprobeerdSmeer tegen de inlaatpijp een lik zuurvrij tegelgras gemengd met één tot twee dobbelsteentjes kaarsvet, twee delen potas en knoflook. De koekjes die u bij uw aanstaande schoonfamilie kreeg zijn eenvoudig te ma ken, Lies M. Neem één of twee dobbel steentjes „kaars"vet, knoflook, een half pond zuurvrij tegelgras en twee delen potas. Vorm als schelpen, aapjes, hondjes, boompjes etc. en bak zachtjes in een half- hete oven (345° of thermostaat 16). Bestrooi met overblijvend tegelgras en serveer. Wim. Onzichtbare inkt maak je met tegelgras, liefst zuurvrij hoor, twee dobbel steentjes vet (kaars een is soms ge noeg) potas, gewreven knoflook. Smelt en smeer. Levensmoe. Zie boven. De heer P. M. te H. vraagt hoe vlekken te verwijderen veroorzaakt door kaarsvet, tegelgras, potas en knoflook. Schrap de plek schoon, borstel voorzichtig, neem een droge lap en wrijf met een mengsel van liefst zuurvrij tegelgras, potas, knoflook en een (of twee) dobbelsteentjes kaarsvet. H. B. Fortuin CAPE CANAVERAL (AFP-Reuter) De gelanceerde Amerikaanse „weer"- kunstmaan die dezer dagen was aange kondigd, is in een baan om de aarde ge komen, zo is bekendgemaakt. Twee uur en twintig minuten na de lancering kreeg het nationaal bureau voor lucht- en ruim tevaart pas zekerheid, dat de kunstmaan in een baan om de aarde draaide. In San Diego in Californië werden de eerste sig nalen opgevangen. Deze kunstmaan wordt de „Vanguard II" genoemd. Dr. Glennan, hoofd van het genoemde bureau (N.A.S.A.) zei voorts dat de Van guard II in 126 minuten een omwenteling om de aarde maakt. De maximum hoogte van de satelliet n 3.280 km. en de mini mum hoogte 536 km. zijn snelheid be draagt 28.800 km. per uur. De kunstmaan maakt een hoek van 24 graden met de equator. Het was de bedoeling dat zij bin nen 35 graden noorder- en 35 graden zui- der breedte zou blijven en dat zij zestien keer per 24 uur om de aarde zou draaien. Een Amerikaanse geniepost te Fort Monmouth in New Jersey heeft op 108 megacycles een krachtig sein van het weermaantje opgevangen. Zijn loop wordt door elf waarnemingsstations, die onder meer in Noord- en Zuid-Amerika, Brits- West-Indië, Zuid-Afrika en Australië gele gen zijn, gevolgd. De drietraps Vanguard II, waarmee de weermaan gelanceerd werd, woog tien duizend kilo. De kunstmaan heeft een doorsnede van ongeveer een halve meter en weegt bijna tien kilo. Zij heeft twee foto-elektrische cellen die het wolkendek overdag zullen vastleggen en seint de ge gevens terug naar de aarde, waardoor ru we schetsen verkregen worden. Dit experiment is de eerste stap voor KATMANDOE (Reuter) In Ne pal beginnen van daag voor het eerst algemene verkiezingen, die duren tot 3 april. Er zullen 109 af gevaardigden voor een tweede kamer worden gekozen. De leden van de eerste kamer wor den voor de helft door de tweede kamer gekozen en voor de andere helft door de koning benoemd. Koning Mahendra heeft vorige week een grondwet naar Westers voorbeeld afgekondigd. Het koninkrijk telt acht miljoen inwoners. Verwacht wordt, dat als gevolg van de moeilijke ver bindingen minder dan een derde van de viereneenhalf miljoen stemgerechtigden een stem zal uitbrengen. A - zAnnapuma^ 1 y« O'/'.v^.P0khar^j4 £...yKusma3. ,>Gnrkh ^/„„oKusma^ ,;Gurkha JKATMANDOE V- - --M-V-tt- PatanhBhatgaoh>;-;.^# Amlekhgani,,, Sindhuli Wfc 4g VGarhi Raxaul 'mX .A - "'/Janakpur Dhankuta gebruikmaking ervan orkanen boven de Atlantische of t.yfonen boven de Stille Oceaan sneller te kunnen signaleren. Gevoelige cellen (UPI) De satelliet is uitgerust met foto-elektrische cellen, radiozenders en een bandopname-apparaat. Met behulp van de cellen worden lichtreflexen van de wolken geregistreerd. De gegevens wor den door het bandopname apparaat „in geblikt" en door de radiozenders, die op een bepaald signaal in werking treden, naar de aarde doorgegeven. De cellen zijn ter weerszijden van het bolvormige satel lietlichaam aangebracht. De zender, die de meteorologische gegevens uitzendt, werkt op een frequentie van 108.03 mega cycles, de zender, die dient voor plaats bepaling van de satelliet op de aarde, op 108.00 megacycles. Men heeft ïeeds kunnen constateren dat de cellen naar behoren werken. Zij zijn dermate gevoelig, dat het verschil tussen een wolkenloze hemel en wolken en land en zee-oppervlak kan worden vastgesteld. Dit betreft echter slechts het gebied van 40 graden noorderbreedte tot de evenaar. De batterijen van de zender, die de po sitie van de satelliet aangeeft zullen na on geveer vier weken zijn uitgeput. LUXEMBURG, (Reuter) (UPI) Groothertogin Charlotte van Luxemburg heeft Pierre Werner, de voormalige rooms katholieke minister van Defensie, met de vorming van een nieuwe regering, ter ver vanging van de rooms-katholiek-socialisti- sche coalitie belast. Beschonken is een van de tientallen woorden waarmee men in het Neder lands het begrip: dronken kan weerge ven. Merkwaardig is dat het zelden of nooit in de spreektaal wordt gebruikt. Beschonken is natuurlijk het vol tooide deelwoord van beschenken. De eigenlijke betekenis van schenken is: inschenken. Pas later gebruikt men het ook voor: cadeau geven. Wie beschon ken is, is dus voorzien van drank of men heeft hem iets ten geschenke ge geven. Het is duidelijk dat men in de laatste betekenis het deelwoord ver mijdt. Het klinkt ons wat vreemd in de oren wanneer iemand zou zeggen: Ik werd op mijn verjaardag rijkelijk be schonken. Maar Hooft schrijft dat „verscheide Nederlandsche Heeren beschonken waren met de ordre des gulden vlies". Wellicht waren zij bij die gelegenheid ook in andere zin beschon ken!

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 5