Teeiwen Ds. N. 0. Steenbeek: „Huidige jonge generatie vraagt om aandacht" Weinig bekende muziek in de Remonstrantse kerk ^^Brieven aan cis redactie Beroep op creativiteit in plaats van instructie Heemsteedse amateurs speelden een thriller DE BEURS van gisteren Amsterdamse Beurs DINSDAG 24 FEBRUARI 1959 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT HAARLEMSE RAAD VOOR DE JEUGD Examens Burgerlijke Stand van Haarlem ZOEKT U 'N DRUKKER Aanrijding op Westelijke Randweg Haarlemse familie uit huis in Tulpenstraat gezet Bij oversteken aangereden Econ. politierechter Schilder veroordeeld tot voorwaardelijke sluiting Forumbiieenkomsten van Volksonderwijs Erik Vos benoemd tot docent aan De Toneelschool Viering veertigjarig bestaan der H.T.S. Afd. Haarlem van NVSH vertoonde „Kringloop" Jac. Scheelings bij GEB gehuldigd Vluchtelingen uit kampen naar huizen in Oostenrijk Filter ook in sigaren Expositie in Waaggebouw van Kunstkring „De Acht" nv Slavenburg's Bank HANDELSCREDIETEN „De huidige jonge generatie vraagt met haar vreemde kledij, haar lawaai en drukte de aandacht, echter niet de theo retische aandacht, die op instructie uit draait. Er /al een jeugdbeweging komen, waarin meer plaats zal zijn voor de ander en men oog heeft voor de werkelijkheid der situatie. Men zal een beroep moeten doen op de creativiteit van de jongere zelf en afstappen van de instructie. Men zal moeten komen tot het gesprek tussen jongere en oudere" zo luidde de con clusie van ds. N. O. Steenbeek, voorzitter van de Nederlandse Jeugdgemeenschap en secretaris van de Raad voor het Jeugdwerk van de Nederlands hervorm de kerk in de causerie, die hij maandag avond onder auspiciën van de Haarlemse Raad voor de Jeugd hield in de aula van het Lourens Costerlyceum in Haarlem. Tevoren sprak de voorzitter van de Raad voor de Jeugd, de heer W. van Liemt, er zijn vreugde over uit, dat zo vele stedelijke, justitiële en politiële auto riteiten, alsmede raadsleden en verte genwoordigers van bedrijfsleven en jeugd werk aanwezig waren. Ina König droeg een gedicht voor van een onbekende jon ge Duitse dichter, namelijk „De Scepti sche jeugd" van Schelsky. Ds. Steenbeek merkte allereerst op dat ,.de jeugd" een collectief begrip is, waar bij zo gemakkelijk de jongen en het meis je verdwijnen. Het is beter te spreken van „jongeren", temeer daar „jeugd" boven dien een kwalitatief begrip is: vele oude ren zijn jeugdig, vele jongeren zijn oud. Hoewel er altijd een zekere spanning is geweest tussen de jongere en oudere ge neratie en deze werkte in het algemeen verkwikkend en heilzaam voor beide groepen is er vandaag sprake van meer dan spanning, van een dreigende kloof, aldus spreker. De negatieve uitingen over en weer zijn hiervan een symptoom. De ouderen spreken denigrerend en be zorgd over de jeugd, die naar hun mening wild is, niet gehoorzaam, niet te begrij pen, terwijl de oudere generatie in de ogen van de jongere heeft afgedaan. Volgens ds. Steenbeek komt deze diepe spanning voort uit een volslagen andere en veran derde omgeving en een volkomen andere psychische instelling. Duizenden impulsen In een verstedelijkende omgeving leeft men en masse. Wie bepaalt de richting? Verder is het ritme der natuur bijna ner gens meer bepalend. De jongere leeft in het geweld van het lawaai. Duizenden im pulsen eisen aandacht: krant, radio, t.v., lichtreclames. Het is niet te verwonderen, dat een eindeloos vermoeid en zich ver hardend mensdom het gevolg is, aldus dsi Steenbeek. De ganse wereld komt op de jongere af in al zijn volheid, felheid en gekleurdheid. Wat de totaal andere psychische instel ling betreft, zei spreker, dat de jongeren van vandaag geen leuzen en idealen meer hebben. Zij zien in, dat de wereld niet gered is, ook al zouden velen zich aan sluiten bij welke wereldwijde organisatie dan ook. De jongere leeft op de korte baan. Vroeger maakte de jongere zich in de jeugdbeweging los uit de maatschappij. Hij vroeg om vrijheid. Thans vraagt het jonge geslacht om aandacht, aldus ds. Steenbeek. Met vreemde kleding, lawaai Advertentie FOTOKOPIEËN - Nieuwste procédé Lichtdrukkerij de Rooij, Schagchelstr. 14 Amsterdam. (Gem. Univ.). Geslaagd voor het doctoraalexamen klassieke letteren: mej. E. C. Waardenburg, Haarlem en H. C. Gerversman, Amsterdam. Leiden. Geslaagd voor het doctoraalexamen psychologie: J. M. Nieuwenhuizen te Schevenin- gen. Doctoraalexamen godgeleerdheid: H. D. de Loor. Delft. Utrecht. Gepromoveerd tot doctor in de wis- en natuurkunde op een proefschrift getiteld „Le vulcanisme de la region d'Agde" de heer J. B. Kloosterman, Utrecht. Utrecht. Geslaagd voor het doctoraalexamen kunstgeschiedenis: J. Schouten. Gouda. Semi- artsexamen: J. Lansen, Axel: G. M. M. Ni.ihuis, Soestdijk; J. Schreurs. Vinkeveen; L. H. Tromp. Hoevelaken. Artsexamen: A. M. van Lemmen, Utrecht; Th. H. F. van Doppel, De Meem; G. Smeenk, Vorden; E. Wind, Utrecht. Amsterdam. Vrije Universiteit. Doctoraalexa men rechten: H. J. van Heek, Almelo, Kandi daatsexamen rechten: J. de Witt, Amsterdam: L. J. E. Admiraal, Enkhuizen. Leiden. Doctoraalexamen geneeskunde II: mej. E. Ch. M. Hoefsmit. Rotterdam; mej. C. J. Oost veen, Scheveningen; J. P. Visser, Den Haag. Semi- artsexamen: L. Daalder, Voorburg; A. O. Schilp (U.S.A.); R. Vink, Den Haag. Artsexamen: mej. S H. Wijbregt, Voorburg; W. C. Cohen Tervaert, Leiden; D. N. Edelbaum (U.S.A.); A. A. Wehr- niann, Katwijk aan Zee. Culemborg. (Studiecentrum Pedagogie). Ge slaagd voor de akte pedagogie m.o.-A: J. G. J. Pompen, Bergei.ik: M. J. A. Hilterman. Nijmegen; J. J. Verdel. Boekei; J. W. Roovers, Tilburg; J. L. J. Dries. Schiedam; J. N. Wierdsma, Leeuwar den; C. Lamboo, Petten; A. Delfgauw. Bloemen- daal; M. H. A. Peet, Zeist; C. P. J. Hoornick, Roosendaal. BEVALLEN van een zoon: 21 febr.: H. C. Woltman-Stolvoort; C. H. M. Dikke- boom-van Wooning; N. Moseman-van de Pol; L. L. J. Boers-Söhngen; L. E. J. Ra- benberg-van Dijk; C. van der Meer-Roest; H. J. Drommel-Hendriks; 22 febr.: A. L Dammiaans-Pouw; M. J. van Weel-de Ko- ninck; A. van Riessen-Baard; 23 febr.: M. Smink-Smit; Z. Schemmekes-Rietman. BEVALLEN van een dochter: 21 febr.: E. Geuzebroek-Niehorster; J. C. G. Vonk-Mandemaker; J. C. Buijs-Speijker (2 d.); H. Sikkenk-Hofstee; W. Klavers van Nistelrooij; 22 febr.: J. M. Lenaarts- van Mierlo; W. G. Stor-Groot; J. M. A. Slangen-Houtman. OVERLEDEN: 20 febr.: M. Rothuis-Jan hen, 69 j„ Rijksstraatweg; 21 febr.: T. W. S. Pieter-Brandligt, 89 j„ Tempeliersstraat; M. Elskamp-Hogervorst, 78 j., Crayenester- laan; J. Vrieze, 74 j., Geweerstraat; P. Bur ger, 89 j„ Maerten van Heemskerkstraat; 22 febr.: W. Versterre-Tieleman, 84 j„ Oudeweg. en drukte. In het nozemachtige type ko men we een jeugd tegen, die nog zo jeug dig is, dat zij aandacht vraagt, zij zoekt naar de geborgenheid, naar het „partner ship". Elke beweging, die zich respecteert hetzij kerkelijk, politiek of sociaal-eco nomisch (vakbeweging) doet aan jeugdwerk. Wat zou Nederland zijn zon der kerk, politiek en vakbeweging? meent de oudere. En deze doet geweldig zijn best om in het schematische leven de jeugd mee te krijgen. Het is verheugend, dat ve le jongeren dit niet doen, aldus spreker, die zei in de toekomst een jeugdbewe ging te verwachten, die veel minder idea listisch zal zijn, veel minder in organisa ties en programma's. De jongere hunkert naar het leven sa men met de ander en wenst de werkelijk heid onder het oog te zien. Men zal een beroep moeten doen op de creativiteit van de jongere zelf, moeten afstappen van de theoretische aandacht, die in feit instruc tie is, en komen tot het gesprek tussen jongere en oudere. Dat zal duurder zijn dan de „habbckrats", waarmee men vroe ger altijd het jeugdwerk heeft afgedaan. De jongere van vandaag heeft ruimte no dig. Geografische ruimte in de nieuwbouw met groenstroken en geestelijke ruimte, weg van de instructie, namelijk de ruim te van het gesprek, zo besloot ds. Steen beek. Tijdens de gedachtenwisseling na de pau ze kwamen onder andere gedachten naar voren over de rol, die een harmonisch en goed gezinsleven bij de opvoeding kan spe len. Verder stond men uitvoerig stil bij het punt „het gesprek met de ander" voor wat betreft de jongeren achter het IJze ren Gordijn. Advertentie voor uw HANDELSDRUKWERK? - Bel 12200 DRUKKERIJ E. ZWART, KOUDENHORN 44 Maandagmorgen om kwart voor elf zijn op de Westelijke Randweg op de kruising met de Leidsevaart in Haarlem een per sonenauto en een trekker met aanhanger met elkaar in botsing gekomen. Er ont stond alleen materiële schade. Beide wagens reden op de Randweg tus sen Wagenweg en Leidsevaart in weste lijke richting. De bestuurder van de trek ker met aanhanger wilde de bocht naar rechts nemen om de Leidsevaart op te rijden en week hiertoe eerst even naar links uit. De bestuurder van de personen auto meende blijkbaar, dat de vracht wagen voorsorteerde om naar links te gaan en haalde rechts in. De bestuurder van de trekker met aanhanger merkte waarschijn lijk niets van de botsing die volgde en reed door. Een motorrijder ging hem achterna en stelde de chauffeur van de aanrijding op de hoogte. Vandaag is de familie J. Boogaart, be staande uit man, vrouw en tweejarig kind, wegens clandestiene bewoning uit een huis aan de Tulpenstraat 20 zwart in Haarlem gezet. Zaterdagavond was de tweekamer woning door de oorspronkelijke bewoner verlaten en aan een ander was een ver gunning gegeven om het huis te betrekken. In die tussentijd is de familie Boogaart echter in de woning getrokken, zonder daarvoor de vereiste toestemming te heb ben. De familie Boogaart is thans bij fami lie in de Spaarnhovenstraat ingetrokken. Maandagmiddag om tien over vijf is een drieënzestigjarige inwoonster van Haar lem, die in de Grote Houtstraat in Haar lem ter hoogte van perceel 93 overstak zonder op te letten, aangereden door een wielrijder, een tweeëntwintigjarige los- arbeider uit Halfweg. De dame viel en kreeg een hersenschud ding. Zij werd in het Diaconessenhuis op genomen. De wielrijder liep een pijnlijke rechterschouder op, doch wilde zich niet onder medische behandeling stellen. De componisten uit de zeventiende en de achttiende eeuw stonden onbevangen tegenover de toonkunst. Toegerust met een gedegen vakkennis en puttend uit een nooit uitdrogende bron van muzikale in spiratie schreven zij hun rijkmelodische en puurharmonische werken, waarvan de verfrissende, regenererende kracht en de klare schoonheid ook door de muzieklie- vende mens uit onze dagen met vreugde ervaren wordt. Een moeizame schep- pingsstrijd als de romantici met hun stre ven naar de uitdrukking van de idee en naar het stellen van het muzikale conflict kenden deze toonkunstenaars niet. Een componist als Georg Philipp Telemann, waarvan „Die Haerlemsche Musyckca- mer" maandagavond op haar donateurs- concert in de Remonstrantse Kerk een Sinfonia Melodia in C voor twee hobo's en strijkorkest en een Concert in Bes voor twee fluiten en strijkorkest speelde, schreef zonder opgelegde romantische problemen een overvloed van schone mu ziek. De hiervoor genoemde sinfonia en het concert zijn daarvan twee prachtige voor beelden. Bij de bezielde en nauwgezette uitvoering kwam de schoonheid ervan in J vorm en licht getimbreerde instrumentale j klank als een verkwikking tot de toehoor ders. Men kreeg oprechte bewondering voor de orkestleden, die de muziek als be gaafde amateurs zo ambitieus dienden en voor de solisten, die zo voortreffelijk hun kunstzinnige taak volbrachten. Met name waren het voor Telemanns sinfonia de ho boïsten Kees Kuiper en Eugene Kruyt en voor het Concert van dezelfde componist de fluitisten Edo Willod Versprille en Ta co Ferwerda. De hoboïst Kees Kuiper was eveneens solist bij de uitvoering van het Concert voor hobo en orkest, dat de dirigent John Barbirolli met fragmenten uit vioolsona tes van Arcangelo Corelli samenstelde. John Barbirolli is bij zijn arrangeren met smaak en met begrip voor de stijl van Corelli's muziek te werk gegaan. Teza men met de dirigent André Kaart,die het door hem prima geïnstrueerde orkest op deze avond met bekwaamheid en artis- tiek-historisch inzicht leidde, heeft Kees Kuiper de waarde hiervan overtuigend aangetoond. Met heldere, strakke toon te kende hij de melodische lijnen en de be wegelijke figuraties tegen een achtergrond van een fraaie orkestklank. Van de vrij onbekende, maar niettemin rijkbe- gaafde componist Benedetto Platti kwam op deze avond een Concert voor clavecim- bel en orkest tot uitvoering. De solopartij werd hierbij technisch beheerst, ritmisch pittig en uitstekend gefrazeerd gespeeld door de claveciniste Gertrude Maclaine. Een afzonderlijke plaats had in het pro gramma de cantate „Ich habe genug" van Johann Sebastian Bach, waarin de bari ton Frans van der Ven de veeleisende, omvangrijke solopartij vertolkte. Hij deed dit in technisch opzicht zeer lofwaardig. Maar ook kon de waardering van de toe hoorders uitgaan naar de overtuigde voor dracht van de tekstgedachte, die aan de zang van Frans van de Ven een bijzon dere waarde gaf. De orkestbegeleiding en de obligate hobopartij kwamen wel eens dynamisch in een vlak te liggen, waarop de stem van de zanger ;zich nauwelijks kon handhaven. Daarnaast waren er ook gedeelten te beluisteren waarvoor de ge wenste volumeverhouding hersteld was en die daardoor hoogtepunten in deze voordracht konden worden. P. Zwaanswijk Een zevcnenveertigjarige Haarlemse schilder en behanger verscheen maandag middag voor de vierde keer voor de Haar lemse economische politierechter, mr. J. D. Vink. Wegens het drijven van een zaak zonder vergunning had deze hem reeds eerder veroordeeld tot boeten van respec tievelijk veertig, zeventig en honderdvijf tig gulden. Opnieuw luidde nu het vonnis 150 boete subs, een maand, maar met daarbij een jaar sluiting van het bedrijf voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. Wat de voorwaardelijke stillegging betreft, sloot mr. Vink zich aan bij de eis van de officier, mr. J. van den Oever, doch deze had 250 boete subs, twee maanden geëist. Verdachte vertelde, dat hij een brief aan de Koningin heeft geschreven en dat hij elk moment een oproep kan krijgen voor een bijzonder examen. Hij zei verder, dat er na de derde veroordeling geen examen was geweest en dat hij nu een privécursus volgt. De schilder vroeg twee maanden schorsing van de zaak. doch zo wel de officier als de rechter merkten op, dat verdachte geen enkele zekerheid kan geven, dat hij binnen afzienbare tijd zijn vergunning heeft. In zijn laatste woord zei de schilder, dat er nu niets anders op zat dan dat hij steuntrekker" werd. Thuiswerken „Thuiswerken zonder vestigingsver gunning is in strijd met de wet", luidde de conclusie van de politierechter in zijn vonnis tegen een zevenentwinfigjarige uurwerkmaker uit Zaandam en hij ver oordeelde verdachte conform de eis tot 50 boete subs, tien dagen. Verdachte vertelde, dat hij geen hor loges en dergelijke rechtstreeks voor par ticulieren repareerde, doch alleen voor bedrijven en fabrieken. Hij heeft geen winkel, doch er is thuis een kamer voor zijn werk ingericht. Vorig jaar begon hij ook met de verkoop. Zijn zuster verklaar de zich bereid met haar middenstands diploma in de zaak te komen. Verdachte zei aanvankelijk niet geweten te hebben dat zijn zuster ook financieel in het bedrijf had moeten deelnemen. De horlogemaker zei verder een privé-cursus te volgen en waarschijnlijk over een jaar vergunning te hebben. Cafetaria in schuur Tot honderd gulden subs. 25 dagen ver oordeelde mr. Vink een vierenveertig- jarige Haarlemmer, die in een stenen schuur achter zijn woning in Haarlem- Noord zonder vergunning een cafetaria- bedrijf heeft ingericht. Door een loket, waarboven hij een luifel had aangebracht om het publiek voor eventueel slecht weer te vrijwaren, verkocht de man ondermeer patates frites, ballen gehakt, worstjes, slaatjes en gazeuse. Verder heeft hij een outillage om patates frites te bereiden. Vroeger is verdachte zandautochauffeur geweest, doch toen hij een maagzweer kreeg, moest hij daarmee ophouden. Het enfetariabedrijf is thans zijn hoofd- bestaan. Dit jaar doet hij weer examen, bij het vorige is hij gezakt. Verdachte werd reeds in juni van vorig jaar veroordeeld voor hetzelfde feit. De officier van Justitie zei nog geen gedwongen sluiting te zullen eisen, maar wel rekening te houden met de eerdere veroordeling. Hij eiste 150 boete subs. 30 dagen. De oolitie'-echter maakte er 100 subs. 25 dagen van. De afdeling Haarlem van Volksonder wijs houdt forumbijeenkomsten, waarop ouders gelegenheid zullen krijgen vragen te stellen over de toekomst van hun kin deren. De bijeenkomsten zijn bedoeld zo wel voor ouders, wier kinderen voor de eerste keer naar de „grote" school gaan als voor ouders, wier kinderen binnenkort voortgezet onderwijs gaan volgen. De eer ste bijeenkomst is bepaald op vrijdag 27 februari in de bovenzaal van het Concert gebouw. Forumleider is de heer J. Buys en leden zijn mejuffrouw M. Gravesteijn, hoofd van een kleuterschool, de heren H. Schleiffert, hoofd van een lagere school. H. Eizema, onderwijzer aan een ulo en P. Luiting, psycholoog van het bureau voor beroepskeuze. Op de tweede bijeen komst, die maandag 2 maart in de Wet houder Westerveldschool aan de Overton- straat gehouden wordt, treedt de heer M. Ehrbecker als forumleider op en leden van het forum zijn mevrouw Van Eek, hoofd van een kleuterschool en de heren L. de Klerk, hoofd van een lagere school, A. Poelstra, hoofd van een ulo-school en E. J. Lodewijks, gemeentelijk inspecteur van het lager onderwijs. Tot docent in toneelspel en improvisa tie aan de academie voor dramatische kunst „De Toneelschool" in Amsterdam is benoemd Erik Vos, artistiek leider en regisseur van de toneelgroep „Arena". (Verkort weergegeven Jaarlijks hakfestijn. Wie z'n oor goed te luisteren legt zal constateren dat er on der vele Haarlemmers grote ergernis heerst in verband met het omhakken van Haarlems' bomen in de binnenstad en de in heel Nederland beroemde Haarlemmer hout. Er is in uw blad reeds meer malen over geschreven maar men blijft met ongeken de ijver doorgaan en zo langzamerhand staat er geen boom meer van enige im portantie in de stad. Is dit nu financiële of geestelijke armoede? Indien men de be weegredenen van de Hout- en Plantsoe nendienst leest waant men zich weer in bezettingstijd. Plotseling zijn alle bomen oud, ziek, verrot etc. „Wij zijn geen te huis van ouden van dagen voor bomen etc." Stel voor dat B. en W. deze stelregel voor de bebouwing van Haarlems binnen stad ging volgen. We zouden dan die oude, verrotte gevels en monumenten, inclusief de Grote Kerk moeten gaan slopen bin nen een termijn van 25 jaar en alles eens intensief verjongen. Belachelijk nietwaar? Waarom dan wel gezonde oude bomen, waarvan sommige reeds ca. 1750 zijn ge plant. „Per jaar worden zes keer meer bo men geplant dan er gekapt worden," doch men vergeet er gemakshalve bij te ver melden dat 1000 van die kleine boompjes minder gewicht en bladeren bevatten dan een grote oude volgroeide boom en hoe veel van die kleine boompjes zullen wer kelijk nog volgroeien? Een bos is pas mooi en pastoraal indien z'n bomen oud zijn. Op het Nassauplein staat een boom van 60 jaar oud. Geplant ter gelegenheid van de kroning van H. M. Koningin Wil- helmina in 1898. Vergeleken bij de reuzen in de hout nog maar een klein boompje. Realiseert men zich wel de enorme tijds duur voordat een boom werkelijk van be hoorlijke grootte is? De bomen zijn de longen van de stad, het is goed toeven in de schaduw, her bergt onze vogels. Het komt mij voor dat B. en W. wel wat al te lichtvaardig te werk gaan en zonder meer in het schuitje va ren van de commissie. Wat dat betreft kan men zich toetsen aan de omringende ge meenten, Bloemendaal, Heemstede. God dank is men daar zuinig op z'n woudreu zen (Elswoutlaan, Groenendaal etc.) Nog is het niet te laat, in de binnenstad is vrij wel niets meer te hakken maar van de Hout is nog slechts een klein deel geveld. Er zijn gedurende de oorlog toch al zo veel bomen geveld, laten we toch zuinig zijn op wat we nog over hebben en onze oude reuzen koesteren als monumenten van onze voorvaderen. Haarlemmers, let op Uw saeck, straks is het te laat! M. G. De knipperbollen. De regering over weegt de voetgangers op alle zebra-paden voorrangsrecht te geven en de knipperbol len te laten verdwijnen. De knipperbol is een Engelse uitvinding. In Engeland is de voetgangersbescherming een succes doordat elke beschermde oversteekplaats een zebra-pad met knipperbollen is. Het licht in de bollen knippert altijd. Bij helder weer zijn de zebra-strepen goed te zien, bij regen, donker weer, mist of duisternis zijn de knipperbollen duidelijk zichtbaar. Niet beschermde oversteekplaatsen zijn spijker paden. Waarom gaat men nu in Nederland een stap terug door de knipperbollen te laten verdwijnen? Waarom heeft men niet aan de hand van de Engelse ervaring bij een groot aantal zebrapaden knipperbollen geplaatst en de niet-beschermde oversteek, plaatsen in spijkerpaden veranderd? Had men deze uitgave voor onze vogelvrije voetgangers niet over? Bovendien als hier de voetgangers op alle zebra-paden voor rang krijgen, kan dit de dood voor de voetgangersregeling zijn, want er zijn veel te veel zebra-paden. In die plaatsen waar de politie in het begin op een juiste wijze is opgetreden zijn de knipperbollen een succes. Zoals b.v. te Haarlem, mede door het juiste voorbeeld van de N.Z.H.-buschauffeurs. Dit komt door de „nieuwe" knipperbol. Dit >s moei lijker te bereiken, als men de reeds aan wezige zebra-paden zonder meer wettelijke status geeft. Een goede voetgangersregeling is een vereiste, we worden immers hopelijk allen bejaard. G. SIPKES Begin september zal het veertig jaar geleden zijn, dat de Hogere Technische School aan de Kleverparkweg in Haarlem als M.T.S. haar poorten opende en op 24 oktober dat de „Bond van Leerlingen en Oud-Leerlingen" werd opgericht, de voor loper van het huidige korps. Het ligt in de bedoeling deze jubilea gezamenlijk te vieren en onder voorzit terschap van de oud-directeur, de heer ir. G. L. Ludolph, is een comité bezig een programma samen te stellen. In het co mité hebben alle groeperingen, die bij het M.T.S.-leven zijn of waren betrokken, zit ting. De officiële viering is bepaald op zater dag 17 oktober en de gedachten van het comité gaan uit naar een herdenking met medewerking van het Noordhollands Philharmonisch Orkest (na de officiële ontvangst van de reünisten) in de ochtend. Daarna volgen een gemeenschappelijke koffiemaaltijd met daarop aansluitend en kele „herhalingslessen voor afgestudeer den" in de school, gevolgd door een re ceptie in café-restaurant Brinkmann, een revue of cabaretvoorstelling en tenslotte een lustrumbal. Ook zal er ter gelegenheid van het jubi leum een gedenkboek worden uitgegeven o.a. met de geschiedenis van school en Corps. Voor de propagandabijeenkomst, welke de afdeling Haarlem van de Nederlandse Vereniging voor Sexuele Hervorming maandagavond in het gebouw van de H.J.M.V. aan de Lange Margarethastraat heeft gehouden, bestond zeer veel belang stelling. De vertoning van de film „Kring loop" zal aan deze grote toeloop de zaal was reeds weken tevoren uitverkocht wel niet vreemd zijn geweest. Aan dit voorlichtingsfilmpje dat in opdracht van het hoofdbestuur van de N.V.S.H. door de stichting Film en Wetenschap is ver vaardigd en dat de voortplanting van de mens gezien vanuit medisch-biologisch standpunt tot onderwerp heeft, hebben wij reeds eerder aandacht gewijd. In zijn openingswoord deelde de voorzit ter van de afdeling Haarlem van de N.V.S.H., de heer C. Dammiaans, mee dat met het oog op de vele aanvragen om toegangskaarten waaraan men niet kon voldoen, op maandag 16 maart een twee de vertoning van „Kringloop" in Haarlem zal volgen. Mevr. Postma-Wessels van de stichting Consultatiebureaus hield een toespraak, waarin zij een uiteenzetting gaf van de doelstellingen, het streven en de werkwij zen van de N.V.S.H. Zij vermeldde daai-- bij ondermeer dat de vereniging momen teel ruim 135.000 leden over heel Neder land telt en tot de grootste organisaties mag worden gerekend. De arts H. Wild schut lichtte vervolgens enkele beelden uit „Kringloop" nader toe. Na de verto ning van de film beantwoordde hij ver scheidene vragen uit de zaal. Als tweede stuk in haar jubileumseizoen heeft de r. k. toneelvereniging „Heem steeds Amateurtoneel" die binnenkort zestig jaar bestaat de thriller „De Vleermuis" opgevoerd, die volgens het tekstboekje door Willem van Boxtel naar het Engels van Mary Roberts Ri- nehart en Avery Hapwoord is bewerkt. Dit spel biedt al bijzonder weinig verras singen. De gehele historie is immers weer gebaseerd op de traditionele schat in het eenzame landhuis, die uiteraard een mag netische aantrekkingskracht uitoefent op diverse lieden, die elkaar onder allerlei voorwendsels het eigendomsrecht betwis ten. Zij doen zich bijna allen anders voor dan zij zijn en worden opzettelijk met een geheimzinnig waas omgeven. Doordat verder het onweer evenmin ontbrak als het knallen der revolvers, waren maan dag in het Minervatheater alle voorwaar den ruimschoots aanwezig om het talrijke publiek een amusante griezelavond te ga randeren. De spelers toonden onder regie van de heer J. J. Schelvis allen het nodige begrip voor de manier, waarop een derge lijk stuk over het voetlicht moet worden gebracht. Deze voorstelling was kennelijk met en thousiasme voorbereid, hetgeen onder meer kon worden geconstateerd uit de pri ma rolkennis, die de spelers in staat stel de de thriller in het gewenste tempo op te voeren. Van deze toewijding is bovendien een aantal uitstekende typeringen hot ge- yo]g..geweest. Wij noemen hiervan in de eerste plaats 'hét door Hans Assendeïft met een verrassende expressiviteit uitge beelde nichtje en de met allure gespeelde landhuisbewoonster van Bep Groteganseij waarbij Corrie Meyboom de op haar beurt met een vermakelijk angstige dienstbode zorgde voor de bevrijdende lach. Ton van Wees-Weijers was inderdaad sinister als de sombere huishoudster, Truus Schelvis verscheen als een levendige en doortasten de jongedame. Van de heren verleende Ben van der Ham de detective precies de combinatie van intelligentie en kortzich tigheid, welke deze belangrijke figuur moest kenmerken en speelde Nico Martin een van zijn sympathieke rollen, ditkeer de ten onrechte verdachte kassier. Jan van der Veldt was de zonderlinge dokter Voor „H.A.T." was deze avond aldus een succesrijke voorbereiding op de jubi leumvoorstelling, die op maandag 27 april in hetzelfde theater zal worden gegeven Vanmorgen is de heer Jac. Scheelings, voorman fitter bij het gemeentelijk ener giebedrijf, afdeling distributie gas, in zijn woning aan de Indischestraat 142 in Haar lem-Noord gehuldigd ter gelegenheid van het feit, dat hij veertig jaar geleden in overheidsdienst trad. De voorzitter der jubileumcommissie, de heer P. J. de Ruiter haalde herinneringen op uit de loopbaan van de jubilaris en overhandigde namens het personeel een wandlampje en een schilderij. Vanmiddag is de heer Scheelings ontvangen door de directie. WöRGL (UPI) In aanwezigheid van functionarissen van de Oostenrijkse rege ring en de UNO-commissie voor de vluch telingen is zaterdagmorgen een oude ba rak van het vluchtelingenkamp Wörgl in Oostenrijk verbrand. Hiermee werd op symbolische wijze een begin gemaakt met de nieuwe campagne van de Oostenrijkse regering en de UNO-commissie om vluch telingen niet langer onder te brengen in kampen, maar in gezinswoningen. Wörgl is het eerste kamp, dat in het ka der van deze campagne wordt opgeheven. Zestig vluchtelingenfamilies, die tot dus ver hier woonden, ontvingen de sleutels van hun nieuwe huizen gebouwd buiten he kamp. Einde 1960 moeten alle vluchtelin genkampen in de provincie Tirol opgehe ven zijn. Oostenrijk telt op het ogenblik nog 16.000 Hongaarse vluchtelingen. Jaar lijks komen ongeveer 15.000 vluchtelingen uit Joegoslavië naar dit land. Het filter in de vorm van een luchtze- vend rolletje, dat de laatste jaren op grote schaal bij de fabricage van sigaretten wordt toegepast en over de zuiverende werking waarvan de meningen verdeeld zijn is nu ook tot de sigaar doorgedron gen. Een Nederlandse sigarenfabriek heeft patent verkregen op een sigaar-met-filter, die dezer dagen in de handel zal komen. Het filter is in het inwendige van de si gaar „ingebouwd". Het is de Hudsonfa- briek in Roosendaal, die deze nieuwigheid introduceert waarvan de reactie bij de sigarenroker uiteraard onzeker is. Advertentie onze nieuwe model-tankwagen om onze talrijke cliënten van Huis en H a a r d b ra n d o I i e te voorzien. Uit voorraad. Dat kan nu door onze grote moderne tanks, die speciaal ga- bouwd zijn onder de vloeren van onze opslag plaats. Deze tanks worden regelmatig aangevuld met grote speciale olie-tankschepen. Elke hoeveelheid, klein ol groot, leveren wij nu direkt en tegen scherp concurrerende prijzen. Tank levering in geheel Kennemerland. 8el 35283 en wij staan voor Uw deurl (Na 6 uur 35276) Van zondag 1 maart tot maandag 16 maart exposeren leden van Kunstkring „De Acht" in het Waaggebouw aan het Spaarne in Haarlem. De expositie is dagelijks ge opend van 1116 uur, des zondags van 13 16 uur. De opening geschiedt op zaterdag 28 februari door de heer Freek Souwer. Advertentie Nieuwe Gracht 98 Schoterweg 3 Tel. 12580 - 16942 Tel. 13370 AMSTERDAM De eerste beursdag van deze week bracht zeer weinig zaken. New York was, wegens de herdenking van de geboortedag van Washington, gesloten. Mede hierdoor gaf de arbitrage er de voorkeur aan geen nieuwe posities aan te gaan. Ook het pu bliek liet vrijwel verstek gaan. De vaste slotkoersen uit New York van vrijdag had den hoegenaamd geen invloed op de koers- vorming van de aandelen op het Damrak. Kon. Olie lag echter in New York een tikje lager en dit was voor deze aandelen in Amsterdam voldoende om ongeveer 1,50 lager te noteren op een prijs van 168. De vorige slotkoers was 169,50. De aandelen lagen tevens een gulden onder pariteit New York. Aandelen Philips konden zich op 533V2 gemakkelijk handhaven. De con verteerbare obligaties Philips lagen een puntje hoger op 243. In Unilever ging bitter weinig om en de koers van 466J/2 bleef vrijwel op het slotniveau van vrijdag. AKU had wat aanbod te verwerken en werd een drietal punten lager verhandeld. Aandelen KLM werden ongeveer een gulden hoger geadviseerd. De forse koersdaling van vrij dag voor deze aandelen was blijkbaar een misrekening. Ook in de scheepvaarthoek was het zeer rustig. Aandelen K.N.S.M. en Van Nievelt lagen gedrukt in de markt en verloren on geveer 3 punten. Holland-Amerika Lijn bleef goed prijshoudend en aandelen Ne derland werden fractioneel lager geadvi seerd. Scheepvaartunies min 1 percent. Van de leidende cultuurfondsen lager cer tificaten Deli wederom vast in de markt op vraag van publieke zijde. Het fonds lag ruim een gulden boven de vorige slotprijs. Amsterdam Rubber was gedrukt, ruim een punt lager, maar HVA was een punt beter. Senembah bleef onveranderd. Staatsfond sen waren zeer kalm en voor het kort lopende papier aan de vaste kant. Aan delen Robeco werden een paar punten hoger geadviseerd. De eerste verhandeldag van claims Bataafse Aannemingmaat schappij bracht een advieskoers op de in courante markt van 300 per claim. Pro longatie 3 percent. (ANP). NEW YORK De beurs te New York was gisteren wegens de herdenking van Washingtons geboortedag gesloten. Slotkoers Heden gisteren 13.45 uur 3-3 54 Nederl. '47 92% 92*/! 3% Nedl. 1962/64 97 97 Woningbouw 6 "/o lll9/i6 111% Pr. A'dam '56 I.. 86% Pr. A'dam '56 II. 98% Pr. A'dam '56 III 98% Pr. R'dam '52 I.. Pr. R'dam '52 II.. 97 Pr. R'dam '57 104%! A.K.U 282'/2 283'/ï Calvé Delft 458 456 Van Gelder Zonen 220 221 K. N Hoogovens. 366 366 Nederl. Ford 230 230 N Kabelfabriek. 335 335 gew Philips Gloeil 532% 533 Pref.PhilipsGloeil. 228 Unilever (cert.) 4631/s 464 Unilever (nieuwe) 452 453 Wilton Fyenoord 198 199 Werf Gusto 155% 155'/s Dordtsche Petrol 714 714 Non. Petroleum f 168,- f 167,50 Billiton 224 224 A'dam Rubber. 91% 92 K.L.M t 115,— f 115,— Holl. Amer. Lijn 150% 150'/2 K.N.S.M 152% 147% ex cl. N. Scheepv. Unie 135 134 v. Nievelt Goudr. II8V2 119VÏ Dhs. v. Ommeren 225 225 H.V.A 139% 139% Delimaatschappij f 158,20 f 159, Amsterd. Bank 263 263 Nat. Handelsbank 140% 140 Ned. Handel Mij 205 Rotterd. Bank 230 231 Twentsche Bank 218 Anaconda Copper 70% 71 Bethlehem Steel. 54% 54% U.S. Steel 94% 95 General Motors.. 48% 48% 78% 78% Tidewater 22% 72%

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 7