GOEDE HOOP OP EEN AKKOORD IN BELG1E HET WEER Turkse Cyprioten betogen tegen Cyprus-akkoord OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Tunis en Rabat pogen Parijs te bewegen tot vredesbespreking Regering en werkgevers gewonnen voor diepgaande structuurhervorming Akkoord bereikt over Sukarno's conceptie éee MORRIS beforetfou furij! Bisschop Kyprianos is er fel tegen SOLA inruilcampagne 14 dagen verlengd Ander weertype CITR0ËN 2 C.V. v.a. 3.987. VAN LOON's Automobielbedrijf Enige regen Mijnindustrieraad tégen produktiequotering Prins Bernhard naar Mexico vertrokken In Oktober nieuw bezoek aan Brazilië Ontspanning in Frans-Noordafrikaanse relaties V.V.D.-propaganda in Limburg belemmerd Het woord is aan Premier Macmillan vandaag in Moskou verwacht Invullen belastingbiljetten TROPENKLEDING Regenjassen stomen. Tijd. f. 3,50 73e JAARGANG No 190 ZATERDAG 21 FEBRUARI 1959 304e JAARGANG No 38 Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 57755 Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct., p. kwartaal 7.65, fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman voor waar- (Van onze correspondent in Brussel) Vanochtend zijn de besprekingen tus sen de werkgevers, de socialistische en rooms-katholieke vakverbonden en de vertegenwoordigers van de Belgische mijnindustrie hervat. De besprekingen werden geschorst voor een bezoek bij minister-president Eyskens, waai na men verder zou trachten een oplossing de staking te vinden. Politieke nemers zijn van oordeel dat het conflict in de Borinage spoedig zal worden opge lost. De regering en het bedrijfsleven zijn namelijk gewonnen voor diepgaande structuurhervormingen in de Belgische mijnindustrie. Sommigen hebben voorgesteld een zeer beperkt comité te vormen, waarin ver tegenwoordigers van de overkoepelende werkgeversorganisaties en de vakverbon den zitting zouden hebben en de bevoegd heid zouden krijgen in de mijnen belang rijke principiële, sociale of economische vraagstukken te regelen. Een dergelijk controle-comité heeft in de Belgische elek triciteitsindustrie goede resultaten opge leverd. Inzake de Borinage zal de re- gering-Eyskens niet afwijken van haar standpunt, dat de saneringsplannen, die de Hoge Autoriteit van de EGKS heeft goedgekeurd, moeten worden uitgevoerd. Óver de sluiting der niet-rendabele kolen- schachten kan echter permanent overleg worden gepleegd. De regering bestrijdt het artikel dat de socialistische oud-minister Collard, burge meester van Bergen, die de regering inter pelleerde, in de socialistische pers heeft gepubliceerd. Collard verklaart namelijk, dat niet alleen de twintigduizend mijnwer kers van de Borinage werkloos zullen worden, maar ook de dertigduizend arbei ders in de kolenverwerkende industrie, zonder te spreken, aldus Collard, van de duizenden middenstanders, wier bestaan nauw met de kolenmijnen is verbonden. In de Borinage, aldus regeringswoordvoer ders, is het sociale probleem beperkt tot de overplaatsing naar andere werkgelegen heid van 6500 mijnwerkers, onder wie 4000 ondergronders. Deze laatsten kunnen met een in andere mijnen gaan werken. De meerderheid van hen bestaat trouwens uit Italianen of Vlamingen, die niet aan de Borinage gehecht zijn. De 2500 bovengron- (Van onze weerkundige medewerker) Er is nu een einde gekomen aan de hard nekkige mistsituatie die veertien dagen heeft geduurd, hetgeen een nieuw record is. Het aantal opeenvolgende zonloze dagen was in november 1953 nog iets groter, na melijk zeventien. Ook het hogedrukgebied, dat enige we ken het weer in West-Europa beheerste, heeft er de brui aan gegeven. Gisteren daalde de barometer belangrijk en de wind nam tot hard en plaatselijk langs de kust tot stormachtig toe, hetgeen ook in vele weken niet meer is voorgekomen. Deze ontwikkeling heeft een geheel ander weer type ingeluid. Het weer is sterk wissel vallig geworden met opklaringen en enkele buien. Tot dusverre is er in februari weinig neerslag gevallen (1 tot 3 mm) maar daarin zal de komende dagen, nu de depressies de baan naar West-Europa vrij hebben ge kregen, eveneens verandering komen. Al zal er tijdelijk polaire lucht binnenstromen, toch is de kans groot dat de temperaturen geleidelijk meer voorjaarsachtig zullen worden. In vroege lentes stijgt het. kwik, zoals in 1949, 1950 en 1957, eind februari al tot veer tien tot. zestien graden. Verleden jaar be gon het echter pas na 20 februari winters te worden, met een flinke sneeuwstorm op 25 februari. Advertentie (de goedkoopste kilometers ter wereld) heeft thans een levertijd van 3 maanden. Overweegt u de aanschaffing in het a.s. voorjaar van 's werelds zuinigste auto BESTEL dan NU HOOFD-AGENT voor Haarlem en omgeving: Bloemendaal, Korte Kleverlaan 30-40 Telefoon 51301 Verwachting tot morgenavond: Veel bewolking met enige regen of natte sneeuw. Over het alge meen weinig verandering in tem peratuur. Overwegend matige wind tussen zuidwest en noord west. Volledige weerrapporten op pagina twee. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWINTIG PAGINA'S WAARIN OPGENOMEN ERBIJ ders worden, ofwel in de nieuwe bedrij ven, ofwel in de openbare werken te werk gesteld. Politieke waarnemers zijn verder van oordeel, dat premier Eyskens voet bij stuk houdt en dat het vrij waarschijnlijk is dat de staking in het begin van de volgende week zal worden beëindigd. Politie-rap- porten melden, dat de meeste stakers in de Borinage snel aan het werk willen. (Belga/Reuter/AFP) De staking van de mijnwerkers heeft zich aan de vooravond van de ronde-tafelconferentie uitgebreid tot andere sectoren van het sociale en eco nomische leven. Er wordt ook uit sym pathie met de mijnwerkers gestaakt in staalfabrieken, glasblazerijen, gasfabrie ken, elektrische centrales en scholen. Het stakingscomité heeft vrijlating verzocht van de gearresteerde stakers die zich niet schuldig hebben gemaakt aan ophitsing. De afvaardiging der stakers verzocht ver der dat de gendarmes worden ingelicht over het karakter van de stakers in de Borinage, „die niet zo kwaad zijn als zij eruit zien". De wegversperringen waardoor het ver keer in de Borinage dagenlang vrijwel ge heel tot stilstand was gekomen, zijn opge ruimd. Er deden zich vrijdag enkele kleine incidenten voor. (Belga) Het Internationale Verbond van Vrije Vakverenigingen, heeft het Al gemeen Belgisch vakverbond verzocht zijn blijken van sympathie over te maken aan de stakende mijnwerkers en aan degenen die uit solidariteit in staking zijn gegaan. De Mijnindustrieraad in Heerlen heeft na een besloten spoedvergadering een telegram aan de minister van Economische Zaken gezonden, waarin ondermeer wordt gezegd dat de aanbeveling van de Hoge Autoriteit van 28 januari inzake de invoer beperking van kolen in Duitsland normale concurrentie onmogelijk maakt. De Mijn industrieraad vreest, dat dit zeer ernstige gevolgen zal hebben ondermeer voor de werkgelegenheid en de sociale positie van het mijnpersoneel. De Raad dringt er daarom bij de minister met de grootste klem op aan, dat hij onverwijld al die indirecte maatregelen zal nemen (als met name bedoeld zijn in artikel 57 van het E.G.K.S—verdrag) die deze funeste ont wikkeling voor de mijnindustrie en de mijnstreek zullen voorkomen. De Raad verwacht, dat onmiddellijk maatregelen genomen zullen worden tegen import en verkoop van kolen in ons land tegen afbraakprijzen. De Raad verzoekt voorts dringend geen medewerking te verlenen aan het nemen van maatregelen tot produktiequotering als bedoeld in artikel 58 van het E.G.K.S.-verdrag. Eveneens in een telegram dringt het bestuur van de K.A.B. er bij de Nederland se regering met klem op aan onmiddellijk maatregelen te treffen teneinde te voor komen, dat de moeilijkheden van andere landen worden afgewenteld op de Neder landse mijnindustrie, hetgeen de werkge legenheid in deze industrie in gevaar zou brengen. Nauwelijks is de zon na een absentie van twee weken weer gaan schijnen, of het personeel van de Amsterdamse rondvaartboten is begonnen met de vaartuigen een grote schoonmaakbeurt te geven. Djakarta (UPI) President Sukarno heeft vrijdag in een toespraak tot het land verklaard, dat een akkoord is bereikt over toepassing van zijn plannen voor een „ge leide democratie". Voor de president in april op reis gaat zal een speciale zitting van de volksvertegenwoordiging worden bijeengeroepen, die bedoeld is om de ori ginele grondwet van 1945 te herstellen. Zo als bekend werkt een commissie uit het parlement reeds geruime tijd aan een nieuwe grondwet. „Ik zal het parlement adviseren, ver zoeken, zelfs waarschuwen dat het een grondwet opstelt voor de republiek die in 1945 werd uitgeroepen, niet voor een nieu we republiek," aldus Sukarno. Volgens Sukarno voorziet de grondwet van 1945 in de oprichting van een „volks congres" dat bestaat uit het parlement, vertegenwoordigers der provincies en di verse groepen. Ook zal een nationale ad viesraad worden ingesteld. „In deze orga nen kunnen functionele groepen een plaats vinden," aldus Sukarno. Juist deze func tionele groepen en de positie van het le ger, zijn de voornaamste wrijfpunten ge weest. De strijdkrachten zullen met 35 door de president te benoemen afgevaardigden in het parlement zijn vertegenwoordigd. Prins Bernhard heeft vrijdag, in gezel schap van president Kubitschek, per vlieg tuig een bezoek gebracht aan de toekom stige hoofdstad van Brazilië, Brasilia. Hij gebruikte het noenmaal in het nieuwe paleis van de president in Brasilia. Vervol gens bezichtigde de Prins de in aanbouw zijnde gebouwen in de nieuwe hoofdstad. Hij plantte een boom in de paleistuin en Advertentie BARTELJORISSTR. HAARLEM JEDJ3^39 CAMEL MONTYCOATS ƒ45.— Zeven maanden lang zijn ongeveer vijftienhonderd man in dag- en nacht ploegen bezig geweest om de „Willem Ruys" van de Koninklijke Rotter- damsche Lloyd zowel van binnen als van buiten op te knappen. Het schip, dat er twee dekken en een zwembad bijgekregen heeft, is gisteren bij Wil- ton-Fijenoord in Schiedam uit het dok gesleept en gaat nu naar de Golf van Biscaye, waar in verband met de verhoogde opbouw slingerproeven zullen worden genomen. bezocht de plaats waar de Nederlandse ambassade zal komen. Teruggekeerd in Rio de Janeiro gaf de Prins een banket in zijn hotel ter ere van de minister van Buitenlandse Zaken, Ne- grao de Lima, die uit handen van de Prins een koninklijke onderscheiding ontving: grootkruis in de orde van Oranje Nassau. Hedenmorgen vertrok de Prins uit Rio de Janeiro naar Mexico. Vóór zijn vertrek verklaarde hij, in oktober weer naar Bra zilië te zullen komen, onder meer om het district Parana te bezoeken, hetgeen hem thans als gevolg van een lichte griep aanval niet mogelijk was geweest. Van onze correspondent in Parijs) Zowel uit Tunis als uit Rabat, de hoofd steden van Tunesië en Marokko, wordt op nieuw pressie op Parijs uitgeoefend om vredesonderhandelingen met de Algerijn se nationalisten te openen. Wanneer de po litieke verhoudingen in Frankrijk een overleg met de Algerijnse rebellen zeker nog niet bevorderen, dan zijn er niettemin tekenen dat generaal De Gaulle persoon lijk iedere redelijke mogelijkheid om een einde aan de oorlog te maken wel met bei de handen aan zal grijpen. De tekenen van een zekere ontdooiing aan beide zijden van de Middellandse Zee kunnen als volgt wor den samengevat: a. De Marokkaanse ko ning is donderdag op Corsica aangeko men in gezelschap van een Franse onder officier, die al twee jaar vermist werd en die door persoonlijke bemiddeling van Mo hammed V uit de handen van het Marok kaanse bevrijdingsleger was verlost, b. Op Corsica was een afgezant van generaal De Gaulle aanwezig om de Marokkaanse koning voor dit menslievend gebaar uit naam van Frankrijk te bedanken, c. Pre sident Bourguiba van Tunesië heeft in een interview met „France-Soir" te kennen ge geven de weigering van de Algerijnse re- bellenregering kortgeleden op uitnodiging van De Gaulle naar Parijs te komen, als een domheid te beschouwen. De Gaulle is, aldus Bourguiba, de enige Fransman, die de vrede in Algerije kan herstellen. d. De Franse consul-generaal in Tunis krijgt toestemming om twee Franse Al gerijnen, die onder verdenking van mede plichtigheid aan spionage worden vastge houden, te bezoeken. De Tunesische auto riteiten hadden dit geweigerd omdat zij de twee verdachten niet als Franse burgers wilden beschouwen. De toestemming is een gebaar van goede wil van Bourguiba tegenover De Gaulle genoemd. e. Het Algerijnse bevrijdingsfront heeft in Marokko opnieuw een zestal Franse krijgsgevangenen vrij gelaten, die in Pa- De afdeling Limburg van de V.V.D. heeft vrijdagavond te Maastricht een openbare verkiezingsbijeenkomst gehouden, waarin prof. mr. P. J. Oud als spreker optrad. De voorzitter van de afdeling Limburg van de V.V.D., de heer P. de Haart uit Heerlen, beklaagde zich er in zijn openings woord over, dat de V.V.D.-propaganda in Limburg werd belemmerd, ondermeer doordat de grote Limburgse bladen elke bekendmaking en elk verslag weigeren op te nemen, uitgezonderd een plaatselijk weekblad te Maastricht. Voorts is de kans om op 3 maart in Heerlen een politieke bijeenkomst van de V.V.D. te houden twij felachtig omdat men geen zaal kan krijgen Prof. Oud heeft speciaal voor zijn Lim burgse gehoor de aandacht gevestigd op het beginsel van christelijke beschaving, dat de V.V.D. in zijn programma nadruk kelijk voorstaat. Hij betoogde dat alle christelijke groepen eigenlijk samen dienen te werken. Hij heeft verder de politieke geschiedenis van de laatste tien jaar ge schetst en de politieke standpunten van de V.V.D. daarbij belicht. rijs hebben verklaard zich over hun be handeling in de Algerijnse kampen niet te willen beklagen. Weerstand Voor het ogenblik kan uit deze sympto men misschien nog geen overmatig grote dosis optimisme worden geput. Bovendien zal men er goed aan doen de weerstand van sterke nationalistische en militaire kringen in Frankrijk, die hun machtsposi tie juist aan de Algerijnse oorlog ontlenen, vooral niet te onderschatten. Reeds nu po gen sommige Franse kranten de Marok kaanse koning en het Tunesische staats hoofd verdacht te maken door er op te wij zen dat zij Frankrijk's financiële steun zo nodig hebben en daarom alleen in Parijs een wit voetje zoeken te halen. Niettemin lijkt de wind naar een meer gematigde richting te draaien en er zijn dus nieuwe aanwijzingen dat, althans de drie staatshoofden van Frankrijk, Marok ko en Tunesië, al hun krachten willen aan wenden om deze ontwikkeling te bevorde ren. BELGRADO (Reuter) In Joegoslavië zullen binnenkort tien ernstig gewonde le den van de Algerijnse verzetsbeweging aankomen voor medische behandeling en herstel, zo heeft een regeringswoordvoer der te Belgrado bekendgemaakt. De ge wonden zullen met een Joegoslavisch schip worden vervoerd. In totaal zijn gisteren bij gevechten in Algerije 134 Algerijnen gedood aldus mededelingen van Franse militaire zijde. Spinoza: Trots is de vreugde van de mens, die zichzelf beter ziet dan hij is. LONDEN (UPI) Premier Macmillan van Groot-Brittannië en zijn minister van Buitenlandse Zaken Selwyn Lloyd zijn vanmorgen uit Londen naar Moskou ver trokken met een straalvliegtuig van het type Comet IV. Voor zijn vertrek verklaarde Macmillan dat het „niet goed" is het feit te verdoe zelen dat de geschillen tussen het Westen en Rusland „kunnen leiden tot gevaarlij ke situaties". Beide partijen hebben ech ter „een onschatbaar belang in de vrede". „In die geest moet op de een of andere wijze een overeenkomst worden gevon den". De Britse premier verklaarde dat hij de harten en geesten der Russische leiders zal onderzoeken om te zien „hoe ver wij contact met hen kunnen maken". Voor onderhandelingen heb ik geen mach tiging. Het onderhandelen komt later," zo zei hij. (Reuter/AFP) Macmillan en Selwyn Lloyd zijn gisteren de gasten geweest van koningin Elizabeth om te spreken over hun aanstaande reis. Zij werden tegen drie uur in de middag te Moskou verwacht. Hun bezoek aan de Sovjet-Unie zal tot drie maart duren. Macmillan heeft on danks een verkoudheid zijn activiteit de laatste dagen niet verminderd. Vrijdag onderhield hij zich langdurig met de mi nister van Binnenlandse Zaken Butler, die hem de komende weken zal vervangen. MOSKOU (AFP) Waarnemers in Moskou hebben grote aandacht voor de economische aspecten van Macmillan's be sprekingen. In de Britse pers is aan Macmillan het voornemen toegeschreven met de Sovjet- Unie een vijfjarig handelsverdrag te slui ten ter waarde van 1.200 miljoen pond sterling. Een handelsverdag, zo zegt men zou de weg kunnen openen tot uitbreiding van het handelsverkeer tussen het Ver enigd Koninklijk en de andere Oosteuro- pese landen. Een dergelijke mogelijkheid zou niet alleen de regering in Londen, maar ook alle andere belanghebbende re geringen welkom zijn, aldus meent men in Russische kringen. Advertentie ACC.KANT. L. G. BODE Fred. Hendriklaan SO, Haarlem-Z., Tel. 34108 Advertentie ZIJLSTRAAT 71 HAARLEM NICOSIA (UPI/Reuter) In de mees te grote plaatsen van Cyprus hebben Turkse jongelui vrijdag gedemonstreerd tegen het onafhankelijkheidsverdrag voor het eiland dat in Londen gesloten is. De meeste demonstraties bleven beperkt tot het schreeuwen van leuzen zoals „Weg met Makarios". De plaatsvervangende Britse gouverneur maande de demon stranten tot kalmte. In Nicosia voerden duizenden studenten borden mee met op schriften als „Menderes (de Turkse pre mier), u bent voor dollars verkocht". „Wij willen niet met moordenaars samenwo nen" en „Wij zijn bereid voor de vrijheid ons bloed tot de laatste druppel te ver gieten". De Turkse vertegenwoordiger voor Cyprus en de Turkse consul-gene raal haalden de betogers over rustig uit een te gaan. LONDEN (UPI) In Londen deelden medewerkers van Makarios mee, dat de demonstraties van geen betekenis waren en dat het nieuws erover niet is doorge geven aan de aartsbisschop. De bisschop van Kitium een van Makarios' belangrijk ste medewerkers, is op Cyprus aangeko men om de terugkeer van Makarios voor te bereiden, waarschijnlijk woensdag of donderdag. Enige bezorgdheid bestaat nog Advertentie 20% reductie bij Inlevering van oude artikelen met uitzondering van keukengarnituren sluitingsdatum wordt nu 7 maart 1959 over de houding van kolonel Grivas, de leider van de EOKA die thans blijft zwij gen. In Turks-Cyprische kringen vreest men echter dat enkele fanatieke leden van de EOKA zullen blijven ijveren voor „Eno- sis" en uitvoering van de Londense over eenkomsten willen saboteren. Naar ver luidt maken Grieks-Cyprische zakenlieden hun kapitaal naar Londen over. Zij vre zen kennelijk dat de Britten het eiland zul len verlaten en daarmede de economie in gevaar brengen. Bisschop Kyprianos van Kyrenia, de vi ce-president van de etnarchische raad van Cyprus, heeft verklaard dat de overeen komst van Cyprus „in afwezigheid van Grieks-Cyprus is ondertekend". Hij zei dat de overeenkomst geen morele en na tionale basis heeft en dat zij het elemen taire en internationaal erkende zelfbe schikkingsrecht om hals brengt en aldus een snel fiasco in zich bergt. Het statione ren van buitenlandse troepen op Cyprus en „het onderwerpen van de Griekse be volking aan de Turkse minderheid maakt onafhankelijkheid tot een farce". „Met de blik op het Griekse moederland gericht zal de Cyprische bevolking met godsver trouwen de strijd voor „Enosis" voortzet ten, in de overtuiging dat de eindover winning zal worden behaald". Advertentie

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 1