Geldmarkt tijdelijk vrij krap ROTTERDAMSCHE BANK C Panda en het bolknakmysterie Hogere winst bij Westlandsche Hyp. Wereldnieuws Bewolkt maar nog zacht „Vrijhandelszone is niet te verwezenlijken" 2 WEEKST A A T NEDERLANDSCHE BANK Amerikaanse fabrieks- vestiging in Breda 's Gravenhaagsche Hyp. verhoogt dividend „Walvisvaart" verkocht traanproduktie Britse reserves gestegen Berghuizer Papierfabriek Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland Eumnion naar de beurs Hoog soaaroverschot RPS De Nederlandse aanspraken op Indonesische tabak E. E. G. - COMMISSIE B. en W. van Amsterdam: Het rijk moet haast maken met verbetering van IJmuider haven Dodelijk verkeersongeluk Belgische onderscheiding Wapenhandelaar vermoord in Frankfort am Main Bom onder zijn auto BLOUSES KAAN tt eg WOENSDAG 4 MAART 1959 Het saldo van de banken in Nederland heeft zich betrekkelijk goed kunnen hand haven dankzij grote aflossingen van de staat. Wel is het saldo van de banken ver der ingezakt onder het verplichte gemid delde, maar de daling deze week van f 6 miljoen valt betrekkelijk mee. Met een sal do van 495 liggen de banken nu. naar men aanneemt, ongeveer 55 miljoen bene den dit gemiddelde. Aangezien zij geen surplus hebben zullen zij in de komende weken de achterstand geheel moeten inha len, teneinde het vereiste gemiddelde te bereiken. Op de weekstaat van de Nederlandsche Bank per 2 maart paraisseert het saldo van de schatkist met een bedrag van 850 mil joen, hetgeen f 180 miljoen lager is dan de vorige week. Deze daling spruit voort uit de mutaties in schatkistpapier, die op een overschot aan aflossingen neerkomen van f 136 miljoen. Voorts is op 1 maart aan ren te en aflossing op de staatsschuld betaald 26 miljoen, 't Saldo van de banken heeft deze week niet kunnen profiteren van een deviezenaanwas. Althans, de stijging met slechts 3 miljoen van goud en deviezen te zamen is van weinig betekenis. Het blijkt dat harde valuta omgezet is in goud, waardoor de goudvoorraad is toegenomen met f 29 miljoen en convertibele valuta is ingezakt van f 984 tot 952 miljoen. Goud en deviezen samen maken nu een be drag uit van 5295 miljoen tegen vorige week 5292 miljoen. Er zijn flink wat biljetten in ciruclatie gekomen, maar de aanwas lijkt hoger dan normaal omdat zij geheel in één week is gevallen. Op zichzelf is de vermeerdering van de circulatie volstrekt niet abnormaal. Deze week is zij verhoogd met f 161 mil joen en heeft nu de stand bereikt van ƒ4278 miljoen. Men hoopt vurig dat deze week de biljetten in snel tempo zullen terugvloeien teneinde de geldmarkt daardoor te ver ruimen, die sinds vrijdag een krapte ver toont welke, naar men aanneemt, van tij delijke aard zal zijn. Er is een zekere spanning ontstaan op de geldmarkt, die zelfs dinsdag nog voort duurde. Het werd daardoor bepaald moei lijk geld te krijgen. Desondanks bleef het tarief van daggeld onveranderd l!i De banken zijn daardoor genoodzaakt ge weest 24 miljoen aan dure voorschotten bij de centrale bank op te nemen. Dit be drag valt betrekkelijk nog mee. De centra le bank heeft, voordat de krapte intrad, op de geldmarkt geopereerd, en wel vorige week dinsdag door via de aankoop van pa pier, ruim 43 miljoen aan de markt te onttrekken. De Amerikaanse instrumentenindustrie „Cenco" gaat een fabriek bouwen in Bre da om van daar uit instrumenten en we tenschappelijke apparatuur te leveren aan industrieën en scholen in de landen van de Euromarkt. De president van .de Cenco, Alfred A. Strefsin, verwacht dat de nieuwe fabriek zo snel zal groeien, dat hij binnen drie tot vijf jaar een even grote produktie zal heb ben als alle Cenco-fabrieken van het ogen blik tesamen. De door de n.v. 's-Gravenhaagsche Hy potheekbank voor Nederland in 1958 be haalde resultaten zijn, blijkens het ver slag, bevredigend geweest. De totale in komsten beliepen 4,7 miljoen (v.j. 4.6 miljoen), waaronder 4,6 4,5 miljoen) aan rente van hypothecaire leningen. Na aftrek van onder andere rente van pand brieven en schuldbekentenissen ad 3,4 miljoen (onv.) resteert een saldo winst ad 322.358 198.445). Voorgesteld wordt een dividend van 8 percent (5 percent). Op 31 december 1957 stonden 7060 lenin- gèn uit toteen'b'ëdrag van 116.049.9lo. In 1958 werden 265 leningen gesloten tot een bedrag Vfïn f 6.055.850. In 1958 werd afgelost f, 11.979.940, zodat op 31 december 1958 6754 leningen uitstonden tot een be drag van 110.125.825. De gemiddelde hy potheekrente op het einde van het boek jaar bedroeg 4,122 percent, de gemiddelde rente van pandbrieven en schuldbekente nissen 3,221 percent, latende een marge van 0,901 percent (v.j. 0,757 percent). Drie maal moest worden overgegaan tot exe cutie van het onderpand, verlies werd hierbij niet geleden. Aan het reservefonds werd ten laste van de resultatenrekening een bedrag van 200.000 gedoteerd, zodat dit fonds thans f 3,8 miljoen bedraagt. Het waarborgfonds nam eveneens met 200.000 toe tot f 1,2 miljoen. Aan pand brieven en schuldbekentenissen stond op 31 december 1958 uit een totaalbedrag van 103.849.348 108.768.131). Hierin is be grepen 91.155.848 aan op schuldbeken tenissen gesloten leningen, waarvan 8.540.020 met een kortere looptijd dan twintig jaar. De Nederlandse Maatschappij voor de Walvisvaart n.v. deelt mede dat de traan produktie van het lopend seizoen is ver kocht tegen 72.lu pond sterling per ton. Zoals in het jaarverslag over 1957/58 reeds werd vermeld, waren de overige produk- ten uit het thans lopende seizoen reeds voorverkocht. De reserves aan goud en inwisselbare valuta van het sterlinggebied zijn in februari met 16 miljoen pond sterling ge stegen. aldus een mededeling van de Britse schatkist. In januari bedroeg de stijging 15 miljoen pond sterling. De totale reser ves bedroegen op 28 februari 1.127 miljoen pond sterling, tegen 1.111 miljoen per eind januari j.l. Op de jaarlijkse algemene vergadering van aandeelhouders der n.v. Berghuizer Papierfabriek v./h. B. Cramer te Wapen veld zal worden voorgesteld over 't boek jaar 1958 een dividend van 11 percent in contanten uit te betalen (v. j. 14 percent, waarvan 10 percent in aandelen ten laste van de agio-reserve en 4 percent in con tanten uit de winst). Prijsvraag voor studenten De Nederlandse sigarenindustrie heeft een prijs vraag uitgeschreven onder de studenten die in geschreven staan aan de Nederlandse universi teiten en hogescholen. Gevraagd wordt een essay te schrijven over de sigaar en het sigarenroken. De deelnemers worden vrij gelaten in de behan deling van het onderwerp, zodat ieder de opzet kan kiezen, die met zijn persoonlijke talenten overeenkomt. Het essay mag uit niet minder dan 2000 en uit niet meer dan 6000 woorden bestaan. Er zijn drie geldprijzen 1000, 500 en 250) beschikbaar gesteld. Voorts zal een aantal eer volle vermeldingen (elk met 100) worden ge honoreerd. Zilvernotering verhoogd Wederom is de zilvernotering te Amsterdam verhoogd, aldus deelt H. Drijfhout en Zooris Edelmetaalbedrijven n.v. mede. Deze verhoging is een gevolg van prijsstijgingen die zowel in New York als in Londen hebben plaatsgevonden. Het zilver noteert thans 110,10 tot 115,80 (f 108,00 tot 114,40). De goudnotering is onver anderd gebleven. Blijkens het verslag over 1958 hebben de resultaten der n.v. Westlandse Hypotheek bank en aangesloten hypotheekbanken van het afgelopen jaar die van het vorige boek jaar overtroffen. Na aftrek van de bedra gen, benodigd voor vennootschapsbelasting en pensioenvoorzieningen, bedraagt de winst .1 1.866.242 (vorig jaar 1.691.151.). Voorgesteld wordt bij de Westlandse het dividend te bepalen per aandeel van 250, waarop 10 percent verplicht is gestort, op 10,50 (vorig jaar f 9.per gecombi neerd aandeelbewys van 1.000,waarop 10 percent verplicht is gestort, op 42, (vorig jaar 36,en per aandeel van 2.500,waarop 10 percent verplicht is gestort, op 105,(vorig jaar 90, Per oprichtersbewijs zal een bedrag van 448,34 (vorig jaar 376.60) worden uitge keerd. Door toevoeging uit de winst stij gen de reserves tot 19.204.800 (v.j. 18.531.000). In totaal werd in 1958 aan pandbrieven voor een bedrag van 13.976.000,geplaatst, op onderhandse schuldbekentenis werd dit jaar geen geld Op dinsdag 10 maart zullen ter beurze geïntroduceerd en verhandeld worden ori ginele certificaten vertegenwoordigend 1 of 10 participaties in Eurunion, beleggings fonds van Europese waarden, aldus Pier- son, Heldring en Pierson. De eerste afgifte- prjjs zal uiterlijk op de dag van introductie worden bekend gemaakt. Uitgaande van een basiswaarde van circa Lux. fres. 1225 per participatie zou de afgifteprys in Ne derland, inclusief kosten, per certificaat van 1 participatie ongeveer 92,75 en per certificaat van 10 participaties ongeveer 924,50 bedragen. Officiële notering voor elk der beide coupures afzonderlijk zal worden aangevraagd. De portefeuille zal in beginsel bestaan uit aandelen, maar ook obligaties kunnen bevatten. Niet meer dan \?ijf percent van de totale waarde van het fonds zal in effec ten van één onderneming mogen worden belegd. Van de totale waarde van het fonds zal niet meer dan vijf percent mogen wor den belegd in niet ter beurze genoteerde effecten. De afgifteprijs wordt elke dag gepubliceerd in de zes E.E.G.-landen. De netto-revenuen zullen tweemaal per jaar geheel worden uitgekeerd aan de certifi caathouders. De portefeuille van Eurunion wordt op zodanige wijze samengesteld dat aan de deelnemers eerr° ■ge?prpide-XJbeteggmg''MtV Europese industrieën met toekomstmoge lijkheden wordt°Jgèboaëh:' D"ë 'ftntiiatief- nemers van het fonds hebben reeds vóór de openbare uitgifte de plaatsing van 100.000 participaties Eurunion verzekerd. Kort voor het verschijnen van dit bericht waren reeds meer dan 200.000 participaties ge plaatst. De portefeuille van Eurunion zal in de aanvangsneriode geografisch onge veer als volgt zijn verdeeld: Duitsland 23 percent, Frankrijk 21, Nederland 16, Italië 14, België 10, Luxemburg 4 en contanten 12. Van de Nederlandse aandelen die het fonds in portefeuille heeft worden ge noemd: Amsterdamsche Bank. Koninklijke Olie, Hoogovens. Philips. Van Ommeren, Van Gelder, Unilever en AKU. Bij de Rijksnostsnaarbank werd in fe bruari 1959 29 miljoen gulden bespaard. Hoewel februari altijd een gunstige snaar- maand is, is het verschil tussen het inge legde en opgenomen bedrag in de afge lopen maand, gezien de ontwikkeling in de voorgaande maanden, wel bijzonder hoog geweest. Een dergelijk hoog bedrag in een maand kwam sinds mei 1957 niet meer voor. Het ingelegde bedrag vertoon de een licht stijgende tendens, het opge nomen bedrag in de afgelopen maand is opvallend laag. Bij de Rijkspostspaarbank werd in fe bruari 1959 ingelegd f 69,8 miljoen en terugbetaald 40.8 miljoen, hetgeen een positief spaarverschil opleverde van f 29,0 miljoen (vorige maand 20.6 miljoen en in februari vorig jaar f -4- 15.6 miljoen). In 1959 is tot dusver bij de R.P.S. gespaard f 49.6 miljoen tegen 4,0 miljoen in hetzelfde tijdvak van 1958. Het saldo tegoed per ultimo februari 1959 bedraagt 2192,0 miljoen (vorige maand 2163,0 miljoen en ultimo februari vorig jaar 1960,0 miljoen). opgenomen. Aan pandbrieven werd uitge loot en ingekocht 6.905.200,terwijl op de uitstaande onderhandse schuldbekente nissen werd afgelost 4.964.850,Met in begrip van de gegarandeerde leningen der Overijselsche hypotheekbank ad 1.990.610 hadden de gezamenlijke banken op 31 de cember 1958 uitstaan een bedrag van 279.619.860,— (vorig jaar 278.529.550.—). Óp hypotheek werd uitgezet 56.951.900, afgelost werd 41.892.300,Op 31 decem ber 1958 beliep de hypotheekportefeuille 309.034.700 (vorig jaar 293.975.100,—). Hieronder zijn de door de Overijselsche hypotheekbank gegarandeerde hypothe caire leningen begrepen. De gemiddelde rente van hypotheken bedroeg in 1958 4,565 (v.j. 4.275) percent en de gemiddelde pand briefrente 3,519 (v.j. 3,433) percent. De ren temarge het verschil in percentage tus sen de gemiddelde hypotheek- en pandbrief rente steeg van 0,842 percent op 31 de cember 1957 tot 1,046 percent op 31 decem ber 1958. De Indonesische regering geeft er de voorkeur aan, dat Nederland bij de West- duitse justitie aanspraken doet gelden op de produkten van de genationaliseerde Ne derlandse tabaksondernemingen in Indo nesië. zo heeft de minister van Landbouw, Sadjarwo tegenover journalisten verklaard. Volgens het persbureau Antara, dat dit meldde, voegde de minister hieraan toe dat de positie van zijn land in deze kwestie sterk is. Hij noemde nationalisatie het recht van elk land. Zijns inziens was de naasting van 38 Nederlandse tabaksonder nemingen op Java en Sumatra niet in strijd met het internationale recht. De uit Indo nesië afkomstige tabak zal te Bremen wor den verhandeld. De commissie van de Europese Econo mische Gemeenschap geeft in een memo randum, voorgelegd aan de regeringen der zes Iid-staten, als haar mening te kennen dat een Vrijhandelszone een zuiver theo-- retisch concept is, dat In een modérh economisch stelsel niet kan wordenvéjr- wezenlijkt, zo wordt uit gewoonlijk be trouwbare bronnen te Parijs vernomen. •Aan de commissie was na de mislukking van de onderhandelingen over een Euro pese Vrijhandelszone verzocht rapport uit te brengen over de mogelijkheden.van het vormen van een associatie tussen de E.E.G. en de overige landen van de O.E.E.S. Deze week heeft de commissie haar bevindingen aan de regeringen der zes landen mede gedeeld. Volgens dezelfde bronnen te Parijs zou de commissie van oordeel zijn, dat zelfs een douane-unie onmogelijk is zonder coördinatie van de monetaire en economische politiek en zonder een ge- mepnschapoeliike handelsoolitiek. De commissie van de Eurooese Econo mische Gemeenschap heeft, nadat zij zich in januari en februari in verbinding had «erield met de regeringen der zes landen der E.E.G. en met die van Engeland en van de Scandinavische landen, getracht een andere oplossing te vinden dan de klas sieke formule van de Vrijhandelszone. In het rapport van de commissie zou in dit algemene kader een beperkte overeen komst voor de tijd van vier jaar worden voorgesteld, waarin dé contingenten bin nen de O.E.E.S. automatisch met 20 per cent vergroot zouden worden. Er zou ech ter geen globalisering van het handelsver keer komen, evenmin als bijzondere maat regelen ten aanzien van zeer kleine con tingenten of niet bestaande. Ook zouden de douanerechten verlaagd worden na tweezijdige onderhandelingen die beperkt zouden worden tot de Europese landen. Aldus genomen maatregelen zouden ech ter uitgestrekt worden tot de landen, aan gesloten bij de algemene overeenkomst voor tarieven en handel (G.A.T.T.), over eenkomstig de clausule van meest-begun- stigde natie. Advertentie 14 Waar U ook woont of werkt, de Rotterdamsche Bank is altijd binnen Uw bereik. B. en W. van Amsterdam achten het dringend noodzakelijk dat de regering op korte termijn gelden beschikbaar stelt voor het verbreden en verdiepen van de havenmond te IJmuiden, aangezien an ders de Amsterdamse haven onherstelba re schade kan ondervinden van een te late uitvoering der plannen. Technisch is het mogelijk in 1960 met de uitvoering te beginnen.\Het"werk karrin erfïge iaren zover gereed zijn, dat schepen van 75 000 ton de haven kunnen bimrénlope'n. te\i overleg met de regering over de verbete ring van deze havomngang hebben R en W. met grote nadruk bepleit dat aan de ze werkzaamheden de hoogste voorrang moet worden verleend. Afbraak spoorbrugpijler Dezer dagen zal worden begonnen met de verwijdering van de noordelijke pijler van de vroegere spoorbrug bij Velsen. Het scheepvaartverkeer zal na het afbreken van deze pijler welk werk ongeveer zes maanden in beslag zal nemen geen hinder meer ondervinden van de resten van deze brug. Daarna zullen de andere pijlers worden gesloopt. De 60-jarige Rotterdamse vrouwenarts G. W. A. Pruis is met zijn auto tegen een vrachtauto gebotst en dodelijk veronge lukt. De arts reed op de Stadionweg in een dwergautootje maar slipte, doordat het was gaan regenen, op de tramrails. Het autootje slingerde toen in volle vaart op een tegenligger, sloeg om en werd groten deels vernield. Toen men de arts eindelijk bevrijd had. bleek hij overleden te zijn. Koning Boudewijn van België heeft mr. J. Burgerhout, directeur van de Twentsche Bank n.v. te Amsterdam en lid van de raad van beheer van de Société Beige de Banque S.A. te Brussel, en mr. P. Heering, hoofddirecteur van de n.v. Assurantie maatschappij „De Nederlanden van 1845" te 's-Gravenhage onderscheiden met de benoeming tot commandeur in de orde van Leopold II, op grond van hun grote ver diensten voor de ontwikkeling van de be trekkingen op commercieel en financieel gebied tussen Nederland en België. 34. Terwijl de geheimzinnige dikzak zich uit de voeten maakte, wendde Pat O'Nozel zich tot de commissaris, om deze nog eens haarfijn uit te leggen, hoe het bolknak mysterie zich verder had ontwikkeld. „Zwijg!", gilde de commissaris, „ik wil niets meer over sigaren horenIk kan het niet meer verdragen! Je maakt me dol!" Maar als Pat O'Nozel eenmaal begint met zijn theorieën en deducties te ontvouwen, kan niets hem meer stoppen. „Stil nu even, commissaris", zei de grote detective, „hou op met al die gillens en luister. Tussen die sigarens moet zich de bolknak van pro fessor Kalker bevinden. U weet wel, de verdwenen geleerde. Volgens mijn theorie heeft dat sigaar iets te maken met de ver dwijning; de verdwijning heeft iets te ma ken met een uitvinding en dat uitvinding heeft iets te maken met de sigaar. De zaak is dus rond enDe ogen van de com missaris werden glazig. Zijn vingers krom den zich en hij stond op het punt, zich op zijn kwelgeest te werpen, toen Panda bin nenkwam met de rokende uitvinding van professor Kalker. Toen de geurige sigaren rook in de neus van de commissaris door drong, keerde hij zich om, alsof hij door een wesp werd gestoken. „Wat is dat nu weer?!", gilde hij met overslaande stem. „Een sigarenrookmachine"antwoordde Panda. „Het is de uitvinding van professor Kalker. Het heeft iets te maken met De rest van zijn woorden werd overstemd door een vreselijke kreet van de getergde commissaris. Uitzinnig van woede wierp de politiebeambte zich op het apparaat, om het te vernielen. Maar hij werd door me chanische handjes opgevangen en het vol gende ogenblik spartelde hij machteloos in een stalen greep. „Oei", dacht Panda, „nu wordt de commissaris ook nog gekneed!" (Van onze correspondent in Bonn Voor de vijfde keer binnen twee jaar is in West-Duitsland een bomaanslag ge pleegd, waarvan de vermoedelijke achter grond de steun is die de betrokkenen aan de Algerijnse opstandelingen verlenen. Gisteren stapte een wapenhandelaar uit Tanger te Frankfurt am Main in zijn auto. Enige seconden daarna ontplofte een bom onder in de auto. De wapenhandelaar werd gedood. De bom was verbonden met de startmo tor, -f.. Tpen de handelaar, de 43,-jari ge Puchert, van oorsprong een Duj^sej;. z\q motor startte, 'ontplofte de bom. In eén kring van vijftig meter werden de ruiten van de in de omgeving liggende woonhui zen versplinterd door de luchtdruk. Ver scheidene voorbijgangers wc-den tegen de grond geworpen. Een dertigjarige man, die beweerde dat hij met Puchert had zul len meerijden, is voorlopig in hechtenis ge nomen. Men neemt aan, dat Puchert iets te ma ken heeft gehad met wapenleveranties uit Tanger aan de Algerijnse opstandelingen. De aanslag op hem heeft grote gelijkenis met een tweetal aanslagen die anderhalf jaar geleden op de Hamburgse wapenhan delaar Sehlüter zijn gepleegd. Schlüter kwam er levend af, maar zijn schoonmoe der werd gedood. Schlüter zou Zweedse wapens naar Noord-Al'rika hebben versc'-eept. Ook on der zijn auto ontplofte een bom, waarvan de ontsteking nog verbonden was met de startmotor. Voorts herinnert de aanslag aan de overval van enkele maanden gele den te Bad Godesbcrg op de gedelegeerde van de Vrije Algerijnse regering Ahcene. Deze werd daarbij zwaar gewond. Hij is thans staatssecretaris in de Vrije Algerijn se regering te Tunis. Tenslotte wijst men op de bomaanslag op het Duitse schip „Atlas", dat op 1 oktober in Hamburg tot zinken werd gebracht, en dat wapens naar Noord- Afrika zou hebben vervoerd. In al deze ge vallen is het niet gelukt, ook maar een spoor van de daders te vinden. Vijfde. Hoogstwaarschijnlijk wordt Zwe den na de Sovjet-Unie, de Verenig de Staten, Groot-Brittannië en straks ook Frankrijk het vijfde land waar proeven worden genomen met geleide projectielen tegen onbemande straal vliegtuigen als doelwitten in de hogere lagen van de atmosfeer. Zweden heeft Britse „Bloodhounds" gekozen voor de luchtafweer. Water voorziening. Het Oostenrijkse par lement heeft nieuwe maatregelen ge nomen voor het schoon houden van wa terlopen. Het toenemend gevaar van verontreiniging door industrie-afval en het zakken van het grondwaterpeil ten gevolge van kanalisaties baart reeds sedert jaren grote zorg. Volgens een der sprekers in het parlement dreigt in Oostenrijk een watertekort en zijn gro te investeringen ten behoeve van de wa terhuishouding nodig. Ongeluk. Een botsing tussen een autobus met 35 inzittenden en een stilstaande vrachtauto heeft nabij Cortazar in Midden-Mexico aan 27 mensen het le ven gekost. Door de botsing ontplofte de benzinetank van de bus, waarna het voertuig in brand vloog. Zeven mensen werden ernstig gewond. Droeve waarheid. De „Osservatore Ro mano" heeft de geruchten over onder handelingen tussen het Vaticaan en de Hongaarse regering over een vrijgelei de voor kardinaal Mindszenty tegen gesproken in een hoofdartikel onder de kop „Droeve waarheid". Verdronken. Een schoolbus met zestig ne gerkinderen is dinsdag bij Tifton in de staat Georgia gekanteld en in een vij ver gereden. Negen kinderen verdron ken: tien kon men met kunstmatige ademhaling weer bijbrengen. Automatiek. Met een druk op een knop in het Witte Huis heeft president Eisen hower dinsdag 's werelds meest geme chaniseerde postkantoor in werking ge steld. Dit postkantoor heeft onder meer een semi-automatische sorteermachine die per uur 18.000 brieven en 14.400 pakjes kan verwerken. Monopolie. De meer dan drieduizend stu denten aan de technische hogeschool te Madrid het enige instituut van deze soort dat Spanje kent boycotten al vier dagen alle colleges uit protest te gen een besluit van het ministerie van Önderwijs om ook elders in Spanje ho gere technische opleidingen te stichten. Afgestudeerden van het Madrileense instituut kunnen, omdat zij weinig con currentie hoeven vrezen, maandsalaris sen van 30.000 peseta's bedingen. Afweer. De Amerikaanse marine heeft drie nieuwe wapens voor de onderzee- bootbestrijding: een prooi zoekende tor pedo en twee mijnen die met uiterste nauwkeurigheid gelegd kunnen worden vanuit snelle hoogvliegende vlieg tuigen op de bodem van havens, rivie ren en andere wateren. Verliezen. Van 23 februari tot 1 maart zijn in Algerije 864 opstandelingen gedood of gevangen genomen, zo hebben de Franse militaire autoriteiten in Al giers meegedeeld. De Franse verliezen waren 38 man. Schadevergoeding. In Oostenrijk wordt epn fonds van ruim twintig miljoen gul den gevormd voor schadeloosstelling van slachtoffers van godsdienstige, po litieke of rasrvervolging. Het gaat hier alleen om schade die op Oostenrijks ge bied is geleden. Overwicht. De gekleurde bevolking van Washington blijft sedert 1950 steeds toenemen en overtreft thans de blanke met enkele percenten, aldus blijkt uit de jongste statistieken. Betrekkingen. Premier Ben Goerion van Israel heeft op een persconferentie te kennen gegeven de mogelijkheid te voorzien van het aanknopen van be trekkingen tussen Israel en de Heilige Stoel. Ondergrondse. Deze maand wordt proef- gereden met de ondergrondse in Lissa bon. die over enkele maanden officieel in gebruik zal worden genomen. A dvertentie ALT,F, TTVTEN, maat 36 t/m 52, met en zonder mouw f3.98 - f4.95 - f5.95 - f6.95 Gen. Cronjéstraat 129 Haarlem Een hogedrukgebied, dat dagenlang l.el weer in onze omgeving beheerst, is verder in oostelijke richting weggetrokken. Het bevindt zich nu boven Rusland met een luchtdruk van 1034 mb. in zijn centrum. Een depressie, die gisteren nog bij New foundland lag, is in een snel tempo de oceaan overgetrokken en lag vanochtend ongeveer 800 km. ten westen van Ierland. De luchtdruk in de kern was toen gedaald tot beneden 950 mb. Tussen de twee ge noemde luchtdruksystemen handhaaft zich een zuidelijke luchtstroming, waar mee nog steeds tamelijk zachte lucht naar onze omgeving wordt gevoerd. In tegen stelling tot een aantal dagen geleden is de lucht, die nu ons land passeert, over het water van de Golf van Biscaye gestroomd en heeft daarbij vrij veel vocht opgeno men. Samenhangend daarmee zal er de komende 36 uur vrij veel bewolking zijn, waaruit plaatselijk wat regen kan vallen. Het voor de tijd van het jaar zachte weer duurt echter voort. WEERRAPPORTEN Temperaturen bulten en binnenland heden morgen 7 uur. Neerslag: laatste 24 uur Donderdag 5 maart Zon op 7.20 uur, onder 18.25 uur. Maan op 4.56 uur, onder 14.21 uur. Maanstanden 9 maart 17 maart 24 maart 31 maart 11.51 mm 16.10 uur 21.02 uur 12.06 uur nieuwe maan. eerste kwartier, volle maan. laatste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 4 maart Hoog water 11.25 en uur. Laag water 6.27 en 19.24 uur. Donderdag 5 maart Hoog water 0.22 en 13.00 uur. Laag water 8.07 en 20.55 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Den Helde" Ypenburg Vlissingen Eelde Twente De Bilt Eindhoven Vlv, Z.-Limb Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Rome Madrid Mallorca Algiers zwaar bew. z geheel bew. z geheel bew. zzw half bew. z geheel bew zzo geheel bew zzo geheel bew. z zwaar bew. z mist mist regen regen zwaar bew. zwaar bew. zwaar bew. geheel bew. regen regen motregen regen regen mist regen zwaar bew. zwaar bew. regen regen zwaar bew. zwaar bew. zwaar bew. zwaar bew. zwaar bew. zwaar bew. zzo zo ono ozo windst. w zzo z zzw z z zw n ozo windst wzw zzo n windst. ozo w zzo zw windst. 10 zzw 19 10 6 9 8 13 11 5 8 4 6 7 7 5 4 10 5 o H o,i 0,3 0,2 1 0,4 1 2 0 0 1 0,1 0 0,2 1 7 5 3 0,1 4 0 2 0 3 1 0 0 0 19 0 0

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 2