zien r Het huis der conflicten (JUMBO EN ZIJN AVONTUREN Kort Agenda voor Haarlem Toelating spijtoptanten hangt af van opvangmogelijkheid en ACCORDEONS Kosten bedragen nu reeds in vijf jaren tzvee-en-twintig miljoen 9 |gjlradio 1 ÉgS tel e vis ie ii IpiÉiip GEN EN Propaganda Nogmaals ..Jane Eyrevoor NCR V televisie Eerste radiotoespraak van nieuwe K.R.O.'Voorzitter Meindert Boekei muziek' regisseur bij N.R.U De radio geeft donderdag T elevisie pro gramma Lou Costello overleden Abboed ontkent politieke onrust in Khartoem In Rotterdam verrijst de 104 meter hoge Euromast Kerkelijk Nieuws Kamercommissie vraagt: Is retributie voor de rechtsbedeling wel aanvaardbaar? DOOR IRIS BROMIGE ci DAG 4 M AART 1959 Na het deze weken gebruikelijke ver- kiezingsrumoer en een filmpje over een klein jongetje, dat droomt van een zwerf tocht door de stad, kregen wij dinsdag avond opnieuw een Engelse film te aan schouwen: „Street corner". Beslist een sympathieke film met een documentaire inslag. Ze verhaalt van het werk, dat de vrouwenpolitie in Engeland verzet, geen half werk en geen ongevaarlijk werk. Men zit er geboeid en in spanning naar te kijken. De filmavond was in ieder geval wat het hoofdnummer betreft een goed stuk propaganda voor de beste ordening der maatschappij. Beeldschermer Op woensdag 18 maart zal de N.C.R.V.- televisie een herhaling geven van het be roemde spel „Jane Eyre", dat op 22 januari 1958 door de toneelgroep „Theater" uit Arnhem voor de camera's werd gebracht. Deze uitzending onder regie van Peter Koen heeft verleden jaar zeer veel succes gehad, zózeer zelfs, dat vele kijkers reeds de volgende dag om een herhaling vroe genDe N.C.R.V.-televisie heeft hier mee uiteraard een jaar gewacht, maar nu is de telerecording uit het archief gehaald om op 18 maart de kijkers weer te laten genieten van Charlotte Brontë's werk. „Jane Eyre" wordt vertoond in een spe ciale televisiebewerking van Constance Cox en Ian Dallas. De Nederlandse adap tatie is van David Koning. Dé nieuwe K.R.O.-voorzitter, prof. drs. E. H. I. van Waesberge zal op dinsdag avond 10 maart onder de titel „Pers pectieven" zijn eerste radiotoespraak hou den als voorzitter van de K.R.O. De Nederlandse Radio Unie heeft bekend gemaakt dat de heer Meindert Boekei is aangesteld als muziekregisseur bij de Ne derlandse Radio Unie. Advertentie Rijksstraatweg 59 Haarlem-Noord Select 80 bas 5 reg. 270. HILVERSUM I. 402 M. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00-24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Gymn. voor de huisvrouw. 9.10 De groenteman. 9.15 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Morgen wijding. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Voor de huisvrouw. 11.15 Omr.ork. 12.00 Zang en orgel. 12.30 Land- en tuinbouwmeded. 12.33 Instr. sextet. 12.50 Uit het bedrijfsleven, causerie. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Lichte muz. 13.55 Beursber. 14.00 Madrigaalkoor. 14.25 Alles op één kaart. 15.20 Voor de vrouw. 16.00 Van vier tot vijf. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Gram. 17.45 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.15 Lichte muziek. 18.30 Gram. 18.45 Sporlpraatje. 18.55 Gesproken brief. 19.00 Voor de kleuters. 19.05 Ga er eens even voor zitten. 20.00 Nieuws. 20.05 Gram. 20.15 Concertgebouworkesten solist. In de pauze (plm. 21.1021.35Litterair gesprek. 22.25 Gram. 22.40 Act. 22.50 Sportact. 23.00 Nieuws. 23.15 Beursber. te New York. 23.25—24.00 Discotaria. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 14.00—24.00 NCRV. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. 7,30 Voor de jeugd. 7.40 Gram. 7.45 Morgengebed en liturg, kal. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 8.50 Voor de vrouw .9.40 Schoolradio. NCRV: 10.00 Gram. 10.30 Morgen dienst. KRO: 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gewijde muziek. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.03 Gram. 12.25 Wij van het land. 12.35 Land- en tuinbouw meded. 12.38 Gram. 12.50 Act. 13.00 Nieuws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Lichte muz. 13.40 Dansmuziek. NCRV: 14.00 Report. Jubileum contactdag van de C.P.B. 14.45 Gram. 15.00 Promenade-ork. en sol. 15.45 Gram. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Mezzo-sopr. en piano. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Lichte muziek. 18.15 Sportrubriek. 18.30 Lichte muz. 18.50 Sociaal perspectief. 19.00 Nieuws, weerber. 19.10 Op de man af. 19.15 Vocaal ens. 19.30 Radiokrant. 19,45 Zendtijd politieke par tijen. 20.00 Gevar. progr. 22.00 Tijdschriftenkron. 22.10 Orgelconc. 22.40 Gram. 22.45 Avondoverden king. 23.00 Nieuws. 23.15 Sportuitsl. 23.20—24.00 Gram. BRUSSEL. 324 M. 12.00 Amus.muziek. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 Gram. 11.00 Engelse les. 14.15 Gram. 14.30 Franse les. 14.45 Oudeen nieuwe Chi nese muz. 15.00 Schoolradio. 15.45 Duitse les. 16.00 Koersen. 16.02 Klass. muz. 16.45 Zangrecital. 17.00 Nieuws. 17.10 Voor de kinderen. 17.15 Voor de kinderen. 18.15 Vlaamse liederen. 18.30 Voor de scld 19.00 Nieuws. 19.30 Musette-muz. 19.50 Caus. 20.00 Koorzang. 20.30 Verzoekprogr. 22.00 Nieuws. 22.15 Intern. Radio-universiteit. 22.30 Kamermuz. 22.55—23.00 Nieuws. VOOR DONDERDAG 20.00 Zendtijd pol. partijen. NTS: 20.07 Journaal en weeroverz. 20.27 Zendtijd pol. partijen. AVRO: 20.34 Sportpanorama. 21.05—22.19 Lichte muziek. De Amerikaanse Lou Costello is dins dag in een ziekenhuis te Hollywood over laden Costello die met Abbott een van de bekendste komiekenkoppels van de film vormde, overleed drie dagen voor zijn 53ste verjaardag. Costello was de kleine clown met 't gro te hart. Hij ging tesamen met Abbott op treden in 1930 toen hij een engagement kreeg bij een burleske-theater in Brook lyn. Acht jaar lang speelden zij in de klei ne theaters, tot zij op de voorgrond kwa men. Toen begon hun carrière voor de film. KHARTOEM (UPI) Voor het eerst se dert de militaire coup van november 1952 verschenen maandagochtend vroeg sol daten op straat in Khartoem. Die zelfde avond ontkende president gen. Abboed ech ter dat hun aanwezigheid op politieke on rust duidde. Abboed legde deze verklaring af in ant woord op geruchten, dat een aantal of ficieren en minderen een rel had veroor zaakt tijdens de tocht door de stad op weg naar een nieuwe militaire basis. Sommige officieren zouden gearresteerd zijn. Leiders van enkele Soedanese provin ciale commando's brengen momenteel een bezoek aan Khartoem. Inmiddels heb ben Soedanese autoriteiten aan een Egyp tische groep acteurs bevel gegeven het land te verlaten. De reden werd niet ge noemd. In Rotterdam is men gereed met de fundering voor de „Euromast". De toren wordt 104 meter hoog. Aan de top komt een restaurant. In Rotterdam is men begonnen met de bouw van Euromast, de uitkijktoren, die aan de Parkkade zal verrijzen ter gelegen heid van de in 1960 te houden internatio nale tuinbouwtentoonstelling. Evenals de in Roosendaal en Smilde ge bouwde televisietorens zal de Euromast gebouwd worden volgens de Zweedse me thode van de glijbekisting. Dit komt hier op neer, dat tussen twee 1,20 meter hoge ronde houten wanden, 30 centimeter van elkaar met ertussen wapeningsijzer, beton wordt gestort. De houten wanden worden met vijzels langzaam omhooggetrokken. Met een snelheid van vijftien tot twintig centimeter per uur komt de schacht om hoog. De bouw kan, eenmaal begonnen, feitelijk niet meer onderbroken worden. Alleen vorst of hevig stormweer zouden een spaak in het wiel kunnen steken. In dien nodig staat een installatie klaar om het beton tevoren te verwarmen. Tussen 28 maart en 6 april zal, naar ver wacht wordt, het hoogste punt, 104,30 me ter boven N.A.P., worden bereikt. Er wijn reeds 127 palen geheid, waarop een drie meter dikke funderingsplaat met een middellijn van negentien meter is ge stort. De toren met de zg. stuurhut en de café-restaurants in de top krijgt een to taal gewicht van 3,8 miljoen kilogram. Onder de glijbekisting komt een vloer te hangen om aan de binnen- en buitenkant het beton te kunnen bijwerken. Op deze vloer bevindt zich tevens het schaftlokaal voor de zestig man personeel, die dag en nacht in drie ploegen aan de toren wer ken. Geref. Kerken (Vrijgemaakt) Beroepen te Almkerk-Werkendam M. Brandes, kand. te Axel. Geref. Gemeenten Bedankt voor Dordrecht L. Rijksen te Rotterdam-West. Ned. Herv. Kerk Aangenomen naar Scharrjegoutum (Fr.) A. Wëstra, kand. te Berlikum (Fr.), die bedankte voor Sebaldeburen-Lutjegast. Aangenomen naar Bolsbroek en Vlist C. van den Bergh, kand. te Delft, die bedank te voor Benthuizen, Stavenisse en voor Waspik. Bedankt voor Rotterdam-Centr. (Wijk- gem. I) A. J. van Oost te Vriezenveen. Geref. Kerken Aangenomen naar Ouddorp (Z.H.) G. van Driel, kand. te Utrecht, die bedankte voor Nij zijl (Gron.). (Van onze Kamerverslaggever) In de Eerste Kamer is gisteren van ver schillende kanten gepleit voor een ruime re toelating van spijtoptanten uit Indone sië in Nederland. Minister Struijcken ant woordde dat als in 1959 per maand 150 spijtoptanten worden toegelaten, die ook in volgende jaren ondersteuning behoeven, de kosten in vijf jaar ruim 22 miljoen gul den zullen bedragen. Als ook in 1960 tot en met 1963 weer hetzelfde aantal wordt toegelaten, bedragen de kosten in vijf jaar 80 miljoen gulden. Het tijdelijke ka binet wil het nieuwe kabinet, dat na 12 maart optreedt, niet aan een dergelijke uitgave binden. Ruim 22 miljoen wordt beschouwd als het maximum. Jaren achtereen is mr. De Vos van Steenwijk (V.V.D.) in de Eerste Kamer al opgekomen voor de spijtoptanten in Indo nesië, die na de soevereiniteitsoverdracht hun Nederlanderschap hebben prijsgege ven voor de Indonesische nationaliteit en nu in bedroevende omstandigheden verke ren. In de Tweede Kamer had in novem ber mr. Van Doorn (K.V.P.) een (later weer ingetrokken) motie ingediend, waar in werd aangedrongen op verruiming van de toelating. In de Eerste Kamer kreeg mr. De Vos van Steenwijk gisteren nu ook steun van prof. Diepenhorst (A.R.), die enkele uiter mate pijnlijke gevallen noemde, en van mr. Van Bruggen (C.H.U.), waarna me vrouw Luyckx-Sleijfer (K.V.P.) in een ge voelige rede de wens uitsprak, dat het ant woord van de minister haar geen aanlei ding zou geven zich aan te sluiten bij de genen in de Eerste Kamer die betreuren dat de motie-Van Doorn is ingetrokken. Alleen mr. Cammelbeek (P.v.d'.A.). wa;s het er mee eens dat de beleidslijn van hét vorige kabinet moet worden voortgezet, volgens welke koers er sprake zal zijn van „enige verruiming". „De meeste spijtoptanten verkeren in deerniswekkende toestand, betoogde mr. De Vos van Steenwijk. Zij kunnen niet wach ten, geen dag en geen nacht." Hij hand haafde het verwijt dat de Nederlandse ambtenaar van het departement van Bui tenlandse Zaken een uiterst onwelwillen de houding aanneemt tegenover de spijt optanten. „Er zijn thans ongeveer 13.000 aanvra gen van spijtoptanten voor een visum naar Nederland. Waarom is het tempo van af handeling zo langzaam?" vroeg prof. Die penhorst. „Jarenlang", zei mevrouw Luyckx-Sleijfer, worden visumaanvragen niet in behandeling genomen, terwijl de spanning de spijtoptanten tot wanhoop brengt. Minister Struijcken verklaarde dat ook de regering bewogen is met het grote leed dat een aantal voormalige Nederlanders in Indonesië wordt aangedaan. Hij her haalde dat het tijdelijke kabinet de nieu we regering niet wil binden aan veel ho gere uitgaven. Overigens is het moeilijk grote aantallen spijtoptanten in ons land op te vangen. De woningnood is nog steeds groot. Er wonen nog 4.000 gerepatrieerde gezinnen in contractpensions. Het tempo van de uitbreiding van visa houdt gelijke tred met de opvangmogelijkheden. Nadat nog enkele andere onderwerpen waren besproken, werd de begroting van Binnenlandse Zaken aangenomen onder aantekening, dat de C.P.N.-fractie geacht wilde worden te hebben tegengestemd. Op 10 en 11 maart zal de Eerste Kamer de begrotingen van Financiën en van Maatschappelijk Werk behandelen. De Tweede-Kamer heeft haarVooflópï- ge verslag uitgèbracht over het wetsont werp tot wijziging'van het tarief der jus- titiekosten en salarissen in burgerlijke za ken. Het wetsontwerp beoogt in de eerste plaats het aanbrengen van een principiële verandering in het systeem van heffing van justitiekosten in burgerlijke zaken. Voorts bevat het een herziening van de tarieven der deurwaarders. Wat. het eerste betreft, betekent het ontwerp het voortzetten van een ontwik keling, welke bij de herziening van 1910 Advertentie Er zat voor Tumbo, de pechvogel, niets anders op dan maar stilletjes weer naar huis te varen, zonder vis en zonder hengel. En je snapt wel, dat-ie nu niet bepaald in een vrolijke bui was! Met een terneergeslagen en boos gezicht zat hij aan het roer, terwijl het bootje weer naar het eiland voer. Tjaals je denkt, met een grote vis thuis te komen en je bent dan zelfs je visgerei kwijt, dan kijk je vanzelf niet vrolijk. 2829 begonnen is, zo zegt de vaste commissie voor Justitie. Men kan zich thans nauwelijks meer voorstellen, dat het nog geen vijftig jaar geleden is, dat de griffiers de griffie nog dreven als een persoonlijke onderneming, welke hun in vele gevallen zeer ruime inkomsten opleverde. Dat de regering thans voorstelt de laatste resten van dit stelsel, namelijk de consequenties van de in 1910 gehandhaafde gedachte, dat de jus titiabelen alleen betalen voor de verrich tingen van de griffier en niet voor die van de rechter zelf, te doen verdwijnen, is on getwijfeld een van de verdiensten van het ontwerp. Van het systeem van belo ning voor de arbeid van de griffier met de zijnen wordt nu definitief overgegaan op een stelsel van retributie voor de ar beid van de rechterlijke macht als ge heel. Bij de bespreking van het ontwerp in de commissie werd echter de vraag gesteld, of het heffen van zulk een retributie voor de diensten, welke de rechterlijke macht aan de burgers verleent, in beginsel wel wenselijk is Aan de gewone rechterlijke macht is thans de rechtspraak opgedra gen betreffende drie grote groepen van zaken: de strafzaken, de burgerlijke za ken en de belastingzaken. In strafzaken en belastingzaken is generlei retributie of griffierecht verschuldigd. Gevraagd werd of het uit een oogpunt van rechtsbedeling wel te rechtvaardigen is om hier een ach terstelling ten nadele van de burgerlijke zaken in onze wetgeving te handhaven en of het niet veel beter is om onder de his torie der griffierechten thans definitief een streep te zetten. Het betreft hier vrij belangrijke bedragen. Voor 1959 is de op brengst van de griffierechten geraamd op 2.373.000. Daartegenover staan echter ook vrij aanzienlijke onkosten: er is een uitvoerige boekhouding bij alle gerechten nodig, ook wanneer het systeem van hef fingen wordt vereenvoudigd. Op deze boek houdingen moet weer toezicht worden uit geoefend. Dit alles eist personeel. De com missie vroeg of de regering enig inzicht zou kunnen geven in de kosten, welke hiermee gemoeid zijn, en in het bijzonder in het aantal ambtenaren,, dat bij algehele afschaffing-van de -griffierechten zou kun nen worden gemist. Belangrijker dan de vraag naar de kosten is evenwel de prin cipiële vraag, of een retributie voor de rechtsbedeling wel aanvaardbaar is. De commissie wil hieromtrent thans geen de finitief oordeel uitspreken. Zij zou het op prijs stellen, indien de regering haar oor deel hierover kenbaar zou maken. Over de voorstellen zegt de commissie dat deze belangrijke verbeteringen inhou den. Met de hoofdlijnen van het wetsont werp verenigt de commissie afgezien van de vraag, of de griffierechten niet ge heel zullen moeten verdwijnen zich dan ook gaarne. Het heeft de .commissie overigens ge troffen, dat noch in het wetsontwerp, noch in de memorie van toelichting wordt ge sproken over het tarief van de advocaten en dat van de procureurs, welke tarieven nog veel meer verouderd zijn dan die van de deurwaarders. Zij vraagt de regering, of ook dit tarief binnenkort aan een herzie ning wordt onderworpen. 62. Jij en ik zullen straks wel eens verder praten," zei hij grimmig. „Hoe eerder hoe beter. Ik heb tegen jou ook heel wat te zeggen." Mark sloot de deur en wendde zich tot Linda. Haar gezicht was vuurrood en haar ogen hadden een harde glinstering. „Het spijt me, Linda. Judy zal haar verontschul digingen aanbieden." „Je ziet nu misschien, wat ik bedoel met de invloed van juffrouw Avon." „Ja. Het is allemaal erg betreurenswaardig. Ik denk, dat je nu beter gaan Kunt en het aan ons overlaten onze familieruzietjes uit te vechten. Ik zal je de op rijlaan afbrengen. Als we voortmaken kunnen we net de laatste bus halen.'' De wandeling voltrok zich zwijgend, tot zij bij het hek gekomen waren. Wat er gezegd was, was te dui delijk geweest om er losjes over heen te lopen. „Ik kan de bus al horen aankomen. De complimen ten aan je vader, Linda." „Dag, Mark. Ik hoop, dat je, hetgeen er vanavond gebeurd is, niet aan mij zult wijten." Ik vrees, dat er van weerskanten dingen gezegd zijn, die beter niet gezegd hadden kunnen worden, maar Judy's onbeleefdheid was niet te verontschuldi gen. Ik verzeker je, dat zij er haar verontschuldigin gen voor zal maken. Je kunt beter voortmaken, of je mist de bus nog." Judy zat Mark, toen hij terug kwam. in de zitka mer op te wachten en was nog altijd op het kookpunt. Mark haalde zijn sigarettenkoker te voorschijn. „Ik moet zeggen, dat je wel een stevige streep door de rekening hebt gehaald." „Het was hoog tijd, dat er een streep door haar re kening werd gehaald. Maar dat stukje ongeluk kan me niets schelen. Wat me wel kan schelen, is Pauline. Waarom heb je haar naar ontslag gegeven, zonder er Moeder of mij iets van te zeggen?" Hij keek haar enkele ogenblikken nadenkend aan en zei toen bedaard: „Ik ben voor het ogenblik niet bereid over Pauline te praten. Wacht even, voor je opnieuw losbarst. Er zijn tussen mij en Pauline persoonlijke en privé-aan- gelegenheden, die nog geregeld moeten worden. Wan neer ik je vraag deze kwestie tot morgen te laten rus ten, dan is dat, omdat zowel Pauline als ik dan zal weten, waar we staan." „Oh," Zij keek hem achterdochtig aan. „Is er iets gaande geweest, waarvan ik niet op de hoogte was misschien?" „Dat zou me niets verwonderen. En wil je er nu mee ophouden, mij aan te staren, of ik een moorde naar ben en je heldinnenrol tot morgen opbergen, wan neer ik voor de balie zal verschijnen en op alle be schuldigingen zal antwoorden." „Goed dan. Maar je zult ?r wel op moeten toezien, dat je zaak sterk staat. Tot ziens." „Neen, meisje, dat lever je n e niet." Mark greep haar bij de arm, toen zij langs hem heenliep en duw de, haar in een stoel. „Nu heb ik een paar dingen te gen jou te zeggen. Ten eerste zul je Linda schriftelijk je verontschuldigingen aanbieden en dat morgen op je weg naar de zaak in de bus stoppen." „Ha, ha", zei Judy, „wat een grappig idee". „Erg grappig en ouderwets; dat ben ik met je eens. Maar je zult het doen". „Ik ga nog liever dood. Ik heb de waarheid gezegd en voor de waarheid behoeven geen verontschuldi gingen gemaakt te worden. Jij kunt misschien een vriendin rustig laten oekladden, maar ik niet". „Ik stond op het punt Linda zelf er van langs te ge ven, toen jij als een stier in een porseleinwinkel kwam binnenstormen. Ik zou .iet haar gezegd hebben op een manier, die geen verontschuldiging nodig zou hebben gemaakt. Je moet nog veel leren, Judy. Maar ik stel je niet voor je verontschuldiging te maken over dat deel van je voorstelling. Het was je laatste schot, dat te ver ging en heel wat te ver cok. We hebben de Corals ons hele leven gekend. Meneer Coral is onze procureur en hij heeft de familie goed gediend. Moeder houdt van Linda en heeft haar altijd hier verwelkomd. Wat je gevoelens ook mogen zijn, je moet er toch wel aan denken, dat dit niet jouw huis is. Ik wens niet, dat jij hier bezoekers beledigt. Afgescheiden nog van het feit" voegde hij er met een vage glimlach aan toe, „dat ik er beslist bezwaar tegen neb met een muis te worden vergeleken". Haar lippen vertrokken even en hij wist, dat hij ge wonnen had. „Goed, ik veronderstel, dat mijn humeur mij een beetje ver deed gaan, maar ieder woord, dat ik zei, was waar". „Denk er maar eens over. We moeten toch trachten een zekere standaard van manieren op te houden, weet je. En nu dit. Wat moest dat betekenen, dat je leven geruïneerd zou zijn geweest als Pauline er niet ge weest was? Wat heb je uitgespookt?" „Een privé- en persoonlijke aangelegenheid tussen Pauline en mij". „Juist. Maar als het de kwestie is, dat je aan Pauline geld schuldig bent, dan geloof ik, dat ik het toch behoor te weten." „Die schuld heb ik al weken geleden afgedaan", zei Judy luchtig. „Mooi. Kijk eens hier Judy. In een familie, die niet al te zeer gezegend was met onderlinge harmonie, heb ben jij en ik gewoonlijk vrij aardig kunnen opschieten. Waarom ben je niet bij mij gekomen, toen je in de nes ten zat?" „Dat kon ik niet. Het was -.iet dat soort moeilijkheid. In ieder geval heb ik gehandeld als een idioot en Pauli ne was de enige, die een mens met zachte hand te hulp kwam". Hij wierp haar een snelle blik toe. „Ja, dat kan ik me begrijpen. Het ging natuurlijk om een man?" „Ja." „Ik wil niet nieuwsgierig zijn, maar wanneer is dat allemaal gebeurd?" „Vlak voor vaders dood. Ik vind het niet erg, dat je het weet, nu het alles voorbij is. Maar, Markje zult er noch met moeder, noen met wie ook, ooit over spre ken, hè? „Natuurlijk niet". In het kort vertelde zij hem de plannen voor haar weglopen met Frank Warden en het resultaat daar van. „Ik weet, dat ik me heel dwaas gedragen heb", be sloot zij, „dus dat behoef je niet te zeggen. Maar ik was thuis zo ongelukkig en Frank had mij werkelijk inge palmd. Ik zou nooit terug gekomen zijn, als ik niet ge weten had, dat Pauline er was. Ik was doodsbenauwd voor wat vader zou doen als hij er achter kwam. Ik liep die avond, toen ik terugkwam, bijna tegen jullie allemaal op. Ik was net bij de deur, toen de wagen het hek indraaide. Ik rende als een haas naar boven: dat kan ik je wel zeggen. Pauline had al de hele avond op hete kolen op mij zitten wachten, omdat zij bang was dat er iets gaande was. Zij had mij die week al met argusogen in de gaten gehouden, maar hoewel ik het haar graag had willen vertellen, kon ik dat niet doen; in verband met haar positie tegenover vader. Ik wist, dat hij haar er uit zou gooien, evenals hij het mij zou doen, als hij het wist". „Juist. Een ellendige positie. Ik denk, dat je van ge luk mag spreken, dat je er zo goedkoop afgekomen bent. Heeft Warden zich later nog met je in verbinding gesteld?" (Wordt vervolgd) Diefstal uit de lading. De rechtbank te Rotterdam heeft acht opvarenden van het s.s. „Lindekerk" veroordeeld wegens diefstallen uit de lading. De bootsman kreeg negen maanden waarvan drie voor waardelijk. Een matroos die al eens eerder was veroordeeld kreeg zeven maanden, waarvan drie voorwaardelijk. Vier andere bemanningsleden kregen zes maanden, waarvan twee voorwaardelijk en de twee jongsten drie maanden. De diefstallen waren gepleegd op twee reizen in 1958 en liepen in de ƒ20.000,—. Kolendampvergiftiging. In Leeu warden is de 66-jarige alleenwonende mej. S. Bierma, wonende in de Lijsterstraat, door kolendampvergiftiging om het leven gekomen. Zij zou bij kennissen op bezoek gaan, maar toen zij niet verscheen, gingen deze naar haar woning. Zij vonden de vrouw levenloos op de vloer in de woon kamer. Europese P.T.T.-conferentie. De mi nister van Verkeer en Waterstaat, mr. J. van Aartsen, heeft te Scheveningen de conferentie geopend, welke daar tot en met 7 maart wordt gehouden door de samen werkende P-T.T.-administraties van Bel- gie, West-Duitsland, Frankrijk, Italië, Luxemburg en Nederland. Op deze confe rentie zullen problemen op het gebied van het postverkeer en de telecommunicatie tussen deze landen worden behandeld. Donderdag zal tevens de Europazegel 1959 worden gekozen uit de ingediende ont werpen. Directeur. Bij Koninklijk Besluit is met ingang van 1 februari 1959 benoemd tot directeur in vaste dienst van het Rijks museum „Het Zuiderzeemuseum" in Enk huizen: G. R. Kruissink, thans in tijdelijke dienst als zodanig werkzaam. WOENSDAG 4 MAART Stadsschouwburg: Voordracht, toneel en dans (Interscholair Jeugdtoernooi) 19.30 uur. Concertgebouw: Vrouwenkoor Z.I.G.E A 20 uur. Minerva Theater: Leerlingen van de bal letstudio van Leonard Salaz, 20 uur TENTOONSTELLINGEN Huis Van Looy: (Kleine Houtweg 103) Expositie Interscholair Jeugdtoernooi 14 17 en 1923 uur. In t Goede Uur (Nieuwe Kerksplein 1): Expositie Poppe Damave tot 22 uur. Galerie Espace (KI. Heiligland 36): Ex positie „Sculptures" tot 17 uur. FILMS Cinema Palace: „Reis om de wereld in 80 dagen", a.L, 19.30 uur. Frans Halstheater: „Onder de mantel van de nacht", 18 jr., 19 en 21.15 uur. Lido Theater: „Slaven van de Nijl", 14 jr., 19 en 21.15 uur. Luxor Thea ter: „Home before dark", 18 jr., 20 uur. Rembrandt Theater: „Stefanie", 14 jr., 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: „Blanke sla vinnen", 18 j., 19 en 21.15 uur. Studio Thea ter: „Een vrouw wist te veel", 14 jr., 19 en 21.15 uur. ZANDVOORT, Theater Monopole: „De trein van tien over drie", 14 jr., 20 uur. DIVERSEN Krelagehuis: Voorjaarsbeurs voor de vrouw 1923 uur. Frans Halsmuseum: Haarlemse Boekver kopersvereniging: Charles B. Timmer over „Vrijgeleide" van Pasternak. DONDERDAG 5 MAART TENTOONSTELLINGEN Waaggebouw (Spaarne): Expositie van kunstkring „De Acht" 11—16 uur. Huis van Looy: Expositie Interscholair Jeugdtoernooi 10—13, 14—17 en 19—23 uur. In 't Goede Uur: Expositie Poppe Da mave 1022 uur. Galerie Espace: Expositie „Sculptures", 11—17 uur. FILMS Cinema Palace: „Reis om de wereld in 80 dagen", a.l., 14 en 19.30 uur. Frans Hals theater: „Onder de mantel van de nacht", 18 jr., 14.30, 19 en 21.15 uur. Lido Theater: ..Slaven van de Nijl". 14 jr., 14. 16.15. 19 en 21.15 uur. Luxor Theater: „Grazige wei den", 14 jr., 14 en 20 uur. Minerva Theater: „High Noon", 14 jr., 20.15 uur. Rembrandt Theater: „Stefanie", 14 jr., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: „Blanke slavin nen", 18 jr., 14.30, 19 en 21.15 uur. Studio Theater: „Een vrouw wist te veel", 14 jr., 14.15, 19 en 21.15 uur. ZANDVOORT, Theater Monopole: „De twaalf gezworenen", 14 jr., 20 uur. DIVERSEN Krelagehuis: Voorjaarsbeurs voor de vrouw 1017 en 1923 uur. Vleeshal: Bezinningspauze: ds. H. W. Wierda over „Alleen op de wereld", 12.35— 12.45 uur. De Leeuwerik: openbare vergadering P.S.P. Sprekers: dr. K. Strijd en drs. H. Wiebenga. Stadsschouwburg: Voor de federatie Haarlem van de P. v. d. A. spreekt dr. W. Drees. Gebouw Vr(jz. Hervormden: Corrie ten Boom spreekt over haar wereldreis, 20 uur. Brinkmann: Haarlemse Boekverkopers vereniging: A. Wertheim over eigen werk, 20.15 uur.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 7