Horen en zien CrUMBO EN ZIJN AVONTUREN Het huis der conflicten Leven en dood in de film Agenda voor Haarlem en „That nightdocumentaire speelfilm ^Brieven aan de redactie MAANDAG 23 FEBRUARI 1959 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 4 radio televisie AANKONDIGINGEN EN NABESCHOUWINGEN Cabaret en combo's Wim Sonneveldshow voor B.B.C.-televisie De radio geeft dinsdag Televisieprogram ma Louis de Bourbon werd vijftig jaar Executies in Cuba P. W. Franse Draadomroep wordt in onrendabele netten gestaakt Nieuwe hoop voor lijders aan leukaemie? De „Tamara" te water gelaten Examens DOOR IRIS BROMIGE Zij, die zaterdagavond niet thuis geble ven zijn om naar de rubriek ..Blijf er niet voor thuis" van het K.R.O.-programma te kijken, hebben inderdaad niet veel ge mist Het programma was niet boeiend en minder aantrekkelijk dan vorige uitzen dingen. Van Jan de Cler en Emile Lopez mogen wij wat beters verwachten. Het beste onderdeel was het optreden van de pianist Peter Kreuder, die met or kestbegeleiding onder meer nummers ten gehore bracht die in Duitse films van voor de oorlog zeer in trek waren en toen ge zongen werden door bekende actrices en acteurs. Tenslotte kwamen liefhebbers van di verse rubrieken aan hun trekken: in de eerste plaats de belangstellenden voor de films van Hitchcock door het vertonen van „Geboeid" (een spannend verhaal dat zich In een trein afspeelt). Daarna traden twee Amerikaanse combo's op die later op de avond en in de nacht in het Amsterdam se Concertgebouw zijn opgetreden. Het kwintet Horace Silver en het trio Sonny Rollins speelden nu in het Singermuseum te Laren, waar vooral de jeugd vertegen woordigd was om het virtuoze spel „uit de eerste hand" te horen. Michiel de Ruy- ter verzorgde het commentaar. Zij, die minder van de muziek hebben genoten, zul len toch waardering hebben gehad voor de wijze waarop de camera's de musici in beeld brachten. Zondagavond zond de K.R.O. een avond mis uit de r.k.-kerk te Bloemendaal uit. Beêhlscliermer Wim Sonneveld, die een contract heeft lopen bij de B.B.C. zal woensdag 25 fe bruari voor de Britse televisie optreden met zijn „Wim Sonneveldshow". Het is minder dan een jaar geleden dat Sonne veld voor het eerst alleen voor de B.B.C.- televisie optrad. Het was zo'n succes dat hij onmiddellijk werd uitgenodigd vijf keer terug te komen. Het programma zal worden geproduceerd door Dennis Main Wilson, die naar Nederland is geweest om alles voor te bereiden. „Ik versta geen Hollands", zei hij, „maar bij het zien van Wim lag ik dubbel van het lachen". Met Sonneveld zullen optreden Ellen Vogel. Johnny Jordaan, Marianne Hilarides, Martin Scheepers, Hans van Manen, Conny Stuart, Albert Mol, Joop Doderer en Jan Hilliger. Het cabaretprogramma zal drie kwartier duren en bestaat uit revueschetsen, zang en ballet. Wim Sonne veld zal op dinsdag 24 maart een half uur een solovoorstelling voor de B.B.C.-tv. ge ven. HILVERSUM L 402 M. 7 00 AVRO. 7.30 VPRO 8 00-24 00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek 7 20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Pianospel. 8 30 Gram. 9 00 Gymn voor de vrouw 9.10 Voor de vrouw. 9.15 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Morgenwijding 9.55 Een boek voor het geestelijk leven. caus. 10 00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Orgelspel. 11.15 Voor de zieken. 12.00 Lichte mui. 12.20 Regeringsuitz.Landb.rubriekWater en produktie. Wij bespreken een voor de land bouw uniek rapport. 12 30 Land- en tulnb meded 12.33 Amus.muziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. ol gram. 13.20 Amus.muz. 13 55 Beursber 14 00 Gram 14.40 Schoolradio. 15.00 Voor de vrouw. 15.30 Viool, cello en piano. 16.00 De vliegende Rechter, caus. 16.10 Gram. 16.30 Voor de jeugd. 17.20 De dieren wereld en w(j, caus. 17.30 Amateursprogr. 1800 Nieuws. 18.15 Pianospel. 18.30 Amus.muziek. 18.55 Paris vous parle. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Alles op één kaart. 20 00 Nieuws. 20 05 Gevarieerd progr 21.15 Verkiezingstoespr. 2150 Gram. 21.45 Act. 22.00 Filmpraatje. 22.15 Act. 22 30 Meded. 22.35 Muz caus. 23 00 Nieuws. 23.15 Koersen van New- York. 23.16 New York calling. 23.21—24.00 Moder ne muziek. HILVERSUM II. 298 M. 7 00—24 00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7 15 Gram. 7.30 Voor de kin deren. 7 45 Morgengebed en lit. kal. 8 00 Nieuws 8.15 Gram 850 Voor de huisvrouw. 9.40 School radio. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Lichtbaken, causerie. 10.30 Gram. 11.00 Voor de vrouw. 11 30 Gram. 11.50 Als de ziele luistert, caus. 12.00 Mid dagklok - noodklok. 12 03 Gram. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Gram. 12.50 Act. 13.00 Nieuws 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Platennieuws 13.30 Dans- muz. 14.00 Gram. 14.05 Schoolradio. 14.35 Voor de flattelandsvrouwen. 14.45 Sopraan en piano. 15.10 nstr. trio. 15.30 Gram. 16.00 Voor de zieken. 16 30 Ziekenlof. 17 00 Voor de jeugd. 17.40 Beursber. 17.45 Regeringsuitzend.: Rijksdelen overzee: Met medictjntas en injectiespuit langs de 141ste leng tegraad in Nieuw-Guinea, door broeder A. G. Roes O.F.M. 18.00 Lichte muz. 18.20 Gram. 18.30 Voor de jeugd. 18.45 Dit is leven, causerie. 1900 Nieuws. 19.10 Act. 19.25 Sportpraatje. 19.35 Poli tieke causerie. 19.50 Gram. 20 00 Lijdensmeditatie. 21.00 Gram. 21.30 Aan de poorten van een nieuwe tijd, caus. 22 00 Kamermuz. 22 25 Brabants ork. 23.00 Nieuws. 23 15—24 00 Gram. BRUSSEL. 324 M. 12.00 Gram. 12 15 Pianorecital. 12.30 Weerber 12.34 Planorecital (vervolg). 12.55 Koersen. 13.00 Nieuws 13.11 Gram. 14.00 Schoolradio. 15.45 Gram. 16.00 Koersen. 16.02 Gram. 16.30 Omr.orkest. 17.00 Nieuws 17.10 Gram. 17.45 Boekbespr 1800 Voor de Jeugd 18.30 Voor de soldaten 19 00 Nieuws. 19.40 Walsmuz. 19.50 Caus. 20.00 Voor de vrouw 21.00 gram. 21.30 Omr.ork. 22.00 Nieuws. 22 15 Kamer muziek. 22.55 Nieuws. 23.00 Voor de zeelieden. VOOR DINSDAG NTS: 20.00 Zendtijd politieke partijen 2007 Journ. en weeroverz. 20.27 Zendtijd politieke par tijen. 20 34 Kookpraatje. AVRO: 2045 Documen taire 21.00 - 22.30 Speelfilm. De vijftigste verjaardag van de dichter- schrijver mr. Louis de Bourbon was voor het litteraire genootschap Oefening Kweekt Kermis tezamen met de Haagse Kunstkring aanleiding zaterdag een huldigingsbijeen komst te beleggen. A. van Duinkerken heeft voor een talrijk publiek op de hem eigen scherpzinnige amusante en openhartige wijze eèn analyse gegeven van het dichterschap van de Bour bon, dat zowel wortelt in diens religieuze instelling als in de omstreden, doch voor velen als vaststaand aanvaarde afstamming van het Franse koningshuis met de daaraan verbonden Naundorf-Bourbon en Dunkel Grafinmysteriën. Albert Vogel las verzen voor uit oud en nieuw werk van De Bourbon. De dichter heeft in zijn dankwoord een door hem on langs onder een Russisch pseudoniem ge publiceerd vers voorgelezen. De heer J. Pasman gaf op de bijeenkomst een over zicht van de verzetsdaden van De Bourbon na diens aftreden als burgemeester van Oss. DE AMERIKAANSE FILM ontwikkelt een nieuwe stijl. Het begin van deze zich reeds enige tijd voltrekkende evolutie moet men misschien zoeken bij „Marty". Met volstrekte zekerheid is het niet aan te duiden. Toch ligt voor mijn gevoel daar het vertrekpunt van wat men een verso berde realisering, een verinnerlijkter con centratie op de mens zou kunnen noemen. Die ontwikkeling voert ons dan langs „Twelve angry men" en „The bachelor party" naar de film, welke ik hier wil bespreken: „That night". De op somming is niet volledig. Nochtans dui den de punten, die ik heb gemarkeerd, op de essentiële koersverandering in de Ame rikaanse filmerij, welke langzaamaan uiterlijk effectbejag prijs geeft voor wat men zou kunnen noemen gewone mense lijkheid, een streven dat verdisconteerd is in de opkomst van privé-produktiebedrij- ven, welke zo nu en dan een film uitbren gen net naar gelang de producent meestal een filmster in het onderwerp een artistiek ideaal verwezenlijkbaar acht met misschien wel het risico van enig geld verlies. Hoe het ook zij: de tendens is niet mis te verstaan. Kitsch komt er nog ge noeg, maar de kunst is niet in verdruk king. De film „That night" mag gezien worden als een exponent van de verander de opvattingen, welke zich blijkbaar ook bij de grote maatschappijen doet gevoe len. „That night" wordt uitgebracht door de R.K.O. Regisseur is John Newland. OP DE KEPER beschouwd is het ver haaltje vrij simpel. We maken kennis met een overbelaste televisiereclame-schrij ver, die zijn werk niet afkan. Hij komt laat thuis, gaat moe naar bed en is eigen lijk nog niet uitgerust als hij opstaat. Ge volg: hij leeft niet meer met zijn gezien, hij leeft niet voor zijn vrouw en niet meer voor zijn kinderen. Hij heeft geen tijd. Hij zou wel willen, maar hij moet telkens cle- mentiê inroepen. Dat gaat lang goed, tot zijn vrouw bezwaar maakt tegen de gang van zaken. Kibbelpartijen zijn er het ge volg van. De kinderen merken ze op. En dan plotseling wordt de man getroffen door een hartaanval. Het scheelt maar een haartje of nii gaat er onderdoor. Zijn arts redt hem met de middelen van de moder ne wetenschap. En voor zover die midde len niet toereikend zijn: „Het enige wat je kunt doen is bidden," zegt de arts tot SANTA CLARA (UPI) In Santa Clara op Midden-Cuba zijn zaterdag elf „oor- ogsmisdadigers" geëxecuteerd. Een twaalf de ontkwam aan de executie door zich van te voren op te hangen in zijn cel. de vrouw, die met angst en vrezen ziet, hoe de dood haar haar man dreigt te ont nemen. juist nu ze gaat beseffen dat hij haar in menig opzicht al ontnomen is. De patiënt geneest echter. Nog is er gelegen heid de fatale levenshouding te herzien. Dat gebeurt Wanneer de man eenmaal terugkeert in zijn gezin is het uitzicht op echt levensgeluk geopend. ZO VERTELD lijkt het maar een mid delmatig verhaaltje. Dat zou het beslist zijn geworden, wanneer de nadruk niet zo sterk was Komen te vallen op de hartaan val en de crisis, welke daarop volgt, de strijd tussen leven en dood, die beslist over het lot van meer dan een mens, over het lot van een gezin. De film onthult ons de toestanden in dat gezin met net voldoen de aanduidingen om ons bij zijn wel en wee betrokken te doen zijn. Dan slaat de bliksem in. Het proces van de hartaan val, die de man krijgt juist wanneer hij de trein naar huis zal nemen, zijn opne ming in het ziekenhuis, de tweede gevaar lijke attaque in de kliniek, waarheen hij is overgebracht, de ernstige nevenver schijnselen en eindelijk zijn herstel volgt men, als men dat in anatomische tegen spraak mag zeggen, op de voet. Dat is geen pretje. Maar wij beseffen zeer dui delijk hoe ief het leven ons is. Het leven van onszelf en., het leven van deze man. De toeschouwer vereenzelvigt zich beurte lings met het slachtoffer en zijn gezin, hij wordt met zijn neus bovenop de feiten ge drukt en die feiten zijn verschrikkelijk. Het is een ware opluchting, wanneer het proces van de ziekte ten goede keert. Even is men dan nog ongerust over dat andere ziektebeeld: het huwelijk dat dreigde in een bedding van misverstanden vast te lo pen. Als een natuurlijke oplossing komt ook hier het herstel der juiste verhoudin gen. Er was niets wezenlijks verloren. Er liep alleen iets mis. Zo worden aan de dood de dingen van het leven getoetst en op hun uiterste konsekwentie verstaan. Dat menig bioscoopbezoeker daarmee zijn voordeel kan doen is duidelijk. Dat hij er zich zeer lang onbehaaglijk bij kan voe len is uiteindelijk geen bezwaar. Door een indringende wijze van beeld behandeling, die geen ruimte voor „ver zetjes" laat, maar de fysieke kant van de zaak geen minuut uit het oog verliest om ons daarmee psychisch aan zich te bin den neemt John Newland de kans waar leven en dood tegen ons uit te spelen in een sober en aangrijpend document. De documentaire waarde van deze speelfilm, is dan ook haar eerste verdienste. Ze is indrukwekkend genoeg om de overige hier onbesproken te laten. Het ligt in de bedoeling in een aantal rendabele netten en netgedeelten van de draadomroep (radiodistributie), welke an ders binnen afzienbare tijd vernieuwd zou den moeten worden, de exploitatie te sta ken. Dit zal worden medegedeeld in ken nisgevingen aan de aangeslotenen, waar bij een zo ruim mogelijke opzeggingster mijn in acht genomen zal worden. Dit deelt de minister van Verkeer en Wa terstaat, mr. Van Aartsen, mede aan het Tweede-Kamerlid de heer F. Schurer (P.v.d.A.), die vragen had gesteld over het niet herstellen door de P.T.T. van door vorstschade in het ongerede geraakte aan sluitingen op het draadomroepnet in Zuid oost-Friesland. De minister verklaart, dat de aangesloten op geteisterde netge deelten, waarvan vaststaat, dat de exploi tatie sterk verliesgevend zal blijven, be richt hebben gekregen, dat de exploitatie van hun draadomroepaansluiting wordt gestaakt. Hij herinnert eraan dat in de Sta- ten-generaal meer keren bezwaar is ge maakt tegen de aanzienlijke exploitatie verliezen van de draadomroep. Gelet op de sociale en culturele aspecten (onge veer een half miljoen gezinnen, waarvan een deel minder draagkrachtig, zijn aan gesloten op de draadomroep), heeft 's- ministers ambtsvoorganger noch de mi nister vooralsnog tot opheffing willen be sluiten. Echter wordt wel met kracht gestreefd naar vermindering van het ex ploitatietekort. In het bijzonder van afgelegen aanslui tingen zijn de kosten hoog. Tot geheel nieu we aanleg in afgelegen gebieden wordt in het algemeen dan ook niet overgegaan, mede omdat voor gegadigden de mogelijk heid bestaat zich een radio-toestel te ver schaffen. Ook waar sterkstroom ontbreekt zijn de onderhoudskosten daarvan tegen woordig belangrijk lager dan voorheen, al dus de minister. In Zuidoost-Friesland zijn de geleidin gen van een aantal onrendabele aanslui tingen door sterke ijzelaanzetting ver nield. Besloten is deze verbindingen niet te herstellen. De minister erkent, dat de betrokkenen door deze abrupte verbreking van de draadomroep zijn gedupeerd. Even als de bedrijfsleiding van P.T.T. betreurt hij dat ten zeerste. Maar hij" is toch niet van oordeel, dat de abonnees op zeer on rechtvaardige wijze getroffen geacht mo gen worden. Daar echter door bijzondere omstandigheden een zeer plotselinge op heffing van een aantal aansluitingen is veroorzaakt, is de minister in dit geval be reid de gedupeerden tegemoet te komen door de uitkering van een met hun jaar abonnement op de draadonv.-oep overeen komend bedrag. (Verkort weergegeven) Medezeggenschap. In het eindrapport van prof. Van Poelje wordt gesproken over een raad voor de pensioenwetgeving. Deze raad zou dan moeten bestaan uit een bepaald aantal leden, die de wettenmaker van advies moeten dienen in pensioeit- zaken. Nu doet het eigenaardige geval zich voor, dat in deze raad de vertegenwoor digers van de grote bonden voor gepen sioneerden ontbreken. Er zullen dus weer besluiten genomen worden, de gepensio neerden betreffende, zonder dat de be trokkenen zelf er in gekend worden. De gepensioneerden vragen daarom de volks vertegenwoordiging om medezeggenschap in deze materie opdat er geen beslissingen worden genomen over hen. zonder hen. K. Op een morgen was Tumbo vroeg opgestaan. Met een hengel en ander visgerei ging hij op weg, want hij had zich voorgenomen, die dag met wat vis thuis te komen. Nou, vissen zaten er genoeg in de zee, rondom het eiland.' Hij meende dan ook wel zeker, dat hij niet zonder iets terug zou komen. In het haventje lag de boot van Tumbo's vader al klaar aan een steigertje. De zon stond al aardig te branden en het was maar goed, dat Tumbo zijn brede strohoed op had 12J 3 PARIJS (UPI) —Sinds 12 januari wordt in Parijs een dertienjarig meisje dat lijdt aan leukaemie door de professor Jean Bernard behandeld volgens een nieuwe methode: bestraling met kobalt en inen ting met nieuw beenmerg. Deze metho de heeft, naar het schijnt, vijf Joegosla vische geleerden die in een atoomlabora torium ernstige brandwonden hadden op gelopen, het leven gered, en wordt be schouwd als de grote hoop voor lijders aan sommige bloedziekten. Professor Bernard maant echter tot voorzichtigheid: „De proefnemingen die gedaan zijn in het ziekenhuis St. Louis (waar het meisje behandeld werd) hebben zeker belangwekkende resultaten opgele verd, maar zij zullen slechts op hun volle dige waarde kunnen worden beoordeeld na verloop van jaren. Tenminste drie jaar zijn nodig om het verloop van elk geval van leukaemie te kunnen beoordelen. Men moet vijftig patiënten behandelen en dan vijf jaar wachten na de behandeling van de laatste, voor men kan zeggen, dat de leukaemie overwonnen is". De toepassing van de nieuwe therapie is het gevolg van de behandeling der Joe goslavische atoomgeleerden. Vier maan den geleden kwamen dezen naar Parijs, nadat door inwerking van kernstraling in hun laboratorium te Vinca veel vitale beenmergcellen in hun lichaam vernietigd waren. Een van hen stierf maar de vijf anderen zijn vorige week naar hun land teruggekeerd, op weg, naar het nu lijkt, naar volledig herstel. Nog tijdens de behandeling van de Joe- goslaven werd de dertienjarige Danielle in het ziekenhuis opgenomen. Leukaemie is een ziekte, waarbij gezonde merg- en bloedcellen worden vernietigd door zieke bloedlichaampjes. De kobaltbestraling is erop gericht, deze zieke deeltjes te doden. Tegelijk worden echter ook gezonde bloed lichaampjes en mergcellen gedood. De dokters hebben echter tijdens de behande ling der Joegoslaven enig inzicht gekre gen in de vraag welke-cteste bestraling nog aanvaardbaar zou zijn. Daarbij werden Danielle vier inentingen met nieuw been merg gegeven. Dadelijk daarna vloog haar temperatuur omhoog, maar na twee weken begon de koorts te dalen en ging haar toestand vooruit. Op 12 februari keer de zij naar huis terug, waar zij in bed verder moet kuren. Zaterdagmiddag is op de scheepswerf van Verolme te Alblasserdam het 19.500 ton metende tankschip „Tamara" te wa ter gelaten. Mevrouw Edith Jackson, echtgenote van de directeur van de British Petroleum Company, waarvoor het schip is gechar terd, verrichtte de doopplechtigheid. Direct na de tewaterlating werd de kiel gelegd voor nog een 19.500 tons motor tankschip van hetzelfde type, dat zal wor den gebouwd voor de rederij A. S. Tons- berg Hvalfangeri in Noorwegen. De ge nodigden werden verwelkomd door de di recteur van Verolme's Verenigde Scheeps werven, vice-admiraal b.d. A. de Booy, daar de president-directeur, de heer C. Verolme, thans in Brazilië vertoeft De „Tamara" is 171 meter lang, 22 me ter breed en heeft een holte tot het hoofd- dek van 12 meter. De diepgang is (gela den) 9 meter. De machinekamer komt in het achterschip evenals het kapiteinsver- Tlijf en de accommodatie voor officieren, machinisten en bemanning. Het schip zal worden uitgerust met 27 ladingtanks met een totale inhoud van 26.266 kubieke me ter. Amsterdam. Kandidaatsexamen psychologie: mej. A. M SMiakus. W. A Lemmens, A. G. San ders. J M Madsen en R. P. Kamphuis, allen te Amsterdam Doctoraalexamen economie: R. Din- gemans. Amsterdam. Kandidaatsexamen rechten: mej J M F Verstraeten en mej. C. Flamman. Amsterdam. Doctoraalexamen rechten: mej. J. M E Brinkman en B. H. RUmke. Amsterdam. Advertentie Oók al aan de sigaar"? Rook met verstand rook met smaak rook sigaren! 54. Goed dan, je hebt me gedurende drieëntwintig maan den gekend. Gedurende ongeveer twintig van die maanden heb je geweten, dat ik van je hield en met je wil trouwen. Als je dan nog niet tot de een of andere conclusie gekomen bent wordt het hoog tijd dat je dat doet Je had er maar een paar weken voor nodig te ont dekken. dat je verliefd was op Warden." „Ja, ik was verliefd op hem en toch kende ik hem helemaal niet. Het is grappig, dat je verliefd kunt zijn op iemand, die een volkomen vreemde blijkt te zijn. Ik geloof, dat ik het je maar beter vertellen kan." zei zij terwijl zij op een bank ging zitten en naar haar han den zat te staren". „Dat komt er niet op aan. Dat behoef je niet te doen". „Ja, als we moeten weten, waar we staan, dan is het beter, dat je alles weet". Zij vertelde hem in het kort, wat er gebeurd was en hij zat naast haar op de bank en stroopte de bladeren van een takje af, terwijl hij zat te luisteren. „Ik geloof, dat ik een eerste klas dwaas was?" be sloot zij. „Maar het was een afschuwelijke pijnlijke historie". „En nu?" „Oh, af en toe doet het nog eens even zeer. Dat is al les. In ieder geval was ik verliefd op iemand, die niet bestond, dus is het allemaal erg dwaas." „Hij bestond in werkelijkheid wel degelijk", zei Pe ter grimmig. „Dat is het punt, waar het voor ons om draait, is het niet? Tenminste, wat jou betreft". „Ja. Ik ken jou zo goed en ik mag je zo graag, Pe ter. Het is méér dan ie alleen maar mogen lijden. Ik houd veel van je en ik voel me bij jou zo veilig, maar mijn ademhaling gaat absoluut niet sneller, wanneer jij je arm om mij heen slaat". „Je hebt me in die richting nooit veel aanmoediging gegeven, wel? Je dacht, dat het maar allemaal dwaas heid was, En ik realiseerde mij, dat je jong was en nog een beetje groen en ik wilde je niet overrompelen. Toen verscheen Warden op het toneel en maakte je streek". „Ja", zei Judy met een ongelukkig gezicht „Wat denk je er aan te doen?" „Wat wou je. Peter?" „Ik zou denken, dat je dat nu zo langzamerhand wel zou weten. Ik wil met je trouwen." „Zelfs ondanks.." „Is het niet bij je opgekomen, dat nu Warden een eind aan je schooltijd heeft gemaakt je gevoelens wel eens gevoeliger zouden kunnen zijn, zelfs tegenover mij?" „Ik geloof, dat we het woord „zelfs" maar moesten uitsluiten," zei Judy ernstig, maar haar ogen tintel den, terwijl zij naar zijn ernstige gezicht keek. Hij keek haar snel aan. „Is dat dan gebeurd?" vroeg hij. „Ik zou het niet in zulke gewichtige woorden heb ben uitgedrukt". „Eindelijk beginnen we er dan uit te komen," zei hij stijf en strak de ondeudende uitdrukking in haar ogen negerend. „Het is echter een feit, dat ik helaas geen tijd zal hebben deze aantrekkelijke theorie op de proef te stellen, want de volgende dinsdag vertrek ik naar Canada." „Oh neen, Peter!" riep zij uit, terwijl de lach van haar gezicht verdween. „Ja. Voor een jaar. Het is een uitwisseling van le raren. Ik vond het nogal prettig, toen de gelegenheid daartoe zich voordeed, ik dacht, dat het een goede kans zou zijn om jou uit mijn gedachten te zetten." „Maar je zult toch in je oude betrekking terug ko men?" „Ja." „Een jaar is een lange tijd. Je zult me schrijven, hè?" „Dat weet ik niet. Luister eens, Judy. Ik denk, dat ik je maar al te vaak een plechtstatige uil toegeleken heb, maar ik verzoek je, om wat ik nu ga zeggen, als zeer serieus te beschouwen. Wil je dat doen?" „Ja, Peter, dat zal ik doen." „Ik zal je schrijven, als je me eerlijk kunt verzeke ren, dat er een redelijke kans is, dat we trouwen als ik terug ben. Ik begrijp, dat het misschien niet Juist is je te vragen, me een verder gaande belofte te geven. Je bent nog erg jong en in een jaar kan er veel gebeu ren. Ik ben bereid een kans te wagen, maar de vraag is: heb ik die ook? Neen, geef nu geen antwoord. Ik wou dat je daar eens rustig over dacht. En ernstig over dacht. Indien je in je binnenste overtuigd bent, dat je ge voel voor mij zo oppervlakkig is, dat een zucht van een andere man dat weg kan blazen, dan zou ik willen, dat je eerlijk tegenover je zelf bleef en mij vaarwel zei. Indien je meent, dat er een redelijke kans is, dat we kunnen trouwen als ik terug kom, dan zullen we het een jaar lang met brieven moeten doen. Wil je me be loven er zeer zorgvuldig uver te denken?" „Dat beloof ik, Peter. „Goed. Ik zal je niet meer kunnen ontmoeten. Te veel te doen. Wil je me morgenavond tussen zes en ze ven opbellen?" „Dat zal ik doen." „Als ik niets hoor, dan weet ik, dat het een vaarwel is „Ik zal je in ieder geval opbellen. Ik zou je liever vaarwel zeggen, dan het je alleen maar te laten veron derstellen". „Uitstekend." Hij bekeek het kale takje tussen zijn vingers zeer zorgvuldig. „Ik heb de laatste maanden niet bepaald prettig gevonden, Judy en ik voelde er niet veel voor zoiets nog eens door te maken. Denk daaraan, als jij je beslissing neemt hè?" Het spijt me Peter, dat ik zo tekort schiet Zoals mijn vader eens tegen mij zei: een pop met watten in- plaats van hersens, is voor geen enkele man van enig nut. Dat was net nadat je ophield met hier te komen." „Ik zou de dingen, die je vader gezegd heeft, maar vergeten. Let alleen maar op datgene, wat ik je zeg. Ik ken je beter, dan hij deed". Zij keek even naar het bleke ernstige gezicht naast haar en de glans kwam weer in haar ogen terug. Nooit zou hij ophouden met de houding van een leraar aan te nemen, dacht zij, maar even snel als die ge dachte, kwam de overtuiging, dat integriteit, al droeg die dan ook een wat plechtige omhulling, boven alles te waarderen was. Hij stond op en stak haar de hand toe. „Ik moet weg. Een hoop te doen, voor ik weg ga". „Er zijn heel wat aardige meisjes in Canada, Pe ter". „Best mogelijk. Maar geen met zulke blauwe ogen als jij, of even brutaal". (Wordt vervólgd) Hoogleraren. Tot hoogleraar in de faculteit der rechtsgeleerdheid en de facul teit der economische wetenschappen aan de rijksuniversiteit te Groningen, om on derwijs te geven in het sociale recht en het recht der economische ordening is be noemd mr. J. L. H. Cluysenaer, thans secretaris van het college van curatoren dezer universiteit. Tot buitengewoon hoogleraar in de af deling werktuigbouwkunde aan de Tech nische Hogeschool te Eindhoven, om onder wijs te geven in de warmtetecbniekcon- structies van het stoombedrijf is benoemd ir. H. Laméris. hoofdingenieur-procuratie houder van de n.v. Werkspoor te Amster dam. MAANDAG 23 FEBRUARI Minerva Theater: Heemsteeds Amateur toneel met „De vleermuis", 20 uur. TENTOONSTELLINGEN Huis Van Looy (Kleine Houtweg 103): Expositie Interscholair Jeugdtoernooi, 14— 17 en 1922 uur. In 't Goede Uur (Nieuwe Kerksplein 1): Expositie Gérard van den Eerenbeemt, 10—22 uur. Galerie Espace (Klein Heiligland 36): Expositie „Sculptures", 1117 uur. FILMS Cinema Palace: „Reis om de wereld in 80 dagen", a.l., 19.30 uur. Frans Hals theater: „Ontsnapt van het Duivelseiland", 14 jr., 19 en 21.15 uur. Lido Theater: „De naakten en de doden", 18 jr., 19 en 21.15 uur. Luxor Theater: „Jane Eyre", 18 jr., 19 en 21.15 uur. Rembrandt Theater: „Gi- gi", 14 jr., 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: „Het zwarte schild", 14 jr., 19 en 21.15 uur. Studio Theater: „Een vrouw wist te veel", 14 jr., 19 en 21.15 uur. ZANDVOORT, Theater Monopole: „De beid der verlorenen", 14 jr., 20 uur. DIVERSEN Remonstrantse kerk: Concert door Die Haerlemsche Musyckcamer, 20.15 uur. Frans Halsmuseum: De heer A. J. Her wig over „Bloemen en tuinen", 20 u. (V.U.). Wilhelminastraat 43: Centrum Vrij Gees tesleven; mr. M. F.tibbe over „De graal- stroming in de geschiedenis", 20.15 uur. DINSDAG 24 FEBRUARI Minerva Theater: De voordrachtkunste nares Charlotte Kohier met „Pension rus tig", 20.15 uur. Concertgebouw: Inleiding tot N.Ph.O.- concert door Paul Chr. v. Westering 19.30 uur (V.U.). Concert door het N.Ph.O., 20.15 uur. TENTOONSTELLINGEN Huis Van Looy: Expositie Interscholair Jeugdtoernooi, 10—13, 14—17 en 19—22 uur. In 't Goede Uur: Expositie Gérard van den Eerenbeemt, 1022 uur. Galerie Espace: Expositie „Sculptures", 11—17 uur. FILMS Cinema Palace: „Reis om de wereld in 80 dagen", 14 en 19.30 uur. Frans Hals theater: „Ontsnapt van het Duivelseiland". 14 jr., 14.30, 19 en 11.15 uur. Lido Theater: „De naakten en de doden", 18 jr., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Luxor Theater: „Tramlijn begeerte", 18 jr., 14 en 20 uur. Rembrandt Theater: „Gigi" 14 jr., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: „Het zwarte schild", 14 jr., 14.30, 19 en 21.15 uur. Studio Thea ter: „Een vrouw wist te veel", 14 jr., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. ZANDVOORT, Theater Monopole: „De avonturiers", 14 jr., 20 uur. DIVERSEN Lourens Costerlyceum: Disco-avond, klassiek grammofoonplatenprogramma, 19.30 uur. De Leeuwerik: Openbare bijeenkomst, spreker: H. J. Hofstra, oud-minister van Financiën.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 6