mMm z LENTE Mode Andere opbrengst van arbeid Opvarenden van de „Callisto behouden aan de wal Eeti blij weerzien in Hoek van Holland DONDERDAG 26 FEBRUARI 1959 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 15 DE FISCUS WACHT OP U NAAIMACHINES „BROSENS" Ds. Maris uit Santpoort naar Zuid-Afrika Koningin Juliana bij opening Boekenweek De aangifte voor de Inkomstenbelasting Fa. A. EVERTS =,ETfBS PINDAKAAS Engelse parachutisten in Arnhem terug Begrafenis van Hans Brandts Buys (Van onze belastingmedewerker) Andere opbrengst van arbeid is de offi ciële naam voor wat gewoonlijk bijver diensten wordt genoemd. Ook het aangifte biljet noemt het zo, maar dat is een con cessie aan het spraalcgebruik. Vooi beelden ervan zijn de inkomsten uit privaatlessen van een leraar, uit onderverhuur van woonruimte; voorts ook het oplossen van een prijsvraag, als daarvoor inderdaad ar beid wordt verricht en het bedenken van slagzinnen. Tenslotte noemen we nog de „overtip" die werknemers in het hotel- en restaurantbedrijf krijgen. Op dit laatste komen we straks nog even terug. Naar onze mening behoeft de winnaar van de thans zo bekende en beroemde voetbalpool niet bang te zijn voor een actie van de inspecteur, zijn zoet. en onverwacht gewin te decimeren. Nu vast staat, dat hier van een loterij sprake is, kan een aanslag niet met kans op succes worden opgelegd. Reeds lang staat immers vast, dat loterij- prijzen vrij zijn. Er is nog een ander geval, waarbij de andere opbrengst van arbeid toch niet be last is. Het verkrijgen van voordeel moet n.l. beoogd zijn. Het moet min of meer voorop staan. Is dit niet beoogd, maar wel verkregen als een pure meevaller, dan kan het gebeuren, dat de opbrengst toch nog aan de greep van de fiscus ontsnapt. Naar wij menen zal het wel redelijk zijn dat hij, die op deze grond niet-belastbaarheid be pleit, aannemelijk maakt, dat hij geen op brengst heeft bedoeld. We hebben wel eens horen beweren, dat het vereiste van het beoogde voordeel zou inhouden, dat de opbrengst van bijver diensten niet negatief zou kunnen zijn. Voor lezers, die dit niet weten en als ze niet onder onze lezers zijn, zijn ze zeker onder de belastingplichtigen memoreren we nog even, dat ook heel goed negatieve opbrengsten kunnen worden aangegeven. Het bedrag daarvan wordt dan van het overige inkomen afgetrokken. Onroerend goed b.v. geeft nogal dikwijls een nega tieve netto-opbrengst. Terugkerend tot de bijverdiensten merken we dus op, dat de netto-opbrengst ervan, dus na aftrek van de kosten, zeer wel negatief kan zijn, ook al is opbrengst beoogd. Het loopt in de wereld wel eens meer anders dan men hoopt. En dan nu de „overtip". Het is bekend, dat voor diverse beroepen door de minister een regeling is gemaakt, waarbij een ge schat bedrag aan fooien als loon is aan gemerkt, zodat er loonbelasting van wordt ingehouden. Zo is het ook om bij ons voorbeeld te blijven gebeurd in het hotel- en restaurantbedrijf. Maar dit wil niet zeggen, dat hetgeen daarboven ont vangen wordt, vrij van belasting zou zijn. Het wordt onder de bijverdiensten gere kend. Wel geldt ook hier de algemene grens van 200. Het is n.l. zo, dat niet alle be lastingplichtigen van wier loon-inkomen loonbelasting wordt ingehouden, ook een aanslag in de inkomstenbelasting krijgen. Bij duizenden gebeurt dat niet. Art. 54 van het Besluit op de Inkomstenbelasting regelt wanneer dit niet gebeurt. En nu is één dei- gevallen, waarin dit niet gebeurt, wanneer het „andere inkomen", dat is het inkomen, waarover geen loonbelasting wordt inge houden,. miët meer is dan 200. Is het meer, dan komt er dug wel een aanslag in de inkomstenbelasting. Natuurlijk behoeft dit „andere inkomen" niet alleen overtip, of alleen maar bijverdiensten in het algemeen te zijn. Het kan b.v. ook zijn 150 bijver diensten en 60 spaarbankrente. Maar de 200 ander inkomen is niet het enige geval, waarin hij, van wie loonbe lasting wordt ingehouden, toch een aanslag in de inkomstenbelasting krijgt. Ook om het meest voorkomende geval te noemen, als het bruto-looninkomen dus het loon. salaris e.d. zonder aftrek van de kosten van verwerving, meer is dan 6900, wordt de betrokkene in de inkomstenbelasting aan geslagen, met het gevolg, dat dan ook de bijverdiensten beneden de 200 moeten worden aangegeven. De grens van 200 geldt dus alleen, wanneer de betrokkene niet toch reeds in de inkomstenbelasting wordt aangeslagen. Evenals bij alle inkomsten geldt ook voor bijverdiensten, dat de kosten van verwer ving afgetrokken mogen worden. Over de „5 °/o regeling" willen we thans niet nog eens schrijven, maar ze verdient in dit verband vermelding. Belangstellenden kun nen we voor verdere inlichtingen hieroyer verwijzen naar ons blad van 21 februari j.l., naar het eerste artikel van deze reeks. Het kan voorkomen, dat voor bepaalde bijver diensten we denken hier b.v. aan weten schappelijke publicaties de kosten vau verwerving vrij hoog oplopen. Er is ctan niet het geringste bezwaar tegen om in dat geval de 5 %-regeling geheel maar dan ook geheel opzij te zetten, en de werke lijk gemaakte kosten in aftrek te brengen. Vermelden we ten slotte nog eens art. 15 van het Besluit op de Inkomstenbelasting, waarmede nogal eens wat fouten gemaakt worden. We komen dan op een breder ter rein dan alleen dat van de bijverdiensten, want art. 15 bestrijkt een zeer breed veld. Alleen voor winsten geldt het beslist niet. Art. 15 geldt voor kosten van verwerving en voor inkomsten zowel uit loon, uit vast Advertentie Ruime keus in diverse merken Gen. Cronjéstraat 148 - Telefoon 53570 Ds. J. C. Maris te Santpoort zal binnen kort naar Zuid-Afrika vertrekken om als afgevaardigde van de Christelijke Gere formeerde Kerken in Nederland het eeuw feest mee te maken van de Gereformeer de Kerk, aldaar. Deze kerk, die ontstond door afscheiding van 300 lidmaten in 1858 van de Nederduits Gereformeerde Kerk, telt thans ruim 86.000 leden. Het is het voornemen van koningin Ju liana de officiële openingsavond van de vierentwintigste Boekenweek in de Stads schouwburg in Amsterdam op vrijdag 27 februari bij te wonen. Die avond zal de parodistische opera „De zwarte bruid" van C. J. Kelk en Geza Frid worden op gevoerd. goed, uit effecten en wat dan ook. Het geldt ook voor persoonlijke verplichtingen. Het is een hoeksteen voor de bepaling van het inkomen, voor zover dit niet aan de hand van een bedrijf of beroepsboekhouding ge beurt. En wat bepaalt dit artikel dan? Eenvou dig dit, dat de inkomsten niet behoeven te worden aangegeven, voordat ze ontvangen zijn en de kosten van verwerving niet mo gen worden afgetrokken, voordat ze be taald zijn. Wannéér nu een bepaald bedrag ontvan gen of, zoals het bewuste artikel zegt, genoten is, wordt wat uitvoeriger aan gegeven, dan wij het gedaan hebben, maar in de praktijk komt het heel vaak op het zelfde neer. Inkomsten zijn n.l. genoten, als ze zijn betaald en verrekend, of vorderbaar en inbaar zijn geworden, of ter beschikking van de belastingplichtige zijn gesteld of rentedragend zijn geworden. Een verdere toelichting kunnen we thans niet geven. We hebben dat bij een vorige gelegenheid al eens gedaan. Het artikel is in zijn toe passing niet al te moeilijk. Voor de kosten van verwerving geeft art. 15 een soortgelijke regeling als voor de in komsten. Zij worden als uitgegeven be schouwd zo spoedig ze zijn betaald en ver rekend of door belastingplichtige ter be schikking zijn gesteld, of rentedragend zijn geworden. Ook hier laten we het voor dit maal bij. Voor de persoonlijke verplichtingen (ren ten van schulden, lijfrentepremiën, echt scheidingsuitkeringen e.d.) geldt hetzelfde als voor de kosten van verwerving. Ook zij mogen niet worden afgetrokken voor ze betaald en verrekend of door de belasting plichtige ter beschikking zijn gesteld op rentedragend zijn geworden. Buitengewone lasten en giften komen eveneens niet in aanmerking voor ze zijn uitgegeven al berust dit niet op art. 15. Een gift, op 1 januari 1959 gedaan, komt voor de aangifte 1958 niet meer in aan merking. Ten aanzien van de buitengewone lasten merken we nog op, dat de betaalde som in zijn geheel in het jaar van uitgaaf voor aftrek in aanmerking komt. ook al wordt er een zaak voor aangeschaft, waar op afgeschreven zou kunnen worden. De aankoopprijs van een auto voor een inva lide is in zijn geheel een buitengewone last in het jaar van aankoop. Afschrijving in een later jaar is geen buitengewone last. Advertentie Hofdijkstraat 32 - Haarlem - Tel. 12181 lordensstraat 53 •- Haarlem - Tel. 12730 GASFORNUIZEN - GEYSERS Advertentie Een groep van 22 Britse parachutisten zijn voor enkele dagen naar Arnhem ge komen om daar een studie te maken van de Britse luchtlandingsoperaties die in 1944 in de omgeving van deze stad zijn uitgevoerd. In de eerste plaats wil men bestuderen hoe het tijdens deze actie pre cies is toegegaan en in de tweede plaats wil men bespreken hoe een dergelijke ope ratie met de huidige bewapening zou moe ten worden uitgevoerd. Bij de groep zijn brigade-generaal E. C. W. Myers, die des tijds commandant was van de eerste lucht landingsdivisie, en brigade-generaal J. D. Frost, die werd gewond toen hij het para chutebataljon aanvoerde, dat de brug over de Rijn in handen hield totdat de Britse troepen voor de Duitse overmacht be zweken. Na ar,e u. au in eci .éacu/iy^i. ie iiéoóz■onagearevcn zyn de opvarenden van het Nederlandse vrachtschip „Callisto", dal in de nacht van dinsdag op ivoensdag na een aanvaring bij Noordhinder is gezonken, door de Duitse kustvaarder „Julia" opgepikt. Zij werden later door de loodsboot overgenomen en naar Hoek van Holland gebracht, waar zij door vrouwen en kinderen weraen begroet. Met auto bussen werd.en allen naar Rotterdam gebracht, waar zy in de kantine van de rederij van de „Callisto", Hudig en Veder werden onthaald. Tevoren, in Hoek van Holland, had. kapitein J. van der Zwan, met verwarde haren en een gezicht waarop de doorgestane emotie nog te lezen stond, aan journalisten het relaas over de ondergang van 'zijn schip verteld. Thans zijn ook de voornaamste Parijse modehuizen met hun nieuwe creaties voor lente en zomer in de openbaarheid verschenen. Hierboven ziet men een aantal van de modellen uit de huizen Dior, Laroche, Lanvin-Castillo, Balmain en Heim. Linksboven: Dior toont „Maillot", een deux-pièces van marineblauwe stof. Typerend trekje is de matrozenkraag, gemaakt van witte organdie. Daar naast: van Pierre Balmain is „Parel van de oceaan", een collectie, waarvan deze mantel, „Trïboulet" deel uitmaakt. Het materiaal is licht blauw en witte tweed. Linksonder: Balmain maakte ook Soir a Venise", een blouse van wit zijden organdie boven een rok van blauw satijn, welke een diepe insnijding aan de linkerzijde heeft. Een groene shantung ceintuur maakt het geheel extra levendig. Daarnaast: Jacques Heims „Aviso", een mantel behorende bij een deux-pièces voor de namiddag. Het materiaal is mosterdgroene wol. Rechts boven: het huis Dior brengt „Triana", een korte avondjapon van oranje- bedrukte zijde. De gehele japon is sterk geplooid in drie banen, het bovenste deel geeft een cape-effect. Daarnaast: de avondjapon „Andalusië" met een Spaanse inslag van rode zijden organdie (Huize Dior). Rechtsonder: Lanvin- Castillo creëerde „Rolls-Royce", een korte avondjapon van wit satijnen organza, met goud geborduurd. Een bijbehorende stola van wit satijn wordt met een gouden clip vastgehouden. Daarnaast: een jurk, herinnerend aan een glas-in- lood-raam is Papagaievan Pierre Balmain. De ruitjes zijn in verschillende ruitjes op de zijden stof gedruktBij de jurk wordt een strooien hoed met brede rand gedragen. (Shows, snufjes en alles wat verder in het domein der vrouw dagelijks aan de orde komt) De nieuwe voorjaarscollectie, die IRMA SPRUIT ons te haren huize toonde, bood veel verrassende elementen en beant woordde in menig opzicht aan de verwen de smaak van de modieuze vrouw. Vóór de pauze zagen we Nederlandse en buitenlandse modellen die een duidelijk beeld gaven van de nieuwe tendens, die het komende seizoen door de mode gevolgd zal worden. De accentuering van de taille op de nor male plaats of iets hoger is een verade ming na alle gezweef in de ruimte van de laatste jaren. Bovendien is het een thema dat op veel verrassende manieren uitge werkt kan worden. De meeste toepassing vond een tussengezette vrij brede ceintuur die zowel bij japonnen als bij mantels de overgang vormde van het vrij strakke lijf je naar de even wijd uitstaande rok. Ook bood de vage tailleaanduiding vóór, .door een diepe naad of klein ceintuurtje, en de ruim vallende rug diverse variatie mogelijkheden. Mooi waren de materia len: voor mantels en pakjes veel Shetland en mohair en voor japonnen o.a. een mooie kamgaren wollen crêpe, die zich uitste kend leende voor draperieën. Na de pauze waren het de ontwerpen van Irma Spruit zelf, die ons verrasten door de originele verwerking en het vaak geraffineerd han teren van de prachtige stoffen. Zowel de mantels als de japonnen ver toonden de ovale lijn, vooral op de rug geaccentueerd door de smalle schouders, met daaronder de ruimte, die naar de zoom weer smal toeliep. De japonnen, die de visie van de ont werpster op de hedendaagse mode, het beste tot haar recht deden komen, verras ten ons door de originele taille-aanduidin gen. De ruimte van voren werd bijeenge nomen door een brede strakke, of een los se niet te strak aangetrokken ceintuur, óf op een hoogaangebracht ceintuurtje bij- eengerimpeld. De rug was daarentegen wijd en enigszins bollend; de halve mouw tjes ingezet en strak om de arm sluitend. De zijden, wollen en katoenen crêpes lie ten zich zeer soepel verwerken, de laat ste kwaliteit zelfs dubbel en driedubbel, gewaagd maar zeer geslaagd. En dit alles kwam nog meer tot zijn recht door de keuze van zachte pasteltin ten en het veel voorkomende ivoor, die de juiste verfijning aan deze collectie gaven. Bonte, bedrukte, geruite en bloemrij ke stoffen liggen in de etalages gedra peerd om ons met hun kleurige dessins de zomer in te lokken. Want al is het dan nog geen lente, het neemt toch altijd en kele weken tijd, om zo'n stofje tot een luchtig zomerjurkje tc verwerken. Dat meende Nouveauté ook en daarom had deze modezaak de kans waargeno men de Parijse mannequins, die de be kende Boussac collectie momenteel in ons land tonen, in Haarlem uit te nodigen. Met de mooie katoenen stoffen, door be kende Parijse couturiers tot artistieke, sportieve of originele modellen te laten verwerken, had men de veredelde katoeri en badstof nog meer begerenswaard doeri schijnen. De grote stoffenkoning Boussac oogst steeds meer bewondering door de verba zingwekkende fantasie, waarmee hij ieder jaar weer nieuwe dessins voor het ver wende publiek weet te creëren. Zo zagen we als nieuwe motieven voor het komen de seizoen drukken van rijke damast en wandtapijten, vlechtwerkmotieven, brode rie-effecten, combinaties van ruiten met bloemen, gestyleerde bladen op een effen fond en strepen met schaduweffect. Ook structuurweefsels bedrukt met bladen en vruchten en motieven van Japans lakwerk waren nouveauté's. En natuurlijk ontbra ken de prachtige streepdessins waar Boussac zo beroemd om is, ook niet aan de collectie. Naast de vernieuwing in des sins zien we ook ieder jaar weer nieuwe kleuren het mode-beeld bepalen. Onbeperkt zijn deze kleum- mceringen, die men met allerlei mooie benamingen tracht te omschrijven. Zo zagen we het geel van Van Gogh, het blauw van Matis se, het zwart van Dufy en het rood van Bassano, verder een tint grijs uranium geheten, gladiool, reseda en paprika. Een variatie in kleur, waarbij ieder wel die tint zal weten te vinden, die haar het meeste flatteert. Katy Honderden uit de kringen van de Neder landse muzieK hebben woensdag de over leden toonkunstenaar Hans Brandts Buys naar zijn laatste rustplaats op de Alge mene begraafplaats van Hilversum ver gezeld. In de concertzaal van het Goois Muziek- lyceum, waarvan de overledene vijf jaar directeur is geweest, spraken burgemees ter J. J. G. Boot van Hilversum, de heer J. Jaarsma, voorzitter van het bestuur van het lyceum, de heer Rom Kalma uit naam van de docenten, de heer J. N. Schilpzand als voorzitter van het toon kunstkoor Hilversum, de heer J. Leven- son namens het toonkunstkoor Arnhem en de heer W. van den Hengel uit naam van de Utrechtse en Leidse studentenkoren. Al len herinnerden aan de grote kwaliteiten van de overledene, wiens leven gewijd was aan het onderricht in de muziekbe oefening. Studenten van de Utrechtse en Leidse studentenkoren fungeerden als slippendragers. Prof. E. Reeser, hoogleraar in de mu ziekwetenschap aan de Rijksuniversiteit van Utrecht, sprak aan het graf een kort afscheidswoord. Onder de vele belangstel lenden bevonden zich, behalve de fami lie. vooraanstaande dirigenten, musici, solisten, vertegenwoordigers van vereni gingen en instellingen op muziekgebied en talloze vrienden. Er werd tijdens de herdenkingsbijeen komst in de Concertzaal bekend gemaakt, dat er ter nagedachtenis van de overle dene een Hans Brandts Buysfonds is op gericht, voor de bekostiging van de stu die van minvermogende muziekstudenten. Voor dit fonds werden de eerste duizend gulden geschonken. Lezing over Messiaen. Op vrijdag 27 februari zal de heer J. F. Obermayr in de grote zaal van de muziekschool van Toon kunst in Haarlem een lezing houden over de componist O. Messiaen, aanvang 20 uur.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 11