AKKOORD IN PRINCIPE OVER v J MIJNCRISIS DE BELGISCHE Macmillan prijst de Russische prestaties oprechte HAARLEMSCHE COURANT HET WEER Einde van de staking in de Borinage spoedig verwacht v.d. Breek Kroesjtsjev wijst Westerse voorstellen af Gedachtenwisseling verloopt goed Aanhoudend zacht Dit jaar zijn in Algerije 3000 rebellen gesneuveld Suiker mogelijk na 1 oktober goedkoper Het woord is aan Socialisten hardnekkig Opgeschroefd iktd Bolletje/' IJ V zit W- vlak bi' Nieuwe voorstellen op de conferentie in Genève Tsarapkin spreekt van een ,ystap voorwaarts Twee doden in het verkeer Nieuwe president van de Haarlemse rechtbank Pierre Frieden overleden Gratie-aanbod van Kassein door Aref afgewezen? Radar voor Schiphol Gedeeltelijke mobilisatie op Ceylon 73e JAARGANG No 192 DINSDAG 24 FEBRUARI 1959 304e JAARGANG No 40 Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 Él 1 1 I Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. Eeaa^l i É!T® li 1 I Verschijnt dagelijks beh. op zon-en feestdagen. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij- Jj J| J§ i fl®®3®» lil P faL J1 Jl ÉL S f J Abonnement p. week 59 ct., p. kwartaal 7.65, kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 57755 *«3 iJL sHa Mi Ai fr, p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks urnDuniti nnnivujjiviounij ou uivain 1 Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Verwachting tot morgenavond: Plaatselijk enkele opklaringen en bijna overal droog weer. In de nacht en ochtend hier en daar mist. Zwakke tot matige zuid westelijke wind. Volledige weerrapporten op pagina twee. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN PAGINA'S. In het Amsterdamse Bos bij Schiphol wordt een vijftien meter hoge toren gebouwd voor een radarinstallatie ten behoeve van het luchtverkeer, die van de verkeerstoren op Schiphol uit zal worden bediend. De actieradius van de nieuwe installatie bedraagt 250 a 300 km, zodat het gehele luchtverkeer binnen deze afstand op het radar scherm ivaarneembaar zal zijn. ALGIERS, (UPI-Reuter) Volgens het Franse hoofdkwartier in Algiers zijn de af gelopen week 846 Algerijnse opstandelin gen gesneuveld of gevangen genomen. De Franse verliezen zouden slechts dertig doden bedragen. Van 1 januari van dit jaar tot 12 februari zijn 2.500 Algerijnse op standelingen gedood en 900 gevangengeno men. Edward Hoch: van de noodzakelijkheid van de afkondi ging van de crisistoestand zullen trachten te overtuigen, zouden raar opkijken, wan neer wij hun zouden verklaren, dat er in België tot begin 1960 niets zal worden ge daan om de noodzakelijke sanering van de mijnindustrie tot stand te brengen, al dus de heer Coppe. De beraadslaging werd tussen de Bel gen onderling voortgezet. Het overleg was gestrand op de weigering van de Belgische regering formeel te garanderen dat er geen kolenputten voor 1 januari 1960 zou den worden gesloten. De minister van Economische Zaken, de heer Van der Schueren, liet in een communiqué weten dat hij, als president van de Kolenraad, in zake de sluitingstijden van de kolenputten in de Borinage de volgende principiële voorstellen zal doen. Ten eerste, de slui ting zal worden bepaald volgens een ge coördineerd saneringsprogramma. De Kolenraad zal over alle onderdelen van dat programma kunnen oordelen op 31 mei. Ten tweede: rekening houdend met de moeilijke toestand in de Borinage en met de doelmatigheid van de voorge nomen maatregelen van de regeringen en van de particuliere industrie om de eco nomische herleving van dat gewest te sti muleren, zullen de sluitingen van de put ten samenvallen met het scheppen van nieuwe werkplaatsen voor de werkloos wordende mijnwerkers. Ten derde: de ge mengde mijncommissie van Bergen (de hoofdstad van Henegouwen) zal de we- dertewerkstelling der mijnwerkers gere geld controleren. Ten vierde: De regering verbindt er zich toe de noodzakelijke nieu we werkplaatsen in het leven te roepen voor de tewerkstelling van de ontslagen bovengrondse mijnwerkers. Van zijn kant zest het Verbond der Belgische Nijver heid zijn volledige steun toe aan het pro gramma der mijndirecties om de onder grondse mijnwerkers in andere mijnen tewerk te stellen. De minister verklaarde dat deze verbintenissen ook na 10 februa ri I960 van kracht blijven. Er zullen 5100 nieuwe werkplaatsen in de Borinage in het leven worden geroepen. Dit aantal, aldus de minister is veel groter dan het mogelijk aantal werklozen in de Borina ge. De vertegenwoordigers van de rooms- katholieke en liberale vakverbonden en van het Verbond der Belgische Nijverheid keurden deze verklaring goed. De verte genwoordigers van het socialistisch vak verbond niet. De conferentiemet de re gering was dus mislukt. De afgevaardigden van het Verbond dei- Belgische Nijverheid en de vakbonden zetten vervolgens de besprekingen over de structuurhervormingen voort, samen met de vertegenwoordigers der mijnba- zen. Deze bespreking werd beëindigd met het akkoord over de Borinage, en met een eerste gunstige principiële instemming met het vraagstuk over de structuurher vormingen in de mijnen. Wij vernamen, dat een soort rondetafelconferentie zal worden gehouden om over de belangrijke sociale en economische vraagstukken dei- mijnindustrie te beslissen. Het akkoord geeft de socialistische vak bonden de morele voldoening, dat waar schijnlijk de sluiting van drie kolenput ten in de Borinage in de loop van 1959 geen nadelige sociale gevolgen voor de mijnwerkers zal hebben. Zondag hadden de socialistische bonden namelijk geëist., dat voor 1 januari 1960 geen enkele put in België zal worden gesloten. Een ak koord tussen de mijndirecties en de socia listische vakbonden kan alleen nog mis lukken wanneer de vertegenwoordigers van de socialistische vakorganisaties, se cretaris-generaal Major, en zijn Waalse plaatsvervanger Renard, door hun natio nale comité worden gedesavoureerd. De kans hierop wordt gering geacht. Reeds gisteren voelde men duidelijk in de Borinage, dat de agitatie van de socialistische vakbonden opgeschroefd werd. Terwijl men in de Borinage herrie schopt om 1860 bovengrondse mijnwer kers, die eventueel werkloos zouden kun nen worden, zijn er op het ogenblik meer dan 250.000 werklozen in Vlaanderen en het is waarschijnlijk dat het akkoord over de Borinage in Vlaanderen ontstemming zal wekken, aldus vernemen wij in kringen van de rooms-katholieke vakbonden. Pre mier Eijskens zal echter binnenkort «.een verklaring afleggen over een groots plan ter bestrijding der werkloosheid. Advertentie Deze foto van premier Kroesjtsjev van de Sovjet-Unie (links) en premier Mac- millan van Groot-Brittannië (rechts) werd gisteren gemaakt in het Kremlin, voor het begin van de eerste formele bijeenkomst van de Russische en Britse delegaties. Beide premiers houden een glas mineraalwater in de hand, af komstig uit een van de flessen die men midden op tafel kan onderscheiden. Naast Macmillan zijn minister van Buitenlandse Zaken Selwyn Lloyd en daarnaast de Britse ambassadeur in Moskou, Sir Patrick Reilly. Achter Kroesjtsjev zijn minister van Buiten landse Zaken Andrei Gromyko. (Radio grafisch overgeseinde foto). Advertentie kuis als u van dat huis een thuis wilt maken. U gaa: naar van den Broek en hebt de hele dag de tijd om te kijken en te kiezen. Wat een pracht om u heenU voelt het als u binnenkomt: hier kiezen we de meubels, die onze woning gezellig kunnen maken. De vorm, de kleur die passen bij onze smaak. De degelijkheid die X op jdren en jdren is berekend, co U mag de betaling spreiden. Meubelfabriek Blekersvaartweg 9 - Heemstede tel. 02500-38250 GENèVE (Reuter) Groot-Brittannië en de Verenigde Staten hebben maandag in het overleg met vertegenwoordigers der Sovjet-Unie over een staking der proef nemingen met kernwapens een ontwerp tekst voor een korte inleiding tot een ver drag over dit vraagstuk ingediend, waar van de vier voornaamste punten, naar van conferentiezijde wordt vernomen, zijn: 1. Alle betrokken partijen willen de proeven blijvend beëindigen. 2. Zij erkennen de noodzaak van een af doend werkend internationaal stelsel van toezicht. 3. Alle landen zouden moeten medewer ken aan de totstandkoming van een bevre digend werkend toezichtsstelsel. 4. Een besluit om de proefnemingen met kernwapens niet langer voort te zetten kan vorderingen bij de oplossing van andere ontwapeningsvraagstukken mogelijk ma ken. Van conferentiezijde wordt nog verno men, dat de Russische reactie op dit Ame rikaans-Britse voorstel gunstig schijnt te zijn. De leider der Russische delegatie, Tsarapkin, noemde het voorstel een „stap voorwaarts". (AFP) De Russische afvaardiging heeft eveneens een uit vier punten bestaand voorstel ingediend betreffende de voor waarden, waaronder de proefnemingen met kernwapens zouden kunnen worden beëindigd. 1. Landen, die voor vreedzame doelein den een kernontploffing teweeg willen brengen, moeten bijzonderheden hierover ter kennis brengen van alle staten, die een overeenkomst betreffende een staking der kernproeven hebben ondertekend. 2. Voorafgaande controle van het te ge- Het moet niet uitgesloten worden ge acht, dat de prijs van suiker na 1 oktober van dit jaar met twee cent per kg zal kun nen worden verlaagd doordat de voor de oogst 1959 vastgestelde garantieprijs voor de bietenverbouwers bijna twee cent per kg. lager is gesteld dan die voor de oogst 1958. Er is zoveel goed in de slechtste mens en zoveel slechts in de beste, dat nie mand ter wereld behoeft te roddelen over iemand ter wereld. De 66-jarige heer J. van den Broek uit Schoonebeek is, waarschijnlijk doordat hij niet uitgekeken heeft bij het oversteken van de spoorbaan, op de onbewaakte over weg tussen Nieuw-Amsterdam en Coe- vorden door een trein aangereden en ge dood. De 6-jarige Keesje Maurik is op weg naar school, op de hoek Spoorstraat- Molenstraat te Winterswijk, aangereden door een zandauto. Het jongetje kreeg ernstig letsel aan het hoofd en is ter plaat se overleden. MOSKOU (UPI) De Russische premier, Nikita Kroesjtsjev heeft vandaag de laatste voorstellen van het Westen voor het hou den van een conferentie van ministers van Buitenlandse Zaken van de Grote Vier over Berlijn verworpen. Kroesjtsjev, die op een verkiezingsbijeen komst te Moskou sprak, noemde het „on zakelijk en onaanvaardbaar" de kwestie Duitsland te bespreken zonder deelneming van Polen en Tsjechoslowakije. Hij critiseerde het voorstel der Weste lijke mogendheden om inleidende diploma tieke besprekingen te houden, dat vervat was in de jongste nota van het Westen aan Moskou. (Van onze correspondent in Brussel) MOSKOU (Reuter/AFP) De Britse delegatie onder leiding van premier Mac millan brengt vandaag een bezoek aan het Russische instituut voor kernonder zoek te Doebno, waar Russische geleer den de Britse gasten zullen laten zien hoe ver zij zijn met hun pogingen om thermo- nucleaire reacties te beheersen. Het par tij-orgaan „Pravda" en het regeringsblad „Izvestia" publiceren de volledige tekst van de redevoeringen, welke Macmillan en Kroesjtsjev maandagavond tijdens het diner in de Britse ambassade hebben ge houden. Macmillan heeft een dag van ont spanning en jagen op elanden opgeofferd voor extra besprekingen met Kroesj tsjev. Dit zal morgen gebeuren. Macmillan heeft maandag zijn besprekingen met de Russische leiders voortgezet. Deze be sprekingen droegen deels een formeel ka rakter, die in het Kremlin, deels een in formeel, tijdens het diner in de Britse am bassade. Een Britse woordvoerder zei dat de gedachtenwisseling een goed verloop heeft. De ministers zijn overeengekomen des kundigen besprekingen te laten voeren over culturele betrekkingen tussen de twee landen. Van gezaghebbende zijde is vernomen dat berichten over een Brits aanbod voor een niet-aanvalsverdrag on juist zijn. Kroesjtsjev en mevrouw Gromyko. Deze waren echter niet aanwezig daar er alleen mannen aan het diner aanzaten. Macmillan, en Selwyn Lloyd, hebben maandagmiddag een bezoek gebracht aan de universiteit van Moskou. De rector van de universiteit, de wiskundige prof. Pe- trovski, zei in zijn welkomstwoord dat het Russische volk grote belangstelling heeft voor de Britse wetenschap en cultuur. Macmillan zei dat er meer Russi sche studenten in Groot-Brittannië welkom zijn en sprak de hoop uit dat dan ook Britse studenten in staat worden ge steld de Sovjet-Unie te bezoeken. Vervol gens sprak de premier tot honderden stu denten in de aula. Nehroe van India heeft in een lezing te Nieuw Delhi verklaard van mering te zijn dat de gaping tussen de communisti sche en niet-communistische landen op den duur zal verminderen. Macmillan sprak tijdens een diner in de Britse ambassade zijn bewondering uit over het tempo en de hoedanigheid van de Russische vooruitgang, die hij verbazing wekkend noemde. „Zover ik weet kent de ze geen parallel in de geschiedenis", aldus de premier volgens een verslag van het persbureau Tass. Macmillan zei grenzeloze bewondering te hebben voor de manier waarop de Rus sen in de oorlog hadden gevochten. Over de huidige internationale toestand zei hij dat Oost en West in elk geval een ge meenschappelijk belang hebben, namelijk vrede. Ondanks alle moeilijkheden en hin dernissen moeten wij ons in naam van de vrede verenigen, aldus de premier. Kroesjtsjev, die Macmillan voor zijn woorden dankte, zei onder meer van me ning te zijn dat de Britse premier tracht middelen te vinden om tot een akkoord met de Sovjet-Unie te komen. „Wij houden van uw oprechtheid en begrip voor de be langen, niet alleen van uw land en uw kant maar ook van ons land en onze kant. Dit vinden wij aangenaam, want met een der gelijke benadering is het gemakkelijker de wijze besluiten te vinden welke beide lan den en beide partijen kunnen bevredi gen", zo zei hij. Macmillan bood Kroesjtsjev een boe kenkast aan en een paar kandelaars van Brits zilver uit de achttiende eeuw. Er waren ook gesc.ienken voor mevrouw Advertentie Een foto van mr. F. P. E. Bloemarts, vice-president van de rechtbank te Rotterdam, die benoemd is tot presi dent van de Haarlemse rechtbank. LUXEMBURG (Reuter-AFP) - Pierre Frieden, de rooms-katholieke premier van de demissionaire coalitieregering van Luxemburg, is op 66-jarige leeftijd in een kliniek te Zürich, waar hij een week ge leden werd opgenomen, overleden. Frieden volgde het vorig jaar Joseph Bech als premier op. Hij was voor zijn pre mierschap onder meer minister van Bin nenlandse Zaken en van Onderwijs. Koningin-moe der Elizabeth van Groot- Brittannië, die een reis van negen dagen naar de Britse kolonie Boeganda in Afrika maakt, is de gast geweest van de Kabaka (koning) van Boeganda. Deze opname van de Britse konink lijke bezoekster en de vorst van Boe ganda werd gemaakt voor de Boe- lange, de zetel van het gouvernement te Kampala. CAIRO (UPI) Het in Cairo verschij nende blad „Akhbar el Yom" meldde zaterdag dat kolonel Abdel Salam Aref, die ter dood veroordeeld is, wegens een po ging tot moord op de Iraakse premier Ab del Karim Kassem, een aanbod van gratie van Kassem heeft afgewezen. Het aanbod was gebaseerd op de voorwaarde dat Aref Irak verlaat en zijn vroegere functie van ambassadeur in West-Duitsland opnieuw ter hand neemt. In de afgelopen nacht is tussen het Verbond der Belgische Nijverheid, de Federatie der Belgische kolenmijnen en het socialistische vakverbond een ak koord tot stand gekomen, dat waarschijn lijk nog deze week een einde za! maken aan de stakingen in de Borinage. Het akkoord bepaalt dat de Belgische mijnen de garantie bevestigen en mede waar borgen, die de regering heeft verstrekt met het oog op de wedertewerkstelling van de mijnwerkers die in de Borinage in de loop van dit jaar werkloos worden. De werkgevers zullen alle ondergrondse arbeiders een nieuwe werkkring bezor gen, voor het einde van 1959. De secretaris-generaal van het socia listisch Algemeen Belgisch Vakverbond, de heer Major, heeft verklaard, dat hij het slotcommuniqué voor het nationale comité van de socialistische vakbonden zal verdedigen. De heer Major zei verder dat hij de voorstellen van het Verbond der Belgische Nijverheid, inzake de structuurhervormingen in de Belgische mijnen als een aanvaardbare basis voor discussie beschouwt. Hierover zullen de werkgevers en de vakbonden morgen beraadslagen. Gisteravond was men nog steeds niet tot een overeenkomst gekomen over het vraagstuk der sluiting van de margiale ko lenputten in de Borinage. De Hoge Auto riteit van de E.G.K.S. had de vergade ring reeds verlaten. De heren Finet, voor zitter van de Hoge Autoriteit, professor Coppe en de heer Spierenburg, vice-pre- sidenten verklaarden dat de Hoge Autori teit alle mogelijke steun zal verlenen voor een oplossing. Maar, aldus professor Cop pe, men mag ons niet vragen de garan tie te geven dat er vóór 1 januari 1960 geen enkele mijn gesloten hoeft te wor den. Het zou onmogelijk zijn met die voor waarde voor de ministerraad van de E.G.K.S. de afkondiging van de crisistoe stand te verdedigen. De regeringen in Bonn, Parijs, Den Haag en Rome, die wij- ITALIAANSE SPORTTRUIEN bruiken kernontploffingswerktuig moet mogelijk zijn. 3. De ontploffing kan slechts geschieden, wanneer op de plaats ervan een strikt in ternationaal toezicht wordt uitgeoefend. 4. De resultaten van de ontploffing van het kernwerktuig moeten ter kennis wor den gebracht van alle landen, die een over eenkomst tot staking der kernwapenproef nemingen hebben ondertekend. Er moet evenwicht bestaan tussen de aantallen kernontploffingen, die de demo cratische en de communistische staten na het sluiten van een overeenkomst teweeg brengen. COLOMBO (Reuter) De gouverneur- generaal van Ceylon, Sir Oliver Goone- tilleke, heeft met het oog op eventueel ver zet tegen de amendementen op de wet tot waarborging van de veiligheid het staan de leger, reservisten en bepaalde eenheden vrijwilligers in staat van paraatheid doen brengen. De vakverenigingen hebben tegen de amendementen geprotesteerd, aangezien zij het stakingsrecht zouden aantasten. Zij zijn 12 februari door het Huis van Afge vaardigden goedgekeurd en geven de re gering onder meer de bevoegdheid sta kingen bij bepaalde vitale bedrijven on wettig te verklaren.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 1