Uitvoerige agenda ondervindt weinig tegenstand in Haarlemse raad Haarlemse raadsfractie nam afscheid van twee leden halfzware shag halSzware Neon I^rouueI) Haarlem leent vijf miljoen gulden Vijfde gemeentelijke ulo-school nodig Reino Hongaars duo in Minerva-Theater Peter de Wit Burgerlijke Stand van Haarlem Nieuwe directeur van de Stadsbibliotheek UIT STAD EN STREEK Mr. G. v. d. Bergh volgt mr. De Leeuw in raad op urn waar u dubbel van geniet! 40 jaar korpsdirigent Bussen van lijn 3, 4 en 11 stoppen aan de Raaks Studentenkoor St. Sergius komt naar Haarlem Ir. A. Ingwersen Vonnis in zedenzaak G. L. Tichelman exposeert in Bloemendaal Deelnemers weren zich taai tegen pogingen om uit te lopen DONDERDAG 19 FEBRUARI 1959 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT DE HAARLEMSE RAAD heeft zich woensdagmiddag tamelijk snel door een omvangrijke agenda die echter weinig punten van groot belang omvatte heengewerkt. De heer Albrecht (Arb.) was voor het het laatst aanwezig, zij het niet meer als raadslid, omdat hij maandag geïnstalleerd is als burgemeester van Gieten. De voorzitter, burgemeester mr. O. P. F. M. Cremers, wijdde enige waarderende woorden aan de afscheidnemende fractievoorzitter. „Uw stem hoorden wij vaak en gaarne. Voor vele raadsleden was u een voorbeeld van naleving van het reglement van orde," aldus mr. Cremers, die de heer Albrecht dank zegde voor diens juiste en correcte wijze van debatteren. De heer Albrecht herinnerde er in zijn antwoordrede aan, dat er één zin in het regle ment van orde was, die voor hem provocerend werkte en die hij dan ook altijd met veel genoegen heeft overtreden. Het was de zinsnede „Geen spreker zal in zijn rede gestoord worden." Voorts bood hij zijn verontschuldiging aan voor het feit dat hij in 1942 het stadhuis was binnengedrongen met behulp van een stads- stempel, dat hij nooit heeft teruggegeven. Over één punt bleek slechts stemming nodig te zijn. Het was het voorstel een houten noodgebouw voor de Dr. van Voorthuysenschool te stichten op de Park laan. Verscheidene raadsleden vonden het gevraagde krediet te hoog en boven dien waren zij van mening, dat het plantsoen niet mocht worden opgeofferd. Met 26 tegen 8 stemmen werd het voorstel tenslotte aangenomen. Voorts ging de raad zonder veel discussie een lening aan van vijf miljoen gulden tegen een rente van 4t4 percent per jaar met een looptijd van veertig jaar. De andere voorstellen wernen alle zonder of met geringe discussie aangenomen. De benoemingen feschiedden conform de voorstellen. Als opvolger van de heer Albrecht werd e heer G. Jansen als lid van de raad toegelaten. Het voorstel een houten noodgebouw voor de Dr. Van Voorthuysenschool voor buitengewoon onderwijs op de Parklaan te stichten, ontmoette nogal wat bezwaren. De heren P i e 1 a g e (Arb.), Van den Berg (Prot.Chr.), Bettink (V.V.D.) en Van Vel sen (K.V.P.) waren niet enthousiast over de plaats. Zij betreurden het, dat een deel van het plantsoen moest worden op geofferd. De heren Van den Berg en Bet- tink vonden het gevraagde bedrag van 58 mille te hoog. De eerste was van mening, dat men daarvoor zelfs een noodgebouw voor een middelbare school zou kunnen zetten. De heer Van Velsen stelde voor de noodschool te bouwen op de speelplaats van de Ketelaar-muloschool en de fietsen bergplaats van deee school te verplaatsen naar de plaats waar later de rioolwater zuiveringsinstallatie komt. Wethouder Geluk stelde, dat B. en W. evenmin enthousiast over de plaats van het gebouw waren. Er was echter geen andere keuze mogelijk. De Van Voorthuy senschool zou per 1 april uit het gebouw van de voormalige Doopsgezinde school moeten gaan en daarom was haast geboden, aldus de wethouder. Een compromisvoor stel van de heer Pielage om een principe- voorstel te nemen, waarna B. en W. de mogelijkheid van een andere oplossing zou den kunnen zoeken, achtte de heer Geluk alleen aanvaardbaar als dit onderzoek reeds na een dag kon worden voltooid. Daarop werd hét'voorstel van B. en W. ir. stem ming gebracht. Met 26 tegen 8 stemmen werd het aangenomen. Tegen stemden': "de heren Vink, Bettink, Fib.be en Lichten- veldt (V.V.D.Van Velsen, Vos en Vissers (K.V.P.) en Pielage (Arb.). Uitbreidingsplannen De nota inzake de voorbereiding van uit breidingsplannen gaf de heer Van 1. i e m t (K.V.P.) aanleiding nog even terug te komen op de voorgeschiedenis van de tot standkoming ervan. Hij vond de voorge stelde procedure verbeterd en verfijnd, maar noemde de door B. en W. toegedachte aandacht voor de levensbeschouwelijke richtingen ten aanzien van het uitbrei dingsplan Schalkwijk overdreven. Hij toonde aan, dat er alleen overleg geweest is ten aanzien van de kerkenbouw, maar dat het op 20 januari 1958 uitgebrachte rapport een hele tijd is blijven liggen, waardoor dit niet terdege kon worden behandeld. De heer Spek (Prot.Chr.) was het met. de K.V.P.-spreker eens en vroeg zich af of de raad later nog gelegenheid zou krijgen het schetsontwerp van het uitbreidings plan goed te keuren, aangezien dit in de informele vergadering, waar het plan ter sprake was gekomen, niet gebeurd is. Ook de heer Stoffels (V.V.D.vroeg zich af, hoe deze procedure in de praktijk zal worden uitgevoerd. Hij wilde geen openbare vergadering, voordat het plan ter visie zal zijn gelegd. Wethouder Happé gaf in zijn antwoord toe, dat er een periode geweest is, ge durende welke een bepaald rapport lange tijd op het stadhuis heeft gelegen. Hij schetste uitvoerig de gang van zaken, die tot de nota over de procedure bij uitbrei dingsplannen heeft geleid en meende, dat het moeilijk werken zou zijn, als de raad teveel zou worden ingeschakeld. Het plan Schalkwijk was extra moeilijk geweest, omdat deze stadswijk voor een deel behoef ten zou moeten opvangen, die voor de ge hele stad, of zelfs voor de hele streek be staan. Op een gegeven ogenblik van het vooroverleg heeft de Rooms-katholieke Situeringscommissie terecht gemeend zich te moeten wenden tot B. en W., aangezien het een beleidskwestie betrof. Dit heeft geleid tot de eerdergenoemde stagnatie, omdat het rapport te lang op het stadhuis is bestudeerd. Overigens is het contact met de R.-K. Situeringscommissie weer her steld. Wat de praktijk betreft meende de heer Happé, dat de procedure van elk geval afzonderlijk zal moeten afhangen. Het zou zelfs mogelijk moeten zijn voor de raad om beslissingen te nemen tijdens informele bijeenkomsten. Bij het vooroverleg zouden aldus de wethouder geen beleidsvragen aan de orde mogen komen. Kamermuziek Naar aanleiding van het voorstel tot garantieverlening voor het Haarlemse Co mité van Kamermuziek betreurde mevrouw Van Rappard-Kobus (V.V D.) het, dat er in Haarlem zo weinig belangstelling voor goede kamermuziek was. Zij vroeg zich af, hoe dit kwam en meende, dat een vroegtijdige bekendmaking van het pro gramma voor een seizoen wellicht gunstig zou kunnen werken. „Hoe kan er een ga rantie voor zes concerten worden, gegeven, terwijl er nog maar vier zijn te verwach ten?" De heer K n a p e (K.V.P.) achtte het niet juist, dat sommige groepen (verenigingen) lagere toegangsprijzen behoefden te betalen voor concerten, die door de gemeente wor den gegarandeerd. Ook de heer Voogd (Arb.) betreurde de geringe belangstelling voor kamermuziek, maar hij geloofde, dat stimulering door de overheid hier zou kunnen helpen. Een belemmerende factor vond hij, dat in Haar lem geen geschikte accommodatie te vinden is. Dit vond ook wethouder Geluk een groot nadeel. Bovendien werkt de omstan digheid, dat er geen afdeling kunstzaken op het stadhuis is, belemmerend, aldus de heer Geluk. Hij releveerde nog eens de geschie denis van de kamermuziekuitvoenngen in Haarlem, die vroeger door Toonkunst wer den georganiseerd. Het verschil in toe gangsprijzen achtte hij om psychologische redenen gewenst. De aanleg van gemeenschappelijke tuinen bij een complex in Delftwijk gaf aanleiding tot een principieel debatje. De heren Mar selis Hartsinck (Prot.Chr.) en Rood (K.V.P.) waren bevreesd, dat de aanleg en het onderhoud door Hout en Plantsoenen deze gemeentelijke dienst te groot zouden maken. Zij bepleitten de inschakeling van particuliere hoveniers. Zij vonden het niet juist, dat de bewoners extra kosten moes ten maken voor tuinen, waar de gemeen schap in haar geheel profijt van heeft. De heer Marselis Hartsinck geloofde, dat het beter zou zijn als Hout en Plantsoenen Advertentie 99 99 REINIGT REIN Abonnement voor het wassen van Ramen. Jaloezieën enz. Telefoon 16254 BEVALLEN van een zoon: 17 febr.: B. A. Stolk-Elshof; 18 febr.: A. P. Klasen- Serné; A. G. Kok-van der Veldt. BEVALLEN van een dochter: 17 febr.: C. M. van Nieuwland-Loerakker; H. P. Houtkamp-Preenen. ONDERTROUWD: 18 febr.: C. J. P. M. Breugelmans en T. M. Spierings; S. .J. Steenkist en II. I-I. Bouwman; F. W. J. Damave en C. A. M. de Goede; T. J. van der Putte en M. A. Carrière; W. J. van Ketel en M. Noordhoek; R. Zoutman en A. C. Roosen; J. van der Noll en S. G. Stadman; A. H. Bakker en H. J. Bosveld; J. Beverwijk en H. D. Meijboom; B. P. A. Jansen en H. van Sluis; J. Zwart en H. Vlaar. GETROUWD: 18 febr.: J. Baltes en T. M. F. Langeveld; P. Jonkman en M. E. Berg- mann; L. F. Talossy en B. Polgar; P. J. van Leuven en M. T. Launsbach; P. G. Reeu- wijk en A. Grote; H. F. G. Dunselman en P. J. Stammeijer. OVERLEDEN: 16 febr.: J. J. Blokker- Vreedenburg, 75 j., Junoplantsoen; A. Zwart-Pardon, 63 j., Gen. de la Reijstraat; M. v. Dam, 30 j., Kamperlaan; 17 febr.: H. Wals-Roele, 82 j., Ted van Berkhout straat; E. M. H. Becker-Thiirmer, 71 j Dutrystraat; H. R. N. Los, 3 j., Wilhel- minapark 16. zich bij een uitbreiding van haar taak eerst zou wijden aan het Theemsplein dat al jarenlang braak ligt. De heer Pielage (Arb.) was het met deze sprekers niet eens en achtte onder houd door de gemeente het meest gewenst. Ook wethouder Happé meende, dat de gemeente goedkoper de verzorging ter hand kon nemen dan particuliere hoveniers. Hij vond een betaling van twee derde dei- kosten door de bewoners alleszins redelijk. Mevrouw Van der Wall-Duyven- d a k (Arb.) en de heer Bovenkerk (P.S.P.) waren enthousiast voor het geïn dividualiseerde onderwijs van de Rudolf Steinerschool. Zij achtten voortzetting er van ook na het lager onderwijs belangrijk. Wethouder Geluk deelde deze mening. Nog dit jaar zou waarschijnlijk moeten worden overgegaan tot de stichting van een vijfde gemeentelijke ulo-school en hierbij zou misschien gestreefd kunnen worden naar meer individueel onderwijs. Ook wa ren er reeds contacten met enige middel bare scholen. Een voorstel om 30 percent van de sub sidiabele restauratiekosten voor herstel van de percelen Oude Groenmarkt 14 en 16 tot een maximum van 13.500 voor gemeente rekening te nemen, ontlokte een debat over de normen van rijkssubsidiëring. De heer Spek (Prot.Chr.) juichte het voorstel toe, maar vroeg zich af. of het met de stand van de gemeentefinanciën in overeenstemming te brengen was. De heer Voogd (Arb.) vr.oeg of het rijk met een bijdrage van 30 percent akkoord zou gaan. Hij wenste een inzicht in de stand van zaken bij de monumentenzorg. Wethouder Happé zegde dit toe bij de volgende begroting te zullen overleggen. De toezegging van het rijk is mondeling ge daan. Spreker meende, dat men hel aanbod moest aannemen. Het geldt hier iets bij zonders, dat de gewone gang van zaken niet belemmert. De voorgestelde regeling moet worden gezien als een aanvulling op de gebruikelijke subsidiëring. In antwoord op een vraag van de heer Spek zegde de voorzitter toe personen, die op een bepaalde voordracht worden geplaatst, zo gauw mogelijk te zullen ver wittigen. Dit was door een misverstand achterwege gebleven bij de voordracht voor de directeur van de Stadsbibliotheek. Daardoor was nummer twee op de voor dracht te laat op de hoogte gesteld van zijn plaats op de voordracht, waardoor hij niet meer in de gelegenheid geweest is de frac tievoorzitters en de raadsleden te bezoeken. C. van Dijk De Haarlemse raad benoemde gisteren tot directeur van de Stadsbibliotheek de heer C. van Dijk, directeur van de open bare leeszaal en bibliotheek in Hengelo (Ov.). De heer Van Dijk is in 1925 te Gouds waard geboren. Hij volgde de lagere school en het gymnasium in Schiedam, waar hij in 1944 eindexamen deed. Begin 1946 werd nij in militaire dienst geroepen. Als reserve-officier was hij van 1948-1950 in Indonesië. Van mei 1950 tot juni 1955 was de heer Van Dijk werkzaam in verschei dene bibliotheken, waaronder enkele be drijfsbibliotheken. In juni 1955 werd hij be noemd tot directeur van de openbare lees zaal en bibliotheek in Hengelo. Nieuws in het kort De fractie in de Haarlemse gemeente raad en het bestuur van de Federatie Haarlem van' de Partij van de Arbeid heb ben woensdagavond tijdens een geani meerde bijeenkomst in het wijkgebouw van de Nederlands Hervormde gemeente aan de Gedempte Oudegracht afscheid ge nomen van twee raadsleden, namelijk de tot burgemeester van Gieten benoemde en daar maandag geïnstalleerde heer E. F. Albrecht en van mr. G. J. H. de Leeuw, die om gezondheidsredenen genoopt is zijn politieke werkzaamheden te beperken. Federatievoorzitter J. Willemse had in zijn openingswoord van een „reünie van oud-raadsleden" kunnen spreken, want er waren heel wat oude bekenden gekomen, zoals de dames J. J. van der Wel-Beije en Mensink-Hoogerbeets, dr. ir. F. Bak ker Schut, de heren M. Meijers, M. J. Goedee, G. Blokdijk, H. Verdoorn en het lid van Gedeputeerde Staten W. Mensink. Ook de oud-federatievoorzitter G. de Boer was voor deze gelegenheid naar Haarlem gekomen. Van staatsraad M. A. Reinalda werd een brief ontvangen. Van de vele toespraken waarin de schei dende raadsleden dank werd gebracht voor het verrichte werk en de ondervon den vriendschapnoemen wij die van de voorganger van de heer Albrecht als frac tievoorzitter, de heer M. Meijers, die her innerde aan de jaren voor de oorlog toen de heer Albrecht in 1935 zijn debuut in de Haarlemse raad maakte en men nog wel enig geduld moest oefenon voordat men in een commissie werd benoemd of zelfs maar het woord mocht voeren. Hij sprak uiteraard ook over de toewijding, de tact, maar vooral het doorzettingsvermogen waarvan de heer Albrecht had blijk gege ven. De heer Meijers liet zijn woorden ver gezeld gaan van een geschenk de ne gende symfonie van Van Beethoven op een langspeelplaat en van een attentie voor de wegens ziekte verhinderde mevrouw Albrecht, die de fractiebesprekingen door haar gastvrijheid zeer dikwijls heeft ver gemakkelijkt Drs. J. J. Voogd, die juist tot voorzitter van de raadsfractie is benoemd, sprak inzonderheid mr. De Leeuw toe, die in de korte periode dat hij in de gemeenteraad zitting had een markante figuur in de ver gaderingen werd, niet alleen door zijn ge stalte, maar ook door zijn krachtig stem geluid, zijn geestdrift en de bewogenheid waarmee hij vooral steeds de menselijke facetten in het politieke werk onder de aandacht had gebracht. Ook drs. Voogd bood een geschenk aan en een attentie voor mevrouw De Leeuw. Beide vertrek kende raadsleden hebben natuurlijk voor de hun bewezen hulde dank gezegd. De heer Albrecht memoreerde daarbij tevens het vele wat hij voor zijn geestelijke vor ming dankte aan Koos Vorrink en dr. G. Horreus de Haas. Hun opvolgers stelden zich bij deze gelegenheid eveneens met 'n korte toespraak voor. Het zijn de heer G. Jansen, die al eerder in de Haarlemse raad zitting heeft gehad en een bekende figuur is in vakverenigingskringen, en mr. G. C. J. J. van den Bergh, die deel uit maakt van de Katholieke Werkgemeen schap in de Partij van de Arbeid. International Night. De afdeling Haar lem van de Bond voor Vrouwen werkzaam in Bedrijf en Beroep zal op dinsdagavond 24 februari haar jaarlijkse feestavond, de zogenaamde International Night houden, wederom in het zaaltje van de H.H.V., Wilhelminastraat 3 in Haarlem. Na de kaarsceremonie zal mejuffrouw ds. W. H. Buys, adjunct-directrice van de arbeiders gemeenschap de Woodbrookers uit Bent veld, een lezing houden over het onder werp: „De toekomst is de arbeid die wij heden verrichten". Ledenvergadering. Op maandag avond 23 februari zal de Buurtvereniging „Overveen" in „Bloemenheuvel" aan de Bloemendaalseweg in Overveen haar alge mene ledenvergadering houden. De agenda vermeldt ondermeer een bestuursverkie zing en bespreking van plannen voor de toekomst. De aan de beurt van aftreden zijnde bestuursleden, de heren J. H. Senff, voorzitter en C. J. Reinalda zijn weer her kiesbaar. Mevrouw M. C. Fahrenfort Meuffels is door haar lidmaatschap van de gemeenteraad niet meer herkiesbaar. Concert. Zaterdagavond zal de christelijke muziekvereniging „Sursum" uit Bloemendaal onder leiding van dirigent C. Fijma een concert geven in gebouw „Domi" aan het Zandvoorterpad in Over veen. Ook het tamboerkorps onder leiding van de heer W. A. van Roosmalen zal zich daar doen horen. Na de pauze zal het Ca baretgezelschap „De Prikkers" onder lei ding van Ydo Scheepstra optreden. De mu zikale omlijsting berust bij Nol Groote- goed. Herdenking B. P. Het Nederlands Padvindstergilde in Haarlem gaat zondag de geboortedag van Robert Bader. Powell herdenken. Om negen uur 's morgens zal voor het Provinciehuis aan de Paviljoens laan een vlaggenparade worden gehouden, 's Middags om half vijf volgt een kerk dienst in de Bakenesserkerk. Aanhangwagen te water. Woensdag middag om twee uur is een 3100 kilo we gende aanhangwagen van een vrachtauto, beladen met achtduizend kilo aardappelen bij het Havenkantoor in Haarlem het Spaarne ingereden. Ruim 150 kilo aardap pelen ging verloren. Vergadering V.V.D. Op donderdag avond 26 februari zullen de afdelingen Haarlem, Bloemendaal en Heemstede van de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie in café-restaurant „Boekenrode" te Heem- stede-Aerdenhout een openbare vergade ring houden, waar twee sprekers het woord zullen voeren. De heer mr. F. Portheine, lid van de Leidse gemeenteraad, zal dan spreken over het onderwerp: „Slap rege ringsbeleid en Euromarkt" en de heer H. H. Jacobse, voorzitter van de Jongeren Orga nisatie Vrijheid en Democratie, over het onderwerp: „Jong stemt Oud!" Bfjbels spel. Op woensdagavond 4 maart zal de toneelgroep „Studio" in de Advents- kerk aan de Leeuwerikenlaan in Aerden- hout een opvoering geven van het bijbels spel „Droom der gevangenen" door Chris topher Fry, in de Nederlandse bewerking van Bert Voeten. Jaarverslag. Uit het jaarverslag van de afdeling Bloemendaal van de V.V.D. over 1958 blijkt, dat het aantal leden op 1 januari 1958 352 bedroeg; in 1958 be dankten drie leden voor het lidmaatschap, vier leden overleden, terwijl dertien leden de gemeente verlieten. Van andere ge meenten kwamen er twee leden bij, er traden vijfenzestig nieuwe leden toe, zodat het aantal leden per 1 januari 1959 393 be droeg. Graalstroming. Op maandag 23 fe bruari begint in de Rudolf Steiner School in Haarlem een openbare cursus van vier voordrachten door mr. M. Stibbe over de „Graalstroming in de geschiedenis". Dit is een interessant onderwerp, waar het mo derne historische onderzoek zich ijverig mee bezighoudt. Bejaardencentrum Bodaanstichting. Met betrekking tot het artikel over de tot standkoming van het bejaardencentrum der Bodaanstichting in Bentveld, verzoekt men ons mee te delen dat mejuffrouw B. van der Molen, die tof directrice van dit centrum is benoemd, thans niet meer aan „Rustoord" in Haarlem is verbonden. In de plaats van mr. G. J. H. de Leeuw (Arb.) is tot lid van de Haarlemse gemeenteraad benoemd mr. G. C. J. J. van den Bergh, lid van de Katholieke Werkgemeenschap in de Partij van de Arbeid. Mr. Van den Bergh stond als nummer achttien op de lijst van de P.v.d.A. Hij is benoemd vóór de nummers zestien en ze ventien (de heren D Rookhuiszen en H. H. Tork), omdat de fractie bij het ver trek van mr. De Leeuw niet meer over een juridische expert beschikte. Advertentie llllllllllllllllllllllll. Mr. G. C. J. J. van den Bergh Govaert van den Bergh werd op 18 maart 1926 te Haarlem geboren als zoon van de accountant C. Th. J. van den Bergh. In 1946 behaalde hij aan het Triniteitsly- ceum te Haarlem het diploma gymnasium A. Hij beëindigde zijn militaire diensttijd na tweeënhalf jaar tropendienst in mei 1950..Aan de Gemeente-universiteit te Am sterdam deed hij in mei 1956 het docto raalexamen rechten. Hij is thans werk zaam als adjunct-referendaris op de Di rectie Verdragen, bureau Parlementaire Aangelegenheden, van het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag. Publi- katies van zijn hand verschenen onder an dere in het rechtsgeleerd magazijn The mis en het Nederlands Juristenblad. Hij was enige tijd verbonden aan de Maasbo de als poëziecriticus en schrijft thans to neelkritieken voor Het Vrije Volk. Mr. G. van den Bergh werkt momenteel aan de voltooiing van een proefschrift over de poëzie in het recht. Voor leden van de Heemsteedse Kunst kring werd in het Minerva-Theater woens dag een kamermuziekavond gegeven. De concertgevers waren Atty en Gabriella Lengyel, viool en piano, broeder en zuster. Zij zijn Hongaren van geboorte, doch zijn beiden sinds 1948 te Parijs gevestigd. Zij vormen een duo, dat reeds in vele Oost en Westeuropese landen is opgetreden. Gabriella Lengyel is onder andere in het bezit van de grote Carl Fleschprijs. De avond werd geopend met de sonate in g van Locatelli, waarover weinig is te zeg gen, daar de violiste niet blijk gaf van een bijzondere dispositie voor de strakke ach- tiende-eeuwse cantilene. Haar voordracht was technisch gaaf, maar zij toonde niet een persoonlijke verhouding tot de muziek. Anders was dat in de sonate van Franck, met name daar waar zij de lyrische mo menten met een typisch smekende toon wist te vertolken. Voorbeelden hiervan waren de aanhef van het eerste deel, de ..coupletten" van het tweede, het slot van het derde deel. Hier sprak haar spel wer kelijk aan. waartegenover het in de meer briljante passages neutraler was. De vio liste had niet de portuur, die nodig is om deze veelgespeelde sonate nog van nieuw leven te doen vibreren. De belangrijke pianoportij miste in de handen van haat- broer dikwijls de nodige souplesse (bij voorbeeld in deel II) Bepaald storend wa ren zijn hardhandige accenten. Toch bleek hij na de pauze wel tot een iets geaccentueerder spel in staat. Hij speelde de Chaconne in g van Handel en een vroeg pianowerk van Brahms: het Scherzo opus 4. waarin qua klank en the matiek opvallende verwantschap met Cho pin blijkt, een uitzondering overigens in Brahms' oeuvre. De voordracht van Atty Lengyel was correct, hoewel wederom niet vrij van een zekere stroefheid ook tech nisch, vooral in de linkerhand. Twee solo's voor viool met begeleiding van piano be sloten dit programma: een sfeerrijke uit voering van Ravel's bekende Habanera en een virtuoze van Bartök's aartsbekende Roemeense dansen. Er volgde nog een toe gift: een caprice van Paganini. Sas Bunge Peter Wit. de bekende dirigent van har monie- en fanfarekorpsen, herdenkt zater dag in intieme kring te zijnen huize de dag waarop hij vóór veertig jaren zijn loop baan als muzikaal leider begon. Zijn voor opleiding had hij genoten bij het door zijn vader opge-ichte „Crescendo" te Spaarn- dam en bij het daaruit door scheuring ont stane korps „Kunstkring", dat hem direct tot tweede dirigent aanstelde en waar hij naderhand tot eeiste promoveerde als op volger van zijn vader. Intussen kreeg hij ook „Excelsior" uit Haarlem, „Wilhelmi- na" uit Santpoort en „Kunst na Arbeid" uit Velseroord onder zijn leiding. Bij tal van muziekkorpsen heeft Peter Wit in de loop der jaren de maatstok gevoerd en op concoursen was hi.i steeds een geducht me dedinger. Het langst is hij in functie ge bleven bij „Kunstkring" ook toen dit korps saamgevoegd met „Apollo" en tot harmo nie omgevormd werd. Zijn veertig jaren in dienst der volksmuziek zijn welbesteed. Met ingang van morgen, vrijdag 20 fe bruari, zal d^. N.Z H.V.M. een nieuwe bus halte aan de Raaks in Haarlem in bruik nemen. Deze halte is bestemd voor de buslijnen 3, 4 en J Op zondag 1 maart 1925 werden de be woners van de Rue de Crimée in Parijs ge wekt door een geluid, dat zij in geen tien jaar gehoord hadden. Er luidde een klok op de binnenplaats van St. Sergius, de Rus sische kerk in de Franse hoofdstad. Metro poliet Eulogius leidde de dienst. Hiermede begon het bestaan van het theologisch instituut van de Russische or thodoxe kerk in ballingschap. Het is het enige in West-Europa. Priesters voor de Russisch-orthodoxe kerk buiten Rusland krijgen daar hun opleiding. Geleerden van naam als Bulgakoff en Florovsky hebben in de loop der jaren aan het semi narie gewerkt. De studenten, die aan St. Sergius studeren moeten met hun kerk koor zo nu en dan een tournee ondernemen om het voortbestaan van het seminarie te verzekeren. Op het ogenblik zijn zij in Nederland. Hedenavond zingen zij in Leeuwarden, op 20 februari in Sneek, op 21 februari komen zij in Haarlem, op 22 fe bruari in Den Haag en 23 februari eindigen zij in Amsterdam. Het programma ver meldt hoofdzakelijk klassieke Russische kerkliederen. In Amsterdam is woensdag op 76-jarige leeftijd overleden de architect ir. A. Ing wersen, schepper van onder andere het Gereformeerd Gymnasium in Amsterdam en van vele andere gebouwen en woon wijken onder andere te Nieuwer Amstel en elders. De heer Ingwersen is voorts be kend geworden door zijn publikaties in diverse dag- en weekbladen, waarin hij zich vaak opwierp tot een vurig kampioen voor het behoud van oud architectonisch stedeschoon. Wcensdagochtend heeft de Amsterdam se rechtbank uitspraak doende in een der eerste zedenzaken waarvan de pers de behandeling mocht bijwonen, een 28-jari- ge typograaf veroordeeld tot een voor waardelijke gevangenisstraf van zes maanden met een proeftijd van drie jaar ter zake van een poging tot het verstoren van zwangerschap. Ter zitting bekende de verdachte dinsdag schuld. De officier had toen tegen hem uit een oogpunt van ge nerale preventie twaalf maanden geëist (met aftrek van twee weken voorarrest), waarvan vier maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. Op het ogenblik exposeert de heer G. L. Tichelman een aantal doeken in de wachtkamer van het raadhuis in Bloemen daal. De heer Tichelman die gedurende 22 jaar assistent-resident in het voormalige Nederlands Oost-Indië was, maakte in die jaren een studie van de mystiek, de sym boliek en de magie van primitieve volken. Pas op latere leeftijd is de heer Tichelman gaan schilderen. Advertentie Koninginneweg l - Tel. 14024 Damtitel K ennemertand Ook tijdens de zesde ronde van de voor wedstrijden van het toernooi om het per soonlijk damkampioenschap van Kenne- merland werd een ongekend taaie strijd geleverd om de punten. Zowel de koplo pers als de lager geplaatste spelers blij ken over zoveel uithoudingsvermogen te beschikken, dat het beeld van elke ronde opnieuw doet denken aan het begin van een toernooi, waar voor ieder de kansen gelijk liggen. In groep A van de hoofdklasse moesten na 4 uren spelen drie partijen worden af gebroken: N. Blom—P. v. d. Berg, ir. M. Krijgsman—J. J. Warmerdam en H. Wil lemseA. Douma. In deze partijen heb ben de eerstgenoemden een iets gunsti ger positie bereikt, doch het eindresultaat is nog niet te voorspellen. H. G. Teunis- se noteerde een fraaie overwinning op A. de Jong en bezet nu met 8 punten uit 5 wedstrijden de eerste plaats. A. Douma is tweede met 6 uit 5, gevolgd door P. Belien en A. de Jong met elk 5 uit 5. In groep B, hoofdklasse, verspeelde H. J. v. Berk zijn eerste punt aan W. v. Leuffen, die na voortreffelijk spel remise afdwong. De partij W. RoestC. Belien eindigde eveneens in remise. H. Belien— C. Schelfaut werd afgebroken een een zo goed als zekere winststand voor Belien. Met 9 uit 5 blijft H. J. van Bent leiden. Hij wordt echter op de voet gevolgd door J. Bus met 8 uit 4. Th. Tielrooy heeft in groep C, hoofd klasse, de leiding genomen. In zijn partij met J. Poppen profiteerde hij in minder goede stand van een onnauwkeurigheid van zijn tegenstander, waarna hij op ver rassende wijze tot winst kwam. Th. Tiel rooy heeft nu 8 punten uit 5 wedstrijden. J. H. Meure kon in zijn partij met J. Drayer niet verder komen dan een ge lijkwaardige remise en bezet nu met 7 uit 5 de tweede plaats. J. v. Straten won van H. J. Rozijn, terwijl H. T. Schuringa de jeugdige J. Belien tot overgave dwong. J. v. Straten en H. T. Schuringa bezetten met elk 6 uit 6 de 3de en 4de plaats. Eerste klasse Hoewel F. Langeveld tegen C. Drayer met een puntenverdeling genoegen moest nemen, heeft hij met 9 uit 5 de leiding ste vig in handen. Th. Bot. zo uitstekend van start gegaan, moest in H. Ie Noble zijn meerdere erkennen. De partij werd wel iswaar afgebroken, doch in een uitgespro ken gunstige stelling voor Le Noble. Th. Bot bezet met 7 uit 5 nog de tweede plaats, doch H. le Noble bedreigt hem sterk met 6 uit 4. De partij L. J. v. d. Werf—A. Mas- teling liep remise. Groep B. J. B. ter Haak moest het op nemen tegen zijn concurrent W. Roest Het werd een spannende partij, waarin Ter Haak aan het langste eind trok en won. N. v. d. Meer werkte zich naar bo ven door een overwinning op H. Diemei. De partijen J. Oorthuis—A. Hoekema, F. J. IpenburgTh v. Wort en Van Morseld A. F. van Leuffen resulteerden in remise. De leiding berust bij J. B. ter Haak met 10 uit 6, gevolgd door N. v. d. Meer met 9 uit 7 en V. Morseld 8 uit 6. Tweede klasse, groep A. L. Binkhorst— H. Sassen 1-1; S. Lemmers—G. J. ter Wol beek 2-0, L. Binkhorst en S. Lemmers lei den in deze groep met elk 10 uit 6. Groep B. J. v. d. Wereld—J. Braven- boer 2-0; W. Gomes—C. C. Dijckx 2-0; elk 10 uit 6.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 3