STAKING IN DE BELGISCHE MIJNEN IS NU ALGEMEEN OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Verkeer in de mijnstreek is tot stilstand gekomen HET WEER Acht inzittenden van busje gewond na aanrijding door dronken dolleman Politionele actie: fietsen op de veiling Heftige debatten eforeyou êuy! Later opklaringen Integratie .ikwl Bolletje/' Tent voor prinsesje Morgen spoedvergadering van de Mijnindustrieraad Dronkeman reed zich dood op verkeerde weghelft Dulles wordt volledig als minister gehandhaafd Rapport over aankoop beleid bij het leger gereed Pierre Rijckmans overleden Het woord is aan De rekemlin; 73e JAARGANG No 188 v DONDERDAG 19 FEBRUARI 1959 304e JAARGANG No 36 Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15293 (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 57755 Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks bek op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 et, p. kwartaal 7.65, fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman BRUSSEL (ANP) Gehoor gevend aan de oproep van de vakbonden tot algemene staking lag vanmorgen in vrijwel alle Belgische mijnen het werk geheel stil. Volgens gegevens van socialistische zijde zouden alle 137.000 mijnwerkers, onder wie zestigduizend buitenlanders, voornamelijk Italianen, aan de staking deelnemen. Het verkeer in de Belgische mijnstreek ligt geheel stil. Er riidt geen enkele tram en het vervoer per auto is vrijwel onmogelijk geworden. De rijks wacht blijkt strenge instructies gekregen te hebben in geen enkel geval van de vuurwapens gebruik te maken. De treinen lopen nog, doch stakingsposten ver hinderen de reizigers meestal hiervan gebruik te maken. Op de Spoorlijn van Brussel naar Parijs werden gisteren op het grondgebied van Cuesmes de sein- draden doorgeknipt, zodat de signalen geblokkeerd bleven. Spoorwegpersoneel kon deze storing evenwel snel verhelpen. Dergelijke excessen worden ten zeerste afgekeurd door de bevolking en ook verscheidene dagbladen doen een beroep op de stakers hiertoe niet hun toevlucht te nemen. Zij wijzen er ook op hoe gevaar lijk het is maar overal wegversperringen op te richten en glasscherven te strooien, daar bij brand of incidenten brandweer en ambulance-auto's geen enkele door gang meer zouden vinden. HUIDIGE CONCESSIEGRENZEN A CENTRA VAN ONRUST 'N \X\\N CONCENTRATIE-PLAN VOOR BESTAANDE MIJN EXPLOITATIES ZETELS VAN DE NIEUWE EXPLOITATIE MAATSCHAPPIJ V Bernissart Hen'si es f gPommeroeul V mmtrnrn Onder de stakers heerst een nerveu ze stemming en het is meestal nut teloos met hen te discussiëren. Ver scheidene malen is het voorgekomen dat de opnamen van fotografen en cineasten werden afgenomen en ver nietigd. Personen auto's die tracht ten langs een weg versperring te rij den, werden dik wijls onderstebo ven gekeerd. Le den van de Belgi sche persbond werden slechts doorgelaten indien zij een aantal sta kers naar een andere plaats meenamen. De journalisten hebben de conclusie getrokken dat het beste paspoort in Wallonië de aan wezigheid van een aantal stakers in hun auto isOok buitenlandse autobestuur ders worden door de stakers lastig gevallen evenals vrachtrijders. Slechts voor artsen en geneesmiddelenvervoer wordt een uit zondering gemaakt. De socialistische vak bondsleiders doen al het mogelijke de sta kers tot kalmte te bewegen, doch het is duidelijk dat zij de mijnwerkers niet geheel in de hand hebben. Zelfs verslaggevers van socialistische bladen worden moeilijkheden in de weg gelegd wanneer zij de hinder nissen op de weg willen passeren. In sommige kringen vreest men inmid dels dat de stakingsbeweging zich ook zal uitbreiden tot andere sectoren van het economische leven. Te Luik hebben de vakbondsleiders in de metaalindustrie reeds volmacht gekregen op het ogenblik dat zq geschikt achten een staking af te kondigen om hun eisen tot structuurher vormingen kracht by te zetten. Onze correspondent te Brussel meldt: Het debat over de sluiting der kolenmijnen in de Borinage en de drie interpellaties ston den gisteren in de Belgische Tweede Kamer niet op een hoog peil. De vergadering die tot 's avonds 11 uur duurde en gedurende een uur werd geschorst wegens de opwin ding, was woelig, geladen met sentimenten, eindeloze interrupties en scheldpartijen. De interpellaties van de socialistische oud minister van Onderwijs en burgemeester van Bergen, de heer Collard, en van de heer Toubeau, de socialistische burgemees ter van Frameries, het centrum van de onlusten, en van de rooms-katholiek Ber- trand, die de tragische omstandigheden van de mijnwerkers in Belgisch Limburg schil derde, werden uitvoerig beantwoord door de premier Eyskens en de minister van Economische Zaken Van der Schueren. De interpellanten beweerden dat de deskun digen van het Belgisch mijnwezen en van de Hoge Autoriteit van de EGKS, die het saneringsplan voor de Borinage hebben op gesteld, zich hebben vergist. Het debat werd ook beheerst door de grote tegenstelling tussen de Walen, die de Borinage willen redden door de voortzet- SANER1NGSPLAN VOOR DE BORINAGE KORT^JK ANTWERPEN BELGIE FRANKRIJK BERGEN NAMEN Npr- Bergen WSSSSk ÜANCE Hyoncipli. Ouest de .V J R;cu bj Coeur Mons sENTiNEUErHornu-e'ciMSS^ Vvv^W'r dpt TF£--\,_^,'Nri C hq_r b oiujo^gég tiejgep^ JpROEFM!JN VOOR WETEN SCHAPPELIJK ONDERZOEK Borinages Central 5km Advertentie BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL 13439 CAMEL MONTY COATS 45.- Verwachting tot morgenavond: Overwegend droog weer met aanvankelijk op vele plaatsen mist, maar later enkele opklarin gen. Zwakke tot matige wind tussen zuidwest en west. Hogere temperaturen overdag. Volledige weerrapporten op pagina twee. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN PAGINA'S ting van de politiek van subsidies en de reactie van de Vlamingen, die er op wijzen, dat er op het ogenblik bijvoorbeeld in de stad Gent meer werklozen zijn dan in de gehele provincie Henegouwen. Minister Van der Schueren zei dat hij de mensen van de Borinage de garantie kan geven, dat er tegen het eind van dit jaar 1500 tot 2000 nieuwe werkplaatsen in de Borinage in het leven zullen woiden ge roepen. Over de plannen voor enkele nieu we industrieën zal de minister iver enkele dagen een verklaring kunnen afleggen. Bovendien zal geen enkele schacht in de Borinage worden gesloten voor 31 mei en zal de sluiting parallel verlopen met de vestiging van nieuwe industrieën. Wanneer echter de onlusten voortduren, zal zulks zeer schadelijk zijl voor het klimaat: van rust, welke noodzakelijk is wil men nieuwe investeringen naar de Borinage aantrekken. Enkele duizenden arbeiders zullen in open bare werken worden te werk gesteld aldus de minister. De ondergrondse arbeiders, onder wie zich bijna geen Belgen bevinden, met uit zondering van ongeveer 2500 Vlamingen, die dagelijks 50 tot 100 kilometer afleggen om in de ongezonde mijnen van de Bori nage te werken, zijn meestal Italianen en andere buitenlanders. Zij zullen gemakke lijk in andere Belgische mijnen werk vin den. De Waalse bovengrondse arbeiders kunnen in de nieuwe bedrijven in de Bori nage te werk worden gesteld. Wanneer alles ordelijk verloopt, hoeft er in de Borinage geen sociaal probleem te zijn. al dus de uiteenzetting van de minister en van de woordvoerders van de rooms-katho- lieke en liberale meerderheid. Het. standpunt van de premier Eyskens is, dat België vcor de mijnindustrie niet meer alleen staat en dat van 1960 af, de Belgische mijnen v.olledig in de gemeen schap van de zes landen zullen zijn opge nomen. Men kan dus de gehele Belgische industrie niet in gevaar brengen door een te hoge kolenprijs. De premier beloofde, dat de regering aan het sociale vraagstuk in de Borinage de grootste aandacht zal geven. De socialistische interpellanten eisten echter in een tweede en in een derde inter ventie een formele garantie en meer ver klaringen van de regering over de vernieu wingsplannen voor de Borinage. De woordvoerders van de meerderheid zeiden te menen, dat het duidelqk is, dat de socialistische oppositie in de straat en Advertentie Opgetogen inspecteerde ons jongste Prinsesje gisteren het verjaardags geschenk waarmee de verbindings dienst van de landmacht haar bedacht had: een dubbeldeks kampeertent met radio en alle toebehoren. Natuurlijk moest moeder beloven, dat Marijke er gauw eens een nachtje „echt" in slapen mag. De mi jnindustrieraad zal morgen te Heerlen in spoedvergadering bijeenkomen in verband met de toestand op onze kolen- markt. Het dagelijks bestuur heeft reeds in „breed" beraad de huidige moeilijkhe den besproken. In „breed" beraad omdat aan deze besprekingen ook hebben deel genomen de vakorganisaties, welke mo menteel niet in hét dagelijks bestuur zijn vertegenwoordigd, maar toch zitting heb ben in de Mijnindustrieraad. Verwacht mag worden, dat de Mijnindustrieraad morgen besluiten zal in nader contact te treden met de regering, in verband met de opvattingen welke in zijn midden heer sen over de te nemen maatregelen. Het beroep, dat de Belgische mijnin dustrie in verband met haar moeilijkhe den op de Nederlandse en Duitse mijnin dustrie heeft gedaan om voor deze moei lijkheden begrip op te brengen, wanneer de Belgische regering maatregelen zou treffen tegen de Nederlandse en Duitse kolen, heeft in onze Limburgse mijnin dustrie geen gunstig onthaal gevonden. Men herinnerde eraan, dat België sinds de bevrijding de kans gehad heeft orde op eigen zaken te stellen. Desniettemin ging België als een „achtergebleven" partner de K.S.G in De Duitse en Lim burgse mijnen zijn toen miljoenen gulden gaan storten in het Belgische fonds tot modernisering van de Belgische mijnin dustrie, maar dat fonds bleek een bodem loos vat te zijn, ook al omdat de gelden besteed werden vooi doeleinden, waarvoor ze niet bestemd waren. Overigens is men in 't Limburgse mijn- bekken van oordeel, dat een eventueel be sluit der Belgische regering om de invoer van Duitse en Nederlandse kolen te be perken, in stiijd moet worden geacht met het K.S.G.-verdrag EEN DRONKEN AUTOBESTUURDER heeft in dikke mist ernstige ongelukken veroorzaakt op de rijksweg Den Haag-Utrecht. Onder Waarder veroorzaakte hij een eerste aanrijding, waarna hij op de verkeerde rijbaan van de rijksweg is gaan rijden, dus tegen het tegemoetkomende verkeer uit de richting Den Haag in. Daar veroor zaakte hij een tweede ongeluk. Een busje uit de richting Den Haag, dat juist een andere auto passeerde, werd in volle vaart geramd en totaal vernield. De inzittenden, acht schildérs, werden uit het busje geslingerd. Op het busje reed vervolgens nog een auto, eveneens uit de richting Den Haag. Drie auto's reden daarna op deze verkeers obstakels, maar bij deze botsingen wérd niemand gewond. niet meer in het parlement een beslissing tracht af te dwingen, die zou leiden tot de nationalisatie van de mynen. De vraag is. aldus deze woordvoerders, of de regering nog lang zal wachten om in de Borinage de rust en de orde te herstellen, die er thans door onverantwoordelijke elementen wordt verstoord, terwijl de socialistische burge meesters, die gisteren interpelleerden, hun plicht verzaken. De dronken autobestuurder, de 45-jari- ge gehuwde handelsreiziger F. J. K. uit Utrecht, werd op dag gedood. De bestuur der van het busje, de heer J. van Vulpen uit De Bilt, 26 jaar. werd levensgevaar lijk gewond. Te Barger- Compascuum (Dr.) heeft zich op de Limietweg een ernstig verkeers ongeval voorgedaan, dat het leven heeft gekost aan de 11-jarige B. L. Gebken uit Barger-Compascuum. Het jongetje werd aangereden door een melktankauto uit Da- De Amsterdamse politie heeft een een grootscheepse opruiming zijn weg- begin gemaakt met de verkoop van rij- gehaald. Op de veiling brachten de wïélèn en bromfietsen, die onbeheerd fietsen ongeveer vijfentwintig gulden langs de weg stonden en onlangs bij per stuk op en de brommers gingen weg voor f 100 tot 125. len, toen hij na het passeren van een an dere auto de straat wilde oversteken. Het 13-jarig meisje H. Edenburg uit de Dirk Hartoghstraat in Amsterdam is op de Asterweg in Amsterdam-noord door een auto aangereden en gedood. Zij was met haar fiets van school op weg naar huis. Een van de wieien raakte tussen een over de weg lopende spoorrails, waardoor zij ten val kwam juist op het ogenblik dat de auto eraan kwam. WASHINGTON (UPI/Reuter) Pre sident Eisenhower heeft op zijn persconfe rentie verklaard dat John Foster Dulles mi nister van Buitenlandse Zaken zal blijven zo lang hij daartoe bereid en in staat is. Eisenhower zei dat hij voor het ogenblik niet overweegt een Amerikaanse top-on- derhandelaar te benoemen, om Dulles te sparen voor het bijwonen van aanstaande internationale conferenties. Dulles' art sen hebben Eisenhower de verzekering ge geven dat de terugkeer van de kanker niet van invloed zal zijn op Dulles' hart en hoofd Eisenhower zei geen man ter wereld te kennen die Dulles zou kunnen evenaren in verstand en kennis op het gecompliceerde gebied van buitenlandse zaken. De presi dent verklaarde dat hij met niemand de mogelijkheid van een opvolger had be sproken. Toen Eisenhower Dulles dinsdag be zocht is besloten gewoon verder te gaan omdat Dulles zich zes jaar met het buiten landse beleid heeft beziggehouden en Dul les zelf kundige mensen had uitgezocht die achter hem staan. Men zou hoofd en hart van Dulles nodig hebben zolang het moge lijk is. In het Walter Reed-hospitaal te Washington zal vrijdag een begin worden gemaakt, met de bestralingsbehandeling van Dulles. In een communiqué is gezegd, dat de patiënt een rustige nacht heeft ge had en dat hij elke dag wat meer mag wandelen en opzitten. Nog voor het einde van deze maand zal het eerste deel van het rapport over het aankoopbeleid bij het leger verschijnen. De speciale commissie uit de Tweede Ka mer, die vorig jaar werd ingesteld om een onderzoek in te stellen naar het gevoerde beleid, is daarmee dezer dagen gereed ge komen. De mogelijkheid bestaat dat de Tweede Kamer nog voor de verkiezingen het rap port met minister Staf zal bespreken. BRUSSEL (Belga) Pierre Rijckmans, die van 1934 tot 1947 gouverneur-generaal van Belgisch Kongo is geweest, is op 67- jarige leeftijd in Brussel overleden. Samuel Johnson: Kennis van dingen is valse kennis; de ware kennis leert de samenhang tussen de dingen. Het is geen verheffend schouwspel, dat in de Belgische Borinage èn in het Bel gische parlement thans wordt geboden als gevolg van de Europese kolencrisis. Het is een schouwspel, dat op onplezierige wijze herinnert aan de fabel van La Fontaine over de krekel die, in tegenstelling tot de mier. in de zomer een vrolijk leventje had geleid en er ellendig aan toe was toen de winter kwam. Voor de Belgische kolenmijnen ook voor de zogenaamde „marginale" mijnen in de Borinage was de afgelopen periode van hoogconjunctuur één lange zomer, waarin zij zich weinig of niet hebben voor bereid op hetgeen hun te wachten stond aan het einde van die heerlijke tijd. Maar nu is het dan zo ver. De koude noorde- wind, waarover La Fontaine sprak, is op gestoken en het „crier famine" is van de Brusselse Wetstraat tot de Franse grens niet van de lucht. Wie de ontwikkelingsgeschiedenis van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal enigszins heeft gevolgd, weet dat dit heel goed voorkomen had kunnen worden. Toen het verdrag van die Ge meenschap in 1951 werd gesloten, accep teerden de landen met de laagste kolen- prijzen, namelijk West-Duitsland en Ne derland, de verplichting een heffing op hun prijzen te leggen, waardoor het ver schil werd verkleind. De opbrengst van die heffing kwam ten goede aan de Bel gische mijnen, die haar zouden besteden aan een sanerings- en moderniseringspro gram, waardoor zij op den duur zónder be schermende maatregelen aan de vrije con currentie op de gemeenschappelijke markt zouden kunnen deelnemen. Gedurende de periode 'van vijf jaar, waarvoor deze over eenkomst gold, heeft België uit dien hoofde ongeveer 215 miljoen gulden van de West- duitse en Nederlandse mijnen ontvangen, van welk bedrag het leeuwendeel (namelijk 198 miljoen) uiteraard door West-Duitsland werd opgebracht. Dit is voor onze kolenmijnen en die van onze Oosterburen natuurlijk een zwaar offer geweest, maar men was bereid het te brengen omdat daarzonder een Gemeen schap et een redelijk evenwichtige prijs situatie en op een grondslag van non discriminatie niet kon worden verwezen lijkt. Maar toen de periode van de heffing eindigde, bleek dat men het gedurende die tijd in België bij het vrolijke gezang van de krekels had gelaten en dat de concur- rentie-positie der Belgische mijnen en vooral van die in de Borinage er geens zins op verbeterd was. De mijneigenaars hadden de hun toegevloeide sommen uit de vereveningsheffing eenvoudig als een extra subsidie beschouwd men zou ook kunnen zeggen: als een (door de meer effi ciënte Nederlandse en Duitse mijnen be taalde!) premie op het gebrek aan effi ciency van hun ondernemingen Dit nieuws kwam echter geenszins als een ver assing. De Hoge Autoriteit van de Gemeenschap heeft er talloze, malen bii de Belgische regering en de Belgische mijnexploitanten op aangedrongen, een nuttig gebruik van de vereveningsheffing te maken door het saneringsprogram krachtig aan te pakken. Maar in haar jaar verslagen heeft zij er keer op keer over geklaagd, dat die aandrang weinig resul taat h 1. In het verslag van april 1958 schreef zij nog: „De hoogconjunctuur, welke onze landen de laatste jaren hebben beleefd, heeft enerzijds een beslissende invloed gehr 1 op de ontwikkeling van de kostprijs in de Belgische mijnen en ander zijds de oplossing van bepaalde aanpas- singsvraarstukken, welke tijdens de over gangsperiode hadden moeten worden ge regeld, vertraagd. De Gemeenschap zou er meer in het bijzonder wel bij zijn gevaren, indien sommige maatregelen eerder waren genomen of sneller waren uitgevoerd". En de voorzitter van de Hoge Autoriteit, Paul Finet, zelf Belg, socialist en voormalig vakverenigingsleider, heeft nog verleden jaar mei verklaard dat een stringent sa neringsprogram voor de marginale Bel gische mijnen niet alleen noodzakelijk was maar zelfs een voorwaarde voor subsi diëring diende te zijn. Thans echter, nu er kort na het weg vallen van de vereveningsheffing ook nog een eind gekomen is aan de hoogconjunc tuur en de kolenvoorraden zich angst wekkend ophopen, schreeuwt men in Bel gië moord en brand. Vooral in socialis tische kringen, hoewel de socialisten, in de vier jaar waarin zij het regeringsbeleid bepaalden, zelf bitter weinig hebben onder nomen tegen de èn van gemeenschapszin èn van een vooruitziende blik gespeende mijneigenaars. De overeenkomst tussen België's binnenlandse en buitenlandse (in dit geval Gemeenschaps-) politiek is hier ver te zoeken. Maar hoe dit ook zij, Bel gië krijgt nu de rekening gepresenteerd voor zijn lakse houding van de laatste jaren. En het heeft allerminst reden om dit zijn partners in de Gemeenschap, of de Hoge Autoriteit, te verwijten. Simon Koster

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 1