Kennis van Hebreeuws is noodzakelijk in Israel CONGRES EN PRESIDENT RMÉ EEN KINDERHOEK IN DE KERK Het koude water van de Noordzee remt temperaturen tot in de lente Wekelijks toegevoegd aan alle edities van Haarlems Dagblad Oprechte Haarlemsche Courant en IJmuider Courant Nutteloos Werk van Bertram Weihs in Haags Gemeentemuseum HUISVROUWENCENTRUM OP VOORJAARSBEURS Erskine Caldwell komt naar Amsterdam HET POLITIEKE STELSEL IN DE VERENIGDE STATEN VAN AMERIKA ;.?:'-v'xS?-i'X'^^ ■XX-vXX-X+Afr;;#^; V In een der oud-Ara bische wijken van Je ruzalem staat het se minarium, waar kers verse immigranten met een intensieve He breeuwse leercursus klaargestoomd worden voor de taak in hun nieuwe vaderland. De tijden zijn voorbij, dat men hier zonder ken nis van de Hebreeuwse taal een kans van sla gen had. Nieuwe im migranten, die dit reeds spoedig ontdek ten, gebruiken de aan gevraagde staatsle ningen in de regel dan ook voor het bijwonen van deze cursussen. De „Jewish Agency", de immigratie-autoriteit, die vele instanties vertegenwoordigt, heeft ruim een miljoen van zijn immigratiebegroting ten behoeve van iedere immigrantenslroom van een half miljoen voor deze onderwijsinstel lingen uitgetrokken. Ook de weinigen, die in hun vrije beroepen een grondige ken nis van de taal niet nodig blijken te heb ben, zetten zich er toe deze moeilijke taal te leren, wanneer hun opgroeiende kinde ren zich gaan beklagen dat hun ouders nog „buitenlanders" zijn en zich generen voor hun medescholieren omdat hun ouders nog niet in staat zijn een He breeuwse krant te lezen of een toneel voorstelling bij te wonen. In de autobus waarmee wij 's ochtends om half acht langs de hoge, oude stads wallen naar het seminarium reden, kre gen wij uitvoerige inlichtingen over de sa menstelling van de groepen cursisten. Te genover ons zat een echtpaar van middel bare leeftijd met schoolboeken op de knieën, elkaar in het Hebreeuws de gram matica-lesjes te overhoren. Het bleek, dat deze vlijtige leerlingen immigranten uit Roemenië waren, die hun hoop voor de toekomst op de wonderen van de „oelpan" (seminarium) gebouwd hadden. Ze had den enige weken als arbeiders gewerkt. Hij aan de weg en zij in een fabriek, maar hoopten weer spoedig in hun oude ambte- naarberoepen terecht te komen. Naast mij babbelde, een goed geklede blonde jonge vrouw met een zwaar Duits accent in ta melijk vjot Hebreeuws over de laatste kwajongensstreken van haar jongste zoon tje. „Bent u ook een leerlinge van de „Oel pan?" vroegen wij nieuwsgierig. Zij ver telde twintig jaren geleden als oorlogs wees uit Wenen te zijn gekomen en in een der vele kindertehuizen voor immigran tenkinderen was opgenomen. „Ik was toen twaalf jaar en heb toendertijd weinig van die Hebreeuwse lessen opgestoken. Ik ben weggelopen en kreeg spoedig daarop mijn eerste baantje in een boekwinkel. In de Britse mandaattijd was de kennis van de Hebreeuwse taal niet onmisbaar. Sinds ik getrouwd ben en kinderen heb, ben ik niet meer uit werken gegaan. Mijn man spreekt met de jongens Hebreeuws, maar met mij spreken ze over het algemeen Duits. Een onmogelijke toestand. Daarom ben ik, nu de oudste tien is, al vijf maan den bezig acht uur per dag Hebreeuws te studeren." Uit vele landen en sociale geledingen en in leeftijden variërend tussen achttien en zeventig jaar, zijn de leerlingen naar de overal in het land opgerichte Hebreeuwse seminaria gekomen. In een der klassen, die wij bezochten, zaten de leerlingen met verschillende schoolopleidingen en uit acht verschillende landen gebogen over de nieu we woorden, die hun leraar, een oud-rab bijn uit Duitsland, hen door het geven van synoniemen trachtte te onderwijzen. Het onderwijssysteem is niet gebaseerd op vertalingen. Dit zou iedere klas voor on oplosbare problemen stellen. Men leert de taal op functionele wijze, zoals een kind zijn moedertaal leert. Meestal hebben juist de intellectuelen in het begin de grootste moeilijkheden met dit leersysteem. Het wonderlijke is, dat de gehele klas na enkele maanden op on geveer hetzelfde peil eindigt. Het komt herhaaldelijk voor dat leerlingen uit Ara bische landen, zonder middelbare school opleiding, als eersten van de klas de cur sus beëindigen. Zij hebben minder rem mingen en leren de taal zonder vergelij kende taalstudie, waaraan de intellectueel zich herhaaldelijk waagt. Iedere „Oelpan", is een wereldje op zich, een eenheid, waar allen met grote dankbaarheid aan terugdenken. Het werd LONDEN (Reuter) De Londense „News Chronicle" meldt dat het werk aan een Britse afweerraket, die had moeten dienen ter vernietiging van vijandelijke raketten, die een water stofbom vervoeren, is gestaakt. Het bleek namelijk, dat een radarwaar schuwing, dat een dergelijke raket in de Sovjet-Unie was afgevuurd, één kwartier zou komen uoor het tijdstip, waarop het doel bereikt zou zijn en dit ivas te kort voor een tegenactie. Boven dien ivaren aan de vervaardiging van een dergelijke afweerraket reusachtig hoge kosten verbonden. voor de meesten de eerste Israëlische ge meenschap, waarin sociale verschillen wegvielen. Zij kwamen voor het eerst met de nieuwe burgers uit andere landen teza men en bij de nieuwe Israëliërs groeide langzamerhand een gevoel van saamho righeid. Bertie, de voortvarende groot moeder uit Duitsland, die nu voor de tweede keer (thans in de hoogste klas) het seminarium volgt, John uit Amerika, die zes maanden geleden hier aankwam en reeds een lid van een grensnederzetting is, en Deborah, de lerares die de moeilijke taak heeft, dag-in dag-uit vijf uur lang voor dezelfde klas te staan, kennen elkaar alleen maar bij de voornaam en ieder kent el kanders levensgeschiedenis. Gedurende de eerste maanden lijken de moeilijkheden vergeten te zijn. Ech ter, drie weken voor het einde van de cur sus wanneer de meesten naar een baan moeten gaan uitkijken, een woning zoeken of een lening zien los te krijgen, komt de nerveuze spanning terug, die gedurende de eerste week van de cursus duidelijk merkbaar was. Een grote hap uit de le ning, die ze ontvingen is op en hoe en waar komen zij terecht? Ruim vier maanden hebben de meesten in een eilandje van rust en harmonie ge leefd, ijverig werkend en geestdriftig vor deringen makend. Voor een niet gering aantal van hen breken nog jaren van te leurstellingen en moeilijkheden aan. Voor de meesten van hen zullen de verworven kennis in de Hebreeuwse taal en het nieu we gevoel van saamhorigheid, echter de basis en de ruggesteun zijn, die zij niet be zaten, toen zij zich als nieuwe leerlingen in een der seminaria lieten inschrijven. (Van onze Haagse redacteur) Een jaar geleden overleed in Den Haag een grafische kunstenaar, die, hoewel hij nog geen veertig jaar oud werd, een mar kante figuur was in het artistieke leven. Een zeer breed publiek kwam, hoewel het zich meestal daarvan niet bewust was, met zijn werk in aanraking, want Bertram Weihs meestal publicerende onder het halve pseudoniem Bertram was een ge zochte boekverzorger en illustrator, voor namelijk in het humoristische genre, teke naar van vele affiches en ander reclame materiaal, spotprenten en „cartoons". Al die aspecten van zijn werk zijn bijeen gebracht in een beknopte tentoonstelling die donderdagmiddag in het Haagse Ge meentemuseum is geopend. Uit alles blijkt, dat Weihs Oostenrijker van ge boorte een uiterst serieuze werker is geweest, een man die met pijnlijke nauwgezetheid aan de hem gestelde taken voldeed en die ook in zijn vaak zo commer ciële werk wars bleef van elke „schmie- re". In de afwerking en verzorging van zijn boekomslagen, raambiljetten en klei nere tekeningen herkent men steeds weer de stipte typograaf die hij in wezen was en bleef. Zijn „cartoons" en zijn prentjes voor een soort systematische bibliotheekcatalo gus, de invloed van een Steinberg niet ver doezelend, verraden een droogkomieke humor, een voortdurende lust tot het on verwachte, maar ook wel wrangheid en cynisme. In het werk van Weihs is wel licht meer onvrede met de werkelijkheid te vinden dan men op het eerste gezicht ziet. Een uitzondering daarop is stellig het mozaïek voor een lagere school aan de Do- venetelweg in Den Haag, waarvan een fo to in de uitvoerige catalogus is opgeno men. De tentoonstelling blijft tot 27 april geopend. OP de komende voorjaarsbeurs voor ge bruiksgoederen (9 tot 14 maart) in Utrecht zal de huisvrouw een speciale voor haar ingerichte ruimte aantreffen, bestaande uit een „prettige zitgelegenheid" met daar naast een lezingzaal, waar voordrachten gehouden zullen worden. De wens om zich te oriënteren op het gebied van de mecha nisatie van het huishouden is volgens de ervaring van de Jaarbeursdirectie zeer groot. De exposanten hebben zich thans dan ook, meer dan in voorafgaande jaren, toegelegd op het geven van inlichtingen over de specifieke eigenschappen van hun artikelen. Het drieluik, dat de Voorburgse kunste nares mevrouw D. Aalbers-Kollewijn aan de hervormde kerk te V oorburg wilde schenken, maar dat door de kerkvoogdij niet werd geaccepteerd, zal nu een plaats in de gerestaureerde hervormde kerk te Diever krijgen. Het drieluik heeft panelen van drie bij vijf meter. Het zal geplaatst worden in de nis van de zuiderzijbeuk te genover het koortje, dat als kapel voor hu welijksvoltrekkingen wordt gebruikt. De heer en mevrouw Aalbers vervaardigen thans voor dezelfde kerk zes avondmaals- kleden in liturgische kleuren, een handge knoopt tapijt, dat bij trouwplechtigheden gebruikt zal worden en waarin motieven aangaande de betekenis van het huwelijk zijn verwerkt, alsmede het omslag van een in zwijnsleer gebonden bijbel. De kerk van Diever, die in de veertien de of vijftiende eeuw gebouwd werd en die de bijnaam „kathedraal van Drente" heeft zal ook een kinderhoek krijgen, zoals men die in de Engelse kerken wel vindt. Het zal de eerste hervormde kerk zijn, waar men zo'n kinderhoek zal aantreffen. De kerk, die onder toezicht van Monumen tenzorg gerestaureerd wordt, zal met Pinksteren opnieuw in gebruik worden ge nomen. De kerkvoogdij heeft nog een on gedekt tekort op de restauratie van vijf tienduizend gulden. De statenbijbel op de kansel is een geschenk van dr. D. A. Wum- kes te Emmen. (Van onze weerkundige medewerker) De ligging van onze streek vlak aan de Noordzee heeft weerkundig gezien voor delen maar ook nadelen. De leek zal deze invloed misschien onderschatten. Maar deze invloed is vaak veel groter dan men wel denkt. De cijfers tonen aan dat niet alleen de temperatuur maar ook de neer slag, de windkracht en het aantal uren zonneschijn erdoor worden beïnvloed. Na een lange en strenge winter, bij voorbeeld na de extreem koude februarimaand van 1956, bedroeg de temperatuur van het Noordzeewater in begin maart voor onze kust slechts een a twee graden boven nul. Momenteel meten de lichtschepen voor onze kust een watertemperatuur van vijf a zes graden. Dit betekent een gun stige voorsprong. De lucht, die nu met winden tussen noord en zuidwest over zee naar ons kustgebied wordt geblazen, zal dus minder sterk afkoelen dan bijvoor beeld in 1956, toen het water vier tot vijf graden kouder was. DIT Noordzeewater heeft vooral in het voorjaar, tot omstreeks midden juni, een remmende invloed op de temperatuur. Zeer hoge temperaturen mogen wij in de lente dan ook niet verwachten bij winden van zee afkomstig. De hoge maximums in de lentemaanden komen voor bij winden tus sen zuid en zuidoost. De voorjaarsmaanden zijn de droog ste. Boven het betrekkelijk koude Noord zeewater komen in het voorjaar heel wat minder buien tot ontwikkeling dan in de oostelijke helft van ons land, waar de zon de temperatuur in de middag belang rijk hoger doet stijgen. Zo bedraagt de ge- Boven het in het voorjaar nog koude Noordzeewater ontstaan maar weing bui en. Het voorjaar is dan ook vaak droog, met weinig bewolking en veel zonHet regenkaartje van de meimaand geeft dui delijk te zien, dat in onze omgeving minder neerslag (veertig tot vijftig milimeter) valt dan in het oosten van ons land, waar door hogere temperaturen al meer buien tot ontwikkeling komen en daar ook meer regen brengen. middelde maximum temperatuur in Den Helder in maart 7.1 graden Celsius tegen 10.3 graden in Oost-Brabant. Wat is nu drie graden verschil zal men misschien denken. In de atmosfeer is dit heel wat. Deze twee a drie graden zijn dikwijls voldoende om de onderste lucht laag onstabiel van opbouw te maken het geen buienontwikkeling tot gevolg heeft. Doordat er zich in polaire luchtmassa's boven het vrij koude zeewater in het voor jaar en ook in de voorzomer maar weinig of geen buien ontwikkelen, heeft dit niet alleen tot gevolg dat er weinig neerslag valt maar ook dat de zon meer schijnt door belangrijk minder wolkenvorming. In de voorjaarsmaanden, tot omstreeks half juni, is het voordeel van de ligging dicht aan zee in de eerste plaats de min der snelle ontwikkeling van wolken en van buien, waardoor meer uren zonne schijn voorkomen. Heeft bij voorbeeld Den Helder in april gemiddeld al hon derdzeventig uren zon, dan telt De Bilt (dat meer een miniatuur landklimaat heeft) nog geen honderdvijftig uren. Voor de grote tuinbouwgebieden in ons kustge bied heeft het zeewater ook een gunstige invloed, want in de heldere koude lente nachten, vooral in mei, koelt de lucht min der sterk af, hetgeen meestal juist vol doende is om de zo schadelijke nachtvor sten tegen te gaan. Een nadeel blijft dat wij het hier in de regel met lagere middagtemperaturen moeten doen dan in het binnenland, door dat het zeewater, vooral bij wind van zee, de aangevoerde zachte lucht, die ons uit het zuidwesten kan bereiken, te sterk afkoelt. Maar met een zeewatertempera tuur van al bijna zes graden gaan wij voorspoedig het voorjaar tegemoet. De eerste kievitseieren zullen spoedig weer geraapt worden, de krokusjes zijn er al weer, de Keukenhof gaat zich opmaken, de strandstoelen worden al weer buiten gezet. De lente heeft ons in 1955, 1957 en 1958 diep teleurgesteld, wellicht zorgt zij nu voor „de" meteorologische verrassing van het jaar. NEW YORK (UPI) De bekende Ame rikaanse schrijvers John Steinbeck en Erskine Caldwell zijn donderdag aan boord van het Franse lijnschip Liberté naar Europa vertrokken. Steinbeck vertelde aan de pers dat hij en zijn vrouw een villa in Somerset (Enge land) nemen, waar Steinbeck zal gaan werken aan een nieuw boek, dat het le ven op het Newyorkse Long Island tot on derwerp zal hebben. Caldwell zeide dat hij en zijn vrouw Londen, Parijs, Kopenhagen en Amster dam zullen bezoeken. Deze maand ver schijnt zijn nieuwe boek „Claudelle Inglish" in New York en Londen. Door mr. J. Wildeman DE LAATSTE verkiezingen in de Verenigde Staten hebben een overwegend democratisch Con gres opgeleverd. Eisenhower en zijn ministers behoren evenwel tot de republikeinse partij. De laatste presidentsverkiezingen hadden plaats in het najaar van 1956, de volgende presidentsver kiezingen worden in het najaar van 1960 gehouden. De komen de twee jaren zullen de Verenig de Staten dus een republikeinse regering en een democratisch Congres hebben. Voor de hand ligt de vraag wat er gaat gebeu ren, wanneer een conflict ont staat tussen deze twee belangrijke delen van de Amerikaanse staats- machinerie. Zal de een voor de ander moeten wijken? Het is in teressant in verband met deze vraag eens na te gaan waar de Amerikaanse staatsregeling zijn oorsprong heeft genomen en te vens te zien wat het Nederlandse staatsrecht te zeggen heeft, wan neer een overeenkomstig conflict zich hier in Nederland zou voor doen. OM DE OORSPRONG van het Amerikaanse staatsrecht te vin den, moeten we teruggaan naar het Frankrijk van het begin van de achttiende eeuw, toen Charles de Secondat, baron de la Bréde et de Montesquieu, zijn invloedrijke boek „De l'Esprit des Lois" schreef. Volgens Montesquieu lag de oorzaak van de politieke na righeid van zijn dagen daarin, dat er te veel macht in één hand was geconcentreerd. Zo berustte de wetgeving in Frankrijk in de dagen van Montesquieu in handen van de koning, maar ook de uit voering van die wetten lag in zijn macht. Het is al te bekend hoe deze absolute macht inderdaad tot allerlei misstanden heeft ge leid. Montesquieu zag nu de op lossing aldus: de wetgevende functie moet worden toever trouwd aan een wetgevende macht, de uitvoerende functie aan de uitvoerende macht en de rechterlijke functie aan de rech terlijke macht. Deze machten moeten onafhankelijk van elkaar blijven. Eenzelfde persoon of col lege mag dus niet wetgevende en uitvoerende macht hebben. Het Nederlandse staatsrecht, dat de uitvoerende functie onder andere aan de Kroon toevertrouwt, maar tevens de wet laat uitgaan van Kroon en Staten Generaal, vol doet dus niet aan de eisen van Montesquieu. De leer van de scheiding der machten ook wel genoemd „De Trias politica" is in het Ame rikaanse staatsrecht opgenomen. Artikel I van de Constitutie ver leent alle wetgevende macht aan het Congres, dat uit een Senaat en een Huis van Afgevaardigden bestaat. Artikel II geeft de uit voerende macht aan de president. Artikel III vertrouwt de rechter lijke macht aan een Hoogge rechtshof toe. ONZE VRAAG WAS: Wat moet er gebeuren indien er zich een conflict voordoet tussen de uit voerende macht en de wetgeven de macht of, om bij de situatie van vandaag te blijven, wat dient er te geschieden, indien Eisen hower en zijn republikeinse mi nisters een diepgaand verschil in politiek inzicht met het overwe gend democratische Congres heb ben? Het Nederlandse staats recht kent voor een overeenkom stig conflict een oplossing. Wij hebben de, overigens ongeschre ven, regel dat alleen hij minister mag zijn van wie mag worden aangenomen, dat hij het ver trouwen jan de meerderheid der Tweede Kamer geniet. Men noemt dit meestal de regel van het par lementaire stelsel. Doet zich een conflict voor, dan treedt een Ne derlandse minister af. Bij een conflict, dat het gehele regerings beleid raakt, verdwijnt het ge hele ministerie. Daarnaast be staat nog de mogelijkheid tot het ontbinden van één of beide Ka mers der Staten-Generaal en een daaropvolgend beroep op de kie zers. Het Nederlandse staatsrecht biedt voor het conflict in kwestie dus verscheidene oplossingen. Hoe nu het Amerikaanse staats recht? Het merkwaardige is dat de Trias politica en daarom ook het Amerikaanse staatsrecht voor onze vraag geen oplossing biedt. Montesquieu had wel aangevoeld, dat zijn systeem een leemte ver toonde. Hij merkte echter nogal luchtig op: „Daar de wetgevende macht en de uitvoerende macht door de noodzakelijke beweging der dingen genoodzaakt zijn voort te gaan, zijn zij gedwongen in overeenstemming met elkaar voort te gaan". De uitvoerende macht en de wetgevende macht berusten beide op de wil van de kiezers. Beide vertegenwoordi gende lichamen zijn voor een be paalde periode gekozen. Het ene wijkt niet voor het andere. Het is duidelijk, dat hier een ernstig beroep wordt gedaan op de poli tieke gematigdheid en het gezond verstand van hen, die met dit systeem moeten werken. HET IS ZEKER een compli ment voor de Amerikaanse poli ticus, dat deze merkwaardige leemte nog niet tot ernstige ge volgen heeft geleid. Men kan evenwel op vreemde situaties wijzen. Zo had niemand meer ge ijverd voor de totstandkoming van de Volkenbond dan de de mocratische president Woodrow Wilson, maar hij kon niet bewerk stelligen dat de Verenigde Staten zich daarbij aansloten, omdat de verkiezingen tijdens zijn ambts periode een Congres opleverden, dat republikeins en zeer isolatio nistisch was. Tijdens het presidentschap van Truman, die als democraat tegen over een republikeins Congres stond, heeft men enige oplos singen gesuggereerd, die beide op fel verzet van Truman zijn ge stuit. Sommigen wensten, dat de president een republikein als staatssecretaris zou aanwijzen en vervolgens aftreden. Andere sug gesties hielden een beroep op de kiezers in. Tot heden is van deze plannen niets gekomen en de oude kwestie is onopgelost. NU ZIJN de Amerikanen niet zo dwaas om een stelsel te hand haven, waaraan een groot be zwaar kleeft, indien daartegen over geen winst stond.. Dit winst punt ligt in de stabiliteit van de regering, die gekozen is voor vier jaar en dan ook vier jaar aan de regering blijft. Menig Ameri kaan, die het politiek geharrewar van de laatste jaren in Frankrijk gezien heeft, zal in gedachten Montesquieu een waarderend klopje op de schouder geven.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 21