Horen en zien Het huis der conflicten „Geen scheidslijn in de K.V.P. tussen zelfstandigen en werknemers" fUMBO EN ZIJN AVONTUREN GENIET RUSTIG VAN EEN BORREL Kort en bondig V Agenda voor Haarlem TELEVISIE „St. Lucas" exposeert in Amsterdam Prof. Romme hekelt „het dubbele gezicht" van de P.v.d.A. 11 televisie - AANKONDIGINGEN EN NABESCHOUWINGEN Land van belofte VAN DEN BERG De radio geeft vrijdag Navigator van neergestort RAF-toestel omgekomen JAARVERSLAG 1957-1958 N'Ph.O. gaf drieënegentig orkestconcerten Brandend Maagzuur hoort bij U tot het verleden Raadselachtige dood van machinist van kustvaarder Mr. Beernink „C.H.U. niet tot elke prijs in nieuw kabinet" Subsidie voor r.-k. school te Hollandia Aanvaring in de mist op Nieuwe Waterweg TM DOOR IRIS BROMIGE DONDERDAG 19 FEBRUARI 1959 De t.v.-uitzending van W. Somerset Maug ham's „Land van belofte" heeft woensdag avond in het N.C.R.V.-programma niet de beloften verwezenlijkt, welke men er in aanwezig mocht achten. Allereerst stoorde een drie keer optredende storing onze illu sies. Het potje was nog niet aan de kook of het moest al van het vuur gehaald. Ver volgens heeft de debuterende regisseur Gerard Rekers ons niet van zijn bekwaam heden kunnen overtuigen. Hij nam zo dik wijls een middelmatig standpunt in, dat wij de „jeu" al lang niet meer zagen toen er nog werd gespeeld. Nu lag dat ook aan de lang niet ideale bezetting van de rollen. Ank van der Moer mag dan wel een goede actrice zijn, zij was nog niet de geschikte vertolkster van de rol van Norah Marsh, de vrouw die uit de oppervlakkige ver fijning van het betere Engelse milieu ver plaatst werd naar de ruwe Canadese prairie. Ze had vooral te veel tijd nodig om te spelen. Dat vertraagde het tempo aanzienlijk. Het was geen televisietoneel. Het was toneel, ieder moment dat zij in het beeld verscheen. Daardoor ontbraken de felle accenten, de krachtige contrast werking, die zich vooral in de milieu- typering van de pioniers in Canada mani festeerde. Het was allemaal te netjes. Wel probeerde Guus Hermus de schijn te red den en vielen Frits Butzelaar en Bep Dek ker hem daarin bij, maar wat de voor naamste antagonist niet opbracht kon door hen niet worden beantwoord. Ze speelden langs elkaar heen. Alleen het eerste en laatste toneel bezaten sfeer en realisme. Voor de rest was men aangewezen op wav Gerard Rekers nog kon suggereren, maai hij faalde, hij bleef steken in een conven tionele afwikkeling van zaken, die zelden durf verried. Vandaar dat men zich ten slotte ging vastklampen aan de verras singen van Somerset Maugham zelf. Die had hij dan gelukkig nog in petto. Het stuk al is het niet groots behield de inte resse, die met het spel werd verspeeld. Zo zag het tenminste Beeldschermer Advertentie met goede service ZIJLSTRAAT 87 - TELEFOON 11110 HILVERSUM I. 402 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 19.30 VPRO. 21.00 VARA. 22.40 VPRO. 23.00-24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymn. 7.20 Gram. 8.00 Nieuws. 8.13 Gram. 9.00 Gymn. voor de vrouw. 9.10 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Schoolradio. VPRO: 10.00 Thuis, caus. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Kamermuz. 11.20 Voor de kleuters. 11.35 Gram. AVRO: 12.00 Dixieland- muz. 12.20 Regeringsuitz.: Landb.rubriek: Mest- afvoer geen probleem meer. 12.30 Land- en tuin- bouwmeded. 12.33 Sport en prognose. 12.50 Piano spel. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Lichte muz. 13.55 Beursber. 14.00 Viool en piano. 14.30 Boekbespr. 14.50 Gram. 15.10 Gevar. progr. VARA: 16.00 Muzikale caus. 16.30 Voor de zieken. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Orgel en zang. 17.55 Act. 13.00 Nieuws. 18.15 Vlaamse notities 18.20 Prome nade-orkest. 18.50 De puntjes op de i, caus. 19.00 Voor de jeugd. 19.10 Jazzmuz. VPRO: 19.30 Gelo vig leven, caus. 19.45 VPRO-nieuws. 20.00 Nieuws. 20.05 Boekbespr. 20.10 Viool en piano. 20.35 De cirkelgang doorbroken, gesprek. 20.45 Problemen van leven en dood in deze tijd, caus. VARA: 21.00 Villa Sidonia, hoorsp. 21.20 Lichte muz. 21.35 Wij van de dubbeltjes, klankb. 22.05 Jazzmuz. 22.25 Buitenl. overzicht. VPRO: 22.40 Zorg om de mens, gesprek. VARA: 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Gram. HILVERSUM II. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. 7.30 De Douche. 7.40 Gram. 7.45 Morgengebed en liturg, kal. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 8.50 Voor de vrouw. 9.40 Schoolradio. 10.05 Gram. 11.00 Voor de zieken. 11.40 Vocaal dubbelkwartet. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Nederl. liedjes. 12.50 Act. 13.00 Nieuws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Lichte muziek. 13.45 Voor de vrouw 14.00 Volksmuz. 14.30 Cello en piano. 15.00 Schoolradio. 15.30 Voor de zieken. 16.30 Blaas- kwintet. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Kinderkoor. 17.40 Beursber. 17.45 Viool en piano. 18.05 Dans- muz. 18.30 Voor de jeugd. 18.45 Gram. 18.50 Rege ringsuitz.: Emigratierubr.: Het emigratiepraat.ie van H. A. van Luyk. 19.00 Nieuws. 19.10 Act. 19.20 Verz.progr. voor de militairen. 20.15 V.V.D., pol. caus. 20.30 Pianorecital. 21.00 Amus.muziek. 21.30 Brabants halfuur. 22.00 Promenade-orkest en sol. 22.50 Ruimte, causerie. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Jazzmuziek. BRUSSEL. 324 M. 12.00 Omr.ork. 12.30 Weerber. 12.34 Operettemuz. 13.00 Nieuws. 13.11 Gevar. muz. 14.00 Schoolradio. 15 45 Blaastrio. 16.00 Koersen. 16.02 Soldatenliede ren. 17.00 Nieuws. 17.10 Gram. 17.45 Duitse les. 18.00 Kamermuziek. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Gram. 20.00 Ork.conc. 20.50 Kunst- kaleidoscoop. 21.05 Ork.concert. 21.30 Gram. 22.00 Nieuws. 22.15 Jazzmuziek. 22.45 Negro-spirituals. 22.55—23.00 Nieuws. Een straaljager van de Engelse lucht macht, is, zoals reeds is bericht, gisteren neergestort boven Noordwest-Brabant. De twee inzittenden hebben per schietstoel de machine verlaten. Een van hen, de piloot, kwam ongedeerd neer bij Poortvliet. De tweede inzittende, de navigator, is om het leven gekomen. Het toestel is op ongeveer 50 meter van de rijksweg tussen Bergen op Zoom en Halsteren neergekomen, waar bij het zich door een slootkant en half door een dijk heeft geboord. Het toestel is ge heel uitgebrand. De brandweren van Ber gen op Zoom en van de vliegbasis Woens- drecht hebben de brandende resten van het vliegtuig geblust. De inzittenden van een tweede Engels vliegtuig hebben het ongeluk zien gebeu ren. Het vloog toen, boven de mist, boven de Oosterschelde, waardoor men aanvan kelijk in de mening verkeerde, dat de an dere machine, die van ongeveer 1200 me ter steil naar beneden dook, in het water was gevallen. Daardoor was er aanvan kelijk nogal wat verwarring over de plaats waar de machine terecht was ge komen. Het zoeken werd belemmerd door een dikke mist. De verongelukte Gloster Javelin was afkomstig van het vliegveld Bruggen bij Mönchen-Gladbach in West-Duitsland. Het was ingedeeld bij de tweede geallieerde tactische luchtmacht. Het stoffelijk overschot van de naviga tor is in de omgeving van Nieuw Vosse- meer gevonden. Het Noordhollands Philharmonisch Or kest kijkt terug op een bewogen jaar. Het zojuist verschenen jaarverslag 1957-1958 herinnert daar nog eens aan door de ver melding van het onverwacht overlijden van de oud-dirigent Toon Verhey op 19 augustus van vorig jaar en het overlijden op 3 juni van het oud-orkestlid J. H. Baar- ren, die eenendertig jaar lang deel uit maakte van het orkest. In het bestuur heb ben verscheidene veranderingen plaats gehad. Zo legde bijvoorbeeld de voorzit ter, ir. W. J. L. J. Merkx, zijn functie neer, het college van Gedeputeerde Sta ten benoemde in zijn plaats de heer W. Mensink. In Haarlem liep het aantal abonnemen ten op de vrijdagserie terug, de dinsdag- „St. Lucas" thans tot 2 maart in de Nieuwe Vleugel van het Amsterdamse Ste delijk Museum exposerend was altijd een landelijke vereniging. De jaren geleden begonnen pogingen tot vernieuwing hebben dat karakter versterkt. De exposities van „St. Lucas" zijn voor mij dan ook in de eerste plaats interessant om het werk van vaak nog onbekende leden uit andere ge westen dan het onze. Waarmee niets slechts gezegd wil zijn van bekende figuren uit onze omgeving als de Amsterdamse Joffers Lizzy Ansingh, haar zuster Sorella, Jacoba Surie en mevrouw B. Westendorp-Osieck, de Haarlémmer Boot en Amsterdamse schilders als Rovers, Westermann en Th. Swagemakers, welke laatste trouwens lof waardige vernieuwingen in zijn werk toont. In zijn stilleven met lamp herinnert Swa gemakers aan zijn Antwerpse begintijd, maar toont hij de diepte van een gerijpt man. Als secretaris-penningmeester is hij verder medeverantwoordelijk voor het aan trekken van leden, die de exposities van zijn vereniging meer de moeite waard maakten. Toevallig maakte ik het mee, dat hij twee Utrechtse jongeren, R. Goené en B, Jonkers, opwekte uit te zien naar ge lijkwaardige kandidaten voor hun vereni ging. Gezien hun werk zou „St. Lucas" daarmee zeker aan kwaliteit winnen. Bij het aanstrepen in de catalogus van werken, die me door hun plezierige kwali teiten opvielen, bleken verscheidene ma kers daarvan in Swagemakers' geboorte stad Tilburg te wonen of werkzaam te zijn: J. Birker, J. Sicking, H. van Zummeren en J. Cuppen namelijk. De laatste mocht ik al enige keren eerder noemen. Zijn naakt van een jong meisje en zijn „Dorpsjongen" be horen tot de beste werken van deze ten toonstelling en tonen een vooruitgang. Cup pen dankt aan de exposities van „St. Lu cas" zijn eerste rijksaankoop. De nu niet vertegenwoordigde Molenkamp uit Tilburg vindt zelfs, dat het begin van zijn succes aan deze vereniging te danken is Al is alles niet even fraai op de tentoonstellin gen, toch vervult „St. Lucas" een belang rijke functie. Waar anders zou de schilde rende arts Philipszoon zijn vooruitgang kunnen bekendmaken, zoals hij dat nu doet met een breed geaquarelleerd duinland schap? Verder noteerde ik sympathiek werk van Wim Burger, een boerderij van de Haar lemmer W. A. van der Colk, een aantrek kelijk werkje van diens stadgenote Julia Giesberts, stevige portretten van Valentine Hobson, vooruitgang bij Korthals, een sap pig geschilderd winterlandschap van F. Kohier uit Loosdrecht, herstel bij J. F. van Deene, de goede kennismaking met werk van Eliza de Lorm-Van Mussenbroek, het altijd merkwaardige oeuvre van G. Lange- weg, het fijne schilderijtje „Ochtendtrai ning in het circus" van H. van Os Delhez, bloemen van de jonge Jan Sluijters, een weer sappig geschilderd landschap van A. Zwartjes en de fijnbeschaafde schilderijtjes van W. Witjens. En dan vindt men "hier nog beeldhouw werk, van Weddepohl onder meer. Bob Buys serie bleef gelijk. De zaalbezetting van de in Haarlem gehouden concerten was als volgt: 79 percent bij de serie D, 77 per cent bij de serie V. 81 percent bij de Beet- hovencyclus, 39 percent bij de zomercon- certen en 47 percent bij het traditionele extra concert. Van de drieennegentig con certen, die het Noordhollands Philharmo nisch Orkest dit afgelopen seizoen gaf, werden er vierenzestig door Henri Arends gedirigeerd, zesentwintig door Marinus Adam en twee door Nico van der Linden. Eén concert werd verzorgd door het Ra dio Filharmonisch Orkest onder leiding van Bernard Haitink. Met het orkest tra den 39 Nederlandse solisten op in 67 beur ten en 20 buitenlandse in 29 beurten. Van de 78 composities werden 181 werken uit gevoerd in 370 uitvoeringen. Hierbij wa ren 10 Nederlandse componisten vertegen woordigd met 10 werken in 19 uitvoerin gen. Er werd aan 28 kooruitvoeringen meegewerkt. Drie concerten werden dooi de radio uitgezonden, alsmede 5 kooruit voeringen, waaraan het N.PH.O. mee werkte. Eén grammofoonopname werd gemaakt van de Symfonie no. 5 van Johan Franco onder leiding van Henri Arends. Het doel van de Stichting om meer con certen in de provincie te geven en de be geleidingen buiten Noordholland te ver minderen, is grotendeels bereikt. Het be stuur zegt, wat de serie concerten in de provincie betreft, de toekomst met ver trouwen tegemoet te zien. Advertentie bij de eex-ste Rennie die ge in de mond steekt. Inderdaad, een of twee Rennies her stellen het evenwicht en elimineren alle overtollig maagzuur vanaf het moment dat de zuurdovende substantie, simpelweg met uw eigen speeksel, in de maag belandt. Een heerlijk middel die Rennies, want behalve de heilzame werking, hebt u ook nog het voordeel weer alles te kunnen eten waarnaar een grage maag vraagt. Vermoedelijk door een ontploffing is de machinist van het Groningse kustvaartuig „Pacific", de 24-jarige F. Boelens uit Gro ningen, om het leven gekomen. Het schip, dat met steenkool en stukgoed op weg was naar La Roebelle, voer gisteren tussen Maassluis en Hoek van Holland, toen en kele bemanningsleden een doffe klap hoorden. Toen zij in de machinekamer gingen kijken, lag de machinist met inge drukte borstkas tussen de machine. De „Pacific" werd met de vlag halfstok door twee sleepboten de haven van Maassluis binnengebracht, waar het stoffelijk over schot van boord werd gehaald. De kapi tein verklaarde dat de machinist de scheepstelegraaf nog op stop gezet heeft. Hij moet iets gemerkt hebben. Wat het geweest is weet men echter niet. Gedacht wordt aan een ontploffing, daar enkele leidingen ontzet waren in de machine kamer. Het zal nog wel enige tijd duren, voor dat de 541 ton metende kustvaarder, die eigendom is van Groningse rederij C. Tam- mes, de reis zal kunnen vervolgen. De voorzitter der Chrirtelijk-Iiisto- rische Unie, het Tweede-Kamerlid mr. H. K. J. Beernink, heeft in een verkiezings bijeenkomst in Zuid-Beijerland verklaard dat de C.H.U. na 12 maart zeker niet tot elke prijs aan een te vormen kabinet zal deelnemen. Men zal haar moeten nemen zoals ze is. Ze is wel gouvernementeel, maar niet tot elke prijs. Wanneer de P. v. d. A. niet bereid mocht zijn, aan een rege ring deel te nemen en zichzelf dus buiten deze zaken stelt, is het de plicht van ande re partijen na te gaan of een kabinet kan worden gevormd dat een positief-christe- lijke politiek kan voeren, aldus mr. Beer nink. In een bijeenkomst in Scheveningen heb ben de K.V.P.-Kamerleden prof. mr. C. P. >M. Romme en W Andriessen woens dag het verkiezingsprogram van hun par tij besproken. De heer Andriessen beperk te zich voornamelijk tot de bespreking van het sociaal-economische deel van dit program. „Verwezenlijking van evenwich ten in maatschappelijk en economisch op zicht" noemde hij een der belangrijkste doelstellingen van de K.V.P. „Deze partij staat een georiënteerde economie voor, die onder andere een vrijere loonvorming vereist, echter met niet meer zeggenschap van de centrale overheid, dan het alge meen welzijn eist", aldus de. heer Apdries- sen. „Tegenstrijdigheden" Prof. Romme, de „politieke politiek" besprekende, stelde, dat men de geaard heid conservatief of progressief door alle partijen heen vindt. Het bewijs hiervoor acht hij geieverd door reeksen uitingen van voornamelijk socialistische politici in parlement en verkiezingsstrijd. Daarbij kwamen en komen naar zijn smaak boven dien nogal wat tegenstrijdigheden voor. De tegenstelling conservatief-progressief vindt prof. Romme dan ook even onop recht als onverantwoordelijk. „Is de Par tij van de Arbeid in regerings-verant- woordelijkheid conservatief en in de ver kiezingsstrijd progressief of is dit alle maal uitsluitend opportunisme?" zo vroeg hij zich af. Prof. Romme haalde daarbij diverse te genstrijdige socialistische uitingen aan over diensttijdveikorting, Nieuw-Guinea, de samenstelling van de vloot, de land bouw- en consumenten subsidies e.a. Hij meende speciaal ten aanzien van de vloot en Nieuw-Guinea in de Partij van de Ar beid een zuigkracht naar de Pacifistisch- socialistische Partij en het vooroorlogse streven naar eenzijdige ontwapening te ontdekken. „Dit", aldus prof. Romme, „is een gevaarlijke ontwikkeling". Indien er scheidingslijnen zijn in ons land, dan vindt men die niet tussen behou dend én vooruitstievend, maar bij voor beeld tussep de liberalen, voornamelijk gevormd door ondernemers, zelfstandi gen, middenstand, stafpersoneel enz. en de socialisten, die zich voornamelijk als loontrekkenden wensen te verenigen. De ze scheidslijn loopt niet door in de K.V.P. aldus prof. Romme, want zij wordt weg gevaagd door het streven naar fundamen tele evenwijdigheid van beider belang, op dat dit in net algemeen belang behoorlijk tot zijn recht kome. Prof. Romme bestreed de liberale op vatting, dat een christelijke staatkunde een onwaarschijnlijke is en prees de moed van de katholieke socialistische lijsttrek ker in Brabant, de heer Willems welke hij een „moed der wanhoop" noemde. De vergadering werd bijgewoond door minister mr. A. A. M. Struijcken en door staatssecretaris A. C. W. Moorman. Tumbo wandelde onder de warme zon weg van de plek, waar hij lekker had liggen soezen. Langs een stoffig, smal paadje liep hij voort in de richting van een klein huisje met witgekalkte muren en een dak van palmblaren. Daar klonk muziek. Vóór het huisje, in de schaduw, zat een neger met een gitaar. Daar speelde hij op en hij zong er nog bij ook. Hij lachte vrolijk, toen hij Tumbo zag aankomen. En even later zat Tumbo naast zijn grote vriend en zong uit volle borst mee. 67 Het antwoord van minister Helders op vragen van het Kamerlid Stufkens, inzake subsidieverlening voor een te Merauke te stichten rooms-katholieke primaire mid delbare school, is op 4 februari in een mis leidende verkorting in ons blad gepubli ceerd. Minister Helders heeft geantwoord dat het juist is, dat de subsidie, die blijkens de Memorie van Toelichting op de ont werpbegroting van Nederlands Nieuw Gui nea voor de dienstjaren 1957 en 1958 was toegedacht aan een te stichten r.k. pri maire middelbare school te Merauke, thans is beschikbaar gesteld voor zulk een school te Hollandia. De gedachte aan Merauke als plaats van vestiging kwam voort uit de door de regering voorgestane spreiding van dit schooltype, ook gezien tegen de achter grond van de ontwikkeling van het daar aan voorafgaande onderwijs. Dat aanvan kelijk Merauke en later Hollandia als ves tigingsplaats wordt genoemd wijt de mi nister aan de destijds nog kort in functie zijnde Directeur van Culturele Zaken, die zonder voldoende kennis van de feitelijke achtergrond van het voornemen der re gering gemeend heeft dat er voor hem vrijheid was tot het nemen van zijn be slissing. Op het verzoek van de zijde van de zen ding der Nederlands Hervormde Kerk op haar P.M.S. te Hollandia twee klassen per jaar in plaats van één klas per jaar te mogen aannemen, werd afwijzend beschikt in verband met het toenmaals nog uitge sproken experimenteel karakter, dat deze onderwijsinstelling waarvan de eerste af gestudeerde leerlingen nog moesten wor den afgeleverd, op dat moment kenmerkte. Op het verzoek werd nimmer teruggeko men. Sinds kort is een tweede P.M.S., be heerd door de zending, geopend te Manok- wari. De mening der regering inzake de subsidie voor de school te Hollandia is op zakelijke overwegingen ook thans nog de hare.- De regering zou het op prijs stellen, indien de missie op basis van vrijwillig heid zich alsnog zou kunnen aansluiten bij deze opvatting. De 30.000 ton metende Liberiaanse tan ker „Spyros Niarchos" is gisteravond op de Nieuwe Waterweg in aanvaring gekomen met het ruim 7100 ton metende Italiaanse vrachtschip „Punta Alice". Het zicht ter plaatse was door de mist slechts honderd meter. De „Spyros Niarchos" kon de reis voort zetten. De „Punta Alice" liep vrij ernstige averij op en is door sleepboten naar de Rotter damse haven teruggebracht. Advertentie fijn als u iets in huis hebt! Kampkaarten. De afgifte van kamp- kaarten zal met ingang van 1 maart op de oude voet plaatshebben, zo deelt de ANWB mede. Dit betekent, da4; de verklaring om trent het gedrag, welke sinds 1 januari in gevolge het inwerking treden van de nieuwe wet bij de aanvrage moest worden overlegd, niet vereist zal zijn. Deze ver klaring zal alleen noodzakelijk zijn voor het verkrijgen van kampeerpaspoorten en leiderskampkaarten. Door boomtak getroffen. In een tuin te Wassenaar is een ongeluk gebeurd, dat aan de 18-jarige A. Snelderwaard het leven heeft gekost. Hij was met zijn vader en enkele anderen bezig met het rooien van een boom, toen een zware tak afbrak en de jongeman trof. 1-Iij was op slag dood. Onbevoegd. De Zwolse rechtbank heeft een 54-jarige landbouwer uit Om men veroordeeld tot 200,boete wegens het onbevoegd uitoefenen van de dieren- geneeskunst. De man, agent van enige fa brieken van dierengeneesmiddelen, werd door verscheid'-ne landbouwers geraad pleegd als hun vee kwalen vertoonde. Zeeuws woordenboek. Na ruim dertig jaar studie is thans het eerste deel van het woordenboek der Zeeuwse dialecten, onder redactie van mej. dr. H. C. M. Ghijsen te Domburg, gereedgekomen. Het gehele woordenboek zal uit drie delen bestaan. Met de samenstelling werd reeds in 1928 begonnen. Ruim zeventig correspondenten in Zeeland en Goeree-Overflakkee (dat bij het Zeeuwse taalgebied behoort) en naar andere werelddelen geëmigreerde Zeeuwen hebben aan de totstandkoming van het woordenboek meegewerkt. Adjudant. Majoor J. J. Eisma is over geplaatst naar de generale staf en eervol ontheven als adjudant in gewone dienst van de Koningin. Majoor jhr. mr M. W. C. de Jonge van de generale staf is be noemd tot adjudant in gewone dienst.. Aankomst Sibajak. Zaterdag wordt het m.s. „Sibajak" te Rotterdam terugver wacht uit Nieuw-Zeeland, Australië, Dja karta en Singapore. Het schip vervoert op deze thuisreis 407 passagiers, onder wie 125 kinderen beneden 12 jaar en ruim 300 repatriërenden uit Indonesië. Apebeet. Een 36-jarige vrouw schrok zich een aap toen zij tijdens haar wande ling over de Prinsengracht in Amsterdam een aap op zich zag afkomen en meteen daarop zijn scherpe tanden in haar been voelde. Het dier was het café van zijn baas aan de Prinsengracht ontvlucht. De ëigenaar slaagde er snel in zijn aap te vangen. Hij vergoedde terstond de ver nielde kous en betaalde ook de dokters rekening voor het hechten van de been wond. 51. Pauline liep naar boven, in haar schik en ook wel een beetje verbaasd over haar gemakkelijke overwin ning, hoewel zij bij nader inzien Mark's gedrag ge heel in overeenstemming vond met het door hem in genomen standpunt Als haar werkgever zou hij altijd strikt eerlijk en zelfs edelmoedig handelen. Maar zo dra zij zich buiten die verhouding en op persoonlijk terrein trachtte te begeven, joeg hij haar zonder ge nade terug. Goed, zij had haar les geleerd en zou het niet weer wagen. Louis straalde van genoegen, toen zij hem bij hun volgende ontmoeting het nieuws vertelde en grinnikte om het opgetogen bedankbriefje, dat Judy hem ge schreven had. „Zij had er op gestaan het onmiddellijk te schrijven en was veel te opgewonden om te ontbijten. Zij zou zelfs gekomen zijn om je met omhelzingen en kussen vaarwel te zeggen en goede reis te wensen, als zij vandaag niet alleen voor de winkel had moeten zor gen." „Het is prettig dromen zo gemakkelijk te kunnen vervullen," zei Louis, het briefje in zijn zak stekend. „Heb je genoten van je rondleiding door de fabriek?" „Ja. Die Mark Cedar is geen kwajongen. Hij weet wat hij doet. Hij heeft daar een goed bedrijf en zal het nog beter maken. Het is bewonderenswaardig als iemand maar één doel voor ogen houdt. Dit stelt de betrokkene dan tot grote dingen in staat. Jij vindt hem misschien een beetje een bullevak?" „Neen," dat niet precies. Waarom zeg je dat?" „Omdat ik meende, dat je benauwd was, hem om vakantie te vragen." ,Ik was bang, dat hij zou weigeren. Hij is er op gesteld dat boek zo gauw mogelijk af te krijgen en bovendien gaat het vragen van gunsten mij niet al te best af." „Je verleent ze liever," zei Louis glimlachend. „Dat doen we allemaal.' En het maakt, dat we ons goed voelen. Blaast ons een beetje op. Er zijn niet veel mensen in de wereld, die niet door macht min of meer bedorven worden, maar er zijn er ook enkele, die ge noeg zelfkennis en kracht hebben om macht zonder misbruik van anderen en corruptie van henzelf te kunnen toepassen. Ik ken Mark Cedr- na slechts twee dagen natuurlijk nog niet, maar heb ik het mis, als ik geloof, dat hij tot die enkele gelukkigen hoort?" „Neen, dat heb je niet mis, Louis. Hij is zijn ver antwoordelijkheid in alle opzichten waai-. Maar.." „Maar?" „Maar soms is zijn wilskracht bijna onmenselijk en verschrikt mij. Hij oordeelt zo hard over menselijke gebreken, ge loof ik. Zowel wat die van hemzelf, als van anderen betreft. Ik geloof, dat hij een beetje meer van jouw schouderophalen nodig heeft, Louis." „Maar jij oordeelt zo zacht over menselijke fouten, Pauline. Dat is een zeldzame trek in jouw geest en het is heel iets anders. Maar het schouderophalen is ten slotte vaak alleen maar een compromis met stand aardopvattingen. Als jouw Mark niet op compromis sen gesteld is, dan zal dat het leven misschien wat minder gemakkelijk maken, maar wie zal zeggen, dat hij het mis heeft? Ik zeker niet. Maar als we over dergelijke dingen gaan praten, zal ik mijn trein nog missen. Herinner jij je nog dat eeuwige argumenteren thuis?" „Waar ieder tegelijk praatte en jij de tafelbel luid de om de orde te herstellen? Dat zal waar zijn." „Na dat belgelui kwamen dan altijd met een won derbaarlijk effect de koele afgemeten woorden van je vader in zijn volkomen correcte Frans. En precies op de juiste tijd. Dat was ongetwijfeld een gevolg van zijn diplomatieke training. Hoe dan ook. We hebben nog maar vijf minuten. Toen de laatste woorden gewisseld waren en de trein zich in beweging zette, voelde Pauline zich, alsof de zon was ondergegaan. Louis leunde uit het portier, glimlachend over zijn gehele gezicht en wuifde met zijn hoed tot een bocht van de lijn hem aan haar oog onttrok. Pauline liet haar hand zakken en bleef een ogenblik als verdoofd staan, waarna zij langzaam het station uitliep naar de bushalte. Zij kwam op Avallon terug tegelijk met een wagen van een bloemist, die een groot boeket tulpen, narcissen en mimosa voor mevrouw Cedar kwam afgeven met de complimenten van Louis Montel. Enige avonden later nam Mark, toen zij hun werk beëindigd hadden, een schilderijtje uit een lade .van zijn bureau en overhandigde dit aan Pauline. „Herken je het?" Zij bestudeerde het waterverf stuk je. „Het is het hotel in Avallon." „Te oordelen naar de omschrijving, die jij er on langs van gaf, dacht ik wel, dat het dat zijn zou. Ik heb het in die koffer op de zolder gevonden. Er wa ren geen papieren, die er op wezen, dat mijn over grootvader daar inderdaad gelogeerd heeft, maar dit was op de bodem weggestopt en de in een hoekje ver melde maand, komt overeen met de tijd van zijn hu welijk, dus denk ik wel, dat de oude man naar zijn wittebroodsweken heeft doorgebracht." „Denk je, dat hij het zelf heeft geschilderd?" „Ja. Het was een liefhebberij van hem en hij deed het helemaal niet slecht. Die twee schilderijtjes be neden in de hal zijn ook van hem. En er is een heel goed stuk van de vallei, dat je misschien wel hebt opgemerkt." „Nee. Waar is het dan?" „Het hangt in Derek's kamer boven de schoorsteen mantel. Ik had niet gedacht, dat je dat gemist kon hebben, maar je aandacht was waarschijnlijk op an dere dingen gericht." Daar was het weer, dacht zij, terwijl haar hart in el kaar scheen te krimpen. De dolk van zijn bitterheid, die toch nog weer voor de dag kwam, ondanks de ijze ren zelfbeheersing, die hij over zijn gevoelens wist te bewaren. Zij begon bang te worden voor die plotse linge woeste steken. I „Dit", ging hij kalm voort, „is wel waard bewaard te blijven. Er moet een nieuw glas voor en een nieuw lijstje om. Ik moet zeggen, dat het hotel er aantrek kelijk uitziet. Ik moet het op een keer ook eens pro beren." „Avallon lijkt een ongewone keus voor een huwe lijksreis," zei Pauline. „Het is een alleraardigst Frans provinciestadje met een mooie oude kerk en enkele heel oude huizen en het omliggende land is vredig en rustig, maar ik geloof, dat men er wel binnen een paar dagen op uitgekeken zou zijn. Ik vraag me af, waar om hij dit zou hebben uitgekozen uit al de prachtige plaatsen, die er in Frankrijk zijn." (Wordt vervolgd) DONDERDAG 19 FEBRUARI Stadsschouwburg: Toneelvereniging „J. J. Cremer" met „Een meisje om te stelen", 20 uur. Minerva Theater: Het Salzburger Mario netten-theater met „Die Zauberflöte", 20.15 uur. TENTOONSTELLINGEN Huis Van Looy (KI. Houtweg 103): Ex positie Interscholair Jeugdtoernooi, 1417 en 1922 uur. In 't Goede Uur (Nieuwe Kerksplein 1): Expositie Gérard van den Eerenbeemt, 1022 uur. FILMS Cinema Palace: „Reis om de wereld in tachtig dagen", a.l., 19.30 uur. Frans Hals theater: „Complot met de duivel", 18 j., 19 en 21.15 uur. Lido Theater: „Adam en Eva", 18 j., 19 en 21.15 uur. Luxor Theater: „Het lied van Bernadette", a.l., 20 u. Rembrandt Theater: „God's little acre", 18 j., 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: „Duivels van de weg", a.l., 19 en 21.15 uur. Studio Theater: „Rooney", a.l., 19 en 21.15 uur. ZANDVOORT: Theater Monopole: To neelver. „Op hoop van zegen" met „Ik zie, ik zie wat jij niet ziet", 20 uur. VRIJDAG 20 FEBRUARI Stadsschouwburg: Pianorecital door Wil lem Andriessen (G. en W.), 20 uur. TENTOONSTELLINGEN Huis Van Looy: Expositie Interscholair Jeugdtoernooi, 1013, 1417 en 19—22 uur. In 't Goede Uur: Expositie Gérard van den Eerenbeemt, 1022 uur. FILMS Cinema Palace: „Reis om de wereld in 80 dagen", a.l., 14 en 19.30 uur. Frans Hals- theater: „Ontsnapt van het Duivelseiland",, 14 j., 14.30, 19 en 21.15 uur. Lido Theater: „De naakten en de doden", 18 j., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Luxor Theater: „Tram lijn begeerte", 18 j., 14, 19 en 21.15 uur. Minerva Theater: „Jailhouse Rock", 14 j., 20.15 uur. Rembrandt Theater: „Gigi", 14 j., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: „Frenchie van de rode engel", 14- j., 14.30, 19 en 21.15 uur. Studio Theater: „Een vrouw wist te veel", 14 j., 14.15, 19 en 21.15 uur. ZANDVOORT, Theater Monopole: „Ik zie, ik zie wat jij niet ziet", door toneel vereniging „Op hoop van zegen", 20 uur. DIVERSEN Frans Halsmuseum: Prof. dr. Garmt Stuiveling over „Anna Blarnan, of de in spiratie van wanhoop", 20 uur (V.U.). i

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 13