r J Kometa f 18.50 Neon ECOFFEE NE Voorjaar in Haarlem met beurs voor de vrouw ingeluid „REINO" Nederlands Ballet geeft drie premières in Amsterdam Bloemendaal aan de vooravond van bevolkingsonderzoek WEBERBRHLEH I^rouueI) Matte voorstelling DONDERDAG 26 FEBRUARI 19 5 9 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 11 Brand door schuld in school niet bewezen geacht Reis door Israel REINIGT REIN Aan de Glip komt ook een christelijke kleuterschool Kleinkunst ten bate van de dieren Hersenschudding na val uit boom Politie verwijdert fietsen op Kennemerplein ...slaap diep en gezond, drink Jongen gewond bij val Heemstede heeft 500 woningzoekenden de meest gewilde jonge jenever Minister Van Aartsen opende de RAI Maatregel tegen bromfiets- lawaai in overweging Iiaarlemse rechtbank Heemstedenaar verkocht gehuurde auto's Eis van officier: twee jaar „Met deze beurs voor de vrouw is in Haarlem het voorjaar ingeluid." Dit ver klaarde de presidente van de afdeling Haarlem en omstreken van de Neder landse Vereniging voor Huisvrouwen, mevrouw A. Hamaker-Willink, bij de opening van de zeventiende voorjaars- beurs voor de vrouw in het Haarlemse Krelagehuis. Tot en met zes maart zijn de bollenkwekers en -exporteurs uit het beursgebouw verbannen om plaats l. maken voor verkopers van allerlei nut tige artikelen, alsmede voor kijk- en kooplustige dames. Men vindt hier niet alleen de reeds ingeburgerde produkten, die het leven van de huisvrouw en de haar somtijds assisterende echtgenoot kunnen veraangenamen, maar ook de allernieuwste snufjes op huishoudelijk gebied. Mevrouw Hamaker-Willink heeft een dankwoord gesproken tot allen die aan de ze jaarlijks terugkerende beurs hebben meegewerkt. Zij gaf een historisch over zicht waaruit bleek, dat men ook in vroe ger tijden op tentoonstellingen zijn waren onder de aandacht van het publiek bracht. De eerste jaarmarkt in Haarlem werd zelfs meer dan zeshonderd jaar geleden gehouden, namelijk in 1355. Wegens de goede diensten van de stad Haarlem tij dens de Hoekse en Kabeljauwse twisten, kreeg de stad van hertog Willem van Beieren in dat jaar het recht van een jaar markt, die acht dagen duurde. Op de Gro- Advertentie Nieuwste damesbril in verschillende modetinten GROTE HOUTSTRAAT 166 bij de Houlbrug VOOR ALLE FONDSEN Haarlemse rechtbank De Haarlemse rechtbank heeft een vijf tigjarige glazenwasser uit Haarlem, die zich te verantwoorden heeft gehad wegens brand door schuld vrijgesproken, omdat zij het tenlastegelegde niet bewezen achtte. De glazenwasser had op zaterdagmiddag 1 november in de openbare lagere Chris- tiaan Huygensschool, een houten gebouw in Haarlem-Zuidwest een pan met was op een gascomfoor geplaatst. Een steekvlam ontstond die het gebouw in lichter laaie zette. De schade bedroeg 100.000. De eis luidde een boete van vijftig gulden sub sidiair dertig dagen hechtenis. Verduistering Een vijftigjarige hulp in de huishouding te Velsen, die zich te verantwoorden heeft gehad wegens diefstal van een scheer- apparaat, enkele kandelaars en een bedrag van vierhonderd gulden, is van rechtsver volging ontslagen en zal in een inrichting worden geplaatst ter verpleging. Diefstal Een eenendertigjarige oliestookmonteur, die ervan verdacht werd een plaid te heb ben gestolen terwijl hij voorts de bedoe ling gehad zou hebben in te breken in een kledingmagazijn aan de Koningstraat te Haarlem, werd veroordeeld tot een gevan genisstraf van vijf maanden, waarvan twee maanden voorwaardelijk. Wegens diefstal van een fiets, die op de Nieuwe Gracht te Haarlem stond, werd een achtendertigjarige kantoorbediende een straf van vijf maanden opgelegd, waarvan twee maanden voorwaardelijk. Tenslotte veroordeelde de rechtbank een vijfendertigjarige timmerman uit Sloot- dorp wegens oplichting van enkele winke liersters uit Zaandam voor een paar stuk jes zeep. flesjes parfum en pakjes sigaret ten tot een gevangenisstraf van drie maan den met aftrek van voorarrest. De burgemeester van Haarlem, mr. O. P. F. M. Cremers, heeft de Voorjaars- beurs voor de vrouw geopend. Op zijn rondgang over de tentoonstelling be zocht hij het vogelcvcus van de heer K. van Houten. te Markt stonden toen al allerlei kraam pjes opgesteld, waar nijvere kooplieden hun waren aan burgers en vreemdelingen aan boden. Ook toen voer de gemeente bij zo'n markt wel, omdat uiteraard tol werd ge heven. „Moge het beeld van de jaarmarkt in de loop der eeuwen zijn gewijzigd, het we zen is bijkans geheel hetzelfde gebleven", aldus mevrouw Hamaker die daarna haar plaats achter het spreekgestoelte afstond aan de secretaris van de Kamer van Koophandel, mr. A. G. de Blécourt, die de economische betekenis van deze beurs schetste en constateerde dat de beurs van groot belang is, zowel voor de ongeveer negenduizend middenstanders als de ruim honderdduizend huisvrouwen in het werk gebied van de Kamer. Ook mr. De Blé court dook in de geschiedenis en vertelde dat in 1825 op suggestie van Koning Wil lem I een grote nijverheidsbeurs werd ge houden. Het grootste deel van de techni sche nieuwigheden kwam toen echter uit de zuidelijke Nederlanden. De burgemeester van Haarlem, mr. O. P. F. M. Cremers, verrichtte volgens de traditie de opening. Hij zou dit doen door een ferme gongslag, maar bij afwezig heid van de gong klapte hij maar in zijn handen. In een geestige toespraak zei hij enigszins geschrokken te zijn van de door mr. De Blécourt geconstateerde machti ge invloed van de vrouw. Hierbij stelde hij als voorbeeld de Haarlemse wethou der mr. E. A. J. Scheltema-Conradi en mi nister Marga Klompé. De burgemeester wees terloops op de verschillende politie ke kleur van deze dames, omdat hij geen politieke propaganda wilde bedrijven. „Het is verkeerd als burgemeesters po litieke propaganda maken". Tenslotte voorzag de burgemeester wel, hij hoopte het tenminste, dat de beurs ook voldoen de mannen zal aantrekken. De genodigden maakten een rondgang langs de vele stands met wasmachines, verplaatsbare douches, naai- en breima chines, radio's, sinaasappelpersen en al lerlei huishoudelijke artikelen. In andere stands wordt propaganda gemaakt voor Franse parfums, Nederlandse wijn uit Tiel, geurende soepen en aromatische kof fie. Van de vele stands mogen speciaal die met een sociale doelstelling worden genoemd. Het Reumafonds vertoont films. Het Rode Kruis is ook present. Voor het Nederlands Sanatorium in Da- vos worden loten verkocht. De Haarlem se werkinrichting demonstreert het we ven van een tapijt. Ook enkele voorlichten de instanties, zoals het Voorlichtingsbu reau voor de voeding, zijn aanwezig om nuttige adviezen te geven. Op een onder leiding van mr. E. J. W. Top gehouden vergadering van de afde ling Bloemendaal van de Koninklijke maatschappij voor Tuinbouw en Plant kunde, heeft dr. J. Wasscher, rijkstuin- bouwconsulent te Aalsmeer, gesproken over „Land, volk en bloemen van Israel". De spreker heeft met dr. A. J. Verhage, voorzitter van het bedrijfschap voor sier- teeltprodukten, een reis naar Israel ge maakt en gelegenheid gehad een indruk te krijgen van de geschiedenis van het land en de ontwikkeling in de afgelopen jaren. Spi-eker deed in het bijzonder me dedelingen over de cultures, waarvoor de bezoekers ook grote belangstelling toon den. Het gesprokene werd met gekleur de foto's toegelicht. Advertentie SCHOONMAAKBEDRIJF GLAZENWASSERIJ Telefoon 16254 Het bestuur van de Vereniging bijzon dere protestantse kleuterschool in Heem stede heeft de gemeenteraad een brief ge zonden, waarin het betreurt, dat geen overleg met dit bestuur is gepleegd, alvo rens tot de stichting van een openbare kleu terschool werd overgegaan. Tevens heeft het bestuur meegedeeld, dat het mogelijk binnenkort een aanvrage om medewer king voor de stichting van een christelijke kleuterschool zal indienen. Verzocht wordt thans reeds voor deze school grond te reserveren. Intussen hebben zes bewoners van De Glip de gemeenteraad meegedeeld dat zij wensen terug te komen op de door hen ge dane ondertekening van de aanvrage voor een openbare kleuterschool in deze buurt schap. Zij verzoeken de raad te willen overwegen allereerst mee te werken aan de voorgenomen oprichting van een chris telijke kleuterschool. Advertentie Koninginneweg 6 - Tel. 14024 De stichting Kennemer Dierentehuis heeft woensdagavond in het Minervathea- ter een kleinkunstavond ten bate van het bouwfonds van het door haar begeerde, moderne streektehuis annex pension voor dieren. Medewerking verleenden de caba retier Jelle de Vries, de Rotterdamse dan seres Liesbeth van Buul en de actrice Ve ra Bondam. Op enkele kleine regiefouten na was het een allergezelligste avond. Dubbel jammer daarom voor de men sen èn de dieren dat de zaal maar zeer matig bezet was. Jelle de Vries opende het programma met een serie liedjes en gezongen grap jes, waarvan soms een verrassende pointe te waarderen viel. Bijzonder in de smaak viel het verpoli tiekte Peerd van Ome Loeks „Had 't maar te eten 'geevn, was 't wel V.V.D. gebleevnOok de „Drie kleine jaeger tjes", de ballade van „De Griet" en de kolderieke vertaling van „Nature Boy" met zijn ondeugende inslag deden het uit stekend. Wij vonden Jelle de Vries in dit gezellige onderonsje vlotter en losser dan in de meeste van zijn televisieprogram ma's: blijkbaar ligt het contact met het publiek ook hém beter dan de stille stu dio met het loerende cameraoog. Liesbeth van Buul was minder geluk kig met haar pantomimische dansen in goeddeels verouderde stijl, maar zij was dan ook in niet geringe mate gehandicapt door haar nieuwe, nog oningespeelde be geleider, de overigens uitstekende pianist Joop Nuyten. Vera Bondam droeg met verve en hu mor fragmenten voor uit twee comedies van E. Tincelle, waarvan vooral het eer ste uit „Sybil Monerieff's waagstuk" een kostelijk staaltje van rijk-genuanceerde typeringskunst was. Ondanks een paar evidente technische tekortkomingen als hoedanig vooral de lange verkleedpauzes tussen de dansnummers en de fantasielo ze belichting te noemen zijn was het een gezellige kleinkunstavond. H. Croesen Woensdagmorgen om vijf voor negen is een achtjarige jongen uit de Van der Duynstraat in Haarlem op de Botermarkt uit een boom gevallen, doordat er een tak afbrak. Hij viel met het hoofd op straat en werd met een lichte hersenschudding in het Grote Gasthuis opgenomen. Woensdagmiddag om twaalf uur heeft de Haarlemse politie tientallen fietsen ver wijderd van het trottoir op de hoek van het Kennemerplein en de Kruisweg in Haar lem. Er stonden zoveel fietsen, zowel tegen een woning, als tegen bomen en een lan taarnpaal, dat de voetgangers nog slechts een halve meter ruimte hadden om te pas seren. Weliswaar stonden de rijwielen op slot doch de politie zal de eigenaars bekeu ren wegens het „laten staan van een voer tuig op zodanige wijze, dat het verkeer meer dan nodig wordt belemmerd". Advertentie Voor gezondheid en ge noegen is alléén het beste goed genoeg. Koffie Hag, de enigecoffeïnevrijekoffie met een 50-jarige wereld reputatie zal elke Fijnproe ver bekoren. KOFFIE HAG coffeïnevrij spaart hart en zenuwen Importeur: HAG Verkoopkantoor Haarlem - Postbus 619 Het Nederlands Ballet geeft op 6, 7, 8 en 9 maart voorstellingen in het Theater Carré te Amsterdam met bijzondere me dewerking van de soliste Joan Cadzow en van het Utrechts Stedelijk Orkest onder directie van Anton Kersjes voor de bege leiding. Op de eerste avond worden drie premières gegeven. Om te beginnen van het resultaat van een drievoudige op dracht van de gemeente Amsterdam aan de choreografe Hanny Bouman, aan de componist Wolfgang Wijdeveld en de schil der Pierre van Soest, dat onder de titel „Spel" door de jongste krachten van het gezelschap vertoond wordt. De hoofdrol len worden vertolkt door Ronald Snijders met Sonja van Beers en Maria Bovet. Alleen voor danseressen stelde Rudi van Dantzig zijn vierde ballet, op het fluitcon cert van C. W. von Gluck, dat „Klein Avondspel" getiteld is. Op vooraanstaan de plaatsen treden hierin Astrid Liefting, Milly Gramberg en Gaby Abbink op. De derde première is die van „De wonder baarlijke mandarijn" op muziek van Béla Bartók in een zetting van Ernö Vashegyi en Vera Pasztor, waarvoor de te Haar lem wonende jonge beeldende kunstenaar Roger Chailloux de decors maakt. De ti telrol word' bij de première door Aart Ver stegen bij de herhaling op 9 maart door Jaap Flier vervuld. De rol van „het meis je" is aan Willy de la Bye toevertrouwd. Met de vertoning van de „De wonder baarlijke mandarijn" gaat een langge koesterde wens van de directrice Sonia Gaskell in vervulling, die tijdens haar ver blijf in Parijs de genoemde voormalige eerste solisten van de Staatsopera te Boe dapest heeft verzocht dit werk in te stu deren. Ernö Vashegyi en zijn echtgenote Vera Pasztor hebben na de opstand Hon garije verlaten en sindsdien als gastsolis- ten in Amerika en vele Europese landen gewerkt. In een brief aan de directie van het Nederlands Ballet hebben zij hun waardering uitgesproken voor de „onvoor stelbare prestatie" van het talentrijke en semble, dat bijzonder moeilijke werk bin nen de vastgestelde tijd. namelijk in vijf dagen, machtig te worden. Op 6 maart zal Joan Cadzow met Jaap Flier het duet „De zwarte zwaan" dan sen. Zij treedt op 7 maart op in de „Pas de Quatre" en „Divertissement" en op 8 maart in de tweede akte van „Het Zwa- nenmeer". De programma's zijn verder samengesteld uit bekende werken van het repertoire. Op 9 maart wordt „Sonate" van Sonia Gaskell op muziek van Jan Mul voor het eerst door Sonja van Beers en Peter Appel gedanst. Op die avond wordt ook „Klein Avondspel" herhaald. „Spel" van Hanny Bouman komt op 8 maart nog maals voor het voetlicht. Tijdens een persconferentie deelde de heer Jan Huckriede, waarnemer van de zakelijke leiding, mede dat het in het vol gend seizoen bijzonder moeilijk zal zijn méér voorstellingen te geven met orkest begeleiding dan de dertig, waarvoor het Kunstmaandorkest zich beschikbaar heeft gesteld. Dit orkest moet ook tien begelei dingen voor de nieuwe Amsterdamse bal letcombinatie verzorgen. Het gevolg van deze extra belasting is echter, dat het Kunstmaandorkest dan aan geen enkele kooruitvoering in de hoofdstad kan mee werken. Alleen reeds deze omstandigheid maakt de noodzakelijkheid duidelijk, dat het rijk een aanvullende subsidie op de bijdrage van de gemeente Amsterdam geeft, opdat men de leden van het orkest een volledige betrekking kan aanbieden. Bij de thans geldende financiële mogelijk heden is bij vijfenzestig keer optreden de uiterste grens bereikt. Er worden nog besprekingen gevoerd met het Utrechts, het Gelders en het Gro nings Orkest, onder meer omdat men ook voor jeugd voorstelingen zo goed mogelijk voor den dag wil komen. In Enschede heeft men de ervaring opgedaan, dat men bij voorstellingen met orkest kan reke nen op honderden bezoekers uit het Duit se grensgebied en voor steden in Limburg geldt hetzelfde. In Haarlem wacht het pu bliek blijkbaar ook liever men heeft het gisteren nog kunnen constateren aan de zwakke opkomst op volwaardige voor stellingen in Amsterdam. Wat de recente moeilijkheden betreft werd bevestigd wat wij reeds publiceer den, namelijk dat in het ballet grote ont steltenis heerst over het „ondoordacht" genoemde optreden van de commissie van dansets, die zonder overleg op grond van een volmacht van een half jaar geleden mevrouw Gaskell heeft verwelkomd met een lijst van zes eisen, waarvan er reeds vier door het bestuur inmiddels waren in gewilligd. Het bestuur zal zich zaterdag beraden over de te nemen maatregelen, waarbij gehoopt mag worden dat deze zul len gaan in de richting van een scherper stellen van de voor discipline noodzakelij ke gezagsverhoudingen en op een duide lijke scheiding van zakelijke en artistie ke verantwoordelijkheden. Woensdagavond heeft het Nederlands Ballet een nogal matte voorstelling in de Haarlemse Schouwburg gegeven van een weinig gelukkig samengesteld program ma. Begonnen werd met „La Somnam bule" van Balanchine op door Vittorio Rieti gearrangeerde muziek uit twee ope ra's van Bellini, waarin Milly Gramberg (in afwijking van de gedrukte medede ling aan het publiek) de rol van „de ko kette" vervulde. Haar vertolking toonde dansvaardigheid en begrip maar miste kracht door te weinig spanning. Behalve die voor „de negertjes" is de nieuwe kos tumering door Ger Frenzen zeer ge slaagd. Naar mij dunkt betekenen de ver wisselingen van danseressen uit de pasto rale en het acrobatennummcr geen ver betering, integendeel. In „Muziek tegen twee dansers" van Conrad van de Weetering en later in het duet „De blauwe vogel" bevestigde Leonie Kramer de indruk van veelbelovendheid. Haar optreden heeft aan zuiverheid ge wonnen. In het „Divertissement" frag menten uit „De schone slaapster" van Pe- tipa en Ivanov op muziek van Tsjaikofsky, ingestudeerd door John Taras werkte de in Australië geboren Franse ballerina Joan Cadzow als gastsoliste mee. Het is jammer, dat zij een romantische geaffec teerdheid ook uitstrekt in het gebruik van haar overigens buitengewone techniek. Het programmagedeelte na de pauze was met een reprise van „Nachteiland" van Rudi van Dantzig begonnen. David Koning Omstreeks kwart voor drie woensdag middag is een zeventienjarige Haarlemse jongen in de Duinoordstraat in Haarlem- Noord bij het Stuyvesantplein uit een be stelauto gevallen en gewond. De jongen hield in de dichte wagen een haard in ba lans en viel in de bocht tegen de deur. De ze sprong open en de jongen viel op straat. Met een hoofdwond en een hersenschud ding werd hij naar het St. Joannes de Deo- ziekenhuis vervoerd. In Heemstede stonden aan het begin van dit jaar 501 woningzoekenden ingeschre ven, aldus blijkt uit het verslag over het vierde kwartaal van de gemeente Heem stede. Aan het begin van het kwartaal wa ren er 463 woningzoekenden. Er werden 180 aanvragen om een woning inge diend. Honderddertig huisvestingsvergun ningen werden verstrekt. Het aantal ver leende bouwvergunningen bedroeg 47. Tweeënveertig particuliere woningen kwa men gereed. Advertentie De minister van Verkeer en Waterstaat, mr. J. van Aartsen heeft hedenmorgen de 41ste RAI-tentoonstelling van fietsen, bromfietsen, scooters, motorrijwielen ge opend, na te zijn ingeleid door de heer J. Verheul, lid van het dagelijks bestuur van de RAI. De heer Verheul zei onder meer, dat er ten aanzien van de markt voor tweewielers alle reden bestaat voor optimisme, ondanks de teruggang van de omzet van motorrijwielen en scooters, die hij wilde toeschrijven aan het fiscale kli maat. „Sinds februari 1958 vallen de mo torfiets en de scooter onder het hoogste tarief van de omzetbelasting. Neemt m.en daarbij de invoerrechten in aanmerking, dan betekent dit dat de invoerwaarde met niet minder dan 55 percent wordt ver hoogd. Onze industrie is in staat uit de bromfiets een licht motorrijwiel te ont wikkelen, maar een dergelijk produkt valt dan niet meer onder het 5 percent maar het 20 percent-tarief van de omzetbelas ting, waardoor de prijs voor de gebruiker met enkele honderden guldens zou stijgen en het produkt zijn aantrekkelijkheid voor velen zou verliezen". Ten aanzien van de bromfiets zei de heer Verheul, dat de fabrikanten en im porteurs nog maar één wens hebben, na melijk dat zij in de komende jaren niet voor nieuwe ingrijpende maatregelen worden gesteld. Minister Van Aartsen zei hierna, dat de teruggang van de omzet in motorfietsen zijns inziens niet alleen toegeschreven moet worden aan het fiscale klimaat, maar zeker ook aan het klimaat van Nedexdand. In toenemende mate openbaart zich bij het wegverkeer de behoefte aan beschutting tegen regen, wind en koude. De minister deelde mede. dat de op heffing van het bestaande verbod, achter een motorrijwiel een aanhangwagentje mee te voeren, de aandacht van de com missie Veiligheid Wegverkeer heeft. Over de bromfiets zei de minister: „Ik zou niet durven beweren, dat de bromfiets de puberteitsmoeilijkheden al te boven is. In ieder geval is zij in verschillende ver schijningsvormen nog rijkelijk luidruchtig en daarom bii velen weinig geliefd. Wette lijke maatregelen zijn in overweging ten einde het veroorzaken van overmatige ge luidshinder tegen te gaan. Ik zou de brom fiets onrecht doen wanneer ik de schuld van de geluidshinder alleen bij haar zocht. Naar mijn overtuiging zouden de klachten hierover aanmerkelijk minder zijn indien niet een bepaalde categorie beriiders met een onbegrijpelijke hardnekkigheid be- Twee jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest heeft de officier bij de Haarlemse rechtbank, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, vanmorgen geëist te gen een 24-jarige koopman uit Heemste de, die zich in november van het vorig jaar zou hebben schuldig gemaakt aan verduistering van ongeveer twintig auto's welke hij in Amsterdam en Zandvoort huurde en aan een handelaar in Oude-We- tering van de hand deed. Totaal zou hij met deze „handel" 54.000 hebben ont vangen. Volgens de verklaring van de verdachte ging alles heel gemakkelijk in zijn werk. Hij huurde ergens een wagen en betaal de daarvoor een waarboi-gsom van vijf a zeshonderd gulden. Daarna bracht hij de auto naar een handelaar in Oude-Wetering die ook al niet verder informeerde. „Het was een gemakkelijk adres. Hij zei me wel eens dat het leek of ik ze uit de grond haalde, maar dat was ook al les", merkte de verdachte droogjes op. Met het geld dat hij aldus „verdiende" maakte hij in Duitsland met een vriendin goede sier. De officier van Justitie zei in zijn requi sitoir dat hij een dergelijke knoeierij op grote schaal met gehuurde auto's nog niet had meegemaakt. Hij wees er op dat de verdachte nog een straf van anderhalf jaar wegens oplichting, hem opgelegd door het Hof in Amsterdam, moet ondergaan. „De ze verdachte heeft wekenlang het „goe de mannetje" uitgehangen, hij heeft al drie veroordelingen op zijn strafblad staan. Een strenge straf is hier op zijn plaats", aldus mr. Van der Valk Bouman. Verdachte's raadsman, mr. B. W. F. Stomps bepleitte clementie. De uitspraak volgt op donderdag 12 maart 's morgens om half tien. ijverde zoveel mogelijk lawaai te produ ceren". Nadat hij enkele woorden had gewijd aan de tentoonstelling van kampeerbe- nodigdheden eindigde de minister met een opwekking aan de bezoekers, een kijkje te nemen in het Puzzelbos. „Niemand mene, dat hij ten aanzien van de regels van het verkeersspel niets meer te leren heeft", aldus de bewindsman, die daarna de ten toonstelling voor geopend verklaarde. Het begint op maandag 9 maart des middags om twee uur in de Prins Hendriklaan in Overveen. Het onderzoek wijkt af van dat in 1955, omdat het thans in een speciaal daarvoor ingerichte auto geschiedt. Het doorlichten heeft plaats 's middags van twee tot vijf uur en 's avonds van zeven tot half negen. De wagen zal veertien ver schillende standplaatsen innemen in de wijken Bloemendaal, Overveen, Aerdenhout en Vogelenzang. Bij het bepalen van deze standplaatsen is men uitgegaan van de kiesdistricten met plaatselijk enkele wijzigingen en splitsingen. Het onderzoek strekt zich uit tot alle inwoners, uitgezonderd zij, die na 1944 zijn geboren. Naar schatting zullen ruim veertienduizend mensen worden doorgelicht. Naar aanleiding hiervan schrijft dr. J. Stoffelsma, direc teur van het Consul tatiebureau voor tu berculosebestrijding in Haarlem ons het volgende: Iedere dagbladlezer, die zich niet alleen voor de ups en downs van de buitenlandse politiek interesseert zal het zijn opgeval len, dat er de laatste jaren veel geschre ven wordt over het afnemen der tuber culose. Lege sanato riumbedden getuigen ervan Sterftecijfers van thans, vergeleken met die van een hal ve eeuw terug, spre ken duidelijke taal. De sociale voox-zie- ningen, de moderne röntgenapparatuur en behandelingswijzen, het tuberculosevrij maken van de rund veestapel, de ver- plichte tweejaarlijkse keuring van het on derwijzend personeel werken er aan mee de tuberkelbacil uit zijn schuilhoeken te halen en te verdelgen. Een belangx-ijke omstandigheid mag men niet uit het oog verliezen. Een groot deel van de huidige bevolking is, dank zij de kleinere besmet tingskans, nooit met tuberkelbacillen be smet. Dit heeft behal ve zijn goede, ook zijn minder goede zijde. Een lichte infectie brengt een zekere weer stand teweeg, zonder het individu ziek te maken. En de generatie van thans mist deze weerstand en zal in de nabijheid van een infectiebron groter gevaar lopen ziek te worden. Het wachtwoord van de tuberculosebe- stx-ijding blijft opsporing. Deze is meer en meer geïntensiveerd dank zij de voort- schi-ijdende ontwikkeling van de moderne röntgenapparatuur. Het röntgenonderzoek der borstorganen heeft namelijk geleerd, dat er longtuberculose kan zijn zonder dat de persoon zich ziek voelt. Dat er reeds grove afwijkingen kunnen zijn, wanneer de patiënt ziekteverschijnselen vertoont. Daarom streeft men er naar de ziekte in een zo vroeg mogelijk stadium op te spo ren. Sinds 1949 is het bevolkingsonder zoek in vrijwel alle delen van ons land ter hand genomen. Het interieur van de wagen, waarin het röntgenologisch onderzoek van de borstorganen op tuberculose geschiedt, is helder en overzichtelijk. Het röntgenonderzoek, waarbij een kleinbeeldfoto van het doorlichtingsbeeld wordt gemaakt, geschiedt aan de lopende band. De foto's worden op het Consulta tiebureau in Haarlem bestudeerd. Als men zonder nader onderzoek geen conclusies kan trekken, verzoekt men de betrokken persoon nog eens te komen. Oproep voor nader onderzoek behoeft niet te betekenen dat men ziek is. De tuberculose kan als infectieziekte iedereen aantasten. Men moet geen struis vogelpolitiek spelen door weg te blijven van het onderzoek uit angst voor mogelij ke consequenties.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 13