Grootse voorbereidingen voor de Spelen in Rome ODO prolongeerde kampioenschap van de Haarlemse Kegelbond Roeiers bereiden zich voor op Rome Steeds meer clubs falen op beslissende moment in NHSB Men rekent nu al op meer dan honderdtwintig duizend bezoekers Werner won afdaling in Squaw Valley Competitie is afgelopen Groep Deense jeugdspelers komt naar Haarlem Jeugdploeg naar Duitsland Voetbal Nederlands jeugdteam voor woensdag Nog geen uitspraak in affaire Landman De standen in de eerste klasse amateurs Nottingham F. en Bolton naar kwartfinales Standen in de viertallen competitie bridge Jeugdige tennissers tegen Rusland Engelse en Deense succes sen bij indoorkampioen schappen Olmedo Amerika's kam pioen op overdekte banen Rick van Looy leidt in Ronde van Sardinië „Captein kreeg wel een antwoord van KNWU" Wielrenner F. Pelissier in Parijs overleden Zege voor Seamus Elliott DINSDAG 24 FEBRUARI 1959 Het volgend jaar van 25 augustus tot 11 september zullen in Rome de Olym pische Spelen gehouden worden. En hoe staat het met de voorbereidingen? Om die vraag te beantwoorden moet men onderscheiden tussen wat het Italiaans Olympisch Comité (de C.O.N.I.) doet en wat van de gemeente Rome uitgaat of van de staat. De C.O.N.I. werkt voortreffelijk en als de voortekenen niet bedriegen, zal men voor zover het van dit lichaam afhangt, een Olympisch toernooi krijgen dat alle voorafgaande in de schaduw zal stellen. De middelen zijn ruimschoots aanwezig en worden op prijzens waardige wijze besteed. Mochten er nog mensen zijn, die menen dat het onschuldig gekje van de „voetbaltoto" een verwerpelijke zaak is, dan zullen zij er misschien anders over denken, wanneer zij weten, dat de C.O.N.I., die wekelijks op ongeveer een half miljard lire (ongeveer drie miljoen gulden) kan rekenen als haar aandeel uit de voetbaltoto, van dit geld in het gehele land stadions laat bouwen, sportterreinen aanlegt en andere dingen doet, die de lichamelijke opvoeding der jeugd ten goede komen. Rome was, ook al omdat de stad zo snei groeit, armelijk bedeeld met sportvelden en lokalen die geschikt zijn voor lichaams oefening. Thans bouwt de C.O.N.I. met het oog op de Olympische Spelen in een snel lempo alles wat nodig is. En aangezien het Olympisch comité geen winstbejag mag nastreven, worden aan het einde van de Spelen al die gebouwen en terreinen gratis overgedragen aan de gemeente Rome, die ze tot in de lengte van dagen zal beheren en verhuren voor sportmani festaties. De twee centra die voor de atleten en voor de bezoekers van de Spelen van het meeste belang zijn, bevinden zich respec tievelijk ten noorden en ten zuiden van de eigenlijke stad. De afstand tussen beide !s ongeveer vijftien kilometer. Met de bouw van het Olympische stadion werd reeds een begin gemaakt voor de oorlog, omdat het in de bedoeling lag dat Rome in 1944 de Olympische Spelen zou huis vesten. De oorlog heeft de bouw onder broken, maar nu is het stadion voltooid. Het bedekt 33,500 m 2, is 519 meter lang en 136 m breed en kan zo nodig honderd duizend toeschouwers bevatten. Het reikt tot een hoogte van twintig meter en de ..diensten" onder de grond gaan tot 17 me ter diep. Er zijn tien hoofdingangen, die toegang verlenen tol 66 genummerde ran gen. Het gehele stadion kan in elf minuten worden ontruimd. Voor voetbal heeft het een terrein met de internationaal gebrui kelijke afmetingen. Verder zijn er sport velden in voor verschillende soorten atle tiek: hardlopen, hordelopen, ver- en hoog springen, speerwerpen, discuswerpen, enz. De kleedkamers bieden plaats voor 1.500 atleten. De perstribune telt 572 plaatsen, doch deze kunnen en zullen worden aan gevuld. Marmeren stadion Skiën De Amerikaan Bud Werner heeft maan dag de afdaling en de titel in de combina tie gewonnen van de Noordamerikaanse skikampioenschappen, die In Squaw Val ley worden gehouden. Werner legde het 1800 meter lange par cours af in 1 min. 30,4 sec. Hij was daar mee 5,1 sec. sneller dan zijn grootste ri vaal voor de titel in de combinatie, de in Oostenrijk geboren Christian Pravda. Voor de wedstrijd van maandag had Pravda nog een geringe voorsprong op Werner. Hij won zondag de reuze-slalom en werd tweede in de slalom achter de Amerikaanse favoriet. Werners overwin ning in de afdaling schonk de Amerikaan echter de zege. In het eindklassement voor de titel in de combinatie behaalde Werner 2.82 pr\t. voor Pravda, die tot 3.17 pnt. kwam. Dicht bij dit stadion ligt het „marmeren stadion", dat Mussolini destijds liet bou wen. Het biedt plaats aan 20.000 toeschou wers en wordt versierd door zestig mar meren beelden (kunstwerken zijn het niet!), ruim vijf meter hoog. Dit stadion zal dienen voor hardlopen en hockey. Er is reeds een bedekte, zweminrichting met een bassin van 50 bij 18 meter, bekleed met wit en gekleurd marmer en een bodem in blauw mozaïek. Dit gebouw zal door een ondergrondse tunnel verbonden wor den met de grote openluchtbassins, die een complex vormen waar 20.000 toeschouwers de zwemmers zullen waarnemen. Er ko men in dat complex verschillende bassins (één van 50 x 25 m; één van 18 x 18 m, ter diepte van vijf meter, voor het duiken, enz.). Al deze bassins zullen een licht installatie hebben waardoor de zwemmers voortdurend door schijnwerpers besche- De promotie- en degradatiewedstrijden die nogal een langgerekt einde vormden van de badmintoncompetitie, behoren tot het verleden en de bestuurders van de Ne derlandse Badmintonbond kunnen nu de nieuwe competitiestructuur met in de la gere klassen een regionale (districts) in deling gaan voorbereiden. Naar de hoofdklasse promoveerden Ven- lo en het Amsterdamse Sportief, terwijl Breda naar de eerste klasse degradeer de. De hoofdklasse in de nieuwe samenstel ling zal zeven ploegen tellen; na het vol gend seizoen bestaat de hoofdklasse, ge lijk de overige klassen, uit acht ploegen. In de eerste klasse moesten PM Rijs wijk 2 en EGBC het veld ruimen voor het Haagse MVO en het Leidse Smash. Duinwijck 6, de enige Haarlemse kam pioen, verkreeg promotie door een zege op Velsen 5 en zal met De Kortenaer (Den Haag), Flying Shuttle (Den Bosch), Idu- na (Utrecht), Blerick, ABCD (Delft), Arn hem en De Kortenaer 2 (of EGBC 2) de tweede klasse aanvullen. Toernooie In het toernooi van het Hilversumse EGBC, in de Markthallen in Amersfoort gehouden, leverden de twaalfjarige Duin wijck meisjes Maria Ridder en Imbre Rietveld een opmerkelijke prestatie door tot de finales van het dames enkel- en dub belspel door te dringen. In de single toon de Maria Ridder met 11-5 en 11-8 zich ster ker dan haar clubgenote en in de eind strijd van het damesdubbel moesten de Haarlemse meisjes met 17-14 en 18-17 de eer aan de dames Vermeulen en De Boer laten. Mevrouw Thung. een bekend tennis speelster, won met haar echtgenoot het gemengddubbelspel. NederlandDuitsland Zaterdag speelt het officiële Nederland se jeugdt«am in Essen tegen de jeugd van Duitsland. Voor het Nederlands team zijn gekozen Ria Smids van het Haarlemse Duinwijck en Anneke Klees (PM Rijs wijk) en bij de jongens Eddie Ridder van Duinwijck, W. Philips van de badminton club „Velsen", Rob de Lede (DES), Rob van Walraven (Heerlen). Een week voor pasen komt een groep Deense jeugdspelers van de vereniging CIF (Kopenhagen) naar Haarlem met als leider Olie Mertz, die bij de laatst gehou den international kampioenschappen het heren- en gemen-'ddubbel op zijn naam bracht. Een van de stadions, die speciaal ge bouwd zijn voor de Olympische Spelen in Rome, is nagenoeg klaar. Achter dit zeer fraaie stadion ziet men het zo genaamde kleine sportpaleis, dat reeds in gebruik is voor boks- en worstel wedstrijden. Rechts daarvan is men druk bezig met het bouwen van het Olympisch dorp. nen worden, zodat men hun verrichtingen goed kan volgen. Niet ver van deze installaties is de zetel van het Olympisch comité. En op geringe afstand, zij het aan de andere oever van de Tiber (maar er komt een nieuwe brug om de verbinding zo kort mogelijk te ma ken) komt het „Olympisch dorp", dat nu in aanbouw is. Het gaat om een nieuwe villawijk:, die gebouwd wordt voor reke ning v.an het instituut voor huisvesting van rijksambtenaren. De „villa's", twee, drie en vier verdiepingen hoog, zullen in totaal 4.500 woonruimten bevatten en dus aan tenminste 7.000 deelnemers aan de Spelen plaats kunnen bieden. Paleizen In de onmiddellijke nabijheid van dit „dorp", dat later een woonwijk zal wor den voor ambtenaren is het „kleine sport paleis" verrezen, een werkelijk bijzonder geslaagd bouwwerk, dat in zeven maanden tijd werd gebouwd en opvalt door zijn eigenaardige vorm, die het doet lijken op een enorme tent, met koorden aan de bo dem bevestigd. Vijfduizend toeschouwers zullen daar kunnen genieten van lichte atletiek, schermen, korfbal, worstelen en boksen. Het ronde gebouw heeft een door-' snee van 78 meter en de zaal is binnen 21 meter hoog. Ook inwendig is dit ge bouw bijzonder aantrekkelijk. Het oude stadion van Rome, dat ook in deze buurt lag, is twee jaar geleden afge broken en wordt nu vervangen door een nieuw, dat plaats biedt aan 55.000 toe schouwers en voornamelijk voor voetbal wedstrijden zal dienen. De groep ten zuiden van de stad omvat in de eerste plaats het „grote sportpaleis", dat nog in aanbouw is en dat voornamelijk voor basketbal en boksen zal dienen. Ver der een groot velodroom, eveneens in aan bouw, «het „zwembad der rozen" voor wa terpolo, grote oefenvelden, het marmeren „paleis der congressen", dat voor scherm- oefeningen zal worden gebruikt. In dat ge deelte vindt men de grote, maar weinig aantrekkelijke paviljoens, die indertijd ge bouwd werden voor de „wereldtentoon stelling 1942". In het grootste daarvan zal een tentoonstelling worden gehouden van „dertig eeuwen sport". In het „grote sport paleis" komt een tentoonstelling van ge ringere culturele waarde. Autopark In totaal zullen aan duizend journalisten, driehonderd fotografen en driehonderd radiosprekers uit de verschillende landen „Olympische kaarten" worden vérstrekt, die toegang geven tot alle manifestaties. Al deze persmensen zullen worden onder gebracht in een groot complex bestande uit twee nieuwe, monumentale gebouwen, de „domus mariae" en de „domus pacis". Het zijn de gebouwen waar b.v. de Ita liaanse bisschopsconferentie wordt gehou den en waar de politici der Christen- Democratische partij plegen samen te ko men voor gewichtige besprekingen. Er zijn zeshonderd telefoontoestellen, schrijfma chines met letterborden voor alle talen, enz. Een volledig autopark staat ter be schikking van de journalisten en dit is ook wel nodig, want zij bevinden zich vijf kilometer verwijderd van het stadscen trum, zeven kilometer van het noordelijke en negen van het zuidelijke „Olympisch centrum". Moeilijkheden zijn er met het aanleggen van een verbindingsweg tussen de beide centra. De stad Rome beschikt niet over de vereiste middelen. Enige weken ge leden heeft echter de minister van Finan ciën een bedrag van 7,5 miljard toegezegd om de kosten te bestrijden, die de Spelen met zich brengen. Als men behalve de hotels en pensions ook kloosters, kamers bij particulieren en kampeergelegenheden meerekent, zou Ro me ongeveer 120.000 gasten kunnen her bergen. Mocht de toevloed groter zijn en dat wordt voorzien dan zijn er nog de schoollokalen. Toegangskaarten tot de verschillende manifestaties zullen binnen kort in de handel worden gebracht. Elk land krijgt een contingent toegewezen en men zal de plaatsen, waarschijnlijk over enkele weken, kunnen kopen bij de er kende reisbureaus. Reeds nu ruim anderhalf jaar voor het begin van de Olympische Spelen heeft men in Rome een generale repetitie gehou den, wat betreft zekere organisatorische details. Zo heeft de persdienst een proef genomen om te zien hoeveel tijd er zou verlopen, voordat de 1000 journalisten het gestencilde klassement van de finale var. de 100 meter in hun bezit zouden hebben. Het resultaat was 5 minuten 30 seconden. Waarin dus is begrepen de tijd die men nodig heeft voor het drukken en het ver spreiden van de stencils. Het. Italiaanse Olympische Camité heeft voorts een onderzoek ingesteld naar het aantal te verwachten deelnemers. Op-grond' van antwoorden van 46 van de 89 nationale Olympische comité's kwam men thans reeds tot een totaal van 5469 atleten (4885 heren en 784 dames). Aan de hand van deze cijfers verwacht men dan ook voor Rome een record aantal deelnemers. De kampioensteams melden zich maar langzaam in de competitie van de NHSB. Het is opvallend hoe dit seizoen verschil lende clubs op de drempel van het kam pioenschap een misstap begaan en daar mee een verlenging van de competitie noodzakelijk maken. Om een kampioen aan te wijzen staat nu reeds vast dat in tenminste vijf afdelingen nieuwe ontmoe tingen zullen worden vastgesteld. Eén kampioen heeft zich de afgelopen week gemeld. Het betrof hier in de vierde klasse A de Alkmaarse schaakclub DOS. Zij dankte dit feit aan de onverwachte nederlaag van Caïssa 3. Voor vier clubs was het wel een bij zonder nare week. In 2A zagen de reserves van Schaakmat hun plaats in de tweede klasse verloren gaan. Saende 2 werd in 3B het slachtoffer, terwijl Heemstede 3 (3D) en Aalsmeer 2 (3C) eveneens naar de vierde klasse werden verwezen. In de overgangsklasse staat nu vast dat Pat Mat (Beverwijk) en Kijk Uit (IJmui- den) elkaar in een beslissingswedstrijd het kampioenschap moeten betwisten. Pat Mat slaagde er namelijk in het treffen met Zaandam 2 tot een goed einde te brengen. De beslissende ontmoeting voor de be zetting van de laatste plaats tussen Zaan dam 2 en Rolland (Overveen) werd voor lopig afgesloten bij de stand 4Yz2Y2 ten gunste van de Zaandammers. Zonder enig verschil van mening zal deze stand in 4'/23Yz veranderen. De beide resterende partijen zijn moeilijker te beoordelen. In de eerste klasse B won Halfweg ook van Weenink. De club van Slagt zal nu met Santpoort uitmaken wie met Schaak- lust om een plaats in de overgangsklasse mag vechten. Het beslissende duel aan gaande de laatste plaats tussen het Bever- wijker Weenink en VHS 3 liep op tot 45 ten gunste van de Haarlemmers. Eindigt de resterende partij in remise, dan degra deert Weenink. Verklaren de arbiters de partij voor Weenink gewonnen, dan zal VHS 3 het kind van de rekening zijn. Aalsmeer schakelde in 2D het Hillegom- se De Uil uit voor het kampioenschap Sleept het uit de laatste partij een remise uit het vuur dan volgt een beslissings wedstrijd met Zand voort om de titel. HWP 2 heeft zich in de laatste wedstrijd het kampioensfeest (voorlopig?) laten af snoepen. Bloemendaal 2 profiteerde dank baar en kwam naast beide clubs, waardoor deze drie verenigingen in een nieuwe com petitie elkaar de kampioenseer gaan be twisten. In deze derde klasse C bleek Aalsmeer 2 ook tegen een met 9 man vechtend Kijk Uit 4 niet opgewassen. Na vijf achtereen volgende nederlagen degradeert Aalsmeer nu naar de vierde klasse. Eenzelfde lot treft in 3D Heemstede 3, dat ondanks het voortreffelijke gelijke spel tegen Zand- voort 2 de laatste plaats niet meer aan een andere vereniging kan overdoen. De uitslagen luidden: Overgangsklasse: Pat MatZaandam 2 64; Zaandam 2 Rolland 4Yz2Yz voorlopig. IA: Schaak- lustVVV 2 5V23V2 voorlopig. 1B: Half wegWeenink dVz—AVz', WeeninkVHS 3 45 voorlopig.'2A: KTVCastrieum 55; CaïssaWieringermeer 4J/25 YzCastri eumSchaakmat 2 82 (Schaakmat de gradeert). 2C: KSC—Rolland 2 6V2—3V2. 2D: De UilAalsmeer 45 voorlopig. 3A: Schaaklust 2—VVV 3 6—4. 3B: Zaandam 5—Saende 2 6V2—3Y2 (Saende degradeert). Pas op de laatste competitiedag zijn de kampioenen van de drie klassen in de HKB bekend geworden. ODO prolongeerde zijn kampioenschap van vorig jaar in de A-klasse. De vorig seizoen gedegradeerde damesclub EVA behaalde het kampioen schap in de B-klasse en promoveert daar mede weer naar de A-klasse. In de C- klasse veroverde HHC 1945 het kampioen schap en wanneer deze heren op de inge slagen weg voortgaan, zullen zij het vol gend seizoen in de B-klasse een hartig woordje meespreken. Tot buitengewone prestaties op de zenuwslopende zondag konden de spelers, op enkele uitzonderingen na, echter niet komen. ODO startte tegen De Volharding met een uitstekende baan van 372 hout en kon op de tweede baan toen volstaan met het in veiligheid brengen van een dubbele overwinning. ODODe Volharding 372 327 en 360—345. PAX zegevierde op vrijwel dezelfde wijze tegen DVV met 366311 en 349 335, en smaakte de voldoening in het totaal in de competitie geworpen hout toch nog 5 hout boven ODO te blijven. HFC Haar lem boekte een dubbele zege op HBS met 343307 en 344325 onder andere door een uitstekende baan van 83 hout van A. Har- tog. Naast de Plank steeg nog enkele plaat sen op de ranglijst door twee overwin ningen op De Prins bet 334331 en 348 325. De eindstand in de A-klasse is: ODO 16 15 1 5867 30 Pax 16 14 2 5872 28 HFC Haarlem 16 12 4 5605 24 De Prins 16 7 9 5462 14 Naast de Plank 16 6 10 5439 12 De Volharding 16 5 11 5387 10 HBS 16 5 11 5353 10 DVV 16 5 11 5352 10 Zet 'm Op 16 3 13 5182 6 Zaterdag 28 februari en zondag 1 maart wordt in Wuppertal een waterpolotoernooi voor ploegen van spelers tot 24 jaar gehou den. Behalve door de vertegenwoordigende zeventallen van West-, Noord- en Zuid- Duitsland wordt aan dit toernooi deelge nomen door een Nederlandse jeugdselectie. Voor deze Nederlandse ploeg, die onder leiding zal staan van de oud-international, thans secretaris van de sportcommissie van de KNZB, Ruud van Feggelen, zijn de vol gende spelers uitgenodigd: Wouda (Meeu wen), Van Dorp (AZPC), Vriend en De Mey (IJ), Geutjes (Neptunus, Amersfoort), Ran (ZIAN), Wormgoor (UZSC), Van Spin- gelen (HZPC), De Boer en Van der Klas horst (Robben), Lodders (SVH), Muller (Dolfijn) en Buys (Zwemlust). In de B-klasse hebben de dames van EVA niet gefaald tegen die van Blijf Spor tief en de volle winst geboekt met 349 334 en 345294, mede door het uitstekende gooien van mevr. B. Hartog met 77 en 76. Frans Hals heeft zijn kans waargenomen De kegelcampetïtie om nog de tweede plaats te bereiken met een dubbele zege op HVIC: 330—319 en 327313 hout. NRV klom ook nog enkele plaatsen op de ranglijst door twee over winningen op Haarlem met 312304 en 332314, terwijl LUMG overwinningen boekte op Commando Post 14 met 318 291 en 322—318. De eindstand in de B-klasse is: EVA 16 12 1 3 5472 25 Frans Hals 16 11 5 5258 22 Aan de Rol 16 10 4 5305 20 NRV 16 9 2 5 5213 20 Blijf Sportief 16 8 8 5297 16 LUMG 16 8 8 5230 16 HVK 16 8 8 5213 16 Haarlem 16 4 12 5036 8 Commando Post 16 1 15 4872 1 In de C-klasse behaalde HHC'45 twee overtuigende overwinningen op IVO met 320284 en 329281. De dames van En thousiast behaalden een dubbele zege op de dames van Pax met 323299 en 328 308 en smaakten daarmede de voldoening door het gegooide hout de onderste plaats vaarwel te kunnen zeggen. De eindstand in de C-klasse is.: HHC'45 16 14 2 5323 28 Richten en Rollen 16 12 4 5108 24 Dames Pax 16 6 10 5099 12 Enthousiast 16 4 12 5002 8 IVO 16 4 12 4779 8 3C: Oppositie 2—HWP 2 6—4; Het Oosten 3Bloemendaal 2 37; Aalsmeer 2Kijk Uit 4 4Yv.5j/2 (Aalsmeer degradeert). 3D: Heemstede 3Zandvoort 2 55 (Heem stede degradeert); VHS 5Halfweg 2 82. 4A: Wieringermeer 2Caïssa 3 5'/24V2 (DOS kampioen). 4B: Castrieum 2De Pion 2 55; AssendelftPurmerend 3 4V23V2 voorlopig; WestzaanAssendelft 55. Het voorlopig Nederlands jeugdelftal, samengesteld uit spelers van 18 tot 20 jaar, dat woensdag in Den Bosch een oefenwed strijd speelt tegen het Nederlands militair elftal, ziet er als volgt uit: Doel: Conrad (Blauw Wit). Achter: De Groot (Hermes-DVS) en Veldhoen (Feijenoord). Midden: Borghuis (GVAV), Terhorst (En- schedese Boys) en Van Wijk (Volewijkers). Voor: Alma (Leeuwarden), Marcus (HVC), Theunissen (Vitesse), De Vries (Sparta) en Bouwmeester (NAC). Naar wij vernemen is de KNVB nog niet toe aan een uitspraak in de omkopings affaire-Landman. Het is al weer enige tijd geleden dat de commissie-Lobstein haar lapport uitbracht en de verwachting was, dat het KNVB-bestuur in zijn laatste ver gadering uitspraak zou doen. Men heeft echter gezien de vele inge wikkelde kanten van de zaak besloten, nog geen beslissingen te nemen, maar eerst zich nader te laten informeren over enkele details van de kwestie. De standen in de eerste klasse amateurs zijn na zondag: le klasse A Gouda 14 8 4 2 20 26—9 De Spartaan 15 8 4 3 20 2513 DCG13 7 3 3 17 22—14 Quick 14 6 4 4 16 16—14 O S V12 5 5 2 15 14—13 Emma 14 6 2 6 14 21—22 U V V15 5 4 6 14 27—25 D W V15 4 6 5 14 24—25 Unitas 14 5 3 6 13 30—33 C V V15 5 1 9 11 19—24 Laakkwartier 13 2 4 7 8 1832 V C S 14 2 2 10 6 16—34 le klasse B WW14 9 1 4 19 33—31 Hengelo 15 8 3 4 19 3421 Esca 13 8 1 4 17 33—26 Alcides 15 8 1 6 17 3631 WVC16 8 1 7 17 34—25 Be Quick (Z) 15 7 1 7 15 33—29 Quick (N) 15 7 1 7 15 36—36 Quick '20 15 6 3 6 15 27—30 Sneek 13 5 4 4 14 27—26 Borne 13 3 3 7 9 21—26 Zw. Westeinde 15 3 2 10 8 2343 Z A Ci'.vlv 13 2 -3 8 7 20—33 le klasse C Irene 14 11 1 2 23 3011 Emma 13 7 3 3 17 23—14 Hoensbroek 15 7 3 5 17 3025 Heer 13 6 3 4 15 30—20 Alliance 13 6 3 4 15 3531 De Spechten 13 6 2 5 14 1923 Roermond 15 7 0 8 14 2427 Brabantia 14 4 5 5 13 1820 M O C '17 15 3 6 6 12 25—32 Boxtel 15 5 2 8 12 1624 Kimbria 14 3 3 8 9 1531 Vlissingen 14 3 1 10 7 2229 Maandag is in Engeland voor de vijfde ronde van de Engelse bekercompetitie ge speeld. In de „replay" tussen Bolton Wan derers en Preston North End, won Bolton met 10. De winnaars zullen in de kwart finales spelen tegen Nottingham Forest, dat de „replay" tegen Birmingham City met 50 won. De standen in de viertallencompetitie in het district Kennemerland van de Nederlandse Bridge Bond luiden: Hoofdkl. C: S. Atout 7-12 BOC 3 7-11 HNBB 8—9 B'roode 85 Haarl.-N. 8-5 HBC2 6—2 Eerste kl. C: B'roode 4 7-10 Pelikaan 78 HNBB 3 7—8 rk H'lem 3 7—6 Zandvoort 6—4 H'lem-N 2 6—0 Tweede kl. B: BOC 6 6—8 Zandvrt. 4 6—6 On d. Ons 2 55 HBC 4 4—5 Tweede kl. E: HNBB 6 7-11 Jump 2 67 Kennem.3 67 S enV 5 5—5 Hoofdkl. A Hoofdkl. B: Kennêmers 6-10 BOC 2 7-12 BOC 8-10 1940 8-9 S en V 6-9 N. Down 7—8 BOC 4 7—5 HBC 8—7 HNBB 2 7—5 Bl'daal 8-5 Jump 8—3 S en V 2 6—3 Eerste kl. A: Eerste kl. B: 1940 2 8-1.3 1940 3 8-12 BOC 5 8-10 r.k. H'lem 7-9 S en V 3 6—8 HNBB 5 71 B'roode 5 7-5 B'roode 3 6—6 S. Atout 2 7—4 Santpoort 6-4 r.k. H'lem 2 8—4 S. Atout 3 8-4 Eerste kl. D: Tweede Kl. A: B'roode 2 9-13 N. Down 2 8-14 S en V 4 7—9 HBC 5 8-11 HNBB 4 7-7 H'lem-N 3 7-10 Kennem. 2 8—7 H'lem-W 8-5 Pelikaan 2 6—6 Onder Ons 8—4 Zandvrt. 2 9—4 S'poort 2 7—2 Tweede kl. C: Tweede kL D: Jump 3 6—9 HBC 3 6—9 Kennem.4 6—8 1940 4 6-9 H'lem-N. 4 6-7 Pelikaan 4 7—9 G'kokers 5—2 HNBB 7 6—4 Sen V6 5—2 Zandvrt. 3 7-1 2 verliespunten w.n.o. De Nederlandse Roeibond heeft met het oog op de Olympische Spelen 1960 in Ro me een voorbereidingscommissie inge steld. De taak van deze commissie is om uitvoering te geven aan de plannen die bij het bestuur en de technische adviescom missie bestaan tot een kwalitatief sterke afvaardiging te komen. De voorbereidingscommissie, bestaan de uit de heren C. E. van der Ploeg, J. F. Schmoutziguer en D. Willebrand, acht het dan ook vanzelfsprekend, dat réeds nu met de training moet worden begonnen. Daarom heeft men met verschillende verenigingen contact opgenomen, aange zien de voorbereidingscommissie wil we ten welke mensen zich beschikbaar kun nen stellen. Men wil dan met de verenigin gen en de clubtrainers overleg plegen om tot een uniforme trainingsmethode te ko men. De ploegen, die zich beschikbaar stellen voor de Olympische training, zul len verschillende wedstrijden moeten roeien. De teams die in 1959 voldoen aan bepaalde kwalificatie-eisen worden ook naar de Europese roeikampioenschappen in Magon afgevaardigd. De voorbereidingscommissie laat de mogelijkheid open om roeiers, die door examens of dienstplicht niet aan die be paalde wedstrijden kunnen deelnemen, alsnog op een later tijdstip in staat te stel len zich een plaats te verwerven in de Olympische ploeg, die Nederland in Ro me zal vertegenwoordigen. Voor het toernooi om de Galea-beker in 1959 (voor spelers tot 21 jaar) hebben 16 landen ingeschreven. Deze landen zijn in gedeeld in vier zones, waarvan de win naars zich plaatsen voor de eindronde. De loting werd zaterdagavond door de voor zitter van de Franse Tennisbond verricht. Het toeval wil dat Nederland evenals het vorige jaar tegen Rusland heeft ge loot. De wedstrijden tegen Rusland wer den in 1958 echter niet gespeeld aangezien de Russen te laat op het toernooi ver schenen. De beide Engelse speelsters Angela Mor timer en Pat Ward wonnen in Parijs op de Franse indoortenniskampioenschappen de titel in het damesdubbelspel. Zij ver sloegen het Frans-Duitse paar Aline Nenot en Rita Osterman met 63, 61. De Engelse Angela Mortimer won voorts de finale dames-enkelspel. Zij versloeg mej. De la Courtie (Frankrijk) met 62, 61. Het herenenkelspel werd gewonnen door de Deen Kurt Nielsen. Hij versloeg in de finale Jean Claude Molinari (Frankrijk) met 10—8, 3—6, 6—3, 6—3. De Peruaan Alerc Olmedo heeft maan dag de titel in het heren enkelspel van de Amerikaanse tenniskampioenschappen op overdekte banen gewonnen. In de finale versloeg Olmedo de Amerikaan Richard Savitt met 7-9, 6-3, 6-4. 5-7, 12-10. Wielrennen De tweede etappe van de Ronde van Sardinië is geëindigd met een zege van Rik van Looy. Hij reed de 156 km van Olbia naar Alghero in 4 uur 17 minuten en 29 seconden (moyenne 36,351 km/uur). De Belg is nu eerste in de algemene rang schikking. De uitslag was: 1. Van Looy (België), 156 km in 4.17,29; 2. Borra (It.), z.t.; 3. Louison Bobet (Fr.), z.t.; 4. Catalano (It.), z.t.; 5. Moser (It.), z.t.; 6. Defilippis (It.), z.t.; 7. Gauthier (Fr.), z.t.; 8. Nencini (It.), 4.18,22; 9. Favero (It.), z.t.; 10. Schils (Bel gië), 4.19,46. Hein van Breenen was de best geklas seerde Nederlander. Hij eindigde als 20ste met een achterstand van 5 minuten en 5 seconden. Jef Coone werd 42ste op 6 mi nuten en 59 seconden, Jan Hijzelendoorn 49ste op 14 minuten en 14 seconden en Koos Zieleman 53ste en voorlaatste op 31 minuten en 27 seconden. De Italiaan Boni staakte in deze etappe de strijd. Tijdens de bestijging van de Col Chan- tier Planu (na 118 kpi) viel tenslotte de beslissing. Moser nam 500 meter voor sprong en slechts enkele renners (Bobet, Van Looy, Defillipis, Gauthier, Borra en Catalano) konden de aanval beantwoorden. Deze zeven renners vormden een nieuwe kopgroep. Rik van Looy won uiteraard de eindsprint en werd daardoor leider in de algemene rangschikking. „Joop Captein kreeg wel antwoord op het verzoek om financiële steun voor trai ning op de winterbaan in Antwerpen," al dus was de reactie van de heer Koot, twee de secretaris van de sportcommissie van de KNWU, op de woorden van de nationa le sprintkampioen, die besloten heeft om een proflicentie aan te vragen. Captein deelde deze week mede dat hij van status veranderde, omdat hij tot dusverre niets van de bond had gehoord naar aanleiding van zijn verzoek om steun. De heer Koot bestrijdt deze mededeling dus. „Wij ontvingen het verzoek van Cap tein ingediend door zijn vader op 8 oktober jl., reeds op 9 oktober kreeg Cap tein als antwoord dat de kwestie in een vergadering van het hoofdbestuur van de KNWU behandeld zou worden en veertien dagen later op 23 oktober volgde het definitieve antwoord: het hoofdbestuur kon het verzoek niet inwilligen omdat het budget voor 1958 reeds was overschreden. De KNWU stelde daarbij echter wel in het vooruitzicht dat de zomertraining in 1959 onder leiding van Van Vliet vroeger dan normaal zou beginnen en dat de ge selecteerden, waartoe Captein zonder twij fel zou behoren, dan weer de gebruikelijke vergoedingen zouden ontvangen. In Nantes is op 64-jarige leeftijd Fran cis Pelissier overleden, de tweede van een beroemd broeder-trio. Hij was vier jaar jonger dan zijn broer Henri, die in 1936 onder dramatische omstandigheden het leven verloor, en negen jaar ouder dan Charles, de benjamin van de familie Pe lissier. Francis Pelissier kon terugzien op een schitterende rennersloopbaan. Zo won hij in 1921 Parijs-Tours in een sneeuwstorm welke tientallen andere renners tot opge ven had genoodzaakt. Bordeaux-Parijs won hij in 1922 en in 1924, en tweemaal werd hij tweede: in 1923 en in 1930. Hij is voorts herhaaldelijk kampioen van Frank rijk op de weg geweest. Als directeur sportif van een belangrij ke merkenploeg boekte hij met zijn ren ners tal van successen. In 1954 behoorden o.m. tot zijn teams Jacques Anguetil, Hu- go Koblet, Ferdinand Kubler, Darrigade en Baldassari. De Ier Seamus Elliott is maandag win naar geworden van de wedstrijd om de „Grote Prijs van Nice", een rit over 170 km. Hij reed de afstand in 4 uur en 50 minuten en versloeg in de eindsprint o.m. de Belg Machiels en de Spanjaard Segut, die resp. tweede en derde werden. De Nederlander Martin van der Borgh werd met vele andere renners ex aequo als zestiende geklasseerd. Hij had 45 se conden achterstand op de winnaar.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 3