GUPA kneedbaar hout Ceta-Bever voor de Doe-het-Zelver Nieuwe verhalen van Belcampo Tienjarig bestaan van B.O.O.G. met gecombineerde opvoering van „De Zigeunerbaron" gevierd Vroeger vooraanstaande figuur in het economische leven Amsterdamse Beurs Orgelconcert in Heemstede MAANDAG 2 MAART 1959 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 5 Vlotte honkbalvergadering Strijd om persoonlijke damtitel afgelopen „Kinheimzwervers" vierde koperen feest Verraste inbreker kon ontsnappen Twee voetballers gewond Bloemendaalse redders hielden jaarfeest Burgerlijke Stand van Haarlem UIT STAD EN STREEK Weinig animo voor K.V.P.- jongerenappel Secretariaatswijziging „Haarlems Bloei" Jeugdwedstrijden van de Kennemer Turnkring MR. DR. A. F. VAN HALL OVERLEDEN Inspecteur lager onderwijs bij afscheid gehuldigd Autobus op verboden weg; bejaarde dame gewond Partii horloges uit auto gestolen Bus ging rijden, terwijl oude dame instapte Motorrijder hij botsing ernstig gewond Gewond hij val uit bus De uitgever van de nieuwe verhalenbun del „Tussen hemel en afgrond" van Bel campo, heeft op de flap laten drukken dat de auteur zijn werk pas uit handen geeft als het hem volledig bevredigt. Zulke nietszeggende mededelingen krijgen meestal pas zin als het omgekeerde waar is. Van de veertien verhalen zijn er dan ook acht die onder het niveau liggen, dat Belcampo zijn naam heeft doen verdienen als knappe verteller van grillige bedachte maar in wezen warm menselijke verha len. Wel hebben in deze nieuwe bundel al le verhalen gemeen dat zij „tussen hemel en afgrond" zijn, grenssituaties tussen het allerverschrikkelijkste en het aller- lieflijkste. En als zodanig zijn de grillige fantasie en de wat ontgoochelde menselij ke deernis, die Belcampo kenmerken, toch bij al deze verhalen betrokken. Maar het gemak waarmee de auteur nu in de mees te verhalen excessief het nare en navran te toespitst, is niet meer een vormgeving van het liefelijke en het negatieve, maar een vervorming ervan, zodat het mense lijke buiten de verhalen is komen te liggen en niet meer herkenbaar zou zijn voor iemand, die voor het eerst in zo'n verhaal met Belcampo kennis maakt. Het hierbovenstaande geldt niet voor de stijl. Belcampo schrijft eenvoudig, recht op zijn luisteraar af. Hij schrijft niet voor zichzelf. Hij is er zich voortdurend van be wust dat er meegeluisterd wordt en hij maakt zich aan die luisteraar gelijk, zoals hij naar hij zegt ook de gewoonte heeft zich als medicus aan zijn patiënten gelijk te maken, wanneer hij met hen spreekt. De directheid dwingt de lezer elk verhaal binnen, ook het minder geslaag de. Wat die minder geslaagde verhalen betreft: als een vrouw zich in een modelsla gerij laat slachten en verwerken om haar hongerende man aan het front in het leven te houden, denkt men niet aan de schoon heid van opofferende liefde; als een reu zin bevalt van een kind, dat meteen een jacquet aankrijgt dat te krap is, denkt men niet aan de gebeurtenis der mens wording; als een statisticus zelfmoord pleegt om een voorspelling inzake het zelf moordcijfer te doen uitkomen, denkt men niet dat zo'n voortreffelijk geleerde een zegen voor b land is; als een boer, nadat zijn vriend Nen kruispunt is overreden, zich nog steeds afvraagt waarom er een bordje „levensgevaarlijk" staat, is men niet'geneigd de simpele eenvoud van het landelijk leven te prijzen. Het zijn navran te verhalen, die berusten op een poëzie, welke er niet meer in is te vinden. Voor: De kogel, De derde dag, Oost-West, en Kraambezoek geldt hetzelfde. Het zijn schetsen, illustraties van een idee of het afreageren van moederloze deernis en menservaringen. Het is macabere humor, gebaseerd op een vondst of een werkelijk heid die te ijl is om voor een kort verhaal te dienen. Men zou ze „litteraire cursief jes" kunnen noemen. In de overige zes verhalen is Belcampo echter weer op zijn best: de man die de macht van het normale, voorzover dat menselijke vrijheid bedekt, even sterk haat als de macht van het abnormale, voorzover dat menselijke vrijheid preten deert. In het verhaal „De rector en zijn ziel" komt dat heel sterk tot uitdrukking. De rector gaat uit stelen om zijn ziel te redden. Waarom heb ik een ziel in mij als daar geen spel mee mogelijk is? Allen zijn wij in de ban geraakt van het dagelijks le ven. En: de maatschappelijke orde, die op Er is zaterdag door het „honkbalparle- ment" een record gevestigd. Terwijl voor heen de jaarvergaderingen van de KNHB vaak tot laat in de avond duurden, waren de agendapunten nu in nog geen 3Vi uur bekeken. Voorzitter W. H. E. Posthuma kon in zijn openingswoord diverse prettige feiten poe- men. In de eerste plaats dat op 18 april door PSV in Eindhoven het eerste perma nente honkbalveld in ons land geopend zal worden. Ook in Amsterdam schijnt een permanent honkbalstadion aan de Jan van Galenstraat binnenkort werkelijk heid te worden. Er wordt in gemeentelijke kringen alleen nog over gesproken welke bestemming men in de w intermaanden aan dit veld zal moeten geven: aan voetbal of aan hockey. Ook internationaal is er verheugend nieuws. Op 8 maart wordt in Birmingham een vergadering gehouden tussen de di verse Engelse leagues, die zich aaneen wil len sluiten tot één nationale bond, aange sloten bij de FEB. Hetzelfde streven be staat in Schotland. De Europese kampioenschappen zullen dit jaar definitief niet worden gehouden. De KNHB betreurt dit echter niet, want men wil trachten nog dit jaar een Ameri kaanse trainer naar ons land te halen. Het bondsbestuur heeft echter geen geld en daarom heeft men zich met een verzoek om financiële steun gericht tot de toto commissie van de KNVB. Het afwerken van de agenda vergde dus bijzonder weinig tijd. Alleen over de „kwestie Volewijckers", in het vorige sei zoen ontstaan door de nieuwe regeling, waarbij gelijke spelen tot het verleden be hoorden, werd nog vrij lang gesproken. Zonder succes voor De Volewijckers ove rigens. Tot erelid werd benoemd de heer D. Baas, oud-secretaris van de bond. De heer M. C. Bakker, oud-bestuurslid, werd lid van verdienste. Voor het eerst werd ook het pas ingestelde bondsonderscheidings- teken uitgereikt, onder meer aan Henk Keulemans en Hannie Urbanus. De aftredende bestuursleden de heren W. H. E. Posthuma. J. Hartog, H. H. H. Boersma en A. M. Hordijk werden bij enkele kandidaatstelling herkozen. De uitslagen van de partijen uit de 13de en laatste ronde van het toernooi om het persoonlijk damkampioenschap van Ne derland, die zaterdag in Utrecht werd ge speeld, luiden: AnsemsBom 0-2; Berg- smaTerlouw 2-0; GordijnVan der Sluis 1-1; DukelVan Silfhout 1-1; Vosde Kluyver 1-1; Van DijkDe Jong 2-0; EdinkBlom 1-1. De eindstand is als volgt: 1. en kampioen van Nederland: Dukel 19 pnt; 2. Van Dijk 17 pnt; 3. Bom 17 pnt; 4. Gordijn 15 pnt; 5. Van der Sluis 15 pnt; 6. Edink 14 pnt; 7. Bergsma 14 pnt; 8. De Jong 14 pnt; 9. Van Silfhout 12 pnt; 10. Blom 11 pnt; 11. An sems 10 pnt; 12. Vos 9 pnt; 13. Terlouw 7 pnt. De spelers die de eerste tot en met de zesde plaats bezetten, hebben zich ge plaatst voor het eindtoernooi in 1960. Vanavond spreekt Belcampo in de Kroonzaal van Brinkmann over zijn eigen werk en leest hij daaruit voor. De plaatselijke Boekverkopersvereniging opent met de keuze van deze axdeur de Boekenweek in Haarlem op een bij zondere wijze. Niet alleen heeft Bel campo vele persoonlijke vrienden in deze stad, ook als auteur is hij bij de Haarlemmers geliefd en al verscheidene keren heeft hij hier over zijn werk ge sproken. Belcampo is het pseudoniem van de thans achtenvijftigjarige Gro ningse medicus H. P. Schönfeldt Wichers. Toen hij op zestienjarige leef tijd door een langdurige ziekte werd getroffen, is hij begonnen korte ver halen te schrijven. Hij koos het pseudo niem Belcampo omdat het Italiaans is voor schön-feld, maar vooral om dat in het verhaal „Het duivels elixer" van E. Th. Hoffman een kapper Schön- feld, bijgenaamd Belcampo, voorkomt, in wie de schrijvende scholier zijn eigen aard herkende. Belcampo is in Rijssen (Twente) geboren. In 1956 venvierf hij de Marianne Philipsprijs. Hij schreef „Zwerftocht van Belcampo" en vorig jaar werden in „De fantasieën van Bel campo" vier verhalenbundels ver zameld (in totaal achtentwintig korte verhalen). Zojuist is een nieuwe bundel van veertien verschenen: „Tussen hemel en afgrond". mijn bestaan is gaan drukken als lood Met een sprankelende vondst kom het ver haal teneinde, als de rector dolgelukkig in het gareel terugkeert met alleen een meer eigen manier van „lopen". „Kruis of munt" is een misschien nog mooier ver haal over een man, die een manshoog kruis koopt in een winkel van religieuze artikelen, waarvan de eigenaar alleen nog maar de munt ziet en het verkoopstertje alleen maar het kruis. „Avontuur in Am sterdam" is ook zo'n tvpisch Belcamoo- verhaal. dat diens huHeske en wijze fanta sie helemaal méé had en diens hartstocht voor Amsterdam. „Tussen hemel en afgrond" is een verha lenbundel. die geen liefhebber van Bel campo mag missen. Al zijn niet alle verha len geslaagd, toch bevatten zij alle nog re geltjes die men niet gemist zou willen heb ben. En de overige doen Belcamno wem- kennen als de oer-Hollandse auteur, di" met zijn benen on de grond stat. het hootv in de wolken heeft en tussen beide een warm. innig menselijk hart. Een hart tus sen hemel en aarde. Ton Neelissen Onder grote belangstelling heeft de pad- vindersgroep „Kinheimzwervers" van het district Haarlem der N.P.V. zaterdag avond in de wethouder Westerveldschool in de Overtonstraat het twaalfeneenhalf jarig bestaan gevierd. Deze belangstelling was ten volle gerechtigd, want er werd een zeer aantrekkelijk programma ver zorgd. Daarvoor had de oudercommissie van de Kinheimzwervers beslag gelegd op een groepje amateurs, leden van de Am sterdamse afdeling van de stichting „de Oprechte Amateur". Onder leiding en met conference van Kees. Bruyn traden jonge lieden op, die met succes hun nummers uitvoerden. Dat waren onder meer de achttienjarige accordeon-kampioen 1958 van Nederland Rien Demoitée, het kwar tet the Rhythm fellows, dat tevens voor overige muzikale begeleiding zorgde, Zuid- amerikaanse muziek van Los Buenos Ami- gos, alsmede accrobatiek en een parodie. Na de pauze ontving de groepsleider van de Kinheimzwervers, oubaas De .Jaegher uit handen van de oudercommissie een nieuwe groepsvlag. Zaterdagavond om half acht verliet een drieën veertig jarige begrafenisondernemer met zijn vrouw zijn woning aan de Karei van Manderstraat in Haarlem. Tevoren had hij voor- en achterdeur op slot ge daan. Het echtpaar kwam om vijf over acht terug en zag in de voorkamer een onbekende man staan. Ijlings verlieten de begrafenisondernemer en zijn vrouw de woning weer en waarschuwden bij de bu ren de politie. Toen deze arriveerde was de onbekende verdwenen. Het echtpaar vermist twaalf gulden. De man is binnen gekomen door het zijraampje van de keu kendeur te forceren. Zondagmiddag is het tijdens de wed strijd tussen DCO en Vliegende Vogels aan de Schalkwijkerweg in Haarlem hard toe gegaan. Eerst kwam een twintigjarige DCO'er zo ernstig met een tegenspeler in botsing, dat hij met een gebroken rechteronder- been en vermoedelijk een shock in het Grote Gasthuis moest worden opgenomen. Later kreeg een zeventienjarige speler van DCO een harde schop tegen het lin kerbeen. Ook hij ging haar het Grote Gast huis, waar bleek, dat het been gekneusd was. Tijdens het jaarfeest van de Bloemen daalse Reddingsbrigade in „Domi" in Over- veen heeft het cabaretgezelschap van het PWN „De Pompadours'' onder leiding van Puck de Weijze een gevarieerd program ma van vrolijke liedjes en sketches ver zorgd. Onder de titel „Lariekoek met kra kelingen" kwamen onderwerpen als de mode, de liefde en de jeugd-van-tegen- woordig beschaafd en amusant voor het voetlicht. Voorts werd de film „Een uit velen" vertoond, vervaardigd door de heer Th. Jansen. Deze geeft een uitstekend beeld van het werk van de BRB aan het strand en in Stoop's Bad. Na de pauze traden weer „De Pompa dours" op, nu met geliefde verzoeknum mers. Eveneens onder leiding van Puck de Weijze danste men daarna op de muziek van „The Midgets" van Jan van Dijk Jr. BEVALLEN van een zoon: 26 febr. P. G. van der Putten-Poots, W. den Breejen- Vreugdenhil, H. Schulz-Van der Reep, A C. van Ham-Van den Bosch; 27 febr. T. van der Velden-Gay Kie. A. C. Boots-Pan nekeet, G. B. Schellart-Coomans, J. Flip- phi-Janssens, H. P. H. Jansen-Waleveld; 28 febr. P. M. G. Boom-Westerburger. BEVALLEN van een d o c h t e r 26 febr. J. C. Bouman-Van Hemert, C. M. Luiten- Van Burkum, J. R. M. Scholte- Strutjens, A. Zwiers-Bom, F. Snel-Reinders; 27 febr. L. A. J. M. van de Ven-Angenent; 28 febr. C. Huiigen-Sneeboer. A. K. Stapper-Tiche laar, M. C. van Essen-Nooij. OVERLEDEN 24 febr. A. Klinkenberg- Slootomaker. 64 j„ Lange Boogaardstraat; 25 febr. M. J. Kruijt-Lieuwen, 81 j., Beels- laan; 26 febr. M. C. de Custer-Roos, 47 j., Verspronckweg; 26 febr. H. Vunderink- Jenny, 60 j„ Gasthuisvêst, E. C. Schaad- Hauber. 65 j., Orionweg, H. A. Troe, 79 j., Prinsessekade. H. Hagen. 79 j.. Wester Boo- gaardstr., T. Spoor-Honderdors, 72 j., Ro- zenhagestr.; C. H. KemDer, 79 j., Spaarn- damseweg, A. F. van Hall. 88 j., Kleine Houtweg; 27 febr. H. Buijs-Pruis, 77 j„ Alb. Thymstraat, J. A. Monod de Froideville, 59 j„ Emmalaan. ONDERTROUWD 27 febr. G. de Niet en A. J. Hoebe. GEHUWD 27 febr. H. Slob en A. Men- ting; A. J. van de Klashorst en E. N Hodde; J. van Vark en H. Fortgens. De B.O.O.G. bond van amateurgezel schappen voor uitvoeringen van opera en operette besloot zondagavond de her denking van zrjn tienjarig bestaan met een opvoering van „De Zigeunerbaron" van Joh. Strauss in de grote zaal van Krasna- polsky in de hoofdstad. Uiteraard had men Slotkoers Heden vrijdag 13.45 uur 3-3)4 °/n Nederl. '47 92 9?n/m 3 °/o Nedl 1962'64 96% 96% Woningbouw 6 °/c 112 112 Pr. A'dam '56 I 85 Va Pr. A'dam '56 II 98% Pr. A'dam '56 III 98% Pr. R'dam '52 I.. 92 Pr. R'dam '52 II.. Pr. R'dam '57 104% A.K.U 268 265 Calvé Delft 446 446 Van Gelder Zonen 216 218 K. N. Hoogovens. 352 350 Nederl. Ford 228 230 N. Ka bel fabriek. 326 325 gew.Philips Gloei! 525 522 Pref.PhilipsGloeil. 222% Unilever (cert.).. 456 448 Unilever (nieuwe) 445 438'/s Wilton Fvenoord 196 195 Werf Gusto 154% 154% Dordtsche Petrol. 690% 690 Kon. Petroleum.. i 162.80 f 161,70 Billiton 209 209 A'dam Rubber 88% 8 V/2 K.L.M f 121, f 121,50 Holl. Amer. Lijn.. 145 144% K.N.S.M 144% 133% exdu N. Scheepv. Unie 130% 130 v. Nievelt Goudr. 122 121 Phs. v. Ommeren 224 H.V.A 130% 128 Delimaatschappij t 153,50 f 152,— Amsterd. Bank 269 269' Is Nat. Handelsbank 137 137 Ned. Handel Mij.. 201»/» Rotterd. Bank.... 231% 231 Twentsche Bank. 222 Anaconda Copper 701/- 71 Bethlehem Steel.. 52% 53 U.S. Steel 92% 92% General Motors.. 46% 46% Shell Union 78% 78% Tidewater 21'/» 21 voor deze gelegenheid een rolbezetting ge vormd uit vooraanstaande krachten van diverse aangesloten gezelschappen. Zo was Diogé uit Haarlem bijvoorbeeld vertegen woordigd met Suze Sooelder-Haerden (als Saffi) en Jaap Kaan fals graaf Peter Ho- momav) en vaardigde Z.O.V. uit Zandvoort voor de vertolking van de titelrol Chris Overweg af. Verder was er medewerking van Amsterdamse verenigingen en ook een paar leden van „Caecilia" uit Noord- Scharwoude. Met dat al kon er wat dragelijks gepres teerd worden. Er was een groot koor samengesteld alsmede een bescheiden maar goed gedrild ballet. Maar boven nor maal amateursoeil ging het geheel toch niet uit al toonden sommige zangprestaties bijzondere kwaliteiten, althans wat het stemgehalte betreft. En het leek wel dat men daarop bij de vorming van het en semble meer gelet heeft, dan op bijzondere speelkwaliteiten. Alleen de Arsena, ver tolkt door Jeanne Groes-Kil van O.Z.G. uit Amsterdam kon in beide kwaliteiten uit stekend voldoen. Hannie Schene-Wolfs- winkel uit Noord-Scharwoude als de oude zigeunerin en Jeanne Otjes-Blom van D.O.S. uit Amsterdam als Mirabella bleven ook verre boven de middelmaat. Rudi de Jong van N.O.G. uit Amsterdam paste als figuur vrij goed in de rol van Zsupan de varkensfokker. Hans Hamstra van dezelf de vereniging was een verdienstelijke Ca- nero en Jaap Kaan van Diogé was te prij zen om zija houding en dictie. Chris Over weg uit Zandvoort oogstte veel succes met zijn machtig stentorgeluid en gaarne zag men daarbij over het hoofd dat zijn hou ding en actie nog vrij primitief zijn. Maar het is een kracht die heel wat belooft. De rolkennis was over het algemeen perfect en dus liep. behoudens een lichte ont sporing van het koor. het zingen van een leien dakje, dank zij de handige gastdiri- gent Nico van der Linden, die over een voortreffelijk orkest beschikte, hetgeen ons de gelegenheid schonk te ervaren, dat de partituur van „De Zigeunerbaron" met vaardige, om niet te zeggen meesterlijke hand geschreven is. Het zal wel zelden voorkomen, dat de aangesloten vereni gingen hun opvoeringen kunnen geven met een zo fraaie orkestbezetting. Maar als feestuitvoering mocht het nu wel eens royaal zoals het hoort. Er was grote belangstelling voor deze avond, ook van overheidswege. Jos. de Klerk Advertentie Nieuws in het kort Verkiezingsappèl. Woensdagavond houdt de afdeling Hillegom van de anti revolutionaire kiesvereniging „Nederland en Oranje" in gebouw „Weltevreden" een verkiezingsappèl. Spreker is mr. W. Aan- tjes, algemeen-secretaris van de Christe lijke Bouwvakpatroons, over: „Vreest God, houdt zijn geboden". Toneel voor bejaarden. De toneel groep „Sociale Zaken Haarlem" geeft dins dagavond onder auspiciën van „Humani- tas", afdeling Haarlem, in het gebouw van de H.J.M.V. aan de Lange Margaretha- straat in Haarlem voor bejaarden een op voering van het stuk „Humpie heeft een bok geschoten". Diefstal uit vitrine. Uit een vitrine van een modezaak aan het Houtplein zijn in de nacht van vrijdag op zaterdag twee truitjes gestolen. Er waren geen sporen van braak. Vermoedelijk heeft men een valse sleutel gebruikt om de vitrine te openen. Chr. Geref. Kerk Haarlem-Noord. Ds. IT. Toorman uit 's-Gravenhage, die beroe pen was tot predikant bij de Christelijk Gereformeerde kerk van Haarlem-Noord, heeft voor dit beroep bedankt. Drieduizend kuikens verbrand. Bij een brand in een schuur, in de buurtschap Paasbos te Nijkerk zijn drieduizend drie weekse kuikens in de vlammen omge komen. De Tweede-Kamerleden mr. K. van Rijckevorsel en dr. W. Schuyt, alsmede mejuffrouw J. Knol, kandidate voor de Tweede Kamer, hebben zondagmiddag ge sproken op een jongeren-appèl, dat de kringen Amsterdam en Haarlem van de jongerenorganisatie der Katholieke Volks partij in gebouw St. Bavo in Haarlem heb ben gehouden. Dit appèl was georganiseerd in samenwerking met de r.k. jongerenor ganisaties. Het mooie weer heeft de orga nisatoren echter parten gespeeld. Want in totaal niet meer dan ongeveer veertig mensen, die echter niet allen tot de jon geren behoorden, toonden hun belangstel ling. Mr. Van Rijckevorsel besprak het ver kiezingsprogramma van de K.V.P. dat ge grondvest is op de christelijke geboden. De K.V.P., aldus de spreker, staat voor de minder draagkrachtigen op de bres door bezitsvorming te bepleiten. De P.v.d.A. wil bij de grote massa populair zijn en maakt zich door haar leuzen tot de Partij van de Afgunst. De persoonlijke verant woordelijkheid dient te worden versterkt. De K.V.P. blijft te allen tijde bereid tot samenwerking met goedwillenden. De P.v.d.A. geeft hiervan echter geen blijk, aldus mr. Van Rijckevorsel. Mejuffrouw Knol haakte in op wat pro fessor mr. C. Romme zaterdag had ger zegd. Zij noemde énkele wensen van jón geren, ondermeer winstdeling en bezits.- vorming. Zij wees hierbij op de mogelijk heden, die de jeugdspaarwet heeft te bie den. Dr. Schuyt belichtte speciaal de interna tionale vraagstukken. „We moeten uni verseel leren denken", aldus deze spre ker die de samenwerking op internatio naal vlak als een dwingende eis zag. „An ders dreigt de totale ondergang". Dr. Schuyt wees op het aandeel dat de vertegenwoordigers van de K.V.P. in in ternationale organisaties leveren. Een Europese eenwording zag hij als de enige oplossing voor het tegengaan van het communistische imperialisme. Na de drie toespraken zorgde het Jilles' society sextet voor dansmuziek. Jhr. dr. J. C. Mollerus is afgetreden als secretaris van het dagelijks bestuur van de Stichting Haarlems Bloei, maar zal zitting blijven nemen in het algemeen bestuur. Het secretariaat wordt voorlopig waarge nomen door de heer J. H. Bartman. B. en W. hebben tot leden van het alge meen bestuur benoemd de heren J. J. Jur- rissen, directeur van de N.Z.H.V.M. en mr. A. G. de Blécourt, secretaris van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haar lem en omstreken. Teneinde te kunnen deelnemen aan de districtswedstrijden van het Koninklijk Nederlands Gymnastiek Verbond moeten, ingevolge de bondsbepalingen eerst in de turnkringen z.g. vóórwedstrijden gehouden worden. Het technisch bestuur van de Ken- nemer Turnkring had deze vóórwedstrijden bepaald op de zondagen 22 februari en 1 maart in de turnzaal yan de P. H. v. d. Ley- school te Haarlem-Noord. Aan de districts- en later aan de natio nale kampioenschappen kunnen alleen jon gensaspiranten en junioren deelnemen, zo dat voor de K.T.K.-wedstrijden dan ook alleen mannelijke gymnasten waren aan gemeld om op 22 februari de verplichte en op 1 maart de keur-oefeningen te doen beoordelen. De verenigingsuitslag luidt bij de aspi ranten: 1. SSH, Velsen-Noord, 294.1 pnt. 2. Concordia. Haarlem, 293.6 pnt. 3. Bato. Haarlem, 287 6 pnt. 4 OSS. Zandvoort. 258.7 pnt. Van deze vier groepen kunnen SSH en Concordia als groep deelnemen aan de districtswedstrijden. P. Zandbergen, Bato, 103.4 pnt. R. Hon- koop. Concordia, 101.3 pnt. F. Tiemeyer, SSH. 98.3 pnt G. Klaus, Concordia, 97.9 pnt. en P. Noordhuis, SSH, 97.7 pnt. werden aangewezen om individueel aan de districts wedstrijden deel te nemen. Bij de junioren luidde de uitslag: 1. Bato met 193.1 pnt. 2. Concordia met 189 pnt. Daar hier maar twee groepen deelnamen, kunnen beide aan de districtswedstrijden deelnemen. J. Mossseveld, Bato, 103.8 pnt. F. Schild, Concordia 94.3 pnt. K. v. d. Heuvel, Con cordia, 90.8 pnt. J. Dirkmaat, Concordia, 90.4 pnt. en B. de Vries, Bato, 86.8 pnt. kun nen persoonlijk aan deze wedstriid deel nemen. welke in een nog nader te bepalen plaats gehouden zullen worden op 21 en 22 maart. Op achtentachtigjarige leeftijd is te Haarlem overleden mr. dr. A. F. van Hall, die vroeger een vooraanstaande plaats heeft ingenomen in nationale en in ternationale bankkringen. In Amsterdam waar hij als bankier werkzaam was, had hij in vele besturen van verenigingen en stichtingen zitting. De overledene was de vader van de huidige burgemeester van Amsterdam. Mr. dr. Van Hall is op 22 oktober 1870 in Amsterdam geboren, genoot zijn uni versitaire opleiding aan de Gemeente Uni versiteit aldaar en promoveerde in 1896 tot doctor in de rechtswetenschappen op een proefschrift, getiteld: „Trust". Mr. dr. Van Hall trad in 1895 in dienst van het Amsterdams Trustee's kantoor als administrateur, waarvan hij in latere ja ren commissaris is geworden. Van 1898 tot 1903 was mr. dr. Van Hall secretaris van de Vereniging voor de Effectenhan del, waarna hij benoemd werd tot chef bij de firma Jan Kalff en Co te Amsterdam. Zeven jaren later ging hij over naar de firma IT. Oyens en Zoon en bij de omzet ting in een naamloze vennootschap in 1932 werd hij benoemd tot commissaris. Vele jaren heeft hij deze functie vervuld en de laatste jaren was hij voorzitter van de raad van commissarissen. In de Vereniging voor de effectenhandel nam hij een belangrijke plaats in. Meer dan dertig jaar heeft hij een bestuursfunc tie vervuld en was hij onder meer voorzit ter: ook nam hij het voorzitterschap van de commissie van verschillen waar. Mr. dr. Van Hall heeft in de loop dei- jaren een groot aantal commissariaten vervuld en van verscheidene naamloze vennootschappen, die hij tot od hoge leef tijd diende, was hij president-commissa ris. Wij noemen de Cultuurmaatschanpij De Vorstenlanden, de Amsterdamse Thee Zaterdagmiddag heeft dr. I. van der Velde uit Heemstede afscheid genomen als inspecteur van het lager onderwijs in de inspectie Amstelveen. Vertegenwoordigers van gemeenten en scholen hebben de heer Van der Velde tijdens een afscheidsbijeen komst in „De Beurshal" in Hoofddorp ge huldigd en hem hun dank betuigd voor het vele, dat de inspecteur tijdens zijn loop baan voor het onderwijs heeft gedaan. Verscheidene sprekers hebben de in specteur toegesproken. Allereerst voerde mr. J. de Bruyn het woord als vertegen woordiger van het ministerie van onder wijs, kunsten en wetenschappen. Deze bracht de waardering van de minister over voor het -belangrijke werk. waarmee- dr Van der Velde in zijn meer dan veertig jarige loopbaan het onderwijs heeft ge diend. De burgemeester van Uithoorn, de heer C. M. A. Koot, hield een toespraak namens de dertien besturen van gemeenten, die tot het ambtsgebied van de heer Van der Velde behoorden. Hij gaf een levensschets van de scheidende inspecteur, die in 1912 de kweekschool verliet en onderwijzer in de Friese gemeente Schoterland werd. Na hoofd van diverse scholen te zijn geweest werd de heer Van der Velde in 1936 tot inspecteur van het lager onderwijs in Win schoten benoemd. In 1947 volgde zijn be noeming in de inspectie Amstelveen. Bur gemeester Koot wees op de grote faam. die de scheidende inspecteur in onderwijs kringen heeft. Vooral bracht hij ter sprake het belangrijke aandeel, dat dr. Van der Velde in de vernieuwing van het onderwijs heeft bijgedragen. De heer Koot schonk ook aandacht aan de wetenschappelijke studies en de daaruit voortvloeiende pu- blikaties, die de heer Van der Velde als onderwijskundige een bekende naam heb ben gegeven. De studies vonden hun be kroning in een proefschrift over het taal onderwijs. Namens de gemeentebesturen en schoolbesturen bood de heer Koot de scheidende inspecteur een geschenk onder couvert aan. Deken G. A. Alkemade voerde het woord namens de besturen van de r.k. scholen Nadat hij waarderende woorden had ge uit. sprak de heer N. Schuman uit Amstel veen als afgevaardigde van de besturen der bijzondere scholen. Dr. S. Elte ver tolkte de dank der oudercommissies. De hoofdinspecteur van het lager onderwijs de heer H. A. Dijksterhuis was verhin derd. Namens hem sprak de heer G. Ban- nink uit de inspectie Gouda. Mejufrouw Keulemans vertegenwoordig de de leerkrachten in de inspectie en gaf in haar toespraak blijk van de dank voor de vele goede adviezen, die dr. Van der Velde steeds heeft gegeven. Haar woorden gingen vergezeld van een antiek pennin genkastje. Tenslotte sprak de oud-hoofd inspecteur L. Welling, die met de vertrek kende inspecteur ten behoeve van de on derwijsvernieuwing had samengewerkt. Dr. Van der Velde sprak hierna een dankwoord. Na de toespraken werd een receptie ge houden, waarop men persoonlijk van dr Van der Velde kon afscheid nemen. Hier voor bestond een grote belangstelling. Zondagmiddag om vijf uur is op de Ho ge Duin en Daalseweg in Bloemendaal een vierenzeventigjarige in „Wildhoef" wonen de dame, aangereden door een scooter, waarvan de bestuurder moest uitwijken voor een autobus, die hier ondanks het verbod reed en de hele rijweg in beslag nam. Het ongeluk gebeurde ter hoogte van perceel 17 bij de beruchte S-bocht. De scoo terrijder, een zesendertigjarige smid uit Amsterdam, moest het trottoir opzwenken toen de autobus, bestuurd door een twee- endertigjarige chauffeur uit Amsterdam, van de andere kant naderde. Bij de aan rijding kreeg de bejaarde dame een hoofd wond en vermoedelijk een hersenschud ding. Zij werd opgenomen in het Marine hospitaal in Overveen. De buschauffeur reed door en werd achterhaald. Hij zei niets van het ongeluk te hebben gemerkt. Tegen hem is proces-verbaal opgemaakt. Cultuurmaatschappij, de Nederlands In dische Cultuurmaatschappij, de Thee Cul tuurmaatschappij „Pangheotan", de Al gemeen Friese Hypotheek Bank, de Ko ninklijke Fabriek voor Wollen dekens „Zaalberg", de Holland Amerika Lijn en de Koninklijke Hollandse Lloyd. Ook was hij vroeger vice-voorzitter van de Conseil d'Administration de la Caisse Commune te Parijs, die de schulden van Oostenrijk- Hongarije beheerde. In Amsterdam heeft mr. dr. Van Hall in vele besturen zijn krachten gegeven. Hij was onder meer lid van het Burger lijk Armbestuur, voorzitter van de Com missie voor Huiszittende Armen, bestuurs lid van de kiesvereniging „Vooruitgang" en lid van het hoofdbestuur van de Libe rale Unie. Van 1932 tot 1942 heeft de familie Van Hall in Aerdenhout gewoond, waarna zij door de Duitsers gedwongen werd haar villa te verlaten. De heer en mevrouw Van Hall namen hun intrek in „Spaar en Hout" aan de Kleine Houtweg, waar mr. dr. Van Hall tot zijn dood gewoond heeft. Vandaag is zijn stoffelijk overschot in stilte te Wes- terveld verast. Het Preludium en Fuga in G van Jo- hann Sebastian Bach, waarmee de or ganist Louk Nelissen het concert begon, dat door hem zondagavond in de kerk aan het Valkenburgerplein te Heemstede werd gegeven, behoort niet tot de algemeen be- kendgeworden orgelwerken van de mees ter, zoals de Toccata en Fuga in d„ het mo numentale Preludium en Fuga in Es en de Passacaglia in c. en toen verdient dit pre ludium en de daarbij aansluitende fuga, die achteruitstelling in de waardering al lerminst. De muziek mag dan wat minder diepzinnig klinken, aan verkwikkende schoonheid komt de toehoorder, die een goede uitvoering van fit werk beleeft, ze ker niet te kort. De vertolking, die Louk Nelissen ervan gaf, ontwikkelde een klaar transparant beeld van de melodische stroom, die in levendige continuïteit, hel der van klank, gestuwd door een lenige ritmiek, voortsnelde. De klankkleuren be wezen een registratiemogelijkheid, die als een van de beste hoedanigheden van het onlangs gerestaureerde orgel beschouwd moet worden. Van die kwaliteiten werden door Louk Nelissen eveneens uitstekend geprofiteerd voor drie toccata's van Jo- hann Speth en voor de vertolking van het levensblije, probleemloze Preludium en Fuga "an Albert de Klerk, waarmede de organist het concert besloot. Voor het der de van de drie delen uit de „Messe pour les Convents" van Francois Couperin, kwam een wat sterk geïntoneerd tong werk een eigen kleuraccent brengen. Het was de bedoeling, dat de tenor Si mon van den Geest zijn medewerking zou verlenen. Maar de zanger liet vrij laat we ten. dat hij niet kon komen. De tenor Han le Fèvre bracht redding uit deze plotselin ge moeilijkheid, die nu alleen nog haar in vloed liet gelden op de samenstelling van het programma. Wat Simon van der Geest zou zingen werd door twee liederen van Hugo Wolf, twee liederen van Hendrik An- driessen (waaronder h fraaie Magna res est Amor) en twee nopulaire eenvoudige feestelijke liederen van Lodewiik de Vocht vervangen. Han le Fèvre vertolkte deze werken met bezielde voordracht en ver zorgde klank. Louk Nelissen begeleidde de zanger met zorg, waarbij het orgel hem echter niet steeds ter wille was bij het ter beschikking stellen van de eigenlijk nood zakelijke verfijnde klanktinten. P. Zwaanswijk Uit een auto. die in de Lange Molenstraat in Haarlem stond geparkeerd, zijn in de nacht van vrijdag op zaterdag twee week endtassen met 250 herenhorloges en een partijtje horlogebanden, totale waarde on geveer drieduizend gulden, gestolen. Men moet het tochtraampje van het rechterpor tier met een schroevendraaier hebben ge forceerd, waarna het portier kon worden geopend. Het gestolene bestond uit markt- goed en behoorde toe aan een Haarlemse caféhouder. Toen een bestuurder van een N.Z.H.-bus zondagavond bij de halte Heemstede-Aer denhout het „rijden maar" hoorde, bracht hij de bus weer op gang. Hij had er ech ter geen erg in dat een 71-jarige dame, die afkomstig is uit Amsterdam en tijdelijk in Heemstede verblijft, nog bezig was met instappen. Zij viel op haar rug en moest naar het Grote Gasthuis worden overge bracht. Op de Herenweg in Heemstede is zater dagmiddag een 49-jarige motorrijder uit Hillegom ernstig gewond bij een aanrij ding met een auto. De bestuurder van de auto, een 38-jarige inwoner uit Haarlem mermeer, sorteerde voor, en wilde een in rit inslaan. De motorrijder was op de ze manoeuvre niet bedacht en reed tegen de auto op. Met een hoofdwond en een hersenschudding is hij naar de Maria- stichting overgebracht. Een achtenzestigjarige inwoonster van Heemstede is zaterdagmiddag om drie uur op het Wilsonplein in Haarlem uit een autobus van de N.Z.H.V.M. gevallen en gewond. De dame stapte in en wilde zich vast houden. Zij greep echter mis en viel uit de nog openstaande deur op straat. Met een hersenschudding werd zij in het Gro te Gasthuis opgenomen. De politie ver zoekt ooggetuigen zo vriendelijk te zijn zich te melden.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 9