Jeugdige Duitsers vernielden en plunderden sigarettenautomaat „Totale eenheid nog niet aan de orde Russisch koor in de Bakenesserkerk 6 HAARLEMSE POLITIERECHTER In gestolen auto onbelemmerd de grens over Driejarig kind beestachtig mishandeld Rotterdams echtpaar in arrest gesteld „Overheid werkt met geheime dossiers bij benoemingen" Dr. W. A. Visser 'tHooft: Miinbouwkundig Genootschap Staatsmijnen ontslaan Italiaanse mijnwerkers Zwemtoernooi van Watervrienden in Haarlem ,Sursum' en ,De Prikkers' traden op in ,Domi' Duiven stierven in Brummen Amsterdamse Beurs Zevende ronde bracht tekening in strijd Expositie „Jan Greshoff en zijn werk" in Den Haag UIT STAD EN STREEK Beeldhouwer HiHo Krop gehuldigd CONSTITUTIONELE RAAD TN FRANKRIJK OPGERICHT Rooms-liberale coalitie in Luxemburg verwacht Nog geen Indonesische export naar Oost-Europa Propagandastunt van Bonn werd volslagen fiasco „Beeldenstorm" op een portret van Ulbricht Burgess wil naar Engeland voor familiebezoek Hij zegt vervolging te vrezen wegens spionage UNO-bestandscommissie veroordeelt Israel MAANDAG 23 FEBRUARI 1959 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Twee achttienjarige Duitse jongens zyn vanmorgen door de Haarlemse politierech ter, mr. J. P. Petersen, veroordeeld tot een gevangenisstraf van twee maanden met aftrek van de tyd in voorarrest door gebracht. Zy waren in januari van dit jaar door de Haarlemse politie aangehou den nadat zy een sigarettenautomaat van een Haarlemse winkelier hadden vernield en geplunderd. De jongelui, die uit Düssel- dorf afkomstig zyn waren in een gestolen auto over de grens gekomen. Zy kwamen aan benzine door deze met een slangetje uit onbeheerd staande auto's over te hevelen. Mr. Petersen verwonderde zich erover dat de jongens bij de grens met de ge stolen wagen niet waren aangehouden. By monde van een tolk vertelden de Duitsers dat hun wel naar hun pas maar niet naai de papieren van de auto was gevraagd. Een van de jongens verklaarde dat hij ui'. Duitsland was gevlucht omdat hij een ge vangenisstraf van een tot drie jaar moest uitzitten. De andere had thuis onenigheid gehad. „Wij willen graag toeristen hebben maar niet zo", merkte de politierechter op. De officier van Justitie, mr. H. Lager waard, vorderde tegen beide jeugdige ver dachten drie maanden gevangenisstraf mei aftrek van voorarrest. De verdedigers, mr. G. J. Vermeulen en mr. W. Boers, bepleitten clementie. „Goede heertje" Op 20 januari van dit jaar passeerden twee Haarlemse betonwerkers op weg naar hun werk een bakkerskar. Daarin lagen verscheidene dozen met chocoladerepen Zij namen daaruit 454 repen weg maar wisten er eigenlijk niet goed raad mee Op het bouwwerk speelde een van hen toen voor „goede heertje". Wanneer er naar de herkomst van het lekkers werd geïnformeerd antwoordde de gulle gever „Gaat je niks aan. Ze zijn lekker en eet zt maar op.". De andere verdachte had zijn deel van de buit thuis onder de vloei verstopt. Beide verdachten, 20 en 21 jaar. waren reeds eerder met de strafrechter in aanra king geweest. De officier eiste tegen de oudste vijf maanden gevangenisstraf, waar van twee voorwaardelijk met aftrek van voorarrest, met een proeftijd van drie jaar en onder toezichtstelling van het Leger des Heils. Tegen de jongste verdachte vorderde hij zes maanden, waarvan twee voorwaar delijk met aftrek van voorarrest met een proeftijd van drie jaar en onder toezicht- In Rotterdam zijn een 28-jarige fabrieks arbeider en zijn 23-jarige vrouw gearres teerd omdat zij één van hun twee kinde ren, een driejarigjongetje ernstig mishan deld hebben. Het echtpaar heeft een baby van anderhalf jaar, die goed verzorgd werd. en Wimpie, een stiefkind van de man, dat als ongewenst werd beschouwd De „ouders" hebben het ventje herhaalde- lijg geslagen met de steel van een schop een kachelpook, een van een metalen gesr voorziene broekriem en met een soelpooi met scherpe zijkanten. Het knaapje zat van onder tot boven onder de blauwe plekken en bloeduitstortingen. Zijn linkerbeentje en linkerarmpje waren gebroken en hei linkeroortje was gehavend. Omdat het kind erg bang was voor water, hielden zij hei vaak met het hoofd onder de kraan Dit ernstige geval van kindermishande ling kwam uit. toen een familielid op be zoek kwam. Hij trof het ventje aan op de w.c., waar het urenlang opgesloten waf geweest. Het verkeerde in een erbarmelijke toestand. De politie werd meteen gewaar schuwd, die het echtpaar arresteerde Wimpie werd in een ziekenhuis opge nomen. Hij knapt aardig op en zal straks een ander tehuis krijgen. Bij onderzoek is gebleken, dat de „vader" reeds twee jaar geleden tegen een collega heeft gezegd dat hij Wimpie, toen twee jaar oud, wel kwijt wilde. Dit zou volgens de politie kunnen wijzen op voorbedachten rade, misschien zelfs op een poging het kind uit de weg te ruimen. Vragen van communistisch Kamerlid Wagenaar Het communistische Tweede-Kamerlid \Vagenaar heeft aan de ministers van Bin nenlandse Zaken, Bezitsvorming en Pu bliekrechtelijke Bedrijfsorganisatie en van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen ge vraagd of de ministers kennis genomen hebben van het artikel van prof. dr. W. F. Wertheim in het januari-nummer van het tijdschrift „Universiteit en hogeschool", waarin de schrijver vaststelt, dat bij aan stellingen of benoemingen in overheids dienst (o.a. aan universiteiten) discrimi natie van personen plaatsvindt op grond van geheime dossiers. De heer Wagerïaar vraagt voorts of het juist is dat aan de hoogste universitaire organen, ook als zij daarom verzochten, inzage van de dossiers werd geweigerd, terwijl particuliere werk gevers inlichtingen, gebaseerd op deze ge heime dossiers, zelfs ongevraagd ontvan gen? Hij verzoekt de ministers te willen mede delen. wie opdracht tot het aanleggen van deze geheime dossiers heeft gegeven en op welke wettelijke basis deze opdracht rust. De heer Wagenaar acht „deze activiteit in strijd met de Grondwet en ook met de overige in ons land geldende wettelijke en zedelijke normen." Hij vraagt of de minis ters deze activiteit onmiddellijk willen doen staken en er zorg voor willen dragen, dat bij benoeming of aanstelling in over heidsdienst geen discriminatie van perso nen met bepaalde politieke gezindheid meer plaatsvindt. stelling van de protestant-christelijke re classering. Mr. Ali Cohen en mr. J. F. M. M. Brons bepleitten clementie, wijzend op het milieu waaruit hun cliënten zijn voortgekomen. De politierechter vond het minderwaardig om een broodbezorger op die manier te duperen. Hij veroordeelde beide verdach ten tot een gevangenisstraf van vier maan den met aftrek, waarvan twee voorwaar delijk en opder toezichtstelling van de re classering. Stelende magazijnbedienden Twee magazijnbedienden, die zich ten nadele van een warenhuis in Haarlem had den schuldig gemaakt aan diefstal van goederen ter waarde van ongeveer 550,—. die zij onder hun beheer hadden, werden veroordeeld tot twee maanden voorwaar delijk met een proeftijd van drie jaar en een boete van 100.De diefstal van verf. tandpasta, chocola, nylonkousen, film rolletjes enz. hadden zij in de loop van de laatste drie jaar gepleegd. Een 19-jarige verkoopster en een 56- jarige inwoonster van Heemstede, die di verse goederen als geschenk hadden aan genomen kregen wegens heling een boete van vijftig gulden. BERGNEUSTADT (Reuter) -De se cretaris-generaal van de Wereldraad van Kerken, dr. W. A. Visser 't Hooft, heeft zondag te Bergneustadt gewaarschuwd voor een overijlde toenadering tussen de R.K. kerk en de protestantse kerken. Het kan weieens gevaarlijk ziin om het oecumenische concilie van de R.K. kerk maar meteen de kwestie van de totale en uiteindelijke eenheid van de kerk voor te leggen, aldus dr. Visser 't Hooft. „Wij zijn zover nog niet. Wij moeten ons eerst be zig houden met de kleinere zaken als wij willen spreken over de betrekkingen tus sen de Rooms-katholieken en de niet-R.K.- chvistenen", zo zei hij. Dr. Visser 't Hooft bleef echter van me ning dat toenadering mogelijk is en wel bijvoorbeeld op het terrein van het socia le werk en dat van de minder ontwikkel de gebieden, „waar ons moeilijke taken wachten". Ook achtte hij toenadering mo gelijk bij de bestudering van het vraag stuk van de religieuze vrijheid voor de christenen. De secretaris-generaal verwierp de op vatting, als zou de R.K. kerk slechts tot bijeenroeping van een concilie zijn over gegaan vanwege de stappen die er kort geleden van protestantse zijde gedaan zijn om nauwere banden aan te knopen met de Russische Orthodoxe Kerk. De besnrekingen tussen de Wereldraad en deze kerk ziin in R.K. kringen zowel gekritiseerd als toegejuicht, aldus dr. Vis ser 't Hooft. Hij verklaarde voorts de „laatste te zijn. die het initiatief van Paus Joannes om een algemeen concilie bij een te roepen, zou willen kritiseren". In een communiqué van slechts enkele re gels heeft de Paus bekendgemaakt, dat hij van plan is een oecumenisch concilie bijeen te roepen en men moet hier niet teveel uit lezen, zo besloot dr. Visser 't Hooft. Zaterdag is in het Teylers museum te Haarlem de jaarvergadering van het Mijnbouwkundig Genootschap gehouden. Dr. P. Kruizinga, oud-conservator van de mineralogische en geologische verzame lingen der Technische Hogeschool werd be noemd tot erelid Prof. ir. H. J. de Wijs, voorzitter van het genootschap, lichtte de redenen tot deze benoeming toe. Dr. Krui zinga is van de oprichting van het genoot schap (op 9 maart 1912) lid en heeft ge durende meer dan veertig jaar in verschil lende functies zijn gaven en werkkracht aan de belangen van het genootschap ge wijd. Voorts reikte de voorzitter van het ge nootschap de prijs van honderd gulden uit aan de heer F. P. Agterberg, student in de geologie aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, voor het beste artikel van de hand van een buitengewoon lid, in 1958 in het tijdschrift geologie en mijnbouw gepubli ceerd. De jaarrede, getiteld: „Enkele as pecten van de winning van dunne koolla- gen", werd gehouden door de voorzitter van de mijnbouwkundige sectie, ir. G. J. Bakker. Prof. Wenk zette tijdens de ver toning van kleurendia's de aard der ge steenten van de oostkust van Groenland uiteen. Na de middagpauze hield dr. C. O. van Regteren Altena, conservator van het Teylers museum, een inleiding over „Tey lers kabinet van mineralen en fossielen voorheen en thans", waarna een rondlei ding door de verzamelingen volgde. De Nederlandse staatsmijnen hebben de twee jaar lopende contracten van totaal 700 Italiaanse mijnwerkers niet verlengd. Deze maatregel is volgens de voorlich tingsdienst van de staatsmijnen eind vo rig jaar bekendgemaakt. Een maand ge leden is zij van kracht geworden, waar door thans de geleidelijke afvloeiing van de Italiaanse arbeidskrachten is begonnen. Binnen 6 a 7 maanden zal zij zijn vol tooid. De beperking van het personeel in de kolenindustrie was een der maatregelen die werd getroffen wegens de afzetmoei- lijkheden. Aanvankelijk was getracht de Italiaanse arbeiders voorlopig nog werk te verschaffen. Eind vorig jaar werd echter besloten deze buitenlandse mijnarbeiders (volgens opgave van begin 1959 zijn het er 700), met uitzondering van degenen die in Nederland een gezin hebben gesticht, geleidelijk te doen afvloeien. De contrac ten lopen op verschillende data af, zodat er geen grote groepen tegelijk hun ont slag krijgen, aldus de voorlichtingsdienst van de staatsmijnen. De onderlinge zwemwedstrijden van de Haarlemse Watervrienden zondagmiddag in het Sportfondsenbad. werden gebruikt voor een selectie *en oefening van de zwem mers en zwemsters, die op het grote inter nationale pinkstersportfeest 1959 te Rotter dam van de Nederlandse Culturele Sport bond in het internationale zwemtoernooi de Nederlandse zwemploeg zullen vormen. De belangrijkste uitslagen waren wel die op de 4 x 100 meter wisselslag mannen, waar de eerste ploeg van de Haarlemse Watervrienden met een tyd van 5 min. 0.1 sec. een nieuw bondsrecord in de Neder landse Culturele Sportbond vestigde en die op de 100 m dolfijn waar Rob Siebeling met 1.16 min. een snelhcidsverbetering boekte. De totaaluitslag van het toernooi was: 1. Club Sportfondsenbad 833.2: 2 Club Stoop maandag 851.2 en 3. Club Stoop don derdag 878.9. Voor de oefening voor het pinkstersport feest waren in het bijzonder de nummers 100 m vrije slag dames en heren, 100 m schoolslag dames, 200 m vrije slag heren en 4 x 100 m wisselslagestafette heren ge kozen. De polowedstrijd Haarlemse Watervrien den tegen Leidse Watervrienden eindigde in een 5-0 overwinning voor Leiden. De uitslagen waren: 100 meter vrije slag dames: 1. Nel Koster 1.17.1 min. 2, Adri van Dijk 1.17.9 min. 3. Roos de Jager 1.18 min. 100 meter dolfijn heren: R. Siebeling 1.16 min. 33 meter schoolslag meisjes: 1. Gerda Stouten 30.4 sec. 2. Lida van Bilderbeek 30.5 sec. 3. Tineke v. d. Bogaard 31.4 sec. 100 meter schoolslag dames: 1. J. Schok ker 1.31 min. 2. W. Westdijk 1.34 min. 3. Tilly van Wissen 1.35.3 min. 200 meter vrije slag heren: 1. Kees van Dansik 2.26.8 min. 2. Henk Rookhuizen 2.37.2 min. 3. Rob Folmer 2.44.6 min. 4 xx 100 meter wisselslag heren: 1. Haar lemse Watervrienden I (R. v. d. Brink, J. Vierhout, Rob Siebeling en Kees van Dan sik) 5.01 min. 2. Amsterdamse Watervrien den 5.19 min. 3. Leidse Watervrienden 5.31.7 min. Voor de eerste keer heeft de christelijke muziekvereniging „Sursum" uit Bloemen- daal, die tot dusver in hotel „Vreeburg" concerteerde, zaterdagavond een invita tieconcert gegeven in „Domi" in Over- veen. Dirigent C. Fijma en zijn muzikan ten zullen daar geen spijt: van hebben ge had, want de akoestiek bleek er heel goed te zijn. Het korps is onder leiding van deze dirigent aanzienlijk vooruitgegaan. Voor al met de Arjan-polka van A. C. van Leeu wen, waarin de pistonsolist S. de Vries ieders bewondering afdwong, maakte het korps veel indruk. Ook de overige num mers getuigden van ernstige studie en dis cipline. Ook nu weer zag het korps er in zijn uniform (wit shirt en blauwe panta lon) kranig uit. Het tamboerkorps onder lei ding van de heer W A. van Roosmalen oogstte onder meer veel succes met de door hem gecomponeerde lustrummars 1958 en met een kleppermars. Na de paüze verzorgde het Cabaretge zelschap „De Prikkers" onder leiding van Vdo Scheepstra een nieuw programma van zang. dans, muziek en sketches. Wat deze laatste betreft, was „De Dubbelgan ger" wel te waarderen, doch „Suikertan te" was vrij zouteloos en bleef beslist on der de maat. Het muzikale gedeelte vorm de verreweg het beste gedeelte van dit ge varieerde programma, met name bet uit stekende pianospel van Nol Grootegoed, die onder andere enke'e soli uit békende operettes ten beste gaf. Ook nu weer stal de zich hüzonder gemakkelijk op het to neel bewegende elfjarige accordeonist Gerrie Hoogkamer met ziin muzikaal en technisch knap spel terecht aller harten. Jarenlang heeft een veertigtal duiven behoord tot de „inventaris" van de ge meentetoren, die tegen de Nederlands Hervormde Kerk te Brummen is aange bouwd. Om te voorkomen, dat de duiven verder komen dan de ruimte waar zich de klankborden bevinden had de gemeente destijds horren in de toren geplaatst. Dezer dagen zijn om onbekende redenen deze horren verplaatst, waardoor de duiven de uitgang niet meer konden vinden. Men vond alle vogels dood op de bovenste zolder. -3%n/o Nederl. '47 <Vo Nedl. 1962/64 Woningbouw 6'/o Pr. A'dam '56 I.. Pr A'dam '56 TI - Pr. A'dam '56 III Pr R'dam '52 I.. Pr. R'dam '52 II. Pr. R'dam '57 K.U Calvé Delft Van Gelder Zonen N Hoogovens Nederl. Ford 1 Kabelfabriek ew Philips Gloeil pref PhilinsGloeil. Unilever (cert.).. Unilever (nieuwe) Wilton Fvenoord Werf Gusto Dordtsche Petrol Kon Petroleum Rilliton 'dam Rubber K.L.M Holl Amer Lijn K.N.S.M N Scheepv. Unie Nievelt Goudr Dhs. v. Ommeren H.V.A Delimaatschappij Amsterd. Bank Nat. Handelsbank Ned. Handel Mij Rotterd. Bank Twentsche Bank. Anaconda Copper Bethlehem Steel. U.S. Steel ieneral Motors., heil Union...... Tidewater Slotkoers vrijdag 92-'/ io 96% 112 86% 98 94 97 104 285% 460 223 364 230 338 533 227 467% 457 198 152% 719% 169.70 Z23% 92% 113.2' 151 155% 136% 121% 225 139 f 157,31' 259 140% 205 228 217% 69% 53% 92 46% 78% 22'/.. Heden 13.45 uur 92% 96% 112 282 458 223 364 230 338 534 467 456 199 152% 712 168,2' 224 91% 114,- 151 153 135% 120'/i 225 140% ƒ158,50 70% 54 94 48'/j 78% Van tijd tot tijd maakt het koor van het Russisch-orthodox seminarie te Parijs een tournee door de landen van Europa, waar het ontvankelijkheid kan verwachten voor een eigen geloofsgetuigenis. Want al ho pen de geestelijke zangers van het koor met hun uitvoeringen steungelden te ver krijgen voor hun theologische school, de hoofdzakelijke intentie van hun optreden blijft toch het uitdragen van een religieus ideaal, dat in de liturgie van hun eredien sten een uitingsvorm gevonden heeft. In die liturgie heeft de koorzang een do minerende functie gekregen. De vocale muziek wordt dienstbaar gemaakt aan de verheerlijking van God, aan de innerlij ke ontroering van de gelovige mens bij zijn confrontatie met de Allerhoogste, die hij door de aanwezig gedachte Christus in de kerk ontmoet. Op de tournee, die dit jaar ondernomen is, heeft het koor zater dagavond Haarlem bezocht en in de Ba kenesserkerk voor talrijke toehoorders verscheidene liturgische zangen uitge voerd. Het was een klein koor. dat voor het or gel in de kerk stond opgesteld, zwak be schenen door twee eenzame, stil branden de kaarsen. Slechts zes zangers, gekleed in sobere zwarte gewaden, zongen Vespei-- liederen, liederen uit de liturgie, gezon gen voor de lijdenstijd en paasliederen. In de rust van de eeuwenoude kerk klon ken hun vertolkingen als stille meditaties in een vorm, die bepaald werd door ga ve, homofoon harmonische stemmenklank en door een indrukwekkend expressieve tekstgedachte. Hier werd een mystieke sfeer geschapen, die mogelijk voor velen een ogenblik van bevrijding kon brengen van de gebondenheid aan een leven van spanning en zorgen en hun een niet ver moede werkelijkheid kon doen ondergaan. Het was dikwijls een heel bijzondere schoonheid, die de zangers met hun sono re, dragende stemmen konden schenken, zoals met de tere klank van de Hymne der Cherubijnen, de Lofprijzing van de Moeder Gods. of voor de klachten voor de Lijdenstijd, voorgedragen door het koor alleen of in afwisseling met de in psalmodiërende trant zingende bassolist. Bijzonder indrukwekkend waren de lie deren voor Pasen, het hoogtepunt in de reeks herdenkingsdagen van de Russisch - orthodoxe kerk, waarvan de jubelende vreugde de stemmenklank doortrilde. De ze zangavond, die eigenlijk tot een kerk dienst werd. kreeg een zinrijke afsluiting met een ingetogen gezongen „Onze Va der" Een niet genoemd spreker leidde de avond in met een toelichting en een even eens niet genoemde organist wisselde de koorzang af met muzikaal spel. F. Zwoanswijk Damtitel Kennemerland Met nog twee ronden te spelen is er eni ge tekening gekomen in de voortdurende spannende strijd om het persoonlijk kam pioenschap van het distriet Kennemer land. Verscheidene spelers wisten een pun tentotaal te bereiken, voldoende om nu reeds zeker te zijn van een finaleplaats. Achter de koplopers is evenwel nog een fel le strijd gaande voor de bezetting van de tweede en derde plaats. De voor de zevende ronde gespeelde par tijen resulteerden in: Hoofdklasse, groep A: J. J. Warmer damH. Willemse 0-2, waarmede Willem- se zijn kans op een finaleplaats behoudt, evenals N. Blom, die H. G. Teunisse een verrassende nederlaag bezorgde. A. de Jong verloor enig terrein door in zijn par tij met ir. M Krijgsman niet verder te komen dan een puntenverdeling. P. Be- lien won van P. v. d. Berg. In deze groep heeft H. G. Teunisse de leiding behouden met 8 uit 6, gevolgd door P. Belien en ir. M. Krijgsman met 7 uit 6. A. Douma is met 6 uit 5 en een afgebroken partij nog een ernstige kandidaat. Hoofdklasse, groep B: J. Bus bereikte met een onverwachte overwinning op H. Belien een puntentotaal van 10 uit 5, waar mede hij zich veilig weet voor de finale. H. J. v. Berk, die vrij was, volgt met 9 uit 5. De overige partijen voor deze groep moesten worden uitgesteld. Hoofdklasse, groep C: Met een overwin ning op H. J. Rozijn nestelde Th. Tielrooy kampioen 1958, zich onbedreigd aan de top van de ranglijst van deze groep. J. H. Meu- re verzuimde in zijn partij tegen J. v. Straten de winnende voortzetting. Met de nu behaalde remise behoudt hij met 8 uit 6 de tweede plaats. J. Poppen moest erva ren, dat de jeugd ook een woordje mee spreekt.: hij verloor van J. Belien. Eerste klasse: groep A: F. Langeveld W. Persoon 1-1; H. Ie NobleC. Drayer 1-1; A. Koster-Th. Bot 1-1. Met 10 uit 6 heeft F. Langeveld de leiding stevig in han den. H ,1c Noble volgt met 9 uit 6 en Th. Bot met 8 uit 7. Eerste klasse B: J. B. ter Haak verze kerde zich met een overwinning op H. Die mei van een finaleplaats. Hij heeft nu 12 uit 7. N. v. d. Meer die van een vrije ronde genoot, volgt met 9 uit 7. A. Hoekema wist zich nog kansen te scheppen door een winstpartij tegen F. J. Ipenburg, waarme de hij een puntentotaal van 9 uit 8 bereikte. Strijd in tweede klasse beslist. In beide groepen van de tweede klasse is de beslissing voor de finaleplaatsen ge vallen. Hoewel nog enige achterstallige partijen moeten worden ingelopen om het toernooi af te sluiten, kan de finale toch reeds op 27 februari starten. Groep A: L. Binkhorst (DCY) wist zich door een overwinning op J. Ovaa als eer ste van zijn groep te plaatsen. S. Lemmers (Hillegom) moest het opnemen tegen de niet kansloze C H. Lenaarts (HDC). Hij be reikte echter een puntenverdeling, vol doende voor de tweede plaats. L. Bink horst behaalde 12 punten uit 7 partijen en S. Lemmers 11 uit 7. Zij zullen uitkomen in de finale. Groep B: J. ThymsA. Zandbergen 2-0; J. de GrootW. Gomes 1-1: C. C. Dijckx J. v. d. Wereld 2-0. W. Gomes (DCY) en J. de Groot (HDC) bereikten elk een punten totaal van 11 uit 7 waarmede zij de eer ste en tweede plaats voor zich opeisen en in de finale zullen uitkomen. Op donderdagmiddag 26 februari zal de schrijver Pierre H. Dubois in de expositie zaal Buitenhof 36 te 's-Gravenhage, een tentoonstelling openen, getiteld: „Jan Gres hoff en zijn werk". Nieuws in het hort Co-op congres In Haarlem. Ter ge legenheid van het zestigjarig bestaan van coöperatie „Haarlem" zal het congres van Nederlandse Verbruikscoöperaties in het Concertgebouw in Haarlem worden ge houden op 30 juni, 1 en 2 juli. Korpsvcldloop. Op donderdag 26 februari des middags om drie uur zal in de Haarlemmerhout de jaarlijkse korps veldloop van de Haarlemse politie gehou den worden over een afstand van onge veer drie kilometer. Start en finish bevin den zich aan de Spanjaardslaan tegenover het HFC-terrein. Aan deze wedstrijd wordt ondermeer deelgenomen door de leerlingen van de politie-opleidingsschool Noordholland. Inbraak,jc. Zondagavond is ingebro ken in een rijwielzaak aan het Stuyvesant- plein in Haarlem-Noord. Men kwam aan de achterzijde binnen. Op de tweede ver dieping werden een bed overhoop gehaald en een schrijfbureau doorzocht. De bewo ners vermissen uit twee portefeuilles respectievelijk vijfenveertig en twintig gulden. Reuma-collecte in Bloemendaal. Het plaatselijk Comité Bloemendaal van het Nationaal Reumafonds zal van heden tot en met zaterdag 28 februari een collecte houden ten bate van de reumabestrijding. Economische betekenis. Bij de ope ning van de Haarlemse Voorjaarsbeurs voor de Vrouw op donderdag 26 februari des morgens om tien uur door de burge meester van Haarlem zal mr. A. G. de Blécourt, secretaris van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en omstreken, speciaal de economische be tekenis van de beurs voor het bedrijfsleven van Haarlem en omgeving belichten. Jaarfeest. Vrijdagavond zal de afde ling Bloemendaal van de Nederlandse Christen Vrouwenbond haar jaarfeest vie ren in het Jeugdhuis aan de Donkerelaan. Gemeente-avond. Donderdagavond zal professor dr. J. I. S. Zonneveld, hoos leraar in de sociale geografie in Utrecht, op de gemeente-avond van de Hervormde gemeente Bloemendaal in het Jeugdhuis aan de Donkerelaan spreken over „God en de natuur". Buurtvereniging „Bloemendaal". Or vrijdagavond 13 maart zal ir. P. K. van Meurs, hoofdingenieur van de Provinciale Planologische Dienst voor de leden van de buurtvereniging „Bloemendaal" een cau serie houden over „De ontwikkeling van Bloemendaal in het kader van zijn om geving". Geen spreekuur. Wethouder D. J. A. Geluk in Haarlem houdt woensdag geen spreekuur. Bouwrijp. Voor het bouwrijp maken van gronden voor de bouw van een chris telijke lagere school aan de Bernard Zweerslaan in Heemstede vragen B. en W een krediet van vijftig mille. De stadsbeeldhouwer van Amsterdam Hildo Krop is zaterdag in het Stedelijk Museum gehuldigd ter gelegenheid van zijn vijfenzeventigste verjaardag. Na mens de "vele aanwezige vrienden spra ken de heren Johan Bendien en Mari An- driessen gelukwensen uit. De wethouder van kunstzaken mr. A. de Roos schetste de verdiensten van Krop voor de hoofd stad. Op talrijke bruggen en openbare ge bouwen prijken zijn beeldhouwwerken en versieringen. Hildo Krop is een stimuleren de kracht, die als leermeester en vriend vele jonge kunstenaars ten voorbeeld is geweest, zo zei mi. De Roos. De heer Krop bedankte 'tenslotte voor de huldiging en gaf vijf door hem in 1923 vervaardigde bronzen maskers aan de hoofdstad ten geschenke. De gelden hier voor zijn bijeengebracht door vrienden en (Van onze correspondent in Parijs) Na onderhandelingen en besprekingen, die blijkbaar niet steeds op rolletjes heb ben gelopen, zijn te Parijs eindelijk de namen der negen leden uit de bus geko men, die tezamen de Constitutionele Raad zullen vormen. De Constitutionele Raad is een nieuw orgaan in de Franse republiek, dat tot taak heeft het staatshoofd met ad viezen bij te staan teneinde een strikte naleving van de grondwet te garanderen. De negen 'eden, van wie de presidenten van de republiek, van de Senaat en dei- Nationale Vergadering er ieder drie moes ten aanwijzen, zullen alle organieke wet ten en verordeningen aan de geest en let ter van de constitutie moeten toetsen, en daarna van hun bevindingen verslag aan het staatshoofd uitbrengen. Naast de negen benoemde leden hebben automatisch ook de oud-presidenten dei- republiek, Vincent Auriol en René Coty, voor het leven zitting in dit hoge college. President Charles de Gaulle heeft de ze ventigjarige oud-ambassadeur Léon Noel, die van juni 1940 af trouw aan zijn zijde heeft gestaan, tot. president van de Con stitutionele Raad benoemd. Deze raad heeft ook tot taak toezicht op de verkie zingen te oefenen en te bemiddelen inge val van een conflict tussen de uitvoeren de macht en het parlement. LUXEMBURG (AFP) De christelijk- sociale en democratisch-liberale partij zijn ten aanzien van de formatie van een nieuwe Luxemburgse regering tot een be ginselakkoord gekomen. De partijbesturen zullen vandaag een regeringsprogramma bestuderen. Saarland SAARBRÜCKEN (UPI) De kabinets crisis in Saarland lijkt opgelost. De socia listische partij heeft besloten mee te doen aan een coalitieregering met de christen democratische unie en de christelijke volkspartij. Op 21 januari trad de chris ten-democraat. Egon Reinert af als pre mier, na langdurige twisten over de ver tegenwoordiging van de christelijke volks partij in de regering. Verwacht wordt dat Reinert ook aan het hoofd van de nieuwe regering zal komen. Vaders spaargeld verbrast. In Den Haag heeft de politie een 18-jarige jongen aangehouden, die van november tot half februari 2700 aan spaargeld van zijn vader heeft opgemaakt. Hij heeft dit geld verbrast. DJAKARTA (Reuter) In kringen van het Indonesische ministerie van Handel is verklaard dat in het plan om de Joego slavische haven Rijeka als doorvoerhaven voor Indonesische export naar Oost-Europa te gebruiken, moeilijkheden zijn ontstaan. De moeilijkheden worden veroorzaakt door een boycot van deze Joegoslavische haven door de landen van het communis tische blok, die de belangrijkste kopers van de Indonesische landbouwprodukten, waaronder rubber, zijn. (Van onze correspondent in Bonn) In het afgelopen weekeinde heeft in West-Duitsland een soort beeldenstorm gewoed naar aanleiding van een aanplak biljet van het Westduitse regerings pers en informatiebureau, dat bedoeld is als anticommunistische propaganda. Het gaat om een grote, rode plaat, waarop de secre taris van de Oostduitse communistische partij, Ulbricht, afgebeeld is. Onder een sikkel en hamer staat: „Ulbricht - geheel Duitsland moet communistisch worden". Vele biljetten werden afgescheurd en plak kers werden aangevallen. In Beieren rie pen rooms-katholieke geestelijken de gelo vigen op tot een „beeldenstorm"en in sommige steden overwoog de politie de plakkaten in beslag te nemen. Nog altijd heerst er verwarring over deze mislukte propagandastunt. De „pla ten met dieptewerking" kostten tweehon derd duizend mark. Toch zit er ook een goede kant aan het geval. Dezer dagen is de vereniging „Retter der Freiheit" een actie tegen het onder grondse gewroet van de communisten be gonnen onder de leus dat de Westduitse bevolking „beschermd" moet worden tegen communistische propaganda. He is nu wel gebleken, dat de gemiddel de Westduitser uiterst gevoelig is voor alles, wat naar communisme zweemt. De tegenstander van „Retter der Freiheit", en van de pogingen van de minister van Defensie, Strauss, om een soort psycho logische verdediging in te stelen, zeggen dat de gemiddelde Westduitser zelf wel kan onderscehiden en zich zelf psycholo gisch weet te verdedigen. Dat heeft deze „beeldenstorm" bewezen Dreigementen Te midden van deze verwarring in West- Duitsland vielen Ulbrichts uitgesproken dreigementen. De Oostduitse partijleider verklaarde dat de Sovjet-Unie met Oost- Duitsland een afzonderlijk vredesverdrag zal sluiten indien van Westduitse kant een conferentie over een vredesverdrag wordt „gesaboteerd". Het zou de bedoeling van Moskou en Oost-Berlijn zijn bij het mis- 'ukken van de onderhandelingen tussen West en Oost over een Duits vredesver drag. een ontwerp voor een dergelijk ver drag voor te leggen aan het Oostduitse parlement. Dat dit ontwerp voor geheel Duitsland zou moeten accepteren. BERLIJN (UPI) De Oostduitse com munistische partij heeft het westelijke voorstel een conferentie van ministers van Buitenlandse Zaken over Duitsland te be leggen, afgewezen. In het officiële partij orgaan Neues Deutschland werd verklaard dat de nota's van de grote drie aan de Sovjet-Unie ten doel hadden tijd te win nen door langgerekte onderhandelingen. (Van onze correspondent in Londen) Guy Burgess, de acht jaar geleden naai de Sovjet-Unie uitgeweken Britse diplo maat, heeft de wens te kennen gegeven een bezoek aan Engeland te brengen. Hij deed dit tegenover de speciale verslaggever van de Daily Express", die zich in Moskou bevindt tijdens Macmillans' bezoek. Bur gess zocht de journalist op in diens hotel. Hij zeide dat hij om persoonlijke redenen, in het bijzonder om zij:, zeventig-jarige zieke moeder te zien, Londen wil bezoeken. De 48-jarige Burgess, die een belangrijke functie bekleedde bij het Britse departe ment van Buitenlandse Zaken, verdween bijna acht jaar geleden met zijn collega Donald MacLean achter het ijzeren gordijn. Volgens Vladimir Petrov, die aan de Rus sische ambassade te Australië was verbon den en naar het westen uitweek, waren MacLean en Burgess door de Russische re gering in hun studententijd als spionnen aangeworven. Burgess zei tegen de journalist zich af te vragen of de Britse regering bereid is zijn veilige terugkeer naar de Sovjet-Unie te waarborgen. Aangezien hij van spionage beschuldigd wordt, zou hij in Engeland ge rechtelijk moeten worden vervólgd, hoe wel, zo voegde hij er aan toe, niemand enig bewijs heeft. Burgess ziet MacLean, met wie hij nooit werkelijk bevriend was, zelden. Beiden werken voor een Russische uitgeversmaat schappij. Burgess is volledig op de hoogte van hetgeen er in Engeland gebeurt. Behalve Britse bladen, krijgt hij veel brieven uit Engeland. Onder andere de bekende schrij ver en vroegere diplomaat Sir Harold Ni cholson correspondeert met hem. Het Britse departement van Buitenland se Zaken gaf als commentaar op Burgess' wens om Engeland te bezoeken, dat dit een kwestie is voor de justitie. Het lijdt ech ter weinig twijfel, dat de Britse autoritei ten welwillender staan tegenover Burgess dan tegenover MacLean. tegen wie men meer positieve bewijzen van spionage be zit. Incident in Sina'i GAZA, (Reuter) De gemengde be standscommissie van de UNO heeft zater dag Israel veroordeeld wegens een inci dent op dinsdag aan de bestandslijn tus sen Israel en de Verenigde Arabische Re publiek. Volgens de commissie is een Is raëlische militaire patrouille bij Kosseima in de Sinaï op Arabisch grondgebied door gedrongen en heeft zij daar het vuur ge opend, waardoor twee Arabieren werden gedood en één gewond.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 8