Macmillan gaat ook naar Washington Erhard weigert kandidatuur voor bondspresidentschap Chefariite 0/3 de <~Pracitótoel '"Hoe is het ontstaan Kroesjtsjev spreekt vandaag in Leipzig Afspraak met Kroesjtsjev om nader te spreken over neutrale zone in Europa stralend wit... Vrees tegen vrees Nog witter... Van dag tot dag 5 m i fit voor de studie 4-voudige combinatie, een wetenschappelijk succes! WOENSDAG 4 MAART 1959 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 3 Dit woord: AFSCHEPEN Vrijgesproken piloten moeten in appel Franse pers bij juridisch vooronderzoek uitgesloten Grondtechnici vervangen boordmecano's bij SAS J "l Oudste marketentster overleden Pyrrhuszege op Adenauer's overwicht in de C.D.U. EOKA zal haar wapens bij de Britten inleveren Makarios heeft nog geen contact met Grivas Verbetering in de Grieks Joegoslavische relaties Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar endoen wonderen! Een belangrijke ontdekking op geneeskun dig gebied is „synergismus". Hiermede v/ordt bedoeld de wederzijdse versterking van de werking van verschillende genees middelen. De vier middelen verenigd in Chefarine „4"-elk afzonderlijk al beroemd- werken tezamen nog beter. Ze helpen vaak ook dan, wanneer andere middelen falen en doen werkelijk wonderen Pourvoy que ga doure! Het gloort weer alom. Na mijn winter slaap heb ik de zon aanschouwd, de mist heb ik praktisch niet gezien, ook de be rijpte bossen niet, die naar men mij ver telde uiteindelijk ook al begonnen te ver velen. Ik heb een merel gehoord in mijn voortuintje, de meeuwen trokken al meer en meer terug naar de kusten, waar dus de spierinkjes zich wat meer aan de opper vlakte van de zee wagen, vinken en mezen kwinkeleren in de ribes en de lauraceën en de Russen, die ons verleden week zo aan het schrikken hadden gemaakt, blijken voorlopig ook weer een beetje te zijn bij gedraaid. Dus laat ons nu maar niet zoals Napoleons moeder na iedere overwinning van haar zegevierende zoon, gaan zeggen: „Pourvoy que ga doure", oftewel „zolang als het duurt", maar laat ons de vreugde, van te mogen leven met een gezond lijf in een goed zittend pak of japonnetje, dee moedig dankbaar aan onze borst koesteren. Want er is nog iets wat ik zojuist ont dekte in een van mijn kranten van de laatste weken, een bericht dat ook weer als een oase temidden van té veel sombere berichten oplicht: indien de ontwik keling op de wereldsuikermarkt geen roet in het eten gooit, zal in het komend najaar de wereldsuikerprijs waarschijnlijk met twee centen per kilogram kunnen worden verlaagd. De minister van Landbouw, Vis serij en Voedselvoorziening a.i. ir. C. Staf, voegde hier nog aan toe, dat de verlaging niet vóór 1 oktober kan plaats hebben". Dit is dan wel weer een mogelijkheid die het invullen van ons nieuwe belastingbil jet niet vereenvoudigt, maar je mag zeggen wat je wilt, indien zo'n mededeling geen stunt blijkt te zijn met het oog op de aan staande verkiezingen, vind ik het een fijn gebaartje van onze a.i., die gedurende zijn ambtsperiode in zijn andere baan aan zo veel critiek bloot stond. Dus jongens, de pluim-van-de-maand voor onze land-, vis- en voedselvoorziener a.i. Ik neem nu met een zucht van het-kan- er-weer-af de eerste teug van de zo be minnelijk door mijn vrouw voorgezette ochtend-koffie. Ze ziet me over de rand van haar kopje verwachtingsvol aan. „Hoe smaakt het?" „Heerlijk!", zeg ik. „Maar je hebt de suiker vergeten en nog wel nadat minister Staf beloofd heeft dat ze met oktober twee cent goedkoper wordt". „Maar suffie! Je mag geen suiker meer in koffie of thee!" Waarmee dus, ook wat mijn optimisme betreft, de moeder van Napoleon nog altijd gelijk heeft: „Pourvoy que ga doure!" Jan van Ees Vroeger gebruikt men het werkwoord schepen in de betekenis in een schip varen. Afschepen was dus: afvaren. In oude bijbelvertalingen wordt afschepen nog zo gebruikt (bijv. Hand. 20 6). Thans bezigt men het werkwoord schepen nog slechts in de betekenis: in een schip laden en afschepen is dus: per schip verzenden, hetzij van koop waren hetzij van personen. In figuurlij ke zin wordt afschepen dan ook ge bruikt voor: iemand die een verzoek komt doen. onder een voorwendsel er toe brengen onverrichter zake heen te gaan Er zijn mensen die zich niet la ten afschepen, zij laten zich niet met een kluitje in het riet sturen. LEIPZIG (Reuter/AFP) Premier Kroesjtsjev is vandaag uit Moskou te Leip zig aangekomen voor een bezoek van vier dagen aan Oost-Duitsland, waarbij hij waarschijnlijk te Oost-Berlijn met Oost- duitse leiders zal spreken over het sluiten van een afzonderlijk vredesverdrag met de regering-Grotewohl. Kroesjtsjev bezoekt vandaag de voor- jaarsbeurs van Leipzig aan het hoofd van een delegatie van regering en partij van de Sovjet-Unie. Vanmiddag wordt in Leipzig een massabijeenkomst gehouden, waar Kroesjtsjev en Ulbricht zullen spreken. Heinrich Rau, een der Oostduitse vice- premiers, verklaarde op een persconfe rentie, dat de ideale oplossing van de Duitse kwestie zou zijn dat de twee delen van Duitsland, verenigd in een confede ratie, een vredesverdrag ondertekenen. Als dat echter niet mogelijk js,r zal. Qost- Duifsland afzonderlijk een dergelijk ver drag sluiten. Rau zei dat zijn regering bereid is, het vrije vervoer van goederen tussen West-Duitsland en West-Berlijn te garanderen, mits het westelijk stadsdeel gedemilitariseerd is en niet langer wordt gebruikt als „centrum voor aanvallen op Oost-Duitsland". Het Westduit.se persbureau DPA meldt, dat Kroesjtsjev op 10 maart een congres van de Poolse communistische partij in Warschau zal bijwonen. HAVANNA (Reuter en AFP) Fidel Castro heeft de vrijspraak van 43 leden van de luchtmacht, die beschuldigd waren van het bombarderen van steden in op dracht van het bewind van Batista, „een ernstige vergissing" genoemd, die niet kan worden geduld. De krijgsraad was van oordeel, dat niet kon worden uitgemaakt wie van de beklaagden schuldig waren. Tegen deze uitspraak is beroep aange tekend. Bij de volgende behandeling van de zaak zal de minister van Defensie, Sanchez, als aanklager optreden. PARIJS (AFP) In Franse bladen wordt critiek geleverd op een nieuwe rege ling, welke deze week van kracht is ge- worden en volgens welke al degenen, po litie en gerechtelijke autoriteiten incluis, die met het onderzoek naar een strafzaak te maken hebben geen enkele mededeling meer over die zaak aan de pers mogen doen. Alleen de getuigen en de voorlopig op vrije voeten gestelde verdachte is dit toegestaan. Volgens sommige commentaren zal het vooronderzoek aldus in het vervolg in „een wereld der stilte" verlopen- Verwacht wordt dat de journalisten niet meer zullen kunnen rekenen op inlich tingen van de politiële zijde zoals dat tot nog toe gewoonte was. LONDEN (UPI) De Britse premier, Harold Macmillan, neemt vandaag de rol van bemiddelaar tussen Oost en West op zich kennelijk in de overtuiging dat alleen een snel diplomatiek optreden een militair vertoon om Berlijn zal kunnen afwenden. Zijn besluit naar Washington zowel als naar Parijs en Bonn te gaan, in aansluiting aan zjjn bezoek aan Rusland, wordt in Londen gezien als een teken dat de wereld op weg is naar een crisis, tenzij beide par tijen bereid zijn spoedig concessies te doen. President Eisenhower heeft Macmillan uitgenodigd verslag te komen uitbrengen van zyn besprekingen in Moskou, Macmil lan zou ervan overtuigd zijn dat Kroesj tsjev vastbesloten is zijn zin wat betreft Berlijn door te drijven en dat Kroesjtsjev de enige persoon is in Rusland, met wie het Westen kan onderhandelen, indien het wenst dat er iets anders wordt gedaan dan praten alleen. Macmillan gaat eerst naar president De Gaulle van Frankrijk, vervolgens naar bondskanselier Adenauer van West-Duits- land en dan naar president Eisenhower. De boodschap die hij hun ongetwijfeld zal doorgeven is, dat Kroesjtsjev, wat betreft Berlijn, het dodelijk ernstig meent, en dat een militaire krachtmeting over Berlijn te verwachten is, tenzij het Westen spoedig met de Russen tot onderhandelen overgaat. Volgens Britse zegslieden heeft Macmillan in Moskou de indruk gekregen dat Kroesj tsjev er ernstig over bezorgd is, dat de huidige militaire groei van West-Duitsland een groot gevaar voor de vrede vormt. Kroesjtsjevs verklaringen hebben de in druk gewekt dat hij tot aan de „rand van oorlog" zou gaan om de Duitse situatie te stabiliseren, allereerst door West-Berlijn van het Westen af te sluiten. Macmillan lijkt twee belangrijke doelen van zijn reis naar Moskou te hebben be reikt. Ten eerste heeft hij de Russen over gehaald tot het houden van een conferentie van ministers van Buitenlandse Zaken vóór de tijdslimiet van 27 mei wanneer de controle van de toegangswegen tot West- Berlijn aan Oost-Duitsland zou worden overgedragen. Ten tweede lijkt Macmillan de deur te hebben geopend voor concessies ten aanzien van Duitsland en de stopzet ting van proeven met kernwapens. In dit verband is het plan van de Poolse minister van Buitenlandse Zaken Rapacki genoemd, dat beoogt een gedemilitariseerde zone tussen Oost- en West-Europa te scheppen. Washington en Londen hebben eerder dit zogenaamde plan-Rapacki ver worpen. Het gaat er thans op lijken dat er toch onderhandeld zal worden over terug trekking van buitenlandse troepen aan de grenzen tussen Oost en West. Kroesjtsjev en Macmillan zijn overeen gekomen nadere besprekingen te voeren over een gedeeltelijke terugtrekking van troepen en kernwapens uit Midden-Europa als mogelijke wijze om een oorlog over Berlijn te voorkomen. Het is vrijwel zeker dat deze afspraak met weinig instemming in Bonn en Washington zal worden ontvangen. Aan vankelijk wezen de westelijke grote drie het plan-Rapacki van de hand, doch toen bestond het probleem Berlijn nog niet, althans niet in de huidige, scherpe vorm. De Sovjet-Unie heeft Oost-Duitsland en Polen in een nota laten weten dat een kernvrije zone in Europa en een vermin dering van troepensterkten in het buiten land, zouden kunnen voortvloeien uit een conferentie op het hoogste niveau. Voor stellen een non-agressiepact te sluiten heeft Macmillan van de hand gewezen, kennelijk omdat hierbij ook de bases van dé Amerikaanse luchtmacht in Groot- Brittannië in het geding zouden komen. Macmillan verklaarde gisteravond, in een televisievraaggesprek na zijn terugkomst, dat hij met Kroesjtsjev niet op veel punten tot overeenstemming is gekomen. „Maar ik geloof dat wij het wel eens waren over wat naar mijn oordeel de allerbelangrijkste kwestie is: namelijk dat de ernstige proble men van Midden-Europa door onderhan delingen en niet door geweld moeten wor den opgelost. Per slot van rekening is dat de vraag waar het om gaat", aldus de Britse premier. „Ik geloof dat wij in Groot- Brittannië moeten trachten voorop te gaan bij het vinden van een uitweg". „Ik ben er zeker van dat het een reis was die onder nomen moest worden, en die de moeite van het maken waard is geweest". Macmillan verklaarde overal in de Sovjet- Unie zeer vriendelijk ontvangen te zijn. Wij hebben gezien dat gewerkt wordt aan het verhogen van de levensstandaard in de Sovjet-Unie. „Dat is goed, want evenals wij moet de Sovjet-Unie grote belangen hebben bij de vrede," aldus Macmillan. De gevaarlijke conflictsituatie in de nauwelijks halfwasfederatie van Rhode sia en Nyassaland wordt ingewikkeld ge maakt doordat diverse maatregelen, die elkaar daar opvolgen, door diverse auto riteiten worden genomen. Zuid-Rhodesia is een kolonie met zelfbestuur, die be heerst wordt door de blanke kolonisten, en Noord-Rhodesia en Nyassaland zijn beide protectoraten onder Brits beheer. Sinds 1953 bestaat er een federatie tussen deze drie gebieden, die echter aan de status van de twee protectoraten niets veranderd heeft hoezeer ook Zuid-Rhodesia ernaar haakt de drie gebieden tot een dominion samen te smelten. De Britten hebben de ze weg tot nu toe echter wijselijk geme den, omdat de vrees van de miljoenen zwarten tegen overheersing van die fede ratie door Zuid-Rhodesia zich duidelijk ge noeg manifesteerde. De federatieve rege ring van dit gehele gebied zetelt immers ook al in Salisbury, de hoofdstad van Zuid- Rhodesia. Nochtans heeft men uit de gebeurtenis sen van de afgelopen dagen duidelijk kun nen opmaken hoeveel feitelijke macht de federale autoriteiten in Salisbury reeds hebben in het gehele gebied. Vooral één ervan is wel zeer illustratief: de krachti ge uitsmijter, waarvan het Britse Labour- parlementslid John Stonehouse het slacht offer is geworden. Hij bevond zich in een Brits protectoraat (Noord-Rhodesia) en wilde zich naar een ander Brits protecto raat (Nyassaland) begeven, waartegen bij de Britse gouverneur, Sir Robert Ar- mitage, geen bezwaar bestond. Nochtans federatie van transportarbeiders heeft een verzoek van de Zweedse verkeersvlie gers afgewezen. De vliegers hadden de federatie verzocht hun aangesloten grond- technici niet toe te staan aan boord van S.A.S.-vliegtuigen te laten werken als boordwerktuigkundigen, zodat de diensten over het pooltraject naar Los Angeles zouden kunnen worden hervat. STOCKHOLM (UPI) Door het in dienst nemen van 25 grondtechnici als boordmecaniciens is de Scandinavische luchtvaartmaatschappij S.A.S. in staat vandaag een dienst naar Amerika te her openen, namelijk die over de noordpool naar Los Angeles. Maandagavond werd de dienst op New York reeds hervat. Uit Stockholm vertrekt nu elke avond een vliegtuig naar New York en uit Kopen hagen op vijf avonden in de week een naar Los Angeles. Wat de staking betreft, deze wordt nog steeds voortgezet door de Zweedse pilo- tenorganisatie. nagenoeg alle oude boord mecaniciens en alle Zweedse en enkele Noorse navigators. Zij hebben de steun van de Amerikaanse pilotenorganisatie en de I.F.A.L.P.A. in Londen. Zondag zal in Helsinki een bespreking plaatshebben tus sen afgevaardigden van de verschillende organisaties. De stakers hebben sympa thiebetuigingen ontvangen van het K.L.M. personeel en een aantal particulieren in Zweden. De S.A.S. kan verscheidene vluchten voortzetten dankzij de steun van de Deen se en Noorse pilotenorganisaties en alle Deense en een aantal Noorse navigators, die afgelopen zaterdag akkoord gingen met het compromis van een bemiddelings commissie, en dank zij het in dienst ne men van 25 free lance-boordmecaniciens die tot dusver op de grond werkten. Advertentie Advertentie STOCKHOLM (UPI) De Zweedse v' 'rdat lk m>]n studie In Amerika begon HOUAND-AMERIKA LIJN naar met de HOL.la-zen. Het was enig'. de Nieuwe We sportenspel, Heeriijd dansen of naar de bioscoop - 'savonds dansen o ik heb een zalige tijd gehad en kan mijn studie vol komen uitgerust en fit beginnen. w - werd hij op bevel van de federale rege ring in Salisbury met geweld op een vlieg tuig naar Dar Es Salaam in het aangren zende Tanganyika gezet. Dit incident zal stellig een klemmende competentievraag doen rijzen in het Britse Lagerhuis. Van stappen van de Britse gouverneur in Nyas saland is nog niets gebleken. In tegendeel, hij heeft inmiddels volkomen in de lijn van de bewindvoerders te Salisbury ge handeld door dr. Hastings Banda, de lei der van de Afrikaanse nationale congres partij, met onbekende bestèmming te doen afvoeren. In Zuid-Rhodesia is men nog een stapje verder gegaan door deze partij te verbie den en meer dan vierhonderd vooraan staande leden ervan in een kamp op te sluiten. Men imiteert daar blijkbaar de massale maatregelen van Zuid-Afrika, waar in Johannesburg en Pretoria protes terende menigten gemakkelijk en masse worden ingeladen en naar gevangenissen gereden. Het is volgens de vroegere Brit se staatssecretaris voor koloniale zaken, James Griffith, juist de gerechtvaardigde vrees voor deze consequenties der apart heid die in Zuid-Rhodesia in de praktijk ook bestaat zij het niet als officieel ge huldigd principe die de inheemse be volking dodelijk bezorgd maakt voor blan ke overheersing. De grote vraag is echter of de Engelse regering zich bij de ontwikkeling in deze gebieden alleen nog maar verantwoorde lijk voelt voor de ordehandhaving of ook voor het lot van miljoenen zwarten, wier voornaamste pleitvoerder thans is verban nen. Terughoudendheid daarvan zou voor haar in de toekomst de ordekwestie nog wel eens heel wat nijpender kunnen ma ken dan zij thans reeds is. In een reportage over dit deel van Afri ka heeft onze reisredacteur destijds de mening uitgesproken dat de autoriteiten in Salisbury zeker niet de weg van Malan op willen. Mogelijk is dus in de huidige omstandigheden de vrees hun raadgeef ster geweest. In dat geval staat hier vrees tegenover vrees. Aan de Britse regering is thans de taak als een betere raadgeef ster tussenbeide te komen. Nederlands oudste marketentster, de 89-jarige mevrouw M. 't Vogel-Jansen, is in Amersfoort overleden. In oktober van het vorig jaar is zij op haar verjaardag door het garnizoen Amersfoort nog gehul digd. Zij kreeg toen van de minister van Oorlog, van de chef van de generale staf en van het garnizoen bloemen en geschen ken. Mevrouw Vogel diende dertien jaar als marketentster het achtste regiment infan terie te Arnhem. .„U VAART ER WÈL Bijl' Advertentie Tegen pijnen en griep. Geschikt voor de gevoeligste maag want die wordt beschermd door het bestanddeel Chefaro* (Van onze correspondent in Bonn) Precies een week nadat een groep van twintig C.D.U.-leiders de minister van Economische Zaken professor Erhard of ficieel, maar ietwat voorbarig, had voor gesteld als de C.D.U.-kandidaat voor het bondspresidentschap als opvolger van pro fessor Heuss, heeft deze gegadigde laten weten dat hij een dergelijke kandidatuur niet zal aanvaarden. In een brief aan par tijbestuur en pers verklaart minister Er hard dat „plicht en geweten mij dwingen mijn ambt als minister verder uit te oefe nen" en dat „mijn kracht en kennis be ter gebruikt kunnen worden voor de ac tieve politiek." Erhard wijst daarbij op de openbare mening, die hem op alle mo gelijke manieren heeft laten weten, dat hij minister moet blijven. Hiermede is een voorlopig einde geko men aan de eerste kleine successie-oorlog in de C.D.U. om de presidentskandidatuur. Vier maanden voor de stemming over de opvolger van Heuss, bestaat in de groot ste Westduitse partij, de C.D.U.-C.S.U. nog onenigheid over de kandidaat. Wat zijn de consequenties van deze C.D.U.-misslag, waarvan men algemeen bondskanselier Adenauer de schuld geeft? Allereerst meent men, dat er een deuk is gekomen in het tot dusver zo grote pres tige, dat Adenauer in zijn partij genoot. Adenauer is gestruikeld omdat hij voor de kandidaatstelling de methode van het vol dongen feit wilde gebruiken, die in 1949 bij het begin van de parlementaire demo cratie in de bondsrepubliek nog wel werd geslikt, maar die verouderd is. Toen kon Adenauer de kandidatuur-Heuss er bijna terloops in de C.D.U. doordrukken, om dat de F.D.P., de partij van Heuss, des tijds de op een na sterkste regeringspar tij was, en ondanks het feit, dat Heuss niets van een dergelijke kandidatuur wist. Openlijke rebellie Thans neemt de C.D.U.-bondsdagfrac- tie een dergelijke handelwijze kennelijk niet meer. Men rebelleerde openlijk en men verkondigde voor het grote publiek, dat Erhard als minister van Economische Zaken voor de bondsrepubliek belangrij ker was, dan als bondspresident. Daar mee haalde men het hoogste ambt in de staat naar beneden en daarmee behaalde men een Pyrrhuszege op Adenauers over wicht in de partij. Wie ook de C.D.U.-kandidaat wordt: hij zal onvermijdelijk gebukt moeten gaan onder de last van het feit, dat men de bes- NICOSIA (Reuter-AFP) Aartsbis schop Makarios heeft op een persconfe rentie te Nicosia, de eerste sedert zijn te rugkeer uit ballingschap, verklaard dat hij de leider van de verzetsorganisatie EOKA, Grivas, nog niet heeft gezien en nog geen contact met hem heeft gehad, maar hem voor diens vertrek van Cyprus zou willen ontmoeten. De wapens van de EOKA zouden worden verzameld nadat hij ingevolge een akkoord met de Britse re gering, een oproep tot uitlevering zou heb ben gedaan. De Britse regering draagt de verantwoordelijkheid voor het verzame len der wapens en zij zal deze behouden totdat er een nieuwe regering voor Cyprus is gevormd. Deze regering zou er vervol gens de beschikking over krijgen. De aartsbisschop zei nog dat onafhan kelijkheid van het eiland niet onverenig baar is met lidmaatschap van het Britse Gemenebest. De Britse gouverneur Sir Hugh Foot, en de leiders van de Griekse en de Turkse be volkingsgroepen, respectievelijk Makarios en dr. Kutchuk, zullen vandaag hun eer ste conferentie hebben ter uitwerking van het Londense akkoord voor de vorming van een onafhankelijke republiek Cyprus. RHODOS (Reuter) In een communi qué uitgegeven op het Griekse eiland Rhodos verklaren president Tito van Joegoslavië en premier Karamanlis van Griekenland, na besprekingen die twee dagen hebben geduurd, dat de betrekkin gen tussen hun beide landen thans zoda nig zijn, dat zij grote mogelijkheden bie den voor overeenstemming op bepaalde punten. Hierbij doelt men op het werk van de vier gemengde commissies, die zich in Belgrado en Saloniki al een jaar bezighouden met financiële en culturele aangelegenheden en met grensproblemen. Waarnemers merken op, dat er in het communiqué niet gesproken wordt over het Balkanverdrag, dat in 1953 door Grie kenland, Joegoslavië en Turkije is geslo ten. (UPI) Tito kwam woensdag op het eiland aan, nadat hij een reis van drie maanden had gemaakt door Azië en het Nabije Oosten. Uit welingelichte kringen wordt vernomen, dat Joegoslavië tegen een herleving van het Balkanpact is, met het oog op bepalingen omtrent Turkse mi litaire verplichtingen. De Joegoslaven zou den van oordeel zijn, dat de inrichting van bases voor geleide projectielen in Turkije niet bevorderlijk is voor een vreedzame co-existentie tussen Oost en West. Nederlandse musici voor Portugeese radio De Portugese radio zal hedenavond om 9 uur een concert uitzenden dat is aange boden door de Nederlandse radio. De vio listen Herman Krebbers en Theo Olof zul len concerteren samen met het Concertge bouworkest. te C.D.U.-man Erhard te goed acht voor het hoge ambt, dat daardoor in aan zien gedegradeerd wordt en waardoor Heuss' moeizame arbeid om er wat groots van te maken met een slag dreigt te wor den genivelleerd. De enige man die het gezicht van de C.D.U. kan redden, is... Adenauer zelf. Zijn kandidatuur zou de Ludwig Erhard brokken, die de afgelopen acht dagen zijn gemaakt, nog aan elkaar kunnen lijmen. In elk geval zijn Carlo Schmid's kansen gestegen. Het onwaardige gesol met de C.D.U.-kandidatuur zal beslist stemmen winst voor de socialisten betekenen op 1 juli. In Bonn wordt naam na grote naam ge noemd van mogelijke kandidaten voor de C.D.U. Men noemt Kiesinger, de minister president van Baden-Württemberg, men noemt hoogleraren, die de traditie van Heuss moeten voortzetten, en men noemt Seidel, de minister-president van Beieren. Het is echter duidelijk dat de C.D.U. in een crisis is geraakt, dat Erhards aanzien dankzij een soort plebisciet, groter is dan ooit, waardoor hij tot de enige opvol ger van Adeneuer als bondskanselier is aangewezen en dat Adenauers prestige een knak heeft gekregen. Op een ogenblik, dat de wereldpolitiek zich bijzonder ernstig be zig houdt met de Duitse problemen, ver keert de bondsrepubliek zelf in een wei nig benijdenswaardige positie vol onze kerheid en tegenstellingen over het hoog ste ambt in de staat.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 5