Eigen plaats in maatschappij voor gebrekkige kinderen Plannen voor bouw van centrum hervormde gemeente Overveen Plannen voor oprichting van een Mytylschool in Haarlem Toneel van jongeren in Santpoort DE KENNEMERDUINEN II 5 SPECIALE TAK VAN ONDERWIJS WIL: Lezing over Vogezen en de Matterhorn Derde polio-injectie Heemstedenaar vrij gesproken van diefstal Henri Arends dirigeert concert met Askenase Organist Boeke legt werk bij Remonstrantse kerk neer Geen aanmaning per briefkaart Wijkgebouw Irenezal verkocht worden Jongetje viel in teil met kokend water C. H. Kemper overleden Dr. J. A. Monod de Froide- ville te Haarlem overleden Met bouw verzorgingstehuis wordt binnenkort begonnen uil St. Bavokerk kreeg nieuwe kruisweg UIT STAD EN STREEK Collecte Boeltjes en mevr. Franzen kampioen in HKB Dekker nog ongeslagen in finale eerste klasse ZATERDAG 28 FEBRUARI 1959 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT REEDS LANGE TIJD bestaan in Haarlem plannen om te komen tot de oprichting van een school voor lichamelijk gebrekkige kinderen. Jaren geleden is een commissie ingesteld, die tot taak had het vraagstuk van de stichting voor een zogenaamde Mytylschool te bestuderen. In april 1956 heeft deze commissie haar rapport aan B. en W. uitgebracht en sindsdien is men bezig geweest met het zoeken naar de reële mogelijkheden om een dergelijke school in Haarlem te stichten. Tijdens de laatste begrotingsbehandeling is van de zijde van B. en W. meegedeeld, dat de stichting van een Mytylschool (alsmede die van een school voor slechthorende kinderen) tegemoetgezien zou kunnen worden. Naar wij vernemen zal de raad binnenkort een voorstel bereiken, waarin hij wordt uit genodigd zich principieel bereid te verklaren in Haarlem een Mytylschool te stichten. Men zoekt op het ogenblik nog naar een geschikt terrein voor de school. Pas als dit gevonden is, zal het onderwijs aan de lichamelijk gebrekkige kinderen met kracht ter hand genomen kunnen worden. Er zullen echter voor het zover is nog talrijke moeilijkheden, óók van organisatorische aard, over wonnen moeten worden. Het getal lichamelijk gebrekkige kinderen in Haarlem en omgeving (ongeveer zestig) is niet groot genoeg om drie afzonderlijke scholen (voor elk der levens beschouwelijke richtingen één) op te richten. Daarom zal de keuze moeten vallen op een gemeentelijke school. Bij het voor-overleg over deze kwestie is echter regelmatig contact onderhouden met belanghebbende groepen, onder meer met de Bond van Ouders van Spastische Kinderen. Er bestaan in ons land reeds enige scho len voor gebrekkige kinderen, onder meer in Amsterdam (Mytylschool), Rotterdam, Utrecht, Leiden, Nijmegen (St. Maartens kliniek) en Arnhem (Johannastichting). In Den Haag is een school in oprichting. Het merendeel van de kinderen, die deze scho len bezoeken, bestaat uit spastische kinde ren, poliopatiëntjes, kinderen met open ruggetjes, broze botten of progressieve spierdistrofie. Al deze kinderen waren tot dusverre niet in de gelegenheid onderwijs te krijgen. Het is vroeger zelfs zo geweest, dat men deze kinderen afzonderde en hen buiten het gewone leven hield, hetgeen voor het geluk en het welzijn van deze, geestelijk vaak volkomen volwaardige, kin deren, catastrofale gevolgen had. De laatste tijd is men echter gelukkig gaan inzien, dat de maatschappij in dit opzicht een grote taak heeft. Het betreft hierbij niet alleen de levensvreugde en het geluk van het kind, maar ook de opdracht het voor te bereiden op een taak in de maatschappij. Bij het onderwijs aan deze groep kinderen gaat het erom het kind niet alleen zijn gebrek te leren aanvaarden, maar hem de mogelijkheden te verschaffen een bestaan op te bouwen, waarbij het gebrek zo min mogelijk hindert. Stimulerende omgeving Dit uitgangspunt heeft een onderwijs systeem helpen ontwikkelen, waarbij peda gogiek en behandeling hand in hand gaan, maar waarbij steeds de klemtoon op het onderwijs valt. Om dit onderwijs zo prak tisch mogelijk te kunnen verwezenlijken, is het nodig, dat de school komt te liggen in een prettige, stimulerende omgeving, die maakt, dat het kind.de lessen met enthou siasme kan volgen, waarbij het van belang is, dat de omgeving hem zijn gebrek zoveel mogelijk zal moeten kunnen doen vergeten. De rijksregeling voor dit buitengewone onderwijs schrijft voor, dat klassen of les- groepen ten hoogste vijftien leerlingen tel len. In het lesrooster zal ruimte moeten zijn voor heilgymnastiek en een speciaal soort massage, die bekend staat onder de naam Bobath-methode. Hiervoor zullen bekwame krachten moeten worden aangetrokken. Behalve de eigenlijke onderwijskrachten, moeten er helpsters zijn, die de kinderen assisteren bij noodzakelijke handelingen, die voor gezonde mensen heel normaal zijn, maar die door de lichamelijk gebrekkigen niet dan met de grootste moeite kunnen worden verricht. Men denkt voorlopig met één helpster per twee klassen te kunnen Advertentie Vindt U 120 km per uur maar een slakkengang? Wecst U dan voorzichtig en ga eens een paar weken van een rustige (natuurlijk een Lissone-Lindeman) vakantie genieten. B.v. Zeereizen naar de Middellandse zee van f 640,- tot f 2395,- 18 dagen Griekenland f 1250,- 14 daagse AIRTOUR-HOLLAND vliegreis naar de Costa Brava f 413,- Neerlands eerste reisbureau en Inl.bureaux Ned. Spoorwegen Met het oog op het komende reisseizoen heeft thans ook de Haarlemse afdeling van het Nederlands toeristenverbond „Natu- ra" voor haar leden in de kroonzaal van restaurant „Brinkmann" een bijeenkomst georganiseerd, waar zij werden ingelicht over het natuurschoon van Frankrijk en Zwitserland. Dit geschiedde door de heer H. Ditmars, die een interessant verslag kwam uitbrengen over zijn vakantiereizen door de Vogezen en het Zermatt-gebied. Hij bepaalde zich voornamelijk tot een tocht door de imposante Zwitserse berg wereld, met als hoogtepunt de beklimming van de vermaarde Matterhorn. Daarbij wees spreker op de afwisselende flora, op drieduizend meter hoogte bestaande uit ko renvelden en dadelplanten, omgeven door metersdikke ijsmassieven. Een en ander werd met een serie fraaie kleurendia's ge ïllustreerd. volstaan. Voorts moet er aan de school een medisch team verbonden zjjn, dat bestaat uit een orthopedisch arts, neuroloog, psy choloog, psychiater en kinderarts. Voorts moeten er een spraakleraar en een licil- gymnastiekleraar zijn. Ook aan de inrichting van een dergelijke school zijn bijzondere eisen verbonden. Behalve speciale meubels en leuningen, die steun geven bij het lopen, zijn lokalen nodig voor gymnastiek en bewegingsoefe ningen, behandelkamers ten behoeve van het medische team en geluiddichte lokalen voor spreekoefeningen. Men zou in Haarlem kunnen beginnen met een school voor twee groepen met in totaal 24 leerlingen. Bijzonder gewenst is een aan de school verbonden zwemschool, waar de leerlingen in het water kunnen oefenen, zonder gehinderd te worden door de fysieke zwaarte van hun gebrek. Een zwembad is voor de behandeling van licha melijk gebrekkigen in ieder geval nodig. Waar het niet aan de school verbonden is, moeten de kinderen oefenen in een over dekt- of sportfondsenbad. De school in Haarlem zou primair moeten uitgaan van de vraag naar onderwijs. De extra medische behandeling zou in elk geval in ziekenhuizen moeten plaats heb ben. Vervoer Een probleem apart vormt het vervoer van de leerlingen. In Amsterdam is dit opgelost door alle kinderen per taxi te halen en brengen. Van belang is echter, dat zoveel mogelijk zelfwerkzaamheid wordt bevorderd, zodat de kinderen op eigen benen leren staan. In Haarlem denkt men er dan ook over de kinderen zoveel als mogelijk op eigen gelegenheid te laten komen. Slechts in bijzondere gevallen wil men de G.G.D. inschakelen. Op de Mytylschool in Amsterdam zagen wij onder meer kinderen, die volledig wer den opgeleid voor een mulo-diploma. Voor de meisjes had men een eigen huishoud- afdeling, waar zij alle huishoudelijk werk leerden. Voor de jongens zocht men nog voor een mogelijkheid een afdeling arbeids- therapie op te richten. Verder waren er kleuterklassen en lagere-schoolklassen. De kinderen konden er tot hun twintigste jaar blijven. Het hoofd van de school, mejuf frouw G van Tholen, vertelde ons, dat er bij het onderwijzend personeel animo ge noeg is voor het werk onder de lichamelijk gebrekkige kinderen. „Dit onderwijs komt in de mode", aldus mejuffrouw Van Tholen, die er echter aan toevoegde, dat er in Nederland geen opleiding is voor ortho- pedagogie, zoals die wel in het buitenland bestaat. Wel is er een cursus, die op zater dagmiddagen wordt gegeven, maar die op zichzelf onvoldoende is om een grondige opleiding te waarborgen. Overigens slaagt men er in Amsterdam op bewonderenswaardige wijze in het on derwijs te geven op een manier, die de kinderen voorbereidt op een taak in de maatschappij. Men maakt de leerlingen „sociabel", een vreugdevol werk, dat niet in de laatste plaats van groot belang is voor diezelfde maatschappij, die vroeger lichamelijk gebrekkigen achteraf hield. Op dezelfde wijze zal men straks ook in Haar lem kunnen gaan werken aan het levens geluk van een voordien vergeten groep kinderen, die zelf al het mogelijke zullen willen doen dit geluk deelachtig te worden en zich zodoende een plaatsje in het leven te veroveren. Tenslotte nog een raad. die mejuffrouw Van Tholen gaf voor de inrichting van de Haarlemse school- „G.eef de kinderen veel dieren en planten in school. Zij zijn er dol op." De kinderen, die wegens ziekte of om an dere redenen in de eerste week van fe bruari verhinderd waren de derde polio injectie in het gebouw van de Gemeente lijke Geneeskundige en Gezondheidsdienst te Haarlem te ontvangen, kunnen alsnog voor de derde maal worden ingeënt op woensdag 4 maart aanstaande in het ge bouw van de dienst, Nieuwe Gracht 124. Er zal worden gevaccineerd des morgens van negen uur tot kwart over elf en des middags van kwart voor twee tot kwart over vier. De oproepkaart dient te worden medegebracht. Haarlemse politierechter De Haarlemse politierechter, mr. J. P. Petersen, heeft vrijdag bij schriftelijk von nis een eenentwintigjarige Heemsteedse sloper, die in de nacht van 5 op 6 januari na een cafébezoek een zestigjarige plaats genoot zou hebben bestolen voor 144, een vulpen en een balpen, vrijgesproken. De officier van Justitie had twee maan den gevangenisstraf geëist. Mr. O. H. van Wijk bepleitte tijdens de ziting vrijspraak op grond van vele punten van twijfel, die hij in de zaak zag. Advertentie PARFUMERIE Depositaire van o.m. het volledige assortiment SCHOONHEIDSPREPARATEN Grote Houtstraat 128 - Haarlem Kerkstraat 23 - Zandvoort Sophie Kerrs gemoedelijke blijspel „Pa wikt, ma beschikt" is in deze omgeving reeds meermalen door amateurs opge voerd, waarbij hun keuze dan waarschijn lijk werd beïnvloed door de eenvoudige karaktertekening en de niet onvermakelij ke handeling. Deze heeft betrekking op de doortastende mama Kraan, die haar auto ritaire echtgenoot met een waar paarde- middel tot een lager toontje weet te be wegen. Zij voert namelijk zijn theorieën van soberheid tot in het absurde door, ten gevolge waarvan een belangrijke zakenre latie op een „diner" van hutspot met ap pelbol wordt onthaald. Het heeft de schrijf ster moeite gekost uit dit gegeven voldoen de stof te putten. Vandaar dat het eerste bedrijf eigenlijk een te lange inleiding is geworden en er pas ver in het tweede van enige actie sprake is. IVIet dit blijspelletje hebben enige leden van de C.J.V. „Reveille" vrijdag in het on langs geopende fraaie jeugdhuis aan de Schipbroekerweg te Santpoort hun eerste volledige toneelavond verzorgd. Onder lei ding van Louis Hesemans is dit stellig een verdienstelijke opvoering geworden, waarbij vooral bij de jongedames wel eni ge aanleg voor het amateurtoneel kon wor den geconstateerd. Henny Voox-hout speel de bij voox-beeld een aannemelijke Elisa beth Kraan, die met het nodige begrip op haar omgeving wist te reagex-en. Corrie van Kan was een guitige Alice, actief en levendig. Deze dames vox-mden een ver makelijke tegenstelling met de amusante nijdas van Jaap Klut. Deze jongelui hebben kennelijk de smaak van het toneelspel te pakken ge kregen, zoals dit heet, want er werden aan het begin van deze avond meer van der gelijke voorstellingen aangekondigd. Wij zouden de jeugdige regisseur willen advi seren in de toekomst iets meer aandacht te besteden aan het tempo en toneelschik king. De eei-ste dirigent van het Noordhol lands Philharmonisch Orkest, Henri Arends, zal op 10 maart het Stedelijk Or kest van Malmö dirigeren. Solistische medewerking wordt verleend door Stefan Askenase. Od 17 en 18 maart leidt Henri Arends in Helsinki twee concex-ten van het Fins Radio Filharmonisch Orkest. Soliste is de Finse pianiste Leena Kazeóga. Als Nederlands werk staat on het programma de vierde Symfonie van Guillaume Landré. Zondag 8 maart zal de cantor-organist van de Remonstrantse gemeente in Haar lem de heer Jan D. Boeke voor het laatst in de dienst van de kerk aan de Oranje kade het orgel bespelen en het koor leiden. Zijn functie als leraar aan de Jan van Nassaukweekschool te Utrecht maakte het noodzakelijk dat hij en zijn gezin naar Utrecht verhuisden, waardoor hij gedwon gen werd zijn werk bij de Remonstrantse gemeente neer te leggen. In de twaalf jaar dat de heer Boeke in Haarlem werkte, heeft men hem leren kennen als een musi cus, wie de zaak van de kerkmuziek en vooral de gemeentezang voor alles ter harte ging. Zijn werk voor de herleving van de protestantse kei'kmuziek en de activering van de gemeentezang is niet beperkt tot Haarlem. Hij was een der oprichtei-s van het centrum voor de protestantse kex-kzang, waarvan hij nog steeds een actief lid is. Aan de totstandkoming van het „koor boek". dat vei-leden jaar onder auspiciën van het centrum tot stand gekomen is. heeft hij een groot aandeel gehad. Zijn grote kennis van de muziek der barok- en vroeg-barok-periode en zijn uitvoeringen daarvan met het Amsterdams kamerkoor en de „x-eizende cantorij" hebben hem ook ver buiten Haax-lem bekend gemaakt. Advertentie Verschenen: E. C. M. RODERKERK van vloedlijn tot binnenduin. Geb. 9.75, incl. boekenweek geschenk. Boekhandelaar DE VRIES Ged. Oude Gracht 27. Incassobureaus behoi-en bij het invor deren van schulden geen gebruik te ma ken van aanmaningen op open briefkaar ten, maar zich van gesloten bx-ieven te be dienen. Deze uitspraak is gedaan door het college van toezicht op de leden van de Nederlandse Vereniging van Rechtskun dige Adviseurs. Een Rotterdammer had zich tot dit col- leg gewend omdat hij zich door een Am sterdams incassobureau beledigd voelde. Dit bureau had hem bedrukte briefkaai'- ten gezonden met aanmaningen een be paalde schuld te voldoen, nadat een brief en bedreigingen met x-echtsmaatregelen geen effect hadden gesorteerd. Het bureau had aangevoerd, dat het verzenden van kaarten in plaats van brie ven jaarlijks een aanzienlijk bedx-ag aan porti bespaart. Dit motief kan echter vol gens het college het gebruiken van open aanmaningskaarten niet rechtvaai'digen. Aan allen die belangstelling hebben voor de Nederlands hervormde gemeente Bloe- mendaal, Aerdenhout en Overveen is de zer dagen een brief gezonden waarin wordt medegedeeld dat de wijkkerkeraad van Overveen een financiële commissie heeft samengesteld, met dr. L. M. van Dis uit Overveen als voorzitter, die voorbereidin gen mag treffen voor de bouw van een kerkelijk centrum in Overveen, dat in de tuin naast de kerk aan de Ramplaan ge bouwd zal worden. Hoewel er nog slechts een voorlopig schetsplan voor de bouw van dit kerkelijk centrum is gemaakt en er nog wel enige jaren overheen zullen gaan voordat alle moeilijkheden overwon nen zijn en het benodigde bedrag om met de bouw een begin te kunnen maken bij elkaar is gebracht, heeft dr. Ch. de Beus, hervormd predikant in Overveen ons toch al een en ander over dit groots opgezette plan van de hervormde gemeente Over veen, die ongeveer drieduizend zielen telt, medegedeeld. In de wijkgemeente Overveen zit men namelijk met twee moeilijkheden, waar voor absoluut een oplossing dient gevon den te worden: Het wijkgebouw „Irene" aan de Elswoutslaan is veel te klein ge worden, naarmate de kerkelijke gemeen te van Bloemendaal, Aerdenhout en Over veen groeide. Dit gebouw, dat oorspronke lijk het woonhuis was van één gezin, was op den duur niet geschikt voor een gehele kerkelijke gemeente. In de tweede plaats is het kerkgebouw aan de Ramplaan ook te klein om alle kerkgangers plaats te bie den. Hoewel deze kerk min of meer ex centrisch is gelegen, zijn toch zeer vele gemeenteleden aan dit kerkgebouw, dat ongeveer veertig jaar oud is, gehecht. Daarom wil de commissie er van uitgaan, dat bij een eventuele uitbreiding van de kerk het tegenwoordige karakter van het gebouw gehandhaafd moet blijven. Dit zal de toekomstige architect bij de bouw van dit kerkelijk centrum voor tal van proble men stellen. De wijkkerkeraad heeft nu in overleg met de financiële commissie een voorlopig schetsplan gemaakt, uit welk ontwerp blijkt, dat op het terrein bij de kerk een complex van gebouwen zal kun nen verrijzen, bestaande uit een nieuw wijkgebouw, een kerkelijk centrum, als mede voor een uitbreiding van het kerk gebouw, hetzij naar voren of naar achte ren. Aan een dergelijk protestants kerke lijk centrum bestaat in Overveen immers grote behoefte. De opzet is een huis voor de wijkgemeente Overveen te bouwen, een huis waarin de gemeenteleden kunnen sa menkomen in allerlei groepsverband zoals voor catechisatie en jeugdkapeldiensten, waar de gemeenteleden elkaar kunnen treffen een ontmoetingscentrum dus waar na de huwelijksinzegening, doopsbe- diening en bevestigingsdiensten de ge meenteleden hun gelukwensen kunnen aanbieden; waar de oudere inwoners van Overveen kunnen samenkomen: waarin de kleine kinderen van ouders, die de kerk dienst bijwonen in een crèche worden be ziggehouden en waarin tenslotte voor de jongeren uit deze wijk een leesbibliotheek en een gelegenheid voor sport en spel kan worden gevestigd. Kortom een huis waar in zich het gemeenteleven op bx-ede basis kan ontplooien. Advertentie DE EERSTE COÖP. ASSOCIATIE VOOR UITVAARTVERZORGINGu* ZIJLWEG 63 ^TELEFOON 15141 (2 LIJNEN) Aantal leden 23000 Geeft u heden op als lid voor 1959 met direct ingaande rechten De driejarige René Henkes, die vrijdag middag in de tuin van zijn ouderlijke wo ning aan de Rijnstraat in Haarlem-Noord speelde, is in een teil met kokend water die zijn moeder kort tevoren voor was goed had geplaatst, gevallen. De jongen liep brandwonden op aan zijn rug en been tjes. Hij is naar het ziekenhuis Sint Jo annes de Deo ovex-gebx-acht. Te Haarlem is op negenenzeventigjari- ge leeftijd overleden de heer C. H. Kern- per, die vroeger hoofdinspecteur van poli tie en chef van het korps te Heemstede is geweest. De laatste jaren vervulde hij het penningmeestex-schap van de afdeling Haarlem van de Nederlandse Bond van Gepensioneerden. Dinsdag 3 maart zal zijn stoffelijk over schot op de algemene begraafplaats te Heemstede geschieden. Op negenenvijxtigjarige leeftijd is te Haarlem overleden dr. J. A. Monod de Froideville, hoofdredacteur van het intex-- nationale tijdschrift Public Finance, welk tijdschrift hij na de oorlog oprichtte. De thans overledene, die op 12 januari 1900 in Koedoes geboren is, heeft aan de Handels Hogeschool te Rotterdam gestudeerd, waar hij in 1926 het diploma behaalde en in 1933 voor het doctoraal examen slaag de. In 1940 werd hij aan de Gemeente-uni versiteit van Amsterdam doctor in de eco nomie op een proefschrift over bestem mingsheffingen. Dr. Monod de Froideville, die belasting consulent was, schreef in binnenlandse en buitenlandse vaktijdschriften en jaar boeken artikelen over juridische, fiscale en economische ondex-werpen. Ook ver schenen publicaties van zijn hand over de economische betekenis der luchtvaart in het moderne snelverkeer, over de werk loosheid als economisch en politiek vraag stuk en over het probleem der belasting heffing van coöperatieve verenigingen. De verdiensten van dr. Monod de Froi deville zijn ex-kend door de benoeming tot officier in de orde van Oranje-Nassau. De teraardebestelling is bepaald op woensdag 4 maart om twee uur op de be- graafplaats „Oud Eik en Duinen" te 's-Gravenhage. Daarnaast ligt het in de bedoeling, dat al dan niet van de kerk uitgaande, ook cul turele activiteiten, als exposities van schil derijen, toneelopvoeringen en concerten hier plaats zullen kunnen vinden. In het voorlopige plan treft men een zaal aan, die aan 150 a 200 personen plaats zal kunnen bieden, met een toneel en mo gelijkheid om films te draaien. Voorts za len voor zondagschool, vergaderingen, zangkoor en catechisaties; een ontvangst ruimte met buffet; een bureau voor de ker kelijke administratie van Bloemendaal, Aerdenhout en Overveen. En tenslotte een kosterwoning. Met de bouw van dit alles en de verbouwing van de kerk zal naar schatting een bedrag van 180.000 ge moeid zijn. De kerkvoogdij bezit echter nagenoeg geen kapitaal; zij zal in het bouwfonds echter wel het bedrag kunnen storten, dat verkregen zal worden door de verkoop van het huidige wijkgebouw „Ire ne". Doch vóórdat er tot die verkoop kan wor den overgegaan, zal er ongeveer 150.000 beschikbaar moeten zijn om het bouwplan te kunnen financieren en dat kan alleen maar verkregen worden door gezamenlij ke krachtsinspanning van de gemeente leden en van belangstellenden en naar de commissie hoopt, niet alleen in Overveen, doch ook door financiële hulp van velen uit Bloemendaal en Aerdenhout, zoals ook het geval geweest is, toen Aerdenhout zijn Ad- ventskerk moest gaan bouwen. Er is nu een vierjarenplan opgesteld en als er in die vier jaar een ton kan worden samengebracht, dan kan het resterende bedrag worden geleend waarna men met de bouw kan beginnen. Er zijn drie mo gelijkheden om dit bouwplan financieel te steunen: door een gift ineens, door voor vier jaren contribuant te worden van het bouwfonds of door een bedi-ag te doen overschrijven op postrekening no. 162322 ten name van de penningmeester bouw fonds hervormde gemeente Overveen. Bejaardencentrum in Hoofddorp Het plan voor de bouw van het ver zorgingstehuis, deel uitmakend van het bejaardencentrum dat de protestant-chris telijke stichting Bejaardenzorg Haarlem mermeer in Hoofddorp-West wil stichten, is thans gereed. De aanbesteding kan bin nen niet al te lange tijd tegemoet worden gezien. Het bejaax-dencentrum zal verrijzen op het terrein, omsloten door de Kruislaan, de Raadhuislaan. de D. Egginkstraat en een thans in aanleg zijnde met de Kruis laan parallel lopende weg. Het gehele bouwplan omvat de bouw van een verzor gingstehuis, 24 eengezins- en 28 flatwonin gen. Ofschoon met de bouw van de bij het verzorgingstehuis behoi-ende 52 bejaarden woningen nog niet kan worden begonnen wegens het ontbreken van het benodigde bouwvolume, is het bestuur van de stich ting Bejaardenzorg Haarlemmermeer voor nemens om wel reeds een aanvang te doen maken met de bouw van het verzorgings tehuis, en wel door financiering op grond van de premie- en bijdrageregeling wo ningbouw 1953. De gevraagde premie in gevolge deze i'egeling heeft de minister van Volkshuisvesting en Bouwnijvei'heid inmiddels toegekend. Het verzorgingstehuis zal bestaan uit twee verdiepingen, bevattende 38 eenpersoons kamers, 14 tweepersoonskamers, 6 zieken bedden, 7 kamers voor het personeel en een arzonderlijke woonruimte voor de huisvesting van de directrice. De pension- prijs is becijferd op gemiddeld f 2650, per persoon per jaar. B. en W. van Haarlemmermeer verzoe ken de raad akkoord te gaan met het ga randeren van de geldleningen, groot maxi maal f 900.000.—, die de stichting Bejaar denzorg Haarlemmermeer wil aangaan voor de gx-ondaankoop en bouw en inrich ting van het geprojecteerde verzorgings tehuis. Tevens stellen B. en W. de raad voor goedkeuring te hechten aan de ver koop van de benodigde bouwgrond aan ge noemde stichting tegen f 10,58 per m 2. Advertentie OVERVEEN (Gem. Bloemendaal) Te koop: Leeg te aanvaarden Een zeer solide herenhuis aan de BLOE- MENDAALSEWEG. indeling: kamer en suite met sei-re, 6 slaapkamers, grote mo derne badkamer, centrale verwarming oliestook, warm en koud water op alle slaapkamers. D. L. M. SMIT. makelaars. Kruisstraat 9. telefoon 14306-13660 (0 2500). na 6 uur 35544 (0 2500). Vrijdagavond had in de St. Bavokerk aan de Herenweg in Heemstede de inze gening plaats van de nieuwe Kruisweg, be staande uit veertien staties, fragmenten uit het lijden van Christus, vervaardigd door de Haarlemse beeldhouwer Th. Maas. Vóór de inzegening sprak pater K. J. No tenboom o.f.m. uit Haax-lem, die vaststel de dat deze kerk met de nieuwe kruisweg is verrijkt. Na de inzegening waarbij de Latijnse ge beden werden vertaald door drs. A. Mous, heeft men gezamenlijk de kruisweg ge beden. Nieuws In het kort NEW YORK (UPI) Toen de „inter state"-autobus uit New York naar New Jersey gistermiddag vol forensen op dook uit de tunnel onder de Hudson stonden twee mannen op, die met pis tolen in de hand zich tot hun mede reizigers richtten. „Dit is een overval. Allemaal stil zijn. Een overval. Alle maal stilzitten", zei een van hen met dreigende stem. En terwijl hij de chauf feur van de bus het advies gaf geen grapjes uit te halen, hield hij de foren sen onder schot. Zijn m.aat. stak zijn pistool weg, en hield een collecte. De 62 mensen in de bus leverden samen ongeveer 500 dollar op. Toen de „in zameling" achter de rug was lieten de twee heren de bus stoppen en stapten zij uit. Ze zijn nog spoorloos. Koninklijke onderscheiding. Bij Ko ninklijk Besluit is verleend de ei-emedaille, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau, in zilver, aan C. Kranendonk, te Haarlem, rayonchef bij P. de Gruyter en Zoon n.v. „Gebed om een goed einde". Dinsdag avond 3 maart zal ds. G. J. Waardenburg in het wijkgebouw aan de Gedempte Oudegracht 104 te Haarlem een bespreking geven van de roman van Maurice Roe- lants „Gebed om een goed einde". Verkoopdag. Wijk zuid van de Neder land hervormde gemeente in Heemstede houdt dinsdag in het wijkgebouw „de ha ven" aan de Camplaan een verkoopdag. De opbrengst is bestemd voor de inrichting van het nieuwe wijkgebouw. Voorts zal het jeugdwerk een bijdrage ontvangen. Opbrengst collecte. De in februari ge houden collecte ten bate van het herstel- lings- en vei-plegingsoord „Unicum" in Heemstede heeft het volgende opgebracht: in Haax-lem, inclusief Spaarnam, 8.527,49; in Heemstede f 3.895,25; in de gemeente Bloemendaal f 2.271,31; in Bennebroek 512.68; totaal 15.206,73. In het Minerva-theater. De lezing „Lapland, de laatste wildernis van Euro pa", die de heer F. de Graaf en mevrouw De Graaf—Schotel op vrijdag 6 maart voor de Volksuniversiteit houden, heeft plaats in het Minerva-theater en niet zoals wij in onze agenda „Uitgaan in Haarlem" ver meldden in het Frans Halsmuseum. De voorstelling van leerlingen van de ballet studio Salaz op woensdag 4 maart in Mi nerva begint om 20 uur. Christen Vrouwenbond. In de vrij dagavond gehouden vergadering van de Nederalnds Christen Vx-ouwenbond is in plaats van de afgetreden mevrouw E. A. M. BakkerKlaterink tot lid van het be stuur gekozen mevru A. Wai-ningDoor- nink. Daarna volgde de viering van het jaarfeest, waaraan leden der afdeling medewerkten. Michel van der Plas. Wegens ziekte van de schrijver Fred Thomas zal de voor dracht, die hij over eigen werk zou houden op dinsdag 3 maart in de Vleeshal niet door kunnen gaan. Op maandag 16 maart zal inplaats van de vervallen avond in de Vleeshal om acht uur een bijeenkomst zijn, waar Michel van der Plas zal spreken over moderne Amerikaanse poëzie. Kegelen De resultaten van het in de competitie geworpen hout worden in de H.K.B. ge rangschikt, waarbij de topklasse de per soonlijke kampioenen oplevert, die op de districtswedstrijden tussen Alkmaar, Am sterdam en Haarlem weer moeten kegelen om te worden geplaatst in de Nederlandse kampioenschappen. R. Boeltjes heeft voor de vierde maal achtereen het kampioenschap van Haar lem behaald, zij het minder overtuigend dan vorige jaren, terwijl mevrouw G. Franzen—Vos met een uitstekende tweede plaats in de topklasse ook haar persoon lijk kampioenschap van Haax-lem heeft verworven. De beste plaatsen in de topklasse wor den bezet door: 1. R. Boeltjes (ODO) met een gemiddelde van 7,24; 2. mevrouw G. FranzenVos (Aan de Rol) 7,00; 3. G. de Boode (ODO) 6,99; 4. H. Slenters (Pax) 6.85; 5. en 6. J. Kales (Pax) en J. Wint- horst (ODO) met 6.82. Een groot gedeelte van de A-klassers heeft zich uitstekend geweerd en de daar uit promoverende spelers zullen in het komende seizoen de topklassers het vuur heel na aan de schenen leggen. A. Hartog, kampioen in de A-klasse, heeft tevens de voldoening het hoogste gemiddelde van de afgelonen winter geworpen te hebben. Uitslag: 1. A. Hartog (HFC Haarlem) met 7,40 gemiddelde; 2. J. de Jong (ODO) 6,98; 3. W.~ Onkenhout met 6,97 en 4. H. Meijer met 6,88 (beiden HFC Haarlem); 5. Th. v. d. Giessen (NRV) 6,87. In de B-klasse heeft J. v. d. Berg even eens een uitstekend gemiddelde behaald. De 3 eerst geklasseerden zouden in de top klasse trouwens een goed figuur geslagen hebben! Het resultaat in deze klasse is: 1. J. v. d. Berg (Pax) met 7,34; 2. mevrouw A. Alberts (Aan de Rol) 6.95; 3. G. van Baars (HHC 1945) 6,87; 4. C. v. Vreeden iDp Prins) 6.64; 5. Chr. Petersen (DVV) 6,56. De uitslag in de C-klasse is: 1. mejuf frouw A. v. Baaren (Aan de Rol) met 6,54: 2. J. Gelsing (HHC 1945) 6.52; 3. H. Steijsel (De Volharding) 6.48; 4. Th. Nijssen (HVK) 6.45; 5. F. de Vries jr. (Richten en Rollen) 6,40. De districtswedstrijden zullen gehouden worden op zondag 15 maart in het kegel gebouw Max-eanti te Amsterdam. Gistex-avond werden in restaurant Het Hof van Holland de wedstrijden voortgezet om het kampioenschap van de eerste klasse libre van de KNBB, district Haar lem. Dekker won vlot tegen de eveneens goed spelende De Haas en gaat nog steeds ongeslagen aa- kop. Alle spelers hebben nu drie partijen gespeeld. Ondanks het feit dat de beide nieuwelingen, Kiekens en De Goede, de twee laatste plaatsen bezetten, geven deze jeugdige talentvolle spelers bij vlagen zeer mooi spel te zien, dat menig maal een verdiend applausje van het pu bliek ontlokte. Ze zijn echter nog niet con stant genoeg om matchwinnaar te worden. De resultaten waren: Dekker 200 19 45 10.52 2 De Haas 161 19 29 8.47 0 Heiligenberg 200 29 34 6.89 2 Van Kuppeveld 172 29 33 5.93 0 Van Kuppeveld 200 32 37 6.25 2 De Goede 134 32 33 4.18 0 Bertholée 200 34 34 5.88 2 Kiekens 164 34 30 4.82 0 De stand op vrijdagavond was als volgt: 1. Dekker 3 600 61 9.83 6 2. Bertholée 3 600 106 5.66 6 3. De Haas 3 561 77 7.28 4 4. Heiligenberg 3 597 93 6.41 4 5. v. Kuppeveld 3 494 77 6.41 2 6. Sakkers 3 537 104 5.16 2 7. Kiekens 3 522 100 5.22 0 8. De Goede 3 509 104 4.89 0 Vandaag en morgen worden de wed strijden beëindigd.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 9