BRYLCREEM Vertaalde gedichten van Pasternak Stichting van mytylschool en internaat staat op programma DE BEURS van gisteren Amsterdamse Beurs 1 -htj. In Haarlem-Oost Aanleg begonnen van sport- complex Prins Bernhardlaan Ook kleuterspeeltuin Wijken met normale huizen voor Ambonezen De Keiezen willen naar Nieuw-Guinea Burgerlijke Stand van Haarlem Voorschotten aan gerepatrieerden Oudervereniging Voor het zorgen kind Etser Dirk Harting wordt zondag vijfenzeventig Kort nieuws Onrust in Nyassaland Welensky onder druk UIT STAD EN STREEK Geslaagde blindenavond in Santpoort y 1,'^i ld ivUURAN 1 In Haarlem-Oost is bij de Prins Bern hardlaan en de Jac. van Looijstraat een begin gemaakt met de aanleg van een nieuw sportcomplex. Naast een terrein waarop diverse veldsporten beoefend kunnen worden, zullen er speelvelden voor basketbal en volleybal worden ingericht. Bovendien is in het plan een kleuterspeel tuin opgenomen. Deze voorzieningen ko men in dit zich steeds meer uitbreiende stadsdeel aan een grote behoefte tege moet, in het bijzonder met het oog op de toekomstige bevolking van „Parkwijk". Het sportveld, dat ten zuiden van de hui dige rolschaatsbaan aan het Van Zeggelen- plein wordt aangelegd, is in de eerste plaats bedoeld voor het gebruik door de scholen in de naaste omgeving. Op het ogenblik is men bezig met het omspitten van het terrein waarna het opgehoogd en ingezaaid zal worden. De afmetingen van het hoofdveld zullen 105 bij 135 meter be dragen. In de zuidwestelijke hoek van het complex, dus aan de kant van de Jac. van Looijstraat zal de kleutertuin worden in gericht met een zandbak en kleine speel- werktuigen. Daaraan grenzend zullen een basketbalveld en twee volleybalvelden met toebehoren worden uitgezet. Verder komt er een fietsenstalling. Het geheel wordt omgeven door een om rastering en beplantingen met heesters en bomen. Het werk wordt in opdracht van Openbare Werken uitgevoerd door de Gr'ontmij n. v. De gemeentelijke dienst voor lichamelijke opvoeding, sport en jeugdzaken zal het sportcomplex met tertijd beheren. De minister van Maatschappelijk Werk, mej. dr. Klompé, heeft aan de Eerste Ka mer medegedeeld, dat er bij het beleid ten aanzien van de Ambonezen van uitgegaan wordt, dat zij nog lang in ons land zullen blijven. Daarom zal hun huisvesting niet meer moeten geschieden door het bouwen van uit houten barakken bestaande woon oorden, maar van woonwijken met duur zaam gebouwde woningen. De woonwijk is gekozen om tegemoet te komen aan de nog door veel Ambonezen gekoesterde wens, ook door samen te wonen hun groepsverband vorm te geven. De nieuw bouw zal geschieden in gemeenten, waar reeds Ambonezen werken of waar zij werk kunnen vinden. Ambonezen die dit willen en kunnen hebben echter de mógelijkheid zich te midden der Nederlanders te vesti gen. aldus de minister. De vraag of het, mede met het oog op de voortschrijdende zelfzorg mogelijk en wenselijk is een pen sioenregeling tot stand te brengen voor de ongeveer 950 gewezen K.N.I.L.-militairen, die ten laste van de republiek Indonesië recht op pensioen hebben, is nog in studie. Van de ongeveer 4000 Ambonezen van 16 jaar en ouder waren op 1 januari on geveer 1000 niet in het arbeidsproces op genomen. Een kleine groep stelt zich nog altijd op het standpunt, dat zij nog mili tairen zijn, die als zodanig recht hebben op een totale verzorging van overheidswe ge. Voor anderen is het moeilijk een plaats in het arbeidsproces te krijgen wegens hun leeftijd en de omstandigheid, dat zij ongeschoold zijn. De vraag of voldaan zou kunnen worden aan het verzoek van de Keiezen om naar Nederlands Nieuw-Guinea te mogen ver trekken is nog bij de regering in studie. Overbrenging naar Nieuw-Guinea van an dere groepen Ambonezen maakt geen punt van overweging uit. De minister acht het niet onverantwoord Ambonezen, die dit zouden wensen, naar Indonesië terug la ten gaan. De Ambonezen moeten vrij zijn hierin zelf te beslissen. BEVALLEN van een zoon: 27 febr.: E. Maas—-Carst; 2 mrt: M. A. Bonkenburg— Van Veen; 3 mrt: A. Keur—Lanser, A. KokJ acobs. BEVALLEN van een dochter: 1 maart: J. C. MoekeBogaard; 2 mrt: M. L. C. H. Sloet—Van Cranenburgh, D. H. Burgstede —Schalk, A. WobbenVan Santen; 3 mrt: M. M. LeenesSchavemaker. OVERLEDEN: 28 febr.: A. Engels, 90 j., Jelgersmastraat; 1 mrt: W. S. Overdiep, 65 L Fred. Hendriklaan; D. Schutte, 64 j., Ke naustraat; J. Zwaan, 57 j., Maerten van Heemskerkstraat; J. Beelen, 82 j., Brou wersvaart; J. van Alphen, 76 j., Midden Tuindorplaan; 2 mrt: H. W. KruijtCle ments, 75 j., Nagtzaamstraat; T. Rijkers Spruyt, 62 j., Valkestraat; M. J. M. Snoeks, 64 j., Ged. Oudegracht ONDERTROUWD: 3 mrt: H. M. Hasert en H. Bandsma. J. F. Bogaard en S. Govers. W. H. G. Monker en W. M. Lode. W. Kalk man en A. Dangerman. GEHUWD: 3 mrt: C. F. van Zutphen en O. Groeneveld. P. C. Hoogeveen en M. M. Baars. W. Visser en A. A. Polfliet. J. Knob- en J. de Jong. P. W. Klooster en P. W. J. Neugebauer. Op deze situatietekening is te zien waar het nieuwe sportcomplex nahij de Prins Bernhardlaan komt te liggen. Zowel ouderen als kleuters krijgen hier een aantrekkelijke gelegenheid tot het beoefenen van sport en spel. De minister van Maatschappelijk Werk heeft bepaald dat voorschotten voor over- tochtskosten en meubelvoorschotten aan gerepatrieerden uit Indonesië niet zullen worden ingevorderd, wanneer vaststaat, dat de betrokkenen niet of niet meer in staat zijn om deze schulden af te lossen. Alle voorschotten zullen overigens buiten invordering worden gesteld na een termijn van 10 jaar, voor zover er dan nog een restant schuld zou zijn, echter onder voor waarde, dat in die jaren aan de opgeleg de aflossingsplicht is voldaan. De minister deelt dit mee in haar Me morie van Antwoord aan de Eerste Ka mer, waarin zij verder opmerkt, dat het ministerie kredieten verleent van be perkte omvang in gevallen, waarin dit op grond van sociale omstandigheden no dig is en de gerepatrieerde dit krediet niet van de financieringsinstellingen voor de middenstand kan verkrijgen. Sedert ja nuari 1958 is totaal ruim 580.000 gulden aan kredieten verstrekt. Voorts deelt de minister mee, dat het ministerie bereid is, gerepatrieerden, die een onderwijzersstudie beginnen, over te plaatsen naar de gemeente waar de kweekschool is gevestigd. Het bestuur der afdeling Haarlem van de Katholieke Oudervereniging „Voor het Zorgenkind" zal trachten te bevorderen de stichting van de mytylschool te Haar lem in overleg en met medewerking van de afdeling Kennemerland van de t ond van ouders van spastische kinderen. Ver der wil de afdeling een internaat stich ten, verbonden aan een der katholieke ziekenhuizen voor behandeling, verple ging van lichamelijk en geestelijk gehan dicapte kinderen, die van daar uit verwe zen zullen worden naar onderwijsinstel lingen (onder meer middelbare scholen, ambachtsscholen en bijzondere werk plaatsen), overeenkomstig de mogelijkhe den en wenselijkheden van en voor de pa tiënten. Deze mededelingen deed dinsdagavond de voorzitter der afdeling, de heer J. A. H. Witting, tijdens een vergadering in de Kroonzaal van restaurant Brinkmann. Hij herinnerde er aan dat de vereniging in haar bestaan van anderhalf jaar heeft bewezen in een behoefte te voorzien. De afdeling Haarlem groeit gestadig. De voorzitter zette het doel en de activiteiten uiteen en merkte op, dat de afdeling streeft naar de stichting van een opvang centrum voor volwassen lichamelijk en geestelijk gehandicapten, die doordat zij wees zijn of door andere omstandigheden geen ouderlijk huis hebben, in een tehuis onder leiding van „pleegouders" het hui selijk leven zullen terugvinden. Als advi seurs hebben zich aan de dedeling ver bonden dr. W. van Delft, orthopedisch chirurg, dr. L. H. M. Uiterwaal, psychia ter neuroloog, dr. F. H. Kroon, directeur geneesheer van „D? Ha£telfamp",^te Heemstede, de heer F. H. van Rqoy, or thopedisch; pedagoog, hoofd vap een b.l.o.-schooï, drs. Neer, hoofd van de katholieke schoolpsychologische dienst en mr. C. F. M. van Koppen, juridisch adviseur. Verder zal overleg worden ge pleegd met een schoolarts en een sociaal werkster, teneinde de afdeling van advies te dienen en eventueel te bemiddelen. Dan zal getracht worden de vakantie voor ge handicapte kinderen te bevorderen, als mede van de ouders van deze kinderen; daar dit niet voor alle gevallen financieel mogelijk zal zijn, zullen de meest urgen te gevallen met voorkeur worden be handeld. Ook wil de afdeling daguitstap jes voor gehandicapte kinderen en ont spanningsbijeenkomsten voorbereiden, teneinde de betrokkenen die ontspanning te geven die overeenkomstig hun geaard heid verantwoord is. Tenslotte deelde de voorzitter mee, dat het bestuur als volgt is samengesteld: J. A. H. Witting, voor zitter, P. L. J. Hennman, tweede voorzit ter, P. J. de Jong, secretaris, Aelberts- bergstraat 92, E. W A. Goossens, twee de secretaris, G. P. Kuiper, penningmees ter, mevrouw J. H. van Diemen-Van der Maden te Hoofddorp, tweede penning- meesteresse en H. N. van der Kolk te Heemskerk, propagandist. Als geestelijk adviseur zal optreden pater W. Geijs O.M.I. te Santpoort. Op deze bijeenkomst heeft dr. G. van der Most, directeur-geneesheer van huize Maria Roepaan" te Ottersum in Lim burg, een inleiding gehouden over gehan dicapte kinderen. Het verheugde spreker dat de verzorging van zwakzinnigen niet meer zoals vroeger, een stiefkind van de maatschappij en de wetenscnap is, dat de ouders zich niet meer schamen, omdat zij een gehandicapt kind hebben en dat be kend is dat de erfelijkheid een minder belangrijke rol in 't vraagstuk speelt dan vroeger werd gedacht. Dr. Van der Most deed mededelingen over de verpleging van de tweehonderdvijftig kinderen in zijn in richting. Doordat gebleken is dat de oor zaken van de beschadiging der meisjes en jongens verschillend is dient er veel zorg aan de verpleging te worden besteed. Dat geschiedt dank zij de goede samen werking van een team van medewerkers. Ook hield ar. Van der Most een beschou wing over de behandelingsmethode van de dr. Niehans-therapie en hij merkte op, dat men er nog niet in geslaagd is vast te stellen dat de therapie afdoende is. In medische kringen zowel in Europa als in Amerika wordt veel aandacht besteed aan verpleging en genezing van gehandi capte kinderen en spreker gaf ouders in overweging voorzichtig te werk te gaan waardoor zij niet teleurgesteld worden als het doel niet wordt bereikt. Op zondag 8 maart viert de bekende etser en tekenaar Dirk Harting uit Heem stede zijn vijfenzeventigste verjaardag.. Harting werd in Salatiga, op Java ge boren. Hij studeerde onder professor Aug. Allebé aan de Rijksacademie voor Beel dende Kunsten in Amsterdam, waar hij zich als grafisch kunstenaar bekwaamde bij professor Pieter Dupont. Harting is in de loop der jaren vooral bekend geworden door de vele etsen, die hij in de oude stads wijken van Amsterdam, Haarlem. Den Haag, Utrecht, Amersfoort, Enkhuizen en andere steden gemaakt heeft. Nadat hij eerst enige tijd in Amersfoort en Amster dam gewoond heeft, vestigde hij zich In .1924 in. Heemstede. Buiten' de genoemde stadsgezichten heeft Dirk Harting in de omstreken van Haar lem tal van landschappen geëtst en ge tekend. fn het bijzonder legde hij zich op het tekenen en etsen van polder- en duin landschappen. Ook aan de oevers van het Zuider-Buitenspaarne en bij het Kager- meer heeft hij veel gewerkt. Bovendien is Harting een bekend portrettist. Hij maakte enige buitenlandse reizen. Bij voorkeur vertoefde hij in Spanje en Portugal, waar hij stadsgezichten en landschappen schil derde. Ter gelegenheid van Dirk Hartings ze ventigste verjaardag werd in 1954 in het Huis van Looy in Haarlem een expositie van zijn werk gehouden. Nu, ter gelegen heid van zijn vijfenzeventigste verjaardag, wordt van 7 tot 23 maart in het Amers- foortse Gemeenschapshuis een tentoon stelling gehouden van zijn etsen en teke ningen. Zaterdag 7 maart wordt deze ex positie door de tekenaar L. J. Jordaan ge opend. Busken Huetlaan gereed. De werk zaamheden aan de Busken Huetlaan in Bloemendaal zijn thans gereed gekomen. De weg is nu aanzienlijk verbreed. Bij de KleverlaanKorte Kleevrlaan is een ver keersheuvel met verkeersgeleiders aange bracht. Bijeenkomst V.V.D. De Volkspartij voor Vrijheid en Democratie houdt maan dag 9 maart om acht uur in „De Leeuwe rik" in Haarlem een openbare bijeenkomst. Mr. dr. C. Berkhouwer uit Alkmaar, lid van de Tweede Kamer, spreekt over „De politieke situatie" en mr. W. J. Geertsema uit Den Haag over „Het liberalisme, spie gel en verrekijker". Advertentie Beecham (Nederland) N.V. Voor Engros: Jacq. Mot N.V. Amsterdam Brylcreem, de wereldberoemde Engelse haarcrème, geeft uw haar een prachtige natuurlijke glans. Brylcreem houdt haar hoofdhuid fris en gezond - maakt droog haar weer soepel en vitaal - bestrijdt roosvorming. the perfect hairdressing Zolang de voorraad strekt! Kloeke tube van f 1.85 met daarbij speciaal ver pakt een alleraardigste „junior pot" geheel GRATIS 1 Vraag uw winkelierI (Vervolg van pag. 1) Sir Roy Weienski heeft op 27 november in Londen tegengesproken, dat hij, be schikkende over een tweederde meerder heid, met een walsmachine de tegenstand tegen volledige onafhankelijkheid wil ver brijzelen Maar wel is het doel van de donr Nyassaland zo gevreesde conferentie van 1960 de uiteindelijke onafhankelijkheid binnen het gemenebest voor te bereiden, maar met de belofte de verplichtingen van.dg Britse regering jegens de beide on der rechtstreekse bescherming van Lon den staande protectoraten na te komen. Het verwarrende is echter dat Welensky onder druk staat van de rechtse dominion partij en misschien haastiger lijkt dan hij in werkelijkheid is. In de sfeer van verdachtmakingen kun nen zijn verklaringen Noord-Rhodesia en Nyassaland daarom allerminst geruststel len. Vandaar dat in de beide protectoraten de kreet opgaat om zich los te scheuren van de federatie. De droom is een onaf hankelijk Afrikaans Nyassaland de blanken zijn daar het geringst in aantal 1dat dan een Centraal-Afrikaans Gha na zou moeten worden. Indien het econo misch zwakke Nyassaland niet op eigen benen kan staan, is er de mogelijkheid van aansluiting bij het aangrenzende trustee- gebied Tanganyika, dat kort geleden vrij wel ongemerkt een sociale omwenteling heeft doorgemaakt. De Britse regering krijgt het verwijt te horen, dat zij Nyassaland bij de federa tie heeft ingelijfd, hetgeen het einde be tekende van de goede verstandhouding tussen de rassen. Die inlijving geschied de omdat de Britse regering economisch geen raad zou hebben geweten met Nyas saland, maar zij bleef tenminste haar be schermende hand er over uitstrekken. De opstand is daarom anti-Salisbury (de hoofdstad van Zuid-Rhodesia, zetel van de federatie), maar pro-Londen. Zowel aan inheemse als aan blanke zijde worden de dingen vertroebeld door vrees. In politie ke kringen in Londen overheerst de me ning dat verder onheil alléén kan worden voorkomen door de mogelijkheid van af scheiding van Nyassaland van de Federa tie onder ogen te zien en te trachten een oplossing te vinden door middel van een ronde-tafelconferentie en een referendum want de grote les van het jongste verle den is, dat geweld averechtse gevolgen heeft. Vertaald en ingeleid door Charles B. Timmer zijn bij G. A. van Oorschot te Amsterdam gedichten van Boris Pasternak verschenen. De strenge vorm, waarin Pasternak zijn gedichten schrijft, heeft het de vertaler ongetwijfeld moeilijk gemaakt, vooral ook omdat Timmer blijkens zijn inleiding uiterst ge wetensvol te werk is gegaan en soms liever met constructies genoegen nam die de vorm van het oorspronkelijke vers be waarden, dan vrij te trachten de poëzie döör te geven. Talloze woordverkortingen en afkortingen wekken de indruk van dwang. Een regel als: „Wat had bij 't zout der aarde jij ge voegd?" is een voorbeeld van die stroefheid. Woorden ais oog- leên, d'hitte, verkoor'nen of arg'loos geven de Nederlandse lezer herinneringen aan lyrische poëzie, die echter juist aan het wezen van Pasternaks werk vreemd is. Timmer is er uitstekend geslaagd zo te vertalen, dat de lezer in alle gedichten één geest herkent. Uit die geest de verzen herlezend verliest hij zijn persoonlijke associaties met lyriek-suggererende woorden en krijgen de gedichten autonome kracht. Dat Timmer dus geen vormverlies heeft willen tolereren blijkt achteraf winst. De belangrijke eenvoud van deze gedichten berust op een in de ruimste zin van het woord religieuze zekerheid van innerlijk verbonden te zijn met het bestaande; complete liefde. De lust naar buiten te treden, te vernieuwen, te helpen, onrecht te onderdrukken (Ik ben geneigd om alles stuk te slaan ik wil hen allen op de knieën dwingen) wordt onmacht in het besef dat „elk op zijn eigen breedtegraad en zijn meridianen" leeft. Die onmacht èn verbondenheid zijn woordelijk vereend in de regel: „Ik zweer dat ik met mijn zwakte in u blijf". De ge dichten lijken dikwijls kinderlijk naïef, maar het is de schep pende kracht van het onverdeelde, van de volwassene die kind van de natuur is gebleven. In zijn verzen maakt Pasternak zijn innerlijke betrokkenheid op het bestaande daadwerkelijk. In het vers „Verklaring" schrijft hij „Opnieuw trek ik mij nergens wat van aan" als hij op de plaats terugkeert waar eens „d'avond van de dood" heeft geheerst. De zelfbeschuldiging van niets méér te kunnen doen dan verbonden te zijn met het gebeurende is gedicht geworden. Deze poëzie is werkelijk een daad, zij heeft de geladenheid van niet te beschrijven maar schrift te zijn, niet te bedoelen maar doel te zijn. Zoals Timmer kernachtig zegt: „De verzen van Pasternak zijn niet zoveel verwoordingen van emoties, als wel woorden die emoties oproepen". Het woord heeft autonoom scheppende waarae en bij zulke poëzie geldt terecht wat Timmer zegt- „over de gedichten van Pasternak schrijven kan men eigenlijk alleen door te doen, alsof er vóór hem geen poëzie heeft bestaan" In zulke verzen richt zich een mens op. Toen de eenzaamheid van Pasternaks betrokkenheid was doorbroken door de Nobelprijs, stond hij zelf voor het voetlicht. Voor hém veranderde daardoor niet het wezenlijke. Hij ver baasde zich, zoals hij zich over de zomer verbaast, een kind, een bos. Toen verbanning dreigde had hij maar één antwoord, hetzelfde antwoord dat in al zijn verzen te vinden is: ik ben zo met dit land en dit volk verbonden, ik kan nergens anders leven. Ik voél met hen, ik voel met allen mee, Als hield ik mij zelf in hun huid verborgen En ik smelt weg, ik smelt saam met de sneeuw En frons mijn voorhoofd samen met de morgen. Met mij gaat elk die zich geen naam verzon, Gaan kinderen, bomen, huiselijk gezinden. Het is de wereld die my overwon En daarin slechts bestaat m.yn overwinning. Over deze man schreef Wladimir Semitsjastni: „Zelfs zwijn bevuilt nooit de plaats waar het eet en slaapt". een Nieuws in het kort Opbrengst collecte. De huis-aan-huis- collecte ten bate van het Reumafonds die vorige week in Bennebroek werd gehou den, is eea groot succes geworden. De op brengst bedroeg niet minder dan ruim 700,voor welk bedrag het comité zeer erkentelijk is. Bridge-drive. Aan de bridge-drive ten bate van het „Koningin Wilhelmina Fonds" hebben ruim 200 personen deelge nomen. Het hoogste bedrag sinds de in stelling van deze drives kon aan het bestuur van het K.W.F., afdeling Haar lem/Heemstede, worden afgedragen, name lijk 1.128,96. AMSTERDAM De internationale waarden gaven een krachtig herstel te zien en haalden met groot gemak de verliezen van de vorige dag niet alleen in, maar ze kwamen hier ver boven uit. Dit was zeker het geval voor AKU en Kon. Olie. Het Damrak werd in ruime mate gestimuleerd door de vaste slotkoersen uit New York. Verder was de ingetreden lichte ontspanning in de inter nationale politiek gunstig voor de aan delenmarkt. Het publiek en de arbitrage namen de stukken uit de markt, terwijl er ook dekkingsaankopen plaatsvonden. Toch was de handel kalm. Kon. Olie schommel de rond de f 168,30, tegen 161,80 als vo rige slotkoers. De aandelen noteerden ruim boven pariteit New York. Aandelen Phi lips, met belangstelling van Amerikaanse zijde, waren op 532 ruim 8 punten boven de vorige dag. Ook de converteerbare obli gaties Philips boekten een paar punten winst. Unilever opende op 455V2 en liep op tot 459. De vorige slotkoers was 448. AKU was zeer vast op 272, ongeveer 10 punten hoger. K.L.M. lag, tegen de gehele markt verhouding in, ongeveer 2 gulden beneden de vorige dag. Het was de laatste ver- handeldag van claims K.N.S.M., die onge veer f 13,50 noteerden. Deze prijs ligt wel iswaar een flink stuk beneden de theo retische waarde, maar dit neemt niet weg, dat de aandelenemissie van deze maat schappij als geslaagd kan worden be schouwd. De animo was echter niet groot. Holland-Amerika Lijn noteerde 134 ex 8 percent dividend. De vorige dag was de slotkoers 142 cum dividend. Van de overige scheepvaartwaarden lagen Scheepvaart unies vrij goed in de markt. Van de cul tures gaf Deli een zeer goed herstel te zien. Ook HVA lag goed in de markt Staatsfondsen waren kalm en prijshou dend. De 4V2 percent obligaties 1959 Bank voor Nederlandsche Gemeenten kwamen voor het e'erst in de notering en werden od 99V2 geadviseerd. De uitgifteprijs was 991'4 percent. De internationale waarden sloten op vrijwel de hoogste koers van de dag Prolongatie 3 percent. (ANP) NEW YORK Hoewel een zware golf van winstnemin gen tijdens welke de tikkers een ach terstand opliepen het koersniveau in het laatste half uur aantastte, werd over het algemeen toch nog nvt flinke winsten ge sloten. Het industriegemiddelde kwam van 605,03 op 610,78: dat voor spoorwegen van 162.00 op 164,43 en dat voor openbare nutsbedrijven van 92,23 op 92,84. De aan- delenomzet steeg van 4.210.000 tot 4.790.000 en van de 1246 verhandelde fondsen sloten er 650 hoger en 411 lager. De olie-, chemie- en elektronische fond sen waren de grote favorieten; enkele hier van brokkelden laatbeurs sterk af. Thio- kol was op hoogste dagwaarde plus 6 dol lar en sloot 1 dollar lager dan de vorige dag. Gulf Oil behield een stijging van meer dan 3 dollar en Standard Oil of Indiana was willig op de mededeling dat het is aangezocht voor de vervaardiging van vaste-raketbrandstof Haveg, ook verbon den aan het raketprogramma, behield een winst van meer dan 5 dollar. Smith-Kline en French stegen meer dan 5 dollar in de chemiesector. (UPI). De Nederlandse Blindenbond heeft dins dag in het Hrvormd Jeugdhuis in Sant poort-Dorp een drukbezochte propaganda- avond gehouden. Ds. D. ter Steege sprak een openingswoord, hetgeen bijzonder op prijs werd gesteld, te meer daar de predi kant thans in buitengewone dienst van de Hervormde Kerk in Haarlem is. De bondspropagandist, de heer Joh. van den Berg, hield een rede waarin hij vooral tot uitdrukking liet komen dat de blinden geen medelijden maar begrip behoeven. Hij vertelde dat er in Nederland 5000 blinden zijn. Ook Het hij de revalidatiemogelijkhe- den de revue passeren en besprak hij het grote belang van het Brailleschrift. Dat er in Nederland betrekkelijk weinig blinden zijn achtte hij te moeten toeschrij ven aan de goede zorgen van de vele voor treffelijke oogartsen. In dit verband me moreerde hij het honderdjarig bestaan van het Ooglijdersgasthuis in Utrecht, dat over de gehele wereld faam geniet. Ook noemde hij hierbij de naam van de wereld beroemde oogarts F. C. Donders, die ont zaglijk veel voor de blinden heeft gedaan. Hij had het ook nog over enige andere ju bilea, zoals het 150-jarig bestaan van het Blindeninstituut in Bussum en (dit jaar september) het honderdjarig bestaan van de R. K. Blindenscholen in Grave. Apart vermeldde hij de herdenking van de hon- derdvijftigste verjaardag van Louis Brail le, de vroeg gestorven Franse blinde, die het puntenschrift voor blinden uitvond. Na zang en declamatie werd de film „De Stoute Schoenen" vertoond, waarin de re validatie van hen die op latere leeftijd blind werden, in beeld werd gebracht. Het gaat over een medisch student die na een ongeval blind wordt, aanvankelijk zeer ge deprimeerd is, maar zich daar later in het Blindeninstituut in Bussum overheen weet te zetten Hij leert stoklopen, het Braille schrift en omgaan met andere blinden. Tenslotte wordt hij na een omscholing (die buitengewoon goed in beeld was gebracht) masseur Slotkoers Heden gisteren 13.45 uur 3-354 Nederl. '47 92% 92 3 °/o Nedl. 1962/64 92H 96J$ Woningbouw 6 °/o 111,5/.. 112 Pr. A'dam '56 I. 85 Pr. A'dam '56 II 9754 Pr. A'dam '56 ill 98 Pr. R'dam '52 I 92 Pr. R'dam '52 II 98 Pr. R'dam '57 101 A.K.U 273 275 Calvé Delft 446 450 Van Gelder Zonen 218 220 K. N. Hoogovens 355 357 Nederl. Ford 22954 229 N. Kabelfabriek 291 326 gew.Philips Gloeil. 534 535 Pref.PhilipsGloeil 224 Unilever (cert.) 45954 464 Unilever (nieuwe) 44994 4541 Wilton Fvenoord 19554 197 Werf Gusto 153 153 Dordtsche Petrol. 709 715 Kon. Petroleum f 168.80 169,20 Billiton 224 222 A'dam Rubber. 87 87 K.L.M f 120,— f 121, Holl. Amer. Lijn 139 ex 138 K.N S.M 135 136 N. Scheepv Unie 132 13154 v. Nievelt Goudr. 12054 12054 Phs. v. Ommeren 226 227 H.V.A 134 134 Delimaatschappij f 154.40 f 154,50 Amsterd. Bank 26654 266'/» Nat. Handelsbank 134 134 Ned. Handel Mij 199^4 Rotterd. Bank ?28 228 Twentsche Bank 220 Armconda Copper 7154 7054 Rpthlnhrm *>teel 57.% 52!4 U.S steel 93 92% General Motors.. 47 47 Shell Union 7954 82 21'/» 2194

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 9