Omvang van bedrag zeven maal groter dan aanvankelijk geschat? ainda en het bolknakmysterie WYBERT Wereldnieuws Meer wind met minder mist Minstens f20 miljoen in de zakken van fraudeurs verdwenen" Fa. A. EVERTS S1™5' De nieuwe lening der Gemeentebank ió het zo r' J DONDERDAG 19 FEBRUARI 1959 2 INTERPELLATIE OVER DE SCHROOTFRAUDE Nederlandse maatschappijen in Indonesië overgenomen NOG MEER BLOED Frans-Brits gesprek over de E.E.G. Europese beleggingsfondsen Eurunion en Europavalor Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland Vervoerstarieven moeten openbaar worden gemaakt Bezuinigingen Deli Spoor 99 Vanmiddag komt in de Tweede Kamer bassade te Bonn op de hoogte van het ge- aan de orde de interpellatie van de heren Van der Goes van Naters en Nederhorst (beiden P.v.d.A.) over het beleid met be trekking tot de in Nederland en elders ge pleegde schrootfraude. Omtrent de tech nische en organisatorische aspecten van deze zaak hebben de interpellanten aan de Kamer vooraf schriftelijk enige inlichtin gen verstrekt. Daarin wordt opgemerkt, dat de Hoge Autoriteit van de E.G.K.S. teneinde te komen tot een juiste distribu tie van gekocht schroot binnen de gemeen schap, de schrootvoorziening bevorderd heeft door de import van „derde-landen- schroot" te stimuleren. Dit is alle schroot da', van buiten de gemeenschap komt en 't daarmede gelijk gestelde sloopschroot van schepen waar ook aangetroffen. De prij zen van dit „derde-landen-schroot" lagen aanmerkelijk hoger dan die van intern schroot. Om dit prijsverschil te overbrug gen, heeft de Hoge Autoriteit een vereve- ningskas ingesteld, waarin iedere staalon- derneming jaarlijks een tamelijk hoge bij drage moet storten. Daaruit werden voor iedere gegadigde van het duurdere der de-landen-schroot, na machtiging van de vereveningskas, het verschil met het in terne schroot terugbetaald. Deze pool heette „Office Commun des Consomma- teurs de Ferraille" (O.C.C.F.). Eén controleur Dit O.C.C.F. heeft zijn directiezetel in Brussel, en bijkantoren in de vijf landen der gemeenschap. Voorzitter is de Ne derlander Bentz van den Berg, directeur van de n. v. Kon. Nederlandse Hoogovens en Staalfabrieken. In het E.G.K.S.-ver- drag is sprake van gemeenschappelijke fi nanciële voorzieningen, waarover de Hoge Autoriteit controle en toezicht heeft De portée daarvan was, dat niet geknoeid zou worden met „derde-landen-schroot". Zou men intern schroot daarvoor kunnen doen doorgaan en dus van het O.C.CF, ten onrechte het vereveningsgeld uitbetaald krijgen, dan zou men zich verrijken ten koste van de kas, de staalfabrikanten en door de duurdere grondstoffen indirect de E.G.K.S. Dit nu zo wordt in de in lichtingen van de interpellanten gesteld— is in de schrootfraude inderdaad geschied door omkoping, valsheid in geschrifte en bedrog. Het departement van Economische Zaken was in Nederland aangewezen om de beslissende controle op de herkomst te verrichten. Dat gebeurde bij de directie industrie en handel, hoofdafdeling meta len, op de afdeling ijzer en staal, door één enkele ambtenaar: de refendaris, hoofd der afdeling De schrootfraude aldus de inlichtin gen der interpellanten is op 28 novem ber 1957 aan 't licht gebracht door de han delaar L. Worms, tussenpersoon tussen verschillende aanbieders (waaronder de n.v. „Zeeuwse Metaalhandel) en de Han- sa Rohstoff Verwertung G.M.B.H. te Düs- seldorf (een onderneming van Krupp en van de Hüttenwerke Oberhausen). Deze heer Worms stelde de Nederlandse am- Advertentie Hofdijkstraat 32 - Haarlem - Tel. 12181 lordensstraat 53 - Haarlem - Tel. 12730 ERKENDE GAS-WATERFITTERS Het opnemingsvermogen van de Neder landse kapitaalmarkt is blijkbaar nog steeds niet verdwenen. De obligatie-emis sies van de laatste tijd hebben, zoals men weet, een zeer vlot verloop gehad. De nieuwe 4Vi percent staatslening 1959 a 99 percent uitgegeven, noteert reeds boven pari, de 4*/s percent lening van de Bank voor Nederlmdsche Gemeenten a 97% uit gegeven noteert ongeveer 99'/i percent, de 4% percent obligaties van Scholtens a 99'/ï percent geëmitteerd, doen reeds een agio van meer dan 3 percent en het kan dus niet verwonderen dat de Bank voor Neder- landsche Gemeenten het thans met een lening van 100 miljoen tegen 99 percent waagt, waarbij echter de bepaling is ge maakt dat ook een groter bedrag kan wor den toegewezen. Hierdoor voorkomt men dat voor grote bedragen wordt ingeschreven door hen, die de stukken aanstonds na de toewijzing met winst hopen te kunnen verkopen, of wel dat voor veel grotere bedragen wordt ingeschreven dan men wenst te bezitten. Zo zijn de inschrijvingen op de lening van Scholtens die slechts 2 miljoen groot is, overweldigend geweest en de toewijzing was dienovereenkomstig uiterst gering. Aan de ene kant wordt met het voorbe houd een groter bedrag te kunnen toewij zen dan 100 miljoen door de Bank voor Nederlandsche Gemeenten dus bereikt dat alleen serieuze inschrijvers tot de door hen gewenste bedragen inschrijven, aan de andere kant wordt de kapitaalmarkt als het ware „afgeroomd", nu een 4V2 percent obligatie met 30-jarige looptijd a 99% als een aantrekkelijk beleggingsobject wordt beschouwd. Buitenlandse aandelen De Nederlandse regering is blijkbaar ten opzichte van de kapitaalmarkt tame lijk optimistisch gestemd. Want dezer da gen is ook het verzoek van de introductie van buitenlandse fondsen zich te onthou den in zoverre ingetrokken, dat de Neder landsche Bank voortaan weer bereid is ver zoeken om goedkeuring van de introductie van buitenlandse aandelen hier te lande in overweging te nemen. Al wèèr dus een verruiming van het internationaal beta lingsverkeer, dat op zich zelf beschouwd, mag worden toegejuicht. Het is echter jammer dat vele buitenlandse aandelen, vooral de Amerikaanse, vrij zwaar moe ten worden betaald. wetensconflict waarin hij geraakt was, toen hem gebleken was, dat zijn vaste re latie „Hansa" op grote schaal op van de Zeeuwse Metaalhandel verkregen valse „derde-landen-verklaringen" geld van het O.C.C.F. uitbetaald had gekre gen. Men gaf hem toen de raad Econo mische Zaken op te bellen, waarna de zaak aan het rollen is gekomen. Volgens verklaring van de heer Bentz van den Berg heeft het O.C.C.F. zelf, drie en een halve maand na het bekend wor den daarvan, een onderzoek naar de be weerde onregelmatigheden gelast. Dit is toen opgedragen aan de S.A. Fiduciaire Suisse, een accountantsbureau te Bazel. Voorlopige betalingen? Op 14 oktober 1958 heeft de heer Bentz van den Berg een publieke mededeling over dit onderzoek gedaan. Volgens deze verklaring zou er eigenlijk nog niets defi nitiefs geschied zijn: men zou voorlopige betalingen hebben gekregen „zonder nog documenten ter staving van het verzoek over te leggen". „Voorlopige betalin gen... waarbij overlegging van documen ten niet nodig was" Onder aanhaling van de voorwaarden van het O.C.C.F. merken de interpellanten in hun notitie op, dat het er daarin niet zo „voorlopig" uitziet De omvang der fraudes Een tweede verschil ligt volgens de in terpellanten in de schatting van de om vang der fraude. In een eerste rapport schatte de heer Spierenburg, vice-voorzit- ter van de Hoge Autoriteit de fraude op ongeveer 22.000 ton. Later heeft de heer Spierenburg het onderzoek in 'eigen hand genomen. De jongste verklaring van de Hoge Autoriteit van 15 januari 1959 doet zien, dat ten aanzien der reeds uit gezochte 2.1 miljoen ton „is komen vast te staan, dat voor 32 pet daarvan voldoen de documentatie omtrent de oorsprong aanwezig is" dus voor 68 pet. niet. zo stelt de notitie der interpellanten vast. Voor 17 pet. is vrijwel geen enkele van de ver eiste documenten geproduceerd. Wanneer men aanneemt, dat voor de helft van die 68 pet. de zaak nog in orde kan komen, en enige verzuimen door de vingers kunnen worden gezien, dan zou het quantum, waarvoor ten onrechte pe- rekwatie is verleend, 714.000 ton belopen. Neemt men alleen de 17 pet., waar niets van deugt, dan is dat 357.000 ton. Aange zien het perekwatiebedrag per ton onge veer 57.- bedraagt zou er dan voor 20 a 40 miljoen in de zakken der fraudeurs terecht zijn gekomen. Echter: het onder zoek door de Hoge Autoriteit zal zich uit strekken tot de gehele periode der schroot- perekwatie, dus van 1 april 1954 tot 1958 en over alle geperekweerde hoeveelheden, dus niet slechts 2,1 miljoen ton, maar cir ca 14 miljoen ton. Zal dan de fraude ook blijken zeven maal zo hoog te zijn? zo vra gen de interpellanten in hun notitie aan de Kamer. Fictief schroot Terwijl eerst, met valse papieren, pe- rekwatie verkregen werd door intern schroot te laten doorgaan voor „derde- landen-schroot" gebeurde dit blijkbaar vervolgens met schroot, dat helemaal fic tief was. Het vermoeden bestaat, dat een aantal andere schepen, waarvoor pere- kwatie is verkregen, wel bestonden, doch op de bodem der zee lagen en daar nog liggen. Voorts was er een groot aantal lacunes, die tot fraude hebben kunnen leiden, doch waaromtrent het onderzoek nog gaande is. De heer Spierenburg zet het onderzoek voort. Reeds nu hebben enige handela ren zelf afstand van het recht op perekwa- tie gedaan. Voor zover dit Nederlanders zijn aldus de notitie der interpellanten zou een strafrechtelijk onderzoek hier dus gemakkelijk vallen. De (stilzwijgende) bekentenis van de fraude is daar reeds aanwezig. Alle werkzaamheden, die in het verle den zijn verricht door de Nederlandse han delsfirma's Lindeteves, Jacobson en Van den Berg, de Internationale Crediet- en Handelsvereniging „Rotterdam" en de Borsumij, zijn met ingang van 1 januari van dit jaar overgenomen door vier han delsmaatschappijen van de Indonesische regering, die hiertoe speciaal in het leven zijn geroepen, aldus meldt Agence France Presse. De directeuren van de nieuwe Indone sische handelsfirma's is woensdag opge dragen alle werkzaamheden van de vier Nederlandse ondernemingen over te ne men, met inbegrip van hun filialen en dochterondernemingen in de gehele archi pel. De activiteiten van Lindeteves zijn over genomen door „Indestins", van de Borsu mij door „Indëvitra", van de Handelsver eniging ..Rotterdam" door „Satya Negara" en van Jacoberg door „Yuda Bakti". Alle aandelen van de nieuw opgerichte Indo nesische handelsfirma's zijn in handen van het ministerie van Handel en de B.U.D. (een bureau voor handelszaken, dat na de anti- Nederlandse campagne in december 1957 alle Nederlandse handelsondernemingen in de Archipel heeft „overgenomen". Een der gevolgen van de overneming dei- werkzaamheden van de vier grootste Ne derlandse handelsondernemingen in Indo nesië zal zijn. dat opnieuw invoervergun ningen, via nieuwe Indonesische handels zaken. zullen worden verleend aan deze Nederlandse firma's. DE verdeling van het menselijk bloed in vier bloedgroepen AB, A, B en O, zoals na het baanbrekende werk van Landsteiner in het begin van deze eeuw werd vastge steld, heeft niet lang standgehouden. Want reeds in 1911 hebben Von Dungern en Hirszfeld de bloedgroep A kunnen splitsen in twee subgroepen A 1 en A 2, met de antigenen a 1 en a 2. Deze subgroepen zijn voor de praktijk weliswaar van weinig be lang, omdat het antigeen a 2 uiterst, zeld zaam voorkomt, maar desondanks kunnen hierdoor fouten ontstaan in de bloedgroepsbepaling en kun nen moeilijkheden bij de bloedtransfusie ontstaan. In 1928 hebben Landsteiner en Levine bovendien nog twee andere stoffen in het bloed aangetoond, die eveneens aan leiding tot klonteren kunnen geven, indien zij in een organisme worden gebracht waar zij een vreemd element zijn. Zij zijn onafhankelijk van het ABO- systeem en hebben voor de bloedtransfusie geen enkele, praktische betekenis, omdat zij alleen bij dieren worden opgewekt, in dien deze met mensenbloed worden inge spoten. Daarom dragen deze antigenen de wat buitenissige letters N. M en NM. Van veel meer betekenis is een heel complex van antigenen die in het bloed van de mens werd ontdekt in 1937. Het was geen toevallige vondst, want het was destijds reeds bekend dat bij dieren (onder andere schapen) bloedgroepfactoren in de rode bloedlichaampjes voorkomen, welke ook bij de mens worden aangetroffen. Bij hun proefnemingen vonden Landsteiner en Wiener dat men door het inspuiten van konijnen met bloedlichaampjes van een aap krachtige anti-lichamen tegen de bloedgroepfactoren M en F kon opwekken. Voortbouwende op deze vondst, achtten zij het mogelijk ook bij de mens nieuwe A bloedgroepfactoren te ontdekken. En inder daad bleek, dat door het inspuiten van bloedlichaampjes van de aap Macacxis rhe sus bij guinese biggetjes een serum ont stond. .dat na zuivering in 85 percent van de gevallen met menselijke rode bloed lichaampjes reageerde. Zij noemden die nieuwe factor, die in 194Ö werd bekend gemaakt, de Rhesusfactor (naar het aapje Macacus rhesus). Wanneer het bloed van een bepaalde persoon dit antigeen blijkt te bezitten (en dat. is in ons land bij 85 per cent van de mensen het. geval dan noemt men hem rhesus- positief. De overige 15 per cent hebben die factor niet en in dat geval spreekt men van rhesusnegatief. Bij de bloedtransfusie dient hier mee rekening te worden ge houden, want wanneer rhesus- positief bloed in een rhesusnegatief orga nisme wordt gebracht komt er een vreem de stof in de bloedbaan. Tenslotte zijn er nog enige bloedgroepfactoren die praktisch van minder belang zijn, zoals de factoren P, Q en S, waarvan de laatste de eigen schap heeft de bloedgroep-specifieke sub stantie in het lichaamsvocht uit te schei den. Hoe het ook zij, wanneer de volledige bloedgroepformule van iemand tot uit drukking moet worden gebracht, dienen daarin de factoren A 1, A 2, B, O, M. N, Rh, P, Q en S te worden verwerkt, zodat met de thans bekende antigenen 1728 ver schillende combinaties kunnen worden vastgesteld. Daardoor is de kans om twee individuen met. dezelfde constellatie aan te treffen veel minder groot. Laten we nu eens zien, welke gevolg trekkingen uit dergelijke onderzoekingen gemaakt zijn. Daarover een volgende keer. (Nadruk verboden). H. Pétillon Britse en Franse deskundigen zyn in Farfjs besprekingen begonnen over de mo gelijkheid dat Frankrijk aan Engeland en kele van de handelsvoordelen zal toestaan welke het aan zijn vijf medeleden der E.E.G. toestaat. Volgens Franse kringen zijn voorberei dende gedachtenwisselingen gevoerd voor deze onderhandelingen, die enkele dagen zullen duren. Van O.E.E.S.-zijde werd ver klaard, dat de andere niet tot de gemeen schappelijke markt behorende landen het resultaat van de Frans-Britse onderhan delingen zullen afwachten, alvorens zelf ernstige onderhandelingen te beginnen over de economische betrekkingen met de E.E.G. Het „Syndicat Européen d'études et de financement", waaraan wordt deelgenomen door een aantal bankiershuizen en finan ciële instellingen in de Europese Economi sche Gemeenschap, heeft besloten een „open end"-beleggingsfonds genaamd „Eurunion", op te richten. Het vermogen van dit fonds zal worden belegd in Euro pese waarden, met name in aandelen van grote ondernemingen gevestigd in de lan den behorende tot de E.E.G. De initiatiefnemers (voor Duitsland: de Berliner Handelsgesellschaft, voor Frank rijk: de Crédit Commercial de Franc-e en de Compagnie Financière, voor België: de Banque Lambert en de Compagnie d'Outre- mer pour l'lndustrie et la Finance, voor Italië: de Banca di Credito Finanziaro „Mediobanca" en voor Nederland. Pierson, Heldring en Pierson, hebben in verband hiermede een te Luxemburg gevestigde be heermaatschappij opgericht, welke onder hun leiding en verantwoordelijkheid met het beheer van het fonds zal zijn belast. Participatiebewijzen „Eurunion" zullen in elk der E.E.G.-landen doorlopend verkrijg baar worden gesteld bij de kantoren dei- initiatiefnemers. Door .dit. novum zal „Eurunion" zich onderscheiden van alle andere soortgelijke beleggingsfondsen. Het ligt in de bedoeling bovenvermeld fonds ter beurze van Amsterdam te introduceren. Nadere gegevens zullen worden gepubli ceerd in een binnenkort in ieder betrokken land te verschijnen prospectus. Zaterdag sluit op de Zwitserse beurzen de verkoop van een eerste serie participa tiebewijzen in 't internationale beleggings fonds „Europavalor". In de portefeuille van dit fonds zullen de aandelen van een endertig vooraanstaande ondernemingen in de zes Euromarktlanden alsmede van vier Britse ondernemingen zijn opgenomen. Het initiatief tot dit beleggingsfonds is genomen door een Zwitsers banksyndicaat. De par ticipatiebewijzen worden aangeboden tegen een basiskoers van 100 Zw. frank. Als Ne derlandse fondsen zijn vertegenwoordigd de Amsterdamsche Bank, Philips Gloei lampenfabrieken, Koninklijke Olie en Uni lever n.v. De decentralisatie bij Krupp Verscheidene leden van het Engelse Lagerhuis hebben er bij de regering op aangedrongen de Westdïiitsè industrieel Krupp geen uitstel te ver lenen bij de decentralisatie van zijn bedrijf. De minister van Staal voor buitenlandse zaken Orms-' bv-Gore antwoordde dat Krupp geen uitstel was verleend maar dat een gemengde commissie als bedoelde bij de conventie van Bonn op aanvrage verlenging van de periode zou kunnen toestaan. Aangetoond moet dan worden dat zonder verlen ging de belangen niet op redelijke voorwaarden en op een basis die verenigbaar is met het Duitse openbare belang en zonder verstorende invloed op de Duitse kapitaalmarkt, verkocht kunnen worden. De duwvaart De duwvaart op de Benedenrijn kan in tech nisch en nautisch opzicht als geslaagd worden beschouwd. Tot deze conclusie zijn de twee Ne derlandse en de twee Duitse Rijnrederijen geko men die tezamen de duwboot „Wasserbüffel" met de vier bijbehorende bakken sinds eind oktober 1957 exploiteren. Deze samengekoppelde eenheid vaart week in week uit. heen en weer op het tra ject Rotterdam—Ruhr. Van de eerste vaart af tot eind december 1958 zijn er veertig opvarende reizen gemaakt, waarbij ongeveer 200.000 ton ijzererts werd vervoerd. De gemiddelde vaartijd bedroeg opvarend 38 uur en ledig terug 20 uur. Snoepjes De suikerwerkindustrie R. Smith n.v. te Rotter dam, het bedrijf dat voor de oorlog tal van va derlandse snoepwinkels van lekkernijen voorzag speciaal in de cent- en halve cent-klasse, heeft in Overschie te Rotterdam een nieuw bedrijf in gebruik genomen. Aangepast aan de eisen van de tegenwoordige jeugd is thans een van de belang rijkste artikelen de blaaskauwgom. Hét nieuwe pand met inrichting heeft een miljoen gulden gekost.. De helft van de produktie is voor export bestemd. Du Pont de Nemours International Door E. I. Du Pont de Nemours and Co. is een Zwitserse verkoopmaatschappij opgericht, de Du Pont de Nemours International, welke te Genève is gevestigd. De Zwitserse maatschappij zal me dewerken aan het maken van plannen voor en de uitvoering van Europese verkoopprogramma's voor produkten die door de dochtermaatschap pijen van Du Pont in Europa worden vervaardigd en voor vele produkten. die de moedermaatschap pij in de Verenigde Staten produceert. Euratoom en Amerika De overeenkomst inzake samenwerking tussen Euratoom en de regering der Verenigde Staten, welke op 8 november 1958 te Brussel werd on dertekend. is woensdag van kracht geworden door de uitwisseling van diplomatieke nota's tussen de voorzitter der Euratoomcommissie Etienne Hirsch en de ambassadeur van de Verenigde Staten te Brussel. Lening voor Pakistan De Verenigde Staten zullen Pakistan 56,5 mil joen dollar lenen voor de bouw van krachtsta tions. landaanwinningsprojecten en ontwikkeling van de spoorwegen. De rente bedraagt 3'i per cent. Het bedrag kan worden terugbetaald in rupees. (UPI) 23. Met veel vertoon van macht, nam de agent de verontwaardigde speurder mee. „Ik ben de beroemde detective Pat O'No- zell", riep Pat wit van drift, „je stoort me midden in een belangrijke zaak! Ik kan al mijn handelingens verklaren!" „Dat doe je dan maar op het bureau", antwoordde de agent onverzettelijk, „vooruit! Doorlopen!" Panda keek het tweetal bedrukt na. „Het spijt me erg voor Pat", dacht hij, „maar ik kan hem nu niet helpen. Bovendien moet ik eerst proberen om de bolknak van professor Kalker tussen al die sigaren te vinden". En hij ging terug in de winkel, waar de winkelier moedeloos bezig was, om wat orde in de rommel te scheppen. „Zal ik het voor u opruimen?"vroeg Pan da. „Wil je dat voor me doen?", riep de winkelier blij verrast, „dat is aardig! Graag hoor! Ik zal je er wat voor geven!" „Ik heb alleen niet veel verstand van sigaren", vervolgde Panda. „U moet me dus wel zeggen, in welke kistjes ze thuis horen". „Dat sorteer ik morgen wel", antwoordde de winkeligr, „stop alles maar zo'n beetje bij elkaar. Ik sluit de zaak nu, want ik kan voor vandaag geen sigaar meer zien!" En Panda bleef alle-n in de winkel achter, om te proberer uit de chaos wijs te worden Maatregel van Hoge Autoriteit (Van onze Haagse redacteur) De Hoge Autoriteit van de Europese Kolen- en Staalgemeenschap heeft een be langrijke beslissing genomen over de weg- vervoertarieven voor kolen en staal. Deze zullen voortaan openbaar gemaakt moeten worden. De regeringen zijn nu verplicht hetzij zelf schalen, vrachtprijzen en tarief bepalingen te publiceren, hetzij de ver voerders te verplichten om schalen, vrachtprijzen en tariefbepalingen te publi ceren ofwel mee te delen aan de Hoge Autoriteit. Het gevaar is namelijk zeer reëel ge bleken, dat de vroegere beschermende nationale in- en uitvoertarieven in de ver- voerprijzen gecamoufleerd worden. Tot nu toe was het de Hoge Autoriteit onmo gelijk met. de regeringen over de wijze dei- openbaarmaking overeenstemming te be reiken. Het thans genomen besluit be tekent dan ook, dat men in Luxemburg de langdurige onderhandelingen moe is en zijn in het KSG-verdrag gegeven bevoegd heden gaat uitoefenen. De Hoge Autoriteit heeft niet de manier van de rechtstreekse publikatie der tarie ven door de ondernemers gekozen. De ver voerders zullen aan de Hoge Autoriteiten de tarieven moeten meedelen waartegen zij op een bepaald traject hebben gecon tracteerd. De verladers van kolen en staal zullen bij de KSG in het vervolg kunnen vernemen wat het laagste tarief was dat voor een bepaalde verbinding gold. De vervoerders blijven echter vrij in het wij zigen van hun tarieven, zelfs een dag na de bekendmaking daarvan. Bovendien mo gen zij altijd vijf percent naar boven of beneden van de bekendgemaakte prijzen afwijken. Uiteraard betekent de bekend making der tarieven, zelfs al zou de ver voerder reeds het plan hebben daarvan af te wijken, dat de verladers meer houvast wordt geboden dan thans het geval is. Advertentie VERFROLLERS (SCHUIMPLASTIC) De directie van de n.v. Deli Spoorweg .Maatschappij zal in 1959 de kosten van het hoofdkantoor te Amsterdam verder terugbrengen tot 30.000 (v.j. 68.035), al dus werd aandeelhouders in de jaarver gadering medegedeeld. In komende jaren zullen geen uitgaven meer worden gedaan ten behoeve van het Indonesische bedrijf Deze beliepen over 1958 181.580. Het kan- töörgebómv ië: op di'ie kamers na geheel verhuurd. Het personeel is tot een minimale sterkte gereduceerd. Er zijn werkzaam heden voor derden aangetrokken, waar voor betaald wordt. Voorts hebben com missarissen besloten af te zien van een honorarium. Het bestuur is van mening het jaren vol te kunnen houden met dit directie-apparaat in eenvoudigste vorm, die wordt gehandhaafd met het oog op de onderhandelingspositie bij een eventuele overneming van het bedrijf door de Indo nesische autoriteiten. Van bestuurszijde werd het niet aannemelijk geacht dat de maatschappij reeds voorkomt op de lijst van genationaliseerde ondernemingen, die de Indonesische autoriteiten bezig zijn sa men te stellen. In de concessievoorwaarden is een bepaling opgenomen, dat bij natio nalisatie de staat een bedrag van 55 miljoen zal uitkeren. De taxatiewaarde ligt dus vast. Voorspellingen óver een spoedige nationalisatie werden echter moeilijk en gevaarlijk geacht. Hoewel er geen officieel contact is, heeft de directie vernomen dat het bedrijf nog goed loopt. Advertentie Voorkom heesheid door regelmatig gebruik van Onzichtbaar. De Poolse politie heeft in Silezië agenten van de Amerikaanse geheime dienst gearresteerd, die met onzichtbare inkt geschreven inlichten over militaire en andere staatsgehei men hebben gezonden naar een adres in de Duitse bondsrepubliek. Volgens het Poolse persbureau, P.A.P. zijn de agenten geworven door een ambtenaar van de Amerikaanse geheime dienst die Polen als toerist heeft bezocht. Gemeenschappelijk belang. President Eisenhower is te Acapulco in Mexico aangekomen voor besprekingen van twee dagen met zijn Mexicaanse ambt genoot Lopez Mateos over een aantal kwesties van gemeenschappelijk be lang. Er is geen agenda. Niet één. De middelbare school van War ren County in de Amerikaanse staat Virginia is heropend, toegankelijk voor blanken en negers. Er kwamen 22 ne gerscholieren, maar van de 800 blanke leerlingen niet een. Zij bleven op de noodscholen. Ongeregeldheden deden zich niet voor. In drie andere steden van Virginia, Norfolk, Arlington en Alexandria werden onlangs tien scho len voor blank en zwart opengesteld. Daar keerden de blanke leerlingen wel terug. Centrale. „Tass" meldt, dat onder de ijs vlakten in West-Siberië uitgestrekte warmwaterbronnen zijn ontdekt, die de Russen in de toekomst willen gebruiken voor het verwarmen van steden en broeikassen. Super-hennen. Tass meldt, dat op een boerderij in de omgeving van Moskou super-hennen worden verkregen, door eieren voor het bebroeden aan radio actieve straling bloot te stellen. Het broeden wordt met vier uur bekort en er worden grotere kuikens geboren. In latere generaties ontstaan er hennen rlie meer eieren leggen dan de kippen, die op normale wijze het levenslicht aanschouwden. Koning Kwiek. Rode-Kruisfunctionarissen hebben de 327 zigeuners die zonder visa uit Polen in West-Duitsland zijn aange komen meegedeeld dat zij niet zullen worden teruggezonden. Enkele zigeu ners dreigden hun kinderen voor de trein te gooien, indien zij gedwongen zouden worden terug te keren. Volgens een Westduitse zigeuner bevindt zich Koning Kwiek O" der de aangekomenen. Verbetering. Premier Ferenc Muennich van Hongarije heeft in het Hongaarse parlement verklaard, dat er tekenen zijn die duiden op een verbetering van de betrekkingen tussen Hongarije en de Verenigde Staten. De Hongaarse re gering heeft de vorige maand gezegd dat zij gedwongen was de activiteit van het Amerikaanse gezantschap in Boe dapest te beperken. Buurlanden. De Albanese regering heeft bij Joegoslavië geprotesteerd naar aan leiding van een proces waarbij een Al banees door een Joegoslavische recht bank op beschuldiging van spionage werd veroordeeld. Intussen heeft de Al banese zaakgelastigde te Belgrado ge weigerd een nota in ontvangst te ne men, waarin Joegoslavië zich er over beklaagt dat Albanië door spionage en sabotage tegen het bewind van Tito ageert. Pionier. De Portugese luchtvaartpionier admiraal Carlos Viegas Gago Coutin- ho, die in 1922 als een van de eersten over het zuidelijke deel van de Atlan tische Oceaan vloog, is op negentigja rige leeftijd te Lissabon overleden. Ku Klux Klan In Kaapstad is een afdeling van de Ku Klux Klan opgericht, die zijn leden, in vol ornaat, regelmatig in het bosachtig gebied buiten de stad rond om een brandend kruis verzamelt. Tot dusver heeft deze groep niet meer ge daan dan pamfletten rondbrengen en vergaderen. Verband. Amerikaanse geleerden zijn er in geslaagd een bepaald verband aan te tonen tussen het optreden van enke le varianten kanker en het inkomen. Het blijkt dat in de lagere inkomens groepen kanker in de slokdarm- en ademshalingsorganen meer voorkomt dan in groepen met hogere inkomens. Onderwereld. Irving Mishel heeft voor een commissie van onderzoek van de Ame rikaanse Senaat getuigd dat de Ameri kaanse industrie van muziekautoma ten en gokmachines vele miljoenen dol lars heeft geleend aan figuren uit de onderwereld, die zich bezighouden met handel in verdovende middelen, ontucht en exploitatie van speelhuizen. Er wordt volgens de getuige een rente berekend tot 198 percent. Over Midden-Europa en het oostelijk deel van de oceaan strekt zich een krach tig gebied van hogedruk uit. Hierin ko men twee Kernen voor, beide met een ba rometerstand van 1041 mb. De ene ligt bo ven Tsjecho-Slowakije de andere nabij de westkust van Ierland. Laatstgenoemde kern beweegt in oostelijke richting, maar neemt in betekenis af. Dit hangt samen met de aanwezigheid van een depressie bij IJsland. Deze trekt in oostelijke rich ting en doet in een groot gebied de baro meter sterk dalen. Het gevolg hiervan is, dat op het noordelijk deel van de Noordzee de luchtdrukverschillen snel toenemen en de west-zuidwestenwind tot storm of zware storm zal aanwakkeren. Ook in deze omgeving komt er iets meer wind. Het ziet er daarom naar uit, dat de mist, die de komende nacht opnieuw zal ontstaan, zich morgen minder gemakke lijk zal kunnen handhaven dan vandaag. Ook de kans op opklaringen wordt nu iets groter. WEERRAPPORTEN Vrydag 20 februari Zon op 7.47 uur, onder 18.02 uur. Maan op 15.04 uur, onder 5.39 uur. 23 febr. Maanstanden 9.54 uur volle maan. Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 19 februari Hoog water 0.29 en 13.00 uur. Laag water 8.12 en 20.54 uur. Vrijdag 20 februari Hoog water 1.35 en 13.56 uur. Laag water 9.20 en 21.54 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Temperaturen buiten- M en binnenland heden si morgen 7 uur Neerslag: óf sl laatste 24 uur Si 1 s| a-S Den Helder dichte mist wzw 2 0,1 Ypenburg mist windst. 1 0 Vlissingen mist zw -1 0 Eelde mist wzw 1 0,2 Twente mist w -1 0,1 De Bilt mist w -1 0,1 Eindhoven dichte mist w -2 0,1 Vlv. Z.-Limb dichte mist w -3 0 Helsinki geheel bew wnw -2 0 Stockholm onbewolkt w 0 0 Oslo onbewolkt nno -3 0 Kopenhagen geheel bew wnw 2 0 Aberdeen zwaar bew. windst. -1 0 Londen mist windst. -2 0 Amsterdam mist zzw 1 0 Brussel mist windst. -4 0 Luxemburg onbewolkt windst. -1 0 Parijs mist windst. -2 0 Bordeaux mist o 3 0 Grenoble onbewolkt windst. -3 0 Nice onbewolkt n 7 0 Berlijn geheel bew. w 1 0 Frankfort mist zzw -1 0 München mist zzw -6 0 Ziirich mist windst. -5 0 Genève onbewolkt windst. -4 0 Locarno onbewolkt windst. -3 0 Wenen onbewolkt wnw 1 0 Innsbruck onbewolkt verand. -7 0 Rome onbewolkt windst. 2 0 Ajaccio onbewolkt ono 3 0 Madrid onbewolkt windst. -2 0 Mallorca onbewolkt n 3 0 Algiers licht bew. zzw 4 0

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 2