Géén gewoon laxeermiddel Matu-ralLax VOOR DE PRET De achteruitrijder Dr. J. van der Velde gaat heen als inspecteur van onderwijs Corrie ten Boom in Haarlem terug van wereldreis Docent en adviseur van naam krijgt nu meer tijd voor studies Enthousiast evangeliste predikte in V.S., Australië en Azië „MENEER LELIJK" ZEVEN DAGEN IN EN OM HAARLEM Oude kaarten Examens Kleuterschool wordt verbeterd Wil scooterrijder zich melden? Heemstede heeft bijna 26.000 inwoners Voor bejaarden DONDERDAG 26 FEBRUARI 1959 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Spreken met dr.T van der Velde in Heemstede, inspecteur van het lager onderwijs in de inspectie Amstelveen, betekent een visie op interessants onder wijsvraagstukken vernemen. Dr. Van der Velde laat over zichzelf maar schoor voetend enkele inlichtingen los. Die acht hij niet zo belangrijk. Alle gereserveerd heid is echter verdwenen, als hij over het onderwijs spreekt. Want dit is hem zijn leven lang ter harte gegaan. In onderwijskringen heeft hij zich een gezaghebbende naam veroverd. Dr. Van der Velde heeft dan ook een mooie staat van dienst achter zich. Aan het einde van deze maand gaat hij zijn loopbaan als inspecteur wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd beëindigen. Ter ge legenheid hiervan wordt hem zaterdagmiddag in de „Beurshal" in Hoofddorp een afscheidsreceptie aangeboden. Terwijl dr. Van der Velde in zijn stu deerkamer aan de Spoorzichtlaan in Heem stede zit, vertelt hij over zijn werk bij het onderwijs. Twee boekenkasten zijn geheel gevuld met ondermeer pedagogische wer ken en taalkundige studies. Op een van de planken staat ook zijn dissertatie: „De tragedie der werkwoordsvormen" een be langrijke studie over het taalonderwijs op de lagere school. Op 26 november 1956 is hij aan de Universiteit in Groningen ge promoveerd. D.e heer Van der Velde verliet in 1912 de Deventer kweekschool. Hij werd onder wijzer in de Friese gemeente Scnoterland, waar hij slechts twee jaar bleef om daarna zijn militaire dienstplicht te vervuilen. Op 23-jarige leeftijd werd hij in 1917 hoofd van een school in Diever, zes jaar later vertrok hij naar Appingedam. Ook hier is hij zes jaar hoofd geweest. In 1929 werd de heer Van der Velde hoofdonderwijzer in Amsterdam. Op 43-jarige leeftijd volgde, in 1936, zijn benoeming tot inspecteur in de Dr. J. van der Velde Foto; Studio Lohr, Heemstede inspectie Winschoten, in 1947 werd hij in zijn huidige functie aangesteld. Nu klinkt het wat vreemd, als men hoort dat de heer Van der Velde al op 23-jarige leeftijd hoofd van een school was. Vóór 1920 bestond die mogelijkheid nog. In zijn eerste jaren bij het onderwijs heeft hij op kleine scholen gewerkt. Dit is hem iater, in zijn inspecteursfunctie, goed van pas ge komen. „Door mijn werk op kleine scholen, kon ik deze later heter beoordelen en hij mijn adviezen rekening houden met het speci fieke van deze scholen". Dr. Van der Velde acht het een totaal onjuiste bewering dat het onderwijs op de kleine school over het algemeen onvoldoende zou zijn. „Integen deel, de kinderen op zo'n school moeten veel zelfstandiger werken. Zij zijn beslist niet te beklagen. Het individuele, ivaar- naar we bij de onderwijsvernieuwing stre ven, is op de kleine scholen iets vanzelf sprekends". Vele publikaties De heer Van der Velde behaalde de mid delbare acten Nederlands A en B en Peda gogiek A en B. De taalkunde had zijn grote belangstelling en daarom bleef hij dit vak zijn aandacht geven. Ook voelde hij zich sterk tot de pedagogiek aangel rokken. De resultaten van zijn studies kwamen ondermeer tot uiting in vele publikaties, welke bijvoorbeeld in Pedagogische Stu diën zijn opgenomen. Reeds lang voor de oorlog liep de heer Van der Velde aan de Rijksuniversiteit in Groningen college. Na de oorlog hervatte hij zijn academische studies en wel aan de Universiteit in Am sterdam. Op grond van zijn staat van dienst werd hij hier van de colleges vrijgesteld. De studies vonden hun bekroning in de promotie op 26 november 1956. Hoewel dr. Van der Velde sinds 1936 niet meer als onderwijzer aan een school ver bonden is, wil dit niet zeggen dat hij voor het lesgeven geen gelegenheid meer heeft gevonden. „Als inspecteur blijf je een beetje doceren," zegt hij. Voor de oorlog gaf hij vele lezingen voor onderwijzers over de onderwijsvernieuwing. Thans geeft hij nog colleges aan het Nutsseminarium in Amsterdam. Het aantrekkelijke in de inspecteursfunc tie vindt hij wel de adviserende taak. Zijn vakstudies kwamen hem hierbij uitstekend van pas. Niet alleen als inspecteur gaf dr. Van der Velde vele adviezen. Hij is hoofd bestuurslid van de Maatschappij tot Nut van het Algemeen en voorzitter van de nutscommissie voor het onderwijs. Voorts is hij lid van de onderwijscommissie van de Partij van de Arbeid en tevens heeft hij zitting gehad in de werkgroep van het rijksschooltoezicht, die het ontwerp van de „mammoetwet' heeft voorbereid. Belangrijke studies Door zijn studies en functies heeft dr. Van der Velde een belangrijke bijdrage ge leverd aan de vernieuwing van het onder wijs. De studies zijn voornamelijk van taai-didactische aard. Ook van zijn inte resse voor de schoolorganisatie heeft hij blijk gegeven. In onderwijskringen kent men het standpunt van dr. Van der Velde: geen grammatica op de lagere school. In zijn proefschrift heeft hij dit standpunt verdedigd. Meermalen heeft hij in de afge- Advertentie Naiu-raLax werki anders en kan zonder bezwaar ook bij werk bui tenshuis gebruikt worden. Natu-raLax is géén gewoon laxeer middel, maar herstelt de natuurlijke regeBrnaat, zodat U met een gerust hart elke dag aan uw werk kunt gaan, ook buitenshuis of op reis ,dc regelmaat wan de klok' Een uitkomst bij hardnekkige verstopping! lopen jaren hierover zijn stem laten horen. Nog in het januari-nummer van Pedago gische Studiën is van zijn hand een artikel verschenen onder de kop: Grammatica op de lagere school? Over het taalonderwijs zijn nog betrek kelijk weinig academische studies verricht. Daarom is het proefschrift van dr. Van der Velde des te opmerkelijker. Naar het oor deel van de scheidende inspecteur bestaat in ons land een nog veel te gering contact tussen de universiteit en de lagere school. Aan geen enkele Nederlandse universiteit is bijvoorbeeld een proef-lagere school ge vestigd. De universiteit van Chicago had zo'n school al in 1900. „Als in ons land zo'n proefschool was geweest, zou het met de onderwijsvernieuwing veel vlotter zijn ge gaan," is z\jn mening. Voor de scheidende inspecteur breekt er beslist geen tijd van rusten aan. „Ik heb altijd gestudeerd. Hiervoor komt thans wat meer gelegenheid. Overigens is er nog genoeg werk overgebleven," zegt de heer Van der Velde. Om zijn verdiensten voor het onderwijs is hij in 1954 benoemd tot officier in de orde van Oranje Nassau. Een bekende Haarlemse, mej. Corrie ten Boom is dinsdagavond van een wereld reis van vier en een half jaar terugge keerd. Voorzover men haar niet mocht kennen als een zeer vitale en blijde evan geliste zal zij zeker bij tal van Haarlem mers bekend staan als een lid van die fa milie in de Barteljorisstraat, waar zich gedurende de donkere bezettingsjaren een verzetsepos afspeelde, toen daar vele door de nazi's vervolgde Joden hun schuilplaats hadden. Het waren de vreselijke conse quenties van dit verzet, de dood van haar vader en de opsluiting van haar en haar later eveneens omgekomen zuster Betsy in het beruchte vrouwenkamp Ravens- brück die wonderlijk genoeg tevens de be zielende achtergrond zouden vormen voor de activiteit welke Corrie ten Boom na de tweede wereldoorlog in ons land én ver daarbuiten is gaan ontplooien. Haar. laat ste grote evangelisatietocht voerde haar eerst naar Amerika, waar zij sprak in ker ken, vergaderingen, universiteiten, bij- belscholen en gevangenissen (onder meer in de Sing Sing), vervolgens naar Zuid Afrika, vandaar naar Nieuw Zeeland, waar zij ongeveer een jaar bleef en van waar zij ook verscheidene eilanden in de Stille Zuidzee bereisde, voorts naar Australië, waar zij grote menigten fa brieksarbeiders toesprak, naar India, waar zij aan een indrukwekkend christe lijk appèl in de communistische staat Kerala medewerkte, daarna naar Sera- wak, de Philippijnen, waar zij in een paar grote gevangenissen predikte, Korea, Ja pan, Formosa en Quemoy, waar zij het kerstfeest vierde met een door het vuur der communistisch Chinese kustbatterijen verschrikte bevolking, en vervolgens via Hongkong, Manilla en Vietnam, Jeruza lem en Zwitserland naar Nederland terug. Nederland zal zij overigens ook maar even „aandoen", want vermoedelijk op 6 maart vertrekt zij alweer voor een nieu we reis, waarvan Ierland de eerste be stemming is. „Een geweldig avontuur" noemde zij de ze reizen in een vraaggesprek, dat wij met haar hadden. „Niet in de eerste plaats om de ontmoetingen met vreemde landen en volken, maar temidden van al die volken mensen tegen te komen, die ontdekken, dat Jezus Christus niet tot de gewijde geschie denis behoort, maar ook nu leeft, zoals Hijzelf beloofd heeft, voor iedereen, die zijn hart aan Hem wil geven. Overal het zelfde Evangelie, overa' dezelfde uitbun- De Haarlemse evangeliste Corrie ten Boom, geflankeerd door twee eme ritus-koppensnellers", zoals zij ze lachend noemde, op Serawak (Brits Borneo). Zij vertelde, dat vele van deze mensen nog nooit iets anders dan de bijbel hebben gelezen. „Eenzijdig?" voegde zij er onmiddellijk aan toe, „man, je staat versteld van hun levens wijsheid dige blijdschap. Nog nooit heb ik op al die reizen iemand ontmoet, die zich aan deze Heiland toevertrouwde en er ooit spijt van gehad heeft...." Ieder, die Corry ten Boom kent, weet, dat zij nooit om het wezenlijke van haar boodschap heendraait maar met de deur in huis pleegt te val len. Wij veronderstelden, dat haar bezoek aan Jeruzalem op de terugweg, een pel grimage geweest was. „Welnee", was haar zakelijke antwoord, „ik heb daar wat fo to's gemaakt en wat dia's geschoten, die kan ik mooi bij mijn lezingen gebruiken". Deze opmerking trof ons. Het was een dui delijke reactie van haar op de neiging om de beleving van het evangelie min of meer te fixeren op de gewijde plaatsen in Is rael en, Jordanië. Haar ontdekking, dat de zelfde „Zoon der mensen", die daar leefde en leed, de geschiedenis, dus ook het he den en de eeuwigheid beheerst, is juist de grote drijfkracht achter deze vrouw. Op onze vraag, hoe zij tot haar evange lisatiewerk gekomen is, herinnerde zij aan de kamptijd van haar en haar zuster in Ravensbrück. Daarover schreef zij kort na de oorlog het boekje „Gevangene en tóch..." Daarin zijn tal van ervaringen opgetekend, waarin zij de verhoring van vele gebeden herkende en de onmiddellij ke nabijheid van Christus in deze nood. „De roeping tot dit alles kwam op een heel simpele manier tot me, namelijk, door wat mijn zuster Betsy mij drie da gen voor haar sterven voorhield als ons programma als we ooit hieruit zouden ko men. Ten eerste dat we een tehuis zou den oprichten voor het herstel van men sen, die in deze kampen hebben geleden, ten tweede, dat we een van deze kampen waar nu levens werden afgebroken zou den gebruiken om levens op te bouwen en ten derde, dat we overal zouden getuigen, dat het antwoord op alle vragen van deze tijd niet is de religie, dat wat de mensen maken om God te vinden, maar Christus, die er al zolang op uit is om de mensen te vinden. Bij dat alles, zei Betsy, moeten we ons nooit over geld bezorgd maken, want God is onze penningmeester, en ook niet over onze gezondheid, want God is ook onze Heelmeester De eerste twee punten van dit program ma zijn verwezenlijkt. Het geld stroom de na de oorlog binnen voor de „Ten Boomstichting", genoemd naar haar va der, waarvoor de Schapenduinen in Bloe- mendaal kon worden gehuurd en geëxploi teerd als herstellingsoord voor concentra tiekampslachtoffers. Later werd de villa „Zonneduin" aan de Rijperweg in Bloe- mendaal aangekocht, dat nog altijd een herstellingsoord is, zij het uiteraard niet meer voor vroegere gevangenen. In sa menwerking met de „Hilfsarbeit" van de Evangelische Kirche in Duitsland werd het vroegere concentratiekamp in Darm stadt ingericht voor ontheemden, voor wie zij eveneens veel werk verzette. Het derde punt, evangelisatie, zal Cor rie ten Boom, die nu zesenzestig is, de rest van haar leven ten volle bezighouden. vrouw Van der Knoop graag oude prentbriefkaarten van Den Briel en omgeving ont vangen. Soms ontvangen we zo maar een berichtje van een Haarlemmer, die momenteel in het buitenland woont en werkt. Nu is er een brief gekomen van de College of the Pacific, een school in Stockton in Californië (USA). Daarin wordt verteld, dat tot de vierentwintig uitverkoren studenten van de school, wier namen zijn opgenomen in de uitgave voor dit jaar van „Who's who among stu dents in American colleges and universities", ook de vroegere Haarlemmer John (of gewoon Jan?) Felix be hoort. Het is een hele eer in dit exclusieve boek met per soonsbeschrijvingen ver meld te worden. Slechts uit- blinkers op een bepaald ge bied komen ervoor in aan merking. John bezocht nog in 1953 een middelbare school in Haarlem. Hij studeert nu lichamelijke opvoeding en hij is leider van een atletiek- groep. Verder is hij een enthousiast wedstrijdzwem mer en waterpoloër. Hij is lid van enkele verenigingen van gymnastiekleiders en van studentenverenigingen. In 1957 viel John de eer te beurt door zijn mede-stu denten te worden gekozen als „meneer Lelijk". Vorige maand, op 24 januari, is deze ex-Haarlem mer getrouwd met een eer stejaars studente van zijn school, die tevens onderwij zeres is in Stockton. Amsterdam. (V.U.). Pedagogiek m.o.-A: A. Pi- lon, Rotterdam; A. Hamstra. Enschede; L. H. Stronkhorst, Amersfoort. Pedagogiek m.o.-B: A. de Jong, Gorinchem; L. Kranenborg, Amsterdam; D. J. Witkamp, Zeist. Doctoraalexamen psycho logie: mej. I. A. van Barneveld, Rotterdam. Amsterdam. (Gem. Un.). Doctoraalexamen eco nomie: A. Morreau, Amsterdam. Leiden. Doctoraalexamen culturele antropolo gie: mevrouw E. Witterjrians-Pino, Rotterdam. Utrecht. Gepromoveerd tot doctor in de rechts geleerdheid op een proefschrift „Kritische be schouwing van de Wegenwet" mr. L. H. M. Da- men te Eindhoven. Nijmegen. Doctoraalexamen geneeskunde (2) P. W. H. M. Coolen, Wijchen; F. M. Grosveld, Roosendaal; Th. W. A. M. Ibes, Nijmegen; Th. H. Kolkman, Dieren en M. G. N. Pollissen. Luttera- de-Geleen. Doctoraalexamen rechten: mej. A. M. Roeloffzen, Hengelo. Groningen. Doctoraalexamen economische we tenschappen: G. van Veenen, Drachten. Doctoraal examen Nederlands: mej. M. van Royen, Gro ningen. Amsterdam. Gemeente Universiteit. Bevorderd tot arts: mevr. A. Hooykaas-Kühler, mej. K. G. Oei en de heren S. M. Bellot, E. G. E. Egger, J. J. Weijers. allen te Amsterdam; P. Zwaan, Ber gen aan Zee. Artsexamen le gedeelte: mej. W. J. M. Hermans, P. B. Schuil en J. B. Bijlsma, allen te Amsterdam. „Hoe zou je er ooit ever uitgesproken kun nen raken", vroeg zij. „Wist u, dat er ze ventienduizend beloften in de Bijbel staan. Het liefst nog en daar vindt men de oorsprong van haar roeping terug preekt zij voor gevangenen. In Manilla sprak zij tweehonderd gevangen bendele den toe, onder wie vijftig ter doodveroor- deelden. „In die omstandigheden blijkt de honger naar het Evangelie. Maar ook de macht van de duivel. Een gevreesde ben deleider die tot het geloof overging en een heel ander mens werd, werd door zijn vroegere bendeleden met vijftig messteken vermoord. Een martelaar..", verzuchtte mej. Ten Boom. Reünie Teneinde haar vele vrienden gelegen heid te geven, haar te ontmoeten, organi seert de Zuiderkapel, waarin een gebeds gemeenschap al jarenlang achter het werk van deze en andere evangelisten staat, een reünie, die donderdagavond 5 maart gehouden wordt in het Gebouw der Vrijzinnig Hervormden aan de Jacob- straat 6. Corrie ten Boom zal daar een cau serie houden over haar reizen en deze met dia's illustreren. De avond begint om acht uur maar met het oog op de ver wachte belangstelling worden de deuren om kwart over zeven geopend. Voor het treffen van voorzieningen en het aanschaffen van meubilair en lesma teriaal ten behoeve van de tweede kleu terschool in Zwanenburg stellen B. en W. van Haarlemmermeer de raad voor een krediet van 4850.- beschikbaar te stel len. Om half tien woensdagavond is een scoo terrijder op de Gedempte Voldersgracht in Haarlem in botsing gekomen met de achterzijde van een invalidewagentje van een twintigjarig daar wonend meisje. De man zocht het meisje op om haar van de aanrijding in kennis te stellen, doch toen hij weg was, bleek dat het wagentje een schade van ongeveer veertig gulden had gekregen. De politie verzoekt de scooterrijder zo vriendelijk te zijn zich met haar in ver binding te stellen. Advertentie Begin van dit jaar stonden in Heemste de 25886 mensen ingeschreven. In de loop van het vierde kwartaal van '58 nam het inwonertal met 56 toe. Er vestigde zich 590 personen en er vertrokken 554 men sen. Geboren werden 93 kinderen, 73 inwo ners overleden. Het aantal huwelijken be droeg 64, waarvan 39 kerkelijk werden ge sloten. Zes echtscheidingen werden uitge sproken. „Ik had eigenlijk ook ban ketbakker kunnen worden. Ik heb trouwens een hele tijd in de bakkerij en kokerij van m'n oom gestaan. Maar op een goede dag ben ik er toch mee opgehouden. En hoewel ik altijd met plezier taarten gespoten heb kan ik toch niet zeggen, dat ik er spijt van heb gehad. Als bak ker ben je ook maar gebon den. Dag en nacht werken en nooit eens vrij. Toen ik acht jaar was had ik al vioolles. Het ging sorns niet al te best, vooral niet wanneer m'n vriendjes bui ten speelden. Toch heb ik het later nog vaak kunnen ge bruiken, want tegenwoordig nog maak ik af en toe het clowntje met de viool op zijn rug. Later ging ik saxofoon spelen in een jongensorkestje en weer later, na de oorlog al weer, richtten we de „Moonlight Serenaders" op. Ik was toen al weer 34 jaar, want de tijd staat ook niet stil. En in die tijd pas is het clowntje gekomen. Er stond een strip in Haarlems Dag- blad/O.H.C. en die heette „Wag en Warrel", eigenlijk net zoiets als Panda. Jan Da vids en ik zijn naar de direc tie van de krant gegaan om te vragen of we die naam mochten gebruiken. Dat mocht en we traden samen overal op. Voor verenigingen en buurtclubs. Toen werd ik echter ziek. Ik heb vier maanden op bed moeten lig gen en dat viel helemaal niet mee. Je weet hoe dat gaat als je nog wat jonger bent. Je leeft maar en je hebt geen tijd om ziek te worden. Ik had het moeilijk, maar de collega's hebben me enorm gesteund. Altijd kwamen ze me opzoeken hier in de Cre- merstraat 81 en zo ben ik er weer bovenop gekomen. Op bed heb ik toen aan een an der nummer aan een caba retgezelschap je liggen den ken. En daar zijn we na m'n ziekte mee begonnen. De „Ca'oolini's" heette het. Kaki, de goochelaar uit Alkmaar, zat erin, „splinter" Bonnema uit Beverwijk, Jan Davids natuurlijk en dan ikzelf. Mr. Tims. Da's gewoon Smit, maar dan óhigekeerd. Het ging best, we hadden behoorlijk werk, maar later ben ik toch weer wat anders gaan doen. Eerst als saxofo nist, violist en showman bij de „Witte Kraaien" en later weer het losse werk. Ik heb bijvoorbeeld een tournee van steravonden van de N.C.R.V. meegemaakt, met Wessel Dekker en Vrij en Blij en verder trad ik op in de N.C.R.V.-kinderprogramma's voor de televisie. Enorm leuk werk. Tja en toen is er weer wat gebeurd. We kregen in 1956 een contract met zes grote fabrieken. Harry Bouwman en ik. Samen verzorgden we opvoeringen van drie uur, Dick Smit, alias mr. Tims, aan het werk: het clowntje met het viooltje maken. overal in het land. We ma ken zo tussen het optreden door heel af en toe een beetje grappige reclame. Ja we doen het nog steeds. We hebben al zeshonderd voorstellingen gehad, bij de vijfhonderdste kreeg ik een gedenkboek. We werken vijf avonden per week, 's zomers en 's winters. Het is vastigheid en het blijft ook nog wel even. Voor dit jaar zitten we al weer vol en ook in 1960 gaan we er mee door. Enorm leuk werk toch nog, want overal is het pu bliek weer anders. Overigens weten Harry en ik precies wat we aan elkaar hebben. We kennen de programma's tot de minuut uit ons hoofd. Trouwens dat mag ook wel na die paar jaar. Achter het toneel zit ik dan wat te lezen of ik werk m'n reisverslagen bij. Dat is m'n grote hobby, reizen en fotograferen. Ik doe het alle bei al jaren. In 1931 ging ik voor het eerst op stap. Met een vriend, een voetreis langs de Rijn. Terug zijn we toen gaan vliegen. Dat was enorm. Het kostte van Keulen naar Amsterdam nog geen vijftien gulden en voor de trein be taalde je toen 9,60. Het was bar slecht weer en verder zaten we steeds tegen die wieltjes op te kijken, want ze hadden nog geen landings gestellen, die ze konden in trekken. Maar toch heb ik toen verschrikkelijk genoten. Van al m'n reizen heb ik Op maandag 2 maart houdt de katholieke bond van be jaarden en gepensioneerden, afdeling Haarlem in gebouw St. Bavo in Haarlem des middags om half drie een bijeenkomst. De bekende goochelaar Mr. Jack zal op het toneel verschijnen met zijn papegaaien en voorts zal de heer A. van der Veldt, X.V.P.-raadslid van Haar lem, een toespraak houden. Van mevrouw J. C. van1 der KnoopGebraad, hoofd redactrice van de Nieuwe Brielse Courant ontvingen wij een brief, waarin zij ons en onze lezers mee deelt, dat zij in het bezit is van oude prentbriefkaarten van Haarlem, Bloemendaal, Bergen. Schoorl, Hoorn, Vel- sen, Alkmaar, Zandvoort, Den Helder, Zaandam, Zaan dijk en Hillegom. Degenen, die hun verzameling willen uitbreiden kunnen deze prentbriefkaarten gratis ont vangen van Mevrouw Van der Knoop (Voorstraat 61, Den Briel) na opgave van volledig adres en vermelding van de plaatsnaam waarvan men oude kaarten verlangt. Als tegenprestatie zou me- verslagen gemaakt. Dat doe ik tegenwoordig tussen het werk door. Ik teken erbij, en ik plak m'n foto's allemaal in. En verder begin ik meest al in januari al met het voor bereiden van een nieuwe reis. Bij de ANWB haal ik altijd een reisbeschrijving en dan stippel ik de route ver der zelf helemaal op kaarten uit. We gaan altijd met z'n vieren op stap, m'n vrouw en de twee dochters. Dat mag ook wel want de rest van het jaar zien ze me eigenlijk niet veel. Door de week ben ik Dick Smit in zijn vrije tijd: vakantiereizen uitstippelen bij de ANWB. elke avond weg en meestal pak ik op zaterdag een of ander los dingetje. In de buurt weliswaar, maar toch ben je dan weer op stap. Overdag slaap ik, hoewel dat soms wel eens moeilijk is. Overal hoor je lawaai, wasmachines, honden, ra dio's. Maar verder ben ik best tevreden. Ik heb voor lopig vast werk en dat is heel wat waard Het achteruitrijden dient stapvoets te geschieden en aan die kant van de weg waarover men is komen aanrijden. Hier bij mag het overige ver keer niet in gevaar worden gebracht en uiteraard mag men ook de overige weggebrui kers niet hinderen. De ANWB wijst er op, dat er dus gestopt moet worden indien de ver keersomstandigheden dit vereisen. Verder heeft de achteruitrijder de verplichting op een kruising of splitsing om aan al het verkeer, dat niet zelf achteruitrijdt, voorrang te verlenen. Dit geldt dus ook voor het geval, dat de achter uitrijder van rechts komt en/of op een voor- rangsweg rijdt!!! Een voudig gezegd: de ach- teruitrijder is volkomen ondergeschikt aan al het overige verkeer. voorrong op cchteruitrijder op voorrongsweg VOOR- RANGS WEG

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 9