A ros A „Stichting van als er geen één IJmond-gemeente IJmondraad komt" Wijkcentrum van „Witte Kruis" in Aerdenhout in gebruik genomen Twee uitgangspunten in de huidige wereldpolitiek Bejaardencentrum Bodaanstich ting nadert zijn voltooiing Keukenhof gaat zijn tienjarig bestaan grootscheeps vieren KROUWELS Opening 24 maart FRAAI MODERN TEHUIS IN BENTVELD Twee bekerculturen in de jonge steentijd e^Uictiz BONBONS Socialisten hebben eigen ministers weggestuurd Nieuwe wa£en voor brand weer te Bloemendaal Haarlemmer stond in Alkmaar terecht OORDEEL GEDEPUTEERDE STATEN: Bromfietsrijdster gewond Faillissementen Werkloosheid IJselmeerpolders Mr. G. J. B. Hiltermann sprak voor Mij. van Nijverheid en Handel Haarlem krijgt 487 woningwetwoningen Burgerlijke Stand van Haarlem D. van Duyn opvolger van ir. P. G. van Kuyk in Zandvoortse raad Wintercompetitie VHS Oud-minister Hofstra spreekt in Haarlem WOENSDAG 18 FEBRUARI 1959 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSGHE COURANT 6 Op een prachtig stuk duinterrein aan de Zandvoertselaan in Bentveld nadert het bejaardencentrum van de A. G. Bodaan stichting zijn voltooiing. Het uit drie vleu gels bestaande gebouw zal in mei gereed zijn en vermoedelijk half juni officieel worden geopend door de burgemeester van Zandvoort, mr. H. M. van Fenema. Als men het gebouw van de Zandvoortse- laan of de Bramenlaan beziet, toont dit zich reeds in zijn uiteindelijke vorm: drie naar het oosten, zuiden en westen uitlo pende vleugels, met als centraal gebouw een grote nal met trappenhuis. Het werk is al zover gevorderd dat vermoedelijk begin mei de eerste bejaarden hun ka mers kunnen betrekken. Thans rest gro tendeels nog: het schilder- en pleister werk, alsmede het leggen van de vloeren en de inrichting van het gebouw. „De Augustus Bodaan-stichting werd in 1923 bij testament in het leven geroepen door mevrouw S. A. Bodaan-Frangois. De bedoeling van de stichtster was dat met het stichtingskapitaal, nadat aan een groot aantal andere verplichtingen was voldaan, een tehuis zou worden ingericht. Aan te nemen valt dat de stichtster hierbij aan een tehuis op charitatieve grondslag heeft gedacht en het bestuur zou niets liever willen dan ook dit doel volledig tot zijn recht te doen komen. De tijdsomstandig heden maken dit echter helaas bijna on mogelijk. Een sluitende exploitatie, uiter aard zonder oogmerk winst te behalen, moet voorop staan", aldus het stichtings bestuur in een prospectus over het tehuis. Het gebouw is het uitstekend resultaat van een plan, ontworpen door de archi tect J. Hornstra uit Wassenaar. Het geeft kapitaalkrachtige bejaarden een zeer ge rieflijk onderkomen in zonnige kamers, die een prachtig uitzicht op het duinland schap bieden. Veertien flats, zeventien éénpersoons- en zeventien tweepersoons kamers bieden plaats aan totaal tachtig personen. Meer dan 55 personen hebben zich reeds opgegeven. Verwacht wordt dat spoedig alle kamers bezet zijn. Voor in de nabije toekomst vrijkomende ka mers is al een wachtlijst van gegadigden aangelegd. Het centrale deel van het grotendeels uit beton geconstrueerde gebouw heeft twee verdiepingen, de vleugels één. Als een markant punt steekt boven het cen trale deel een torentje uit. Een oprij weg langs de oostelijke vleugel leidt naar de entree, die toegang geeft tot een ruime hall. Naast de ingang ligt de portiersloge, waar tevens de telefooncentrale komt. Aan de noordzijde van de hall ligt de keuken, die in enkele afdelingen is verdeeld. Een lift is zowel vanuit de hal als vanuit de Archeologische Werkgemeenschap In de jonge steentijd, tussen 2300 en om streeks 1500 voor Christus, zijn in Neder land twee culturen opgebloeid, die vooral in de beginfase verwantschap hadden met elementen in Midden-Duitsland, Sleeswijk- Holstein en Jutland. Het was de tijd, waar in de mens geslepen stenen wapenen en gebakken aardewerk ging maken. Behalve de hunnebeddencultuur was er namelijk sprake van bekerculturen, waarvan voor al de laatste jaren meer is bekend gewor den na onderzoekingen van grafheuvels en graven. Tot de bijgiften, die een dode in het graf mee kreeg behoorden behalve wa penen ook bekers. Men is tot de conclusie gekomen, dat van deze prehistorische cul turen in Nederland de één een landbou werscultuur moet zijn geweest uit de Oekraïne en de andere een handelaarscul- tuur uit Spanje. Deze en andere bijzonderheden vertelde maandagavond de heer J. D. van der Waals uit Groningen, wetenschappelijk medewer ker aan het Bio-archeologisch Instituut al daar in Brinkmann in Haarlem op een bij eenkomst van de Archeologische Werkge meenschap voor Westelijk Nederland, werkgroep Kennemerland. Voor de ene cultuur, die met de ooste lijke connecties, is de zogenaamde touw- of stai.dvoetbeker kenmerkend, voor de cultuur met de zuidwestelijke connecties de klokbeker. Al het aardewerk werd toen nog met de hand gemaakt, waarschijnlijk op open vuren, dus zonder draaischijf en pottenbakkersoven. De standvoetbekercul- tuur moet zich van Rusland uit snel over een grote afstand over Europa hebben ver spreid en op diverse plaatsen een ontwik keling hebben doorgemaakt. Het is echter een gevaarlijke opvatting, aldus spreker te menen, dat de vele strijdhamers, die men uit die tijd gevonden heeft, gediend hebben om het verlangen naar levens- ruimte te verwezenlijken. Het is mogelijk meer een heilig voorwerp geweest. De standvoetbekercultuur heeft de tege lijkertijd bestaande hunnebeddencultuur (in Drente en op de Veluwe) gemeden, in tegenstelling tot de klokbekercultuur, die op de zelfde plaatsen als de hunnebedden cultuur moet hebben gebloeid. Deze klok bekercultuur is van Spanje uit maritiem (dus langs de kusten en rivieren) verspreid en zo in ons land gekomen. Het was geen cultuur van landbouwers (ook het stuif- meelonderzoek heeft dit bevestigd), maar van handelaars, die als handelsobject mo gelijk zout gebruikten. Spreker bracht dit als een aantrekkelijke veronderstelling naar voren, omdat Spanje vroeger een land was, waar de zoutwinning een grote rol heeft gespeeld. Door lantaarnplaatjes kregen de aan wezigen een goede indruk van de ver schillende soorten standvoet- en klok bekers. Opvallend was bij de laatste soort het harmonische verband tussen versie ring en vorm. Zo zag men enkele prachtige Veluwse klokbekers, waarbij de horizon tale versiering wordt afgewisseld door verticale. Na de pauze sprak de heer Van der Waals over de contacten, die er tussen deze twee bekerculturen in Nederland heb ben bestaan. Verder nam hij een groep bekers onder de loep, die lange tijd de wetenschap voor problemen heeft gesteld, omdat deze bekers een touwversiering droegen, maar in werkelijkheid toch klok bekers waren. Deze interessante lezing werd speciaal gehouden met het oog op de tentoonstel ling Groeven en Graven, die op zaterdag 21 februari wordt geopend in 't Gemeente museum in Arnhem. Deze expositie is na melijk gewijd aan het bekeraardewerk uit de jonge steentijd. keuken bereikbaar. De diverse kookinstal- laties en ovens moeten nog worden ge plaatst. Van een verwarmd buffet af zul len de warme maaltijden met wagentjes naar de diverse kamers worden gereden. In een afgeschermde ruimte is de brood keuken ingericht. Hieraan grenst een af waskeuken. Verder bevinden zich hier een groentewas-kamër en een eetkamer voor het personeel. In het centrale deel wordt op de eerste verdieping, evenals in de hall een zitje in gericht. De tweede verdieping krijgt een bestemming als conversatiezaal. Uiter aard zijn de bewoners geheel vrij in hun doen en laten, maar men verwacht dat zij van deze voorzieningen gebruik zullen maken en elkaar in de conversatiezaal of op een van de andere centrale punten zul len ontmoeten. Iedere vleugel heeft de beschikking over een theekeuken, een badkamer en douche gelegenheid en toiletten. De veertien flats hebben een eigen keukentje, douche en toilet. De uiteinden van twee vleugels zijn ingericht als serre. Door de grote glas wanden bieden zij een overvloed van licht en zon. De eenpersoonskamers en de flats hebben een balkon. Iedere kamer is aan gesloten op de huistelefoon. De woonka mers hebben een aansluiting op de radio distributie en voorts kunnen aansluitingen op de centrale televisie-antenne worden aangebracht. In de gemeenschappelijke lokalen zullen de bewoners eveneens naar televisie-uitzendingen kunnen kijken. De bewoners richten zelf hun particulie re vertrekken in, Öok zorgen zij voor de vloerbedekking in de kamers. Behalve de kamers voor het personeel vindt men in de vleugels nog een ziekenkamer en een administratiekantoor. In de grote kelder zal een biljartzaal worden ingericht. Hier is voorts een fietsenstalling en een grote bergruimte voor koffers en dergelijke. Het personeel van de Bodaanstichting zal uit elf personen bestaan. Tot directri ce is benoemd mejuffrouw B. van der Mo len, thans directrice van „Rustoord" in Haarlem. Tot de staf zullen voorts onder meer een verpleegster en een kok behoren. Advertentie BONBONS Pistache: amandelpate met exquise Franse likeuren verfijnd. Othello: moccatoffee met gesnipperde noten. Café Kirsch: fijne Zwitserse Kirsch met crème de café. Zo zijn er 18 heerlijkheden in de sortering Per 100 gram f 1.10 Advertentie 30 jaar ervaring TELEFUNKEN RADIO VERKOOP EN REPARATIE KONINGINNEWEG 6 J. Wanmaker voor C.H.U. Voor de Christelijk-Historische Kies vereniging in Haarlem heeft dinsdag avond in het Militair tehuis aan de Jans- weg de heer J. Wanmaker uit Slootdorp gesproken over: „Verantwoord stem men". Uitvoerige aandacht wijdde hij aan de Partij van de Arbeid, van welke partij naar zijn mening thans een groep men sen in „alarmstemming" verkeert. De socialistische ministers zijn door hun eigen partijgenoten uit de regering ge stuurd, aldus spreker, die zich afvroeg of het optreden van de socialisten wel zuiver democratisch te noemen is. De heer Wan maker veronderstelde dat in een hoekje van de socialistische stal nog ergens het paradepaardje klassestrijd staat, dat nu weer te voorschijn wordt gehaald. Het gaat bij deze verkiezingen niet tus sen socialisten en liberalen, wat de laat- sten suggereren. Spr. begreep de afkeer van de V.V.D. voor de P.v.d.A. niet. On juist achtte hij het dat de V.V.D. bij voor baat zegt, dat men niet samen met de so cialisten in de regering wil. De heer Wanmaker wilde duidelijk stel len dat het in de politiek niet alleen gaat om zakelijke punten, maar uiteindelijk om de autoriteit van het Woord Gods. Men moet de overheid blijven zien als Gods dienaresse. Het Christendom is vooruit strevend. Ook in de politiek dient men aan „het beginsel" vast te houden. Tenslotte drong de heer Wanmaker er bij zijn ge hoor van dertig personen op aan, de chris- telijk-historische gelederen te versterken. De voorzitter, de heer J. J. Huizinga, had de avond geopend met gebed en schriftlezing en sprak tot slot een dank woord, nadat gelegenheid tot vragenstel len was geboden. In de donderdag te houden vergadering van de gemeenteraad van Bloemendaal zal een voorstel van B. en W. aan de orde komen om een in goede staat verkerende Thames-Ford bestelwagen, type 1959 aan te kopen welke ruim 12.000 km. heeft ge lopen en zeer geschikt is om te bestem men voor een manschappen- en materieel- wagen voor de brandweer. De bestaande is in 1941 tweedehands aangekocht en dient vervangen te worden. Met de aankoop en het aanbrengen van enige voorzieningen, zoals het spuiten in rode kleur en het plaatsen van enkele bankjes, zal een be drag gemoeid zijn van zesduizend gulden. B. en W. vragen de raad dit bedrag ter beschikking te stellen. De officier van Justitie bij de rechtbank te Alkmaar heeft tegen de 39-jarige koop man J. R. uit Haarlem wegens valsheid in geschrifte en oplichting een gevangenis straf van twaalf maanden met aftrek van het voorarrest geëist. De verdachte is reeds zeven maanden gedetineerd. In de zomer van 1958 deed hij als colporteur van een uitgeverij te Assen gefingeerde be stellingen van een aantal boeken door de bestelbonnen van een nagemaakte hand tekening te voorzien. Daarvoor inde hij pro- visieloon. De verdachte is reeds zestien keer veroordeeld. De rechtbank zal op 3 maart uitspraak doen. In de dinsdagmiddag voortgezette vergadering van de Provinciale Staten van Noord holland hebben de gedeputeerden het woord gevoerd, nadat de leden in de gelegenheid waren geweest deel te nemen aan de algemene beschouwingen over de provinciale begroting 1959. Meegedeeld werd, dat Gedeputeerde Staten aan de regering hebben verklaard thans voorstanders te zijn van de stichting van één gemeente in IJmond- Noord (in plaats van een raad), dat Amsterdam bij de verdeling der woningwet woningen 2900 van de 6400 krijgt toegewezen en dat Gedeputeerde Staten geen keuze willen doen in de kwestie der tunnels onder het Noordzeekanaal, zolang de beslissing van de regering niet bekend is. Gedeputeerde drs. Van den Donck ging uitvoerig in op de vragen en opmer kingen over de financiën, waarna gedepu teerde de heer P. Blaauwboer (V.V.D.) het standpunt van het college ten aanzien van de oeververbindingen uiteenzette. Bij de leden der Provinciale Staten bestaat verschil van mening over de voorkeur. De heren Lanser en Gortzak spraken zich uit voor de IJtunnel, de heer Van der Laan (K.V.P.) voor de Coentunnel en de heer Van der Bilt (V.V.D.) voor de Hemtunnel. Is het dan verwonderlijk als Gedeputeerde Staten geen voorkeur hebben? Spreker herinnerde aan een bespreking van een deputatie uit het college en de burge meesters en wethouders van Amsterdam en Zaandam met de minister van Verkeer en Waterstaat op 28 januari over de tunnel bouw. Hij hoopte, dat de minister dc depu taties spoedig voor een nieuwe bespreking zal bijeen roepen en dat de regering dan haar standpunt gevormd zal hebben. „De Provinciale Staten zullen begrijpen, dat het moeilijk voor Gedeputeerde Staten is een uitspraak te doen, terwijl de minister de zaak nog in studie heeft," aldus de heer Blaauwboer. Sprekende over de ontwikkeling in IJmond-Noord zeide mr. Westermann, dat de bouw van één stad gerealiseerd wordt. Heemskerk heeft de taak goed begrepen en de gemeente is aan de oostzijde afgebouwd. Beverwijk is begonnen aan Oosterwijk en besteedt aandacht aan Meeresteijn. Het vormen van een city is nog een moeilijk probleem. Wat de bestuurlijke kant van IJmond-Noord betreft, herinnerde spreker aan het wetsontwerp over de IJmondraad, dat bij een commissie uit de Tweede Kamer geen genade vond. Aan Gedeputeerde Sta ten is inmiddels advies gevraagd en zij hebben geantwoord, dat als geen raad gevormd kan worden, één gemeente ge sticht dient te worden. Mr. Westermann heeft de indruk gekregen, dat de minister van Binnenlandse Zaken voor het stand- Een 38-jarige inwoonster van Haarlem is dinsdagmiddag om kwart voor vijf op de Paviljoenslaan in Haarlem met haar bromfiets gevallen en vrij ernstig gewond. De dame reed in oostelijke richting. Toen zij tegen een kennis op het trottoir zwaai de, reed zij tegen de achterkant van een voor haar rijdende fiets. Zij viel en werd met een vleeswond aan het hoofd en ver moedelijk een schedelbasisfractuur in de Mariastichting opgenomen. De arrondissements-rechtbank te Haar lem heeft op dinsdag 17 februari geen faillissementen uitgesproken. Wegens gebrek aan actief werd op dins dag 17 februari opgeheven het navolgende faillissement: H. Westenberg, firmant van de Ned. Metaalindustrie, te Amsterdam, Wijttenbachstraat 42 II. Rechter-commis- saris: mr. N. Reeling Brouwer. Curator: mr. B. J. de Boer, advocaat en procureur te Haarlem. Wilhelminastraat 5. De nationale bloemententoonstelling „Keukenhof" in Lisse maakt zich dit jaar bijzonder op voor de ontvangst van duizenden oezoekers uit binnen- en bui tenland. Onder leiding van de heer Tom van Waveren heeft het bestuur de hof een feestelijk bloemenkleed aangetrokken. Dit ter gelegenheid van het tienjarig bestaan Maandagmiddag is in het gebouw van de Religieuze kring aan de Eikenlaan in Aerdenhout het nieuwe wijkcentrum van de Wijkverpleging Aerdenhout-Bentveld, afdeling van „Het Witte Kruis", feestelijk in gebruik genomen. Onder andere de wethouder van sociale zaken en volksge zondheid van Bloemendaal, mr. H. B. Wildt Meyboom, de geneeskundig inspec teur van de volksgezondheid, de heer A. P. N. de Groot, het bestuur van de Reli gieuze kring, de architect de heer C. C. van Beaumont, de aannemer, de heer S. G. Groot uit Haarlem en afgevaardigden van de Witte-Kruisafdelingen Bennebroek, Zandvoort en Bloemendaal, woonden de plechtigheid bij. De heer L. B. J. de Wilde, directeur van de Noordholland^e Vereniging „Het Witte Kruis", bood namens het hoofdbestuur zijn gelukwensen aan, maar het m -st hem van het hart, dat het hier nog om inwoning gaat. Mede met het oog op de voortschrij dende preventieve geneeskunde zal er ook in Aerdenhout-Bentveld een eigen volks gezondheidscentrum moeten komen. Wethouder Wildt Meyboom deelde mee, dat de komende weken nog twee belang rijke zaken op het gebied van de volksge zondheid in dit deel van Bloemendaal hun beslag krijgen: In de raadsvergadering van donderdag komt het voorstel ter sprake mee te werken aan de bouw van een Witte-Kruiscentrum in Bennebroek-Voge- lenzang; men hoopt in maart de bouw te beginnen. Voorts vangt men binnen veer tien dagen aan met de inrichting van de sportvelden Mariënweide, zodat een wens van tientallen jaren her eindelijk in ver vulling gaat. Mr. P. J. Prinsen Geerligs, voorzitter van de Wijkverpleging Aerdenhout-Bentveld, herinnerde er aan, dat men ongeveer der tig jaar geleden, direct na de oprichting var. de Religieuze kring, in Aerdenhout de wijkverpleging ter hand nam. Later werd het een aparte vereniging, die tijdelijk in het Tyo H. van Eegheninstituut een onder komen vond. Thans keert zij in het gebouw van de Religieuze kring terug. Het zaaltje en de onderzoekkamer zullen ook dienst doen voor kleuterzorg; 'de kinderarts me vrouw H. G. Huibregtse—Meyerink zal hier een keer per week spreekuur houden. Het zaaltje kwam tot stand door de beide kamers van de kosterswoning te verbou wen. Het zal ook dienst doen als receptie ruimte na kerkelijke huwelijken, men kan er lezingen met projectie houden en men denkt ook aan kerkelijk bijeenkomsten in oecumenische zin. Het bestuur van de Religieuze kring is aan alle wensen op hét punt van sanitair, verlichting en verwarming tëgèmoet ge komen. Wethouder Wildt Meyboom bood namens het gemeentebestuur zijn gelukwensen aan en zei, dat de afdeling Aerdenhout- Bentveld het wijkcentrum zonder over heidsbijdrage heeft gefinancierd. Voor de toekomst zegde de wethouder financiële hulp van de gemeente toe. De geneeskundig inspecteur, de heer De Groot, merkte op, dat particulier initiatief en overheid hier moeten samenwerken. Spreker gaf een overzicht van wat er op het terrein van de preventieve genees kunde reeds is bereikt. Het werk van de Witte-Kruisverenigingen zal nog veel uit gebreider worden. Daarom zal op den duur een eigen gebouw gewenst zijn, aldus deze spreker. Ook de directeur van „Het Witte Kruis", de heer De Wilde, zegde steun van het hoofdbestuur toe bij de pogingen dit doel te verwezenlijken. van deze „oase" in de randstad Holland. Dit kleed krijgt eer. modern patroon, want er wordt zoveel mogelijk gestreefd de mo derne tuinarchitectuur in toepassing te brengen. In voorgaande jaren is hiermee in „het smalle bos" al een begin ge maakt. „We gaan echter de schoonheid van het bos niet verknoeien", zei de heer Van Waveren op een vandaag in Treslong in Hillegom gehouden persconferentie. „Keukenhof eist ieder jaar weer nieuwe ideeën in aanleg en architectuur om zijn aantrekkingskracht voor het publiek te behouden", aldus de heer Van Waveren. Het toepassen van de moderne tuinar chitectuur houdt niet in, dat de liefheb bers. van een romantische tuin hier onvol doende van hun gading zullen vinden, al dus de heer Van Waveren. De tiende bloemententoonstelling zal worden geopend op dinsdag 24 maart. Wie deze plechtigheid zal verrichten is thans nog niet bekend. Dit hangt af van het politieke klimaat. Dit jaar zullen de bezoe kers enkele bijzondere feestattracties wor den geboden, die op het ogenblik reeds worden voorbereid. In vorige jaren wer den er provinciale dagen gehouden, maar dit maal zal er een Nederland-dag wor den gegeven. In het buitenland wordt voor een grootscheepse propaganda gezorgd. Op 18 en 19 april zal een aantal buitenland se journalisten een tweedaags bezoek aan de „Keukennof" brengen. Op 24 april komt er een symfonie-oi kest van de B.B.C. naar ons land. Tussen de tulpen, hyacinten en narcissen zal dit orkest een „bloemense- renade" brengen, die rechtstreeks door de B.B.C. zal worden uitgezonden. Ook dit jaar worden op het expositieterrein weer talrijke beeldhouwwerken geplaatst onder meer uit Parijse musea. Er zijn beelden te zien van Rodin. Despiau, Zadkine, Bour- delle en van de Nederlander Cosijn. Vorig jaar is het bezoek aan de „Keukenhof" enigszins tegengevallen. Het buitenlands bezoek stelde eenter niet teleur. Vermoe delijk was het aantal bezoekers uit eigen land minder omdat men de Expo prefe reerde. In totaal hebben 487.000 mensen in het bloemenbos in 1958 gewandeld. Men verwacht, dat het verkeer dit jaar niet zoveel problemen zal opwerpen, daar de toegangsweg tot de tentoonstelling, de Van Lyndenweg, thans belangrijk wordt verbeterd. De tentoonstellingsgids tenslotte is fees telijk uitgevoerd en is geïllustreerd door de kunstschilder Eelko Leegstra. Voorts zijn er bijdragen in opgenomen van on der meer Anton Coolen, mr. E. Elias en J. W. F. Werumeus Buning. punt van Gedeputeerde Staten weinig voelt en daardoor is het wetsontwero op een dood spoor geraakt, hetgeen volgens spre ker te betreuren is. Gedeputeerde de heer W. M e n s i n k (Arbeid) noemde de werkloosheid een na tionaal probleem, dat Gedeputeerde Staten wel belangrijk vinden, maar zij hebben geen beslissing te nemen. Gedactrt wordt aan een combinatie van recreatie en werk gelegenheid. In de duinen der provincie (thans wordt gesproken van „Noordhol lands duinreservaat") en in het Gooi kun nen bijvoorbeeld terreinen verfraaid wor den. De heer Jac. Rustige (C.H.U.) deelde namens Gedeputeerde Staten mee, dat zij hun voorstel om met ingang van 1960 geen subsidie meer te verlenen aan gemeente besturen voor verpleging van geesteszieken over enkele weken in de vergadering van Provinciale Staten aan de orde zullen stellen. De provincie heeft de kosten vele jaren betaald en de bijdrage komt neer op 25 van het totaal der provinciale subsi dies. Het doel is de gemeentebesturen te stimuleren wat te doen voor de geestes zieken die steun nodig hebben. Mr. Westermann heeft ook de ziens wijze ten aanzien van de toekomstige IJsel meerpolders Markerwaard en Zuid-Flevo land uiteengezet. De regering heeft Gede puteerde Staten om advies over de volg orde van aanleg gevraagd en zodra zij hun standpunt hebben vastgesteld zullen zij de Provinciale Staten inlichten. Ook zijn zij bereid om een bespreking met de Staten te voeren. De te stichten gebieden worden voor Noordholland van groot belang, omdat verdreven agrariërs zich daar kunnen ves tigen en satellietsteden van Amsterdam en 't Gooi gesticht kunnen worden. Uit sociaal, economisch en planologisch oogpunt bezien is het gewenst de te maken polders bij Noordholland te voegen, aldus concludeer de spreker. Met de van hem bekende vaart voerde de radio- en televisiecommentator en jour nalist mr. G. B. J. Hiltermann dinsdag middag in Brinkmann de leden van het departement Haarlem van de Maatschap pij voor Nijverheid en Handel mee op een globale excursie, waarbij hij het na de tweede wereldoorlog sterk veranderde we reldbeeld schetste en toelichtte. Hij ging daarbij niet uit van de tegenstelling Oost- West, maar trachtte juist aan te tonen, dat dit geen allesbeheersende factor is. Met die tegenstellingen het hoofd vindt men volgens hem geen logica in het we reldgebeuren en een andere benadering is noodzakelijk. Bij het zoeken daarnaar kan men af gaan op de plaatsen, waar zich na de twee de wereldoorlog tegenstellingen en con flicten hebben voorgedaan. Dan blijkt, dat deze alle liggen binnen het engere Euro pa en zijn historische uitzwermgebieden in Azië en Afrika. Formosa is de enige uit zondering. Het engere Europa heeft in de geschiedenis zij het niet als een politie ke eenheid op een groter deel van de aardbol zijn macht ontplooid en zijn in vloed "doen gelden als enig" ander rijk daar voor. Het einde van die situatie begon om streeks de tweede wereldoorlog: de kolo niale macht geraakte in ontbinding. Zo als de ontbinding van het Habsburgse rijk in een deel van Europa een chaotische toe stand heeft achtergelaten zo ontstond ook in de voormalige uitzwermgebieden van de Europese landen een gevaarlijk va cuum. Vóór de tweede wereldoorlog zou den er buiten Europa geen machten bereid en/of in staat gevonden worden de posi ties in de uitzwermgebieden over te ne men. Die zijn er nu wél. Hier vond mr. Hiltermann het andere uitgangspunt: dat wat zich thans voordoet in de wereldhis torie is primair de twist om de Europese boedel. Om de officiële Amerikaanse benade ring van de wereldproblemen die het geschetste uitgangspunt bepaald niet heeft toe te lichten noemde de spreker enige gebeurtenissen uit de Amerikaanse ge schiedenis, die zoals hij het uitdrukte „de Amerikanen zo geconditioneerd heeft, dat Bij de verdeling van het contingent wo ningwetwoningen voor het jaar 1959 zijn er aan Noordholland 100 woningen minder toegewezen dan vorig jaar. Het aantal be draagt nu 6400, waarvan Amsterdam er 2900 krijgt. Van de rest waren er reeds 397 toegewezen; 1235 woningen zullen er worden gebouwd in gebieden, die een zeer dringende behoefte hebben aan woning wetwoningen zoals de IJmond-Noord en Nieuwer-Amstel. De overige 1868 wonin gen zullen worden verdeeld over de ande re gemeenten. Verleden jaar kwamen er 45 gemeenten in aanmerking voor deze woningen en thans 108 van de 119 Noord hollandse gemeenten. Bij informatie is ons gebleken, dat Haar lem 487 woningw etwoningen toegewezen heeft gekregen, Bloemendaal 16, Velsen 170, Beverwijk 150, Heemskerk 280, Zand voort 23, Haarlemmerliede en Spaarnwou- de 10, Haarlemmermeer 89 en Bennebroek 8. De gemeente Heemstede had, zo deel de men ons mede vanmorgen nog geen opgave ontvangen Deze verdeling is overigens afhankelijk van diverse factoren zoals het statistisch tekort aan woningwetwoningen en het aantal afgebouwde woningen. HAARLEM, 17 februari 1959 BEVALLEN van een zoon: 13 febr.: E. J. Kuijk-Marchand; 16 febr.: L. M. J. Reichert-Kimman; N. aan de Kerk-van Heusden; 17 febr.: A. G. Ragetlie-Duine- veld; A. F. van der Meulen-Muller. BEVALLEN van een dochter: 17 febr.: G. Lagerweij-Maurits. OVERLEDEN: 15 febr.: P. van Wamel, 61 j„ Bakkerstraat; 16 febr.: A. J. F. Pae- sie-Nijst, 73 j., Overtonstraat; A. M. Sou man-Grotenhuis, 47 j„ Bakenessergracht; A. M. F. van Heereveld, 77 j., Spaarne. ONDERTROUWD: 17 febr.: J. B. Nieu- buurt en J. Zeijlemaker; P. J. Rush en J. C. M. Holt; A. van Veen en A. Maerten; W. Visser en A. A. Polfliet; L. A. Onken- hout en A. M. Bakker; H. W. Bosma en C. W. C. Zoon. zij van de wezenlijke problemen niets kon den afweten.Hij herinnerde daarbij aan de motieven van emigranten van uiteen lopende landaard, welke onder de noemer zijn te brengen van een afgedaan hebben met Europa om welke reden dan ook, hij herinnerde ook aan de vermaningen van Washington om de Europese afkomst te vergeten met het oog op het gevaar, dat ook een deel van de Europese problema tiek naar de nieuwe wereld zou worden overgeplant. Hij voegde daarbij de bedrei ging van Spaanse herkolonisatie in het zui den en Russische in het noorden van de jonge republiek. Deze factoren hebben de Monroeleer er zo diep ingeprent, dat de V.S. tot 1940 bleven vasthouden aan een neutraliteitspolitiek. „Nog in de twintiger jaren was het Foreign Office niet veel meer dan een regelmatige ontmoeting van diplomaten in een riante villa, waarbij de instructie beheerst werd door de vraag hoe men zich in vreemde landen zo onop vallend mogelijk kon gedragen.." aldus mr. Hiltermann. Alleen met deze herinnering kan men zich voorstellen, dat de V.S. zich geduren de en na de tweede wereldoorlog respec tievelijk in Rusland en China mateloos hebben vergist. De ontgoocheling na Jal- ta, de omwenteling in China en de agres sie in Korea hebben er toe geleid, dat de V:S.-M-arx'- profetie van de wereldworste ling tussen socialisme en kapitalisme zó serieus zijn gaan nemen, dat zij hun ge hele beleid zijn gaan instellen op de mo gelijkheid van die grote botsing. Dat dit ook hun politiek ten aanzien van de voor malige Europese uitzwermgebieden be paalt, blijkt uit hun verschillende appre ciatie bijvoorbeeld van de oorlog in Viet nam en die in Algerije. Maar juist in der gelijke gebieden trekt men zich van die tegenstelling communisme-kapitalisme niets aan en zijn heel andere processen gaande. Daar gaat het om belangrijke structuurveranderingen als gevolg van so ciale, economische en politieke emancipa tiedrang der bevolkingen. Voor een bena dering daarvan is de Amerikaanse concep tie, beheerst door de tegenstelling commu nisme-kapitalisme, te steriel. Rusland toont in deze gebieden een geheel ander- gelaat dan in Europa. Het werpt zich op als enige capabele leider van deze struc tuurveranderingen in Azië en Afrika, met het marxisme-leninisme als leidend begin sel. Maar in Europa is de Russische po litiek niets anders dan de voortzetting van de oude Tsaristische drang naar de noor delijke en zuidelijke kusten en de behoefte aan een verdeeld Europa. Mr. Hiltermann achtte een Europese politieke bundeling niet verstandig omdat de Russen juist daardoor hun druk in Europa zullen ver groten. Van veel meer betekenis achtte hij de inspanningen van afzonderlijke Euro pese landen om een nieuwe omgang te vin den met hun vroegere uitzwermgebieden, zoals geïllustreerd in Afrika. Als opvolger van de heer. ir. P. G. v. Kuyk als lid van de gemeenteraad van Zand voort voor de fractie van de Partij van de Arbeid zal worden benoemd de heer D. van Duyn. In gebouw Cultura in Haarlem werd de wintercompetitie van het Verenigd Haar lems Schaakgenootschap voortgezet. De leider in het klassement, G. B. v. d. Velde, moest R. Mol een remise toestaan. Het was voor A. C. v. d. Tak de gelegenheid om iets dichter bij te komen. Hij deed dit via een zege op J Nijman. In de tweede groep kwamen twee kans hebbers P. J. Fris en G. Kruup na een kort, fel duel tot een punt-verdeling. G. de Vries verspeelde in de derde groep een kostbaar half punt aan J. van Teunen- broek. Een mooi succes behaalde in groep vlei de jeugdige W. Geuzebroek, die de gerou tineerde J. Leenheer een remise wist af te dwingen. In de bondscompetitie trad VHS 4 als gastheer op van Oppositie (Heilo). Via een 4V2-5V2 uitslag gingen de winstpunten mee de Noord in. De Haarlemmers zullen nu degraderen en volgend seizoen deel uit maken van de tweede-klassers. De federatie Haarlem van de Partij van de Arbeid houdt dinsdagavond 24 februari in hotel De Leeuwerik in Haarlem een openbare bijeenkomst, waar de heer H. J. Hofstra, oud-minister van Financiën, het woord zal voeren.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 9