Indonesische waarden weer hoger gewaardeerd onder andere door onverwachte kasmiddelen Uitgaan in Haarlem Nationalisatie en internationale problemen FILATELIE Effecten -en Geldmarkt Bewonderenswaardige nieuwe initiatieven van bijvoorbeeld A'dam Rubber, Internatio en Deli 5aal~tcvda p en om het Binnenhof ZATERDAG 21 FEBRUARI 1959 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 18 NEDERLANDS CULTUURMAATSCHAPPIJEN OP NIEUWE ARBEIDSVELDEN De juridische puzzel van de marktverplaatsingen TONEEL AMATEURTONEEL DIVERSEN TENTOONSTELLINGEN FILMVOORSTELLINGEN MUZIEK NEDERLANDS NIEUW-GUINEA. Ter gelegenheid van de expeditie naar het Sterrengebergte zal begin april a.s. zo mogelijk gelijktijdig met de start van de expeditie een bijzondere frankeer zegel van 55 cent (sepia, bruin en groenblauw) worden uitgegeven. Op de zegel staan afgebeeld: op de achter grond een gebergte, waarboven een helikopter vliegt en op de voorgrond een Papoea met een stenen bijl, die om hoog kijkt naar het vliegtuig. De zegel zal ook aan de filatelistenloketten in Nederland verkrijgbaar worden gesteld. De verkoopprijs bedraagt 0,55. Evenals bij de vorige gelegenheden zal de Filatelisten Vereniging Neder lands Nieuw-Guina te Hollandia haar bemiddeling verlenen voor de toezen ding van „first-day-covers" en van losse afgestempelde zegels, onder de volgende voorwaarden: le. de prijs van één f.d.c. voorzien van één bijzondere zegel en speciaal stempel bedraagt f 1,2e. bij bestelling van minder dan vijf f.d.c.'s tegelijk geschiedt de toe zending zonder verdere kosten per ge wone luchtpost. 3e. bij bestelling van vijf of meer f.d.c.'s tegelijk vindt aan getekende verzending per luchtpost plaats in één of meer extra omslagen, waarbij de f.d.c.'s niet van een adres zullen worden voorzien. 4e. bestelling van losse afgestempelde zegels kan ge schieden tegen overmaking van f 0,55 per zegel onder bijvoeging van f 0,40 per zending voor aangetekende verzen ding per luchtpost. 5e. bestellingen bij voorkeur op te geven op het strookje van een internationale postwissel; zon der vooruitbetaling vindt geen toezen ding plaats. 6e. bestellingen kunnen worden opgegeven aan de Filatelisten Vereniging Nederlands Nieuw-Guinea, Hollandia. VERENIGDE NATIES. De postdienst van de UNO geeft op 18 mei twee post zegels uit ter ere van de Economische commissie voor Europa, een van de vier regionale commissies van de Econo mische en sociale raad van de Verenig de Naties. De waarden zijn: 4 c. (blauw) en 8 c. (oranje). Beide zegels vertonen een tarwe-aar, fabrieksschoorstenen en een rad, waarmee de activiteiten van de commissie op het gebied van de landbouw, industrie en handel worden gesymboliseerd. Ze zijn ontworpen door de Deen Ole Hamann, lid van het se cretariaat van de Verenigde Naties te New York. NIEUW-ZEELAND. Het eeuwfeest van de provincie Marlborough zal on der meer worden gevierd met een serie postzegels in de waarden 2 d. (groen), 3 d. (blauw) en 8 d. (bruin). Op de 2d. ziet men het overhellende schip „H.M. Bark Endeavour" te Ship Cove, op de 3 d. de verscheping van wol, zoals dit in 1857 geschiedde, terwijl de 8 d. de zoutindustrie te Grassmer.e in beeld brengt. De eerste dag van uitgifte is 2 maart. VERENIGDE ARABISCHE REPU BLIEK (Egypte). De Afrikaans-Azia tische jeugdconferentie, gehouden in Cairo, was aanleiding tot uitgifte van een postzegel van 10 mills (olijfgroen). Afgebeeld zijn de koppen van een jonge neger en een blank meisje. De oplage bedraagt één miljoen exemplaren. DENEMARKEN. Ter gelegenheid van de 60ste verjaardag van koning Frede- rik IX zal 11 maart een serie van drie postzegels verschijnen in de waarden 30 öre (rood), 35 öre (roodachtig violet) en 60 öre (blauw). Alle drie de zegels vertonen het portret van de koning. Het ontwerp is van de Deen Viggo Bang en de gravure van de Zweed Sven Ewert. LIECHTENSTEIN. Op 15 april zal een postzegel van 30 rp. (donkerviolet en goudkleurig) in omloop worden ge bracht naar aanleiding van het over lijden van paus Pius XII. De zegel is ontworpen door Martin Frommelt uit Vaduz en gedrukt bij de Zwitserse drukkerij Courvoisier S. A. te La Chaux-dé-Fonds. (Van onze financiële medewerker) PECUNIA NON OLET (geld stinkt niet). Deze oude wijsheid heeft dezer dagen weer eens haar bevestiging gevonden in de verplaatsing van de Indonesische tabaksmarkt van Amsterdam naar Bremen en van de theemarkt naar Antwerpen, waarover thans in elk geval onderhandelingen worden gevoerd. Het is bekend dat de Nederlandse, in Indonesië werkende maatschappijen van meet af hebben geprotesteerd tegen het onder beheer stellen van hun ondernemingen en het in beslag nemen van hun pro- dukten en dat zij zich te dien aanzien alle rechten hebben voorbehouden. Niettemin blijkt men in Duitsland en in België wel bereid de functie van Amsterdam over te nemen en zich te belasten met de verkoop van produkten, welke de Indonesische regering zich wederrechtelijk heeft toegeëigend. Om aan deze kaperij een schijn van recht te geven is de Indonesische regering thans overgegaan tot nationalisatie van alle grote Nederlandse cultuurondernemingen, blijkbaar onder pressie van de Westduitse handelsmissie, welke met de Indonesische minister van Landbouw over de verkoop van tabak in Bremen onderhandelt. Teneinde deze naasting rechtsgeldigheid te geven, is zelfs bepaald dat de schadevergoeding door een regeringscommissaris zal worden vastgesteld. Het is wel duidelijk dat de Ondernemers- raad voor Indonesië, welke de belangen van de Nederlandse ondernemingen in In donesië behartigt, zich door deze manoeu vres niet laat intimideren, maar het stand punt handhaaft dat zowel de onder beheer- stelling als de wet tot nationalisatie alleen reeds door de daarbij toegepaste discrimi natie, volkenrechtelijk evident onrecht matig is en neerkomt op het zich weder rechtelijk toeëigenen van Nederlandse eigendommen. Ook al zijn Belgische rechts geleerden van oordeel dat de thans gevolg de procedure de Belgische handelaren, die Indonesische thee gaan verhandelen, vol komen veilig stelt, toch is men blijkbaar niet rustig en van Nederlandse zijde heeft men zowel aan de Duitse, als aan de Bel gische handelaren doen weten dat men voor zijn rechten zal blijven opkomen en de buitenlandse handelaren zich de aan ge noemde transacties verbonden risico's ter dege dienen te realiseren. Men zal moeten afwachten in hoeverre het recht in deze zaak zal zegevieren, maar zeker is wel dat de rechtstreekse aanvoer van Indonesische produkten voor Amster dam, althans grotendeels, verloren is, wat nog niet wil zeggen dat ook de produkten- handel geheel zal verdwijnen, omdat tal van Nederlandse bedrijven ook in het bui tenland hun vestigingen of contacten heb ben en vooral de tabakshandel een zo ge specialiseerd bedrijf is, dat men in het bui tenland vermoedelijk gaarne van de Neder landse kennis en ervaring zal willen ge bruik maken. Diefstal „betalen" De Amsterdamse beurs heeft od deze, op zich zelf toch belangrijke gebeurtenissen ten aanzien van Indonesië, niet of nauwe lijks gereageerd, hoewel het natuurlijk voor de vroeger in Indoresië werkende onder neming en een belangrijk voordeel zou be tekenen als krachtens de wet op de natio nalisatie voor de in beslag genomen eigen dommen een schadevergoeding zou worden betaald. Hoewel men te dien opzichte zijn eisen zal blijven stellen en het hier om een bedrag van ettelijke miljarden gaat., zijn de verwachtingen zeker niet hoog gespannen. Niet alleen wordt aan de oprechtheid van de Indonesische regering getwijfeld, maar in nog sterkere mate is men overtuigd van haar onmacht om de gepleegde diefstallen te „betalen", gelet op de deplorabele toe stand, waarin Indonesië financieel en eco nomisch verkeert. Dit blijkt wel zeer dui delijk uit de waarde van de Roepiah, die als bekend aanvankelijk met de gulden werd gelijkgesteld. De aandelen van de Escomptobank, een Indonesische instelling, zijn Rp. 1000 groot en noteren in Amster dam ongeveer 60 percent en daar officieel 1 Roepiah op 33 1/3 cent wordt aangenomen betaalt men hier voor dat aandeel dus on geveer 226, terwijl de notering van het aandeel in Djakarta ongeveer 400 percent, dat is Rp. 4000 bedraagt. Dit komt er op neer dat een gulden gelijk is aan ongeveer 18 Roepiah en deze dus niet meer waard is dan ongeveer 5l/t cent. De Amsterdamse beurs heeft dus niet noemenswaard op het besluit tot nationa lisatie van de Nederlandse in Indonesië werkende ondernemingen gereageerd. Wel verdient het de aandacht dat de beoor deling van vele maatschappijen, welke voorheen in Indonesië werkten en daar grote belangen hebben, thans een geheel andere is dan een jaar geleden. Dit blijkt wel hieruit dat het indexcijfer voor de aan delen van cultuurwaarden van 42- in januari 1958 tot ongeveer 90 in januari 1959 is gestegen, dat wil zeggen dat de beurswaarde in die tijd van 139 miljoen tot 284 miljoen is toegenomen. Cultuurmyen hoger gewaardeerd Deze hogere waardering heeft verschil lende oorzaken. In de eerste plaats is ge bleken dat vele cultuurmaatschappijen hier in Nederland over belangrijke geldmidde len beschikten (beschikken), zodal in de loop van de laatste anderhalf jaar vele kapitaalsterugbetalingen hebben plaats ge had, waarop de koersen van de betrokken aandelen reeds waren vooruitgelopen. Het feit dat ook nu nog vele maatschappijen over een bedrag Nederlandse kasmiddelen beschikken blijft voor de aandelen van die maatschappijen een steun, ook al dient er rekening mee te worden gehouden dat voor de repatriëring en de pensionering van personeel grote bedragen nodig zijn. Een andere reden waarom voor vele In donesische aandelen allengs een hogere waardering kon tot stand komen, is ge legen in het feit dat sommige maatschap pijen financieel veel sterker blijken te zijn dan men op grond van de gepubliceerde balansen mocht veronderstellen. De Neder landse ondernemers zijn van huis uit con servatief en lopen niet met hun rijkdom te koop. Zo zal men zich herinneren dat bij voorbeeld de Internatio op haar jongste balans opeens 13'/2 miljoen voor de dag toverde, welke op de boekwaarde van de Indonesische belangen werd afgeschreven. Een recent voorbeeld heeft de Rubbercul tuur Maatschappij Amsterdam gegeven, die buiten de winst- en verliesrekening om in 1958 haar reserve voor afschrijvingen met 10 miljoen heeft verhoogd, nadat ze trou wens in 1957 op dezelfde manier reeds 6 miljoen uit haar stille reserves had te voorschijn gebracht. Op de jaarvergadering is wel medegedeeld dat deze stille reserves pas sinds kort zijn ontstaan, maar hoe ze zijn ontstaan blijft het geheim van de directie. Het is begrijpelijk dat dergelijke manipu. laties op de waardering van de betrokken aandelen van invloed zijn, maar niet min der is de beurs verrast door de nieuwe commerciële initiatieven, welke de directies vooral van de grote maatschappijen hebben genomen om voor de verloren winstbron nen in Indonesië compensatie te vinden. Reeds geruime tijd is bijvoorbeeld de Han delsvereniging Amsterdam bezig in Ethio pië een suikercultuur op te bouwen, waar van de resultaten tot dusver zeer bevredi gend zijn, zodat een tweede suikerfabriek daar thans in aanbouw is. Teneinde juridi sche moeilijkheden in de toekomst te voor komen, is nu een algehele reconstructie doorgevoerd, waarbij de Indonesische be langen en die in andere landen in afzonder lijke vennootschappen zijn ondergebrachl en waarbij men veiligheidshalve de boek waarde van die Indonesische belangen met 30 miljoen heeft verminderd ten laste van de reserves. Het blijkt nu dat als men het actief in Indonesië geheel uitschakelt, de balanswaarde van de aandelen nog al tijd 120 percent bedraagt. Ook de Rubber Cultuur Maatschappij Amsterdam heeft haar bedrijf omgeschakeld in die zin dat ze thans in Afrika twee ondernemingen bezit voor de verbouw van sisal, bovendien een onderneming, welke cacao, kapok en koffie verbouwt, terwijl daarnaast een produkten- handel is begonnen en waardoor dus een naar mag worden aangenomen rendabele uitbreiding van de bedrijfsbasis is ver- PIJNLIJK In De Echo deelt ene mevrouw J. Ackermann mede: „We helpen u deskundig van uw pijnlijke voeten af". Dan maar liever pijnlijke voeten. WIE P De Haagse Post schrijft over (niemand minder dan) Hertogin Simonetta Colonna di Cesaro „wier voorjaarscollectie tot een van de meest geapplaudisseerde behoorde". En van wie was die dan wel? HOEVEEL P H Utree hts Nieuwsblad schrijft over een film „onder de nogal nietszeggende titel „Nederlands verleden en heden". En ik zit nu al dagen te peinzen over de vraag: hoeveel is nogal niets? MAN IF LUIT Volgens Het Vaderland heeft oud-scheidsrechter Mutters gezegd: „Mijn eerste manipulaties met de fluit bevielen me zo goed, dat ik s wist hiermee te moeten doorgaan", Maar hij zal toch wel gauw van die manipulaties tot fluiten zijn over- gegaan? E STAN Stan van De Telegraaf noemt mejuffrouw Sauter „Nederlands tweede beste tennis- |j speelster". Dit is bepaald geen eerste beste beurt van Stan, maar misschien was hij, toen hij dit schreef, at his second best. TALARIUS I kregen. Tenslotte kan worden gewezen op de recente mededelingen van de Deli Maat schappij, die ook tot reconstructie van haar positie heeft besloten en uit de opbrengst van 19000 pakken Sumatra Tabak, waar over ze nog de beschikking had, een bedrag van 32.8 miljoen op haar Indonesisch belang heeft afgeschreven, waardoor dit thans pro memorie op de balans voorkomt. Ook blijkt dat de vennootschap haar actie radius aanmerkelijk heeft vergroot door de deelneming in een aantal buitenlandse maatschappijen, welke olie boren tabak verbouwen (Amerika, Italië), een nieuw procédé voor het fabriceren van dekblad toepassen, terwijl ook de handel in tabak en andere produkten is geëntameerd Het blijkt dus dat de directies van con cerns als de Internatio, Rubber Cultuur Maatschappij Amsterdam, Deli Maatschap pij en vermoedelijk van meer bedrijven, welke tot voor kort hun arbeidsveld geheel of grotendeels in Indonesië vonden, elders nieuwe mogelijkheden zien en krachtige pogingen doen deze te benutten. Hoed af voor de Nederlandse ondernemers! Zaterdag 21 februari, Stadsschouwburg, 20 uur: Toneelgroep „Theater" geeft een voorstelling van „Het koffiehuis" van Goldoni onder regie van Cruys Voor- bergh, die dit stuk eveneens vertaalde en er een belangrijke rol in speelt. Men ziet verder Johan Walhain, Anne-Marie Hey- ligers, Mia Goossen en Bob Goedhart in de voornaamste rollen. Zondag 22 februari, Stadsschouwburg, 20 uur: Nogmaals geeft toneelgroep „Thea ter" een voorstelling van „Het koffiehuis" van Carlo Goldoni onder regie van Cruys Voorbergh in een decor van Johan Greter. Maandag 23 februari, Stadsschouwburg, 10.30 en 14 uur: Onder auspiciën van de culturele commissie voor de schoolgaande jeugd geeft het Nederlands Pantomime gezelschap „Caroussel" onder leiding van Jan Bronk twee voorstellingen van „Holderdebolder". Dinsdag 24 februari, Minerva Theater, 20.15 uur: De voordrachtkunstenares Charlotte Kohier geeft een voorstelling van „Pen sion rustig" van W. Burger. Woensdag 25 februari, Minerva Theater, 20.15 uur: Onder auspiciën van de stich ting „Kennemer Dierentehuis" wordt een kleinkunstprogramma gegeven, waaraan medewerking wordt verleend door de cabaretier Jelle de Vries, die eigen liedjes ten gehore zal brengen, door de danseres Liesbeth van Buul en door de voor drachtkunstenares Vera Bondam Woensdag 25 februari. Stadsschouwburg, 20 uur: Het Nederlands Ballet onder lei ding van Sonja Gaskell geeft een uitvoe ring, waarbij als gast Joan Cadzow op treedt in „Divertissement" uit. „De schone slaapster". Voorts vermeldthet pro gramma „Nachteiland" van Rudi van Dantzig, „Muziek tegen twee dansers" van Conrad van de Weetering en „La Somnambule" van Balanchine. Donderdag 26 februari, Stadsschouwburg, 19.30 uur: Prestaties op het gebied van voordracht, toneel en dans door leerlin gen van middelbare scholen als onder deel van het Interscholair Jeugdtoernooi 1959. Vrydag 27 februari, Stadsschouwburg, 14 uur: Onder auspiciën van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen geeft de Nederlandse Comedie een voorstelling van „De twaalf gezworenen" van Regi nald Rose onder regie van Henk Rigters. Medewerkenden aan dit stuk zijn onder anderen Johan Fiolet, André van der Heuvel, Louis Borel en Han Ber.tz van den Berg. Vrydag 27 februari, Stadsschouwburg, 20 uur: Openbare voorstelling door de Ne derlandse Comedie van „De twaalf ge zworenen" van Reginald Rose, waar behalve de bovengenoemden ook Paul Huf, Philippe la Chapelle, Bert van der Linden, Jurg Molenaar en Tom van Beek een rol in vertolken. Zaterdag 28 februari, „De Leeuwerik", 20 uur: Toneelvereniging „Tot ons genoe gen" geeft een voorstelling van „Knof- lokia, het wondertonicum" van Herman van der Veer. Maandag 23 februari, Brinkmann, 20 uur: Voor de Nederlandse Coöperatieve Vrou wenbond spreekt mevr. W. Huizerv. d. Rest over „Wat is en beoogt het Marga- retha Meyboomfonds"? De Indonesische wet tot nationalisatie van de daar te lande nog bestaande, of be staan hebbende, Nederlandse ondernemin gen heeft onder meer voor onze mensen op Buitenlandse Zaken heel wat kopzorgen met zich meegebracht. De omstandigheid, dat de wet alleen op Nederlandse onder nemingen betiekkmg heeft, getuigt op zichzelf van een volgens de gangbare vol kenrechtelijke opvattingen ontoelaatbare discriminatie. Aldus het Nederlandse re geringsstandpunt. De machthebbers in Djakarta verkondigen echter en dit valt bv. ook in de aanhef van de wet te lezen dat het hier een tegen Nederland getroffen maatregel is omdat Nederland zich altijd volgens de zienswijze van de Indonesische regering, ten onrechte noemt (en zich ook gedraagt als) soeverein over Westelijk Nieuw-Guinea. In een dergelijk geval zou alles er voor pleiten het Internationaal Gerechtshof in Den Haag of eventueel een internationa le scheidsr;chteliike instantie uitspraak- te laten doen. Jammer genoeg kan men op zijn vingers nagaan, dat Indonesië hier toe niet bereid is. Resultaat, dat een ook voor andere landen juridisch houvast ge vende internat.onale rechtsbeslissing uit blijft. En die omstandigheid leidt er dan verder toe, dat buitenlandse regeringen rechtens geen mogelijkheid zullen zien om te verbieden, dat hun onderdanen de van genationaliseerde ondernemingen afkom stige produkten zouden gaan verhandelen. Natuurlijk kan Den Haag aan bevriende regeringen vragen iets dergelijks niet te willen bevorderen en dat verzoek is dan ook gedaan. Meer kan men echter van re geringszijde niet doen. Iets ande .-s is, of wellicht de Nederland se eigenaren van de ondernemingen in kwestie, dus de particulieren om wier be langen, mogelijk ook rechten, het gaat, een poging zullen aanwenden langs rech terlijke weg te beletten, dat particuliere buitenlanders bedoelde produkten, na ze van de Indonesische overheid betrokken te hebben zouden verhandelen. Naar ver luidt bestaat er kans, dat het tot acties in rechte van dien aard zal komen. Dan' blijft het echter nog altijd de vraag, of zij suc ces zullen opleveren. Geenszins uitgeslo ten toch is, dat bv. een buitenlandse rech ter er zich van zal onthouden in een be oordeling van de rechtmatigheid of on rechtmatigheid van de desbetreffende In donesische nationalisatiewet te treden. En indien buitenlandse rechters eventuele vorderingen van Nederlandse particulie ren tot beslaglegging op de goederen, waarom het gaat. van de hand zouden wij zen, dan kan men dat hier ten hoogste jammer vinden. Doch enige redelijke grond om daarover te protesteren bij de regering van een land, waar de onafhan kelijke recnterlijke macht tot dergelijke uitspraken zou kernen, zou er niet be staan. Pas wanneer regeringen van met ons land bevriende staten zelf zouden me dewerken oij het door hun landgenoten verhandelen van volgens Nederlands standpunt aan de Nederlandse eigenaren onrechtmatig ontnomen produkten, zou er aanleiding tot een protest deswege kun nen bestaan. Maar sinds Den Haag zich o.m. met Brussel en met Bonn vermoe delijk ook wel met Londen over deze aangelegenneid in verbinding heeft ge steld ten einde de aandacht te vestigen op de situatie en op het ten onzent ingenomen standpunt, is er door die regeringen geen zulk een dezerzijds te laken medewerking verleend Intussen bestaat er natuurlijk reden om, ook met het oog op wat nog zou kunnen komen, op zijn hoede te blijven. Van het zoëven aangeroerde materiële onderwerp stap ik thans naar een aange legenheid van meer geestelijke aard over. Het moet mij van het hart, dat het mij bepaald goed deed, toen ik dezer dagen in 's lands vergaderzaal zo iets kon beluis teren als een klassiek debat. Door wijzi ging van de Hoger-Onderwijswet wilde minister Cals de mogelijkheid openen voor gymnasiasten-A medicijnen te studeren en voor gymnasiasten B om tot de examina in de letteren en wijsbegeerte (uitgezon derd dan als het zou gaan om de studie in de klassieke talen) alsmede in de theo logie te worden toegelaten. Gelukkig is aan deze wel heel ver gaande „vrijgevig heid" enigermate paal en perk gesteld. In zoverre althans dat degenen, die slechts betrekkelijk weinig onderwijs in het Grieks genieten de B-leerlingen de toegangsdeur tot de studie in de theologie niet wagenwijd opengesteld krijgen. Een hiertegen gericht amendement van de an tirevolutionair mr. Versteeg ging er met liefst 72 tegen 28 stemmen door. Het deed mij bepaald goed, dat de gedachtenwisse- ling over dit wijzigingsontwerpje tot een debat leidde, waarin vrijwel alle sprekers de grote waarde bleken in te zien van een behoorlijke klassieke opleiding. Zeker, er gebeurde niet, wat eens (vóór de eerste we reldoorlog) de toenmalige Engelse premier Asquith overkwam. Toen hij iets uit het Grieks aanhaalde en hij plotseling in het citaat bleef steken stond aldus het verhaal het gehele Lagerhuis als één man op om de aan Asquith ontschoten woorden te laten weerklinken! Doch niet temin viel er m.i. van een klassiek debat te genieten, ook in die zin, dat het op een behoorlijk peil stond. Doordat we in de jongste week op het Binnenhof met onze gedachten bij het zeer grijs verleden, dat van de klassieke oud heid, vertoefden, gevoel ik mij dit maal ertoe aangetrokken nog even bij iets uit het verleden, zij het dan van jongere aard stil te staan. Robert Fruin over politiek Dank zij het Historisch Genootschap kwam verleden jaar een m.i. in het alge meen bijzonder geslaagde en belangwek kende publikatie van de drukpers, te we ten de door dr. H J. Smit en dr. W. J. Wieringa uitgegeven „Correspondentie van Robert Fruin". Aangestipt zij, dat Fruin, van 1860 tot 1894 hoogleraar in de ge schiedenis aan cie universiteit te Leiden, een niet alleen binnen doch eveneens bui ten ons land zeer gezien historicus is ge weest. Hij onderhield contacten met tal van vooraanstaande figuren op weten- schappelijk, maar ook wel op ander, bv. politiek gebied en stond met zeer velen in een menigmaal hoogst interessante brief wisseling. Ofschoon Fruin zelf nooit een Kamer zetel heeft willen aanvaarden, boezemde hem de politiek toch wel belangstelling in. Daarvan heeft hij trouwens ook in meer dan één pennevrucht van zijn hand blijk gegeven. Hij was een typische liberaal, in het al gemeen een volgeling van Thorbecke. In zijn latere jaren echter, met name ten tij de van de beweging voor uitbreiding van het kiesrecht (dus rondom de jaren ne gentig) toonde hij zich bepaald tot de be houdende richting te behoren, hetgeen me de te bespeuren viel in sommige van zijn uitlatingen met betrekking tot vraagstuk ken van sociale aard. De liberaal Fruin verheugde er zich na tuurlijk over, dat bij de in 1854 gehouden verkiezingen, toen het slechts om vernieu wing van de helft van het aantal zetels in de Tweede Kamer ging pas sinds 1887 treedt elke vier jaar de Kamer in haar geheel af de liberalen enige suc cessen boekten, daarentegen Groen van Prinsterer en diens politieke vrienden een paar nederlagen leden. Zo schreef dan op 16 juni 1854 Fruin aan mr. W. Siewertsz van Reesema, een bekend Rotterdams li beraal: „De victorie in Zwolle en Zutphen heeft gisteren bij ons algemene opschud ding gewekt. Wij waren juist vergaderd om de Nederlandse Letterkunde te bevor deren" dit sloeg natuurlijk op de jaar vergadering van de Maatschappij voor Ne derlandse Letterkunde „toen het bericht hier aankwam. De tegenovergestelde rich ting (nl. zowel de richting van Van Hall, in 1853 in de plaats van Thorbecke opge treden, als van de Groenianen) was luis terrijk vertegenwoordigd, en het was kost baar de lange gezichten te zien, waarop te lezen stond, dat zij de tijding al gehoord hadden. Ik was juist met Van Assen (een zeer conservatieve Leidse hoogleraar) in gesprek, toen een gedienstige geest hem de Jobstijding kwam berichten. „Lieve God Groen niet gekozen; dat doet u zeker ge noegen, mijnheer Fruin. Dat komt van die directe verkiezingen: enkel intriges". De scène was curieus, maar ik had toch me delijden met onze oude leermeester (prof. Van Assen), die nu nog beleven moet, dat die monsieur Thorbecke weer veld wint. Hij troostte zich met de hoop, dat Van Hall, als het te erg liep, wel weer ontbin den zou en, desnoods, tot courageuser mid delen besluiten zou!" In dit verband zij nog vermeld, dat Van Assen fél anti-Thor- becke was en verder, dat in juni 1854 som mige aan Van Hall verknochte persorga nen pleidooien voc-rden, die beoogden Van Hall (die In april 1853, na Thorbecke's val, voor Kamerontbinding had gezorgd) er toe te bewegen eventueel zelfs tot een soort staatsgreep over te gaan. Tenslotte stip ik nog aan, dat in Zwolle Groen het on derspit voor. een liberaal had moeten del ven, een lot dat zijn geestverwant Van der Brugghen in Zutfen was overkomen. Dr. E. van Raalte Maandag 23 februari, aula Lourens Coster - Lyceum, 20 uur: Ds. N. O. Steenbeek spreekt voor de Haarlemse Raad voor de jeugd over „De jeugd van nu". Maandag 23 februari, Wilhelminastraat 43: Onder auspiciën van het Centrum voor vrij geestesleven begint mr. M. L. Stibbe een serie van vier voordrachten over „De graalstroming in de geschiedenis". Dinsdag 24 februari, Brinkmann, 14 uur: Een bijeenkomst van de Nederlandse Vrouwen Elektriciteitsvereniging, waar bij afscheid wordt genomen van de pre sidente, mevrouw R. van der Noord Malgré. Dinsdag 24 februari, De Leeuwerik, 20 uur: De federatie Haarlem van de Partij van de"Arbeid houdt een openbare bij eenkomst waar de h^er Hofstra, oud minister van Financiën, het woord zal voeren. Woensdag 25 februari, gebouw H.K.B., 14 uur: Een goochelmatinee voor kinderen, georganiseerd door een groot warenhuis in Haarlem. Donderdag 26 februari, Brinkmann, 20 uur: De heer H. E. Phaff houdt voor de Ver eniging Haerlem een lezing met licht beelden over „Het Haarlemse stadhuis in verleden, heden en toekomst". Frans Halsmuseum: Permanente tentoon stelling van werken uit de Haarlemse School van de zestiende eeuw tot heden. Onder meer de meesterwerken van Frans Hals. Het museum is geopend op werkdagen van 1015 uur en op zon en feestdagen van 13—15 uui\ Teylermuseum: Tekeningen uit de Hol landse, Italiaanse en Franse school van de zestiende tot de twintigste eeuw. Fossielen, mineralen, natuurkundige instrumenten, 1017 uur. Bisschoppelijk Museum, Jansstraat. Oude religieuze kunst, schilderijen, middel eeuwse beeldhouwwerken, 1017 uur (zondagen 13—16 uur). In 't Goede Uur: Tot 28 februari expositie van Gérard van den Eerenbeemt 1022 uur. Huis Van Looy (Kleine Houtweg): Expo sitie van eigengemaakt werk van leer lingen van voortgezet onderwijs en mid delbare scholen in Haarlem. Dagelijks geoend van 1013, 1417 en 19—22 uur. Des zondags 1417 uur, geopend tot 7 maart. Galerie Espace: Expositie „Sculptures" met werk van Couzijn, Guntenaar, Kneulman, Tajeri en Verhulst. Van 21 febr.15 maart geopend van 1117 uur. Zondag 22 februari, Rembrandt-theater, 11 uur: Een vertoning van de film „Zwerftochten door Spanje" van J. Strij- bos. Zondag 22 februari, Studio-theater, 11 uur: Een reprise van de film „Afrikaanse leeuw" van Walt Disney. Maandag 23 februari, Remonstrantse kerk, 20.15 uur: De Haerlemsche Musyckcamer geeft een kamermuziekavond. Op het programma staan werken van Bach, Telemann en Corelli. Solisten zijn de bariton Frans van de Ven, de claveci- niste Gertrude Maclaine en hoboïst Kees Kuiper. Dinsdag 24 februari, Concertgebouw, 20.15 uur: Het Noordhollands Philharmonisch Orkest geeft het zevende concert in de serie D. Soliste is de alt Irma Kolassi in- „Poème" van Chausson en „Shéhérézade" van Ravel. Dinsdag 24 februari, Lourens Costerly- ceum, 19.30 uur: Disco-avond, klassiek grammofoonplatenprogramma: werken van Chopin, Saint-Saëns en Rimsky- Korsakov. In *t Goede Uur: Klassiek grammofoon- platenconcert, dagelijks van 23 februari tot 1 maart werken van Chopin en Ravel. Woensdag 25 februari, Concertgebouw, 20 uur: Het spoorwegmannenkoor „Elec- trisch Materieel" geeft een concert. Op het programma staan onder meer wer ken van Grieg en Bruckner vermeld. Woensdag 25 februari, Begijnhofkapel, 20 uur: Het klein vrouwenkoor „Cantemus" geeft een uitvoering. Het zal liederen ten gehore brengen van Bach, Brahms, Vittoria en Di Lasso. Donderdag 26 februari, Concertgebouw, 20 uur: Kamermuziekavond door het trio Arte Fiato, bestaande uit de fluitist Frans Vester, de hoboïst Koen van Slog- teren en de fagottist Arnold Swillens. Vrydag 27 februari, Grote Kerk, 11.30— 12.30 uur: Beiaardbespeling door Arie Peters. Werken van Mozart, Haydn, De Klerk, Mendelssohn Bartholdy staan op het programma. VOLKSUNIVERSITEIT Maandag 23 februari, Frans Halsmuseum, 20 uur: De heer A. J. Herwig begint een serie van drie voordrachten over „Bloe men en tuin". Maandag 23 februari, Bakenessergracht 10, 20 uur: De kunstboekbindster mej. W. Kits van Waveren geeft haar laatste voordracht over „Papiertechnieken". Dinsdag 24 februari, Frans Halsmuseum, 20 uur: Dr. S. J. Suys-Reitsma houdt haar tweede voordracht over „De my thologie als spiegel van de Griekse geest". Dinsdag 24 februari, Concertgebouw, 19.30 uur: Paul Chr. van Westering houdt een inleiding tot N.Ph.O.-concert. Donderdag 26 februari, Concertgebouw, 20 uur: Kamermuziekavond door het trio „Arte Fiato" (zie onder: Muziek). Zaterdag 28 februari, Frans Halsmuseum, 14 uur: De heer H. P. Baard vertelt iets over de kunstschatten van het Frans Halsmuseum.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 14