Horen en zien fUMBO EN ZIJN AVONTUREN et huis der conflicten Agenda voor Haarlem A. Cassee vertelt van bleker ij en in Bloemendaals verleden Havengeld in Vissershaven voor niet-visserijschepen en Ontwerp bij Tweede Kamer ingediend DINSDAG 24 FEBRUARI 1959 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 4 AANKONDIGINGEN EN NABE^loüWfMèfeN Mensendingen, apen 5^) 's nachts hoest ABDIJSIROOP De radio geeft woensdag T elevisie pro gramma Mr. Roosjen tot voorzitter N.R.U. benoemd Russen trekken visum van Spaans schrijver in Grote belangstelling voor Van Gogh-expositie in Amerika Nieuw laboratorium voor parasitologie Kerkelijk Nieuws Vliegtuigje landde in de mist op autoweg Amerikanen maakten een hypergevoelige sextant DOOR IRIS BROMIGE In de door de regering ter beschikking gestelde televisiezendtijd voor de politie ke partijen praatte maandagavond de heer Louis Frequin zeven minuten vol met professor Romme de lijsttrekker van K.V.P. Daarna begon een onderhoudend N.C.R.V.-programma met de rubriek „Attentie" onder redactie van Peter van Campen, waarin allereerst een filmpje over de nu onafhankelijke staat Guinea in Midden-Afrika werd vertoond. Men liet duidelijk de contrasten zien van de nieuwe buitenwijken en de nog onontwikkelde bin nenlanden, bijvoorbeeld de hoge moder ne flats tegenover de primitieve lemen hutten. Vervolgens besprak de journalist H. A. Lunshof de politieke achtergrond. Het tweede onderdeel van „Attentie" was gewijd aan het aangiftebiljet van de belas tingen. Peter van Campen vroeg eerst de belastingconsulent J. Verschoor daarover zijn mening en vervolgens de heer J. Kuil man, hoofd van de Amsterdamse inspec tie. Beiden waren van mening, dat het for mulier niet te ingewikkeld was, de eerste spreker „omdat de wet nou ook zo mak kelijk niet is" en de tweede „omdat we ter- wille van de belastingplichtige de belan gen duidelijk tot uitdrukking willen bren gen". Tot slot van „Attentie" werden eni ge opnamen en scènes uit de film „Opera tie Amsterdam" vertoond met Eva Bar- tok en Peter Finch in de hoofdrollen. Het programma van de N.C.R.V. werd voort gezet met de vertoning van „De mens kreeg vleugels" een niet alleen boeiende, maar tevens geestige film van Walt Dis ney over de ontwikkeling van de aviatiek. Tot slot heeft Pi Schcffer in „Pas ge perst" weer een praatje met artiesten van de grammofoonplaat onder anderen met Willy Alberti, de Selvera's en het kin derkoor „De Robbedoezen" gemaakt. Een bijzondere attractie leverde een re dacteur van het tijdschrift Artis, die aller lei dierengeluiden, zoals het brullen van hyena's, het schreeuwen van apen en het grommen van nijlpaarden, op een gram mofoonplaat heeft vastgelegd. Beeldschermer Advertentie ais ik neem ik een lepel ABDIJSIROOP en dan slaap ik rustig zonder een kuchje. /AKKER SIROOP HILVERSUM X. 402 AI. 7.00 VARA, 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.0Q -24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymn. 7.20 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 De ontbijtclub. 9.00 Gymn. voor de vrouw. 9.10 Gram. (9.35—9.40 Waterst.). VPRO: 10.00 Schoolradio. VARA: 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Gevarieerd progr- 12.00 Orgel en zang. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Hawaiianmuz. 13.00 Nieuws en tentoonstel lingsagenda. 13.20 Amus.muz. 13.50 Medische kron. 14.00 Jeugdconc. 4.15 Gram. 15.00 Voor de jeugd. 17.00 De kat van de stoel. 17.50 Regeringsuitzend. Emigratierubriek: Het emigratiepraatje van H. A. van Luyk. 18.00 Nieuws en comm. 18.20 Act. 18.30 R.V.U.Dante's Divina Commedia, door dr. A. Saalborn (eerste lezing). 19.00 Voor de kinderen. 19.10 De Christen in de veranderde samenleving, caus. 19.25 VARA-Varia. VPRO: 19.30 Voor de jeugd. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 Promenade- ork., Omr.koor en sol. 10.50 Het scheidsgerecht, hoorspel. 21.50 Lichte muz. 22.20 Tussen mens en nevelvlek, caus. 22.35 Amus.muziek. 23.00 Nieuws. 23.15 Gram. 23.50—24.00 Socialistisch nieuws in Esperanto. HILVERSUM n. 298 M. 7.00—24.00 NCRV, NCRV: 7.00 Nieuws en S.O.S.-bcr. 7.10 Gewijde muziek. 7.30 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de vrouw. 10.15 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 David Cop- perfield, hoorsp. 12.30 Land- en tuinbouwmeded, 12.33 Kamerork., koor en solist. 12.37 Ned. Herv. kerkdienst. 13.00 Nieuws. 13.15 Met PIT op pad, caus. 13.20 Metropole-ork. 14.00 Gram. 15.00 Jeugd conc. 15.45 Gram. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Vo caal ens. 17.40 Beursber. 17.45 Gram. 18.00 Leger des Heilsmuz. 18.15 Spectrum van het Chr. orga nisatie- en verenigingsleven, caus. 18.30 Piano recital. 18.45 Boekbespr. 19.00 Nieuws en weerber. 19.10 Harmonie-ork. 19.30 Radiokrant. 19.55 Op de man af, causerie. 20.00 Geestelijke liederen. 20.30 Lijdensmeditatie. 21.10 Gram. 21.25 Dit kleine, grote land. klankb. 21.50 Gram. 21.55 Kamerork. en soliste. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Zaalsportuitsl. 23.20—24.00 Platennieuws. BRUSSEL. 324 M. 12.00 Gram. 12.30 Weerbericht. 12.34 Gram. (Om 12.55 Koersen). 13.00 Nieuws. 13.11 Gram. 14.00 Schoolradio. 16.00 Koersen. 16.02 Gram. 16.15 Idem. 17.00 Nieuws. 17.10 Tenor en piano. 17.50 Boek bespr. 18.00 Volksliederen. 18.10 Lekenmoraal en -filosofie. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Gram. 20.00 Hoorspel. 21.05 Ork.conc. 21.30 Gram. 22.00 Nieuws. 22.15 Kunnen wij u helpen, caus. 22.25 Ethnische muz. 22.55 Nieuws. 23.00 Voor de zeelieden. NTS: 17.00 Journaal voor de jeugd. KRO' 17.10 Voor de jeugd. NTS: 20.00 Weekjournaal. VARA: 20.30 Filmdocumentaire. 21.00 Een zomer lang, TV-spel. Tot voorzitter van de stichting Neder landse Radio Unie is maandag in de be stuursvergadering van de stichting be noemd mr. A. B. Roosjen uit Amsterdam. Hij wordt in deze functie de opvolger van professor dr. J. B. Kors, die het voorzitter schap heeft neergelegd. Mr. Roosjen is voorzitter van de N.C.R.V. BERLIJN (Reuter en AFP) De Spaan se schrijver José-Luis de Villalonga, die met zijn Britse vrouw op weg was naar de Sovjet-Unie om de Nobelprijswinnaar Boris Pasternak voor een reeks lezingen in Engeland en de Verenigde Staten uit te nodigen, heeft zaterdag in Berlijn meege deeld, dat de Sovjetambassade in het oos telijke stadsdeel zijn visum en dat van zijn vrouw had ingetrokken. De Russen hadden hem gezegd, dat hij anti-Russische ar tikelen had geschreven. De schrijver noemde deze beschuldiging „onzin". Sinds vrijdag repeteert een groep Nederlandse artiesten dagelijks in Amsterdam voor de show van Wim Sonnevéld, die morgenavond door de B.B.C.-t elevisie wordt uitgezonden. Men ziet hen hier bijeen tijdens het zingen van de proloog „Geef mij maar Amsterdam" met geheel links de En gelse regisseuse Eleanor Fazan en ver volgens Wim Sonneveld, Joop Doderer, Conny Stuart, Ellen VogelAlbert Mol, Marianne Hilarides, Martin Scheepers, Hans van Manen, Jan Hilligers en Johnny Jordaan. Tijdens de jaarvergadering van de buurt vereniging Överveen, maandagavond in „Bloemenheuvel" heeft de heer Adr. Cassee een causerie over „De blekerijcn in de geschiedenis van Bloemendaal" gehouden, waarbij spreker opmerkte, dat hij nu al tientallen jaren „liefhebbert" in ae plaat selijke historie. Na allereerst een overzicht te hebben gegeven van het ontstaan van Bloemendaal, ging hij over tot her, eigen lijke onderwerp. In vroeger tijden was de bevolking van Bloemendaal arm, zij bedreef hoofdzakelijk wat landbouw. In het begin van de zes tiende eeuw waren er al blekerijen in Overveen, al waren zij toen nog niet erg bekend, omdat men de juiste met.hode niet kende. Tijdens de godsdiensttwisten kwa men èr vele vluchtelingen naar Holland. De blekerijen kwamen, omdat die vreemdelin gen een betere methode kenden, al spoedig tot grotere bloei. Mensen als Lam- brecht van Dale en Denijs van Hullen, die vakbekwaam en bovendien rijk waren, hebben veel gedaan om de goede faam die de Bloemendaalse blekerijen hadden, le vend te houden. Het betrof hier garen- en linnenblekerijen. Op „Rolland" in Overveen waren er zes blekerijen. Men moest de strijd om het afvalwater met de Haar lemse brouwers aanbinden, want do Brou wersvaart en de Houtvaart waren voor hen van groot belang. Uiteindelijk hebben de blekers het proces tegen de Haarlemse brouwers verloren en werden zij genood zaakt hun ambacht ten noorden van de Zijlweg voort te zetten. „De Ri.jp", „Duin en Daal", de buitenplaats „Zomerzorg", „Blekenberg" en .„Meer en Berg" waren alle blekerijen. Uitvoerig ging spreker in op de behan deling van het grauwe laken. In het mid den van de achttiende eeuw kwamen de blekerijen in verval, hetgeen voor de ge meente een strop betekende. De Walen, Westduitsers en Vlamingen kwamen name lijk hier om hun linnen te verkopen. Zij hadden een goedkopere methode om het grauwe laken te behandelen. De kleren- blekerijen, ook wel denigrerend „vodden- blekerijen" genaamd, werden nog wel ge handhaafd. Voor die blekerijen waren veel arbeidskrachten nodig, die men uit het buitenland aantrok of uit het zuiden van ons land. Zij sliepen op de droogzolders. Door hun komst kregen de neringdoenden in Bloemendaal meer te doen en deze op leving is van blijvende aard gebleken. In 1900 telde Bloemendaal nog slechts drie blekerijen, waaronder die van Bijvoet en van Gehrels. De laatste bevindt zich nu in het Openluchtmuseum in Arnhem. De blekerijen moesten plaats rpaken voor de bloembollencultuur. Ook hierover vertelde de heer Cassee enkele bijzonderheden om tenslotte te eindigen met een lans te breken voor het behoud van de Haringbuis Zowel de secretaresse, mejuffrouw C. P. Bal, als de penningmeester, de heer A. P. W. van der Ham, bracht verslag uit over de activiteiten van de buurtvereniging in het afgelopen jaar. Tal van buurtbelangen werden bij het gemeentebestuur behartigd. Er was een batig saldo van 267.43. Het aantal leden bedroeg per 1 januari 243. De aftredende bestuursleden, voorzitter J. H. Senff en de heer C. J. Reinalda wer den herkozen. In de plaats van mevrouw M. C. Fahrenfort-Meuffels, die niet her kiesbaar was wegens haar lidmaatschap van de gemeenteraad, werd mevrouw M. H. Tichelman-Beekman gekozen. De voorzitter dankte mevrouw Fahrenfort voor de vele goede adviezen, waarvan de buurtvereni ging heeft kunnen profiteren. Daarna wer den de plannen voor de toekomst bespro ken. Tal van suggesties werden gedaan voor de komende avonden en ook voor een excursie door de gemeente langs gebouwen van historische waarde. LOS ANGELES (UPI) De tentoon stelling van werken van Vincent van Gogh verzorgd door het Stedelijk Museum van Amsterdam, in verschillende steden in het westen van de Verenigde Staten heeft veel succes. In iets meer dan een maand heeft de expositie die honderdvijfenvijftig schilderijen, aquarellen en tekeningen omvat ruim honderd duizend bezoekers getrokken. Andere steden die de tentoon stelling aandoet of aangedaan heeft, zijn San Francisco, Portland en Seattle. In to taal zijn tot dusverre ruim twee honderd vijftig duizend mensen de van Goghs gaan zien. „Ongetwijfeld hebben het recente boek en de film over het leven van Vin cent van Gogh de belangstelling gestimu leerd," zo meent de curator van het Los Angeles Countymuseum, William Osmun. „Maar lang niet alle bezoekers kwamen om die reden." De voorzitter van de af deling schone kunsten van de universiteit van Zuid-Californië, Donald B. Goodall, voegt hieraan toe: „De emoties, waaraan Van Gogh uitdrukking gaf, zijn universeel. Hij was geen kunstenaar opgesloten in een ivoren toren. Zijn emoties zijn duide lijk in zijn werken te zien." Beide deskundigen merkten in verband hiermede op dat de belangstelling voor kunst in Amerika veel groter is dan men in Europa wel eens denkt. „In heel veel Amerikaanse steden gaan heus ieder jaar meer mensen naar museums dan naar baseballstadions", aldus Goodall. Het nieuwe laboratorium voor de para sitologie van de rijksuniversiteit te Leiden is thans in gebruik genomen. Prof. dr. P- H. van Thiel, hoogleraar in dit medische specialisme, aanvaardde het laboratorium van de president-curator van de Leidsa universiteit, dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk, die tevoren de eigendom had overgedragen gekregen van de Rijksge bouwendienst. Bij deze overdracht werd namens de universiteit tevens afscheid genomen van de heer P. C. Maas als districtsbouwkun- dige van de Rijksgebouwendienst. Met grote waardering werd gewag gemaakt van de werkzaamheden van de heer Maas, die de laatste dertien jaar de leiding heeft ge had bij de bouw en de verbouwing van 25 universitaire instituten in Leiden. De regering heeft de Tweede Kamer een regeling voorgesteld, waarbij haven geld zal worden geheven in de havens van het Staatsvisserhavenbedrijf te IJmui- den. Tot nu toe konden in deze haven al leen rechten worden geheven voor het ge bruik van de installaties in deze haven en voor door het Staatsvissershavenbedrijf bewezen diensten. Tot. voor enige tijd bestond aan het hef fen van havengelden geen behoefte, om dat voordien de havens vrijwel uitsluitend gebruikt werden door het visserijbedrijf, dat, door betaling van een aantal rechten voor het gebruik van de werken en inrich tingen van het havenbedrijf en voor door het bedrijf bewezen diensten, een zodani ge tegemoetkoming in de kosten van het bedrijf bijdraagt, dat hieruit ook de las ten, die de havenwerken met zich mede brengen, bestreden kunnen worden. Thans is echter een wijziging in deze toestand ingetreden, nu sinds enige tijd in toenemende mate behalve door vissers vaartuigen ook door ander scheepvaart- verkeer van de havenwerken van het Staatsvissershavenbedrijf gebruikt wordt gemaakt. In dit verband kan onder meer worden gewezen op het toegenomen scheepvaartverkeer ten gevolge van de vestiging van een overslagbedrijf voor zout in een voormalige grote bunker in de Haringhaven en van een ook daar ter plaatse opgerichte kalkzandsteenfabriek. Het komt de regering onbillijk voor, dat dit nieuwe scheepvaartverkeer zonder betaling van enige vergoeding gebruik maakt van havenwerken, waarvan de kos ten van aanleg en onderhoud be'stredën worden uit inkomsten die van het visse rijbedrijf verkregen worden. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Breukelen (toez.) H. S. J. Kalf te Bennebroek; te Benthuizen C. van den Bergh, kand. te Delft. Aangenomen naar Nieuwvliet Joh. Bre- zet, vicaris te Terneuzen; naar Emmen Ti van Alkema te Rotterdam-Feijenoord. Bedankt voor Schagen F. Hoekstra te Ried (Fr.). Gercf. Kerken Benoemd tot hulpprediker te Bennekom J. W. Eesselink, emerituspredikant aldaar Beroepen te Wommels C. M. Boerma, legerpredikant te Bergen op Zoom; te Tho- len G. Brouwer, kand. te Lcidschendam. Aangenomen naar Appingedam (vac. A. J. Janssens) H. Pestman te Terneuzen. Baptisten Gemeenten Bedankt voor Enschede J. Broertjes te Utrecht; voor Groningen-Noord J. Bosma te Arnhem. Geref. Gemeenten Beroepen te Dirksland Chr. van Dam te Rotterdam-Zuid. Tumbo stapte in de boot, borg zijn visboel erin en pakte de touwen van het zeil. Met alle kracht hees hij het grote zeil omhoog; en de wind maakte het bol. Toen maakte hij het touw los, waarmee de boot aan de steiger vastlag, en meteen begon hel vaartuigje te varen. Tumbo nam het roer vast en hij stuurde de boot netjes het haventje uit. Daar ging hij. De golfjes bruisten tegen de boeg op en de boot danste zachtjes op het water. Ja, die Tumbo wist wel, hoe hij met de boot moest omgaan! 1415 Maandagmiddag heeft een militair vliegtuigje van de groep lichte vliegtuigen op Ypenburg een landing gemaakt op de rijksweg van Ypenburg naar Amsterdam onder de gemeente Leidschendam. De pi loot, de 24-jarige reserve sergeant-vlieger P. H. H. Ensink uit Oldenzaal, besloot tot deze maatregel omdat hij plotseling in een dichte mistbank belandde en geen zicht meer had. Tevoren wist hij de aan dacht te trekken van een ter plaatse werk zame arbeider, die het verkeer op de rijks weg stopzette. Met de rijrichting van het verkeer mee landde de vlieger op de be- tonbaan. Het vliegtuigje werd daarna in de berm geduwd. Het is weer opgestegen nadat de mist was opgetrokken. CEDAR RAPIDS (UPI) Dr. Gene Marner, hoofd van de radio-astronomische afdeling van Collins Radio Company in Cedar Rapids in de Amerikaanse staat Iowa, heeft een radiosextant ontwikkeld die vele malen accurater is dan de mo dernste navigatie uitrusting. Het belang ervan ligt vooral in zijn mogelijkheid om uiterst zwakke radiosignalen van de maan op te vangen, waarvan de sterkte slechts een vijfhonderdbiljoenste van die van een elektrisch kerstboomkaarsje hoeft te be dragen. Experimenten, die onder toezicht van de Amerikaanse marine sedert de vo rige zomer werden gedaan, leidden voor het eerst in de geschiedenis tot een on afgebroken „volgen" van de maan. De huidige sextanten vergen een heldere lucht om een fixatie van maan en sterren te kunnen verschaffen, maar deze radio sextant geeft maan en zon aan onder alle weersomstandigheden. Nadering van ha vens bij mist kan hierdoor verder worden vereenvoudigden in oorlogstijd zullen twee of meer schepel op elk gewenst punt con tact met elkaar kunnen hebben bij abso lute radiostilte. Volgens de ontwerper kan door dii systeem de radaropsporingsdienst nade rende schepen en vliegtuigen nog eerder en nog beter localiseren. Het project Collins, zoals de gehele ont wikkeling van deze hypergevoelige sex tant genoemd wordt, betekende een culmi natie van veel radio-astronomisch werk. Een ingenieur van de Bell laboratoria, Karl Jansky, pikte voor het eerst radio golven uit de ruimte op in 1931, maar had geen succes met de radiogolven van de zon. De Britse radar is er in het begin van de tweede wereldoorlog in geslaagd sommi ge van deze golven op te vangen, maar dit nieuws bleef strikt geheim. De Collins Company begon haar radio-astronomisch onderzoek in 1946 afgaande op de vindin gen, die twee Amerikaanse wetenschaps mensen onafhankelijk van elkaar reeds hadden gedaan. Aan brandwonden overleden. In het ziekenhuis te Kampen is de 70-jarige we duwe Blom-De Bruin overleden, die ern stige brandwonden had opgelopen, toen haar kleren bij het afstoffen van de schoorsteenmantel in aanraking kwamen met. een felbrandende kachel en in brand vlogen. 55. „Oh, zeg, ik denk nu eerst aan mijn eigen grote nieuwtje. Ik ga volgende week met-Pauline naar Pa rijs. We blijven een week bij vrienden van haar loge ren. Is dat niet heerlijk?" „Prachtig. Ga vooral naar het Louvre. Maar ik denk, dat Pauline er wel voor zorgen zal, dat je je tijd niet alleen zoek brengt met het kijken naar winkel- uitstallingen. Of hoop je, aanwijzingen te krijgen van de Franse modistes, nu je een zakenvrouw geworden bent?" „Ik ga alles doen en wil alles zien. Weet je, dat ik nooit eerder buiten Engeland ben geweest?" „Dat weet ik. En ik ben het er mee eens, dat het hoog tijd is, dat je er eens uit gaat". „Ik werk nu werkelijk hard". Hij lachte. „Ben je bezig te proberen, je als 'n bekeerde ziel te laten beschouwen?" „Ik schijn er nog niet veel succes mee te hebben". „Dat weet ik nog zo net niet. Ik heb het idee, dat je wel een beetje opgegroeid bent, sedert ik je de laatste keer gezien heb. Maar maak je maar niet bezorgd. Zoals je bent, ben je nog zo kwaad niet". „Ik heb het nooit op die wagen begrepen gehad, Peter", zei Judy met kritische blik er naar kijkend, toen ze diens oude auto naderden. „Hij heeft een nare kleur en ziet er uit als een kleine tor". „Hij loopt goed en 's gemakkelijk te rijden". „Daar weet ik niets van". „En dat zul je ook nooit, meisje. Ik zou nog eerder een pas geboren baby een zwaard in handen geven, dan jou een wagen van mij laten rijden". Hij nam haar hand. „Tot ziens Judy. Je zult er ernstig over denken, hè?" „Ja. Ik zal je morgen telefoneren". Hij vouwde zijn lange benen in de wagen en reed weg. Judy zag hem de bocht van de oprijlaan omgaan en ging toen met een ongewoon nadenkend gezicht het huis binnen. Die avond had Pauline het gevoel, dat Mark's stem ming weer verstrakt was. Sedert die pijnlijke uiteen zetting van een paar weken geleden had er een eigen aardige vredige stemming tussen hen geheerst, als of die scène al hun emotie had uitgeput. Ze hadden samen rustig en vriendschappelijk gewerkt en een of twee keer leek het bijna, of Mark, ondanks zichzelf, tot een bijna vriendelijke houding overging. Nu voel de zij, dat de oude vijandigheid weer de overhand ge kregen had, hoewel zijn optreden rustig en zakelijk bleef. „Het staat nu wel vast, dat we binnen een week of vijf misschien zes hiermede klaar zullen zijn, Pauline", zei hij, toen hij ophield met dicteren. De onderbreking met Pasen mede gerekend, zal dit je werk hier in de loop van mei wel beëindigen". „Juist, Mark. Ik zal daar rekening mee houden". „Hier is de cheque voor je salaris. Ik laat het aan jou over, de familie te vertellen, wanneer je weg gaat". Ik zal daar tot de laatste twee weken mee wachten. Het heeft geen zin dit vroeger ter sprake te bren gen. Is dit voor vanavond alles, Mark?" „Ja. Oh, je zou misschien cheques willen uitschrij ven voor dit pakje rekeningen. Ik zal ze morgen teke nen. En dit kwam voor jou in een pakje, dat Derek aan Moeder stuurde. Zij vergat het je eerder te geven". Hij overhandigde haar een plat pakje. Zij opende het onmiddellijk en vond haar zijden sjaal er in. Zij las 't korte bijgevoegde briefje en wierp dit toen met een in de papiermand. „Het is mijn sjaal, Derek had die min of meer ge annexeerd, toen hij nog hier was". 1-Iij zei niets. Zij wenste hem welterusten en ging heen. Zij vond het die avond moeilijk in slaap te ko men. Het was even nadat zij de klok één uur had horen slaan, dat zij zich Dora herinnerde. Zij was van plan geweest even beneden te gaan kijken, of de hond goed in orde was, voor zij zelf naar bed zou gaan. Als de jongen eens wat te vroeg waren gekomen, moest er iemand bij de hand zijn om eventueel de veearts te waarschuwen. Zij glipte haar bed uit, trok een kamer jas aan en sloop de trap af. Het licht in de hall was op en toen zij de keukendeur opende, vond zij daar Mark die bezig was melk in een pannetje warm te maken. Hij was blijkbaar nog niet naar bed geweest. „Hallo. Is er iets aan de hand?" vroeg hij. „Neen. Maar ik maak me een beetje ongerust over Dora. Ik meende dat haar jongen wel eens eerder zou den kunnen komen, dan wij dachten". „Ja. De laatste is tien minuten geleden geboren. Het dier was erg onrustig, toen ik het vanavond mee nam de tuin rond en daarom ben ik in de buurt ge bleven. Er zijn er vier. Het is abemaal vlot verlo pen". „Oh. mooi. Ik denk, dat ik maar beter zal doen met de hond niet te storen". „Ik ga haar dit brengen. Als je de jongen wilt zien kun je nu even meegaan. Daarna zullen we haar met rust laten". Mark voegde een paar druppels brandewijn aan de melk toe en daarna begaven zij zich naar de serre. Dora lag in de uiterste hoek op een hoop stro en keek op, toen zij kwamen. De jonge diertjes lagen als vier kleine bruine balletjes dicht tegen haar aan. „Wanneer gaan hun ogen open, Mark?" vroeg Pau line bijna fluisterend. „Na ongeveer negen dagen". Toen Dora de melk had opgedronken, streelde Pau line haar kop een ogenblik en daarna lieten ze haar aan haar jongen over. „Ze zal gedurende een of twee weken wat extra zorg nodig hebben. Helaas is Lallie niet erg handig met dieren", zei Mark. „Kan ik voor haar zorgen? Ze zal een paar dagen een melkdieet moeten hebben is het niet?" „Ja. Ik zal haar morgen een dosis vloeibare paraf fine geven, maar als jij overdag voor haar voedsel zou kunnen zorgen en haar mand verversen en in het algemeen een oogje op de familie houden, zou ik je dankbaar zijn. Gedurende drie dagen zal zij vier maal tijden per dag moeten hebben melkvoedsel en vlees- nat. Geen vlees voor het ogenblik". Zo nam Pauline op zich een oogje op Dora te hou den, als dat maar even mogelijk was. Het was een taak, die er toe bijdroeg Mark's vijandigheid te doen afnemen, want evenals zij, had ook hij liefde voor dieren. Vijandige gevoelens raakten al gauw op de achtergrond bij het houden van toezicht op vier blin de, rondkruipende spaniëltjes en hun moeder. (Wordt vervolgd) Laboratorium T.H. Delft. Te Delft is aanbesteed het bouwen van een laborato rium voor aero- en hydrodynamica ten be hoeve van de Technische Hogeschool al daar. Het hoogst werd ingeschreven door de fa. Boersma te 's-Gravenhage met 2.593.300.en het laagst door Neder landse Basalt Mij. n.v. te Zaandam met 2.473.000.—. Weer samenwerking. De katholieke studenten vereniging in Amsterdam „Sanc- tus Thomas Aquinas" wier vertegenwoor digers enkele maanden geleden uit de le denraad van de Algemene Studentenver eniging Amsterdam (ASVA) zijn getreden, zal pogen de samenwerking te herstellen. De oorzaak van de breuk in de ledenraad was het verschil van opvatting over de inhoud van het studentenweekblad „Pro pria cures". Op 10, 11 en 12 maart zullen de jaarlijkse verkiezingen van de uit 50 studenten be staande ledenraad, het vertegenwoordigend lichaam van de 6000 leden tellende ASVA, worden gehouden. Voor het eerst hebben ook de Nederlandse Zionistische Studen tenorganisatie en de werkgroep Antimili taristische Studenten kandidaten gesteld. Botersmokkciaars. Douane-ambtena ren uit Eindhoven hebben in Luikgestel (N.B.) een auto aangehouden, die 700 kilo boter bevatte. Auto en boter werden in be slag genomen en twee smokkelaars werden aangehouden. Scholenbouw in Weesp. Het bestuur van de christelijke school voor voortgezet lager onderwijs te Weesp had destijds de medewerking gevraagd van de raad der gemeente Weesp voor het stichten van een nieuw gebouw. Daar de raad deze mede werking weigerde, ging het bestuur in be roep bij Gedeputeerde Staten van Noord- holland, die beslisten, dat de medewerking door de raad alsnog diende te worden ver leend. De gemeenteraad ging hierop in be roep bij de Kroon, welke thans Gedepu teerde Staten in het gelijk heeft gesteld, '2öda't'de medewerking door de gemeente raad van Weesp voor het bouwen van een nieuwe school alsnog moet worden ver leend. DINSDAG 24 FEBRUARI Minerva Theater: De voordrachtkunste nares Charlotte Kohier met „Pension Rus tig", 20.15 uur. Concertgebouw: Inleiding tot N. Ph. O.- concert door Paul Chr. van Westering, 19.30 uur. N.Ph. O.-concert 20.15 uur. TENTOONSTELLINGEN Huis Van Looy: Expositie Interscholair Jeugdtoernooi, 1417 en 1922 uur. In 't Goede Uur: Expositie Gérard van den Eerenbeemt, tot 22 uur. Galerie Espace: Expositie „Sculptures", 11—17 uur. FILMS Cinema Palace: „Reis om de wereld in 80 dagen", a.l., 19.30 uur. Frans Halstheater: „Ontsnapt van net Duivelseiland" 14 j., 20 uur. Lido Theater: „De naakten en de doden", 18 j.. 19 en 21.15 uur. Luxor Thea ter: „Jane Eyre", 14 j., 20 uur. Rembrandt Theater: „Gigi", 14 j., 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: „Het zwarte schild", 14 j., 19 en 21.15 uur. Studio Theater: „Een vrouw wist te veel", 14 j., 19 en 21.15 uur. ZANDVOORT. Theater Monopole: „De avonturiers". 14 j., 20 uur. DIVERSEN Lourens Costerlyceum: Disco-avond: klassiek grammofoonplatenconcert, 19.30 u. De Leeuwerik: Openbare bijeenkomst van de afdeling Haarlem van de P. v. d. A„ spreker: H. J. Hofstra, oud-minister van Financiën. WOENSDAG 25 FEBRUARI Stadsschouwburg: Het Nederlands Ballet geeft een voorstelling, 20 uur. Minerva Theater: Kleinkunstprogramma met onder meer Jelle de Vries, 20.15 uur. Concertgebouw: Spoorwegmannenkoor „Electrisch Materieel" geeft een concert, 20 uur. TENTOONSTELLINGEN Huis Van Looy: (Kleine Houtweg 103): Expositie Interscholair Jeugdtoernooi. 10— 13, 14—17 en 19—22 uur. In 't Goede Uur (Nieuwe Kerksplein 1): Expositie Gérard van den Eerenbeemt, 10— 22 uur. Galerie Espace (Klein Heiligland 36): Ex positie „Sculptures", 11—17 uur. FILMS Cinema Palace: „Een reis om de wereld in 80 dagen", a.l., 14 en 19.30 uur. Frans Hals theater: „Ontsnapt van het Duivels eiland". 14 j., 14.30, 19 en 21.15 uur. Lido Theater: „De naakten en de doden", 18 j., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Luxor Theater: Jane Eyre", 14 j., 14 en 20 uur. Rembrandt Theater: „Gigi". 14 j., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: „Het zwarte schild", 14 j., 14.30, 19 en 21.15 uur. Studio Theater: Een vrouw wist te veel", 14 j„ 14 15. 19 en 21.15 uur. ZANDVOORT, Theater Monopole: Op voering van de kinderoperetté „Prinses Rozelijn", 20 uur. DIVERSEN Begijnhofkapel: Het vrouwenkoor „Can- temus" geeft een uitvoering, 20 uur.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 6