Regering schakelt college van rijksbemiddelaars in Mode 2 'ASPRO'5 frz&ztxteet fit! Voor A.R. is de enige keus een christelijk kabinet Enkele modellen uit de Parijse en Londense modehuizen voor lente en zomer van 1959 Toelating van onderwijzers tot universitaire examens Alleen opvoedkunde en psychologie Geen samenwerking met PvdA of VVD WOENSDAG 18 FEBRUARI 1959 9 Nog geen overeenstemming over C.A.O. bollenbedrijf PROFDR. J. ZIJLSTRA: Examens Kerkelijk Nieuws VERKORTING ARBEIDSDUUR Prins Bernhard in Rio de Janeiro die zijn drie kinderen vergaste (Van onze Kamerverslaggever) De Tweede Kamer heeft gisteren alge mene instemming betuigd met het wets ontwerp, dat de strekking heeft volledig bevoegde onderwijzers volgens de nieuwe kweekschoolopleiding toe te laten tot de universitaire examens in de opvoedkun de en de psychologie. Dit geldt ook voor de bezitters van de oude hoofdakte. Het wets ontwerp heeft mede ten doel aan de bezit ters van een akte van bekwaamheid tot het geven van middelbaar onderwijs aan een h.b.s. met vijfjarige cursus, ongeacht hun leeftijd, toelating te verlenen tot de aansluitende universitaire studie. Een amendement van de heer Kleij- wegt (P.v.d A.) had de bedoeling de af gestudeerden aan de nieuwe kweekschool dezelfde rechten op universitaire studie te verlenen als de bezitters van het einddi ploma h.b.s.-a. Minister Cals bestreed dit amende ment, dat buiten de kring van de P.v.d.A. ook in de Kamer geen instemming had ge vonden. De minister was van oordeel dat een duidelijk onderscheid moet worden ge maakt tussen de scholen voor voorberei dend wetenschappelijk onderwijs, met als doel de opleiding voor universiteit of hoge school, en aan de andere kant de scholen die in het bijzonder gericht zijn op de op leiding voor een beroep, zoals de kweek school. De studie in opvoedkunde en psy chologie is op de kweekschool echter van die aard, dat het toelaten tot de universi taire examens in die vakken verantwoord kan worden geacht. Gymnasium-B en theologische studie Van alle kanten kwamen er bezwaren tegen het voorstel van minister Cals de bezitters van het einddiploma gymnasium- b mede toelating te verlenen tot het afleg gen van de universitaire examens in de faculteit der godgeleerdheid, omdat de kennis van het Grieks onvoldoende moet worden geacht. Alleen de P.v.d.A. was blijkens de redevoeringen van de heren Stufkens (tegen) en Tans (voor) verdeeld. Minder bezwaar bestond er tegen toela ting tot de examens in de faculteit der let teren en wijsbegeerte (met uitzondering van de examens in de klassieke taal- en letterkunde) hoewel mej. Nolte (K.V.P.) en de heer Van Dijk (V.V.D.) eerst het antwoord van de minister wilden afwach ten alvorens definitief hun standpunt te bepalen. Een meerderheid van de Kamer was echter in ieder geval geneigd steun te ver lenen aan het amendement van de heer Versteeg (A.R.) om de theologie in het wetsontwerp te schrappen. Het wetsontwerp houdt tevens in dat be zitters van het einddiploma gymnasium-a zullen worden toegelaten tot het afleggen van de universitaire examens in de facul teit der geneeskunde, indien zij verklarin gen kunnen overleggen van hoogleraren in de natuurkunde, scheikunde en biologie, dat zij daartoe voldoende kennis van die vakken bezitten. Tegen atoombommen In de Kamer zijn voorts de begrotingen van Oorlog en van Marine, welke verleden week reeds grotendeels zijn afgehandeld, andermaal aan de orde geweest. De heer Schurer (P.v.d.A.) had donderdag stem ming gevraagd over art. 74 van de begro ting van Oorlog, waarbij gelden worden aangevraagd voor uitgaven voor „Onder wijs en Oefeningen". Hij had zich toen tegen deze post ver klaard op grond van de overweging, dat hieruit ook worden gefinancierd oefenin gen voor piloten in het werpen van atoombommen. Atoombewapening wijzen hij en enige leden van zijn fractie als on doelmatig af. Hij is van oordeel dat atoombewapening het doel der nationale defensie niet kan dienen. Ook op gronden van zedelijkheid kan zijns inziens een klein volk als het onze de historische plicht krijgen voor zijn deel van de atoom bewapening af te zien. Het begrotingsartikel werd goedgekeurd met 117 tegen 8 stemmen. Tegen stemden de heren Schurer, Franssen en Koopman van de P.v.d.A. en de beide communisti-, sche fracties. „De begroting van Oorlog werd aange nomen onder aantekening van het „te gen" der beide communistische fracties. Raketten op kruisers De heer Schouwenaar (P.v.d.A.) had een amendement ingediend op artikel 26 van de begroting van Marine. Dit amen dement beoogde de post van 8,8 miljoen voor „herstelling van schepen door parti culieren" te verminderen met 1,5 mil joen, benodigd voor voorbereidende werk zaamheden, verbonden aan het inbouwen van installaties voor geleide projectielen aan boord van de kruisers. Dit amende ment werd verworpen met 73 tegen 52 stemmen. Voor stemden de P.v.d.A. en de beide communistische fracties. Interpellatie De heer Neder horst (P. v. d. A.) heeft de Kamer verlof gevraagd de mi nisters van Economische Zaken, van Bui tenlandse Zaken en van Sociale Zaken vragen te mogen stellen over de crisis in de steenkolenmijnbouw, de maatregelen die door de Hoge Autoriteit en de Raad van Ministers van de E.G.K.S. en de na tionale regeringen zijn genomen en het beleid der regering om aantasting van de werkgelegenheid en de sociale voorzienin gen te voorkomen Over deze interpellatie-aanvraag zal vandaag worden beslist. De Tweede Kamer besloot tenslotte dins dag een begin te maken met de behande ling van de algemene weduwen- en wezen verzekering. De sociale commissie voor het bloem bollenvak neeft dinsdag opnieuw verga derd over de C.A.O. voor het bollenbedrijf. Het bleek dat nog niet geheel overeen stemming was bereikt betreffende de drie ioonklassen: een voor de vakarbeiders, een voor de geoefende en een voor de on geschoolde arbeiders. Een van de orga nisaties wilde zich hierover nader bera den en later haar standpunt bekendma ken. Nog deze week zal weer worden ver gaderd en vermoedelijk zal dan overeen stemming tussen de zes onderhandelende organisaties worden bereikt. Advertentie 'ASPRO' tegen griep, verkoudheid, keelpijn Amsterdam. (V.U.). Geslaagd voor het docto raalexamen psychologie: mej. M. Hazenberg, Wassenaar. Kandidaatsexamen psychologie: mej. E. M. Meulenbeld, Delft, Professor dr. J. Zijlstra, minister van Economische Zaken, heeft dinsdag in een openbare bijeenkomst van de Anti-Re volutionaire Partij, in Den Haag gespro ken over de komende kabinetsformatie. Wij hebben maar een keus, zeide de lijst aanvoerder van de A.R.P. Wij willen deel nemen aan een christelijk kabinet. Een tweede en een derde keus bestaan niet. Is de eerste keus niet mogelijk, dan moeten wij nagaan en zorgvuldig afwegen wat in het belang van ons land is. Het moet zeer zwaar wegen dat er een sterk en hecht, ka binet moet worden gevormd, want dit ka binet zal voor belangrijke en ingrijpende beslissingen komen te staan". „Het zou iets te veel gevraagd zijn", al dus spreker, om samen te moeten werken met de V.V.D. of de P.v.d.A. Deze par tijen staan, wat de samenwerking met ons betreft, op één lijn, het zijn partijen dei- vrijzinnigheid". „Geen waarachtige leus" Sprekende over de „keerpunt-theorie" van V.V.D. zei prof. Zijlstra: „de V.V.D. ge bruikt nu de theorie dat na de oorlog sa menwerking geboden was en dat zij daar om met de P.v.d.A. heeft willen samen werken. Nu echter, nu de puinhopen ge ruimd zijn, zou het tijd zijn, de eigen rich ting weer te kiezen. Deze theorie verwerp ik volkomen," zo zei professor Zijlstra. Er is te weinig terecht gekomen van het socia listische program, maar de liberalen heb ben hierover weinig te zeggen, want zij hebben het socialisme niet teruggedron gen. De V.V.D. wil nu garen spinnen bij het gegroeide onbehagen. Ze ziet er brood in, niet meer met de socialisten samen te werken. Daarom is haar leus niet waar achtig. De V.V.D. was niet de enige reële oppo sitiegroep, zoals zij stelt. Het A.R.-beleid was erop gericht steeds aan te wijzen wat onjuist was. Zij heeft dit met daden ge toond. De V.V.D. heeft aan de kant staan stumperen, zo zeide prof. Zijlstra. De A.R. is steeds dezelfde gebleven, zo besloot spreker. Zij heeft haar kiezers al tijd voor gehouden dat in de verwarring van deze tijd de vastheid van de ware christelijke politiek meer dan ooit nood zakelijk is. Dat haar eerste keus is een hecht en sterk kabinet met een grote taak, een kabinet dat volkomen onbevan gen staat tegenover datgene wat zal wor den geëist in het belang van het land. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Rotterdam-Centrum (wijk- gem. I): A. J van Oost te Vriezenveen. Aangenomen het beroep der Provinciale Kerkvergadering van Utrecht tot predikant voor buitengewone werkzaamheden (sana torium Zonnegloren, Soest): K. H. Meyer, kand. te 's Graver.hage. Geref. Kerken Beroepen te Gorredijk: A. Prins te Win- sum (Gron.). Naar Israel. De Israëlische ambassa deur in Den Haag, de heer Cidor, is naar Tel Aviv vertrokken voor besprekingen over de buitenlandse handel van Israel dit in verband met het in werking ge treden E.E.G.-verdrag. In zijn vergadering van 13 februari heeft de S.E.R. onder erkenning van het verband tussen verkorting van de ar beidsduur en een aantal andere verlan gens, als zijn opvatting vastgesteld, dat een verkorting die de nationale middelen zou doen verminderen, thans niet aan de orde zou moeten worden gesteld. De re gering onderschrijft dit standpunt, aldus deelt het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid mee. Voorts is de S.E.R. van mening, dat in de gevallen waarin met redelijke zeker heid zou vaststaan dat verkorting van de arbeidsduur irrelevant is voor de overige aanhangige problemen, reeds thans de mogelijkheid tot verkorting zou kunnen worden opengesteld. De regering is var oordeel, dat ook on der de door de S.E.R. genoemde voorwaar de het openstellen van de mogelijkheid tot verkorting van de arbeidsduur in zijn gevolgen vooruitloopt op een beslissing over het vraagstuk in zijn algemeenheid, die aan het na de verkiezingen optreden de kabinet dient te worden voorbehouden. Teneinde het nieuwe kabinet in de gele genheid te stellen zijn beslissingen zoveel mogelijk te bespoedigen, is aan het Col lege van rijksbemiddelaars verzocht na te gaan, of de mogelijkheid aanwezig wordt geacht, de door de S.E.R. bedoelde rede lijke zekerheid vast te stellen, aldus de mededeling van het ministerie. Aan deze mededeling is toegevoegd de tekst van de brief van de S.E.R. aan de minister van Sociale Zaken. Deze brief luidt: „De Sociaal-Economische Raad heeft zich beraden over uw brief van 22 januari 1959, waarin u hem verzoekt in zijn advies inzake het te voeren sociaal- economisch beleid een passende plaats in te ruimen voor het maken van een begin met een geleidelijke invoering van een verkorting van de arbeidsduur. De raad erkent, dat in zijn advies over de arbeidstijdverkorting een verband is ge legd tussen de mogelijkheid om geleide lijk tot arbeidstijdverkorting over te gaan en een aantal andere verlangens, welke met de stijging van het nationale inkomen per hoofd dienen te worden verwezenlijkt. In die zin zou zonder twijfel een uitspraak over de arbeidstijdverkorting deel moe ten uitmaken van een beschouwing over het sociaal-economisch beleid vrijwel in zijn geheel, die van de raad wordt ver- wacht. De raad zou echter thans een ar beidstijdverkorting, die de nationale mid delen zou zoen verminderen, niet aan de orde willen stellen De raad is evenwel van mening, dat het geen bezwaar zou ontmoeten thans de mo gelijkheid te openen voor een voorzichtige en geleidelijke invoering van arbeidstijd verkorting, mits deze wordt beperkt tot die gevallen waarin met redelijke zeker heid zou vaststaan, dar arbeidstijdverkor ting door een daardoor te veroorzaken ex tra stijging van de produktiviteit zou wor den gemotiveerd. Bij het voldoen aan de ze voorwaarde zou een verkorting van de arbeidstijd inelevant zijn voor de proble men die thans bij de raad aan de orde zijn. Tenslotte deelt de raad mede, dat hij er naar streeft het uitbrengen van zijn ad vies zoveel mogelijk te bespoedigen. We gens de vele vraagstukken, die hierbij aan de orde zijn. kan thans nog niet de zeker heid worden gegeven dat het advies vóór de aanvankelijke streefdatum van 1 mei 1959 gereed zal kunnen zijn. N.V.V. teleurgesteld In een commentaar op het door de re gering uitgegeven communiqué zegt de heer A. H. Kloos, secretaris van het Ne derlands Verbond van Vakverenigingen: „Wij betreuren het, dat door het verzoek van minister Beel aan het College van Rijksbemiddelaars opnieuw vertraging bij de invoering van de verkorte arbeidsduur wordt bewerkstelligd. Naar onze mening is het voor het college van rijksbemidde laars thans nog niet mogelijk een oordeel te vellen over de wijze waarop in verschil lende bedrijfstakken een vermindering van de produktie zou moeten worden voorkomen. Het is pas mogelijk voor het college hierover een oordeel te geven wan neer daarover concrete voorstellen van het bedrijfsleven op tafel liggen, aldus de heer Kloos. Prins Bernhard is dinsdagmiddag met een door hem bestuurd vliegtuig van de Braziliaanse luchtmacht op het vliegveld van Rio de Janeiro geland. Een grote groep Nederlandse kinderen juichte de Prins toe en wuifde met vlag getjes. De Braziliaanse minister van Buiten landse Zaken, Negrao de Lima, begroet te de Prins. Vóór zijn vertrek uit Sao Paulo hadden industriëlen prins Bernhard dinsdag een noenmaal aangeboden. De Prins sprak daarbij een rede uit waarin hij de banden tussen Brazilië en Nederland belichtte. Nederland volgt met grote aandacht de ontwikkeling van Brazilië. Prins Bernhard herinnerde aan de Nederlandse bijdrage tot de economische ontwikkeling van Bra zilië en sprak de wens uit dat deze bijdra ge in de toekomst nog groter zal worden. Hij hoopte dat de immigratie van Neder landers in Brazilië op dezelfde voet zal kunnen voortgaan. Over de vorming van nieuwe kolonies van veefokkers zei de Prins dat dit een probleem is dat moet worden bestudeerd en waarvan de oplos sing niet alleen afhangt van de regerin gen maar ook van de belanghebbenden. Met het oog op de grote bevolkingstoene ming en de grote bevolkingsdichtheid in Nederland is het nodig emigratie te be vorderen. Over de internationale toestand zei de Prins, dat er op het ogenblik geen crisis toestand bestaat. Hij sprak als zijn over tuiging uit dat de Sovjet-Unie geen oorlog wenst. In antwoord op vragen over de Europe se Economische Gemeenschap, waarvan de vorming een zekere mate van ongerust heid in Latijns Amerika en in het bijzon der in Brazilië heeft doen ontstaan, zei de Prins dat de toeneming van het economi sche potentieel in de wereld de koopkracht groter zal doen worden. Daarom kan men in de komende tien jaren een verhoging van de uitvoer van Zuidamerikaanse grondstoffen verwachten, aldus de Prins. (Shows, snufjes en alles wat verder in het domein der vrouw dagelijks aan de orde komt) Door een draaideur stapten de manne quins van Margriet ons gisteren tegemoet, om de nieuwe zomercollectie in al haar fleur en originaliteit te tonén. Alle model len van -sportieve strandensembles tot avondjurken en bruidsjapon toe, konden door handige vingers zelf genaaid worden en na het zien van al deze modieuze ont werpen zullen velen de stimulans vinden om zelf de schaar in een fris zomerkatoen- tje te zetten. Niet alleen in de keuze van de stof we zagen veel van de door Pa rijs aangegeven nieuwe kleuren zoals tur- kooise, abrikoos, en lila en groen in aller lei nuances maai ook in het uitwerken van de nieuwe mede-lijnen was deze col lectie geheel aangepast aan het actuele modebeeld. De taille vonden we weer op de normale plaats, sterk geaccentueerd door een brede ingezette ceintuur, de kraag was vaak fors en vierkant en met kleine strikjes werd nog meer levendig heid aangebracht. Ook bij de mantels de ingezette ceintuur, die dan naar achteren in een strik eindigde; de aflopende ronde schouderlijn heeft nu definitief haar intre de gedaan, evenals de dubbele knoopslui- ting, die ook bij pakjes favoriet is. Andere nouveauté's op deze show waren een kort zijden lijfje met een brede naad gestikt op een japonnetje van effen wollen stof. Het üijpassende jasje was eveneens gevoerd met de zijden imprimé. De jas jes van de pakjes waren in een rechte los se lijn, die nog meer tot haar recht kwam als de sluiting achter was aangebracht. Deze „show van het bereikbare" ein digde met avondtoiletten, waarvan voor al het model voor het jonge meisje een korte gele avondjapon met de nieuwe rol- lijn van voren kort en naar achteren lang uitlopend veel aftrek vond. Katy De procureur-generaal bij het gerechts hof te Amsterdam heeft tegen de 31-jari- ge glazenwasser M. A. een gevangenis straf geëist van tien jaar en terbeschik kingstelling van de regering. Hem was doodslag op zijn drie kinderen door het openzetten van een gaskraan ten laste ge legd. De man was ook door de rechtbank we gens doodslag tot tien jaar veroordeeld, maar de officier van justitie, die moord bewezen achtte en daarom achttien jaar had geëist was tegen dit vonnis in beroep gegaan. In de nacht van 23 op 24 januari 1958 was de glazenwasser met zijn vrouw op een feestje bij de overburen, waar hij vrij veel had gedronken. Later in de nacht weiger de zijn vrouw met hem mee naar huis te gaan. Alleen thuis gekomen draaide de man in de keuken de gaskraan open en opende ook de deur naar de aangrenzen de kamer, waar een zoontje van zes jaar en een tweeling van twee jaar lagen te slapen. Zijn vrouw, die bij de buren was blijven slapen, deed 's ochtends vroeg de ontstellende ontdekking: de drie kinderen waren door gasverstikking om het leven gekomen. De procureur-generaal zei in zijn requi sitoir, dat naar zijn mening niet kan wor den gesproken over rijp beraad en rus tig overleg, noodzakelijk voor de voorbe dachte rade van de doodslag. Hij verwierp het verweer van de verdachte, dat deze niet de opzet tot het doden zou hebben ge had. Hij achtte het vonnis van de recht bank terecht gewezen, doch vroeg het hof vanwege het maatschappelijk belang dat er mee gemoeid is, de man tevens ter be schikking van de regering te stellen. De raadsman, mr. H. baron Collot d'Es- cury, concludeerde dat er op grond van de 'feiten twijfel rijst aan de vraag of de man enige opzet heeft gehad. Het alcohol gebruik deed volgens hem deze twijfel versterken. Hij vroeg het hof andere voor lichtingsrapporten over de verdachte te la ten uitbrengen, indien het hof doodslag be wezen zou achten. Het hof zal op 3 maart arrest wijzen. De nieuwe creaties der modehuizen komen thans in de openbaarheid. Men ziet er hier enige. Linksboven„Dandy", een namiddag-deux pièces van kastanje bruine en beige wollen stof. Daarnaast: Fontainebleaueen lentemantel van strogeel wollen materiaal met een grappig klein ceintuurtje aan de voor zijde. Linksonder: „Mosaique"een jurkje met zeer brede ceintuur. Het is vervaardigd van bedrukte zijde. De rok wordt door de ceintuur in een mooie vloeiende klokvorm getrokken. Daarnaast: Amouretteeen namiddag ensemble van rode en witte Schotse ruiten (de mantel) en een witte linnen jurk. De witte hoed completeert het geheel. Ontwerp Manquin (Parijs). De beide mannequins rechtsboven tonen eveneens twee modellen uit de collecties voor de komende lente cn zomer van de grote Europese modehuizen. De linkse: een grijs zijden lijfje, zwaar geborduurd boven een zwarte rok van moiree, ont werp Worth uit Londen. Een brede ceintuur accentueert de taille. Een kort jakje van zwarte moiree completeert het geheel. Dn rechtse mannequin toont een zijden avondjapon van Mattli uit Londen. De combinatie rechtsonder toont twee nieuwe modellen uit de collecties van twee Engelse modehuizen. Links: een enorme staande kraag is de blikvanger van deze tweedmantel, ontworpen door de Londense modekoning Norman Hartnell, die er de naam „Blaze" aan gaf. De kleur is helder koraal; hier is de taille nog hoger dan normaal aan gegeven door een brede ceintuur met knoopsluiting. Rechts: zonder kraag, maar met een ceintuur, al accentueert die dan niet de taille, is dit pakje van John Cavanagh uit Londen. Het Is vervaardigd van witte wafeltjesstof.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 7