Amerikaanse organist gaf een concert in Haarlem Voorbereidingen voor lustrum- muggenronde weer begonnen Manheer, denk om uw pak! KROUWELS Rondrit door het zuiden van het land (600 km) van 20 tot 25 juli Foppen als kunst 7 Examens Consultatiebureau voor alcoholisme Nieuw bestuur samen gesteld Faillissementen 't geeft niks, 't is TIX, dus schilderen zonder morsen Brieven en handschriften in het Huis Van Loov thans geordend Plan-Rivierenbuurt in Heemstede aanbesteed Haarlemmers stonden in Alkmaar terecht voor autodiefstallen Vele verrassingen in de voorlaatste ronde „Socialisten ondermijnen westerse verdediging" Mr. B. W. Biesheuvel sprak voor A.R. Statencentrale Lezing door George Delamare voor „Conférences francaises" Het thuisdammerstoernooi WOENSDAG 4 MAART 1959 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT De voorbereidingen voor de komende Haarlemse Muggenronde zijn opnieuw in volle gang. Dit jaar wordt deze rondrit door een groot gedeelte van Nederland van zestig Haarlemse jongens voor de vijfde maal gehouden en de organisatoren, met de heer H. van Hulst als algemeen leider, hebben besloten dit lustrum op waardige, sportieve wijze te gaan vieren. Voorts is het ook vijf jaar geleden, dat de luilak-oriëntatierit op de vroege zaterdag morgen voor Pinksteren zal worden ver reden en ook dit evenement voor de Haar lemse jeugd hoopt men deze keer een feest.elijk tintje mee te geven. Dezer dagen zijn aan de ongeveer zestig voor de vijfde Muggenronde uitgekozen „renners" de contracten „toegezonden". En direct al ontving de heer Van Hulst een aantal inschrijvingen van jongens, die er beslist deze keer bij wilden zijn. 1-Iet enthousiasme is dus niet geluwd sinds de heer H. Hartman in 1955 voor het eerst een aantal jongens en leiders om zich heen verzamelde om er eens een week tussenuit te trekken. Adam Spoor, een van deze vakantie- gangertjes, mocht het eerst de officiële Muggentrui een wit tricot met daarop een blauwe mug dragen omdat hij deze ruim 400 km lange tocht de naam Muggen ronde meegaf. Hij is gevolgd door 'n I lange reeks jon- 1 gens, die allen een of meer dagen dit symbool van lei derschap door een van onze provincies mochten dragen. De heer Hartman was voorts de initiatiefnemer van de luilak- oriëntatierit, een fiets- of wandeltocht door Haarlem, waaraan de eerste keer reeds vele duizenden jongens en meisjes deel namen. Ook deze rit werd een succes en de heer H. van Hulst, die in 1957 de organisatie van de Muggenronde van de heer Hartman overnam heeft er zelfs niet aan gedacht om deze oriëntatierit niet te laten voort bestaan. De heer Hartman was namelijk inmiddels overgegaan van de Haarlemse kinderpolitie naar een vakantiekamp in Bakkum, waar hij er tegenwoordig voor zorgt, dat jaarlijks dertienduizend mensen een onbezorgde vakantie kunnen genieten. Er moest toen een opvolger worden ge vonden en die kwam er ook. De heer Van Hulst, destijds bij de gemeentepolitie, die al twee jaar Tourleider Hartman op de motor had vergezeld, spande zich er voor en in samenwerking met een aantal getrouwe belangstellenden begon hij aan de voorbereiding van de derde Haarlemse Muggenronde. De tocht werd opnieuw een succes en verleden jaar trokken tien ploe gen van zes jongens er een week op uit. In 1958 ging de tocht over bijna 500 kilometer door de provincies Zuid-Holland, Brabant, Gelderland en Utrecht, terwijl men in de jaren daarvoor uitsluitend Utrecht en Gel derland bezocht. Ook dit. jaar zullen de Muggen jongens van de heer Van Hulst weer een flink deel van het zuiden van het land doorkruisen. Per dag legt men deze keer bijna honderd kilometer af en dat is ook een van de redenen waarom men nu alleen „renners" van veertien en vijftien jaar wil „contrac teren", jongens dus die tegen een stootje kunnen en die ook bij wat slechter weer rustig blijven doortrappen. Een tweede nieuwigheid is de deelneming van een ploeg uit Spaarndam. Tot nu toe beschikten de Tourleiders Hartman en Van Hqlst over „echte" Haarlemmertjes, maar thans heeft men besloten ook een team uit het oude vissersdorpje te laten meerijden. De heer Van Hulst hoopt daarbij uiteraard op de medewerking van de Spaarndamsc ingezetenen, evenals hij weer hoopt op de steun van al die Haarlemse ondernemin gen, firma's en particulieren, die het door gaan van de Muggenronde moeten garan deren in de vorm van giften, etc. Ook deze Muggenronde gaat natuurlijk weer geld kosten. Meer misschien nog dan de vorige, want de heer Van Hulst heeft gemeend, dat het gesjouw met de weinig comfortabele en vooral tijdens slecht weer toch eigenlijk niet zo hygiënische strozak ken nu eindelijk maar eens uit moet zijn. Hij heeft het oog laten vallen op schuim- plasticbedden, die licht en gezond zijn en die vele jaren meegaan. Maar daar is natuurlijk weer veel geld voor nodig, zoals er geld nodig is voor de proviand, de huur van de tenten, het reparatiemateriaal en ai die dingen en dingetjes, die bij bet laten verrijden van de Muggenronde nu eenmaal onmisbaar ziin. De heer Van Hulst verwacht echter, dat ook dit jaar de gulle gevers niet ver stek zullen laten gaan en hij vroeg ons wel te willen vermelden, dat elke bijdrage van harte welkom is. Inmiddels is de eerste vergadering van de ploegleiders weer gehouden en daarbij werden de eerste taken al verdeeld. Tevens werd vastgesteld, dat de lustrum-Muggen- ronde dit jaar wat vroeger dan anders zal worden gereden en wel van maandag 20 juli tot en met zaterdag 25 juli. Lcidpr. Doctoraalexamen rechten: mei. M. Tl. V. Horak, Voorburg; Chr. Tromp Meesters, l,ei- den. Kandidaatsexamen godgeleerdheid: P. Ma- gré, Haarlem. Kandidaatsexamen culturele antro pologie: mevr. W. D. van der Hage-Hei.iligers, Rotterdam. Semi-artsexamonmej. M. te Riele, Scheveningen; L. A. M. Hermans, Delft; K. de Wind, Dordrecht. Artsexameft: A. W. Mante, Voorburg: G. Mo,iet, Oegstgeest; J. Posthuma, Leiden: A. Schouten, Den Haag; C. C. Verhage, Middelburg. Utrecht. Gepromoveerd tot doctor in de genees kunde: A. A. J. Jansen. Doorn. Dr. Jansen is ruim drie iaar gouvernementsarts in Nederlands Nieuw-Guinea geweest. Gedurende die tijd ver zamelde hij gegevens over de voeding en voe dingstoestand van de bewoners in verscheidene gebieden. De resultaten van dit werk legde hij neer in zijn proefschrift. Utrecht. Doctoraalexamen Germaanse letteren: H. M. A. de Rooij, 's-Hertogenbosch. Semi-arts- examen: N. J. Ammerlaan, Schipluiden: P. L. A. M. Muskens, Moergestel. Artsexamen: A. A. W. op de Coul. 's-Hertogcnbosch; S. J. H. von der Fuhr, Tilburg; J. A. P. M. Kuypers, Tilburg. Tilburg. Kandidaatsexamen sociale wetenschap pen: N. Blans, Aerdenhout. Advertentie IN ALLE GOEDE ZAKEN VERKRIJGBAAR Door overlijden waren in het bestuur van het Medisch Maatschappelijk Consul tatiebureau voor Alcoholisme te Haarlem (gevestigd aan het. Kenaupark 10) vaca tures ontstaan welke zijn aangevuld. In het bestuur hebben thans zitting mevrouw C. A. J. KroonKuneken. secretaresse van een loge der I.O.G.T. en de heren F. S. Noordhoff, oud-wethouder van Haarlem, mr. N. Reeling Brouwer, rechter in de Haarlemse rechtbank, dr. P. H. Esser. psychiater der gemeente Haarlem, dr. J. R. H. Schaank, psychiater verbonden aan het Provinciaal Ziekenhuis te Santpoort, dr. J. H. v. Meurs, psychiater te Beverwijk, ds. G. Koch, predikant bij de hervormde gemeente van Haarlem-Noord, pater S. Duijnstee O.F.M., directeur van het r.-k. maatschappelijk jeugd- en gezinswerk te Haarlem, A. Overmeer, lid van de Reclas- seringsraad, I. B. Brauckmann, hoofd inspecteur van politie, G. AUkes, ambte naar bij de Gemeentelijke dienst voor Sociale Zaken, M. J. Dixon, directeur van de Volkskredietbank te Haarlem en R. J. P. Muller, arts te Heemstede, als vertegen woordiger van het r.-k. interparochieel sociaal charitatief centrum Haarlem. Op een vergadering werd de heer Noordhoff, die reeds als voorzitter fun geerde. opnieuw in deze functie gekozen. Hij gaf een overzicht van het werk, waar na de directeur van het Consultatiebureau voor alcoholisme, de heer P. C. Blanke voort, een inleiding hield over de werk zaamheden van het. bureau. Daarbij deelde hij mee wat er gedaan wordt voor hen die zich tot het bureau wenden en welke taak de ambtenaren hebben ten aanzien van hen die met de politie en justitie in aan raking zijn gekomen. Regelmatig worden in Haarlem en in andere plaatsen van het arrondissement spreekuren gehouden. Dr. Schaank vertelde van de medische zijde van het werk op het bureau en dr. Esser deed mededelingen over de gang van zaken bij de A.A.-groep (anonieme alco holisten). In deze groep zijn reeds succes sen geboekt voor hen die contact zochten. De Haarlemse rechtbank heeft dinsdag in staat van faillissement verklaard: De vennootschap onder de firma Gebrs. Groe- neveld, groenten- en fruithandel, Gier straat 49 te Haarlem en haar vennoten: Karei Groeneveld, groenten- en fruithan delaar, wonende te Haarlem, Barteljoris- straat 10 rd. en Frans Groeneveld, groen ten- en fruithandelaar, wonende te Haar lem, Gierstraat 49. Rechter-Commissaris: mr. H. J. M. Cokart. Curator: mr. J. Spreij, advocaat en procureur te Haarlem, Ged. Oude Gracht 63. Clichéfabriek Photome- chan n.v., Zijl weg 4 te Haarlem. Rechter commissaris: mr. H. J. M. Cokart. Curator: mr. H. Jonker, advocaat en procureur te Haarlem, Nieuwe Gracht 51. Wegens het verbindend worden van de enige uitdelingslijst zijn geëindigd het fail lissement van: J. van Amerongen, scheeps bouwer, Harmenjansweg 45 te Haarlem. Rechter-Commissaris: mr. N. Smits. Cura tor: mr. H. Jonker, advocaat en procureur te Haarlem, Nieuwe Gracht 51. N.V. Ne derlandse Steenhouwerij, Wilhelminapark 12 te Heemstede. Rechter-Commissaris: mr. N. Reeling Brouwer. Curator: mr. O. H. van Wijk, advocaat en procureur te Heem stede, Heemsteedse Dreef 183. J. de Koek- koek-Krijtenberg, koopvrouw, handelende onder de naam Heemsteedse Steenhouwe rij, Valkenburgerlaan 38 te Heemstede. Rechter-Commissaris: mr. N. Reeling Brou wer. Curator:'mr. O. H. van Wijk, advo caat en procureur, te Heemstede, Heem steedse Dreef 183. Bij vonnis van de rechtbank is na ge daan verzet, vernietigd het vonnis dier rechtbank, waarbij Flor is van der Grijn, Kennemerlaan 167 te IJmuiden, in staat van faillissement is verklaard, met benoe ming van mr. J. O. Baron, advocaat en procureur te Beverwijk, tot curator. Bij beschikking van de rechtbank is ge homologeerd het akkoord in het faillisse ment van P. Kooy, fruithandelaar, Burg. Amersfoortlaan 93, Badhoevedorp. Rech ter-Commissaris: mr. H. J. M. Cokart. Cu rator: mr. S. Groen, advocaat en procureur te Haarlem, Nieuwe Gracht 55. Gezant ln Wellington. Binnenkort Is de benoeming te verwachten van O. F. baron Bentinck van Schoonheten, thans consul-generaal te München, tot gezant te Wellington. Advertentie |§H TIX is de verf die alle problemen van de amateur-schilder oplost. TIX druipt ''"Hm. - niet uit de kwast, streperig schilderen is uitgesloten en de dekking is fantastisch. m TIX is bovendien de verf met het "extra kwartiertje", d.w.z. tot zelfs een kwartier nadat de verf is opgebracht, kunnen eventuele kleine onregelmatigheden nog rustig worden bijgewerkt. Ook dan nog trekt de verflaag zichzelf volkomen glad. Een grote verbetering! er is TIX verf voor ieder doel HARDOLIN TIX hoogglans HARDOSILK TIX zijdeglans HARDOMUR TIX muurverf plamuren met de kwast HARDOFILLER TIX voor de kwasten: HARDO-BRUSHCLEANER voor buitenwerk aanbevolen TEOLACQ GEMAKI WAGEMAKERS BREDA De Amerikaan Leonard Raver, aan wie dinsdagavond in de Haarlemse Concert zaal de bespeling van het orgel van Ca- vaillé Coll was toevertrouwd, is een zeer virtuoos instrumentalist. Virtuositeit be heerst het karakter van zijn spel, zijn voordracht, zijn muzikaal begrip. Dc toe hoorder gaat zich bij het luisteren naar zijn vertolkingen wel eens afvragen of muzikale overwegingen, zoals die betref fende de dynamiek, de frazering, de klankkleuren, de verantwoorde opbouw en zelfs ook ten aanzien van het tempo, niet door deze organist op de achtergrond wor den gehouden ten einde zich te kunnen uit leven met een maximale speelvaardig- heid. Bij de uitvoering van de eenvoudig ge aarde muziek van het derde Concert in G van de Spaanse componist Antonio So- ler, uit de achttiende eeuw, dat als ope ningsstuk van de avond fungeerde, t.rad die relatie van de organist tot de orgel muziek nog niet zo opvallend aan de dag. Het werk klonk fris en joyeus in heldere klanktimbres. Maar bij de vertolking van Prelude, Chaconne en Finale van Henry Purcell begon de virtuositeit zich meester te maken van de muziek. Voor Prelude en fuga in b van Johann Sebastian Bach was de victorie van de louter technische be drevenheid een niet te aanvaarden wer kelijkheid geworden. Leonard Raver speelde dit fraaie orgelwerk als een cla- vecimbelstuk, waarvoor de klankkleurwis seling, de dynamische schakering en sterkte-differentiatie niet toegepast be hoefden te worden en waarvoor geen ar- tistiek-verantwoorde maximum-snelheid bestond. En zo werd dit orgelspel wel ver bluffend. maar niet indrukwekkend. Het werk, waarin Leonard - Raver een voortreffelijke verwerkelijkingsmogelijk- heid van zijn virtuoze vertolkingstrant vond. was de Sonate voor orgel, dooi de Amerikaanse componist Seth Bingham in 1957 geschreven en opgedragen aan de concertgever. De muziek is nogal hybri disch van aard. Diepgaand is zij aller minst, ook niet in de fragmenten, waar ingetogenheid en schijnromantiek werd nagestreefd. Uiterlijke schittering en Jaarverslag Letterkundig Museum Het jaarverslag 1958 van het Nederlands Letterkundig Museum en Documentatie centrum deelt mee dat de samenstelling van het algemeen bestuur op 31 december 1958 als volgt was: dr. J. Hulsker, voor zitter, prof. dr. G. Stuiveling, vice-voor- zitter, G. Kamphuis, secretaris, Bert Bak ker, penningmeester, prof. dr. N. A. Don kersloot, dr. G. I. Lieftinck, dr. W. Moll, W. Nijhoff en Jos Panhuysen. Het be stuur wordt in zijn taak bijgestaan dooi de directeur, dr. L. Brummel, bibliotheca ris van de Koninklijke Bibliotheek. Het aantal abonnees op de mededelingen van de documentatiedienst steeg in de loop van het jaar van 513 tot 597. De stijging is grotendeels veroorzaakt door de om standigheid, dat het Belgische ministerie van Openbaar Onderwijs vijftig abonne menten heeft genomen ter ondersteuning van de documentatiewerkzaamheden van het archief en museum van het Vlaamse cultuurleven in Antwerpen welke instel ling medewerking verleent bij het samen stellen der kaarten, voor zover het Vlaam se schrijvers betreft. In totaal kwamen 128 kaarten gereed, waarvan 15 basis- en verwijskaarten, 18 biografische kaarten, 88 bibliografische kaarten en 7 kaarten met diverse mededelingen. De verzameling portretten en afbeeldin gen betreffende letterkundigen onderging in het afgelopen jaar een sterke uitbrei ding. Teneinde het museum tot een wer kelijk centraal documentatiecentrum te maken is het voornemen op gekleurde kaarten de letterkundige documenten te vermelden van verzamelingen, die zich in andere museums, bibliotheken of instel lingen en bij particulieren bevinden. Hier mede is reeds een begin gemaakt door het ordenen en beschrijven van de verzame ling brieven en handschriften die berus ten in het Huis van Looy in Haarlem. De ze werkzaamheden waren aan het eind van het jaar zo goed als voltooid. B. en W. van Heemstede hebben woens dagmorgen in het Verversingshuis van „Groenendaal" in Heemstede aanbesteed het aanleggen van wegen en riolering, het ophogen van terreinen en het maken van beschoeiingen met bijbehorende en bij komende werken voor het bouwrijp maken van terreinen ten westen van de Herenweg in de omgeving van de Rijnstraat in Heem stede. Er waren drieëntwintig inschrijvin gen. De hoogste waren de heer J. Keevel uit Amsterdam en de firma Krul en Zonen uit Heiloo, beiden met 619.000. Laagste was de heer Th. van 't Hek uit Beemster met 451.400. pompeus geweld waren de hoofdkenmer ken van deze sonate, die dinsdagavond haar eerste uitvoering op het Europese continent beleefde, ongetwijfeld in de geest, die de componist heeft bedoeld. De kunstzinnigste indrukken van het spel van de organist kreeg ik door zijn begeleidingen aan de hoboïst Don Jaeger, die op dit concert een Partita voor Engel se hoorn (alt-hobo) en orgel van Jan Koet sier en een Serenade en Pastorale voor hobo en orgel van de jonge Amerikaan se componist John Verrall tot uitvoering bracht. Jan Koetsiers Partita is een eer lijk, muzikantesk stuk. Het werd door Don Jaeger met fraaie toon tot klinken gebracht en de organist stond hem daar bij met een soms te sterke, maar over het algemeen goed aansluitende begeleiding ten zijde. Als hoboïst toonde Jaeger zijn voortreffelijke hoedanigheden bij he' uit voeren van de compositie van Verrall, een niet heel dankbare taak. aangezien de mu ziek een tamelijk cerebrale en oneven- wichtig-melodische indruk maakte. Toch was het interessant om met dit werk ken nis te maken, dat evenals de Sonate van Bingham een maatstaf kan zijn voor de stand van de hedendaagse Amerikaanse muziek. F. Zwaanswijk Voor de Alkmaarse rechtbank hebben drie broers, woonwagenbewoners uit Haar lem en Alkmaar, terecht gestaan wegens diefstal van auto's. De jongste, een 20- jarige Haarlemmer, bekende dat hij op 7 oktober van het vorig jaar in Purmerend een auto had gestolen om met de opbrengst daarvan de geneeskundige hulp voor zijn vrouw te kunnen betalen. Zijn 27-jarige broer uit Alkmaar hield echter vol dat hij deze auto in Purmerend had gestolen. Voorts bekende hij op 12 juni op de Expo te Brussel een andere auto te hebben ge stolen, die hij in zijn eentje op een vracht auto de grens had overgesmokkeld. De oudste broer, een 33-jarige Haarlemmer, had de auto's in Apeldoorn en Utrecht ver kocht voor resp. f 400 en 1200. Hij had de kwitanties met een gefingeerde naam ondertekend, hetgeen volgens hem in de handel in tweedehands auto's gebruike lijk was. De officier var. Justitie eiste tegen de jongste broer twaalf maanden met aftrek van 4V2 maand voorarrest en tegen de beide anderen die sinds begin november in voorarrest zitten, achttien maanden met aftrek. Op 17 maart doet de rechtbank uit spraak. een glaasje jeugd! Damtitel Kennemerland De achtste en tevens voorlaatste ron de van de voorwedstrijden om het per soonlijk damkampioenschap van het dis trict Kennemerland heeft een opzienba rend verloop gehad. Het beeld aan de top van de ranglijsten is zodanig veranderd, dat de organisatoren er rekening mee moeten gaan houden, dat verschillende herkampen noodzakelijk zullen zijn al vorens de finale kan beginnen. In groep A van de hoofdklasse ver speelde H. G. Teunisse zijn uitstekende positie door een verliespartij tegen P. Be- lien. M. Krijgsman wist zich bij de leiders te scharen na een voortreffelijke winst partij tegen N. Blom, terwijl H. Willemse zijn voorbeeld volgde door de zo uitste kend gestarte A. de Jong te verslaan. A. Douma behield zijn kans ondanks zijn re mise partij tegen J. J. Warmerdam. De afgebroken partij tussen A. Douma en H. Willemse eindigde na subliem spel van Douma in remise. De stand aan de top van de ranglijst luidt nu: 1 en 2 P. Belien en ir. M. Krijgsman elk 9 uit 7. A. Dou ma, I-I. G. Teunisse en H. Willemse be zetten de derde tot en met de vijfde plaats met elk 8 uit 7. J. Bus blijft de toon aangeven in groep B van de hoofdklasse. Hij speelde remise tegen W. v. Leuffen. Zijn concurrent H. J. v. Berk bereikte eenzelfde resultaat in zijn partij met C. Schelfaut. H. Belien versloeg W. Roest omdat laatstgenoemde niet toe kwam aan de voorgeschreven 45 zetten in anderhalf uur. In deze groep heeft J. Bus met 11 uit 6 de leiding, direct gevolgd door H. J. v. Berk met 10 uit 6. W. v. Leuffen en O. v. Dijk nemen de derde en vierde plaats in met respectievelijk 6 uit 5 en 6 uit 6. In groep C van de hoofdklasse bewees T. Tielrooy enkele groepgenoten een dienst door na fraai spel J. H. Meure een neder laag te bezorgen. J. Belien profiteerde daarvan, mede dank zij zijn overwinning op H. J. Rozijn. Ook J. Drayer, die van J. van Straten won en J. Poppen met een winstpartij tegen L. Visser, zijn nog niet kansloos. De situatie aan de top van de ranglijst is nu als volgt: 1. Th. Tielrooy 12 uit 7. 2 en 3 C. Belien en J. H. MEure elk 8 uit 7. 2 en 3 C. Bilien en J. H. Meure elk 8 uit 7. 4 en 5 J. Drayer en J. Poppen 7 uit 7. Hoewel in de eerste klasse al enige ze kerheid bestaat omtrent de bezetting van enkele finaleplaatsen, wordt ook in deze afdeling nog een felle strijd geleverd voor de derde plaats. In groep A kreeg F. Langeveld aan de top gezelschap van H. Ie Noble, die W. Per soon tot. capituleren dwong. F. Langeveld kwam tegen L. J. v. d. Werf niet verder dan remise. C. Drayer verschafte zich nog een kans door een overwinning op A. Kos ter. J. M. Jansen wist zijn inhaalpartij te gen L. J. v. d. Werf in winst om te zet ten. F. Langeveld en H. Ie Noble leiden gezamenlijk met 11 uit 7. C. Drayer en Th. Bot volgen met elk 8 uit 7. J. B. ter Haak handhaafde zijn leiden de positie in groep B met een remisepar tij tegen Th. v. Wort. V. Morseld won van J. Oorthuis en F. J. v. Ipenburg versloeg A. F. v. Leuffen. J. B. ter Haak bezet de eerste plaats met 13 uit 8. gevolgd door V. Morseld 10 uit 7 en N. v. d. Meer 9 uit 7. „De Partij van de Arbeid heeft een ge weldige ommezwaai gemaakt. Zij heeft hef pacifisme weer in haar gelederen toe gelaten. Daarmee heeft zij de verdediging van het Westen tegen het communisme ondermijnd. Aan dit soort zaken is de Partij van de Arbeid innerlijk bezweken en zij kon geen kracht om te regeren meer opbrengen," aldus zei mr. B. W. Biesheu vel uit Aerdenhout, lid van de Tweede Ka mer, op de verkiezingsbijeenkomst, die de Antirevolutionaire Statencentrale Haar lem dinsdagavond in hotel „De Leeuwe rik" in Haarlem heeft gehouden. Mr. R. K. P. Kalbfleisch leidde de spre ker in. Deze hield zijn toespraak onder de titel „Wankelen noch weifelen", een woord van Colijn op een deputatenvergadering in 1933. Mr. Biesheuvel zei, dat de A.R.-par- tij met haar christelijke politiek lijnrecht tegenover de V.V.D. en de Partij van de Arbeid staat. Deze doorbraakpartijen wil len geen christelijke partijen zijn; zij wei geren zich te stellen op grondslag van de bijbel. De verkiezingsstrijd is vooral een geestelijke strijd. Het gaat niet alleen om belangenpolitiek, om marges, huren, lo nen en prijzen. Het gaat ook om beginse len, aldus spreker. De A.R.-partij heeft in dat opzicht twee wereldoorlogen doorstaan. De beginselen van de liberalen van 1880 liggen allang in de prullenbak en die van de socialisten over de klassestrijd zijn onhoudbaar ge bleken. Het oude liberalisme en socialis me hebben een salto mortale gemaakt. Om het maar eens in het Nederlands te zeg gen: een „doodsmak", vervolgde mr. Bies heuvel. Wat het practische staatkundige beleid van de A.R. partij betreft, vroeg spreker zich af, of de beschuldiging juist is, dat het beleid van minister Zijlstra in het bre de basiskabinet onder het juk van de so cialisten is doorgegaan. De minister heeft de overheidstaak niet overschat. Zijn be leid is juist dikwijls scherp gekritiseerd. Verder besteedde mr. Biesheuvel aan dacht aan de uitlating van minister Hof- stra in deze verkiezingsstrijd, dat „een rechts kabinet een ramp voor Nederland zou zijn." Dergelijke uitingen wijzen op „paniekvoetbal" van tot lijstaanvoerders gebombardeerde ministers. Als er maar een keer een christelijk kabinet voor vier jaar zou komen, dan is het sprookje uit, dat een sociaal beleid slechts door socia listen zou kunnen worden gevoerd. Met dergelijke uitingen reageren de socialisten spanningen in hun partij af. Minister Drees is ten opzichte van Nieuw-Guinea omge draaid als een blad aan een boom. Met zijn „rode broeders" wenst ook hij nu in ternationalisering van dit gebied, aldus spreker. Mr. Biesheuvel zei verder nog, dat minister Colijn het roer van het schip van staat in handen heeft genomen nadat er reeds vier jaar kabinetscrisis was. Het beleid van de socialistische ministers is na twee jaar bestedingsbeperking „in el kaar geklapt." ,De A.R.-partij kan echter nog steeds het beleid van minister Colijn, 't beleid van mi nister Zijlstra in het bredebasis kabinet en de partijbeginselen van thans voor haar rekening nemen", besloot mr. Biesheuvel. Wanneer een zo serieus genootschap als de „Conférences frangaises" een lezing aankondigt onder de titel „Beroemde mys tificaties," welke zal worden gehouden door de bekende schrijver en radiospreker George Delamare, bereidt men zich on willekeurig op een gedegen letterkundige of kunstzinnige verhandeling voor. Dins dagavond bleek in het zaaltje van het Re monstrantenhuis aan de Wilhelminastraat in Haarlem al spoedig dat men zijn ge zicht niet in de plooi behoefde te houden. De heer Delamare, wiens tournee langs de Nederlandse vertakkingen van de Al liance frangaise vandaag in Roosendaal eindigt, was het er slechts om te doen zijn gehoor een plezierige avond te bezor gen met zijn, vaak op overlevering berus tende, herinneringen aan een reeks ge slaagde fopperijen in het genre kapitein- van-Köpenick. Juist daar waar onaantast bare reputaties in het spel zijn, is het bes te succes verzekerd. En zo kregen we dus na de merkwaardige uitspraken van een Joseph Prud'homme, fictieve figuur uit de periode van Louis Philippe („Als Napo leon een eenvoudig officier was gebleven zou hij nu nog op zijn troon zitten"), het verhaal van de procureur van de Repu bliek in Pondichéry, uie anoniem na tuurlijk een onderzoek uitlokte naar „de vervolgingen waaraan de Jezuïten- scholen in de Franse nederzettingen in Indië bloot staan" om vervolgens zijn mi nister te kunnen berichten, dat „een gron dig onderzoek heeft uitgewezen, dat er sinds een eeuw geen Jezuïtenscholen in Frans Indië meer zijn." Dan was er het prachtige verhaal van de journalist Ro- chette van de Intransigeant, die erin slaag de een heel gezelschap ministers, staats secretarissen, volksvertegenwoordigers en andere hoogwaardigheidsbekleders voor de herdenking van „Hégésippe Simon, de vader van de democratie" warm te maken, om vervolgens in zijn krant te verklappen, dat deze figuur alleen in zijn verbeelding bestond. Alphonse Allais ont brak in deze galerij van voor de gek hou- derij natuurlijk niet, evenmin als het ver haal over de aankoopcommissie van het Louvre, die op gezag van een befaamd egyptoloog een vers vervaardigd diadeem voor de hoofdtooi van een egyptische vor stin versleet: het ding was onlangs op een tentoonstelling van falsificaties te zien. Conclusies van de spreker: „Je kunt be ter suggereren dan iets met zekerheid verklaren." De poets die Roland Dorgelès en André Warnod de schildersbent van Montmartre bakten door een schilderij, dat met behulp van de kwispelende staart van een ezel tot stand was gekomen, in te zenden voor de tentoonstelling der On- afhankelijken, waar het niet werd gewei gerd, maar integendeel tot bevredigende critieken aanleiding gaf: de streek van de humorist Jean Rigaux om een leeg voetstuk in een museum van een waarde loos borstbeeld te voorzien zonder dat iemand het opmerkte, de (pseudo-) „Bir- maanse kunstmanifestatie" van Sacha Guitry en Tiarko Richepin, de verschij ning van president Auriol op een studen tenbal, zij het dat men pas bij toeval ont dekte met een wassen beeld uit het Mu- sée Grévin te maken te hebben en nog tal van andere snakerijen zouden zeker niet zo intensief hebben geboeid wanneer ze niet meer gespeeld waren dan voorgedra gen. De heer Delamare ontpopte zich na melijk als een voortreffelijk transforma tiespeler, die door gebaar en mimiek zo wel de bedrijvers der mystificaties als hun slachtoffers uitbeeldde. Vooral daar door bezorgde hij zijn publiek aan amu sante avond, waarop men zich niet ver veelde. Dat was geheel overeenkomstig de bedoelingen van de spreker, die zijn causerie afsloot met een uitspraak van Napoléon: „Wanneer Frankrijk zich ver veelt gaat het conspireren." Welnu: deze „practical jokers" verbraken de verve ling, maar hun samenzweringen waren ten minste ongevaarlijk. Advertentie 30 jaar ervaring TELEFUNKEN RADIO VERKOOP EN REPARATIE KONINGINNEWEG 6 Acht van de 20 deelnemers aan het door de Haarlemse damclub georganiseerde toernooi voor thuisdammers hebben zich geplaatst voor de finale, die inmiddels van start is gegaan. Met veel enthousiasme werd de eerste ronde verspeeld, waarbij H. v. Poeteren Sr. de kans schoon zag om zijn zoon H. v. Poeteren Jr. te bewijzen, dat de leermeester de damles beter kent dan de leerling. Van Poeteren Sr. kende geen pardon en won. P. Cornet Jr. toonde zich in een goed gespeelde partij de meer dere van W. van Gelderen. A. G. A. Hei- nink boekte na krachtig kantspel een over winning op P. Hagebout. J. de Jager moest ondanks een betere positie tegen A. A. Croon genoegen nemen rrei nise.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 11