Van Weert Daadwerkelijke belangstelling voor Nationale Woningbouw Maatschappij r a.s.u Wereldnieuws Het zachte weer houdt aan 2 CONCLUSIE VAN STUDIECOMMISSIE: Fantastisch lekker l AMONTILLADO FaP. Beaufort „De Zylpoort Brazilië beoogt permanente koffievoorraden in Nederland Preussag-aandelen komen in Duitsland op de markt Raadgevend EGKS-Comité over Franse staalprijzen ^Cocli ió Uet zo Ford bouwt kleine wagen Hoger dividend Thomassen en Drijver Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland BOEVEN- VERHAAL J Wat zouden zij elkaar te vertellen hebben Kamers van Koophandel wensen waarborgen inzake toepassing Prijzenwet Duitse waarschuwing tegen Nederlandse zuivelsubsidies CPanda en het bolknakmysterie Jaarvergadering Blaauwhoed Tweede terugbetaling van de Senembah Eeuwfeestviering Vour naak DONDERDAG 26 FEBRUARI 1959 DE DOOR HET HOOFDBESTUUR van de Nederlandsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel ingestelde werkcommissie heeft haar gedachten aan het bestuur doen toekomen over de houding van het bedrijfsleven ten opzichte van een eventuele Nationale Woningbouw Maatschappij voor de bouw van arbeiders- en beambtenwoningen, over een te wekken belangstelling bij de institutionele beleggers daarvoor en overheidsfaciliteiten. De commissie bestond uit prof. dr. A. Albregts, mr. L. ten Have, H. van Saane, mr. H. van Walsem en mr. P. Hondius. Allereerst zegt de commissie dat in de op te richten Nationale Woningbouw Maat schappij een samenwerking tot stand zal worden gebracht tussen institutionele be leggers en het by de woningbouw ge- interesseerde bedrijfsleven. De te bouwen arbeiders- en beambtenwoningen zullen qua type iets boven het niveau van de woningwetwoningen liggen. Er zal bü de bouw gestreefd moeten worden naar stan daardisering en continu-produktie van de onderdelen ten einde een lage kostprys te bereiken. De commissie meent dat de gegadigde bedrijven bepaalde garanties zullen dienen te geven ten aanzien van de rentabiliteit van de ten behoeve van hun personeel te bouwen woningen. Hierbij wordt gedacht aan de volgende mogelijkheden: a. een jaarlijkse bijdrage ter compensatie van het exploitatietekort van iedere woning die aan het gegadigde bedrijf ter beschikking wordt gesteld; b. een bijdrage a fonds perdu voor iedere woning die de Nationale Woning bouw Maatschappij ter beschikking stelt van het gegadigde bedrijf, of m plaats van een bijdrage a fonds perdu deel name in het aandelenkapitaal van de Na tionale Woningbouw Maatschappij. Op deze aandelen zal dan gedurende een aantal jaren normaliter geen dividend worden uitgekeerd. Deze mogelijkheid biedt het voordeel, dat de gegadigde bedrijven een belang krijgen bij de eigendom van de woningen; c. een door of namens het be trokken bedrijf te verstrekken al dan niet rentedragende lening onder verband van hypotheek. Deze vorm opent verschillende mogelijkheden ter bevordering van het eigen woningbezit van de werknemer, doch zal in het algemeen voor het ter beschik king stellen van huurwoningen minder aantrekkelijk zijn. Van de institutionele beleggers verwacht de commissie dat zij, naast het participeren in het aandelenkapitaal van de Nationale Woningbouw Maatschappij, lang lopende hypothecaire leningen op annuïteitsbasis verstrekken. De medewerking van de cen trale en de plaatselijke overheid zal met name hierin moeten bestaan, dat voor een Advertentie Kunt u een HEEL mooie Sherry werkelijk waarderen? Maak dan eens ken nis (en uw kennissen ook) met onze 7.50 per fles 11 Kinderhuisvest 47 - 51 Tel. 10717 plaatselijk of regionaal overeen te komen woningbouwprogramma gedurende een aantal jaren bouwvolume, premietoewijzi- gingen en bouwterrein ter beschikking van de Nationale Woningbouw Mij. worden ge steld. Het is de commissie bij haar eerste oriën tatie gebleken, dat er bij een aantal door haar benaderde bedrijven en institutionele beleggers daadwerkelijke belangstelling voor een Nationale Woningbouw Maat schappij bestaat. De commissie wekt belangstellenden uit het bedrijfsleven op zich in verbinding te stellen met het Algemeen Secretariaat en de Nederlandsche Maatschappij voor Nij verheid en Handel, Florapark 11 te Haar lem, dat gaarne nadere inlichtingen zal verschaffen. Volgens een blad in Sao Paolo zou het Braziliaanse Koffie Instituut op het ogen blik overwegen permanente koffievoor- raden op te slaan in Nederlandse havens. Deze voorraden zouden het mogelijk maken snel te voldoen aan de behoeften van de Europese markt. Het instituut zou de voorwaarden van de havens van Am sterdam en Rotterdam thans in studie hebben. (AFP) In kringen van de Amsterdamse koffie handel is men zo vernam het A.N.P. van deze plannen op de hoogte. Men ziet hierin een verkapte consignatiepolitiek die allerminst wordt toegejuicht. Voor de vemen kan deze ontwikkeling gunstig zijn. voor de koffiehandel echter allerminst. Het jaarverslag van de Vereeniging voor den Koffiehandel heeft op dit verschijnsel reeds gewezen. „De grote voorraden in de produktielanden leidden er toe dat in Nederland zeer geringe voorraden werden aangehouden. Dit bracht mee dat. er een zeer regelmatige consumptievraag in de markt was, welke ten dele bevredigd kon worden uit consignaties, welke Columbia en Brazilië ook naar Nederland zonden. Deze consignaties werkten verstorend op de marktprijs, daar afladers eeneigd waren tegen steeds lagere prijzen te verkonen". Koffiehandelaren wijzen er op dat het on slaan van koffie in de praktijk op hetzelf de neerkomt als consigneren. Het is een vertwijfelde poging van de produktielan den om hun debiet te vergroten. De Neder landse koffiehandel huldigt echter het standpunt dat de verkoon langs de normale handelskanalen moet' geschieden. Het Westduitse ministerie van Finan ciën heeft bekendgemaakt, dat het op 24 maart 300.000 aandelen van elk 100 D.M. in de staatsonderneming Freussag zal aanbieden. Om een concentratie van aan delenbezit te voorkomen en de aandelen over een groot aantal aandeelhouders te verspreiden, heeft het ministerie bepaald dat niemand meer dan vijf aandelen mag kopen. De kopers der aandelen mogen geen hoger inkomen dan 16.000 D.M. per jaar hebben. Kinderen kunnen alleen aandelen kopen, indien zij in loondienst zijn. De aandelen worden verkocht tegen 145 D.M. maar men verwacht, dat zij op de effec tenbeurs ongeveer 170 a 180 D.M. zullen noteren. De kopers der aandelen mogen de aandelen desgewenst onmiddellijk ver kopen tegen de marktprijs. De regering hoopt echter, dat dit niet zal geschieden en dat voorkomen kan worden, dat de aan delen zich in enkele handen zullen con centreren, zo is van regeringszijde mede gedeeld. Het kapitaal van de Preussag zal door deze uitgifte worden verhoogd van 75 tot 105 miljoen D.M. Het raadgevende comité van de Europe se Gemeenschap voor Kolen en Staal heeft in zijn te Luxemburg gehouden bijeen komst een instemmend advies uitgebracht op het voorstel van de Hoge Autoriteit Frankrijk aan te bevelen een heffing op te leggen op de uitvoer van staal naar an dere landen der gemeenschap. Tot dit in stemmend advies werd besloten met 22 stemmen voor, 18 stemmen tegen en twee onthoudingen. De voorgenomen aanbeveling van de Hoge Autoriteit houdt verband met klach ten van Frankrijks partners in de E.G.K.S. over het feit, dat de Franse staalprijzen als gevolg van de recente de valuatie van de Franse frank aanzienlijk onder het peil van hun staalprijzen zijn komen te liggen. Er was voornamelijk ge klaagd door de Westduitse staalproducen ten. De aanbeveling verkreeg in het raad gevend comité echter ook de instemming van de Westduitse staalverbruikers. Zij achtten de voorgestelde maatregel onver mijdelijk om ernstige sociale storingen in de gemeenschap te voorkomen. De vertegenwoordigers der Duitse ver bruikers stonden in hun aanvaarding van de aanbeveling alleen; de vertegenwoor digers der verbruikers van de andere lan den verklaarden zich tegen de aanbeve ling. Alle vertegenwoordigers der pro ducenten, behalve die der Franse produ centen, waren voor de aanbeveling. Ove rigens stemden alle Franse leden van het comité tegen. Alle Duitse en Belgische leden waren voor de aanbeveling. Zoals bekend staat de tekst van de aanbeveling nog niet vast. De tekst zal pas vastgesteld kunnen worden, nadat de raad van minis ters is gehoord. Officieus wordt als com penserende maatregel gesuggereerd een exportheffing van 4 percent in te voeren, die geleidelijk daalt en na acht maanden geheel ophoudt. De Ford Motor Co. zal volgens een cor respondent van de New York Times in het komende najaar een in haar Ameri kaanse fabrieken gebouwde kleine perso nenauto op de markt brengen, die minder dan 2000 dollar kost. General Motors en Chrysler zullen volgens de New York Times dit voorbeeld volgen en spoedig hun plannen voor een kleine wagen bekend maken. De kleine wagen van Ford zal ongeveer gelijk zijn aan de Zephyr die door de En gelse Fordfabrieken wordt gebouwd; al leen zal het achterstuk iets groter zijn, zo dat er meer ruimte voor bagage zal zijn. Het zal een zes-persoonswagen worden met een zes-cylindermotor met een ver mogen van ongeveer 100 pk. In de vergadering van de raad van com missarissen van Thomassen en Drijver Blikemballagefabrieken n.v. is besloten aan aandeelhouders voor te stellen het di vidend over 1958 te bepalen op 20 percent, betaalbaar in contanten. De aandeelhoudersvergadering, waarin dit voorstel aan de orde zal komen, zal vermoedelijk in de tweede helft van april gehouden worden. Over het boekjaar 1957 werd 17 percent dividend uitgekeerd. Bensdorp 75 jaar Vandaag is het 75 jaar geleden, dat de cacao- en chocoladefabriek van Bensdorp te Bussum werd gevestigd. Het in 1840 in de Kerkstraat te Amsterdam opgerichte bedrijf verhuisde in 1884 naar Bussum omdat er in de hoofdstad geen ver dere uitbreidingsmogelijkheid was. In 1900 werd een cacaofabriek te Kleef, in 1907 te Wenen en in 1950 te Kaapstad gevestigd. Verkoopkantoren werden in 1949 en 1957 resp. te Boston en Londen festicht. De leerlingen van de Bussumse scholen rijgen vandaag een reep. Voorts ontvangen een tractatie de patiënten in de Majella-stichting en het Diaconessenziekenhuis alsmede de ouden van dagen. Verslag Fongers 1958 In de jaarvergadering van de n.v. De Groninger Rijwielfabriek A. Fongers is besloten, overeen komstig het voorstel der commissarissen, over het boekjaar 1957 geen dividend uit te keren. De jaar stukken werden goedgekeurd. De voorgestelde statutenwijziging werd na enkele amendementen met algemene stemmen aangenomen. Hoewel het jaarverslag over 1957 als gevolg van reorganisatie eerst thans kon worden uitgebracht, ligt het in het voornemen van het bestuur het verslag over het boekjaar 1958 over enkele maanden aan aan deelhouders uit te brengen. In Engeland opgelegde schepen Blijkens de door de Engelse kamer voor de scheepvart gepubliceerde gegevens waren op 1 februari in Engelse havens om andere redenen dan voor herstel 245 schepen opgelegd van teza men 1.350.184 brt, tegen 251 schepen van tezamen 1.361.459 brt. op 1 januari j.l. en 141 schepen van tezamen 778.703 brt. in februari 1958. Bij de op 1 februari opgelegde schepen waren 175 Engelse schepen van tezamen 883.475 brt. tegen 181 (888.074 brt.) in januari en 99 (492.040 brt.) een jaar tevoren. DE detective-roman wordt door velen in gedeeld bij het sprookje. Het moderne sprookje, wel te verstaan, van de alweten de en uiteindelijk altijd slagende detective. Daarom zou het detective-verhaal op even goede gronden het heldendicht van de detective genoemd kunnen worden. Welke aanduidingen we echter ook gebruiken, de term „sprookje", noch het edele woord „heldendicht" kunnen het feit verdoezelen, dat het detective-verhaal ontstaan is op de basis van de oude boeven- vertellingen, waarvan de oor sprong zich in het grijze ver leden verliest. Het oude boe- venverhaal. dat in wezen ge baseerd was op het vertrouwen in de kracht van de straffende overheid, en in de overwinning van het recht over het on recht (welke twee bouwstenen van vertrouwen vaak parallel liep.en) heeft bij het doorbreken van andere inzichten na de Franse revolutie een totaal ander funda ment gekregen. Het meer intellectuele deel van het lezerspubliek kon in de primitieve boevenlitteratuur geen genoegen meer vin den. De behoefte om zich met misdadigers- problem t bezig te houden bleef deson danks bestaan. (We zullen hier niet breed voerig uitweiden over het beklemmende feit, dat psychologen deze behoefte zien als een psychologische noodzaak, stoelend op de angstgevoelens van de lezer ten aan zien van zijn eigen criminele mogelijk heden. Een dergelijke breedvoerigheid zou hoogst onwellevend zijn ten opzichte van eminente mannen, zoals Lincoln, Briand, Roosevelt, Baldwin, Coolidge, Churchill en Colijn, van wie bekend is. dat zij zich met bijzonder veel genoegen in detective romannetjes verdieptenMaar goed, dat oude boevenverhaal moest door de zich wijzigende smaak van het publiek worden vervangen door andere misdadigerslectuur, waarin de ontluisterde overheid, die tot nu toe de rol van wrekende gerechtigheid had gespeeld, van geen enkele betekenis meer was. Voor haar kwam een andere figuur in de plaats, op wie het geloof in alwetend heid en almacht (in de menselijke beteke nis van het woord) kon worden overge dragen en die het kon opnemen tegen de meest geslepen misdadiger. Want, willen we een karakte ristiek van het detective-ver haal geven, dan behoren twee belangrijke kenmerken niet te ontbreken. Ten eerste is de speurder in zo'n verhaal onontbeerlijk, en vervolgens moet er sprake zijn van een misdrijf. Zonder deze ingrediën ten kan een werkelijk detective-verhaal niet worden gebrouwen. Daarom, kan de vertelling van Wilhelm Hauff „Abner, der Jude, der nichts gesehen hat" uit 1827 on mogelijk als het eerste detective-verhaal worden aangeduid. Want de hoofdpersoon Abner, die een wandeling heeft gemaakt, kan door het scherpzinnig lezen van sporen op de grond en aan de bomen, een wegge lopen paard en een ontsnapte teef rvelis- waar nauwkeurig beschrijven, maar aan gezien geen dezer dieren zich aan de arm, der wet heeft onttrokken, valt dit ver haaltje buiten het hier besproken genre. De eerste werkelijke detective kwam in 1841 van de hand van Edgar Allen Poe (en niet zoals we de vorige maal door een ver schrijving beweerden, van Scott). Daarover een volgende keer. H. Fétillon (Nadruk verboden). Advertentie Natuurlijk praten zij over hun toekomstig nestje, net als ieder jong paar. Maar jonge mensen praten eerst over iets anders, hun CONSTANT verlovingsringen, waarvan ze zo'n schitterende collectie hebben gezien bij het huis met het Carillon Grote Houtstraat 49, Haarlem. Telefoon 20049 Mede namens de Kamers van Koophan del te Alkmaar, Amersfoort, Amsterdam, Breda, Delft, Dordrecht, Gouda, 's-Graven- hage, Haarlem, Harderwijk, Hengelo, Hil versum, Hoorn, Leeuwarden, Leiden, Maastricht, Middelburg, Nijmegen, Roer mond, Tiel, Tilburg, Vlaardingen, Waal wijk, Zaandam en Zwolle, heeft de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rot terdam zich tot de Tweede Kamer der Staten-Generaal gewend naar aanleiding van het wetsontwerp betreffende de rege len op het gebied van de prijzen van goe deren en diensten (Prijzenwet). De Kamers achten de eis gerechtvaardigd, dat de regelende bevoegdheden omgeven worden door stringente waarborgen. Ter verkrij ging van die waarborgen zou naar het oor deel van de Kamers het navolgende moe ten geschieden: a) In de wet dient, te worden vermeld, welke objectieve norm aan het te voeren beleid ten grondslag ligt. Die norm dient door de regering te worden gevonden in de bepaling, dat er sprake moet zijn van een prijsontwikkeling, die strijdig is met het algemeen belang; b) Er dient een recht van beroep te worden geschapen naar analogie van de desbetreffende regeling, welke in de wet Economische Mededinging is opgenomen, waarbij het college van be roep bedoeld in de wet administratieve rechtspraak bedrijfsorganisatie oordeelt; c) De bevoegdheden mogen niet gehan teerd worden, dan na raadpleging van een college van onafhankelijke deskundigen uit het bedrijfsleven. Daarvoor zal een onafhankelijke adviescommissie ingesteld moeten worden, die vooraf dient te wor den geraadpleegd. In noodgevallen kan raadpleging achteraf geschieden. Indien geen overeenstemming bestaat tussen de regering en de adviescommissie met be trekking tot de op het gebied der prijzen te nemen maatregelen, zou een parlemen taire behandeling daarvan moeten plaats vinden. d) De geldigheidsduur van de prijs maatregelen zou tot ten hoogste een jaar moeten worden beperkt. (Van onze correspondent in Bonn) De Westduitse minister van Landbouw Lübke, verklaarde gisteren tijdens het grote landbouwdebat in de Bondsdag, dat hij bij Nederland op matiging heeft aan gedrongen terzake van de Nederlandse ex port van kaas en melkpoeder naar de Bondsrepubliek. Wanneer de gesubsi dieerde Nederlandse export van kaas en melk naar West-Duitsland zal worden voortgezet, aldus Lübke, zal hij maatre gelen moeten nemen waardoor aan deze export paal en perk zal worden gesteld. De minister heeft er de Nederlandse re gering opmerkzaam op gemaakt, dat de zogenaamde export-subsidies, in het bij zonder van melkprodukten, in de bonds republiek voor de Westduitse landbouw ondraaglijk zyn. Deze verklaring van Lübke was een ge volg van een opmerking van de C.D.U.- afgevaardigde Bauknecht, die vice-voor- zitter is van de Duitse Boerenbond. Bau knecht verweerde zich tegen het verwijt dat de Westduitse landbouw niet met het oog op de markt gericht produceert. Daar van kan, zo zei hij, geen sprake zijn zo lang gesubsidieerde import van zuivelpro- dukten uit Nederland wordt toegestaan. Inmiddels heeft de Bondsdag het zoge naamde „Groene Plan" van minister Lübke aanvaard. Het voorziet in een re geringssteun van DM 1,3 miljard aan de landbouw, waarvan 573 miljoen mark voor verbetering van de agrarische structuur en 768 miljoen voor betere inkomensver houdingen van de landbouwbevolking. In het algemeen uitte men zijn tevredenheid over het feit, dat het de Westduitse land bouw het afgelopen jaar beter dan ooit is gegaan en wel dankzij de „Groene Plannen" van Lübke, waarbij uit de staatskas ieder jaar vele honderden mil joenen voor de structurele verbetering van de landbouw worden besteed. Men legde er gisteren de nadruk op, dat Lübke's politiek er toe zal leiden, dat de Westduit se landbouw zich zonder veel moeilijkhe den in de loop der jaren kan voegen in het geheel van de Eruopese Economische Gemeenschap. 2.9. Panda had geen goed ogenblik ge kozen, om met kistjes sigaren bij de com missaris te komen. Want nadat Pat de hele nacht over de geheimzinnige bolknak had gesproken, kon de hoge politiebeambte het woord „sigaar" niet meer horen. Pat en Panda werden dan ook met forse kracht uit het politiebureau geworpen. „Je hebt weer alles verknoeid, bekorrah!", zei Pat nijdig tegen Panda. „Ik was juist zo mooi bezig om dat commissaris alles uit te leg gen, toen jij met al die kistens aankwam. Hoe kom je trouwens aan die sigarens?" „Het zijn sigaren uit het winkeltje", ant woordde Panda, de kistjes weer in het bestélwagentje ladend, „de geheimzinnige dikzak wou ermee vandoor gaan, omdat de sigaar van professor Kalker ertussen moet zitten". En hij vertelde, wat er allemaal gebeurd was. „Je had je er beter niet mee kunnen bemoeien", zei Pat nogal onrecht vaardig. „Nu zitten we met een vracht. wagen vol sigarens. Wat moeten we ermee doen?" „Uitzoeken, welke die van professor Kalker is", antwoordde Panda. „Ik. heb een plannetje". En hij reed regelrecht naar de parkeerplaats, waar hij de uitvinding van professor Kalker had gestald. Hij schakelde deze in en, toen de mechanische handjes van het vreemde apparaat verschenen, drukte hij er sigaren in. „Wat doe je nu weer voor rare dingens?!", riep Pat ver baasd. Het bestuur van Blaauwhoed n.v. acht te het in de jaarvergadering moeilijk een uitspraak te doen over de in 1959 te ver wachten omzetten. Van het bedrijf zelf kan geen stimulans uitgaan. De recente publikaties over de scheepvaart zien er niet zo mooi uit, maar voor Blaauwhoed is het handelsvolume belangrijker. Bezien uit de hoek van de stijgende tonnages in de havens van Rotterdam en Amsterdam, „zit de onderneming niet zo slecht." Het huidenpakhuis in Rotterdam, dat pas 1 jaar bestaat, heeft winst opgeleverd en de bezetting is nog steeds gunstig. De Holland Avia Transport n.v. bevindt zich in een aanloopperiode, die nog enige moei lijkheden biedt. In de toekomst zullen nog investeringen voor verbouwingen en der gelijke nodig zijn, maar grote plannen heeft het bestuur niet op het oog. De re serve voor bijzondere afschrijvingen en diverse belangen ad 3.425.000 dient dan ook ter financiering van de eigendommen alsmede van het bedrijfskapitaal. Op zeer bevredigende wijze worden bepaalde pan den, die anders misschien waren afgesto ten, verhuurd aan kleine industrieën. Enige aandeelhouders drongen aan op de publikatie van een geconsolideerde ba lans. Van bestuurszijde werd verklaard, dat. hiertegen geen principiële bezwaren bestonden en dat waarschijnlijk volgend jaar een begin zal worden gemaakt met consolidatie. Er waren enige complicaties, die uitsloten dat reeds nu hiertoe kon wor den overgegaan. De huidige verzekerde waarde van de gebouwen kan op onge veer 50 miljoen geschat worden. De directie der n.v. Senembah Maat schappij deelt mede dat de ministeriële verklaring van geen bezwaar inzake de wijziging der statuten is verkregen en dat de dientengevolge thans mogelijke terug betaling ad 500 gulden per aandeel van 1000 gulden nominaal van 10 maart 1959 af op nader bekend te maken wijze geschieden zal. In de buitengewone algemene vergade ring van aandeelhouders d.d. 10 novem ber 1958 werd medegedeeld dat, inclusief het niet getransfereerde surplus op de oogsten 1955 en 1956, maar zonder reke ning te houden met de' opbrengst Van oogst 1957, de in Nederland aanwezige middelen der vennootschap d.d. 31 okto ber 1958 rond 981/» percent van het ge plaatste aandelenkapitaal bedroegen. Hiervan uitgaande wordt thans bericht, dat directie en commissarissen het voor nemen hebben op de in april te houden algemene vergadering van aandeelhou ders onder meer voor te stellen een twee de terugbetaling te doen ten bedrage van 450 gulden op de als dan 500 gulden no minaal groot zijnde uitstaande aandelen. In het bericht over de eeuwfeestviering van de Kon. Manufactuur Industrie M. J. van de Waal en Co n.v. blijkt de datum van de receptie onjuist te zijn. De recep tie is op vrijdag 6 maart van 3 tot 5 uur ten kantore. Op zaterdagavond 7 maart is in Krasnapolsky het feest voor het per soneel. Advertentie ANEGANG 46 HAARLEM Helmen. Er zijn veertigduizend stalen hel men voor het Westduitse leger in Zwe den besteld, aldus heeft een ambte naar van het departement van defensie te Bonn meegedeeld. De Zweedse hel men, zo verklaarde hij, verschaffen betere bescherming omdat zij uit een massieve laag metaal bestaan terwijl het huidige Duitse model bestaat uit een dunnere metaallaag met een voe ring van ander materiaal. Handen vol. Studenten in Leuven hebben woensdag betoogd voor amnestie van collaborateurs uit de oorlog, die nog gevangen zitten. De politie had de handen vol om de groepen studenten, die in verscheidene straten het wegdek openbraken om barricades op te wer pen, uiteen te jagen. UNO-vloot. De Amerikaanse democrati sche senator Hubert Humphrey heeft in een televisievraaggesprek gepleit voor een UNO-vloot van hospitaalsche pen en speciale vrachtschepen voor het vervoer van levensmiddelen, die bij rampen en hongersnood hulp kunnen verlenen. Volgens hem zou men voor dit doel onder meer opgelegde oorlogs schepen kunnen benutten. Voor de sloop. Het mooie Franse paviljoen van de vorig jaar gehouden Brusselse wereldtentoonstelling zal worden ge sloopt. Plannen om het stalen gebouw te demonteren en elders weer op te bouwen zijn gestrand op de hoge kos ten, die hieraan verbonden zouden zijn. Hulp. Een Frans priester is woensdag bij verstek te Tlemcen in Algerije tot tien jaar gevangenisstraf veroordeeld, we gens het verlenen van hulp aan de op standelingen. Bevrijders. Op Malaga zijn meer dan hon derd communisten gearresteerd be schuldigd van subversieve activiteiten. De meerderheid der gearresteerden zou actief betrokken zijn geweest in za ken van de geheime communistische organisatie, bekend als de „be vrijdingsliga voor het Maleise ras." Trek. De emigratie uit Finland naar Australië is in het afgelopen jaar aan zienlijk toegenomen. Het aantal be droeg 3.375, dat is zeven keer zo veel als het jaar daarvoor. In totaal emi greerden 5.495 personen naar verschil lende landen tegen 5.222 in het vooraf gaande jaar toen echter het grootste deel daarvan, 3.327 personen, naar Ca nada vertrokken. Grote werkloosheid in Finland en Canada .ziet men als hoofdoorzaak voor de sterke trek naar Australië. Pont. Op 6 juni zal de eerste autopont tussen Zweden en de Finse Aeland- eilanden in de Botnische Golf in ge bruik worden gesteld. Een Zweedse re derij heeft een motorvrachtschip van 95 ton verbouwd tot een autopont die van Simpnaes naar Mariehamn zal va ren. De pont zal ongeveer 35 vracht auto's kunnen bevatten. De tocht van Vaeddoe in Zweden naar Mariehamn wordt op drie uur geschat. Ontzouting. Midden in de woestijn van uid-Israel, te Beersjeba, wordt een la.- oratorium voor ontzouting van brak grondwater in gebruik genomen. Men gaat daar op semi-industriële schaal de tot nog toe genomen proeven aan de praktijk toetsen. Men volgt het systeem van „elektrisch filteren" door middel van membranen. Het water dat deze filters is gepasseerd is drinkbaar en geschikt voor bevloeiing. Toepassing. In Wenen is woensdag een wetenschappelijk congres begonnen over de medische toepassing van ra dio-isotopen. Het congres, dat georga niseerd is door het internationale bu reau voor kernenergie, wordt bijge woond door meer dan dertig deskun digen uit 21 landen. Jongelui. Bij een gevecht tussen twee groepen jongelui in een danszaal te Bar king, nabij Londen, is dinsdagavond een 18-jarige jongen doodgestoken. Opgeblazen. Leden van het buiten de wet gestelde Ierse republikeinse leger heb ben dinsdag op de weg tussen Roslea en Fivemiletown, die langs de grens tussen Noord-Ierland en de Ierse re publiek loopt, een brug opgeblazen. Onofficieel. Koning Leopold van België zal op 11 maart naar Belgisch Kongo vertrekken om daar een onofficieel be zoek te brengen. In zijn functie van voorzitter van het Belgische instituut voor wetenschappelijk onderzoek in Midden-Afrika zal hij een bezoek bren gen aan diverse laboratoria in het oos telijk deel van Kongo. Van het midden van de oceaan trekken actieve depressies tussen IJsland en Schotland door naar de Noordelijke IJszee. Zij veroorzaken een zeer krachti ge zuidwestelijke luchtstroming, die van de Azoren via de Britse eilanden en de Noordzee tot in Scandinavië reikt. Aan de flank hiervan nam het hogedrukgebied bo ven het vasteland van Europa nog steeds iets in betekenis toe. Via West-Frankrijk drong gisteravond en vannacht ook tot het westen en noorden van ons land drogere lucht door met het gevolg dat mist en be wolking verdwenen. Morgen kunnen over de kustprovincies tijdelijk weer meer wolkenvelden overdrij ven, maar overigens is niet veel veran dering in het weer te verwachten. Daar de depressies een zuidwestelijke luchtstro ming in stand houden, is het waarschijn lijk dat het zachte weer nog verscheidene "Londen dagen zal aanhouden. WEERRA PPORTEN Vrydag 27 februari Zon op 7.33 uur, onder 18.14 uur. Maan op 23.54 uur, onder 9.18 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 26 februari Hoog water 5.42 en 17.58 uur. Laag water 1.25 en 13.50 uur. Vrijdag 27 februari Hoog water 6.26 en 18.44 uur. Laag water 2.05 en 14.32 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is Temperaturen buiten hn ea en binnenland heden Uü morgen 7 uur. Neerslag: ci 2 P laatste 24 uur £-3 g 41 B 3 sa Den Helder geheel be\\ zzw 5 0 Ypenburg onbewolkt wzw 2 0 Vlissingen onbewolkt zzw 4 0 Eelde zwaar bew zw 6 0 Twente geheel bew zw 6 0 De Bilt onbewolkt wzw 3 0 Eindhoven onbewolkt z 2 0 Vlv. Z.-Limb. zwaar bew. z 3 0 Helsinki regen z 1 1 Stockholm geheel bew w 6 0,3 Oslo onbewolkt zw 2 0 Kopenhagen geheel bew. wzw 5 Aberdeen zwaar bew. zzw 6 0 Londen onbewolkt zzw 5 0 Amsterdam half bew. zzw 4 0 Brussel onbewolkt z 2 0 Luxemburg mist windst. 6 ■0 Parijs half bew. windst. 2 0 Bordeaux geheel bew windst. 8 0 Grenoble onbewolkt windst. -0 0 Nice onbewolkt nno 8 0 Berlijn geheel bew. w 5 0 Frankfort ij zei windst. -0 0,1 München onbewolkt zzw 1 0 Zürich mist windst. -3 0 Genève onbewolkt windst. -2 0 Locarno onbewolkt O -2 0 Wenen licht bew. wnw 5 0 Innsbruck onbewolkt w -3 0 Rome onbewolkt no 6 0 Ajaccio half bew. ono 3 0 Madrid zwaar bew. windst. 6 0 Mallorca geheel bew. o 10 6 .Algiers regen zw 10 8

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 2