Troepen naar 400 km van Fort Rousset, Brazzaville Ex-generaal Ramcke verdedigt nog altijd de vesting Brest Makarios denkt kolonel Grivas een belangrijke rol toe Sonia Gaskell bevestigt onmiddellijk na terugkeer haar ontslagaanvrage Mobilisatie in Rhodesia en Nyassaland België steekt 70 miljard francs in Kongo Nasser deelde grond uit aan Syrische boeren Drie ton oud Noors ijs op weg naar Afrika DINSDAG 24 FEBRUARI 1959 7 TWEEDE BRANDHAARD IN FRANS KONGO Slaking duurt onverminderd voort in de Borinage Massale demonstraties rustig verlopen Auteur voor gerecht gedaagd wegens belediging Subandrio wil meespreken tot Nederlandse kiezers Amerikaanse bijstand voor het soevereine Cyprus Dr. Krone wil geen opvolger worden van prof. Heuss Nog geen CD.U.■kandidaat voor presidentschap Oude orgel uit Oosthuizen wellicht naar Grote Kerk van Haarlem Verrukkelijke koffie Met Indonesiërs gehuwde Nederlandse vrouwen S.D.A.P. adviseert haar leden blanco te stemmen Opiumwet ontdoken Fabrikant schond het in hem gestelde vertrouwen T viichtvaartpionier R. Noorduyn overleden Japanse executieplaats BRAZZAVILLE (UPI) De verster kingen met negertroepen onder bevel van Franse officieren zijn vandaag naar het oerwoudgebied by Fort Rousset gezonden, dat op ongeveer 400 km ten noorden van Brazzaville is gelegen, nadat berichten waren binnengekomen over nieuwe ge vechten tussen leden van de volksstam der M'Bochi en de Balali. Het Franse leger, dat verleden week on lusten in Brazzaville onderdrukte, die naar schatting de dood van 120 Afrikanen ver oorzaakten, zond een vliegende kolonne naar het oerwoudgebied omdat daar nieu we slachtingen dreigden. De autoriteiten zeggen berichten te heb ben gekregen, dat in de streek van Fort Rousset een aantal hutten van inboor lingen platgebrand is gedurende het week einde. De veiligheidsmaatregelen werden ook versterkt in Boundji, 335 km ten noorden van Brazzaville, waar de spanning tussen de M'Bochi en de Balali eveneens het kook punt genaderd is. De rust is in Brazzaville teruggekeerd, waar twee leiders van de Kongolese volks partij (P.P.C.) een oppositiegroep, ge steund door de M'Bochi's, aan de radio tot kalmte hebben aangemaand. De algemene secretaris van de P.P.C.Prosper Bouende en het lid van de nationale assemblee voor P.P.C. Jean Okomba, die het district van Fort Rousset vertegenwoordigt, gaven de schuld van de onlusten aan „onverant woordelijke elementen, die uit naam van hun partij, misdaden beginnen". Twaalf leiders van de Parti du peuple du Congo, onder wie haar voorzitter, ex- oremier Jacques Opangault, zitten in de gevangenis, in afwachting van hun be- "echting op de aanklacht van het opwek- leen tot onlusten. De kringen van de oppositie zagen de situatie weer wat hoopvoller voor hen in door een opmerking van de minister van Binnenlandse Zaken, Stephane Tchitchelle, dat „de regering overweegt algemene ver kiezingen te laten houden, als eenmaal de rust en kalmte weer teruggekeerd zouden zijn". De eisen van de oppositie tot spoedige verkiezingen, die naar beweerd werd door premier Fulbert Joeloe tegengehouden LEOPOLDSTAD (UPI) Het vertrou wen van België in de toekomst van Bel gisch Kongo is niet geschokt door de re cente wanordelijkheden. Het nieuwe tien jarenplan -voor ontwikkeling van het land zal worden uitgevoerd zoals voorgenomen. Dit is hier vandaag aan de koloniale raad meegedeeld door gouverneur-generaal Hendrik Cornelis, die tevens vertelde, dat België van plan is tussen nu en 1969 70 miljard Belgische franken te besteden aan de ontwikkeling van deze kolonie. „Anders dan het eerste tien-jarenplan, zal dit tweede misschien niet het voordeel hebben van een economische hoogcon junctuur in de wereld, die het uitschrij ven van leningen begunstigde. Maar het positieve element er van zit in program ma's, die een toeneming van de nationale produktie zullen waarborgen. Willen we leningen kunnen uitschrijven en investe ring aanmoedigen, dan moeten we blijk geven van onze vaste wil deze program ma's uit te voeren", aldus de gouverneur- generaal. Door middel van het program voor eco nomische ontwikkeling wil men trachten de Kongo geleidelijk los te weken van zijn tegenwoordige economie, welke gebaseerd is op grote export van grondstoffen, en wil men de plaatselijke koopkracht ver hogen. Voorrang zal worden verleend aan de agrarische ontwikkeling, om de levens standaard van de 10 miljoen inheemsen, die op het platteland wonen dichter bij het niveau te brengen van de levensstan daard van de drie miljoen, die in de steden werken. BERGEN (ANP) De staking in de drie Henegouwse kolenbekkens duurt nog onverminderd voort. In de metaalindustrie en de machinebouw is de toestand normaal. Bij de buurtspoorwegen zijn de depots te Anderlues en La Louvière in staking, dat van Charleroi werkt normaal. Onder het onderwijzend personeel is een neiging tot werkhervatting te bespeuren. De ambtena ren van het provinciaal bestuur zijn voor negentig percent op hun post. (Belga-Reuter) De voor maandag in Henegouwen waaronder de Borinage valt afgekondigde algemene staking ter ondersteuning van de twee weken oude mijnwerkersstaking, bleek slechts voor een deel succesvol. In de Borinage waren scho len, winkels en openbare gebouwen geslo ten, maar in Charleroi en elders in de pro vincie buiten het bekken gingen de meeste mensen gewoon aan het werk. De treinen loop was slechts voor een gering percen tage gestoord. Volgens de politie is de toe stand in het algemeen gesproken rustig. Mijnwerkers uit Oost-Duitsland en Polen hebben solidariteitsbetuigingen aan hun stakende Belgische collega's gezonden. In Charleroi is maandagmiddag een massabetoging gehouden, waaraan onge veer vijftienduizend mensen deelnamen. Groepen stakers trokken met vaandels en spandoeken door de straten van de stad. In de stoet liepen socialistische parlements leden en vakbondsvertegenwoordigers mee. Zij spraken zich uit voor voortzetting van de staking. De meeste winkels waren geslo. ten. Treinen, bussen en trams reden nor maal. Ook in La Louvière Paturages werd een grote protestbetoging gehouden. Dui zenden stakers, van wie er velen vergezeld waren van vrouw en kinderen, trokken, voorafgegaan door muziekkorpsen, naar het plein van de stad. werden, zijn volgens Franse waarnemers een van de redenen geweest voor het uit breken van de gewelddaden van de vorige week. Nyassaland SALISBURY (UPI) De regering van de federatie van Rhodesia en Nyassaland heeft de territoriale troepen onder de wa penen geroepen. Zij zullen de eenheden van het leger, die het afgelopen weekeinde naar Nyassaland werden gezonden, ver vangen. De premier en minister van Defensie van de federatie, Sir Roy Welensky, zeide dat het mobiliseren van de territoriale troepen is bedoeld als voorzorgsmaatregel. De gouverneur van Nyassaland, Sir Ro bert Armitage, heeft weliswaar geen mel ding gemaakt van nieuwe incidenten, maar de spanning in het gebied is voelbaar. De leiders van het Afrikaanse Nationale Congres van Nyassaland zijn gekant tegen de federatie met Noord- en Zuid-Rhodesia, omdat de blanken in deze gebieden een meerderheid hebben. In Nyassaland vormt de Europese bevolking een zeer kleine minderheid op de inheemsen. De afgelopen week kwam het in Nyassa land tot onlusten, die de Engelse autori teiten toeschrijven aan de activiteit van de leider van het Congres dr. Hastings Banda. DAMASCUS, (Reuter) President Nas ser heeft maandag, met president Tito van Joegoslavië, in Damascus op symbo lische wijze de nieuwe landverdeling inge luid. Hij overhandigde aan 62 boeren, als vertegenwoordigers van de 62 Syrische districten, eigendomsbewijzen voor grond. Toegejuicht door duizenden boeren op een massale bijeenkomst verklaarde Nasser, dat hiermee een „keerpunt in on ze moderne geschiedenis" is bereikt. (UPI) Duizenden troepen en reus achtige, in Rusland vervaardigde tanks pa radeerden maandag door de straten van Damscus ter ere van president Tito van Joegoslavië en president Gamal Abdel Nasser van de V.A.R.. Het défilé langs Tito en Nasser nam een uur en twintig minuten in beslag. In de laatste eenheid reden 21 T-54-tanks mee. Men had reeds vermoed dat de V.A.R. de ze tanks had, maar dit was de eerste keer dat zij getoond werden. Oudere T-34 tanks reden eveneens mee, evenals Amerikaan se vrachtauto's en Japanse jeeps. Het in Beiroet in de Franse taal ver schijnende blad „L'Orient" wist van daag te melden dat president Nasser en de premier van Irak, Kassem, elkaar bij de Iraaks-Syrische grens zullen ontmoe ten. Het blad haalde in zijn bericht „be paalde Syrische kringen" aan. Het doel van de ontmoeting zou zijn de wegen en middelen te vinden voor samenwerking tussen de V.A.R. en Irak. (Van onze correspondent in Bonn) Te Hamburg veert de zeventigjarige ex- generaal der parachutisten Ramcke een proces wegens vermeende belediging tegen een hoorspelschrijver- en radio-regisseur, waarbij het in feite gaat om de vraag of het in september 1944 nog zin had de Franse vesting Brest te verdedigen tegen de Amerikaanse overmacht. Ramcke en zijn parachutisten kregen in 1944 bevel Brest tot de laatste steen te ver dedigen. Een van de verdedigers var, Brest was de toenmalige soldaat eerste klas Erich Kuby, thans een bekend auteur in West- Duitsland. Kuby maakte in 1953 een reis naar Brest, werd vervolgens herinnerd aan een toespraak van Ramcke voor S.S.-ers, waarin hij de geallieerden als de eigenlijke oorlogsmisdadigers afschilderde, en besloot een hoorspel te schrijven met Ramcke als hoofdpersoon. Onder de titel „Nog slechts rokende puinhopen het einde van de vesting Brest" kwam het stuk, gespeeld door Victor de Kowa, in 1954 ever de Noordduitse radio. Kuby zegt in dit stuk, dat het opvolgen van Hitiers bevel de dood van Brest èn van tienduizend Duitse soldaten heeft oetekepd. Voorts schrijft hij, dat Ramcke, aan het eind van het beleg een veilig heenkomen zocht, teneinde rustig krijgsgevangen te worden gemaakt. Dit nam Ramcke niet. In eerste instantie werd zijn aanklacht afgewezen, maar latei- werd zij weer opgenomen en na Uvee jaar OSLO (UPI) Een drie ton zwaar blok ijs, dat uit de Svartisen gletsjer onder de poolcirkel in Noorwegen is gehakt, en dat naar Libreville bij de equator in Frans Afrika wordt getransporteerd om de deug delijkheid van een fiberglasverpakking te bewijzen, is maandag in Oslo aangeko men. Tijdens een plechtigheid op het uni versiteitsplein van Oslo zijn 300 kilogram medicijnen aan de leider van de transport expeditie overgedragen om mee te nemen voor het oerwoud-ziekenhuis van dr. Al- bert Schweitzer in Lambarenë, in Afrika. De medicijnen worden gelijk met het blok ijs door de „expeditie" meegenomen. Het ijs in de gletsjer van Svartison da teert al uit de tijd van de Vikingen. De daaruit gehouwen drie ton liggen stevig geïsoleerd tussen lagen van 25 centime ter glasvezel aan elke kant aangebracht. Dat glasvezel zal maken, dat de drie ton ijs van de poolcirkel naar de equator ver voerd zal 'worden, onder een brandende zon, zonder te smelten. Op zijn tocht naar Afrika komt het blok ijs ook nog door Den Haag. In Algerije zal de expeditie geëscorteerd worden door Franse troepen om haar tegen aanvallen van de rebellen te beschermen. lange getuigenverhoren tenslotte in de openbaarheid gebracht. Het is een eigenaardig proces. Te ener zijde Ramcke, een admiraal en wat andere oud-militairen, die er niet voor terugdein zen de president van de rechtbank op zijn nummer te zetten. Achter hen staan vele voormalige Duitse parachutisten nog altijd bezield van de oude geest die aan Kuby dreigbrieven hebben gestuurd Aan de andere kant Kuby, ex-soldaat van Brest, voor wie het duidelijk was dat Ramcke slechts stand hield tot hij het be faamde ridderkruis met de briljanten zou hebben verdiend.... Kuby heeft Ramcke als hoofdpersoon genomen omdat deze in zijn memoires „als eerste generaal in de litteraire geschiedenis voor mensen het woord vee heeft gebruikt". Voor Kuby en de mede-aangeklaagde regisseur Proske, eens vlieger-officier, alsmede voor hun getuigen a decharge is het optreden van de admiraals en generaals in dit prGces een voortdurende bron van humor. Zij beant woordden vragen van Ramcke en de overige hoge ex-militairen ironisch met „Jawoll, Herr General" of „Herr Admiral" en zij zijn voortdurend in de aanval waar Ramcke en de zijnen dat eigenlijk hadden moeten zijn. Gisteren kwamen enkele van de twee honderd getuigen, die in de loop van twee jaar zijn verhoord, aan het woord. Een een voudige ex-soldaat zag dat Ramcke bij zijn getuigenis glimlachte. De 57-jarige schoen maker zei: „Ik geloof dat de generaal niet zo zou glimlachen als hij de pijn van de vele vrouwen en moeders zou moeten voe len, die nog altijd treuren om hun in Brest gevallen mannen en zonen". Ramcke glimlachte daarop niet meer.... Ramcke's verdediger beschuldigde Kuby er gisteren van dat deze in 1941 wegens plundering was veroordeeld, hetgeen tot wilde tonelen in de rechtszaal aanleiding gaf. DJAKARTA (UPI) De Indonesische minister van Buitenlandse Zaken Suban drio meent, dat hij in de gelegenheid moet worden gesteld zijn opvattingen toe te lichten aan het Nederlandse kiezerskorps. Subandrio merkte op dat de Nederland se minister van Buitenlandse Zaken Luns in de verkiezingscampagne gezegd heeft, dat het Australisch bezoek van Subandrio duidelijk heeft gemaakt, dat de kwestie- Nieuw-Guinea niet alleen maar een pro bleem tussen Nederland en Indonesië is. „Ik wil mij niet mengen in binnenlandse problemen van Nederland, maar Luns hééft mijn naam en handelingen gebruikt voor de verkiezingen. Ik meen, dat het eerlijk zou zijn als mij de kans zou wor den gegeven mijn opvattingen aan het Nederlandse electoraat kenbaar te maken. Ik zou dat schriftelijk kunnen doen", aldus Subandrio. LONDEN (UPI) De geestelijke en wereldlijke leider van de Griekse Cyprio ten, aartsbisschop Makarios, heeft tegen over een verslaggever van United Press International verklaard dat de EOKA-lei- der kolonel Grivas een belangrijke rol in het onafhankelijke Cyprus zal spelen. Het Britse bestuur stelde een prijs van onge veer honderdduizend gulden op het hoofd van Grivas, die verantwoordelijk werd gesteld voor de moord op ruim vijfhon derd mensen. Makarios zei dat Grivas waarschijnlijk naar Griekenland zal gaan zolang de Britten nog heer en meester zijn. „Ik zal de details wel met de gou verneur Sir Hugh Foot bespreken na mijn terugkeer", zo verklaarde hij. Makarios zei het presidentschap van Cyprus niet te ambiëren, doch het te zullen aanvaarden wanneer men hem dit verzoekt. Over de buitenlandse politiek van de nieuwe republiek zei Makarios: „Te gele gener tijd zal over eventuele toetreding tot het Britse Gemenebest worden be slist. Ik geloof niet dat een klein land als Cyprus zijn onafhankelijkheid moet be ginnen met verplichtingen aan militaire pacten zoals de NAVO buiten die waarin in de verdragen is voorzien. Cyprus zal militaire verdragen sluiten met Grieken land en Turkije. Cyprus zal toelating tot de UNO verzoeken. Vriendschappelijke betrekkingen met alle landen zullen de ba sis van onze buitenlandse politiek vormen." Makarios zei „niet te weten.hoe de op lossing tot stand is gekomen. Persoonlijk geloof ik dat de Verenigde Staten enkele partijen onder druk hebben gezet," zo zei (Van onze correspondent in Bonn) De voorzitter van de C.D.U.-fractie in de Westduitse Bondsdag, dr. Heinrieh Krone, heeft verklaard, dat hij een kandidatuur voor het bondspresidentschap als opvolger van professor Heuss van de hand wijst. Tot dusver was hy de enige C.D.U.-vertegen woordiger, die genoemd werd als ernstige concurrent voor de door de socialisten aan gewezen professor Carlo Schmid. Krone verklaarde, dat hij de voorkeur geeft aan zijn huidige functie als fractie voorzitter. In werkelijkheid zou hij zich voor het hoofd gestoten voelen door de tac tiek van bondskanselier Adenauer, wiens voorkeur naar een ander dan de rooms- katholiek Krone lijkt uit te gaan. Voorts is zeker van belang geweest, dat Krone in de Westduitse pers niet de figuur is genoemd die het in ernst zou kunnen opnemen tegen een man van de allure van orofessor Schmid. De bondskanselier was tot voor kort voorstander van dat de ambtstijd van professor Heuss zou worden verlengcL tot 1961 wanneer er weer Bondsdagverkiezin gen zullen worden gehouden. Hierbij stuit te Adenauer evenwel op grote tegenstand in C.D.U.-kringen. Thans zou Adenauer er van uitgaan, dat hij bij een C.D.U.-over- winning in 1961 weer bondskanselier zal worden, ook al zou hij dan reeds 85 jaar oud zijn. Naast hem als rooms-katholieke bondskanselier kan dan geen rooms-katho lieke president gelijk Krone staan. Aan de andere kant begint het confessionele stand punt toch wel aan kracht te verliezen, want ook de socialistische kandidaat professor Schmid is rooms-kathliek. Onbehagen Inmiddels is een zeker onbehagen in de C.D.U. ontstaan over het uitblijven van een eigen kandidaat nu het nog maar vier maanden duurt voor de nieuwe bonds president zal worden gekozen (op 1 juli te Berlijn). De C.D.U. lijkt in een dilemma te verkeren, hoewel zij met 522 van de 1038 stemmen in de vergadering, die de presi dent zal kiezen, over een meerderheid zal beschikken. De ontactvolle wijze, waarop men heeft laten discussiëren over Krone's kandidatuur, de geringe geestdrift die Ade nauer hiervoor aan de dag legde, en het wegen van confessionele zaken hebben het onbehagen nog versterkt. Vandaag zal een CC.D.U.-commissie, on der voorzitterschap van Adenauer, de kwestie opnieuw bekijken. Men meent te Bonn, dat de belangrijkste kandidaat pro fessor Erhard, de minister van Economische Zaken, is, die de favoriet van Adenauer zou zijn. Erhard is protestant en zijn naam is verbonden met de economische en poli tieke herrijzenis van de Bondsrepubliek na 1949. Maar ook Seidel, de rooms-katholieke minister-president van Beieren, geeft men een kans. Voorts worden genoemd de hoog leraren Bergstraser en Litt en de minister voor Duitse zaken Lemmer. Het oudste bespeel bare kerkorgel in Europa, dat thuis hoort in de Neder lands Hervormde Kerk te Oosthuizen (N.H.) is door het gemeentebestuur ter leen gevraagd om het voor enige tijd te plaatsen in de Grote Kerk. De kerk te Oosthuizen wordt 1 binnenkort gerestau- reerd en met het oog daarop is het orgel tijdelijk opgeslagen in het gemeentehuis. De kerkvoogdij heeft omtrent het Haar lemse verzoek nog geen beslissing ge nomen: men wacht nog op een advies van Monumenten zorg, een advies, dat nog niet is uitge bracht. hij. Het belangrijkste probleem na het verkrijgen van onafhankelijkheid is vol gens de aartsbisschop de economische si tuatie. Het soevereine Cyprus zal finan ciële en technische hulp van de Verenigde Staten ontvangen. Makarios verwacht de ze week naar Cyprus terug te keren om zich te wijden aan de problemen die sa menhangen met uitvoering van de over eenkomsten. Gevraagd of hij verwacht dat ook communisten in de nieuwe volksver tegenwoordiging van Cyprus zitting zullen krijgen antwoordde hij te hopen dat alle politieke groepen zullen zijn vertegen woordigd. Hij zei „ervan overtuigd" te zijn dat „allen" hun instemming zullen be tuigen met de Londense akkoorden. Uitgeput NICOSIA (UPI) Het Britse inlichtin genbureau in Nicosia, waar de Cyprioten vroeger altijd met een grote boog omheen liepen, moest gisteravond de hulp van de politie inroepen om de mensen die een exemplaar wensten van het Londense ak koord buiten te houden. Alle Griekse en Britse afdrukken waren binnen een uur uitgedeeld. Sir Hugh Foot heeft de toezegging ge daan, dat de Britse veiligheidstroepen ter beschikking van Makarios zullen staan, als deze naar het eiland terugkeert. De kerkelijke autoriteiten van Cyprus hebben onder protest, achtduizend gulden invoerrechten betaald voor een auto die Makarios ten geschenke heeft gekregen van Griekse Cyprioten in Amerika. En kele jaren geleden heeft Makarios ook al een auto van bewonderaars uit Amerika ontvangen, maar deze ging terug, toen hij weigerde invoerrechten te betalen. Afgeschaft (Reuter) De doodstraf voor bepaal de misdrijven is afgeschaft en de beper king van bewegingsvrijheid, gevangen houding op grond van de uitzonderings toestand en de censuur zijn opgeheven. LONDEN (Reuter) De Londense „Times" verklaart in commentaar op het akkoord inzake Cyprus, dat Groot-Brit- tannië geen reden tot klagen lijkt te heb ben voorzover het zijn bijzondere belan gen betreft. Het blad zegt dat er op Cyprus elementen zijn. mogelijk rechtse en zeer zeker linkse, die de eenheid niet wensen. De „Times" waarschuwt dan ook dat zich in de volgende fase nog moeilijkheden kun nen voordoen. De gemeenschappelijke be langen van Groot-Brittannië, Griekenland en Turkije in de Atlantische gemeenschap zijn echter zo groot, dat deze drie landen samen eventuele ontbindende krachten zullen kunnen bedwingen. Advertentie LUNCHROOM Gr. Houtstr. 105, Tel. 18598 Het Eerste Kamerlid mr. dr. R. H. ba ron de Vos van Steenwijk heeft onlangs aan de ministers van Buitenlandse Zaken en van Justitie gevraagd of het juist is dat door de Indonesische nationaliteitswet, die op 1 augustus 1958 in werking is getre den, bepaald is dat een Nederlandse vrouw, die met een Indonesiër in het hu welijk treedt, haar Nederlandse nationali teit behoudt, zodat zij een Nederlands pas poort kan krijgen, waarop haar kinderen kunnen worden bijgeschreven. De ministers hebben thans geantwoord dat volgens artikel 7 van de Indonesische nationaliteitswet de Nederlandse vrouw, die met een Indonesiër huwt, van rechts wege de Indonesische nationaliteit ver krijgt zodra het huwelijk één jaar heeft ge duurd en op dat tijdstip haar echtgenoot de Indonesische nationaliteit nog be zit. Zij kan de nationaliteit van haar echt genoot vóór het verstrijken van dit jaar verkrijgen door optie. In beide gevallen verliest zij het Nederlandersschap, dat zij bij het huwelijk behield. Uit de over gangsbepalingen zou, volgens de daarop gegeven toelichting, kunnen volgen, dat de Nederlandse vrouwen, die tussen 27 de cember 1949 en 1 augustus 1958 met Indo nesiërs zijn gehuwd, aan dezelfde bepa ling zijn onderworpen, met dien verstan de, dat het jaar begint te lopen op 1 augus tus 1958. Aan deze vrouwen zal, als na onderzoek blijkt, dat zij de Nederlandse nationaliteit nog bezitten, desverlangd met inachtne ming van de voorschriften van de pas- poortinstructie een Nederlands paspoort kunnen worden uitgereikt. Als regel kunnen niet-Nederlandse kin deren niet worden bijgeschreven in het Nederlandse paspoort van hun Nederland se moeder. In zeer bijzondere omstandig heden kan echter van deze regel worden afgeweken, aldus de ministers. Het bestuur van de Sociaal Democratische Arbeiders Partij heeft besloten de leden te adviseren hun stem bij de komende ver kiezingen blanco uit te brengen uit protest tegen het feit dat deze verkiezingen ver vroegd worden gehouden. Volgens de secretaris van de S.D.A.P., mr. drs. L. M. Simons te Utrecht, is deze partij een voortzetting van de oude S.D.A.P. De nieuwe groep houdt zich aan het pro gramma van de S.D.A.P. van 1912, evenwel aangepast aan de huidige tijdsomstandig heden. De S.D.A.P. heeft in deze vorm reeds deelgenomen aan de laatste ge meenteraadsverkiezingen. Volgens mr. Simons is het protest ook gericht tegen het feit dat de vervroegde verkiezingen „blijkbaar zijn gewild ten einde de regeringspartijen voor verdere af braak te behoeden, zodat deze daarna hun politiek van bestedingsbeperking en werk loosheid ten koste van de kleine man weer geruime tijd ongestoord kunnen voortzetten en tevens de andere partijen te beletten hun verkiezingsapparaat tijdig gereed te hebben," aldus verklaarde hij aan het A.N.P. Na een verblijf van bijna zes maanden in Parijs, waar zij herstel van overwerkte krachten heeft gezocht, is mevrouw Sonia Gaskell, directrice van het Nederlands Ballet, maandagmorgen in de Haagse stu dio van dit gezelschap teruggekeerd. Di rect bij haar komst werd haar door enige dansers, bewerend als vertegenwoordigers van het ensemble op te treden, een lijst met schriftelijk vastgelegde eisen over handigd, onder meer betrekking hebbend op het werkrooster en het boetesysteem. Deze kwesties zijn reeds in het begin van het seizoen aan de orde geweest en inmid dels door het bestuur geregeld. Uit de thans gevolgde gedragslijn heeft mevrouw Gas kell de conclusie getrokken, dat bij gemis aan wederzijds respect en vertrouwen een In het laatste jaarrapport van de opium- raad van de Verenigde Naties is de Neder landse regering verweten, dat het een hier te lande vervaardigd verdovend mid del te laat onder de werking van de Opium wet heeft gebracht. In antwoord op vra gen van het Eerste Kamerlid de heer Po lak (Comm.) heeft de minister van Socia le Zaken en Volksgezondheid a.i. thans medegedeeld, dat met de fabrikant van het middel, die zelf de aandacht van de farmaceutische hoofdinspecteur van de Volksgezondheid heeft gevestigd op de mogelijkheid, dat dit middel onder de wer king van de Opiumwet zou moeten ko men, reeds in januari 1957 de afspraak was gemaakt, dat het slechts in de handel mocht worden gebracht met volledige toe passing van de bepalingen van de Opium wet. Het middel is onder de Opiumwet ge bracht bij beschikking van 24 februari 1958. In strijd met de afspraak heeft de fa brikant echter door een andere naamloze vennootschap van zijn belangengemeen schap in 1957 het middel doen uitvoeren. Deze uitvoer is zowel aan het Nederland se toezicht als aan het toezicht op verdo vende middelen in het buitenland ontgaan. Achteraf is gebleken dat te veel vertrou wen in de Nederlandse fabrikant is ge steld. Zodra de gang van zaken evenwel bekend is geworden, is aan de buitenland se administratie, belast met het toezicht op de in- en uitvoer van verdovende mid delen, een gedetailleerde opgave van de ze transacties gedaan. De regering heeft maatregelen genomen om bij het bekend worden van de nieuwe verdovende middelen met mogelijkerwijs verslavende eigenschappen deze onmid dellijk onder de Opiumwet te brengen en niet te wachten, totdat uiteindelijk de de finitieve beslissing internationaal bekend gemaakt is. basis tot hernieuwde samenwerking ont breekt. Zij heeft het bestuur van de stich ting Het Nederlands Ballet geschreven haar reeds vroeger gedane ontslagaanvrage te bevestigen en de leden van haar groep hiervan mededeling gedaan door een korte verklaring op het berichtenbord. Onze kunstredacteur tekent hierbij aan: Uitei-aard is er thans een druk overleg gaande van bestuursleden, de waarnemer van de zakelijke leiding Jan Huckriede en vertegenwoordigers van de subsidiegeven- de instanties. De te volgen politiek zal er op gericht zijn de omstandigheden te scheppen, waaronder mevrouw Gaskell haar opbouwende taak zonder bijkomende moeilijkheden zal kunnen hervatten, zo mogelijk bij het begin van het volgende seizoen. Door de aanstelling van de door mevrouw Gaskell uitgekozen balletmees- ter Benjamin Harkarvy en een versterking van de administratieve staf is reeds voor een zeer groot deel tegemoet gekomen aan haar wensen zowel als aan die van de groep. Het is zeer de vraag of de dansers, die gisteren hun vei'welkoming met het stellen van eisen zijn begonnen, inderdaad nog als gevolmachtigden van het dansend per soneel beschouwd kunnen worden. Het lijkt dringend noodzakelijk deze partij te wijzen op hun verantwoordelijkheid. Het doet merkwaardig aan, dat juist door en kele dansers zo weinig begrip wordt ge toond voor de unieke en voorlopig onver vangbare betekenis van mevrouw Gaskell, aan wier van grote visie en doorzettings vermogen getuigende inspanning het be reiken van werkelijke balletkunst in Nederland te danken is. In Vermont in Canada is in de leeftijd van 68 jaar overleden de heer Robert Noorduyn, een Nederlandse luchtvaart pionier, die in 1910 de Rotterdamse en de Haagse vliegclub heeft opgericht. In 1920 ging hij naar de Verenigde Staten, waar hij in dienst trad bij de Bellanca-vliegtuig- fabrieken. Hij was een voortreffelijk ont werper van vliegtuigen. Later ging hij naar Canada. Grote naam kreeg Noor duyn met zijn „Norseman", een licht transportvliegtuig met één motor, dat sterk van constructie was en veel gebruikt werd door de z.g. rimboepiloten in Cana da en bij poolexpedities. Het heeft ook uit stekende diensten bewezen op D-Day in Normandië. SAMARINDA, (UPI) Bij graafwerk zaamheden in de buurt van Samarinda op Borneo heeft men tientallen mensensche dels gevonden. Men vermoedt dat men op een voormalige executieplaats van de Ja panse bezetters is gestoten.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 9