Horen en zien (jumbo en zijn avonturen CoGjaHhxo EXPRESS et huis der conflicten Agenda voor Haarlem K. V.P.-Santpoort en verkiezingen jou/ij '^61 en NAAIMACHINES DONDERDAG 26 FEBRUARI 1959 5 radio AANKONDIGINGEN EN NABKSCHOüWINGFA Sterk spel DE SCHUIMRUBBER MATRAS I IRELLI materasso (tatiano Succes voor Sonneveld en zijn gezelschap De radio geeft vrijdag Kamerlid van der Ploeg geeft zijn visie Faas- en pinksterverlof voor het leger Uitwisselingsconcert Sollicitant werd gevraagd naar zijn politieke opvattingen Zoekt U iets beters? JÏofSTÏRA1 Rook dan morgen eens Voorontwerp van wet over stakingsrecht Kerkelijk Nieuws Australische haven door olie overstroomd Studiefonds voor artsen en apothekers Tropeninstituut weigert filmvoorstelling DOOR IRIS BROM1GE Y' ,-:y J-Jy; Sterk van sfeer, maar steunend op soms wijdlopige dialogen, die de actie vertraag den en ook de innerlijke spanning niet meer tot gelding lieten komen: zo moet men het spel „Het huis van mijn ouders" van Robert Anderson karakteriseren, dat in de televisie-uitzending van de VARA gisteravond werd vertoond. Het was overi gens geen slechte beurt van Willy van Hemert, die over deze voorstelling de regie voerde. Hij is nu net de man, die de zwak ke passages weet op te vangen en ze in zijn beeldspel toch nog naar een indruk wekkende uiterlijke realisering voert. Hij beschikte daarbij over een prima acteren de bezetting, die de kansen al evenzeer uitbuitte als hij het deed, want afgezien van de gesignaleerde zwakheden zijn er mooie en niet zelden ontroerende scènes in „Het huis van mijn ouders". De hoofd rol daarin speelt een jongetje, dat moet ervaren hoe anders de volwassenen zijn dan hij zich heeft voorgesteld. Dit knaapje werd door Godert van Colmjon in alle na tuurlijkheid en prilheid gespeeld: de open baring van een werkelijk talent. Hij vond aan zijn zijde een voortreffelijk op de werkelijkheid geënt ouderpaar van Pe- ronne Hosang en Jan Retèl, een filosofische en door het leven aangeslagen broer van Manfred de Graaf en een gevoelig uit gebeelde zuster van Betty Smeets. Ook de rollen van de schoonzoon en het buur meisje Bas t-n Batenburg en Joyce Verstraete kregen een beheerste en wat de laatste betreft zelfs een mooi door voelde vertolking. Een avond van constant goed televisietoneel, ondanks een niet ge heel evenwichtig stuk. Beeldóchermer Advertentie -i Wim Sonneveld en zijn cabaret hebben woensdagavond de Engelse televisiekij kers op voortreffelijke wijze een bloemle zing voorgezet van het Nederlandse to neel, ballet en kleinkunst. Sonneveld trad hier vorig jaar reeds alleen voor de televi sie op, maar ditkeer kwam hij met een deel van zijn gezelschap. Het luchtige pro gramma met een enkele ernstige noot was vlot en fris en de toehoorders in de studio reageerden spontaan. Het was een heel ding om Engelsen er toe te krijgen, het schone Amsterdamse lied „In de Jor- daan" in het Nederlands te laten meezin gen. Maar Johny Jordaan scheen dit zon der moeite te lukken. Trouwens, men hoor de nog meer Nederlands: Ellen Vogel vertolkte in onze taal een passage uit „Saint Joan" van Shaw. Marianne Hilari- des en haar twee partners maakten grote indruk door een fijn uitgevoerd ballet op muziek van Vivaldi. Dat Sonneveld een ac teur is van bijzondere allure, bevestigde hij opnieuw. De show muntte uit doordat hij zo na tuurlijk was. Alle kunstmatigheid waaraan veel Engelse televisiehumor lijdt, ontbrak hier gelukkig. HILVERSUM I. 402 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 16.00 VARA. 19.30 VPRO. 21.00 VARA. 22.40 VPRO. 23.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymn. 7.23 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 9.00 Gymn. voor de vrouw. 9.10 Gram. 9.35 Walerst. 9.40 Schoolradio. VPRO. 10.00 Avonturen met. kinderen, caus. 10.05 Mor genwijding. VARA: 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Clavecimbelrecital. 11.20 Voor de kleuters. 11.35 Refrein-Festijn. AVRO: 12.00 Lichte muziek. 12.20 Regeringsuitz.: Landb.rubriek. Afstandsverwar ming in de tuinbouw: wij bezoeken het coöpera tieve centrale warmtebedrijf te Erica bij Emmen. 12.30 Land- en t.uinb.meded. 12.33 Sport en prog nose. 12 50 Zang en piano. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Metropole-ork. 13.55 Beurs berichten. 14.00 Pianoduo. 14.30 Voordr. 14.50 Ge varieerd progr. VARA: 16.00 Muziekrevue. 16.30 Voor de zieken. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Politie- kapel. 17.55 Act. 18.00 Nieuws. 18.15 Gram. 18.25 Amus.muz. 18.50 De puntjes op de i, caus. 19.00 Liedjes voor de jeugd. 19.10 Jazzmuz. VPRO: 19.30 Het platteland nu ,caus. 19.45 C.H.U., pol. caus. 20.00 Nieuws. 20.05 Boekenweek, caus. 20J0 On derling verkeer, caus. 20.25 Lit. caus. 20.35 Bene lux, causerie. 20.45 Negro-spirituals. VARA: 21.00 Villa Sidonia, hoorsp. 21.20 Ritm. muz. 21.45 Wij., van de dubbeltjes, klankb. 22.10 Musette-ork. en soliste. 22.25 Buitenl. weekoverzicht. VPRO: 22.40 Zorg om de mens,causerieën. VARA: 23.00 Nieuws. 28.15 24.00 Vergelijkenderwijs. HILLVERSUM II. 298 M. 7.00—24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nieuws en SOS-ber. 7.10 Gewijde muziek. 7.50 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de vrouw. 10.15 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.30 Voor oudere luisteraars. 12.00 Pianorecital. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Musette-ens. en so list. 12.53 Gram. of act. 13.00 Nieuws. 13.15 Orgel spel. 13.45 Gram. 14.05 Schoolradio. 14.25 Gram. 15.15 Voordr. 15.35 Instr. kwint. 16.00 Tuinbouw- praatje. 16.15 Clavecimbelrecital. 17.00 Voordracht. 17 20 Vocaal ens. 17.40 Beursber. 17.45 Gram. 18.00 Harmonie-ork. 18.20 De hangmat. 18.50 Regerings uitz.: Serie: studeren en student zijn. II. Stude ren.enige praktische raadgevingen, door jhr. mr. Ch. van Nispen tot Sevenaer, studentendekaan van de Rijksuniversiteit te Leiden. 19.00 Nieuws en weerber. 19.10 Huismuz. 19.30 Radiokrant. 19.55 Op de man af, causerie. 20.00 Nieuwe gram. 20.15 Pol. caus. 20.30 Die Schöpfung, oratorium. (21.50 —22.10 Kunstrubriek). 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Muz. caus. 23.4524.00 Gram. BRUSSEL. 324 M. 12.00 Ork.conc. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. (Om 12.55 Koersen). 13.00 Nieuws. 13.11 Orgelspel. 14.00 Schoolradio. 15.45 Gram. 16.00 Koersen. 16.02 Gram. 17 00 Nieuws. 17.10 Gram. 17.45 Duitse les. 18.00 Gram. 18.10 Voordracht. 18.20 Gram. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 20.00 The Messiah, orato rium. In de pauze: Kunstkaleidoscoop en nieuws. 23.00 Einde van de uizending. Met de verkiezingsdatum steeds meer in de nabijheid, heeft thans ook de afdeling Santpoort van de Katholieke Volks Partij haar leden opgeroepen, in zaal „De Wey- man" de eventueel op politiek gebied ge rezen vragen eens te komen bespreken met de heer C. J. van der Ploeg; lid van de Tweede-Kamerfractie der K.V.P. De animo hiervoor is woensdagavond slechts gering is geweest, hetgeen de heer G. Boos als afdelingsvoorzitter in zijn gebrui kelijk openingswoord uiteraard bijzonder betreurde. Verder gaf hij een persoonlijke visie op de politieke televisie-uitzendingen van de laatste tijd, waarbij spreker onder meer professor Oud een slimme oude vos noemde, die met „knipperende oogjes" een vermakelijk liberaal beroep had ge daan op de Nederlandse arbeidersjongens. Vervolgens herinnerde spreker aan de eis van de Pacifistisch Socialistische Partij tot afschaffing van het leger, hetgeen de heer Boos vergeleek met het ontnemen van de stekels aan het stekelvarken. Ten slotte noemde hij het tragisch, dat de Partij van de Arbeid nu een nieuwe loonronde propa geert, terwijl minister Suurhoff deze tij dens zijn ambtsperiode steeds heeft wil len voorkomen. Ook de P.v.d.A.-leuze voor minder staatsbemoeienis was vol gens spreker enigszins belachelijk, omdat juist deze partij altijd openlijk naar het staatssocialisme streeft. „Op deze wijze wordt de mening van een deel van het pu bliek, dat politiek voornamelijk uit zwen- delpraktijken bestaat, ongetwijfeld in de hand gewerkt," concludeerde de heer Boos aan het slot van zijn inleiding. Verkiezingsmanifest K.V.P. De heer C. J. van der Ploeg begon zijn toespraak met te wijzen op het verkie zingsmanifest der K.V.P., dat hij als een kort doch uitstekend werkstuk meende te mogen beschouwen. Het is immers een ge comprimeerd, harmonisch geheel, dat is afgestemd op de belangen van het gehele Nederlandse volk en niet op die van be paalde groeperingen. Bovendien wordt er in dit manifest op aangedrongen de al macht van de staat te beperken en deze te concentreren op de organen van het be drijfsleven. Wat Nieuw Guinea betreft be treurde spreker het, dat het gehele Neder landse volk niet eensgezind is doordron gen van het besef, welk een schone taak hier nog is te vervullën. Niet door een ko loniale politiek te voeren, maar door Nieuw Guinea te beschouwen als een rijks deel, dat nog is achtergebleven. Dergelij ke positieve uitspraken stempelen dit ma nifest volgens spreker tot tolk van een doelbewust beleid met gezonde leuzen, die niet ter gelegenheid van de komende ver kiezingen als propagandamotieven uit het verleden zijn opgegraven. Diverse politieke aspecten In het vervolg van zijn betoog besprak de heer Van der Ploeg de huidige politieke constellatie, waarbij hij als zijn mening te kennen gaf dat de P.v.d.A. en de V.V.D. niet in het volk wortelen, doch in bepaal de groepen. In tegenstelling tot de K.V.P., die wel met de belangen van het gehele Nederlandse volk rekening 'wenst te hou den. Daarom wil de K.V.P. ook het parti culier initiatief tot ontwikkeling brengen, om te voorkomen dat de staat dit alles tot zich trekt. Spreker waarschuwde er ver der voor alle heil in de sociale sector van de P.v.d.A. te verwachten, omdat volgens hem juist de socialisten de uitvoering van sociale programma's steeds hebben ge hinderd. Daarnaast noemde spreker de li beralen slechts positief in het negatieve, omdat de heer Oud tot nu toe steeds niet heeft verklaard wat hij eigenlijk wil. Wel wat hij niet wenst, zoals samenwerking met de socialisten. De heer Van der Ploeg s^lde hier tegenover, dat het land slechts is gediend door een brede samenwerking, waarbij elke partij zich van het feit is bewust, dat zij over het geheel gezien toch slechts een minderheid vertegenwoordigt. Dit zal dus een beleid van geven en nemen moeten zijn. Verkorting werktijd Verder sprak de heer Van der Ploeg er zijn verwondering over uit, dat het N.V.V. nu plotseling met de eis tot ver korting van de werktijd is gekomen, ter wijl minister Suurhoff nog in april 1958 heeft verklaard, dat hier voorlopig niet aan kon worden gedacht. Bovendien meen de spreker te weten, dat het rapport van de S.E.R. over deze kwestie zich reeds vijf maanden in het bureau van de heer Suur hoff bevond, alvorens hij als minister af trad. De heer Van der Ploeg wenste zijn gehoor echter gerust te stellen met de verklaring: „Deze zaak komt heus wel op zijn pootjes terecht!" Ook de bezitsvorming noemde spreker een belangrijk programmapunt van de K.V.P., omdat men in deze kringen het bezit als persoonlijk beschouwt en niet, zo als bij de P.v.d.A. collectief. Want waar zou de prikkel voor de arbeiders blijven, wanneer zij niet persoonlijk in redelijke mate kunnen delen in de winsten, die door de ondernemingen worden gemaakt. Men zal hierbij evenwel met menselijke fac toren rekening moeten houden, waarbij het noodzakelijk is dat de spaarzaamheid een grondslag blijft. Aan het slot van zijn aandachtig beluis terd betoog wees de heer Van der Ploeg nog op de vooruitgang in de woningbouw 47.300 huizen in 1950, tegen 89.000 in 1958 en op de grote onrechtvaardigheid die erin schuit, aan zelfstandigen de kin derbijslag te onthouden. Een toestand, wel ke de K.V.P. zo spoedig mogelijk wenst te verbeteren. Na de pauze werd de gelegenheid open gesteld tot het stellen van vragen, waar een geanimeerd gebruik van werd ge maakt. Zo gaf een der aanwezigen uitdruk king aan zijn bezorgdheid over het feit, dat professor Oud in Maastricht heeft kun nen spreken en hij vroeg hoe een derge lijke bres in het katholieke zuiden moge lijk was geworden. De heer Van der Ploeg bracht hem echter onder het oog, dat in Limburg heus niet alleen katholieken wo nen en er altijd nog tienduizenden stem men op andere lijsten worden uitgebracht. De verdere besprekingen hadden daarop in hoofdzaak betrekking op een doelmati ge propaganda in Santpoort en omgeving. Er is een landmachtorder verschenen voor de verlofregeling met Goede Vrijdag, Pasen en Pinksteren. In grote trekken komt deze order erop neer, dat de ene helft van de militairen bij de parate on derdelen verlof krijgt van donderdag 26 maart 13 uur tot dinsdag 31 maart 24 uur en de andere helft van donderdag 14 mei 13 uur tot dinsdag 19 mei 24 uur. In het Koninklijk Conservatorium voor Muziek in Den Haag zal maandagavond 2 maart een uitwisselingsconcert worden gegeven door leerlingen van het Konink lijk Vlaams Muziekconservatorium in Ant werpen. De uitvoerenden zijn: Leopold Sluys, orgel, Maurice Bonnaerens, trom pet, Frans van Kerckhoven, trompet en Antoon Liekens en Albert Mertens ba zuin. In antwoord op vragen, die in de Eerste Kamercommissie aan de minister van Justitie a.i. zijn gesteld, heeft minister Struijcken geantwoord dat bij een sollici tatiegesprek met een kandidaat voor een functie bij de rechterlijke macht ge vraagd is naar de politieke opvattingen van de kandidaat, maar dat hiertoe geen opdracht is gegeven. De minister zegt er wel waarde aan te hechten dat de commis sie, die deze vragen stelde, hem dit inzicht wil verschaffen met het oog op latere ver vulling door de sollicitant van het ambt van rechter. Algehele onkunde over diens wereld- en levensbeschouwing maken het niet uitgesloten dat men later voor de on aangename verrassing zou komen dat de groep sollicitanten zeer eenzijdig zou zijn samengesteld. De minister verklaart dat hij het beheer van het departement van Justitie zoveel mogelijk laat aansluiten op dat van zijn voorganger en dat hij, om het beleid van het volgende kabinet niet te binden, zich zoveel mogelijk onthoudt van principiële beslissingen. Geduldig zat Tumbo in zijn boot en hij hield goed het snoer in het oog. Dat kon wel een poos zo duren, maar evengoed vjas het mogelijk, dat er spoedig een vis door het aas verlokt werd om te bijten En opeens voelde Tumbo hetEen stevige ruk aan het snoer, en nog een. Hij had beet! Nu was het oppassen. Tumbo pakte zijn hengel stevig vast, zette zich schrap tegen de rand van de boot en begon te trekken 1819 Advertentie Advertentie (CONSTANTE KWALITEIT) Er is een voorontwerp van wet opge steld over het stakingsrecht. Dit heeft de minister van Justitie a.i. meegedeeld in de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer over de begroting van zijn de partement. Het ontwerp is opgesteld naar aanleiding van het ambtelijk onderzoek dat naar de verschillende aspecten van het stakingsrecht is ingesteld. In overleg met de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid a.i. heeft mi nister Struijcken het voorontwerp voorge legd aan enige deskundigen op het gebied van het arbeidsrecht. In verband met het stadium waarin deze kwestie nu verkeert acht hij het niet gewenst de conclusies van het ambtelijk onderzoek mee te delen. Overigens heeft hij zelf nog geen stand punt over deze conclusies bepaald. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Aalten (vac. D. Groeneboer) M. van der Heiden te Klazineveen. Toege laten tot. de Evangeliebediening de heren H C. Adema te Groningen, D. R. Jonker te Apeldoorn. G. Lijzenga te Dronrijp, H. J. de Vos te Groningen en J. Visser te Kla- zienaveen. Bei-oepbaar zijn de heren C. H. Cassuto te Scheveningen; G. Lijzenga te Dronrijp. Chr. Gerefi Kerken Bedankt voor Driebergen J. Brons te Mijdrecht. Geref. Kerken Beroepen te Nordhorn A. J. Dondorp te Domburg. Aangenomen naar Balk H. Gilhuis, kand. te Amsterdam, die bedankte voor Sybrandaburen c.a. PORT KEMBLA, (UPI) De autoritei ten hebben de haven van Port Kembla, New South Wales, moeten afsluiten daar duizenden liters olie zich er verspreidden. De brandweer pompte reusachtige hoe veelheden zeewater de haven binnen om de olie kwijt te raken, die door het stormkanaal van de haven was binnenge komen. De havenautoriteiten sloten de ha ven en een deel van de stad, die ongeveer 80 km. ten zuiden van Sydney in het hart van een nieuw industrie-gebied ligt. Installaties aan de wal en de zeven sche pen in de haven kregen opdracht de vuren af te dekken, daar de brandweer vreesde dat een vonk of een brandende lucifer ern stige gevolgen zou kunnen hebben. Er werd een noodtoestand afgekondigd. De Centrale Bond van Onderling Be heerde Ziekenfondsen heeft in een te Utrecht gehouden buitengewone algemene vergadering besloten tot instelling van een studiefonds bestemd voor het verlenen van geldelijke steun aan studerenden voor tandarts, apotheker en eventueel ook voor arts. De onderlinge ziekenfondsen hopen met het beschikbare bedrag (ongeveer 10.000 per jaar) te kunnen bijdragen tot een ver mindering van het huidige tekort aan tandartsen en apothekers. Vooral met het probleem van het tandartsentekort wor den de ziekenfondsen namelijk dagelijks geconfronteerd, onder meer bij de school- tandverzorging. Als regel zal het studiefonds aanvullend optreden. Aan het aanvaarden van een studie-uitkering worden geen bijzondere voorwaarden verbonden. Langdurig verpleegden De C.B.O.Z. neeft in principe tevens be sloten tot het stichten van een fonds voor langdurige verpleging. Men wil het de on derling beheerde ziekenfondsen op deze wijze mogelijk maken, een financiële bij drage te verlenen aan verzekerden, die langdurig in een verpleeghuis moeten ver blijven. Door de vergoeding slechts te ver lenen voor patiënten, die zijn opgenomen in een verpleeghuis dat aan bepaalde eisen voldoet, hoopt men tevens het peil van ve le bestaande verpleeghuizen te verbete ren. De kosten van deze verzekering zullen worden bestreden door een geringe ver hoging van de premie voor de aanvullen de verzekering. Zo mogelijk zal deze ver zekering, waarmee men op 1 januari 1960 een begin hoopt te maken, worden uitge voerd in samenwerking met andere zie kenfondsorganisaties. Poliopatiënten Tenslotte heeft de C.B.O.Z. een fonds op gericht, waardoor het de onderling be heerde ziekenfondsen mogelijk wordt, het risico van de kosten voor verpleging van poliopatiënten gezamenlijk te dragen. Daardoor zal het de ziekenfondsen gemak kelijker vallen de reeds voor de vrijwilli ge en verplicht verzekerden geldende uit keringen te brengen op 100 percent van de werkelijke kosten. Advertentie Alle merken, dus ruime keuze ENGEL, Gr. Houtstr. 181, Tel. 14444 Gehuurde auto verkocht. Voor de Alkmaarse rechtbank hebben terecht ge staan een 20-jarige landbouwer en een 22- jarige beroepsworstelaar, beiden uit Hoog- karspel, die in november bij Enkhuizen een personenauto hadden gehuurd en deze in Rotterdam verkocht voor 2900. Daarna probeerden zij de grens over te komen. Dit mislukte daar hun papieren niet in orde waren. Bij hun arrestatie bezaten ze nog 1500. Er werd VA jaar en 8 maanden tegen hen geëist. Artsenconferentie. Woningnood en verantwoorde gezinsvorming zal het thema zijn van een artsenconferentie, die op 2 en 3 mei op de Pietersberg te Oosterbeek zal worden gehouden. De conferentie wordt georganiseerd door de Raad van Kerk en Ziekenzorg der Nederlandse Hervormde Kerk met medewerking van de Christe lijke Vereniging van Natuur- en Genees kundigen en de Protestants-christelijke Artsenorganisatie. Voortrekkers. Voor voortrekkers van de Nederlandse Padvinders en van de Ver kenners van de Katholieke Jeugdbeweging zal voor het eerst een nationaal weekeind worden gehouden op 4 en 5 april te Utrecht onder de naam „Nationaal Voor- trekkerslaer 1959". Het programma voor deze samenkomst is gebaseerd op het vor mingsschema. Het betreft techniek, bui tenleven, lichamelijke training, maatschap pelijke vorming, geestelijke vorming en culturele vorming. De voor vanavond vastgestelde voor stelling van de Oostduitse film „Ein Ta- gebuch für Anne Frank" in het Kon. In stituut voor de tropen te Amsterdam vindt geen doorgang, daar het bestuur van het instituut de aula wel beschikbaar kan stel len voor culturele doch niet voor propa gandistische manifestaties. De film be vat communistische propaganda en neemt het dagboek van Anne Frank daarvoor als uitgangspunt. DONDERDAG 26 FEBRUARI Voordracht, dans en Jeugdtoernooi, 19.30 57. Daarna bleef het voor in de wagen stil, tot Mark bij de stallen gekomen zei: „Ga er even uit en zeg het tegen Bryan, Judy". „Goed". Toen zij alleen waren, keerde Mark zich om en nam haar rustig op. „Ben je werkelijk helemaal in orde?" „Ja, absoluut. Rex stond me niet in de weg. Hij deed het werkelijk keurig". „Dat weet ik. Hij heeft het mij ook eens willen leve ren en gooide mij er bijna af. Het is een sluwe duivel, dat paard. Misschien zul je me nu geloven." „Ik heb je al eerder geloofd". „Dan is de consequentie alleen maar, dat je dwaas bent, zo goed als koppig", merkte hij op. maar ditmaal zonder boosheid. „Ik ben het eens met de opmerking over dwaasheid en het spijt me. Verder ga ik niet" „Wat heb jij toch een misleidend uiterlijk, Pauline. Het ziet er zo volgzaam uit" Judy's terugkomst ontsloeg Pauline van een ant woord en zonder verdere wrijving werd de weg naar Avallon afgelegd. HOOFDSTUK XIV Het bezoek aan Parijs was een volledig succes. Zelfs Judy's verwachtingen waren geheel vervuld en de he reniging met de Montels verhoogde Pauline's genoe gen om deze stad, die zij zo goed kende, weer eens te zien. De herinnering aan vroeger dagen, de noodzaak om Judy zowel de schoonheden als dg genoegens van Parijs te tonen en de opwinding en drukte van de trouw partij, die de slotapotheose vormde, deed de week met zulk een snelheid voorbij gaan, dat Pauline nau welijks weer op adem gekomen was, toen zij alweer het Kanaal overstaken op weg naar huis. Mark haalde hen aan het station Darnford af. Toen hij tegen hen wuifde, herinnerde zij zich die dag, dat zij zich afgevraagd had, wat hij wel met haar liefde zou kunnen doen. Nu wist zij dat niets, wat hij ook mocht doen, die zou kunnen vernietigen. Zelfs zijn norse be handeling van haar, die zij eens gevreesd had als een van zijn vader geërfde eigenschap, zag zij nu als een harnas, dat hij over zijn verdriet had gelegd en zij was hiervoor niet langer oang. Zijn ogen ontmoetten een ogenblik de hare. „Je goed geamuseerd?".. „Heerlijk, dank je." Hij nam hun koffers op en ging hen voor naar de wagen, terwijl Judy nonderd-uit praatte. Het was een heldere avond met een smalle maan, die boven de be boste hellingen van de vallei stond. Judy's mond stond geen ogenblik stil, terwijl de wagen de laan opreed. Toen draaiden zij de hekken van Avallon in en daar zagen zij weer de puntige torentjes en de grijze mu ren van het huis, dat zich zo diep in Pauline's hart genesteld had, dat zij nauwelijks kon geloven, dat zij het binnen zes korte weken voor altijd zou verlaten. De wilde kers stond in bloei en leek in het maanlicht bijzonder mooi. Van haar zitkamer uit zou zij op een zee van witte bloesem neerzien. Bij het oplopen van de stoep werd zij zich bewust van een bitter-zoete ge waarwording van thuiskomst, die dreigde haar te overweldigen. Elk van de hierop volgende dagen werden door Pau line als het ware gekoesterd en zij liet ze slechts met tegenzin los. Er hing een vredige kalmte over de uren, die zij met Mark doorbracht. Ze waren beiden in de ban van het boek geraakt en op die gemeenschappe lijke grondslag werkten zij goed samen, terwijl de schaduw van John datgene deed vervagen, wat er tus sen hen lag. Er waren ogenblikken, dat zij er zeker van was, dat hij een en ander vergeten had. Maar zij onderdrukte iedere hoop in die richting door zich te herinneren, dat Mark wellicht nu een beetje meer opgelucht ademhaalde door de overweging, dat hij wel dra van haar tegenwoordigheid verlost zou zijn en daarmee van de herinnering aan het feit, dat hij be drogen was. Over de beslistheid van zijn doelstelling maakte zij zich niet de minste illusies. Er zat weinig neiging tot compromissen in zijn natuur en iedere ver zachting van zijn kant in zijn houding tegenover haar zou hij als een zwakheid beschouwen. Feiten, dacht zij een beetje bitter op zekere dag, toen zij hem enkele cijfers zag controleren. Twee en twee is vier. Twee mensen in een slaapkamer maken een liaison. Alles doodeenvoudig. Feiten en een scherp gevoel voor bezit overheersten hem: een trots gevoel van bezit op zijn zaak, zijn huis, op de vrouw, die hij als zijn echtgenote zou kiezen. Er moesten geen gebreken zijn. Hij spaarde zichzelf niet en hij zou bij het streven naar zijn doel ook anderen niet sparen. Maar toen hij de cijfers opzij schoof en achterover in zijn stoel leunde, was het of zij een steek kreeg door het besef, dat hij er zo dodelijk vermoeid uit zag. Wat was zij toch een dwaas, dacht zij. Zoals Mark het zou noemen, een warnet van emoties. Boven zijn oor kon zij in zijn gladde haar twee of drie grijze ha ren zien en in profiel gezien leek zijn gezicht mager. Sedert de dood van zijn vader had hij een grote ver antwoordelijkheid gedragen. Hij was sterk, maar ge durende vier maanden had hij dagen van dertien uur gemaakt, afgescheiden nog van de innerlijke span ningen en moeilijkheden van het conflict, waarin zij verwikkeld waren geweest. Niemand kon ongestraft een dergelijke opeenstapeling van lasten verdragen. „Ik geloof niet, dat ik vanavond veel waard zal zijn, Pauline. Zou jij willen proberen dit hoofdstuk af te maken? Het is alleen maar een kwestie van recon structie van het ongeval uit het rapport van de gids. Zie eens, wat je er aan Kunt doen, dan zullen we het morgen samen wel doornemen. Mijn hoofd lijkt wel een blok hout. Ik geloof, dat ik maar even de frisse lucht in zal gaan, in de hoop er een beetje leven in te krijgen." Toen ze hem verliet, zat hij echter nog voor zijn bureau, alsof de inspanning om zich te bewegen te veel voor hem was. Pauline bleef voor een antiekwinkel staan en keek naar een kleine zwarte theepot met rijkgekleurde bou- quetjes. Die had haar aandacht getrokken, toen zij er een uur geleden voorbij gekomen was en de gehe le tijd, dat zij bij de kapper gezeten had, had dat theepotje haar op een verleidelijke manier voor ogen gezweefd. De zacht gebogen tuit en de ronde vorm van het potje zelf waren al aantrekkelijk genoeg, maar het rose en blauw en groen van de bloemen gloeide met een magische bekoring tegen de zwarte achtergrond, alsof er licht in opgesloten zat en had haar volkomen ingepalmd. Zij had er geen idee van, wat voor soort maaksel het svas; het leek op niets, wat zij ooit had gezien. (Wordt vervolgd) Stadsschouwburg: toneel Interscholair uur. Concertgebouw: Kamermuziekavond door trio Arte Fiato, 20 uur (V.U.). Frans Halsmuseum: Vertoning van de film „Straat zonder uitzicht", 20 uur (V.U.) TENTOONSTELLINGEN Huis Van Looy (Kleine Houtweg 103): Expositie Interscholair Jeugdtoernooi 14 17 en 1922 uur. In 't Goede Uur (Nieuwe Kerksplein 1): Expositie Gérard van den Eerenbeemt tot 22 uur. Galerie Espace (KI. Heiligland 36): Ex positie „Sculptures" tot 17 uur. FILMS Cinema Palace: „Een reis om de wereld in 80 dagen", a.i., 19.30 uur. Frans Hals- theater: „Ontsnapt van het Duivelseiland", 14 jr., 19 en 21.15 uur. Lido Theater: „De naakten en de doden", 18 jr., 19 en 21.15 uur. Luxor Theater: „The Robe", a.L, 20 uur. Minerva Theater: „Never say good bye", 14 jr., 20.15 uur. Rembrandt Theater: „Gigi", 14 jr., 19 en 21.15 uur. Roxy Thea ter: „Het zwarte schild", 14 jr., 19 en 21.15 uur. Studio Theater: „Een vrouw wist te veel", 14 jr., 19 en 21.15 uur. ZAND VOORT, Theater Monopole: Op voering van de operette „Prinses Rozelijn" door leerlingen van de Hannie Schaft- school, 20 uur. DIVERSEN Brinkmann: De heer H. E. Phaff voor vereniging „Haerlem" over „Het Haarlem se stadhuis in verleden, heden en toe komst", 20 uur. Krelagehuis: Haarlemse Voorjaarsbeurs, 1923 uur. VRIJDAG 27 FEBRUARI Stadsschouwburg: De Nederlandse Co- medie met „Twaalf gezworenen", 20.15 uur. TENTOONSTELLINGEN Huis van Looy: Expositie Interscholair Jeugdtoernooi 10—13, 14—17 en 19—22 uur. In 't Goede Uur: Expositie Gérard van den Eerenbeemt 1022 uur. Galerie Espace: Expositie „Sculptures" 1117 uur. FILMS Cinema Palace: „De reis om de wereld in 80 dagen", a.L, 14 en 19.30 uur. Frans Halstheater: „Onder de mantel van de nacht", 18 jr., 14.30, 19 en 21.15 uur. Lido Theater: „In de greep der wildernis", 14 jr., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Luxor Thea ter: „Home before dark", 18 jr., 14, 19 en 21.15 uur. Minerva Theater: „De rode bal lon" en „Pepote, kind van de straat", a.L, 20.15 uur. Rembrandt Theater: „Stefanie", 14 jr., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Roxy Thea ter: „Davy Crockett" 14 jr., 14.30, 19 en 21.15 uur. Studio Theater: „Een vrouw wist te veel" 14 jr., 14.15, 19 en 21.15 uur. ZANDVOORT, Theater Monopole: „Het kamp op het bloedeiland", 18 jr., 20 uur. DIVERSEN Krelagehuis: Haarlemse Voorjaarsbeurs, 10—17 en 19—23 uur.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 7