<db M Inkomsten Twentsche Bank met f 2,6 miljoen gestegen tot f 43,4 miljoen CPanda en het bolknakmysterie Wereldnieuws Kans op opklaringen Aambeien? Verlies bij Spanjaard over 1958 Saldo winst 6,3 (5,7) miljoen gulden HEMOTABS Dividend wordt gepasseerd Gematigd optimisme voor 1959 NAAIMACHINES 9 CAMPING 1959 VOORAL DOOR HOGERE OMZETTEN EFFECTENBEDRIJF Landmacht bestelt jeeps bij Kemper en Van Twist Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland Garantieprijs voor suiker oogst '59 vastgesteld Strijd tussen Alkmaar en het PEN in nieuw stadium Gemeentebank verstrekte ruim 2 miljard aan leningen in 1958 Indonesië voornemens een obligatielening te plaatsen Amerikaans vakverbond wil een werkweek van 35 uur Aantal werklozen thans bijna vijf miljoen Hotel aan de Nijl dinsdag 24 februari 1959 Advertentie T\ /T MOTORRIJWIELEN - SCOOTERS - BROMFIETSEN - RIJWIELEN - KAMPEERWAGENS EN -BENODIGDHEDEN - TENTEN a"ms"t e r dam - 26 februari t/m 8 maart - geopend van 10-17 uur en 19.3 0 - 2 2.3 0 uur - zondagen van 10-18 uur - entree {200 DE RESULTATEN VAN DE TWENTSCHE BANK n.v. over 1953 zijn. blijkens het verslag, gunstig geweest. De inkomsten namen toe van 40,8 tot 43,4 miljoen, onder verdeeld als volgt: provisie 9,7 miljoen, (v.j. 9,8 miljoen), winst effectenbedrijf 8 miljoen 6,2 miljoen), rente en wissels 24,7 miljoen 23,7 miljoen) en dividend deelnemingen 895.473 (v.j. 1,1 miljoen). Voor afschrijving en reservering wordt opnieuw 2,5 miljoen ten laste van de verlies- en winstrekening geboekt. Voor belastingen wordt gereserveerd 5,45 miljoen 4,25 miljoen). Na aftrek van onder andere onkosten, salarissen en tantièmes en storting pensioenfonds, beloopt het saldo winst 6,3 miljoen 5,7 miljoen). Zoals bekend, wordt een dividend voorgesteld van 10 percent (9 percent). De kredietverlening die sedert 1952 een zeer geleidelijke toe neming te zien had gegeven, vertoonde in 1958 voor het eerst een matige achteruit gang, nadat nog in de eerste maanden het debiteurencijfer een hoogtepunt had bereikt. In november werd de gelegenheid opengesteld tot het sluiten van persoonlijke leningen. De Industriële Disconto Maatschappij, waarin de Twentsche Bar.k een overwegend belang heeft, blijft de financiering van huurkooptransacties voortzetten. De omzetten in het effectenbedrijf als mede de bedrijvigheid op de emissiemarkt waren groter dan in 1957, hetgeen in het desbetreffende winstcijfer, dat aanzienlijk gestegen is, tot uitdrukking komt. In het geplaatste kapitaal kwam geen wijziging: 49 miljoen. Het reservefonds wordt ver- hoofd tot 22 miljoen 21,5 miljoen). De bouwreserve komt onveranderd met 1 miljoen op de balans voor. Verder worden aan de balans nog de volgende cijfers ont leend: debiteuren 322,5 miljoen 364,4 miljoen), krediteuren 696,9 miljoen 567,9 miljoen), deposito's op termijn 346,8 miljoen 276, 4 miljoen) en Neder lands schatkistpapier 495,1 miljoen 335.1 miljoen). Teneinde aandeelhouders een beter in zicht te geven in de baten en lasten van het gehele bedrijf wordt in het verslag voor de eerste maal, naast de reeds sinds 1952 gebruikelijke gecombineerde balans van de Twentsche Bank en geaffilieerde binnenlandse handelsbanken, een gecom bineerde verlies- en winstrekening opge nomen, die de resultaten van de gezamen lijke banken weergeeft. Tot deze publika- tie bestond te meer aanleiding, zo zegt het verslag, daar de Twentsche Bank omstreeks het midden van 1958 besloot zich voor de verbintenissen van de geaffilieerde binnen landse handelsbanken garant te stellen. De gecombineerde rekening geeft een totaal telling aan inkomsten aan van 48.6 mil- !oen 46.0 miljoen). De.j?öst.,afsphry,yj^g en reservering vergt hier f 3,0 miljoen 3,4 miljoen) en voorbelastingen wordt gereserveerd 6.0 miljoen 4.7 miljoen). De 3,0 miljoen, bestemd voor afschrijving en reservering, dienen hoofdzakelijk voor versterking van de onder krediteuren voor komende reserves. Voor voorzieningen tegen debiteuren was slechts een bepei-kt bedrag nodig. Zoals bekend, vermeldde het jaarverslag over 1957 van Van Mierlo en Zoon, dat ten laste van haar stille re serve een voorziening werd getroffen tegen een bij F. Berger en Co. n.v. geleden ver lies. Economisch overzicht In het economisch overzicht wordt ge zegd dat behalve de gevolgen van de re cessie ook de fiscale onzekerheid een rem- Advertentie neem -dit tabletje en U stilt de pijn* Duizenden lijders aan aambeien zijn blij verrast over de blijvende verlichting van hun kwaal met Hemotabs. "n Nieuw middel in tabletvorm. gewoon in te nemen met 'n glaasje water. Geen zalf of zetpillen meer nodig. Hemotabs doen de zwellingen slinken en bevorderen ge nezing: ze zijn zacht laxerend en helpen zodoende de normale functies regelen, bevorderlijk voor 'n volkomen herstel en lange vrijwaring van pijn. •n Complete kuur f. 1.47 Bij Apothekers en Drogisten. De n. v. Kemper en Van Twist, die on langs de vertegenwoordiging voor de Wil ly's Overland Fabrieken heeft verwor ven (een vertegenwoordiging die voor heen bij de Nederlandse Kaiser Frazer fa brieken in Rotterdam was ondergebracht) heeft van het Directoriaat Materieel Landmacht een miljoenenorder ontvan gen voor de levering van Willy's jeeps. Deze jeeps zullen in de fabrieken van de n. v. voorheen fa. Willem van Twist wor den geassembleerd. Daarbij zal in ruime mate gebruik worden gemaakt van onder delen en materialen welke door de Neder landse industrie zullen worden geleverd. General Aniline Dow Jones heeft gemeld dat het Amerikaanse departement van Justitie van plan is het congres machtiging te vragen tot het verkopen van de aandelen in de General Aniline and Film Corp., die het departement onder zich heeft. De Ame rikaanse rechter heeft nog geen uitspraak gedaan in het geschil over de eigendomsrechten op deze aandelen. Het gaat hier om een bedrag van on geveer 100 miljoen dollar. Olieleiding voltooid De eerste olie is via de buisleiding van 354 km uit Wilhelmshavn bij de raffinaderij te Wesse- lmg tussen Keulen en Bonn aangekomen. De olie leiding werd in tien maanden aangelegd en zal later vijf raffinaderijen bedienen. Zilvernotering verhoogd De zilvernotering te Amsterdam is, wederom in navolging van Londen, verhoogd van 107.90 I 113,40 tot 108,90—114,40. De goudnotering is onveranderd gebleven. mende werking uitoefende op het inves teringsbeleid van de ondernemingen. Voor- raad-intering en uitstel van investeringen hebben inmiddels het beeld van dc geld- en kapitaalmarkt geflatteerd en deze in zeer ruime mate ter beschikking van de over heid gelaten. Beide genoemde faktoren geven ook een verklaring voor de daling van de Nederlandse invoer in 1958. welke daling in zoverre als een zuiver recessie- verschijnsel te beschouwen is. Het totaal van onze uitvoer handhaafde zich naar waarde, ondanks het dalen van de prijzen in enkele juist voor ons land belangrijke sectoren- Moet dus geconstateerd worden, dat onze handelsbalans in meer dan één opzicht een geflatteerd beeld te zien gaf, in nog ster kere mate geldt dit voor de exportbalans, zo merkt het verslag op. Hier toch speelde de export van Nederlandse aandelen een ongekend belangrijke rol. Tegenover de deviezentoevloeiing die het gevolg was, stond slechts tot een veel kleiner bedrag de aankoop van buitenlandse fondsen en de aflossing van overheidsschulden aan het buitenland. Deze verkopen aan buitenlan ders door Nederlandse beleggers behoeven niet bij voorbaat als een nadelige ontwik keling te worden gezien. Zij vloeit voort uil een telescopische visie op de toekomstige resultaten der ondernemingen, waarvan de beleggers in een aantal landen blijk geven. Zij worden tot deze visie mede geïnspireerd door hun verwachting ven immer durende geldontwaarding. De bestrijding van de geldontwaarding over te laten aan monetaire remedies, zo vervolgt het verslag, miskent de aard van het verschijnsel. Dat prijs- en loonsver hogingen, nu al vele jaren door, elkaar in 'onderlinge wedloop voorbijstreven, zou immers niet mogelijk geweest zijn zonder een toenemend monopolistische organisa tie van het aanbod van goederen en arbeid. Het optreden van de overheid, die zelf een natuurlijk monopolie bezit als aanbied- ster van haar steeds meer omvattende diensten en bemoeiiingen, verstrekt deze tendenties. Wel treedt zij incidenteel op togen uitwassen op het gebied van de prijs vorming, maar tegelijkertijd moedigt zij principieel het collectief handelen van pro ducenten en werknemers aan. Als eerste stap in de goede richting zal de overheid ernaar moeten streven deze tendenties te doorbreken die haar dienstenpakket steeds alleen maar uitgebreider en duurder schij nen te kunnen maken. Er is te meer reden om op de noodzaak van inflatiebestrijding en van een efficiënt overheidsbeheer te wijzen, nu de Euromarkt een begin van uitvoering gekregen heeft, aldus het ver slag. In het jaarverslag wordt melding ge maakt van het vertrek van dr. F. W. C. Blom, plaatsvervangend directeur, wegens aanvaarding van een werkkring elders. De directie betuigt hem dank „voor de be langrijke diensten in onderscheidene func ties aan onze bank bewezen". Spanjaard n.v. te Borne heeft over 1958, blijkens een verslag, een verlies geleden van 248.591 (v.j. saldo winst 625.991). Dit bedrag wordt naar het volgende jaar overgeboekt. Voorgesteld wordt het divi dend te passeren (v.j. 5 percent). Het saldo exploitatierekening daalde van 2.607.604 tot 419.713. Diverse baten en lasten liepen terug van f 70.673 tot ƒ46.214. Af schrijvingen vergden 1.290.509 1.459.524). Aan de reserve voor modernisering wordt niets gedoteerd 600.000). Dc investerin gen beliepen in 1958 1,3 miljoen, terwijl hetzelfde bedrag werd afgeschreven. In dit verband wordt f 350.00 aan de reserve voor modernisering onttrokken, die daarna 750.000 beloopt. Voor de katoenindustrie in het algemeen was 1958 een moeilijk jaar. Door een ach teruitgang in de omzet werd van 20 januari 1958 af de werktijd in de spinnerij met 22 percent en in de rest van het bedrijf met 8 percent verkort. De omzetdaling heeft zich tot in de zomer voortgezet, waarna in het ene artikel iets vroeger, in het andere iets later, weer een gestadige zij het langzame stijging begon, die tot op heden voortduurt. Gedurende geheel 1958 is de produktie zoveel mogelijk op het niveau van de omzet gehouden. Gemid deld bedroeg deze over het gehele jaar 80 percent van die van 1957. Op het ogenblik wordt gewerkt met dezelfde bezetting als in december (87 percent). Het gevolg van de gevoerde politiek is, dat enerzijds belangrijke onderbezettings- verliezen werden geleden, maar dat ander zijds de prijzen van de standaardartikelen konden worden gehandhaafd en op deze artikelen geen verkoopverliezen werden geleden. Deze stabiliteit, gevoegd bij de continuïteit in de verkooppolitiek, zo ver volgt het verslag, is ongetwijfeld de good will bij handel en consument ten goede gekomen. Het verdere voordeel van de inkrimping der produktie ligt in het feit. dat de voorraad'in de meeste standaard artikelen niet groter is dan eind 1957, zo dat. het verlies, geleden door omzetVër- mindering. terstond in zijn geheel is ge nomen en op een aantrekken van de markt direct met een grotere bezetting gerea geerd kan worden. De achteruitgang der omzetten vond in hoofdzaak plaats in de garenverkoop, ofschoon in weefgoederen in het binnenland minder omging. De export van weefgoederen bleef op hetzelf de niveau. De garens gaan in hoofdzaak naar de binnen- en buitenlandse tricotindustrie en worden vooral gebruikt voor de vervaar diging van onderkleding. Deze sector werd door de recessie zwaar getroffen. Weef goederen in het binnenland bleven achter, daar het publiek in 1957 speciaal in huis- houdgoed meer dan zijn normale behoefte kocht en handel en confectie zich over- kochten. respectievelijk grote contracten sloten, die in 1958 nog- moesten worden af genomen. Ook de omzetten in verscheidene merkartikelen waren kleiner dan in 1957. De verliezen op voorraden door daling van de katoenprijzen waren niet onbelangrijk doch konden ruimschoots worden opge vangen door in het verleden gevormde reserves. De directie acht het ten enenmale onmo gelijk nu al voorspellingen te doen voor het pas begonnen jaar. Het jaar werd be gonnen met een niet meer dan normale werkvoorraad, terwijl de omzetten tot nu toe belangrijk groter waren dan in de overeenkomende periode van 1958. Deze feiten, gevoegd bij de algemene verwach ting, dat men aan het begin staat van een opgaande conjunctuur, geven de directie aanleiding tot een gematigd optimisme. Advertentie Alle merken, dus ruime keuze ENGEL, Gr. Houtstr. 181, Tel. 14444 De minister van landbouw, visserij en voedselvoorziening ad interim heeft de voor de oogst 1959 ten behoeve van de sui kerbietenverbouwers gegarandeerde sui kerprijs vastgesteld op 61 per 100 kg. witsuiker, onveraccijnst en exclusief om zetbelasting, af fabriek. Deze garantie prijs. die zoals reeds op 13 oktober 1958 werd aangekondigd is gebaseerd op een prijs voor suikerbieten met een suikerge halte van 16 percent van 53.40 per ton, zal gelden voor de hoeveelheid suiker, die voor binnenlandse consumptie kan worden afgezet. Voor het oogstjaar 1959 is deze hoeveelheid gesteld op tenminste 465.000 ton witsuiker. Dc verbouwers van suikerbieten kunnen derhalve voor hun suikerbietenproduktie, die 465.000 ton witsuiker oplevert, verze kerd zijn van een suikergarantieprijs, op basis waarvan gemiddeld uitbetaling van de genoemde basisprijs mag worden ver wacht. Indien meer suikerbieten worden geproduceerd, dan geldt voor de grotere produktie voorzover deze niet boven dc 465.000 ton voor binnenlandse consumptie kan worden afgezet geen garantie. Het ministerie van landbouw, visserij en voedselvoorziening wijst erop, dat de voor de oogst 1959 vastgestelde garantieprijs voor suiker bijna twee cent per kg. la ger ligt dan de garantieprijs voor suiker van oogst 1958. Zulks betekent, dat in dien niet uit andere hoofde een wijziging noodzakelijk is de consumentenprijs voor suiker dit najaar met twee cent per kg. kan worden verlaagd. Een dergelijke verlaging zal evenwel zeker niet voor 1 oktober 1959 worden toegepast. De thans bereikte verlaging van de garantieprijs is een gevolg van de reeds in oktober 1958 aangekondigde geringe verlaging van de basisprijs voor suikerbieten, terwijl ook de verwerkingskosten van bieten tot sui ker thans zijn verlaagd. De jarenlange strijd tussen de gemeente Alkmaar, die een eigen elektriciteitsdis- tributiebedrijf heeft, en het Provinciaal Elektriciteitsbedrijf voor Noordholland (P.E.N.) is in een nieuw stadium gekomen nu de ministeriële commissie-I-Iupkes de bestudering van het vraagstuk der elektri- citeitsdistributie heeft afgesloten met een rapport dat thans aan de minister van Economische Zaken is uitgebracht. Deze strijd begon in 1938, toen het P.E.N. zijn contract tot stroomlevering aan het gemeentelijk distributiebedrijf niet wenste te prolongeren. Een (proef) procés over deze'kwestie nam méér aak' tien jaar in beslag en eindigde met een ar rest van de Hoge Raad, waarbij de ge meente in het ongelijk werd gesteld. Dit proces had tot gevolg, dat de minister de commissie-Iiupkes in het leven riep ter be studering van het stroomdistributievraag- stuk. In het thans uitgebracht rapport wordt voor de meer dan 35.000 inwoners tellende gemeenten met een eigen distributiebe drijf de mogelijkheid opengelaten tot het doen instellen van een nader onderzoek naar een eventueel voortbestaan van het eigen bedrijf. Dit onderzoek dient te ge schieden door een vaste commissie, die de minister in het leven zal roepen. Want om te kunnen blijven voortbestaan zullen de gemeentelijke distributiebedrijven vol gens het rapport aan bepaalde voorwaar den moeten voldoen. Zo zal de levering van elektrische ener gie aan alle afnemers van een distributie bedrijf onder dezelfde voorwaarden moe ten geschieden als die, welke gelden voor de rechtstreeks van de provinciale produk- tiebedrijven stroom betrekkende afne mers. De voorwaarden tot levering van energie aan het distributiebedrijf zullen volgens het rapport zodanig moeten zijn, dat dit bedrijf hieraan kan voldoen. Voorts dient het distributiebedrijf in redelijke ma te bij te dragen in de lasten en risico's, waarvoor het produktiebedrijf zich ziet ge steld, teneinde zijn functie in het gehele stroomleveringsgebied naar behoren te vervullen. De winstuitkering van het dis tributiebedrijf zal gelimiteerd dienen te zijn. Dit bedrijf zal bovendien zoveel mo gelijk een doeltreffende elektriciteitsvoor ziening moeten bevorderen en het zal te vens voor een evenwichtige en economisch verantwoorde verhouding tot de andere energie leverende overheidsbedrijven die nen te zorgen. De uitspraak van de vaste commissie zal bindend zijn. B. en W. van Alkmaar stellen naar aan leiding van dit rapport de gemeenteraad thans voor, om de in te stellen vaste com missie een nader onderzoek te laten instel len naar het gemeentelijk bedrijf. 27. Panda begreep wel, dat de geheim zinnige dikkerd de hele voorraad sigaren alleen maar had gekocht, omdat de bol- knak van professor Kalker ertussen zat. Bedrukt keek hij toe, hoe de kleine dikzak en zijn helper tientallen kistjes uit de zaak van de handenwrijvende winkelier droegen en ze in een klein bestélwagentje laadden. „Dat zal hem een aardige duit gekost heb ben", dacht Panda, „hij schijnt er dus wel heel wat voor over te hebben, om de ge heimzinnige bolknak in handen te krij gen Waarom? En hoe zal hij die kun nen vinden tussen al die andere sigaren? Daar moet dus iets bijzonders aan zijn maar wat? Als ik daar achter wil komen, moet ik ervoor zorgen, dat hij de sigaar niet in handen krijgtIntussen hadden de dikkerd en zijn helper de hele winkel leeg gehaald. „De laatste kistjes", zei hij tevreden, terwijl hij het vrachtje achterin stopte, „nu kunnen we gaan". Alsof de bestelwagen hierop gewacht had, startte het voertuig meteen en reed pijlsnel heen, nagestaard door hel verblufte tweetal. „Wel hier en gunder!", riep de dikzak ver woed, „wie levert me dat nu weer?!" Het was Panda, die hem deze poets had ge bakken. Grimmig zat hij achter het stuur en reed zo hard hij kon. „Dit is diefstal", dacht hij bezorgd, „maar het vjas de enige manier, om de sigaar uit zijn handen te houden De n.v. Bank voor Nederlandsche Ge- mccnlcn deelt inzake door de bank in 1958 opgenomen en verstrekte bedragen wegens vaste geldleningen op kasbasis mede, dat in totaal door de bank aan gemeenten is verstrekt in het eerste kwartaal 459 mil joen, tweede kwartaal 626 miljoen, derde kwartaal 514 miljoen, vierde kwartaal 407 miljoen. In totaal is door de bank aan andere lichamen verstrekt 24 mil joen, zodat totaal in 1958 werd verstrekt wegens vaste geldleningen 2.030 miljoen. Voor de financiering hiervan is een be drag van 488 miljoen niet in het jaar 1958 zelf aangetrokken. Dit bedrag is voor een belangrijk deel reeds in 1957 ontvan gen. voor een ander deel zal het volgens in 1958 gesloten contracten in 1959, voor namelijk in de eerste maanden, worden ontvangen. Voor bedoelde financiering is derhalve door do bank in 1958 ontvangen 1.542 miljoen. Dit totaal-bedrag is op de volgende wijze verkregen: eerste nationale woningbouwlening 1957 24 miljoen, tweede nationale woningbouwlening 1957 (218 miljoen, obligatieleningen 400 mil joen, rentespaarbrieflening 1958 67 mil joen, grote contract met institutionele be leggers ƒ351 miljoen en overige onder handse leningen 482 miljoen. Omstreeks het midden van 1959 zal de Indonesische regering een obligatie-lening van ongeveer twee miljard roepiah uit schrijven, aldus de thesaurier-generaal van het ministerie van Financiën. De obligatie-uitschrijving zal samenvallen met andere regeringsmaatregelen tot financiële en economische stabilisatie. SAN JU AN (Porto Rico) (AFP) Het uitvoerend comité van het Amerikaanse vakverbond American Federation of La bour/Congress of Industrial Organizations heeft zich uitgesproken voor de invoering van een werkweek van 35 uur in de Ver enigde Staten. Het comité acht de over gang van een werkweek van 40 uur naar een werkweek van 35 uur gerechtvaardigd zowel wegens de technische vooruitgang die de afgelopen twintig jaar is bereikt, als door .de stijging van het aantal werk lozen tot bijna vijf miljoen. Het, is .duide lijk,'aldus de voorzitter van het-vakver bond, George Meany, dat wij thans veel meer produceren met veel minder arbei ders. Wanneer wij de werkweek niet aan zienlijk verkorten, kunnen wij even goed een belangrijk gedeelte van de beroeps bevolking dood laten schieten. Corrupt De voorzitter van dé Amerikaanse vrachtrijdersbond (Teamsters Union), James Hoffa, die beweert, dat zijn bond ongeveer 1.600.000 leden telt, heeft, daar entegen te Miami verklaard, dat de leden van zijn vakbond de voorkeur geven aan een verhoging der lonen boven een ver korting van de werkweek. De vakbond van Hoffa is wegens corruptie door de A.F.L./ C.I.O. uitgesloten. CAIRO (UPI) Aan de oever van de Nijl in Cairo is het Nijl-Hiltonhotel ge opend. Dit hotel van 400 kamers, dat zesen eenhalf miljoen dollar gekost heeft, is het eigendom van de maatschappij Misr, een Egyptische onderneming. Het is voor twintig jaar aan Hilton Hotels Internatio nal verhuurd. Het hotel heeft twaalf ver diepingen en is in brede v-vorm van ge wapend beton opgetrokken. De versieringen zijn ontleend aan de tijd der farao's en een der reclame-leuzen is. dat het het mooiste hotel van het Nabije Oosten is. In ieder geval is het het groot ste van Egypte. Zondag, op de openings dag, is het bezocht door president Nasser en zijn gast maarschalk Tito. Klaar... au! De „Daily Mail" meldt, dat opperbevelhebber van de R.A.F. in het Nabije Oosten, gisteren nog al pech heeft gehad toen hij fungeerde als star ter bij een veldloop van de R.A.F. op Cyprus. „Op uw plaatsen, klaar", ge bood de luchtmaarschalk. Vervolgens schoot hij zich met het startpistool in de voet. Verscheurd. Twee grote buldoggen heb ben in Viellach in Oostenrijk een jon gen van 12 jaar verscheurd. Deze, een boerenzoon ontdekte twee Duitse buldoggen in de boomgaard van zijn va der en greep een stok om de dieren te verjagen. Toen hij begon te slaan, werd hij door de dieren besprongen en let terlijk verscheurd voordat voorbijgan gers tussenbeide konden komen. Hij is kort daarna in een ziekenhuis aan zijn kwetsuren overleden. Studenten. Ruim tweeduizend buitenland se studenten studeren aan Tsjechische universiteiten en technische scholen, zo schrijft het Tsjechische partijblad „Rude Pravo". Het aantal nam sinds 1956 toe met 800. Het volgend jaar wor den er nog 500 meer verwacht. Dertig van de nu aanwezige buitenlandse stu denten komen uit Afrika, 700 uit Azië. Streven. Vice-president Edward Kardelj, na president Tito de belangrijkste Joe goslavische leider, zal deze zomer een bezoek brengen aan Denemarken, Noorwegen en Zweden. Deze reis wordt té Belgrado gezien als een onder deel van het streven van Joegoslavië om de betrekkingen met de. socialisti sche partijen van West-Europa te ver beteren. Om mee te nemen. In de tweede helft van het volgend jaar zal de Amerikaanse luchtmacht een nieuw ballistisch pro jectiel, „Bold Orion" in gebruik nemen dat een draagwijdte heeft van ruim 1.500 km. en van een atoomspringkop kan worden voorzien. Dit projectiel wordt onder de vleugels van bommen werpers bevestigd en kan in deze posi tie worden afgevuurd. Te regelen. Premier Nehroe van India heeft in het parlement meegedeeld, dat Chinese troepen enige kleine gebieden in de staat Óettar Pradesj, die gedeel telijk door Tibetaans gebied worden omsloten, zijn binnengetrokken. Er is contact opgenomen met de Chinese autoriteiten om „deze kleine grensge schillen te regelen. Asiel. De Spaanse regering heeft volgens welingelichte.kringen in Madrid in alle stilte asiel verleend aan een honderd- tah^vTuchtelingen uit het Rif-gebied in Marokko die moeilijkheden hadden met de Marokkaanse regering. Onder hen zou zich de door het leger ge zochte stamleider sjeik Amezzian be vinden. Aan de grond. Het oudste Deense schip, het ms. Falke uit Aarhus, dat in 1808 gebouwd werd, is op zijn laatste reis gestrand. De ladipg, die bestond uit cho colade en suikerwerk, lag over een deel van het strand van Somsö verspreid. Men acht het onwaarschijnlijk dat men het schip weer vlot zal proberen te krijgen. Drijfjacht. Vijftig taxichauffeurs in Mexi co City hebben succes gehad met hun ge motoriseerde drijfjacht op twee jonge lieden, die de taxichauffeur Baldeme- ro Cristal aangevallen en beroofd had den en vervolgens zijn taxi gestolen hadden. De chauffeurs, die contact hielden via de radio in hun wagens, omsingelden de dieven aan de rand van een bos. De dieven lieten toen de ge stolen wagen in de steek, maar slaag den er niet in te ontsnappen in het licht van de koplampen. Harmonieus. De echtgenote van de Ame rikaanse minister van buitenlandse za ken, John Foster Dulles is tot de „meest harmonieuze echtgenote" voor 1959 verklaard. De wedstrijd was uit geschreven door een maandblad en een warenhuis. De jury die de onderschei ding toekende, stond onder voorzitter schap van de vrouw van vice-president Richard Nixon. Boven midden-Europa ligt een hoge- drukgebied, dat maar weinig meer van plaats verandert. Aan de noordelijke flank ervan stroomt voortdurend zachte en be trekkelijk vochtige lucht naar onze om geving. Boven het noordelijke deel van de Noordzee is echter koudere en vooral dro gere lucht aanwezig. Het front, dat deze twee luchtsoorten scheidt, lag vanochtend dicht bij het noorden van ons land en veroorzaakte daar wat lichte regen. In middels nadert via de Britse eilanden een zwakke rug van hoge luchtdruk. In ver band daarmee wordt de kans op opkla ringen wat groter, terwijl het zachte weer voortduurt. Ver weg op de oceaan be vinden zich enkele storingen, maar deze kunnen het weer in Nederland niet be ïnvloeden. WEERRAPPORTEN Woensdag 25 februari Zon op 7.37 uur, onder 18.11 uur. Maan op 21.18 uur, onder 8.18 uur. Hoog en laag water in' IJmuiden Dinsdag 24 februari Hoog water 4.27 en 16.39 uur. Laag water 0.05 en 12.26 uur. Woensdag 25 februari Hoog water 4.27 en 16.39 uur. Laag water 0.05 en 12.26 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Temperaturen bulten- 03 en binnenland heden Sd morgen 7 uur Neerslag: «3 a 2 a laatste 24 uur cfi 4) fee S Sa Den Helder geheel bew. w 5 0 Ypenburg geheel bew. w 6 0 Vlissingen half bew. wzw 5 0 Eelde geheel bew. wzw 5 0,1 Twente geheel bew. wzw 5 0,1 De Bilt geheel bew. wzw 5 0 Eindhoven zwaar bew. wzw 5 0 Vlv. Z.-Limb. geheel bew. wzw 7 0,1 Helsinki sneeuw z -1 7 Stockholm zwaar bew. wnw 3 0 Oslo onbewolkt w 4 0 Kopenhagen half bew. w 4 1 Aberdeen mist windst. -1 1 Londen motregen windst. 5 0,2 Amsterdam geheel bew. w 6 0 Brussel geheel bew. w 7 0,1 Luxemburg mist w 1 0 Parijs geheel bew. wiijdst. 4 0 Bordeaux zwaar bew. nnw 5 0 Grenoble onbewolkt windst. -2 0 Nice licht bew. n 6 0 Berlijn geheel bew. w 5 0,1 Frankfort geheel bew. w 1 0 München onbewolkt windst. -2 0 Zürich mist ozo 1 0 Genève onbewolkt windst. -2 0 Locarno geheel bew. ozo 1 0 Wenen zwaar bew. w 3 0,2 Innsbruck mist windst. -4 0 Rome zwaar bew. zzo 7 0 Ajaccio onbewolkt ono 3 0 Madrid onbewolkt windst. 2 0 Mallorca onbewolkt windst. 6 0 Algiers half bew. zzo 9 0

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 2