Industrie-[red ika n ten EEN NATIONALE WET PUZZEL No. 15 FILATELIE JOHNNIE WALKER KerkelR leven Binnenhof 7 SSÉfe Öjèl JB5"k CAMPING 1959 Eerste reis van nieuwe „Rotterdam" begint op 3 september Jeugdhotel in Den Haag B. en W. eisen totale leningschuld op Zeepost Wat in Rotterdam niet meer mag Examens FSW tDfaS'SlfDDM] UHiTfP ,SWJES POSTAGE ZATERDAG 28 FEBRUARI 1 99 Advertentie AMSTERDAM - MOTORRIJWIELEN - SCOOTERS - BROMFIETSEN - RIJWIELEN - KAMPEERWAGENS EN - BENODIGDHEDEN - TENTEN FE'RUARI t/m 8 MAART - GEOPEND VAN 10-17 UUR EN 19.3 0 - 2 2.3 0 UUR - ZONDAGEN VAN 10 -18 IJ;U R - ENTREE f2.00 Als predikant van de hervormde meente te Zwijndrecht werd ds. J. Ris v,r de tijd van vijf jaar door de synode roepen met de opdracht zich te oriënfen in de problemen van de fabrieksarbeors en van de pastorale vraagstukken inleze kring. Hij werkt nu achttien maand' a's arbeider in verschillende, betre:e''i^ kleine bedrijven rondom zijn woor'aa's- In een lezing, gehouden in Am?r<^am' heeft ds. Ris een en ander over zl werk verteld. Blijkens een verslag, da w'.i in het Algemeen Handelsblad a;'r0^cn> heeft hij er met klem op aang'ronfen' dat de christelijke gemeente dfarl5e^er tot in alle consequenties zal ebben te erkennen als medemens. Deze «©sequen ties zullen echter naar het gevrvan velen pijnlijk in het eigen vlees nijden, zo waarschuwde hij. Uitvoerig is de spreker in/8aan 7^ diepe kloof, die er naar zijl-bevindingen nog altijd bestaat tussen'0 arbeiders enerzijds en de ambtelijkcen zakelijke wereld anderzijds. Hij V0» z'0'1 a/- waardoor het kennelijk ge)G' c'er arbei ders (nog) steeds benadeel te worden, zo hardnekkig is. Ondanksle toegenomen welvaart en de social voorzieningen heerst er een zekere on'Vredenheid; het gevoel, dat het loon de 'beiders niet ge gund wordt en dat hij z^s voor zijn wet telijk vastgestelde soo'° voorzieningen moet vechten -plegend?0 d° ambtenaren, die met de uitvoering-elast zijn. De nog altijd ond< arbeiders min of meer latent aanwe§e ontevredenheid draagt naar het gev-'en van ds. Ris een ander karakter als r ontevredenheid van het verwende kind.'a'- steeds méér wil. Op drie factoren estigde hij in het bij zonder de aandacb De welvaart is onder de arbeiders zelf-eor ongelijk verdeeld. Hierbij komt. dat^e herinneringen aan allerlei slechte traanden en persoonlijke bejegeningen uifhet verleden nog sterk leven. Tenslottes lie'; opvallend hoezeer vele arbeiders r'h bewust zijn van typi sche eigen teko'<omingen, van een zekere „vreemdheid" genover anderen. Ook dit versterkt het woel,1 dat de maatschappij als door een «zichtbare barrière in twee kampen verd-'d is, waarbij de arbeider dan aan de u-keerde kant zit. Zeer veror-'ustend noemde ds. Ris 't. dat juist het Chstelijk Nationaal Vakverbond zich zo stee te weer moet stellen tegen stemmen, e blijk geven, dat men de arbeider d1 toename van welvaart en medezeggeschap (ook verantwoordelijk heid) nietdint. Het is juist de christelijke gemeenscOP. die het gevoel van ..het wordt or toch niet gegund" moet door breken, 'O in het economisch systeem het accent i°et verleggen van het winstmotief en de pnprikkel naar gemeenschapsbesef en geelde verantwoordelijkheid. Gespreksgroepen Hf gereformeerd weekblad „Belijden en Beleen" bericht, dat de gereformeerde jndstrie-predikant ds. G. H. Homans. die thas enige maanden in het IJmond-gebied wcKzaam is, aan de leden van zijn vorige geieente een indruk van zijn werk heeft geeven. Ook uit dit verslag kiezen wij e?<ele fragmenten. Om enigszins wegwijs te worden, heb ik pnnen deelnemen aan een voorlichtings- rtrsus, die door het Hoogovenbedrijf voor en aantal opzichters werd gegeven. Deze ursus duurde vier weken en was zeer nteressant. Dat ik daarmee geen opzich- ;er ben geworden snreekt vanzelf, maar wel heb ik zo een beter inzicht kunnen krijgen in de organisatie en de problemen van dit grootbedrijf, waar twaalfduizend mensen arbeiden. Tijdrovend, maar tóch ook onmisbaar voor het werk is de kennismaking met de verschillende afdelingen van het bedrijf. Tn totaal beslaan al deze afdelingen en fahrieksruimten een oppervlakte van ruim d'-iehonderd hectaren. Binnenkort hopen we ook op deze wijze kennis te maken met de andere industrieën, onder anderen de Papierfabriek van Van Gelder Zonen, waar ongeveer twaalfhonderd mensen werken. Maar het eigenlijke werk ligt in het leiden van de gespreksgroepen, waar van er nu reeds een zestiental zijn. Deze komen om de drie a vier weken een avond bijeen. Het gaat er in deze groepen om, de vragen, waarvoor wij als christenen op 't terrein van onze arbeid gesteld worden, door te spreken in het licht van de bijbel. En het is ontstellend om te merken, hoe groot de kloof dikwijls is tussen ons be lijden als christenen en onze beleving daarvan in onze arbeid en arbeidsom- geving. Velen zeggen, dat het wel lijkt of ze met hun jasje in de kleedkamers ook hun christen-zijn aan de kapstok moeten han gen. En dat kan de bedoeling toch juist niet zijn. Filmnieuws Voor het eerst in de geschiedenis van de Russische Orthodoxe Kerk is een film over deze geloofsgemeenschap vervaardigd. De film, die een vertoningsduur van ongeveer een half uur heeft, is gemaakt ter gelegen heid van de tachtigste verjaardag van Alexuis, de Patriarch van Moskou. Hij geeft een beeld van de loopbaan van deze kerkvorst, onder anderen van zijn werk als Metropolist van Leningrad tijdens de oorlog, toen deze tweede stad van Rusland door de Duitse legers omsingeld was. Een hoogtepunt van de film is de kroning van de Patriarch. Ook geeft de film een kijkje op het Kremlin, waar een ontmoeting tus sen Alexuis en Kroesjtsjev plaatsvindt. De film heeft cinematografisch geen bij zondere kwaliteiten, maar is toch heel in teressant, omdat hij een indruk geeft van het godsdienstig en kerkelijk leven in Sovjet-Rusland. De film wint nog aan actualiteit door de recente besprekingen tussen de Wereldraad van Kerken en het Moskouse Patriarchaat, alsmede door het aanstaande concilie van de Rooms-Katho- lieke Kerk. De stichting Filmcentrum, het inter kerkelijk orgaan voor vorming en voor lichting op filmgebied, heeft de film, die de titel „De Heilige Dienst" draagt, voor Nederland aangekocht. Een vertaling is in voorbereiding. De filmdienst van de Stich ting Filmcentrum hoopt „De Heilige Dienst" reeds in de loop van maart als smalfilm voor vertoning in kerkelijk en verenigingsverband uit te brengen. H. Tiddcns overleden. Te Buenos Aires is overleden de heer H. II. Tiddcns, die werkzaam was op de afdeling pers en culturele zaken van de Nederlandse am bassade "aldaar. Hij overleed na een hart aanval-die hem trof, toen hij per trein naar Mar del Plata reisde. De heer Tiddens woonde reeds 40 jaar in Argentinië. Advertentie GOOD SCOTCH WHISKY Bom 1820 still going strong Het nieuwe s.s. „Rotterdam", voor de Holland-Amerika Lijn in aanbouw bij de Rotterdamsche Droogdok Maatschappij, zal op 3 september zijn eerste i-eis gaan maken. Dit is ruim een maand eerder dan oorspronkelijk werd verwacht. Het ver trek van Rotterdam zal 's morgens zeer vroeg plaatshebben zodat het schip nog dezelfde dag Le Havre kan aanlopen. De dag daarna zal het schip van Southampton naar New York vertrekken, waar het 11 september kan worden verwacht. In New York zal aan boord gedurende enige da gen een aantal ontvangsten worden gehou den. Vervolgens zal het schip op 22 sep tember van New York via Southampton en Le Havre naar Rotterdam vertrekken, waarna nog enige transatlantische reizen zullen volgen, te weten op 9 oktober, 2 no vember en 1 december van Rotterdam en op 20 oktober en 12 november van New York. Op 11 december zal de „Rotterdam" van New York uit een „Rond Zuid-Ame- rika-tocht" maken, welke 49 dagen zal du ren. Op 1 februari 1960 begint de „Rotter dam", eveneens van New York uit, een „vier continentenreis", welke 75 dagen zal duren en waarbij in vier verschillende continenten de aantrekkelijkste havens aangedaan zullen worden. Daarna gaat het schip weer in de regelmatige trans atlantische dienst. Het 38.000 ton meten de s.s. „Rotterdam" zal met een lengte van 228 meter en een breedte van 28 me ter tot de grootste vijf schepen ter wereld behoren. Het biedt accommodatie aan 1400 passagiers, verdeeld in twee klassen: 500 in de eerste en 900 in de toeristenklasse. Omdat de stichting tot exploitatie van een jeugdhotel te 's-Gravenhage in gebreke is gebleven, aan haar financiële verplich tingen tegenover de gemeente 's-Graven hage te voldoen, hebben B. en W. van 's-Gravenhage de totale leningsschuld van de stichting van ruim 182.000 gulden, waar voor het gebouw Leuvensestraat 85 te Scheveningen hypothecair is verbonden, opgeëist. Deze maatregel van B. en W. houdt niet in dat het jeugdhotel behoeft te worden gesloten. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden.. De data, waarop de cor respondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan tussen haakjes, achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: ss „Andes" (1 maart.) en ss „Argentina" (5 maart); Australië: ss „Néckarstein" (2 maart), ms „Willem Ruys" (5 maart) en ss „Iberia" (7 maart); Brazilië: ss „Argentina" (5 maart), ss „Andes" (1 maart) en ss „Alnati" (7 maart); Canada: ms „Prins Willem II" (2 maart) en ms „Westerdam" (5 maart); Chili: via New York (5 maart); Ned. Antillen: ms „Charis" (3 maart); Nieuw Zeeland: ms „Willem Ruys" (5 maart) en ss „Rangitoto" 7 maart); Suriname: ms „Memnon" (4 maart); Unie van Z.-Afrika en Z.W. Afrika: ms „Jagers fontein" (3 maart) en ms „Carnarvon Cast le" (7 maart); Brits Oost Afrika: ss „La Bourdonnais" (1 maart). J.H. van den Bosch Co.-Postbus 8054-Amsterdam In Rotterdam mag men op straat nog wel zijn auto schoonmaken maar er mag volgens de nieuwe politieverordening, wel ke op 1 maart ingaat, geen druppel water worden gemorst. Zo nauw echter zal de po litie wel niet kijken, zodat spons en zeem kunnen worden gebruikt, maar de slang met de borstel is bij deze werkzaamheden taboe. Het langdurige spuiten heeft name lijk tot gevolg dat het zand tussen de straatstenen verdwijnt. Als dat doorgaat zijn gaten en verzakkingen in het wegdek onvermijdelijk, meent de politie. In de nieuwe verordening is voorts een bepaling opgenomen, waarin wordt bepaald dat men zich niet zonder vergun ning geheel of gedeeltelijk als Sinterklaas of als diens knecht verkleed op de openba re weg mag bevinden. Voor knapen, die op straat eens een trekje aan een sigaret wil len wagen, wordt het leven na I maart ook moeilijker. Roken in het openbaar is voort aan voor kinderen beneden 14 jaar verbo den. En om het de politie gemakkelijker te maken tegen jeugdige overtreders op te treden, mogen de jongelui rokertjes al leen nog maar in gesloten verpakking bij zich hebben. Tot nu konden alleen herrieschoppers die 's avonds of 's nachts luid op straat lie pen te gillen, of zoals zij het misschien noemden: te zingen, worden gestraft. Over de dag werd in de oude verordening niet gesproken. Dat wordt nu ook anders. Aan de handelaars in tweede hands auto's, die hun koopwaar op straat plach ten uit te stallen, wordt in de nieuwe poli tieverordening een halt toegeroepen. Geen handel meer in tweedehandsvoertuigen langs de weg. Uitgebreide reparaties aan auto's en andere voertuigen moeten in een garage worden verricht. Op de openbare weg mag dat voortaan niet meer. Amsterdam. (Gem. Un.). Bevorderd tot doctor in de geneeskunde op proefschrift „Demonische ziekten in Babylon en bijbel" H. W. M. de Jong, eeboren te Haarlem. Doctoraalexamen natuur kunde: J. H. Wassink. Amsterdam. Kandidaats examen wis- en natuurkunde: O. Korver en W. de Konink. Amsterdam. Groningen. Artsexamen leged.: mei. A. van der Maen. St. Jacobiparochie. Bevorderd tot arts: mei. S. H. Sipkes. Dokkum; D. L. Fontein, Amersfoort. Nijmegen. Notariaatexamen deel 1: H. G. Lier, Zutphen. Doctoraalexamen pedagogiek: J. Maes, Harderwijk. Amsterdam. (V.U.Gepromoveerd tot doctor in de theo'ogie op een studie over het vraagstuk van de kerkelijke zorg ten aanzien van de oudere ongehuwde Malvin D. Hu gen (Ver. Staten). Utrecht. Doctoraalexamen geneeskunde: K. Borst. Bilthoven; C. J. H. Gloudemans, Rosmalen: rnej. A. J. Marres. Maastricht; mei. .T. G. de Mi randa, Utrecht, C. A. M. van Pelt. Breda: J. E. Frinsen. Haarlem en H. J. A. van der Wouw. Nederweert. Doctoraalexamen sociologie: Th. H. van Stigt. Utrecht en M. L. van Hamel, Amster dam. Doctoraalexamen theologie: J. J. C. Rup, Den Haag (cum laude). Rotterdam. Semi-artsexamen: R. A. Kamerling, 's Gravenliage; J. Moor, Delft; P. G. Pelz, Laren en G. H. Slot, Amsterdam. Artsexamen: M. J. Stols. Rotterdam. Rotterdam. Doctoraalexamen economische we tenschappen T. G. van den Hof. Schiedam: G. L. Cleintuar. Den Haag: A. Pandelitschka, Rotter dam en J. van Briemen. Bodegraven. Nog vóór de dag, waarop het kiezers volk zich in zeker opzicht over het tot nu loc door de verschillende partijen gevoer de beleid zal uitspreken, en meer nog over wat men ten opzichte van het nieuwe parlementaire tijdperk wil, heeft de Twee de Kamer eensgezind een belangrijk ont werp op het gebied van sociale voorzie ningen een stap nader gebracht tot het einddoel: verheffing tot een werkelijk na tionale wet. Ik doel hier op het door minis ter Beel als minister van Sociale Zaken ad interim verdedigde wetsontwerp inzake weduwen- en wezen verzekering. Formeel is natuurlijk elke door de Ne derlandse wetgever tot stand gebrachte regeling een Nederlandse, dus in die zin een nationale wet. Maar met de in de aanhef gebezigde uitdrukking bedoel ik te Horizontaal; 1. ple- ier, 5. knaagdier, 9. tropische vis. 11. jon- jensnaam, 11. erker, 15. mondwder, 17. verbond, 18. ijzerhou dende aardf, 19. ver laagde toor. 21. mas ker, 22. wirvelstorm, 25. jongensnaam, 27. plaats in Limburg, 30. insect 32. nieuw (Lat.), 33 vordering, 35. nobel 37. meis jesnaam.-38. klier ter afscheidiig van de gal, 40. ieel van de hand, 4.. deel van een leus uit de Fr. revolutie, 42. dakbe dekking, '3. water bij Denemarlën. Vertifail: 2. kolf- glas, 3 Knaagdier, 4. voorzrtsel, 5. eerste vrouv, 6. meisje (Eng7. Groenlan- der, 3. teruggekeerde gees. 'O. bindlat, 12. plaits op de Veluwe, 14. ik (Lat.), 16. gun- sti. gezind, 19. kleur, 20 overschot, 23. vieemde munt, 24. aavw. vnw., 26. dun- :v paal, 27. diploma, "5. buigen, 29. plech- !g lied, 31. helden- iicht, 34. voornaam van president, 36. ver- .xond, 37. evenredig, 39. vlug, 40. inham in ©uur. Inzendingen uitsluitend per briefkaart aan een van onze bureaus vóór donderdag ochtend. Prijzen: 7,50, 5,en 2,50. OPLOSSING PUZZEL NO. 14 Horizontaal; 1. plant, 5. Venus, 9. aal, 10. Epe, 12. eik, 13. politie, 17 Agnes, 19. pop, 21. som, 23. eer, 24. lat, 25. net, 28. adé, 30. speer, 35. Naarden, 38. ora, 40. ree, 41. Ier, 43. baret, 44. Lisse. Verticaal: 1. pas, 2. la, 3. alp, 4. telg, 5. vete, 6. nee, 7. ui, 8. ski, 11. pink, 14. o.a., 15. is, 16. To, 18. do, 19. Pan, 20. pet, 21. sta, 22. moe, 26. el, 27. Vere, 29. de, 30. sa, 31. part, 32. edel, 33. re, 34. rob, 35. nar, 36. nis, 37. are, 39. ra, 42. es. Prijswinnaars: E. v. Somelaar, Rijks straatweg 45, Bennebroek 7,50); mevr. G. v. d. Meulen, Anemonenstraat 4, Sant poort 5.E. v. d. Waag, Molukken- straat 28, Haarlem 2,50). onderstrepen, dat men in het onderhavige geval te maken heeft met een door de rechtsovertuiging van bijkans het gehele Nederlandse volk gedragen wet. Zeker, ten opzichte van bepaalde onderdelen moge er nog wel enig verschil van inzicht of ge voelen bestaan hebben, wat de kern van c'.e zaak aangaat was men het in de Kamer met elkaar eens. Daardoor was het ook mogelijk en tevens oorbaar om aan de vooravond van de verkiezingen het ont werp in kwestie te behandelen en aan te nemen. Hier ging het bepaald niet om een mogelijk door alleen maar een bepaalde groep of combinatie van groepen fluks nog binnen te halen succes. Dat er zulks een grote mate van over eenstemming aanwezig was, valt alleen maar toe te juichen. En dit te meer, nu de stembusstrijd uit de aard der zaak nogal eens met zich meebrengt, dat tegenstel lingen op de voorgrond worden geplaatst. De Staatkundig Gereformeerden en de Weduwen- en Wezenwet. Volstrekte zekerheid, dat de aanneming van het ontwerp óók met algemene stem men zou geschied zijn indien de Kamer volledig ware geweest, ontbreekt intussen. Te bedenken valt namelijk, dat op het ogenblik, waarop het wetsontwerp zonder hoofdelijke stemming onder de (voorzit- ters-)hamer ging, geen van de drie Staat kundig Gereformeerde afgevaardigden in de zaal aanwezig was. In het algemeen leeft in die groep een menigmaal over wegend blijkend principieel bezwaar tegen wetten met een verzekeringskarakter. Het was dus denkbaar dat zij, zo zij wèl op het appèl waren geweest, het „tegen" had den kenbaar gemaakt. Dinsdag had de voorzitter nog aangekondigd, zulks nadat sommige leden de vrees hadden geuit dat zij des woensdags zouden moeten ontbre ken, van zins te zijn de stemming pas de volgende week te laten houden. Maar toen men sneller met de behandeling van het ontwerp gereed was gekomen dan zich eerst had laten aanzien, ging de Kamer er mee akkoord nu maar ook meteen te stem men. Hierop hadden de Staatkundig Ge reformeerden niet kunnen rekenen. Van daar, dat zij op het critieke ogenblik af wezig waren. Laat ik, ter vermijding van misverstand, hieraan meteen toevoegen, dat bij deze gang van zaken elk boos opzet heeft ont broken. Niettemin acht ik het juist op het gebeurde te wijzen en tevens op te mer ken, dat in het algemeen dergelijke ver rassende veranderingen in het eenmaal beraamde „werkplan" al geen aanbeveling verdienen, doch dit nog te minder, nu voortdurend tal van afgevaardigden met het oog op de verkiezingen de boer op moeten. Anti-propaganda van de televisie Meer dan tot dusverre wordt ditkeer ook van de televisie In de verkiezings propaganda gebruik gemaakt. Intussen is het geen wet van Meden en Perzen, dat hetgeen een propaganda beoogt te zijn, inderdaad ook de gehoopte uitwerking heeft. Er zijn ongetwijfeld wel kandidaten, die het op het beeldscherm aardig „doen" en die daardoor bij een aantal kiezers, althans uiterlijk, instemming ontmoeten. Maar het is hu ook reeds meer dan eens voorge komen, dat lieden, die naar de gunsten van de stemgerechtigden dingen, op dusdanig stuntelige wijze in het felle licht van de televisiecamera's kwamen, dat het op een voor hen bedroevende vertoning uitliep. Ongetwijfeld kan dat ook in een ver kiezingsbijeenkomst gebeuren, waar de televisie er helemaal niet aan te pas komt. Dan blijft echter het beleven van zulk een échec to! een relatief gering aantal luiste- raars en toeschouwers beperkt. Daaren tegen dringt de televisie tot vele duizen den en tienduizenden door. Daarin ligt dus een niet onbelangrijk risico besloten voor hen, die het er, eventueel door hun gehele optreden, slecht afbrengen. Het lachwek kende kan immers een dodelijke uitwer king hebben, zeker wanneer die uitwer king op ruime schaal plaats vindt. Enfin, misschien schuilt er wel iets goeds in, dat dankzij de televisie zovelen kunnen waar nemen, wat voor vlees zij met deze of gene kandidaat in de kuip zouden krijgen. Nog steeds Nieuw-Guinea Dat er in de verkiezingsstx-ijd onder meer ook aandacht wordt besteed aan het be leid met betrekking tot Nieuw-Guinea is niet meer dan logisch. Even zeer acht ik het alleszins vex'klaarbaar, dat de minister van Buitenlandse Zaken zich onlangs moeite heeft gegeven om aan te tonen, dat Indonesië ter gelegenheid van het door de Indonesische minister van Buitenlandse Zaken aan Australië gebrachte bezoek helemaal geen diplomatiek winstpunt heeft kunnen boeken. Aan de andere kant moet minister Luns de eex'ste zijn om er begrip voor te hebben dat degenen, die niet be paald van geestdrift overlopen voor wat tot nu toe met de inzake Nieuw-Guinea gevoerde politiek door ons land is bereikt, allerminst de indruk hebben dat wij maar op de ingeslagen weg moeten voortgaan. In hun ogen toch valt hiervan zeker geen verbetering in de relaties met Indonesië te verwachten, al haast ik mij tevens te ex-kennen dat het helaas allesbehalve zeker is, dat Den Haag en Djakarta elkaar wèl zouden kunnen vinden, indien de ver- wikkelingen over Nieuw-Guinea tot het veiTeden zouden behoren. Bezinning gewenst De gedragingen van Indonesië tegenover Nederland geven ook aan hen, die niets liever zouden zien dan een goede ver standhouding tussen de beide staten en dat op voet van volkomen gelijkheid, telken male ten zeerste te denken. Het ware dwaasheid de ogen te sluiten voor de vele onrechtmatige handelingen, waartoe de Indonesische regering in de laatste jaren in toenemende mate is overgegaan. Niette min kan het voor ons Nedexdanders zijn nul hebben, ons te bezinnen op de vraag. of wij het nu werkelijk sinds de soeve reiniteitsoverdracht steeds bij het x-echte eind hebben gehad en of er met name wel altijd een van wijs inzicht getuigend be leid door de Nederlandse regering is ge voerd. Kort geleden verscheen er van de hand van de journalist Theo C. Droogh bij de uitgeverij Foreholte Voorhout een 138 bladzijden tellend geschx-ift, „De koelie wordt toean" geheten. Droogh, die in de jax-en na 1945 herhaaldelijk langere tijd in Indonesië heeft vertoefd en daar menige goede x-elatie heeft ik denk hier aan figuren als Hatta, als Roem en dergelijke mensen van kaliber beschikt over een vlotte pen en naar het mij wil voorkomen over een dikwijls van een brede kijk ge tuigend begrip. Eenzijdigheid is hem in zijn opmerkingen en beschouwingen vreemd. Ook al kan ik mij best voox'stel- len, dat menigeen tegen verschillende zij ner opmerkingen bezwax-en zou kunnen aanvoeren, vind ik, dat zijn boekje tal van belangwekkende passages bevat. Zij geven, gelijk trouwens met het totaal van zijn reportage het geval is, stof tot zekere be zinning. Dit is in mijn ogen bijvoorbeeld het geval met hetgeen hij, naar hij op blz. 123 en vlg. vermeldt, zelf uit de mond van de heer Hugh S. Cumming ten huize van Roem op 13 maart 1956 heeft opge tekend. Cumming, die toen Amerikaans ambassadeur in Djakarta was, zei: „Ik spreek nu als waarnemer van de ontwik kelingen van Azië. We moeten deze ont wikkeling zien tegen de achtergrond van onze eigen geschiedenis. Het heeft 120 jaar geduurd voordat de betrekkingen tussen Engeland en de Vex-enigde Staten gewor den zijn wat zij nu zijn. En hier gaat het dan nog wel om volkeren, die dezelfde taal spreken. Er is in de geschiedenis geen enkel voorbeeld aan te wijzen, dat de goede betrekkingen tussen twee landen tot stand zijn gekomen of bevorderd werden door opgelegde wettelijke overeenkom sten". En even later zei de heer Cumming nog: „Ik geloof er niet in, dat na het bloedig treffen tussen Indonesië en Neder land goede betrekkingen tot stand kunnen komen door opgelegde contracten. Dit vasthouden aan contracten moet Indonesië voelen als eexx niet van harte gunnen van de onafhankelijkheid". Hoewel er ontegenzeglijk op de hier weergegeven formulering heel wat af te dingen valt, schuilt er toch in deze visie iets, dat reden tot ovex-peinzing behoort te geven. Tot overpeinzing namelijk van de vraag, of van Nedex-landse zijde wel altijd bij besprekingen met Indonesiërs de juiste toon is aangeslagen. Te dien opzichte be staat er bepaald wel gx-ond voor twijfel. En in ieder geval blijft het zaak er zich rekenschap van te geven dat, wanneer het ooit weer eens tot een gesprek met ver tegenwoordigers van Indonesië ïrxocht ko men om te trachten over de gehele linie een minder slechte verstandhouding te bereiken, een grote mate van bijzondere tact een eerste vereiste zal zijn. Dr. E. van Raalte MONACO. Voor de opening van het nieuwe gebouw van de UNESCO te Pa rijs zullen in de maand mei (wel wat laat!) twee postzegels verkrijgbaar wor den gesteld. Het zijn een 25 jr., waar van het motief betrekking heeft op de cultuur en een 50 fr. piet als onderwerp de opvoeding. SAN MARINO. Verzamelaars van „dieren op postzegels" kunnen hun col lectie aanvullen met een luchtpostserie van vijf waarden, die de miniatuur republiek San Marino het licht heeft RED Dl SAN MAR IN O doen zien. De reeks is als volgt samen gesteld: 5 lire, zeemeeuw10 lire, valk; 15 lire, wilde eend; 120 lire, duif; 250 lire, zwaluw. VERENIGDE STATEN. Het tienjarig bestaan van de Noordatlantische Ver- dragsorganisatie zal onder meer worden herdacht met een postzegel van 4 cent (blauw), die het embleem van de NAVO draagt. De eerste dag van uitgifte is 4 april. Er zullen 120 miljoen exem plaren worden gedrukt. OOSTENRIJK. De Oostenrijkse pos terijen geven 5 maart een Europa-post zegel uit in de waarde 2.40 s. (geel groen). De zegel vertoont een modern huizenblok in de vorm van de Europa- vlag, geplaatst op het Europese vlak van de wereldbol. Hij is ontworpen door Oskar Spitzer en gegro.veerd door Rudolf Toth. De oplage bedraagt drie miljoen exemplaren. NEDERLAND. Ter herinnering aan het feit, dat het op 4 april tien jaar ge leden is, dat de Noordatlantische Ver dragsorganisatie tot stand kwam, geven de posterijen van België, Nederland en Luxemburg (Benelux) postzegels met een gemeenschappelijk ontwerp uit. De Nederlandse serie verschijnt in de ivaar- den 12 cent (blauw en geel) en 30 cent (blauw en rood). De NAVO-herden- kingszegel van de Benelux is ontworpen door de Nederlandse kunstenaar S. L. Hartz te Haarlem. Als hoofdmotief is in de compositie het officiële NAVO- embleem verwerkt. Dit embleem wordt gevormd door een vierpuntige, blauw witte ster, die de windroos voorstelt. De vier punten van de ster zijn ver bonden door cirkelbogen van gelijke lengte. De ontwerper heeft aan het em bleem een gestyleerd schild toegevoegd als symbool van de weerbaarheid van de NAVO-partners. Met ingang van 3 april zullen de zegels aan de loketten der postkantoren worden verkocht. Ze zullen gedurende vier weken verkrijg baar blijven, of zoveel langer als de voorraad strekt.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 11