WIJ MOETEN ONZE KANSEN GRIJPEN IN BRAZILIË EN PARAGUAY Marokkaans protest tegen raketproeven in Sahara r Fa. B. ENGELENBERG Van dag tot dag Ander effect Weduwen en wezen 0/9 de <~Praatótoel Brigitte als vergelijking Het verzet in Tibet zou zich uitbreiden PAA-straalvliegtuig verloor motorgondel Prins Bernhard: „Nederland ontplooit een toenemende activiteit, maar die moet nog veel groter worden" Scandinavische invitatie voor premier Kroesjtsjev OFFICIËLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN Toelating van spijtoptanten uit Indonesië AGRÉ-G0LA Professor Gelissen in een Euratoomorgaan benoemd DO N DERDAG 26 FEBRUARI 1959 De heer Kroesjtsjev is een man van openhartige woorden. Openhartigheid kan echter ook vaak demagogie zijn en dat is zeker bij Kroesjtsjev meermalen het ge val. De uitlatingen die hij zich tegenover zijn gast Macmillan heeft gepermitteerd ten aanzien van de rust, waarmee het Rus sische volk de komst van deze Britse be zoeker heeft gadegeslagen in tegenstel ling tot de opgewonden tonelen, die tijdens de visite van Mikojan aan Amerika voor vielen lijken openhartig, doch zijn een voorbeeld van gewiekste demagogie. „Nergens neeft de Russische politie be hoeven in te grijpen, want het is niet de gewoonte van het Russische volk, grof en onvriendelijk te zijn jegens buitenlandse gasten", aldus de Russische staatschef. Natuurlijk heeft hij gelijk. Grof en on vriendelijk zijn is in de Sovjet-Unie even zeer het monopolie der opperste staatslei ding als iedere andere demonstratieve uiting van politieke gevoelens. De Rus sische politie is gewend, éérder in te grij pen dan op het moment van straatbeto gingen. Bovendien en dat is eigenlijk de voornaamste reden tot hekeling van Kroesjtsjev's hypocritische taal hebben de Russen geen enkele reden, Macmillan uit persoonlijke gemoedsbeweging lastig te vallen. Toen Mikojan in Amerika was, hebben representanten van bannelingen uit Oosteuropese staten betogingen gehou den tegen de Sovjet-Unie. In Rusland zelf bevinden zich geen groepen van om poli tieke overtuiging uit westelijke staten ver dreven personen, die in hun vaderland de terreur van „beschermende" tanks hebben leren kennen of de verschrikkingen van de staatspolitie hebben ondergaan zoals bijvoorbeeld de refugiés uit Polen, Honga rije en andere gordijnlanden, die zich in Amerika bevinden. Vandaar, dat de kalme vriendelijkheid van de Russische bevolking minder een af spiegeling moet heten van haar beschaving en discipline dan van de bestaansvrijheid, die in het westen heerst. Maar dit ave rechtse effect heeft de heer Kroesjtsjev er niet bij vermeld. De aanvaarding van het wetsontwerp staatspensioenregeling voor weduwen en wezen mag tot voldoening stemmen, om dat men er een welkome en hoognodige aanvulling van het complex sociale voor zieningen in kan zien. Opnieuw is thans een groep der bevolking, die geen enkele bestaanszekerheid van staatswege genoot, op een minimum van sociale veiligheid ge bracht. Onmiddellijk moet hierbij worden aangetekend dat de nieuwe wet tal van hiaten en onvolkomenheden bevat, waar door bepaalde leden van de onderhavige bevolkingsgroep toch nog tussen de mazen van het veilige net kunnen doorvallen, terwijl ook de premiebetaling niet geregeld is tot tevredenheid van alle bevolkings groepen doch het goede begin is ge maakt en de praktijk zal leren, in welk opzicht deze nieuwe sociale maatregel nog voor completering en wijziging vatbaar is. Het is bizonder verheugend, dat de tot standkoming van deze wet in de delicate sfeer van de verkiezingsstrijd voltrokken is zonder merkbare partijpolitieke exploi tatie. Het algemene belang is deze keer boven de partijen uit gehonoreerd en deze gang van zaken mag een treffend voor beeld heten van effectief regeringsbeleid op een punt waar het Nederlandse volk als geheel dringend om voorziening verlegen zat. NEW DELHI (Reuter/AFP) Volgens het te New Delhi verschijnende blad „The Statesman" breidt de opstand van de Khamba-stammen in Tibet tegen de Chi nese communisten zich uit. De sterkte van de verzetsstrijders is naar schatting van 10.000 tot 25.000 toegenomen. Het blad voegt hieraan toe, dat de opstandige stam men gedurende de winter hun posities hebben geconsolideerd en dat er vele grote wapendepots zijn, waarvan enkele in kloosters. LONDEN (Reuter) Een Boeing 700 straalvliegtuig van de „Pan American Airways", die van Parijs kwam. is woens dag maar met drie motoren in Londen ge land. Het toestel, dat een proefvlucht maakte, heeft zijn vierde motorgondel ver loren ergens in de buurt van Cherbourg. Het straalvliegtuig landde met een groot gat in de vleugel op de plaats waar de vierde motor bevestigd was. Men heeft onmiddellijk een onderzoek gelast. Aan boord van de Boeing bevonden zich vijf mensen. Volgens een verklaring van de lucht vaartmaatschappij maakte het toestel als programma onderdeel voor een trai- ningsvlucht een scherpe rechterdraai en heeft vermoedelijk deze beweging de kracht veroorzaakt, waardoor de motor- gondel afgescheurd werd. De motor kwam op een veld ten zuidoosten van Cherbourg terecht. De piloot van de Boeing, Robert Ryan, verklaarde woensdagavond, dat zijn ver trouwen in het toestel is versterkt. Bij een gewoon vliegtuig zou wellicht de vleugel aan stukken zijn gereten, zei hij. Toen de drie ton wegende motorgondel losbrak, had hij alleen een gevoel gehad alsof op een motor werd teruggeschakeld. Hij had pas gezien dat er iets niet in orde was toen hij op het instrumentenbord keek. (Van onze reisredacteur) RIO DE JANEIRO. „Vooral in Brazilië, maar ook in het naar verhouding zoveel kleinere Paraguay liggen voor Nederlandse bedrijven wel degelijk kansen. Zij worden trouwens in toenemende mate aangegrepen en moeten ook aan gegrepen worden. Ik heb de indruk dat Nederland hier een toenemende activiteit ontplooit, maar ook, dat deze nog veel groter moet worden." Dat was de slotsom van een exclusief interview, dat Prins Bernhard mij aan het eind van zijn bezoek aan Paraguay en Brazilië in Rio de Janeiro toestond. Het werd een beknopt spel van vraag en antwoord: het volgeladen program liet de Prins weinig tijd tot een lang en gedetailleerd gesprek. Hoewel hij in het beroemde (door de Nederlander Klaassen gedreven), Copacabana Palace-hotel logeerde, verrukkelijk gelegen aan Rio's mooiste baai, heeft hij geen minuut over gehad voqr een beetje ontspanning in deze wereldvermaarde strandwijk. De vermoeienissen van deze Zuidameri- kaanse toemee waren hem aan te zien en hij heeft de tien dagen vakantie in Mexico, die erop volgen, zeker verdiend. Maar zelfs uit de beknopte antwoorden, die hij op mijn vragen gaf, bleek de intensiteit waarmee de Prins streeft naar uitbreiding der betrekkingen tussen Nederland en Zuid-Amerika. OSLO, (Reuter) Denemarken, Noor wegen en Zweden hebben de Russische minister-president Kroesjtsjev, uitgeno digd dit jaar een bezoek aan Scandinavië te brengen. Kroesjtsjev was reeds in 1956 uitgenodigd, maar die invitatie werd na het onderdrukken van de Hongaarse op stand ongedaan gemaakt. In 1955 hadden de ministers-presidenten van de drie Scan dinavische landen een bezoek aan de Sov jet-Unie gebracht. Wat waren zijn algemene indrukken? „De allereerste", zei de Prins, „is de zeer grote hartelijkheid waarmee ik in Para guay en Brazilië ben ontvangen. Nederland is in deze landen in de goede zin van het woord populair. In Paraguay ook, maar niet alleen, omdat in 1904 een Nederlander daar het voetbalspel introduceerde! In Brazilië hebben de Nederlandse emigran tenkolonies in de staten Parana en Sao Paulo ons land dat, sinds Maurits van Nassau in het gebied van Recife heerste, al bemind was een goede naam gegeven. Men kent deze kolonies en waardeert ze. Zijn er op deze reis besprekingen gevoerd omtrent bepaalde concrete problemen en zo ja, hebben deze positieve resultaten opge leverd? Een vraag, die mede was ingegeven door het pogen van Fokkers Braziliaanse filiaal om een grote serie „Friendships" aan Brazilië te leveren. „Jazeker", antwoordde de Prins, „daarvoor zijn deze reizen ten slotte ook. Het is moeilijk nu al van resul taten te spreken. Onze gastheren bestude ren nu diverse aangevoerde punten nader." Sprekende over de huidige Nederlandse activiteit in deze landen, die hij nog graag verder ontplooid wilde zien, wees de Prins erop, dat in vele gevallen die Nederlandse activiteit nog in het stadium van bestude ring der mogelijkheden verkeert, betgeen hij volkomen begrijpelijk achtte. Aanneme lijk is, dat hij daarbij bijvoorbeeld doelde op de H.V.A., v aarvan momenieel twee experts in Brazilië de kansen voor tropi sche cultures onder de loep nemen. Welke specifieke kansen ziet de Prins in deze landen nog voor ons op het gebied van industrie, handel, landbouw en emi gratie? „Kansen voor emigratie" zei de Prins, „zijn er zeker, maar dan speciaal in de vorm van uitbreiding der bestaande landbouwkolonies, zoals Carambei. Catsro- landa en Holambra. Verder zijn er-vesti gingsmogelijkheden voor Nederlandse be drijven op velerlei terrein-, vooral wegens de sterk voortschrijdende industrialisatie alhier." Acht de Prins de „follow-up" van een reis als deze van Nederlandse zijde wel altijd voldoende? „Vroeger was die zeker niet altijd voldoende, maar daarin is veel verbetering gekomen," zei de Prins, die eerder op een persconferentie de aanwezig- Advertentie v v- Doelstraat 39 - Haarlem - Tel. 15252A' „ALPHA" MUURVERVEN heid van een cameraman van Polygoon en van mijzelf al had aangegrepen om jegens onze Braziliaanse collega's de groeiende Nederlandse belangstelling voor hun land te bewijzen. Is de in het Nederlandse bedrijfsleven bestaande neiging, direct tot winst te komen bij vestiging in het buitenland, soms niet sterker dan het inzicht, dat juist een land als Brazilië grote kansen voor de wat verdere toekomst biedt, inzicht dat b.v. wel in West-Duitsland heerst? De Prins zei: „Die neiging om direct tot winst te komen is bepaald verminderd. Men be grijpt, dat het een werk van lange adem is." Een persoonlijke noot tenslotte: Is de Prins de in Paraguay opgedane ongesteld heid weer te boven? „Geheel en al, geluk kig," antwoordde de Prins. „Het was bij zonder onaangenaam dat de twee dagen, die ik ziek was, dagen die men nu eenmaal onmogelijk tijdens het volle program kon inhalen, juist het bezoek aan enkele Ne derlandse landbouwkolonies verhinderden. Ik heb de zeer grote teleurstelling van de velen, die aan allerlei voorbereidingen had den gewerkt, heel goed begrepen. Mijn eigen teleurstelling was echter heus niet kleiner. Daarom heb ik deze kolonies dan ook meegedeeld, dat ik in oktober voor enkele dagen zal terugkomen om de voor genomen bezoeken alsnog te brengen." Tot zover de Prins. Verplichtingen van de laatste minuut riepen zijn aandacht el ders. En een daarvan betrof het traditio- De Prins ontmoet de Braziliaanse pers in Sao Paulo, een metropool met drie miljoen inwoners en de snelst groeien de stad ter wereld. Hier is het belang rijkste deel van onze zakelijke be langen geconcentreerd. nele cadeau, dat een reiziger uit tropische streken nu eenmaal moet meebrengen: een aapje, 's Prinsen moeder had namelijk vroeger een Braziliaanse wolaap bezeten, een soort dat de innemende en voor apen ongebruikelijke gewoonte bezit, nooit te bijten. Het dier was indertijd overleden. Thans stond er een nieuw exemplaar voor de deur van het Copacabana Palace. Aan de vraag: „Breng je een aapje voor me mee?" wordt voldaan. RABAT (Reuter) De Marokkaanse regering heeft bij Frankrijk geprotesteerd tegen het Franse voornemen om in het ge bied van Colomb-Béchar proeven met ra ketten te nemen, zo is officieel te Rabat bekend gemaakt. Onze correspondent meldt uit Parijs: Wanneer men, vanwege een recent Frans verzoek aan Londen, reden heeft om aan te nemen dat Frankrijk op het gebied van de kernproeven minder ver gevorderd is dan Parijs wel eens heeft voorgesteld, blij ken de Fransen met hun proeven in de stratosfeer toch al een eind te zijn door gedrongen. Deze week is een expeditie van Franse deskundigen naar de Sahara vertrokken waar begin maart proeven zullen worden genomen waaraan men bij voorbaat in Parijs al veel betekenis meent te mogen hechten. De bedoeling is de sa menstelling van de hoogste luchtlagen te bestuderen, ongeveer tachtig kilometer van de aarde verwijderd, gebieden waar over nog weinig of geen inlichtingen ver zameld zijn. Aanvankelijk stond ook de lancering van een vijfenveertig Franse raketten op het programma waarvan de kunstmaan tjes de aardige meisjesnamen van Vero- nique en Monica dragen. Misschien zullen er ook wel een paar worden afgeschoten, maar toch lijkt ook de Franse raket haar kinderziekten nog niet te hebben over wonnen. Boven Colomb-Béchar in de Sa hara zal dan ook voornamelijk met ande re methoden worden geëxperimenteerd. Op grote hoogte zullen met behulp van enkele kilo's sodium kunstmatige wolken worden gevormd, die met het blote oog honderden kilometers in de omtrek kun nen worden gevolgd. Uit de kleur, de om vang en de beweging van die wolken kun nen dan conclusies worden getrokken over de samenstelling van de lucht op hoogten waar de normale meteorologische ballons nog nooit zijn doorgedrongen. Zowel voor de wetenschap der weervoorspellingen als voor toekomstige proeven met raketten, hoopt men van deze experimenten groot profijt te kunnen trekken. In tegenstelling tot hetgeen in het voor lopig verslag van de commissie van rap porteurs uit de Eerste Kamer over de be groting 1959 werd gezegd, is de minister van Justitie a.i. niet van mening dat de Nederlandse diplomatieke vertegenwoor diging in Indonesië een uiterst onwelwil lende houding tegenover de spijtoptanten aanneemt. De minister zegt voorts dat de kwestie van de spijtoptanten in het alge meen een zo principieel karakter heeft, dat hij thans slechts maatregelen van voorlopige aard kan nemen. Bij het toelatingsbeleid is de verbonden heid van de aanvrager met Nederland een belangrijk criterium. Ook de tegenwoordi ge regering is van oordeel dat Nederland geen verplichtingen van juridische aard heeft ten aanzien van de jongere spijtop tanten, die. vrezen in militaire dienst te zullen worden opgeroepen voor een even tuele strijd om Nieuw-Guinea. Hulp die aan hen geboden kan worden ligt geheel in het humanitaire vlax. De steking dat spijtoptanten, eenmaal in Nederland, minder moe.te met de aanpas sing zouden hebben, kan de minister niet delen. Hij wijst er in dit verband op, dat van de sinds 1957 gerepatrieerden, bijna de helft zonder hulp van de overheid de overtocht maakte en zich in Nederland staande heeft kunnen houden. Uit de thans in behandeling zijnde verzoeken om toe lating blijkt dat vrijwel alle aanvragers aangewezen zijn op overheidssteun voor overtocht, huisvesting en onderhoud. Het aantal spijtoptanten dat bij groeps gewijze toelating naar Nederland zou moeten worden gebracht zal volgens de minister de 30.000 niet ver ontlopen. Er zijn thans ten aanzien van meer dan 13.000 personen verzoeken aanhangig gemaakt. Het aantal spijtoptanten hiervan wordt geschat op ongeveer 9500. Onlangs is in dit blad een boeiende discussie gevoerd tussen twee mensen van bei derlei B.B.-kunne, met andere woorden: personen die wél, en die niét sympathiek staan tegenover de B.B. Ik neem aan dat iedereen ook de neutrale toehoorder weet dat B.B. de stichting tot bevordering van de bescher ming der burgerbevolking aan duidt, en niets met Brigitte Bardot te maken heeft. Ik noem deze welgeschapen jon gedame echter in een adem met het serieuze onderwerp der burgerbescherming, omdat zij als vergelijkingsmateriaal wel degelijk iets daarmee te maken heeft. Ten aanzien van Brigitte Bardot zou men met geen mo gelijkheid van „beiderlei kun ne" kunnen gewagen, doch af gezien daarvan is mij bekend dat zij net als de echte B.B. voor- en tegenstanders heeft, een noodzakelijk kwaad zou kunnen worden genoemd, er rondborstig voor uitkomt dat zij rekening houdt met het ergste, en een heleboel geld kost. Het zij verre van mij, partij te kiezen in de discussie over de voor- en nadelen van de B.B. (de échte, welteverstaan), doch wel neem ik de beschei den vrijheid de aandacht te vestigen op een aspect van deze kwestie, dat naar mijn beste weten niet in debat is gebracht, namelijk het zeer merkwaardige feit dat de no dige gelden voor de bescher ming van onszelf extra moe ten worden opgebracht door onszelf boven op de defensie- kosten, die ook door onszelf worden betaald. Men zal mij van deskundige zijde kunnen tegenwerpen, dat het er weinig toe doet onder welk hoofdstuk van de begro ting de kosten der B.B. zijn geschreven, aangezien het totaal daardoor niet wordt be- invloed. Doch het gaat mij er ook niet om, minder geld aan de overheid te betalen. Ik weet immers dat het allemaal goed besteed wordt en dat er geen cent over de balk gaat. Maar toch zou ik mij nog aanzienlijk tevredener voelen wanneer de beschermingskosten van ons zelf zouden worden betaald uit de niet onaanzienlijke som, die wij beschikbaar stellen voor onze defensie. Misschien is het alleen maar een sentimentskwestie. Doch het wil mij niet uit gedachten, dat in langvervlogen tijden de mannen huis en haard verlie ten en zich tot de strijd aan gordden om hun dierbaren plus have en goed te verdedi gen. Wat zij in feite dus deden, was het beschermen van de burgerbevolking. Verder rede nerend moet men tot de on vermijdelijke en verrassende conclusie komen, dat het ge hele defensie-apparaat zijn be staansrecht enkel en alleen put uit zijn opdracht, de bur ger te beschermen tegen vijan delijke oogmerken. Alles wat wij aan militaria bezitten ons gehele leger, met al zijn kostbare vervoers- en schietmiddelen is in het leven geroepen en wordt on derhouden met één doel: het volk te vrijwaren voor de be dreigingen van buiten en het in het bezit van zijn kostbare nationale waarden te doen blijven. Eigenlijk is ons gehele mili taire apparaat één groot B.B.- complex. Want het bestaat niet alleen om te paraderen en nachtoefeningen te houden, doch ook om tot aan de hoogst bereikbare grens de veiligheid en bestaanszekerheid van ons volk te bevorderen. Wanneer het dat doel niet zou hebben, zou het geen enkel doel heb ben. Er is echter een merk waardig verschil aan de dag getreden tussen de opvattingen van weleer en die van heden ten aanzien van de betekenis der burgerbevolking in een eventuele oorlog. Het komt mij namelijk voor dat die burgerbevolking niet meer, zoals vroeger, het groot ste kleinood en de kostbaarste kern van de natie uitmaakt, waarvan het veilige voortbe staan de inzet van de strijd vormt, doch thans meer en meer beschouwd wordt als een lastig nevenprodukt van de nationale souvereiniteit, dat de bewegingen der legers be moeilijkt en de goede gang van zaken in een oorlog verstoort. En dat nevenprodukt wil bo vendien ook nog beschermd worden? Dat moet Binnen landse Zaken dan maar doen. Het is een enigszins benau wende gedachte, dat de mili taire opvattingen van de laat ste decennia zich verzoend hebben met de idee, dat men de vijand moet treffen in zijn burgers. De vernietiging van de burgerbevolking is, zoge zegd, de eerste en meest voor de hand liggende zet op het oorlogsschaakbord geworden een openingsvariant, die opgenomen is in de code van de internationale krijgskunst. Het zal wel een gevolg zijn van de ontwikkeling der oor logstechniek die overal de schuld van krijgt dat men zich als bij afspraak deze ba- viaanse opening heeft eigen gemaakt, doch als dat nu een maal zo is, dient toch dunkt mij enige aandacht te wor den besteed aan de consequen ties daarvan. De voortzetting van het schaakspelletje is na melijk aan geheel andere in vloeden onderhevig, als men op de genoemde wijze gaat openen. Als de burgerbevolking een begerenswaardig stuk op het bord geworden is, dient men toch van krijgskunstige kant in de eerste plaats aan de be scherming en beveiliging van dat stuk te denken. Of schaken al die militaire kopstukken zo slecht? Vandaar, dat ik geneigd ben de B.B. te beschouwen als het eerste en belangrijkste troetel kind van de defensie; en daar merkt men bij de begroting zo weinig van. Dat er op de de fensiebegroting niet eens aan bescherming der burgerbevol king is gedacht, laat staan ge daan, moet de burger ten zeer ste bevreemden. Hij immert levert de solda ten, houdt ze in leven, kleedt ze, geeft ze de wapenen, be taalt de reizen voor het strate gisch overleg en de aankopen, laat zich door straaljagers verpletteren, staat recreatie terreinen af voor schietbanen, aanvaardt zenuwinstortingen tengevolge van lawaai, is be reid het militaire gezag in noodtoestanden te gehoorza men, levert zijn zoons uit aan de dienstplicht, kortom, geeft het land zijn gehele leger ca deau. Waarom? Omdat hij er een mogelijk heid in ziet, dat dit leger hem beveiligt tegen alle kwaad wat van buiten de grenzen op hem aanstormen kan. Doch als hij dan doordron gen moet zijn van het feit, dat de praktijk der oorlogvoering gebaseerd is op zijn eigen ver nietiging in de eerste plaats, zonder dat zijn eigen dure de fensieapparaat een vinger uit steekt om hem te bescher men, dan krabt hij zich ach ter het oor en denkt: Waarom is het eigenlijk alle maal begonnen? Wie wil dat leger dan. eigenlijk bescher men, als ik het niet ben? En dan moet hij toch tot de eindconclusie komen, dat hij heel erg blij zou zijn met een levensgrote, levensechte en onwankelbare bescherming te zijnen behoeve, die haar mid delen kan putten uit de gelden der defensie en de gehele de fensie als ruggesteun heeft. Als hij tóch alles moet be talen, moet hij er ook van kun nen genieten, zou men kunnen zeggen. En dat geldt tevens voor Brigitte Bardot, zodat we op ons uitgangspunt zijn terugge keerd en kunnen constateren dat deze redenering zo rond is als Brigitte zelf. J. L. Teddy in Cannes U zult wel begrijpen, dat ik een beetje overstuur ben. Dat ik een beetje vervuld ben van alles wat zo plotseling over dit grote volk van het kleine Nederland is ge komen. Dat mijn hand een beetje trilt, dat mijn hart een beetje heviger klopt dan ge woonlijk en dat mijn mond een beetje droog is. Mijn gedachten dwalen een beetje af en mijn gang is een beetje onzeker. Mijn eetlust is een beetje in de war en ik voed mij slechts met kleine beetjes, omdat mijn maag een beetje gevoelig is voor zelfs maar een beetje overspanning. Beetje bij beetje zal dat wel een beetje beter worden en als u een beetje geduld wilt hebben en een beetje begrip hebt voor een beetje gevoelige naturen als de mijne, dan zult u het wel een beetje willen bil lijken, dat ik u met mijn stukje een beetje minder goed bedien dan ik ik mag dit wel een beetje onbescheiden zeggen gewoon ben dit te doen. Ik heb er een beetje over zitten na te denken en ik ben tot de een beetje zure conclusie gekomen, dat, als Simon Vestdijk een beetje meer geluk gehad had en ze in Stockholm een beetje beter Nederlands hadden kunnen lezen en hij de Nobelprijs voor letterkunde had gekregen, de geest drift van dit, mijn volk, misschien een beetje geringer zou zijn geweest dan zij nu is om ,,'n Beetje". Misschien zijn er wel onder mijn lezers, die alles een beetje overdreven vinden en die een beetje moeten grinniken om de be en ontroering die ,,'n Beetje" heeft gewekt en die, een beetje zuur, met hun wijsvinger tegen hun voorhoofd hebben getikt, omdat zij dit allemaal een beetje getikt vinden. Niet ik. Ik vind, dat een beetje zout in de altijd een beetje flauwe pap, die de meesten on zer iedere dag te verorberen krijgen, wel een beetje verdiend is en ik kan het mij best een beetje voorstellen dat wij daar met ons allen een beetje blij om zijn. Daarom moet u die flauwe opmerking die ik zojuist over de Nobelprijs maakte, óók maar met een beetje zout nemen en een beetje milder over uw medemensen oordelen. TJw, een beetje zure, veronderstelling, dat het allemaal een beetje op de rand van de achterlijkheid ligt, of een beetje idioot is, vind ik een beetje hooghartig van u. Ik ben zo niet. Theoretisch ben ik het misschien wel een beetje met u eens, doch in feite ben ik er zelf een beetje overstuur van. Ik hoop maar dat Teddy in Cannes een beetje succes zal hebben en dat wij met ons allen daardoor een beetje zullen wor den voortgestuwd op de vaart der volken. Ik zal een beetje bidden tot alle Muzen, dat zij Teddy een beetje welgezind zullen zijn Elias Advertentie Zomertje, zomertje wë missen je zo... Ach ja... Nu huivert Holland. Kou, nattigheid, rilwind - actieve hand langers van verkoudheid - zijn in de aanval. Bescherm Uzelf met Agré-Gola van Philips-Roxanel Voorkomt verkoudheid, aandoeningen van de luchtwegen, hoest, heesheid enz. Doosje met 60 ta bletten f 0.98. noem de naam - voor alle zekerheid LUXEMBURG (ANP) Het raadge vend comité van het agentschap van Eura- toom heeft op zijn eerste bijeenkomst, in aanwezigheid van Etienne Hirsch, de nieu we voorzitter van de Euratoom-commis- sie, tot voorzitter benoemd F. Ippolito en tot ondervoorzitters F. Beckenbauer en professor dr. ir. H. C. J. H. Gelissen. Het Euratoom-agentschap staat onder toezicht van de Euratoom-commissie en is belast met de voorziening van de leden met ertsen, ruw en splijtbaar materiaal. Het raadgevend comité van dit agentschap dat 24 nationale deskundigen omvat, moet door zijn adviezen en inlichtingen zorgen voor de goede uitvoering van de taak van het agentschap. Het comité is een verbin dingsorgaan tussen het agentschap en de belanghebbende kringen. Etienne Hirsch wees er in een toespraak op, dat het Euratoomagentschap van an dere landen de beste voorwaarden kan be dingen in het belang der verbruikers en regelend optreden in geval van een ver storing van het evenwicht van de markt. Hoge Autoriteit BRUSSEL (ANP) In kringen van de E.E.G. en de E.G.K.S. verwacht men, nu de Italiaanse regeringscrisis is opgelost, dat vertegenwoordigers der regeringen van de zes landen vermoedelijk omstreeks half maart in Brussel zullen bijeenkomen ter benoeming van de leden en de voor zitter van de Hoge Autoriteit der E.G.K.S. en voor de aanwijzing van de zetel der Europese instellingen.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 5