Haarlemmer hielp belangrijk initiatief verwezenlijken Afscheid bij Leger des Heils Aspirin NOGMAALS „LOHENGRIN" Gewijzigde bezetting IJmuidenaar Dukel nationaal damkampioen MAANDAG 23 FEBRUARI 1959 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 5 Samenwerking van radioscholen leidde tot steun van industrie en overheid HBG verloor van VVB Eervol ontslag voor adjunct-directeur PTT J. C. A. Mus veertig jaar vertegenwoordiger Expositie Simon de Heer in Bloemendaal geopend Verkiezingsaanvragen in Heemstede ook 's avonds Gemeente Heemstede leent ruim een ton Voorstellen aan Heemsteeds gemeenteraad Luitenante J. Polling uitgezonden naar Curacao Honderdtwintig flessen melk vielen op straat „Heemstede-West" met „Een grote, zwarte poes" Nieuwe directeur- generaal der P.T.T. Door petroleumdampen bewusteloos geraakt G. Zwaanswijk gehuldigd Burgerlijke Stand van Haarlem Theo van Son bij afscheid van L.T.J. gehuldigd Bouw van dertig woningen aan Glipper Dreef Keesom won cross country in IJmuiden De bedrijfscompetitie Mr. B. Carp benoemd tot hulpprediker Koopman berooft op straat zijn verloofde De tijd van het spontane particuliere initiatief is voorbij hoort men vaak zeggen. Toch zijn ze er nog wel, cle mannen, die rondlopen met een idee en er energiek en geestdriftig aan voortwer- ken tot het werkelijkheid is geworden. Zo'n man is de heer J. L. J. van der Werff, directeur van een Haarlemse radiotechnische school. In belangrijke mate heeft hij bijgedragen tot de ver wezenlijking van de gedachte, dat over heid en industrie de niet door de over heid gesubisidieerde radioscholen moe ten steunen, opdat deze aan de aanzien lijk gestegen opleidingseisen kunnen vol doen. Behalve degenen, die zich laten op leiden voor elektrotechnicus, hebben ook industrie en overheid belang bij uitstekend vakonderwijs. Zij steunen thans de particuliere radioscholen in het streven naar hogere opleidings mogelijkheden. In de oorlog maakte de radiotechniek in de Verenigde Staten en Engeland een grote ontwikkeling door. Dit had zijn weerslag op de elektronica (de industriële toepassin gen der radiotechniek, zoals televisie en radar) in Nederland. De elektronische in dustrie stelde hogere eisen, de exameneisen werden verzwaard en er moesten betere lessen en meer lesuren worden gegeven, doch de schoolgelden konden niet even redig worden verhoogd. Sommige particu liere instituten zetten hun cursus voor radio-telegrafist stop. Tijdens een reis door de Verenigde Sta ten en Canada viel het de heer Van der Werff op, dat daar reeds een nagenoeg ideale samenwerking bestond tussen de strijdkrachten en industrie enerzijds en het radiotechnisch onderwijs anderzijds. Deze in de oorlog ontstane samenwerking was daarna op volkomen zakelijke basis voort gezet. Waarom kan dat in ons land niet? dacht de heer Van der Werff en hij zocht col lega's op. Met voorbijzien van de onder linge verschillen en op basis van wat ons bindt, moeten we dit gemeenschappelijke probleem aanpakken. De industrie heeft tot dusver onze „pro- dukten" gratis betrokken. Zij kan haar eisen hoog stellen, maar dan zal zij zich offers moeten getroosten, was de gedachte waar men van uit ging. Vier van de zeven belangrijkste particuliere radioscholen, ge vestigd in Rotterdam, Den Haag en Haar lem, sloten zich aaneen en vormden de Broederschap van Radioscholen. De drie overige instituten, in Amsterdam en Hil versum, namen vooralsnog een afwachten de houding aan. Reacties Reacties in het bedrijfsleven bleven niet uit. Contacten met de departementen van Oorlog en Marine, alsmede met dat van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen volgden. Het bedrijfsleven verzocht de besturen van het Nederlands Radiogenoot schap en de Vereniging tot bevordering van Elektronisch Vakonderwijs in Nederland (V.E.V.) de gevraagde steunverlening te organiseren. Volgens de nieuwe wet op de stichtingen was het niet mogelijk, dat de betrokken radioscholen deel uitmaakten van het bestuur van een stichting. Daarom besloten N.R.G. en V.E.V. na overleg met de directies der scholen een stichting in het leven te roepen. Deze kreeg de naam Stich ting tot bevordering van het Vakonderwijs op het gebied van de Elektronica in Neder land, afgekort S.V.E.N. Haar taak zou be staan uit het organiseren en distribueren van materiële steun, welke het bedrijfs- HBC heeft in Velsen de wind niet be paald in de zeilen gehad. Met 2-1 gingen de Heemstedenaren ten onder, maar gezien het spelverloop vormde deze nederlaag niet de juiste beloning voor het werk dat zwart-witten hadden verricht. In de eerste helft ging het meeste initia tief uit van HBC. De gecombineerden zet ten diverse aanvallen op en in de twintig ste minuut bleef succes niet achterwege toen Jilles Duindam bij een verwarde si tuatie voor de Velser veste het net wist te vinden (0-1). Gesteund door deze voor sprong speelde HBC enthousiast verder. Het vijandelijke doel verkeerde diverse ke ren in' gevaar, maar het gelukte de thuis club de eerste helft zonder verdere kleer- scheren te doorstaan. Na de pauze bleef HBC nog enige tijd in de meerderheid. Toen Jan Duindam in de vijftiende minuut mistrapte kreeg Kooi- mans een kans en deze benutte de Velse- naar prompt om de gelijkmaker ter we reld te brengen. Twee minuten later maak te Henk Kors zijn enige fout van de wed strijd en ook ditkeer sloeg VVB zonder ge nade toe. Het was Steinvoort, die het leer in de touwen joeg. De VVB-ers lieten zich hun 2-1 voorsprong daarna niet meer ont- leven, dat belang heeft bij het vakonder wijs op het gebied van de elektronica, in de vorm van geld en/of materialen zou gaan verlenen. Op deze wijze zou men ge zamenlijk trachten het hiaat tussen de be hoeften van het bedrijfsleven en de op leidingsmogelijkheden der scholen te voor zien. In het bestuur van de S.V.E.N. namen onder andere zitting prof. dr. ir. J L. H. Jonker, hoogleraar elektronica aan de Technische Hogeschool in Eindhoven, en ir. P. H. Boukema, hoofdingenieur van P.T.T. De directeur-generaal van P.T.T. wees als zijn vertegenwoordiger in het bestuur aan de hoofddirecteur algemene zaken en radio, ir. A. J. Ehnle. Het werd verder aangevuld met vertegenwoordigers van N.R.G. en V.E.V., alsmede van industrie, ambacht en handel en de ministeries van Defensie en O., K. en W. De S.V.E.N. begon haar taak en inmid dels hebben de betrokken particuliere radioscholen reeds verscheidene lijsten van door het bedrijfsleven afgestane en vaak kostbare onderdelen, waaronder conden satoren, weerstanden, lampen, meetappara tuur, ontvangen. De directeuren van de scholen kunnen aan het door hen verlangde materiaal bestellen. De heer Vander Werff is er van over tuigd, dat nu ook spoedig de concrete steun van de overheid op gang zal komen. Bij beschikking van de minister van Verkeer en Waterstaat is aan de admi nistrateur van het telefoondistrict Haar lem, de inspecteur voor bijzondere dien sten der P.T.T. met de persoonlijke titel van adjunct-directeur, J. van Ginkel, in gaande 1 mei 1959 op zijn verzoek eervol ontslag verleend, zulks met dankbetuiging voor de door hem aan het staatsbedrijf der P.T.T. bewezen diensten. Op 1 maart zal het veertig jaar geleden zijn dat de heer J. C. A. Mus, wonende Molijnstraat 32 in Haarlem als v?ri»gen- woordiger in dienst trad bij de Victoria- Bron in Amsterdam Naast de vele relaties die de heer Mus ge durende zijn lange loopbaan in het ho tel-, restaurant -en cafébedrijf heeft aan geknoopt, heeft hij zich ook tal van vrienden gemaakt. Dat zal, denken wij zo, wel tot uiting ko men in de blijken van belangstelling, die de heer Mus on getwijfeld op de dag van zijn jubileum zal ontvangen. Zaterdag werd onder zeer grote belang stelling in „Bloemenheuvel" aan de Bloe- mendaalseweg in Bloemendaal de ten toonstelling van schilderijen, tekeningen en etsen van de Bloemendaalse schilder de heer Simon de Heer door de burge meester van Bloemendaal, dr. D. H. Pee reboom Voller, officieel geopend. De bur gemeester zei verheugd te zijn, dat de zaal te klein bleek om alle belangstellen den voor dit experiment te herbergen. Spreker memoreerde dat de heer De Heer die enige jaren geleden zeventig jaar is geworden, reeds vaker exposeerde. Hij werd geboren in de Beemster. In de twin tiger jaren verhuisde de familie De Heer naar Hattem en in 1928 vestigde zij zich in Bloemendaal. Simon de Heer is bovenal een portretschilder. Aan mevrouw De Heer, die een groot aandeel heeft gehad in het voorbereiden van deze expositie, bood de burgemeester ten slotte bloemen aan en verklaarde daar na de tentoonstelling voor geopend. Deze expositie die dagelijks van tien tot vijf uur geopend zal zijn, zal tot 9 maart duren. De gemeente Heemstede heeft een spe ciale regeling getroffen voor de stemge rechtigden, die een verzoek willen indie nen voor het stemmen bij volmacht en het stemmen in een andere gemeente. De se cretarie is hiertoe namelijk ook geopend op woensdag 25 en donderdag 26 februari des avonds van half acht tot half negen. Ook zij, die buiten Heemstede wonen, doch in deze gemeente hun stem willen uitbren gen, kunnen voor de aanvraag van deze regeling gebruik maken. B. en W. van Heemstede willen bij de n.v. Bank voor Nederlandse Gemeenten 107.650 lenen tegen een rente van 41/» per cent per jaar en een looptijd van dertig jaar. Het geld is onder meer bestemd voor de financiering van de aanleg van een par keerplaats aan het Roemer Visscherplein, de aankoop van een verplaatsbare muziek tent en de uitbreiding van de algemene be graafplaats met een r.k. gedeelte. In de gemeenteraad van donderdagavond zal de raad over het aangaan van deze lening beslissen. B. en W. van Heemstede hebben de gemeenteraad voorgesteld een sloot te dempen, die ligt langs de woningen Leid- sevaartweg 27 tot en met 45. Afvalstof fen van de woningen worden in deze sloot geloosd. Met de demping is een krediet van 6800.- gemoeid. Voor de vernieu wing van de riolering in het politiebureau wordt 4750.- gevraagd. Tenslotte wordt de raad voorgesteld een krediet van t 2000.- beschikbaar te stellen voor het plaatsen van een rijwielstalling voor het personeel van het gemeentehuis. In de donderdagavond te houden vergadering zal de gemeenteraad over deze voorstel len beslissen. In de korpszaal van het Leger des Heils aan de Schagchelstraat in Haarlem is zondagavond een verlossingssamenkomst gehouden. De bijeenkomst droeg een bijzonder karakter en stond in het teken van de zending. Er werd afscheid genomen van luitenante J. Polling, die naar Willemstad op Curasao zal vertrekken, waar zij aan het zendingswerk zal deelnemen. Luitenante Polling is sedert mei 1956 werkzaam geweest aan het Tehuis voor Jongens aan het Spaarne. De samenkomst werd geopend met het zin gen van een oud Legerbed „Verlossing is voor iedereen, voor blank en zwart." Na dat het muziekkorps de strijdmars „Des Heren Brigade" ten gehore had gebracht, zong het zangkoor „Hij, mijn rijkdom". Verscheidene spre kers voerden vervol gens het woord, onder wie de nieuwe bevel voerende officieren van Haarlem-cen trum, kapitein en me vrouw Verschoor. Luitenante Polling begon haar afscheids woord met „Geef Je zus al de eer." De leider van de samen komst, kolonel Salo mon uit Amsterdam, sprak haar hierna on der de vlag toe, uit gaande van Openba ringen 3 8 „Zie, Ik heb een geopende deur voor u gegeven, die niemand kan slui ten, want gij hebt kleine kracht." Wij leven in de tijd van het atoom, het geleide projectiel. De deur van het heelal is open gegaan, maar onze deur. de deur ven onze idealen, is misschien op de klink gevallen. Een andere deur is echter voor ons ge opend: Jezus Christus, de deur van de hemel, aldus spreker. Jezus heeft gezegd „Gij hebt kleine kracht," maar ook „Mijn kracht wordt in uw kleine, zwakke kracht volbracht." De bijeenkomst werd gesloten met het lied „Ik zie een poort wijd open staan, waardoor het licht komt stromen." Zaterdagmorgen om kwart voor elf reed bij de rotonde in het Kenaupark in Haarlem een vrachtauto met kratten melkflessen. Waarschijnlijk nam de chauf feur, een 29-jarige Aalsmeerder, de bocht zo scherp, dat twee kratten omvielen en de deur van de laadbak openstootten. Hon derdtwintig flessen met melk vielen op straat aan scherven. De gemeentereini ging ruimde de ravage op. Advertentie (BAYER Er is geen Aspirin V E y zonder BAYERKRUIS ^koudheid?^ De tweede opvoering, zondagmiddag, in de Stadsschouwburg te Amsterdam van de nieuwe montering van „Lohengrin" van Richard Wagner onderscheidde zich van de première door een geringe doch niet temin opvallende wijziging in de bezetting. In plaats van de imposante creatie van Koning Hendrik de Vogelaar door Guus Hoekman kreeg men deze rol te zien en te horen door Piet van den Berg, een Am sterdammer, die na een eclatant succes op een vocalistenconcours te Verviers in 1952 op het operatoneel in Duitsland carrière gemaakt heeft. Zijn optreden schonk de indruk van een zeer bruikbaar element, vooral voor wat de omvang van zijn stem registers betreft, maar tevens van een wei nig geposeerde en positieve houding als „basse noble". Wat dit laatste betreft zal hij als rustig dominerende persoonlijkheid nog moeten groeien. Hiertoe wil de Nederland se Opera hem blijkbaar een ruime kans geven, want voor het volgend seizoen heeft zij Piet van den Berg voor een groot aan tal voorstellingen geëngageerd. Als Ortrud trad nu Grace Hoffmann in plaats van Lise Sorrell op. Het moest al een bijzondere kracht zijn om op een of andere wijze deze vertolkster te over treffen. Toch meen ik te mogen zeggen, dat Grace Hoffmann daarin vooral door haar figuur geslaagd is. Haar prestatie maakte dan ook, dat de overwegende rol van de heidense Ortrud overtuigend naar voren gebracht werd, wat de betekenis van het werk op frappante wijze accentueerde. En terecht, want Ortrud is in deze opera de leidende kracht, eigenlijk de heldin, strijdend voor het ondergaande heidendom tegen de christelijke levensleer, die hier symbolisch en legendarisch het spel ken merkt. Als heidense wichelaarster en to veres legt Ortrud de knopen waaruit de handeling zich ontwikkelt. Zij is de desem, die het geheel in roering brengt. Zij streeft met duivelse middelen naar een triomf, die haar, door de mystieke krachten van de Graal, ontgaat op het moment dat zij haar einddoel bereikt meent te hebben. Ik zal de laatste zijn om te zeggen, dat bij Lise Sorrell deze tendens ook niet voorzat, maar Grace Hoffmann wist er een domi nerende kracht aan te geven. Gré van Swol-Brouwenstijn was weel de indrukwekkende en od bepaalde punten aangrijpend innige vertolkster van de Elsa- partij, die wij bij de première zo bewon derd hebben. In Hans Hopf konden wij andermaal de Lohengrin naar ons hart horen, namelijk een heldentenor, die ook met de meeste milde tinten aan de Griek van zijn rol het volle pond geeft en die bovendien speeltechnisch zich een ma gistrale interpreet toont. Caspar Broecbe- ler als Telramund: dit betekent een zeld zaam mooi getimbreerd geluid van hoge bas en een figuur op de planken die geen ogenblik met zijn houding verlegen is. Al leen zou men (vooral in de grote scène met Ortrud in II) soms e*n meer mordente interpretatie in zijn gemoedsonthoudingen waarnemen. Jos Burcksen is als de heraut voortreffelijk. Hij laat zijn stem schallen als een klaroen en schakelt in uiterste correctheid alle persoonlijkheid uit, wat hier dan ook zijn rol vergt. Ook het koor was weer voorbeeldig en ik geloof te mogen zeggen, dat het orkest zichzelf ditkeer overtroffen heeft. Ter ken schetsing van de interpretatie, die Ferdi nand Leitner van Wagners partituur rea liseert, heb ik slechts één woord: subliem! Jos. de Klerk Kort nadat de Heemsteedse toneelver eniging „Nut en Genoegen" de vele perike len rond „Een grote zwarte poes" van Rie Knegtmans en Piet Mossinkoff over het voetlicht had gebracht, heeft haar plaatse lijke zustervereniging „Heemstede-West" de personages uit dit vrolijke spel op nieuw gestalte gegeven en wel zaterdag avond in hotel „De Leeuwerik" te Haar lem, waar het publiek zeker niet minder genoegen aan dit stuk heeft mogen beleven. Het is een blijspelletje in het allereenvou digste genre, waarvan de figuren door enigszins geroutineerde krachten met ge mak kunnen worden uitgebeeld. Daar naast biedt het om dezelfde reden een aan tal jongere spelers een goede gelegenheid enige toneelervaring op te doen. Het was uit een dergelijke overweging, dat „Heem stede-West" tot opvoering van „Een gro te, zwarte poes" besloot. Van deze jeugdi ge krachten hebben vooral Leni van Baak en Henk Kamphorst als Tuut Badings en Lourens Staal zich verdienstelijk geweerd in het bijzonder eerstgenoemde, die een guitig actricetje speelde. Jeanne Broos was als Gonda nog wat schuchter, in tegenstel ling tot Ina Betjes, die de hartelijke Anet- te Peutering reeds vermakelijk typeerde. Anton Jansen en Lien Wijnstroom, die het echtpaar Staaltjes typeerden, bleken over de benodigde komische talenten te be schikken, zodat hun scènetjes met de in trigerende familie Badings tot de beste van de avond behoorden. Ook hun lang zaam groeiend bewustzijn van het be staan van amoureuze gevoelens werd al- lervermakelijkst uitgespeeld. Zij werden hierdoor mede in staat gesteld, omdat Ans en Theo Visser de bohemien-allures van het acteursechtpaar levendig en vlot wis ten aan te geven. Deze losheid van bewe ging spreidde Klaas Mast als de stugge Lij- sink in mindere mate ten toon. Op haar beurt speelde Joke van der Veldt echter weer een veroverend-vrijpostige Bertha. Regisseur Jaap van der Veldt had gezorgd voor een goede contrastwerking waardoor de tegenstellingen een effectrijke uitwer king hadden. Als opvolger van ir. J. D. H. van der Toorn als directeur-generaal van de PTT is benoemd prof. ir. G. H. Bast. Prof. Bast zal op 1 mei zijn functie aanvaarden. Een vierentwintigjarige Haarlemse so ciaal werkster, die aan de Rijksstraatweg in Haarlem een kamer bewoont, is in de nacht van zaterdag op zondag door pe troleumdampen bewusteloos geraakt. De hoofdbewoonster werd 's nachts om half drie wakker en hoorde een ongewoon snur kend geluid, dat uit de kamer van de so ciaal werkster moest komen. Zij ging kij ken en vond de jonge vrouw bewusteloos. In de kamer hing een zware petroleum lucht. Een gewaarschuwde arts consta teerde niets ernstigs. De sociaal werkster had de hele dag een petroleumvergasser gebrand zonder te ventileren. Door ge brek aan zuurstof was zij bewusteloos ge raakt. Zaterdagmorgen is de heer C. Zwaans wijk, die veertig jaar geleden als glas-in- loodzetter bij het atelier Bogtman in Haar lem in dienst trad, hartelijk gehuldigd. De heer A. Bogtman gaf een overzicht van de loopbaan van de jubilaris en over handigde hem als persoonlijke herinne ring een aquarel. Namens directie en per soneel verraste de bedrijfschef de heer W. van Herpe, de heer Zwaanswijk, die vergezeld was van zijn echtgenote, dochter en schoonzoon, met een radio toestel. Vervolgens bood de voorzit ter van de Nederlandse Maatschappij van Nijverheid en Handel, mr. A. E. C. de Groot van Embden de jubilaris het ver erend getuigschrift met de draagmedaille aan. Tenslotte sprak de heer De Ruiter, districtsbestuurder van de Algemene Be- drijfsbond, die een boekwerk overhandig de. HAARLEM, 21 februari 1959 BEVALLEN van een zoon: 19 febr.: A. K. Beijer-Peters; 20 febr.: A. Mit-Lui- ken; L. de Boer-van Tongeren; H. A. Gub- bels-Krans; H. C. Smeenk-Hilterman; J. Smids-Stolk; 21 febr.: H. D. M. Dirks-Nij- boer; W. H. M. van der Hulst-Zipp; C. A. Bergman-Weber; F. M. E. van ter Toolen- Asselberghs. BEVALLEN van een dochter: 20 febr.: G. T. M. Assendelft-Rooijers; 21 febr.: J. M. de Kok-Pauwels. OVERLEDEN: 19 febr.: J. Clason-Nan- ning, 72 j., Hazepaterslaan; J. Visscher, 83 j., Crayenesterlaan; J. van Kapel, 55 j., Gasthuislaan; 20 febr.: A. C. Schrijver- Cremer, 71 j., Gasthuisvest; J. H. C. Som- mer, 68 j., Westerhoutpark. GEHUWD: 21 febr.: M. Kuik en M. Dob ber. Staande onder de vlag wordt luite nante J. Polling uitgezonden door kolonel Salomon van het hoofdkwartier van het Leger des Heils. Nadat de L.T.J. en L.T.M. zaterdag tij dens hun algemene vergadering, in het Haarlemse Concertgebouw gehouden, aandacht aan allerlei ernstige zaken had den geschonken, hebben de land- en tuin- bouwjongeren 's middags afscheid geno men van Theo van Son, de secretaris-lei- der. Deze heeft zijn functie bij de L.T.J verwisseld voor het directeurschap van het Katholiek Migratiecentrum in Den Haag. Tien jaar lang heeft hij zich geheel aan het werk voor de land- en tuinbouw- jongeren gegeven en de belangrijkste bij drage geleverd in de hechte opbouw van de organisatie. De vergadering was 's morgens begon nen met de behandeling van enkele huis houdelijke aangelegenheden, zoals goed keuring van de begroting en het uitbrengen van het jaarverslag. Ook 's morgens moest er afscheid worden genomen. Want de voorzitter, de heer Toon van Moorsel uit Warmond, heeft door drukke werkzaam heden zijn zetel beschikbaar moeten stel len. Zijn opvolger is de heer Giedes Jacobs uit Hazerswoude, die in de interdiocesane raadsvergadering was gekozen. Voorzitter Toon van Moorsel deed in zijn openingswoord een klemmend be roep op de leden om alle krachten in te zet ten voor het welslagen van de Afrika- Alarm-Actie, waardoor het vijfjarenplan voor Tangayika ten uitvoer kan worden gebracht. Hij wijdde enige aandacht aan de ontwikkeling van de Randstad Holland en spoorde de jonge boeren en tuinders aan de ontwikkeling nauwlettend te vol gen, omdat anders het gevaar bestaat, dat de agrarische bevolking steeds minder over de belangrijke vraagstukken kan meespreken. Bij de behandeling van de voorstellen werd erop aangedrongen de land- en tuin bouwers te doen representeren door „eigen mensen". Wel kunnen „buiten staanders" als gewaardeerde adviseurs optreden. Verder werd voorgesteld te be werkstelligen dat de televisieprogram ma's eerder worden gepubliceerd tenein de mislukking van bijeenkomsten en ver gadering te voorkomen. Verscheidene sprekers getuigden daar na de scheidende voorzitter hun dank. Hem werd een tweedelige encyclopedie aangeboden. 's Middags was Theo van Son 't middel punt van een afscheidsprogramma, waar in afgevaardigden van districten in schet sen, liedjes en rijmen zijn goede hoedanig heden bezongen. Zij droegen de voor hun districten kenmerkende produkten aan: kazen, druiven, bloemen en zelfs enige kooltjes. Toon van Moorsel onthulde het af scheidsgeschenk van de leden: een mo dern bankstel. Verscheidene personen voerden het woord en schetsten de grote toewijding, waarmee de scheidende secre taris zich aan zijn taak had gewijd. In ver scheidene gevallen gingen de toespraken vergezeld van geschenken. De heer E. J. M. Kolfschoten, voorzitter van de L.T.B., en aalmoezier P. Matthijsen roemden de grote bewogenheid en het onblusbaar en thousiasme van de heer Van Son. Tenslot te werd een receptie gehouden, waarop men gelegenheid kreeg persoonlijk van de secretaris afscheid te nemen. B. en W. van Heemstede hebben de ge meenteraad een voorstel gedaan om een perceel grond ten westen van de Glipper Dreef te verkopen aan het bouwbedrijf Huib Bakker n.v. in Badhoevedorp voor de bouw van dertig woningen. Deze ven nootschap bouwt reeds ter plaatse zes winkelwoonhuizen. B. en W. willen thans in totaal ongeveer 4576 vierkante meter grond verkopen voor 156.118.-. Een groot deel van de te bouwen premiewoningen moet aan inwoners ten goede komen. Er zullen achttien ééngezinswoningen, zes beneden- en zes bovenwoningen komen. De heer H. Bakker in Heemstede wil aan de Troelstralaan vier woningen bou wen. Voorgesteld wordt hem ongeveer 840 vierkante meter grond beschikbaar te stellen tegen de prijs van vijftien gulden per vierkante meter. Het persoonlijk damkampioenschap van Nederland is gewonnen door de 49-jarige IJmuidenaar B. Dukel. In de voorlaatste ronde die zondag in Utrecht werd ge speeld won hij met 20 van De Jong, bracht daarmee zijn totaal op 18 punten en werd zodoende onbereikbaar voor zijn tegenstanders. De strijd om de tweede tot en met zesde plaats wordt pas beslist op zaterdag in de dertiende en laatste ronde. De uitslag van de twaalfde ronde luidt: AnsemsVan der Sluis 11; Bergsma Van Silfhout 1—1; Gordijn—De Kluyver 1—1; Dukel—De Jong 2—0; Vos—Blom 1—1. De stand is: 1. en persoonlijk damkam pioen van Nederland Dukel 18 pt.2/3. Van Dijk en Bom elk 15 pnt.; 4/5/6. Van der Sluis, Gordijn en De Jong allen 14 pnt.; 7. Edink 13 pnt.; 8. Bergsma 12 pnt.; 9. Van Silfhout 11 pnt.; 10/11. Ansems en Blom elk 10 pnt.; 12/13. Terlouw en Vos elk 8 pnt.; 14. De Kluyver 6 pnt. De uitslagen van de tiende en elfde ronde waren: BomVan der Sluis 11; TerlouwVan Silfhout 11; AnsemsDe Kluyver 11; BergsmaDe Jong 11; GordijnBlom 11; DukelEdink 02; VosVan Dijk 20; Van DijkEdink 11; BomTerlouw 20. In de Heerenduinen bij Velsen werd za terdagmiddag onder zeer slechte weersom standigheden en op een bijzonder zwaar parcours de jaarlijkse nationale cross country gehouden. Er waren vijftig deel nemers uit het gehele land. Winnaar bij de A-klassers werd de Am sterdammer Keesom (AV '23), die samen met Fons Veldhuisen (Gen. Michaelis, Best) gedurende de gehele race de leiding had. Zijn tijd over de 6000 meter was 25 min. 46.6 sec. De uitslag luidt: 1. Jan Keesom (AV '23, A'dam), 25 min. 46.6 sec. 2. Fons Veldhui zen (Gen. Michaelis, Best) 25 min. 51.8 sec. 3. Wit (MFC, Medemblik) 26 min. 46.6 sec. Ie B-klasser. 4. J. Spaan (Minerva, R'dam), 27 min. 54.6 sec. 5. Van der Made (Olympus, Alkmaar) 27 min. 57.4 sec., Ie C-klasser. 6. C. Meester (Olympus, Alkmaar) 28 min. 2 sec. Evenals voorgaande jaren houdt de com missie Bedrijfsvoetbal van de afdeling Haarlem van de K.N.V.B. een zomeravond voetbalcompetitie voor Bedrijfsvoetbalelf tallen. Bij onderstaande adressen kan men inlichtingen verkrijgen: J. Berk, Mr. Cor- nelisstraat 30zw., Haarlem; J. Kampman, Reyer Anslostraat 17, Haarlem, tel. 50726; J. van Maren, Vondelweg 428, Haarlem. De inschrijving sluit 15 maart. Geref. Gemeente Bloemendaal Zoals men reeds eerder heeft kunnen lezen is de Gereformeerde gemeente van Bloemendaal door enkele grote giften thans in staat voorlopig voor een jaar een hulpprediker aan te stellen. Dit wordt mr. B. Carp. De kerkeraad heeft hem dezer dagen met algemene stemmen benoemd. Ds. G. Toornvliet, de predikant van de Gereformeerde gemeente welke ge meente tot ongeveer negenhonderd zielen is uitgegroeid is mede door zijn werk voor radio „Bloemen daal" dermate over- 'aden met werk, dat de kerkeraad de tijd gekomen achtte naar ?en assistent voor deze predikant uit te den. Het aantal be iaarden is in deze gemeente door de vele rusthuizen gro ter dan in andere gemeenten, hetgeen mede van invloed is op de drukke werk zaamheden. Ds. Toornvliet is studentenpredikant in Leiden geweest. Aan zijn nog bestaande contact met studenten is het te danken dat men tot de aanstelling van mr. Carp tot hulpprediker kon komen. Deze studeert namelijk theologie en zocht voor de duur van zijn studie een passende functie voor vier dagen per week. Mr. B. Carp werd in 1928 in Bloemen daal geboren. Na zijn middelbare school opleiding volgde hij gedurende twee jaren de studies aan de Bijbelschool in Genève. Na het vervullen van zijn militaire dienst plicht studeerde hij rechten. In 1956 ver wierf hij zijn meesterstitel. In Leiden was hij actief in het evangelisatiewerk onder de studenten werkzaam. Sinds 1956 was mr. Carp allereerst werkzaam bij „Pro Juventute", later bij de W. H. Oosten stichting voor gereformeerde sociale arbeid in West-Friesland. Hij is pas be gonnen met zijn theologische studies aan de Vrije Universiteit in Amsterdam. Het ligt in de bedoeling van mr. Carp ds. Toornvliet in 't bijzonder te assisteren bij het bezoeken van bejaarden en chro nische zieken. Op dinsdag 10 maart zullen de heer en mevrouw Carp 's avonds tijdens een gemeentevergadering in het Jeugdhuis aan de Donkerelaan aan de gemeenteleden worden voorgesteld. Een vijfendertigjarige Haarlemse koop man heeft in de nacht van zaterdag op zondag op de Gedempte Oude Gracht in Haarlem zijn verloofde, een eenentwintig jarige Zandvoortse buffetjuffrouw, be roofd van een portemonnaie met ongeveer zeventig gulden. De man is in verzeker de bewaring gesteld. Om kwart voor twaalf des avonds haal de de Haarlemmer zijn verloofde af bij haar werkgever. Het meisje wilde naar huis gaan, doch de man verzocht haar mee te gaan naar een café in de binnen stad. Hier kreeg hij ruzie met een onbe kende. Weer buiten gaf de man zijn ver loofde enkele klappen en ontrukte haar een tasje, dat zij onder de arm hield. De in houd viel op straat en de Haarlemmer maakte zich uit de voeten met een porte monnaie met zeventig gulden. Een pas serende automobilist waarschuwde de po litie en zette met enkele agenten de ach tervolging in. In de Schagchelstraat kreeg men de koopman te pakken. Hij werd naar het bureau in de Smedestraat gebracht, waar men de portemonnaie op hem vond.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 7