G.S. adviseren B. en W. Heemstede straatbelasting op te voeren Tegen drie verdachten wegens meineed zes maanden geëist Raadsman trekt juistheid van proces verbaal sterk in twijfel Het „Interscholaire" theaterprogramma Trio „Arte Fiato" in de Tuinzaal Amsterdamse Beurs DE BEURS van gisteren VRIJDAG 27 FEBRUARI 1959 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 11 HAARLEMSE RECHTBANK Vloerlegger zou elf mille verduisterd hebben Burgerlijke Stand van Haarlem Haarlemse politierechter Zes weken gevangenis voor stelende Duitse jongens Films bij V.U. Jongen hielp politie bij oplossen van diefstal Subsidie voor ordenen van correspondentie Mr. F. Portheine en H. H. Jacobse spraken voor V.V.D. in Heemstede Van 9 tot 15 maart Reumacollecte in Haarlem Veertientoons pijpenorgel in aula van Westerveld Modeshow van de Voorjaarsbeurs UIT STAD EN STREEK Zes maanden met aftrek van voorarrest luidde donderdagmiddag de eis van de offi cier van Justitie bij de Haarlemse recht bank tegen drie verdachten die terechtston den wegens meineed. Het waren een 30- jarige opperman en een 56-,jarige steiger maker uit Haarlem en een 35-jarige land bouwer uit Haarlemmermeer. De achter grond van deze zaak vormde de berechting van de landbouwer op 29 december van het vorig jaar wegens het besturen van een trekker met aanhangwagen onder invloed van sterkedrank in Zandvoort. Hy was op de avond van 24 januari 1958 door een politie-agent dronken achter het stuur van de trekker aangetroffen. Bij zyn verhoor door de politie gaf hy aanvankelijk ook toe gestuurd te hebben. Later kwam hij echter op deze verklaring terug. Niet hij, maar de opperman zou op die avond de trekker bestuurd hebben, terwijl hy en de steiger maker naast hem op de trekker meereden. Dit werd zowel door de opperman als de steigermaker de laatste is de schoon vader van de twee anderen. bevestigd. De politie-agent, die het proces-verbaal opmaakte, bleef evenwel bij zijn verklaring dat hij de landbouwer achter het stuur van de rijdende trekker had zien zitten. Toen de opperman op zijn beurt terecht stond en de drie mannen volhielden dat hij en niet de landbouwer de trekker had be stuurd, liet de officier van Justitie alle drie wegens meineed vervolgen. Ook thans zeiden de drie verdachten de waarheid te hebben verteld. Volgens hen was het zo gegaan dat de opperman op het bevel van de agent om te stoppen, van de stuurstoel op de weg was gesprongen, waarna de landbouwer achter het stuur van de trekker had plaatsgenomen. Reconstructie De zitting werd hierna op de binnenplaats van het gerechtsgebouw voortgezet voor een reconstructie van het gebeurde. Op de daar aanwezige trekker liet de opperman eerst zien hoe hij op de stuurstoel zat, ter wijl de steigermaker en de landbouwer aan weerszijden van hem op de trekker ston den en daarna hoe de situatie was na het stopbevel van de politie. De uiteenzetting van de vervolgens onafhankelijk van el kaar gehoorde andere verdachten kwam daarmee in grote trekken overeen. Terug in de rechtszaal werd een Zand- voortse melkslijter als getuige gehoord. Deze had op de bewuste avond de trekker met aanhangwagen slingerend over de Haltestraat in Zandvoort zien rijden. Ver moedend dat de bestuurder onder de in vloed van sterkedrank verkeerde, had hij de politie gewaarschuwd. Deze getuige ver klaarde met grote stelligheid dat hij in de opperman de bestuurder van de trekker herkende. „Het was die kleine zwarte en niet die lange blonde," zei hij. Een Zandvoortse caféhouder verklaarde voorts dat de drie mannen die avond in zijn café waren geweest. De landbouwer en de steigermaker hadden flink wat gedron ken, de opperman echter had geen alcohol gebruikt. Toen de mannen weggingen had hij niet beter geweten of de opperman was de bestuurder van de trekker. Fantasie Toen de verbalisant nogmaals bevestigde dat hij de landbouwer de trekker had zien besturen viel de laatste scherp uit: „Dat is allemaal fantasie van die agent. Hoe kon hij dat op zo'n afstand zien. Het was die avond donker en het sneeuwde flink. Ik was dronken toen ik zei dat ik de trekker had bestuurd. Later toen ik weer nuchter was, ben ik daarop teruggekomen." De officier van Justitie achtte het bewijs voor meineed wettig en overtuigend gele- Eis: Zes maanden gevangenis Voor de Haarlemse rechtbank heeft de officier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, donderdag zes maanden ge vangenisstraf geëist tegen een 54-jarige vloerlegger uit Heemstede. Deze zou als vennoot van een Heemsteeds vloeren bedrijf gelden tot ongeveer 11.000.heb ben verduisterd ten nadele van deze inmid dels ontbonden n.v. De verduisteringen zouden in de eerste helft van 1958 zijn gepleegd. Geïnde vor deringen tot een totaal van ruim achtdui zend gulden alsmede een bedrag van 3800,—, dat hij bij een bank opnam, zou de vloerlegger ten eigen bate hebben aan gewend. Het geld verspeelde hij zo goed als geheel in casino's in België. De verdachte gaf het ten laste gelegde toe na eerst beweerd te hebben dat hij aan spraak kon maken op het geld met het oog op zijn winstaandeel in de zaak. Zijn gewezen mede-vennote merkte als getuige bitter op: „Wat mijn man in negen entwintig jaar heeft opgebouwd heeft hij (verdachte) in twee jaar in de grond ge trapt." De officier achtte de kans op reclassering gezien de houding van de verdachte zeer gering. Mr. B. W. Stomps, die de vloerlegger verdedigde, wees op de persoonlijke moei lijkheden van zijn cliënt en bepleitte cle mentie. De rechtbank zal donderdag 12 maart 's morgens om half tien uitspraak doen. BEVALLEN van een zoon, 24 februari: J. A. Marchand—Slot; 25 februari: B. van Tongeren—Thomassen; 26 februari: D. M. M Spaans—Pennings. BEVALLEN van een dochter, 25 febr.: J. M. Zwanenburg—Bakker; T. Meinsma— Stoffelsma; 26 februari: M. J. Witjens Van Dijk. OVERLEDEN, 23 februari: J. C. den Haan, 16 j., Kamperlaan; 25 februari: Y. Baarda, 74 j., Leidsevaart. GEHUWD, 26 februari: J. Wagemans en J. J. Spruit; J. H. Molkenbuhr en E. Wijn tjes; F. R. Martherus e~« E. S. ten Cate; P. J. P. Ekelsloot en P. W. J. Bosman; W. J. de Lannoy en J. van der Meulen; J. J. Zeegers en C. Buitenhuis. verd. „De heren hebben een spelletje Willen spelen om de rechtbank een rad voor de ogen te draaien," zei hij. De raadsman van de verdachten, mr. A. F. H. Schreurs, bestreed de waarde van het proces-verbaal voor de bewijsvoering. Hij had de diepe overtuiging dat zijn cliën ten de waarheid spraken. Hij wees er op dat de opperman al vijf en de twee andere verdachten twee maanden naar zijn mening onschuldig in de gevangenis zitten. „Ik twijfel zeer sterk aan de juistheid van het proces-verbaal. De duisternis en de sneeuw èn het feit dat de landbouwer op het mo ment van de aanhouding achter het stuur van de trekker zat, moeten de verbalisant parten hebben gespeeld," aldus mr. Schreurs, die de rechtbank de onmiddel lijke invrijheidstelling van zijn cliënten verzocht. Na beraad in de raadkamer wees de rechtbank dit verzoek af. De uitspraak in deze zaak volgt op don derdag 12 maart 's morgens om half tien. „Nu het toeristische seizoen weer komt, hou ik mijn hart vast. Wij zijn blij met toeristen, ook met Duitse, maar niet met vreemdelingen, die hier rooftochten gaan houden", aldus zei vrijdagmorgen de officier van Justitie, mr. J. van den Oever, in zijn requisitoir tegen een achttienjari ge leerling-bankwerker en een even oude banketbakker uit Gladbeck in Duitsland, die voor de Haarlemse politierechter, mr. J. P. Petersen, terecht stonden wegens diefstal. Drie maanden gevangenisstraf met aftrek (drie weken) luidde de eis van de officier. De jongens was ten laste gelegd, dat zij eind januari in IJmuiden uit een auto matiekhal een busje met geld ten nade le van een verplegings- en herstellings oord in Heemstede, alsmede biscuits en sigaretten hadden gestolen. Maar de lijst van ontvreemde voorwerpen was veel lan ger en omvatte onder andere allerlei le vensmiddelen. Op de vraag van de rechter, wat zij eigenlijk in ons land kwamen doen, ant woordden ze, dat ze werk wilden zoeken. Het was niet hun opzet te stelen. Mr. Pe tersen herinnerde er aan, dat herhaalde lijk Duitse jongelui naar Nederland ko men. Als ze dan geen geld meer hebben, gaan ze maar stelen. Deze jongens zijn half januari van huis weggelopen. Beiden zijn in hun geboorte land reeds veroordeeld tot veertien dagen jeugdgevangenis wegens diefstal van een filmapparaat. Mr. J. W. Rutgers beaamde, dat zijn cliënten zijn losgeslagen uit hun milieu. „Wij-weten echter niet de achtergrond en hebben geen reclasseringsrapport. Welke zijn de verzachtende omstandig heden? vroeg pleiter zich af. Verder zei de raadsman de door de officier als zodanig genoemde „voorbeeldige straf" niet te kunnen waarderen, omdat men hierbij naar zijn mening te kort doet aan de per soonlijke omstandigheden. Mr. Petersen merkte op, dat deze ver dachten niet met het idee naar huis moe ten gaan, dat zij na een paar dagen arrest wel weer over de grens worden gezet. Ne derland zou dan een te goede naam krijgen als een land, waar men gemakkelijk dief stal kan proberen", aldus de rechter. Hij veroordeelde de Duitsers tenslotte tot zes weken gevangenisstraf met aftrek. Blikpers vernield Honderd gulden boete en een maand voorwaardelijk luidde de straf voor een tweeëntwintigjarige fabrieksarbeider uit Beverwijk, die in het bedriijf in Kromme nie, waar hij werkte, een blikpers verniel de. De schade bedroeg rond f 1300. Ver dachte vertelde tot zijn daad gekomen te zijn uit jaloezie, omdat een collega de pers wel mocht gebruiken en hij niet. De officier had dezelfde boete geëist, doch daarbij slechts twee weken voorwaardelijk. Het filmprogramma, dat de Volksuniver siteit haar leden donderdagavond in het Frans Halsmuseum aanbood mocht wel zeer representatief heten voor de goede film. In het voorprogramma trof men het indrukwekkend en beklemmend beelden spel van Joan en Peter Foldes over de ver nietiging van de aarde door de atoom bom. „A short vision" luidt de titel van deze tekenfilm, die een teken is aan de wand, een macabere verbeelding van de angst, die in onze harten leeft en die ge stalte krijgt in de aanschouwing van de toekomst in een nachtelijk visioen. Alles speelt mee naar de verbijsterende totaal indruk. Tekeningen, geluid en kleuren vor men tezamen de synthese van de angst. Een gruwelijk mooi filmpje. De daarop volgende speelfilm werd beheerst door een toon van droefheid om eenzelfde vernieti gingsdrang in de mens: de aantasting van de innerlijke vrede en het geluk. J. A. Bardem is er de regisseur van. Zijn „Straat zonder uitzicht" bleek van een subtiele weergave der gemoedsbewegingen, die diep resoneert. De film ontroerde te sterker omdat haar maker haar inhoud zo'n su blieme vormgeving verleende. Door de vlotte samenwerking van een zestienjarige Haarlemse jongen en de Haarlemse politie is men er donderdag in geslaagd binnen korte tijd de vermoede lijke daders van een bromfietsdiefstal te arresteren. De jongen zag, dat twee militairen de bromfiets uit de Lange Wijngaardstraat meenamen. Hij rende naar de politie en via een conferentieschakeling en een radiobe richt werden onmiddellijk alle posten ge waarschuwd. Enkele agenten in een radio- wagen, die op surveillance waren in Haar lem-Noord, begaven zich naar de binnen stad en bij de Schoterweg zagen zij de twee militairen op de brommer voorbij rijden. Zij zetten de achtervolging in, von den eerst in de Terspijtweg de bromfiets en even later de twee militairen. De mannen ontkenden iets met de dief stal te maken te hebben. Zij zijn overge geven aan de marechaussee. De Nederlandse Organisatie voor Zui ver Wetenschappelijk Onderzoek heeft me vrouw A. ter Braak-Faber en mevrouw dr. E. du Perron-De Roos een subsidie ver leend voor het doen ordenen, rangschikken en annoteren van de correspondentie, welke haar overleden echtgenoten met elkaar ge voerd hebben. Het persklaarmaken wordt verricht door de schrijver H. van Galen Last. In een onderhoud met het ANP wees de heer Van Galen Last er allereerst op, dat het belang van de uitgave der correspon dentie tussen Ter Braak en Du Perron spe ciaal gelegen is in het feit, dat deze een onmisbaar onderdeel van hun litteraire ac tiviteit vormt. De bedoelde briefwisseling, daterend uit de jaren 1930 tot 1940. is zeer omvangrijk, want zij omvat tenminste achthonderd brieven. De brieven, welke Ter Braak en Du Perron elkaar geschreven hebben, d igen niet het karakter van een zuiver litteraire correspondentie, maar zij leveren commentaar on allerlei gebeurte nissen - it de jaren 1930-1940. zodat zij voor deze periode ook van cultuur-historisch belans? ziin. De eerste in een reeks van drie demon straties op het gebied van toneel, voor dracht en dans als onderdeel van het In terscholaire Jeugdtoernooi 1959 is donder dagavond in de Haarlemse Schouwburg geopend met een kort woord van welkom tot autoriteiten, ouders, belangstellenden en leerlingen door de heer S. Vetten, se cretaris van de commissie van voorberei ding. Bij de samenstelling van het pro gramma is naar de nodige verscheiden heid gestreefd, waarbij men uiteraard aan beperkingen door de kwaliteit van het „aanbod" gebonden was. Ditkeer is er al dus een betrekkelijk afzonderlijke afde ling „kleinkunst" tot stand gekomen. Er waren dansen volgens de academische bal lettechniek en in folkloristische trant. „Dorpsvrijage" van G. B. Shaw en een éénakter van Thornton Wilder vergoed den door kwaliteit het gemis aan kwanti teit. Met een critische bespreking van het gebodene willen wij ditkeer echter wach ten tot de drie manifestaties achter de rug zijn. Gedeputeerde Staten van Noordholland hebben naar aanleiding van de Heemsteed- se gemeentebegroting voor dit jaar B. en W. van Heemstede een nota doen toeko men, waarin zij er onder meer op aandrin gen enkele gemeentelijke belastingen te verhogen teneinde de inkomsten op te voe ren. Zij hebben er hierbij op gewezen dat in vergelijking met voorgaande jaren het nadelig saldo weer aanmerkelijk is geste gen en moest worden gecompenseerd door een bedrag van 397.000 aan de saldi-re- serves te onttrekken. Op deze wijze zal de gemeente niet kunnen doorgaan. Gedepu teerde Staten drongen er bij B. en W. op aan om met name de straatbelasting voor bebouwde percelen van vier op zes per cent te brengen. Voorts zouden de preca riorechten kunnen worden verhoogd. In de donderdagavond gehouden verga dering van de Heemsteedse gemeenteraad hebben verscheidene raadsleden hierover gesproken. Mr. Plies ter (Prot. Chr.) adviseerde B. en W. de notulen van de begrotingsvergadering, waarin over deze In tegenstelling tot de meeste verkie zingsvergadering van de laatste weken, waar geregeld het woord wordt gevoerd door bekende politieke figuren, zoals ex- ministers en lijstaanvoerders, werd op de donderdagavond in „Boekenroode" in Heemstede door de V.V.D. georganiseer de propagandabijeenkomst een spreek beurt vervuld door twee kandidaatleden voor de Tweede Kamer. Jonge vertegen woordigers van deze partij, die dus nog aan het begin staan van hun politieke car rière. Het waren de heren mr. F. Port heine, gemeenteraadslid uit Leiden en de heer H. H. Jacobse, voorzitter van de Jon geren-organisatie „Vrijheid en Democra tie". Mr. F. Portheine was van oordeel, dat de directe toekomst niet veel aanleiding tot optimisme geeft. Als voorbeeld noem de hij de „huurblokkering", welke het ge volg is geweest van een compromis met hen, die uit principe het huizenbezit niet erkennen. Andere kwesties die moeilijk heden zullen opleveren zijn, volgens spre ker, de eventuele huurverhoging, een ver korting van de werktijd, de kinderbijslag en de diverse subsidieverleningen. Ver der wees mr. Portheine op de prijzenwet, die ten gevolge van de Euromarkt de prijzen bijzonder rigoreus aan banden kan leggen, omdat deze wet in een dergelijke vorm te allen tijde kan worden gehan teerd. Spreker gaf de verzekering, dat de V.V.D. straks bij de behandeling terdege op deze kwestie zal terugkomen, om tegen uitwassen krachtig stelling te kun nen nemen. „Dit is echter onmogelijk wan neer de P.v.d.A. weer aan de regering gaat deelnemen", meende spreker. In het vervolg van zijn betoog verklaar de mr. Portheine, dat de V.V.D. zal trach ten een progressieve belastingherziening te bevorderen; evenals een gezonde ka pitaalvorming, welke de basis vormt van een toekomstige werkgelegenheid. Ver der staat zijn partij een goed systeem van sociale verzekering voor, dat echter niet mag ontaarden in het doen verminderen van de persoonlijke verantwoordelijkheid. En nadat spreker ten slotte had gewe zen op het streven van de V.V.D. naar een vrije loonvorming, dus een beloning naar prestatie, meende hij voldoende te heb ben aangetoond dat zijn partij de belan gen van het gehele Nederlandse volk voor staat. Op zijn beurt meende de heer H. H. Ja cobse een verheugend toenemende be langstelling van de jeugdige kiezers voor de V.V.D. te mogen constateren; in te genstelling tot het socialistische kamp, waar de A.J.C. zojuist is opgeheven en organisaties als „Nieuwe Koers" en „Jon ge Strijd" nog slechts een kwijnend be staan kunnen lijden. De oorzaak van de stemmenwinst bij de vorige verkiezingen voor de V.V.D. schreef spreker dan ook toe aan de toenemende afkeer voor het dirigisme, waardoor de persoonlijke vrij heid steeds meer wordt belemmerd. Wat de sociale voorzieningen betreft gaf spreker als zijn mening te kennen, dat het „gebouw" door de zojuist geac cepteerde weduwen- en wezenwet bijna is voltooid. Voorzieningen welke zijn be doeld als hulpmiddel voor hen, die bui ten hun schuld en door oorzaken als ziek te, invaliditeit en ouderdom niet meer in staat zijn een gezin te onderhouden. Spre ker achtte het voorts een nadeel, dat de Nederlander in toenemende mate afhan kelijk wordt van een ongrijpbare over heid. Aan het slot van zijn toespraak geko men wenste de heer Jacobse nog te ver klaren, dat de leuze „Conservatief of progressief" volgens hem als de grootste politieke dwaasheid kan worden be schouwd die ooit werd gelanceerd. Want wat voorop dient te worden gesteld is een constructief beleid en uiteraard eindigde spreker met de verzekering, dat de V.V.D. het vertrouwen der kiezers in deze niet zal beschamen. Na de pauze werden de aanwezigen in de gelegenheid gesteld tot het indienen van vragen. zaak is gesproken, ter kennis van Gedepu teerde Staten te brengen. Hieruit blijkt duidelijk het standpunt van de raadsmeer- derheid, die verhoging van de gemeente lijke belastingen thans afwijst. De heer Verkouw (Arb.) deelt dit standpunt niet. Zijn fractie had er bij de begrotings behandeling op aangedrongen de straatbe lasting te verhogen. „Thans wordt een speculatief beleid gevoerd." Wethouder Corver was het niet met de heer Verkouw eens. Hij wees erop dat binnenkort de financiële verhouding rijk gemeente nader zal worden geregeld. Men kan daarom beter niet de inkomsten door belastingverhoging opvoeren, maar eerst de nieuwe regeling afwachten. Ook mr. Rutgers (V.V.D.) nam dit standpunt in. De heer Ver kouw: „Ja, maar dan vaart u in de mist." Mr. Rutgers: „Dat is dan de schan de van het rijk." De wethouder zei dat het rijk jarenlang in gebreke is gebleven een betere financiële regeling met de ge meente te treffen. Mr. Pliester noemde de wijze, waarop Gedeputeerde Staten op de begroting heb ben gereageerd enigszins „onhebbelijk". De voorzitter stelde dat de gemeenteraad, niet het college van G.S. moet beslissen over verhoging van belastingen. „Ged. Staten kunnen aangeven op welke wijze de begroting sluitend kan worden gemaakt dit is gebeurd," aldus de heer Verkouw, tenslotte. Van 9 tot 15 maart zal in Haarlem een collecte worden gehouden ten bate van de „stichting het nationaal reumafonds"; be halve door middel van huisbezoek met in tekenlijsten zal. Op 14 maart met de collectebus op de straten en pleinen geld worden ingezameld. Wil deze actie kans van slagen hebben, dan zal zich een groot aantal medewerkers moeten aanmelden Het Haarlemse comité, dat gevestigd is bij de UW, Grote Houtstraat 142 in Haarlem (telefoon 14179), doet een dringend beroep op allen, die zich beschikbaar kunnen stellen, om zich als collectant voor dit doel op te geven. Reuma is een der ernstigste volksziekten die ons land kent; ongeveer 18 percent van onze landgenoten is daaraan op enigerlei wijze lijdende. Er zal nog veel werk moe ten worden verzet om de oorzaken en de juiste bestrijdingswijze te vinden. De Ne derlandse vereniging voor reumatiekbe- strijding, welker bestuur tevens het be stuur van de „stichting het nationaal reu mafonds" vormt, heeft in de enkele jaren van haar bestaan echter reeds veel kunnen doen om het lijden van reumapatiënten te helpen verlichten. Zij moet voornamelijk worden gezien als de organisatie, die het bij de reumabestrijding in Nederland te voeren beleid bepaalt; zij coördineert alle activiteiten op dit gebied zowel centraal als regionaal en plaatselijk. Zo worden bij voorbeeld grote landelijke acties door of namens het nationaal reumafonds gevoerd en zo worden thans overal plaatselijke co- mité's van dit fonds opgericht om de bin ding tussen het Nederlandse volk en de reumatiekbestrijding te verstevigen. Met zeer grote bedragen worden de reu macentra van alle steden gesteund, even als particuliere stichtingen en ziekenhui zen, die zich op dit speciale terrein be wegen. In 36 gemeenten werd de verple ging en verzorging van reumapatiënten bekostigd. Bovendien werd een bedrag van 60.000,beschikbaar gesteld voor de aanschaffing van vervoermiddelen (inva- lidenwagens e.d.) ten behoeve van reuma patiënten; 25.000,werd besteed aan steun aan individuele reumalijders in alle delen des lands. In verschillende provincies werd een be- handelauto van de dienst der mobiele fy sische therapie geplaatst en er werden masseurs aangesteld voor de behandeling thuis van geïsoleerd wonende reuma patiënten. Ook voor de ontspanning van zeer zwaar getroffen reumalijders wordt geld beschikbaar gesteld. Het spreekt van zelf dat de vereniging voor haar werk veel geld nodig heeft en aangezien er niet velen zullen zijn, die niet in eigen omgeving enige vorm van reuma hebben meege maakt, van de lichte aandoeningen tot de zeer ernstige vormen van gewrichtsreuma- tiek toe, bestaat er alle aanleiding om de genen die gezond zijn op te wekken om met een dankbaar hart, zowel financieel als daadwerkelijk, eraan mede te werken om de noden der reumapatiënten te helpen verminderen. De bouw van de nieuwe aula op de begraafplaats Westerveld in Driehuis na dert thans snel zijn voltooiing. De oude aula zal na de ingebruikneming van de nieuwe aula alleen nog worden gebruikt voor plechtigheden van het crematorium. De nieuwe aula zal worden voorzien van een veertien-toons pijpenorgel, dat door de orgelbouwer Flentrop in Zaandam wordt vervaardigd. Voor de bouw van dit pijpenorgel is reeds opdracht verstrekt. De nieuwe aula vormt één geheel met het gebouwencomplex van de begraafplaats en is gesitueerd aan het grote parkeer terrein bij de ingang. Ieder jaar weer is de Voorjaarsbeurs in het Krelagehuis een evenement, die vele bezoekers trekt. En vooral de traditionele modeshow, die daar enkele malen daags door Stoutenbeek gepresenteerd wordt. Het is een zeer bekoorlijke show met veel zonnige zomerjurkjes in mooie bedrukte katoen, pakjes met het korte even afstaan de jasje en mantels van een lichte kwali teit mohair of Shetland. De mode voor het komende seizoen brengt het vrouwelijk silhouet weer in evenwicht en is juist daarom zo aantrek kelijk omdat alles wat vrouwelijk is na druk krijgt. De taille wordt, al is het soms zeer vaag, met een plooitje of strikje aangeduid, de accentuering van de bustelijn door een bandeau of ander speelsigheidie is flat teus en zö natuurlijk dat men niet van een empirelijn kan spreken. Een nieuw modedetail, dat zowel bij mantels als pak jes te vinden is, is de rechte mouw, die niet meer ruim valt en door een manchetje strakgetrokken wordt. De kragen zijn over het algemeen groot en even v--n de hals wijkend, soms geïn spireerd door het pelerine-idee van Cardin vaak ook de lange spiegellijn vertonend: de zo slank afkledende lage revers, die met deze benaming wordt aangeduid. De brede rug in de papillonlijn, die verkregen wordt door de mouw laag in te zetten was ook in deze collectie aanwezig. Opvallend was de mooie afwerking van de modellen, die bijna alle tegengevoerd waren: de rechte jurkjes met een ruisende taft en de wijde rokken met stiif uitstaande tarlatan, die de uitsorin?ende heup nog eens extra onderstreepte. Voor het jonge meisje was er een aar dige tuinrok: een soort overgooier met voorpandje, die met bijpassende blouse en kort pittig jasje een flatteus geheel vorm de. Eveneens koket waren de ensembles voor de teen-ager met het afstaande jasje, dat tot in de taille viel. Op een kamermuziekavond, georgani seerd door de afdeling Haarlem van de Volksuniversiteit in de Tuinzaal van het gemeentelijk Concertgebouw, liet zich don derdag het trio „Arte Fiato" horen, ge vormd door Frans Vester, fluit, Koen van Slogteren, hobo, Arnold Swillens, fagot. Vóór het begin van het concert werd een ogenblik stilte in acht genomen ter na gedachtenis van de onlangs overleden musicus Hans Brandts Buys, die als clave- cinist dikwijls met het trio heeft samen gewerkt. Het ensemble bracht in de eerste helft van de avond vier achttiende-eeuwse wer ken, te weten een concertino voor drie blazers van Vivaldi, een duo voor hobo en fagot van Couperin, een duo voor fluit en fagot van Fiala en een trio van Devienne ten gehore. Behalve het tweedelige trio van Devienne, dat zich qua stijl in de buurt van Johann Christian Bach en de vroege Mozart beweegt, had men te doen met het soort huismuziek, zoals die twee honderd jaar.geleden in;onafzienbare hoe veelheden geproduceerd werd. Ik. geloof dat men zich er voor moet hoeden der gelijke niemendalletjes in de zware om lijsting van een concertavond te plaatsen. Het is nu eenmaal een fundamenteel be zwaar, dat ensembles in zeldzame bezet ting voor hun repertoire in het algemeen aangewezen zijn op werken van het twee de plan. Daarbij kwam in dit geval, dat de uitvoeringen weliswaar technisch zeer gaaf waren en qua samenspel geroutineerd, maar de toets van verfijning misten, die de onbeduidendheid van de muziek had kunnen doen vergeten. Niet veel beter was mijn indruk van de tweede helft van deze avond. Men hoorde twee speciaal voor „Arte Fiato" gecompo neerde werken. Het trio van Piet Schultze komt niet uit boven het niveau van een goed gerealiseerde opgave in driestemmig contrapunt. Jurriaan Andriessens trio toont gelukkig wat meer inventieve kracht, voor al in het eerste deel (met name in het tweede thema en aan het slot). Als geheel komt het echter ook niet bijster ver van de grond. Het enige musische moment op deze avond was Vesters voordracht van een „Pièce" van Ibert voor fluit-solo, een ranke arabeske, waarin de muziek even een bewogen vlucht kon nemen. Sas Bunge Slotkoers Heden gisteren 13.45 ui 3-3% °/o Nederl. '47 92% 92% 3 °/o Nedl. 1962/64 96% 96% Woningbouw 6% lll15/io Pr. A'dam '56 I. 85% Pr. A'dam '56 II. 97% Pr. A'dam '56 III 97 Pr. R'dam '52 I.. 92 Pr. R'dam '52 II.. 97*i Pr. R'dam '57.... 104% A.K.U 268% 269 Calvé Delft 443 440 Van Gelder Zonen 216 217 K. N. Hoogovens. 356 355 Nederl. Ford 222 220 N. Kabelfabriek. 325 325 gew.Philips Gloeil. 516% 527 Pref.PhilipsGloeil. 220 Unilever (cert.).. 454% 460 Unilever (nieuwe) 443% 450 Wilton Fyenoord. 197 197 Werf Gusto 154% 154% Dordtsche Petrol. 703 713 Kon. Petroleum.. 160,20 f 162,60 Billiton 215 215 A'dam Rubber 85'/, 89 K.L.M f 122, 120,50 Holl. Amer. Lijn. 146 143 K.N.S.M 145% 144 N. Scheepv. Unie 132% 130 v. Nievelt Goudr. 122% 121 Phs. v. Ommeren 222 222 H.V.A 131% 132 Delimaatschappij f 153,60 f 154,50 Amsterd. Bank 264'/! 265 Nat. Handelsbank 137 137V2 Ned. Handel Mij. 203 Rotterd. Bank.... 230 230 Twentsche Bank. 224V2 Anaconda Copper 1W% 71 Bethlehem Steel.. 53 53 U.S. Steel 92^ 92 General Motors.. 46% 46% 78% 78% 21% 21% Nieuws in het kort Chr. Vrouwenbond Overveen. Heden, vrijdag 27 februari, viert de afdeling Over veen van de Nederlandse Christen Vrou wenbond haar jaarfeest in gebouw „Irene" aan de Elswoutslaan. De agenda vermeldt onder meer bestuursverkiezing. Leden der afdelingen zullen een programma verzor gen. Nachtverblijf. De familie J. Boogaart, die maandagmiddag wegens clandestiene bewoning van een huis aan de Tulpen straat in Haarlem op straat is gezet, heeft voor de derde achtereenvolgende keer nachtverblijf gekregen bij de Haarlemse politie. Partij van de Arbeid. Vanavond spreekt het lid van Gedeputeerde Staten van Noordholland de heer W. Mensink op een verkiezingsvergadering van de Partij van de Arbeid in „De Toerist" te Spaarn- dam over de politieke situatie. Kinheimzwervers. De padvinders- groep „Kinheimzwervers", een X-groep in het district Haarlem van de vereniging De Nederlandse Padvinders, bestaat twaalf- eneenhalf jaar. Ter gelegenheid daarvan wordt in de toneelzaal van de school aan de Overtonstraat in Haarlem-Noord zater dag 28 februari een feestavond gehouden, waaraan meewerken Kees Bruin en met hem en onder zijn leiding The Rhytm fel lows, The Rifa's, Rien Demoiter en anderen. Ruim baan in Minerva. Aangetrokken door het succes bij de eerste show in april 1958 wordt op 2 en 3 april in het Minerva- theater in Heemstede de padvindersshow „Ruim baan II" opgevoerd door de Haar lemse padvind-rsgroepen Kinheimzwer vers, de Vliegende Pijl, de Prins Willem zeeverkenners- en de Bakenessergroep. Meer dan 250 welpen, verkenners en voor trekkers verlenen medewerking. Voorjaarsuitvoering. De accordeon vereniging „Zandvoort" geeft zaterdag in restaurant Zomerlust in Zandvoort haar voorjaarsuitvoering. Medewerking ver leent de Haarlemse Klavar-Accordeon Club. Na afloop is er een bal. Lezing. Voor de Personeelsvereniging van de gemeente Bloemendaal zal de heer L. Uittenbogaard, hoofdredacteur van de „Wereldkroniek", maandagavond 2 maart in „Bloemenheuvel" aan de Bloemendaal- seweg in Overveen spreken over „De we reld een verbijsterend avontuur". Comité Levensvragen. Op een bij eenkomst, die het Comité Levensvragen donderdag 5 maart om kwart over acht houdt in restaurant „Boekenrode" bij het station Heemstede-Aerdenhout zal prof. dr. W. J. Kooiman, hoogleraar aan het Evangelisch-luthers seminarie in Amster dam, spreken over „Indrukken uit het kerkelijk leven in de V.S." P.S.P.-vergadering. Op donderdag 5 maart zal de P.S.P. een vergadering hou den in „De Leeuwerik" te Haarlem, des avonds om acht uur. Sprekers zijn dr. Kr. Strijd en drs. H. Wiebenga. Demonstratie. De Haarlemse red dingsbrigade zal op woensdag 4 maart een demonstratie geven met een „autocabine" in het Sportfondsenbad in Haarlem, des avonds om kwart over negen. AMSTERDAM Aandelen K.L.M. werden „brandwillig" op 123 geadviseerd tegen een vorige slotkoers van 118. De aandelen lagen in Wallstreet zeer vast in de markt. In Am sterdam zijn de omzetten in dit fonds niet groot. Met de overige internationale waar den was het, voor wat de tendentie betreft, droevig gesteld. Hieraan waren de teleur stellende slotkoersen uit New York debet, terwijl de internationale politiek ook niet bevorderlijk was voor een hausse-stem ming. De arbitrage was wederom inactief en het publiek kwam eerder met een stuk je aan de markt. In het algemeen had de handel niet veel te betekenen. Aandelen Philips noteerden een zestal punten lager. Unilever en AKU verloren ongeveer 5 pun ten en Kon. Olie was op 160,20 ongeveer f 2,60 beneden de vorige slotprijs. De aan delen noteerden 1,50 beneden pariteit New York. Op de laagste prijzen kwam er wat steun in de markt voor de inter nationale waarden. Hier en daar kocht de arbitrage een kleinigheid voor rekening van New York. Claims K.N.S.M. werden rond de 17,80 verhandeld, tegen de vorige dag 18,60 als slotprijs. Aandelen K.N.S.M. noteerden, op 145, een puntje lager. De belangstelling voor de claims was belangrijk geringer ten aanzien van die van de vorige dagen. De koersen van de overige scheepvaartwaar den gaven geen veranderingen van enige betekenis te zien. Het voornemen van de Senembah om tot een tweede terugbe taling van 450 op de aandelen over te gaan, viel in een slechte markt. Niettemin waren de aandelen een punt boven de vorige slotkoers. Dit kon van de overige cultures niet gezegd 'orden. Deli was bij na 3 gulden in reactie. Amsterdam Rubber verloor 4 en HVA ongeveer 2 punten. Voor de beurshandel een aanvang nam, gingen er geruchten, dat voor ruim 500 miljoen was ingeschreven op de 4'/2 percent obli gaties 1959 Bank voor Nederlandsche Ge meenten. Gedurende de beurs werd van officiële zijde bekendgemaakt, dat een be drag van 300 miljoen zal worden ge accepteerd. Prolongatie 3 percent. NEW YORK Het koersverloop ontwikkelde zich vast. De tikkers waren bij beurseinde op de transacties ten achter. De aandelenomzet steeg van 3.780.000 tot 3.930.000. De groot ste stijgingen deden zich voor bij aan delen die niet behoren tot de groepen waarover de gemiddelden worden be rekend. Het industriegemiddelde kwam van 601,18 op 602,06; dat voor openbare nutsbedrijven kwam van 91,57 op 91,76 en dat voor Spoorwegen van 163,19 op 162,73. Polaroid steeg 12 dollars op ge ruchten inzake een aandelensplitsing. Lukens, eveneens een splitsingskandidaat, steeg meer dan 5 dollar. De handel werd verlevendigd door talrijke andere „zijde lingse" stijgingen zoals bij Brunswick- Balke, Philadelphia and Reading, Bestwall Gypsum, Adressograph en Simonds Saw and Steel. General Tire steeg meer dan 4 dollars. De elektronische waarden waren over het algemeen opvallend willig. De winsten hier bedroegen tot meer dan 3 dollar; International Business Machines was 11 dollar hoger. De olies waren flauw, dé voornaamste autowaarden prijshoudend. De Chemiewaarden sloten vaster. Van de 1230 verhandelde fondsen sloten er 541 hoger en 472 lager. (UPI)

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 13