Bondskanselier Adenauer woensdag naar Parijs Sjoukje Dijkstra naar de derde plaats in Colorado Springs D.K-W. en Auto Union 1000 Haarlemse leiders HVS en MHBS naderen kampioenschap Weer spanning om Zuid-Tirol Caroll Heiss kan de titel haast niet meer ontgaan Derde ontmoeting met De Gaulle aan Macmillans bezoek aan Moskou gewijd STURKA COLBERTS HDP5 13 Off. dealer: A.R.M. Amateurkampioenschap in vier zones Pakistan won de eerste testmatch tegen West-Indië Maris en Van Eysden wonnen in Antibes De kampioenschappen van Noordholland Finale eerste klasse libre in Haarlem begonnen Jan Pesman in Holwierde feestelijk ingehaald In Hilversum komt een nieuwe wielerbaan Van Breenen en Coone in De Ronde van Italië Onrnstig. gejaagd? Rik van Looy behield de leiding in Ronde van Sardinië Hoofdprijs KNVB-toto voor zeven winnaars Twee leden van LFC voor een jaar geschorst Jeugdelftal versloeg de militaire ploeg met 1-0 Oostenrijk zou beroep op Haagse Hof overwegen Terechtstellingen op Cuba DONDERDAG 26 FEBRUARI 1959 Na de verplichte wedstrjjdflguren bq de dames van de wedstrijden om de we reldkampioenschappen kunstrijden, die in Colorado Springs zijn voortgezet, bezet de Amerikaanse Carol Heiss de eerste plaats in het klassement. Hel Oostenrijkse meis je Hanna Walter is tweede, onze landgeno te Sjoukje Dijkstra derde, en de Ameri kaanse Barbara Roles vierde. Onze landgenote Joan Haanappel, die tij dens de eerste drie verplichte figuren kou had gevat en met koorts in bed was ge stopt, heeft ondanks de aanhoudende ver hoging toch aan de wedstrijden deelgeno men. Zij bezet achter Barbara Roles de vijfde plaats met 633.6 punten. De West- duitse Ina Bauer is zesde met 633,3 pun ten. De rijdsters hebben overigens veel last van het. hoogteverschil gehad. Carol Heiss heeft zelfs het rijden even moeten onderbreken wegens een hevige bloed neus. De grote voorsprong die de titelhoud- ster thans heeft is nagenoeg niet meer in te lopen. Zij was op vijf van de zes figuren superieur. Verrassend was, dat Barbara Roles haar bij een der figuren overvleugel de. Toch heeft zij haar derde plaats achter de Oostenrijkse Hanna Walter niet kunnen handhaven. Sjoukje Dijkstra streefde haar in het klassement voorbij. Het klassement na de verplichte figu ren ziet, er als volgt uit: 1. Carol Heiss (V.S.) 771,9 pnt., 2. Hanna 'Walter (Oosten rijk) 698.4 pnt., 3. Sjoukje Dijkstra (Ncd.) 667,2 pnt.; 4. Barbara Roles (V.S.) 680.1 punten. Het Nederlandse meisje Sjoukje Dijkstra is ondanks een slechter puntentotaal Barbara Roles in het klasse ment gepasseerd. Een meerderheid van jury-leden had haar nl. een beter plaats- cijfer, welke de doorslag geeft, toegekend. Het klassement na de verplichte figuren van de dames luidde: 1. Carol Heiss (V.S.) plaats 7 771.9 punten: 2. Hanna Walter (Oost.) 18 - 698.4, 3. Sjoukje Dijkstra (Ned) 23 667.2, 4. Barbara Roles (V.S.) 28.5 - 680.1, 5. Joan Haanappel (Ned.) 47 - 633,6, 6. Ina Bauer (Did.) 43 - 633.6. 7 Nancy Heiss (V.S.) 52 - 621,9. 8. Regina Heitzer (Oost.) 62.5 608.7, 9. Lynn Finnegen (V.S.) 48 628,9, 10. Anna Galmarini (It.) 70 - 592,3. De meerderheid van de jury kende Joan Haanappel de vijfde plaats toe, zodat zij hoger werd geklasseerd dan de roodharige Duitse Tna Bauer, die met 43 een beter plaatscijfer heeft dan het Haagse meisje. In Colorado Springs is men er van over tuigd, dat vooral Joan Haanappel haar positie nog aanmerkelijk zal kunnen ver beteren met haar vrije rijden. Advertentie De prestaties van zijn onverwoestbare motor zijn overbekend. Vraagt D.K.W.-berijders naar hun ervaring. Prijzen vanaf 6995. HOUTPLEIN 21 HAARLEM Op de algemene vergadering van de European Golf Association, die vorig jaar oktober in St. Andrews gehouden werd, kreeg de technische commissie van de EGA de opdracht een plan uit te werken voor het houden van een Europees ama teur-teamkampioenschap. Deze commissie heeft nu haar plannen bekendgemaakt, waarin voorgesteld wordt een dergelijk kampioenschap te ver spelen, gedeeltelijk in stroke-play en ge deeltelijk in match-play. De Europese federaties zullen worden verdeeld in vier zones: zuidelijke zone: (Spanje, Portugal, Italië, Zwitserland en Frankrijk); centrale zone: (België, Neder land, Luxemburg, Duitsland, en Oosten rijk); noordelijke zone (Zweden, Dene marken, Noorwegen, en Finland); Britse zone (Engeland. Schotland en Ierland). Inmiddels hebben Frankrijk, Duitsland België, Spanje, Portugal en Italië reeds toegezegd aan dit kampioenschap voor 1959 deel te nemen. De overige federaties is verzocht voor vijftien maart definitief te willen berichten of zij eveneens in schrijven. Het toernooi wordt van 21 tot en met 28 juni in Barcelona (Spanje) gehouden. Opmerkelijk hierbij is dat de technische commissie reeds nu met definitieve voor stellen t.a.v. dit karppioenschap komt. De normale procedure is namelijk dat de t.c. verslag uitbrengt aan de federatie en dat daarover in de eerstvolgende vergadering (1 oktober 1959) beslist zou worden. Cricket De eerste testmatch tussen Pakistan en het cricketteam van West-Indië is in Ka rachi in een overwinning voor Pakistan geëindigd. De Pakistani wonnen met 10 wickets. De eindscores waren: West-Indië: 146 en 245, Pakistan 304 en 88 voor 0. Tennis De Nederlandse tennisspelers Willem Maris en Piet van Eysden hebben in de eerste ronde heren enkelspel van een in ternationaal tennistoernooi in Antibes ge wonnen. Maris versloeg de Fransman Bompard met 6-0, 6-1 en Van Eysden ze gevierde over de Fransman Claude Roul- lot met 6-0 6-4. Het wereldkampioenschap paarrqden is voor de derde maal gewonnen door het Canadese paar Barbara Wagner en Robert Paul. Op de tweede plaats kwamen de Europese kampioenen Marlka Kilius en Hans Jürgen Baumler (W.-Dld.). Het Canadese paar, dat ondanks het ver schil in lengte (Barbara is 27 cm kleiner dan de 1.82 metende Robert Paul) een voor treffelijke homogeniteit in zijn demonstra tie legde, kreeg van alle negen juryleden de eerste plaats toegewezen. De 2000 toeschou wers in het Broadmoor ijspaleis waren het vaak in het geheel niet eens met de jury die ervan beschuldigd werd de niet-Ameri- kaanse deelnemers te hebben benadeeld. Vooral toen het voortreffelijke rijden van het tweede Duitse paar Margaret Gobi en Franz Ningel met matige cijfers werd ge waardeerd, steeg er een luid gejoel op. De uitslag was: 1. Barbara WagnerRo bert Paul (Canada) 9 101,8. 2. Marika KiliusHans Jürgen Baumler (W.-Dld.) 19 96.3. 3. Nancy en Ronald Ludington (V.S.) 35'/2 93,8. 4. Maria en Otto Jelin-?k (Cana da) 37 94. 5. Margaret GobiFranz Nin gel (W.-Dld.) 40'/j 92,4. 6. Maribel Owen Dudley Richrads (V.S.) 52 89.7. 7 Gayle en Karl Freed (V.S.) 59 - 86,7. 8. Diana HinkoHeinz Dopfl (Oost.) 72 79,5. Woensdagavond zi.in in Frascati in Am sterdam de finales van de amatéur-boks- kampioenschappen van Noordholland ge houden. De uitslagen waren: Vedergewicht: Jan de Rooy (Amsterdam) wint door k.o. in de tweede ronde van Meyers (Amsterdam). Lichtweltergewicht: Jan van der Zee (Amsterdam) w.o.p. van Boom (Amster dam). Weltergewicht: Schregardus (Amster dam) wint door opgeven in de derde ronde van Kok (Amsterdam). Zwaarweltergewicht: Beb Kneppers (Amsterdam) w.o.p. van Schulein (Amster dam). Middengewicht: Mazurel (Amsterdam) w.o.p. van Pranger (Amsterdam). Zwaargewicht: Gillis van der Velden (Amsterdam) w.o.p. van De Vries (Amster dam). De bantam Schollen (Amsterdam) en de vlieggewicht Van der Klooster (Hilversum) boksten een prestatiepartij, die door Schol ten door interventie in de eerste ronde werd gewonnen. Toch kregen beide boksers de titel in hun gewicht toegewezen. Woensdagavond is in restaurant Hof van Holland in Haarlem de finale begonnen van de eerste klasse libre district Haarlem KNBB. Erg hoog lagen de gemiddelden van de spelers deze avond niet, aangezien de meeste biljarters last van wedstrijd zenuwen hadden. Alleen Dekker van Du velshoek uit Santpoort scoorde regelmatig en bereikte een gemiddelde dat zelfs boven dat van de hoofdklasse ligt. De van nieuw kamgaren voorziene tafels „liepen" zeer snel. De resultaten waren: De Haas 200 29 30 6.89 2 Kiekens 170 29 37 5.86 0 Bertholée 200 43 39 4.65 2 De Goede 199 43 31 4.62 0 Dekker 200 16 48 12.50 2 Van Kuppevcld 122 16 24 7.62 0 Heiligenberg 200 38 33 5.62 2 Jakkers 151 38 16 3.97 0 Vanavond worden de wedstrijden voort gezet. Schaatsenrijden Jan Pesman gaai met zijn verloofde naar de feestzaal. Jan Pesman, de Nederlandse schaats- crack, die ons land op de Europese en we reldkampioenschappen op zulk een uit stekende wijze heeft vertegenwoordigd, is dinsdag in zijn woonplaats Holwierde op grootse wijze ingehaald en gehuldigd. Pesman nam aan de grens van de ge meente met zijn verloofde, Ida Toxopeus en de leider van de Nederlandse kern ploeg, Klaas Schenk, plaats in een open landauer, die werd getrokken door leer lingen van scholen. Voorafgegaan door 20 sportverenigingen volgde daarna de tocht naar het dorp. Een speciaal voor Pesman gecomponeerd nuldigingslied werd gezongen, gevolgd door het „Grunnins laid" en het Wilhel mus. Op de drukbezochte receptie werd Jan Pesman o.a. toegesproken door de voor zitter van de KNSB. mr. H. W. Vliegen, die hem namens de KNSB een zilveren herinneringsplaquette aanbood. De burgemeester van Bierum, de heer P. Brons, dankte Pesman namens zijn ge meente voor hetgeen hij voor Nederland en de provincie Groningen had gedaan. De Gooise wielerclub „De Adelaar" zal in Hilversum een nieuwe betonnen wieler baan aan laten leggen. Achttien laar gele den, op 11 maart 1941, werd de nabij het sportpark gelegen baan gesloopt door de Duitsers. De nieuwe baan komt nabij het sportpark „Wasmeer" bij de Anna's hoe ve in Hilversum. Van twee Nederlandse renners staat het thans reeds vast, dat zij op 16 mei tot de deelnemerskaravaan van de Ronde van Italië zullen behoren, namelijk Hein van Breenen en Jef Coone. Deze twee Nederlanders zijn onlangs ge contracteerd door het Italiaanse merk „Legnano" en rijden thans in de Ronde van Sardinië. In de Ronde van Italië, waar in merkenploegen van tien renners star ten, zullen zij de uit acht Italianen be staande équipe van „Legnano" comple teren. Advertentie Mijnhardt's Zenuwtabletten sterken en kalmeren Uw zenuwen. De damcsploeg van MHBS en het heren- team van HVS, de Haarlemse leiders in de volleybalovergangsklasse west I, zijn het kampioenschap dicht genaderd. MHBS ver sloeg in de Zaan SES met 15-10, 15-5 en 15-10 en de HVS'ers klopten in Den Helder HCSC met 15-11, 15-7, 5-15 en 15-11 en bedwongen gisteravond in Alkmaar Reactie met 3-2. Als de Haarlemse ploegen het kampioen schap behalen, zullen zij deelnemen aan de promotie- (degradatie) wedstrijden om een plaats in de hoofdklasse. Deze wedstrijden worden gelijk met de strijd om de na tionale volleybaltitels gespeeld op zater dag 30 mei in de veilinghal in Alkmaar. AVC heeft zich door een zwaar bevochten zege op het Velsense VCK enigszins kun nen distanciëren van de staartgroep in de dames overgangsklasse. De Haarlemse dames werden met 15-4 en 15-11 voor een 2-0 achterstand geplaatst, maar herstelden met tweemaal 15-8 en wonnen ten slotte met 15-13 de beslissende set. De herenploeg van HBC heeft van com petitieleider Krijgsman enige tijd vrijaf gekregen, want vrijwel de gehele basis- ploeg van de Heemstedenaren sukkelt met ziekte en blessures. Het herenteam van Die Raeckse heeft in Zaandam een fel gevecht geleverd met SES en pas na vijf sets de zege kunnen bemach tigen: 15-8, 13-15, 8-15, 15-13 en 15-13. De stand in de overgangsklasse west luidt: Dames MHBS Madjoe TOG Molenwiek VCK AVC SES Smash Octopus Flevo Catapult Kennemers 19 16 17 16 17 18 18 16 17 18 16 18 38 28 26 16 16 14 14 12 12 12 10 8 Heren HVS Czaar Peter Reactie Octopus HCSC Smash TOG Die Raeckse SES LOS Madjoe HBC 34 26 24 20 20 18 14 14 12 10 8 2 Uitslagen dames: MadjoeSES 3-1, MHBS—Catapult 3-2, VCK—TOG 3-1, AVCFlevo 0-3, KennemersOctopus 2-3, MHBS—AVC 3-2, SES—MHBS 0-3 VCK— AVC 2-3. Heren: Die RaeckseLOS 1-3, Madjoe SES 3-1, HCSC—HVS 1-3, Czaar Peter- Octopus 3-2, SESDie Raeckse 2-3, Reactie —HVS 2-3. Hoofdklasse De overwinning die de damesploeg van Die Raeckse op het Rotterdamse ZVC-K V behaalde (5-15, 15-13, 15-12 en nogmaals 15-12) heeft de roodwitten naar een be scheiden plaats in de middelmoot gevoerd. De nog te ontmoeten tegenstandsters be horen niet tot de „groten", zodat wij mogen verwachten dat Gonnie Takken en de haren nog enige plaatsen op de ranglijst zullen oprukken. De situatie in de hoofdklasse luidt: Dames Celebes Boemerang R V C SOS A M V J St. Paul Blokkeer Die Raeckse Prof.wijk ZVC-K V SVV O V c 26 24 22 18 14 14 10 10 8 6 4 0 Heren DES R V C A M V J SOS Reva Sportcentr. Concordia O V C Libanon SVV U S H V L Uitslagen, dames: St. PaulBoemerang 0-3, ZVC—Die Raeckse 1-3, SVV—SOS 1-3, Celebes—Prof.wijk 3-0, OVC—RVC 0-3. Heren: HVL—OVC 1-3, SW—SOS 0-3, ConcordiaDES 0-3, LibanonAMVJ 2-3, RVCSportcentrum 3-1, Sportcentrum SOS 3-2. De Belg Rik van Looy heeft de vierde etappe van de Ronde van Sardinië gewon nen. Hij legde de 108 km van Oristano naar Cagliari af in 3 uur 12 min. 59 sec. Van Looy behield hierdoor de leiding in het algemeen klassement. De vierde etappe is onder minder pret tige omstandigheden gereden. Het regende en de renners hadden een krachtige wind tegen. Veel is er tijdens deze rit dan ook niet gebeurd. De enkele ontsnappings pogingen werden vrijwel alle in de kiem gesmoord. Bij Marrubiu, 25 km van de start, verdwenen Rik van Looy en Louison Bobet uit het peloton. Zij kregen niet lang daarna Keteleer, Fornara, Van Geneugden, Fantani, Rolland en nog andere renners aan hun wiel en daardoor werd de rust weer hersteld. Op een demarrage van Louison Bobet wérd snel gereageerd door Defilippis en Favero'. Tien kilometer voor de finish trachtte de Italiaan Kazianka weg te komen, doch Van Looy en Vannitsen riepen hem tot de orde. De uitslag van de vierde etappe was: 1. Rik van Looy (België) 3.12.59; 2. Rino Benedetti (Italië) z.t.; 3. Gastone Nencini (It.) z.t.; 4. Vito Favero (It.) z.t.; 5. Willy Vannitsen (België) z.t.; 6. Alessandro Fan- tini (It.) z.t.; 7. Silvano Lunardi (It.) z.t.; 8. Armando Pellegrini (It.) z.t.; 9. Gabriel Borra (België) z.t. Een peloton van ongeveer 40 renners werd ex aequo tiende geklasseerd in dezelfde tijd als de winnaar. De Neder landers, die zich allen in het peloton be vonden, werden als volgt geklasseerd: 21. Jef Coone; 24. Koos Zieleman; 25. Hein van Breenen; 48. Jan Hijzelendoorn. allen in dezelfde tijd als de winnaar. 3.12.59. Na de vierde etappe luidt het algemeen klassement: 1. Rik van Looy (B<üg) 15.56.17: 2. Nino Defilippis (It.) 15.56.47; 3. Gabriel Borra (Belg.) 15.57.02; 4. Louison Bobet (Fr.) 15.57.17; 5. Aldo Moser (It.) z.t.; 6. Joseph Schils (Belg.) 15.57.44; 7. Gastone Nencini (It.) 15.57.55; 8. Vitu Favero (It.) 15.58.10; 9. Gilbert Desmet (Belg.) 15.59.24; 10. Frederico Bahamontes (Spanje) 16.00.58. De posities van de Nederlanders zijn als volgt: 31. Hein van Breenen 16.06.56: 39. Jef Coone 16.13.26: 52. Jan Hijzelendoorn 16.37.34; 53. Koos Zieleman 16.49.02. Do eerste prijs in de KNVB-toto van zondag is uiteengevallen in zeven porties van ieder 25.656,43. De winnaars komen uit Weesp, Neede, Langeraar, Treebeek. Tilburg, Schiedam, en Naarden. De naam van de laatste winnaar, een pastoor, werd door de KNVB, op verzoek van de winnaar, niet bekend gemaakt. Gistermiddag lekte die echter toch uit. De tweede prijs van 76.970,wordt gedeeld tussen 157 deelnemers, waarbij twee met twee kolommen, die voor deze prijs in aanmerking komen. Wegens overtreding van de amateurbe palingen heeft de KNVB de gebroeders Henk en Aad Heymans, beiden lid van de tweedeklasser LFC, te Leiden, en P. A Krekelaar, bestuurslid van de supporters vereniging van UVS, voor een jaar ge schorst. Daarmee is een einde gekomen aan een vreemde zaak, die de voetballers in Leiden lange tijd heeft bezig gehouden De kwestie heeft zich als volgt toege dragen: enige maanden geleden is het UVS-lid Krekelaar in contact getreden met de gebroeders Heymans teneinde hen te bewegen lid te worden van UVS. Om de onderhandelingen een iets vlotter ver loop te geven werd de gebroeders Hey mans een handgeld van tweehonderd gul den overhandigd, waarop de LFC'ers prompt een overeenkomst tekenden en de overschrijvingsformulieren naar de Ver lengde Tolweg in Den Haag werden ge zonden. Het LFC-bestuur las de volgende dag in een krant dat het twee van zijn beste spe lers was kwijtgeraakt. Achter de scher men is vervolgens een grote activiteit ontwikkeld en het resultaat was dat een LFC-bestuurslid enkele dagen later de door de gebroeders Heymans in ontvangst genomen gelden bij de „gulle gevers" kwam terugbrengen. De overschrijving werd daarop inge trokken, maar de zaak was in Leiden te algemeen goed geworden en de KNVB werd op de hoogte gesteld. De bond be noemde daarop een commissie van on derzoek. Tijdens het onderzoek kwam vooi-ts vast te staan dat de gebroeders Heymans hebben deelgenomen aan een oefenwedstrijd van de „profclub Leiden" (Nederlandse Beroepsvoetbalbond). Het UVS-bestuur, dat de aanwerving van de gebroeders Heymans althans volgens de gevolgde procedure niet had toege juicht, had zijn lid Krekelaar zelf al voor een maand geschorst. De strafcommissie van de KNVB legde er nog een schepje op.... Het Nederlands jeugdelftal versloeg woensdagavond in Den Bosch de voorlo pige militaire voetbalploeg met 1-0. In de eerste helft hadden de militairen door sneller veldspel doorlopend een groot overwicht, doch hun aanval slaagde er niet in het sterk spelende achtertrio van de jeugd Conrad, De Groot, Veldhoen te verrassen. Vooral Conrad onder scheidde zich enkele malen door goede reddingen, maar hij had wel het geluk aan zijn zijde bij schoten van Swart en Loo tegen paal en lat. Na de rust was het spel meer verdeeld en daardoor levendiger, al bleven de mili tairen iets sterker. Het enige doelpunt van de wedstrijd kwam acht minuten voor het einde op vrij gelukkige wijze tot stand. Bij een solorush strandde de Spartaan De Vries op de uitgelopen doelman Van Pelt. Deze kon de bal echter niet in zijn bezit houden, waardoor midvoor Theunissen het enige doelpunt voor de jeugd kon scoren. (Van onze correspondent in Bonn) Bondskanselier Adenauer gaat woens dag naar Parijs voor zijn derde ontmoe ting met generaal De Gaulle. Dit bezoek zal slechts een dag duren en voornamelijk aan de reis van de Britse eerste minister Macmillan naar Rusland gewijd zijn. In de beide vorige ontmoetingen werd ge sproken met een grote eensgezindheid van opvattingen der beide staatslieden. Die eensgezindheid is thans blijk baar nog zo groot, dat De Gaulle als pre sident, met voorbijgaan van zijn eerste minister Debré, Adenauer naar Parijs heeft genodigd. Hun gesprek valt voor de terugkomst van Macmillan uit de Sovjet- Unie. De Britse staatsman heeft de bedoe ling Bonn op 12 en 13 maart te bezoeken, teneinde Adenauer op de hoogte te stellen van zijn gesprekken in Moskou. Op 9 en 10 maart is Macmillan in Parijs. Men concludeerde hieruit te Bonn, dat zowel Adenauer als De Gaulle zich zor gen maakt over Macmillan's houding. In het bijzonder het aanbod van minister president Kroesjtsjev voor een niet-aan- valsverdrag tussen de Sovjet-Unie en Groot-Brittannië is critisch ontvangen, omdat nog niet duidelijk zou zijn hoe het Britse antwoord op dit aanbod luidt. Voorts hoort men kritiek opMacmillan's bedoeling zich te Moskou op te werpen als de woordvoerder van het Westen, nu de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dulles, door ziekte uitgevallen is. Het zou nu in de bedoeling liggen van De Gaulle en Adenauer tegen deze houding van Macmillan een tegenwicht te vormen. Opvallend, en voor de Westduitse rege ring ietwat pijnlijk, is dat de Westduitse ambassadeur te Parijs, Blankenhorn, bij dit derde gesprek tussen Adenauer en De Gaulle niet aanwezig kan zijn. Blanken horn moet zich volgende week, tesamen met Von Halstein, de president van de Europese Economische Gemeenschap en de voormalige ambassadeur te Parijs, Von Maltzan, te Bonn voor een rechtbank verantwoorden in de zaak-Strack, waarbij een hoge ambtenaar op oneerlijke wijze behandeld zou zijn. Enige afbreuk aan de Frans-Westduitse verhouding doet dit voorval overigens niet. Men kan zeggen dat deze verhouding na de oorlog zelden zo goed is geweest als op het ogenblik. Zel den ook zijn Parijs en Bonn het, in de bui tenlandse politiek, zo eens geweest, zowel terzake van Macmillan's reis naar Mos kou als tegenover de Russische dreige menten van de laatste tijd. Te Bonn hoort men geen enkele voor spelling meer over de toekomstige poli tieke ontwikkeling. De steeds scherpere verklaringen van Kroesjtsjev hebben in Bonn een sfeer van grote terughoudend heid geschapen. Op een persconferentie is medegedeeld, dat Adenauer persoonlijk zal antwoorden op de aanvallen, die de Russische minister-president de afgelopen dagen op hem heeft gedaan. Hij liet overi gens reeds weten, dat Kroesjtsjev's optre den tijdens Macmillan's bezoek Bonn zeer teleurgesteld heeft. Duidelijk (Reuter) Het Russische voorstel tot een nietaanvalsverdrag met Groot-Brit- tannië is door de Westduitse pers met ge mengde gevoelens ontvangen. Het onaf hankelijke blad „General Anzeigei-", dat vaak de mening van de regering weer geeft, schrijft dat de Russische pogingen om ten koste van West-Duitsland 't bond genootschap uit de laatste oox-log te her nieuwen, nog nooit zo duidelijk aan de dag zijn getreden. Het wordt zo langza merhand vervelend voor Adenauer steeds de internationale schuldige nummer een te woi-den genoemd, aldus de „General Anzeiger". De socialistisch gezinde „Frankfurter Rundschau" schrijft dat een Russisch- Brits nietaanvalsverdrag. als het voor het aflopen van het Russische ultimatum in zake Berlijn (27 mei) wordt gesloten, van bijzondere betekenis zou zijn. Het zou in cidenten om Berlijn vrijwel uitsluiten. Wel zou het bijna automatisch de erkenning van Oost-Duitsland inhouden, anders zou het onder deze omstandigheden geen zin hebben. Advertentie Gen. Cronjéstraat 40-44 Telefoon 54679 Haarlem Advertentie Uw levenslust bewaren met oude klare! (Van onze correspondent in Wenen) Reeds weken lang houdt de kwestie Zuid Tirol de gemoederen in Oostenryk en Italië weer bezig, en dat betekent een gevaa voor de overigens goede betrekkingen tus sen deze twee ianden. Met uitzondering van de Noordtirolers staat de Oostenrijkse bevolking tamelijk onverschillig tegenover dit vraagstuk, maar de pers reageert vrij scherp op de houding van Rome, terwijl de Oostenrijkse regering herhaaldelijk diplo matieke protesten laat horen. Dezer dagen hebben enkele duizenden Noordtirolers voornamelijk uit de omgeving van Inns bruck een demonstratieve optocht in Wenen gehouden om hun solidariteit met de „geknechte broeders in het zuiden" te bewijzen. Kardinaal König droeg voor hen een plechtige hoogmis op, waarna een delegatie door kanselier Raab werd ont vangen. De Italiaanse bladen blijven het ant woord niet schuldig en veroordelen vooral de Oostenrijkse regering, omdat zij zich bemoeit met een „zuiver interne Italiaanse aangelegenheid". In 1946 hebben Oostenrijk en Italië de overeenkomst van Parijs ge sloten, waarin bepaalde rechten aan de oorspronkelijke bevolking van Zuid-Tirol werden toegekend. Men is in Oostenrijk echter van inening dat Italië zijn verplich tingen nog altijd niet ten volle nakomt. De onmiddellijke aanleiding tot het jong ste conflict moet worden gezocht in het feit dat vijf vooraanstaande leiders van de Zuidtiroolse volkspartij kortgeleden naar Wenen zijn gereisd om de Oostemijkse re gering in te lichten over de haars inziens onbillijke behandeling van de Zuidtiroolse minderheid. Ofschoon zij toegeven dat er grotendeels een einde is gekomen aan de immigratie van Zuiditalianen naar Tirol, beklagen zij zich nu over de woningpolitiek van de Italiaanse regering. De nieuwe wo ningen worden voor meer dan negentig percent aan zuiver Italiaanse bewoners gegeven, terwijl de Duitssprekende min derheid vrijwel niet aan bod komt. Uit protest tegen deze discriminatie heeft de Zuidtiroolse volkspartij zich losgemaakt van de Italiaanse christen-democraten, hoewel zij dezelfde algemene beginselen huldigt. Bovendien hebben vijf politici contact gezocht met de Oostenrijkse instan_ ties, aangezien zij van mening zijn dat Wenen daartoe het recht heeft als mede ondertekenaar en als garant van de Parijse overeenkomst. Als antwoord op deze stap I heeft de rechtbank van Bolzano van hoger- I hand opdracht gekregen „onverwijld" een proces aanhangig te maken tegen deze vijf politici, omdat, zij zich aan „antinationale activiteit in het buitenland" zouden hebben schuldig gemaakt. Hofer-herdenking Het smeulende conflict wordt nog aan gewakkerd door de viering van het 150- jarige jubileum van de Tiroolse volksheld Andreas Hofer. Twee Oostenrijkse politici uit Noord-Tirol, die deze herdenkingsplech tigheden wilden bijwonen, mochten de Ita liaanse grens niet passeren, ondanks tus senkomst vanuit Wenen. Hierop verklaarde kanselier Raab dat „de klachten van de volksgroep in Zuid-Tirol gegrond zijn. Het reisverbod bewijst dat echte vrijheid aldaar nog niet wordt gehandhaafd." Alle vier politieke partijen van Oosten rijk ook de communisten veroordelen het optreden van de Italiaanse regering en verklaren eenstemmig dat Rome biijkbaar niet van zins is de overeenkomst van Parijs loyaal na te komen. Desondanks wil de Oostenrijkse regering de onderhandelingen hieromtrent met Italië niet afbreken. Ook al hebben de besprekingen in de afgelopen veertien jaar geen bevredigende resultaten opgeleverd. Wanneer er echter geen ver andering komt in de houding van Italië, zou Oostenrijk de onderhandelingen kun nen afbreken en een beroep doen op de UNO of op het Internationale Gerechtshof in Den Haag. Aan deze laatste mogelijkheid wordt de voorkeur gegeven, omdat Oosten rijk in de UNO op de steun van de Sovjet- Unie kan rekenen, een steun die niet ter wille van Oostenrijk wordt gegeven, maar om een nieuw conflict tussen de NAVO- landen te doen ontstaan en dat wil Oosten rijk juist voorkomen. Bovendien weet het dat het als neutraal land, dat niet bij de NAVO is aangesloten, veel zwakker staat dan Italië. Demonstraties ROME (UPI) In Rome, Napels. Triëst, Verona en Bolzano hebben Italiaanse stu denten woensdag gedemonstreerd tegen het optreden van de Oostenrijkse regering en pers. De Duits-sprekende leden van de autonome raad van Trentino-Alto Adige (Zuid-Tirol) hebben hun functies uit pro test neergelegd. De Oostenrijkse regering heeft haar ambassadeur Max Lcewenthal „voor overleg" naar Wenen teruggeroepen. Voor de derde achtereenvolgende dag de monstreerden groepjes studenten gisteren in Rome voor de Oostenrijkse ambassade, het consulaat, het Italiaanse ministerie van Buitenlandse Zaken en de Senaat. Voor de ambassade werden zij met waterstralen uiteengejaagd. Premier Segni heeft in het parlement verklaard dat zijn regering het verdrag met Oostenrijk „ten volle en edelmoedig" zal nakomen, maar dat de uitvoering een zaak van Italië is. De Italiaanse regering is steeds van plan, een conferentie met Oostenrijk over deze kwestie te beleggen. Het kabinet betreurt de anti-Oostenrijkse betogingen en heeft dit aan de regering te Wenen laten weten. HAVANA (AFP) Dinsdag zijn op Cu ba zes aanhangers van oud-president Ba tista terechtgesteld. Voorts zijn dinsdag 18 mensen ter dood veroordeeld. Te Pinar del Rio werden 40 beschuldigden vrijge sproken. Naar schatting zijn 323 minder gevaar lijke oorlogsmisdadigers doodgeschoten acht van hen gisteren, zes soldaten in Pinar del Rio en twee politiemannen in de gevangenis van Cabana.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 15