gedurende achttien Herdenking van Adrlaniis de Zesde maanden - waarvan een jaar te rome - is een nederlander hoofd geweest van de katholieke kerk Erbij ZATERDAG 7 MAART 1959 PAGINA TWb DE MORGEN van de tweede december 1521 was Rome vol soldaten. Het geschut van de Engelenburcht was op de stad ge- richt. Een ongewoon grote macht be- waakte het Vaticaan en de paleizen der kardinalen. Door bonte en welbewapende stoeten begeleid zag men deze kerkvor- sten naar het Apostolisch Palcis trekken. Paus Leo X was de vorige dag gestorven. Onrust maakte zich meester van de Ro- meinse bevolking. De overleden Paus en zijn voorganger, Julius II, waren heren Hf naar haar hart geweest, grote vorsten die E= een weidse hofstaat hadden gevoerd. Wat ging nu de toekomst brengen? Het is waar, Paus Julius II, de krijgshaf- j§|I tige, die zijn wereldlijk gezag zo sterk had uitgebreid en gewapenderhand de Kerke lijke Staat in Midden-Italië had gegrond vest, had misschien wat meer oorlog ge voerd dan de Romeinen lief was. Maar hoeveej had hij niet bijgedragen tot de glo rie van de eeuwige stad!De beroemdste kun. DE Nëderlandse kolonie heeft in het begin van deze week plechtig her dacht, dat vijfhonderd, jaar geleden Adriaen Florisz bestemd om onder de naam Adrianus (of Hadrianus) de Zesde tegen het einde van zijn leven Paus van de rooms-katholieke kerk te worden in Utrecht werd gebo ren. Zijn regering als kerkvorst heeft minder dan twee jaar geduurd. Deze enige Nederlandse Paus is tevens de laatste niet-Italiaan geweest, die de tiara heeft gedragen. In de vroege nuddeleeuwen zijn er enkele Syri sche en Griekse pausen geweestin de late middeleeuwen enige Duitse en Spaanse, een Engelse, een Portu gese en dertien Franse (ongeacht enige tegenpausen van laatstge noemde nationaliteit). Grote katho lieke naties als HongarijePolen Ierland en Kroatië hebben, evenals Zwitserland of de Scandinavische landen, nooit een paus gehad. Paus Adriaan VI stierf op 14 sep tember 1523. Zijn stoffelijk overschot werd bijgezet in de Santa Maria delf Anima, welke grote hallenkerk oor spronkelijk is gesticht door een echt paar uit Zwijndrecht ten gunste van Nederduitse pelgrims. Deze kerk bevat vele herinneringen aan de Ne derlanden, niet alleen de talrijke grafmonumenten, maar ook de schil deringen. Helaas is de kerk tijdens de Tachtigjarige Oorlog door de Habsburgers genaast. Zij is nu de Oostenrijkse kerk te Rome. Het grote praalgraf voor Adrianus VI werd door de vermaarde Sienese architect en beeldhouwer Baldassar- re Peruzzi uitgevoerd. Het is een werkelijk groots monument. Men ziet de Paus uitgestrekt op een rust bed, de tiara op het hoofdop het deksel van zijn sarcofaag. Onder die sarcofaag is een groot basreliëf, voorstellende de aankomst van \drianus te Rome, waar hij wordt verwelkomd (en deze voorstelling zou stellig de Paus niet hebben be haagd, maar de Italianen van die tijd konden het zonder de heidense oudheid niet stellen) door de ge helmde godin Roma, terwijl de stroomgod Tiber cliënt om de plaats aan te duiden. In nissen aan weers zijden van het graf zijn vier symbo lische figuren: rechtvaardigheid, voorzichtigheid, kracht en matig heid. Boven de figuur des Pausen staat, de Madonna met het Christus kind geflankeerd door Petrus en Paul us, nog weer daarboven dragen engelen de pauselijke sleutels en driekroon. Bij dit graf hebben de Nederlan ders zich verenigd. Er werd gewijde muziek ten gehore gebracht, waarna pater Polman, een bekende histori cusdie zich bezig houdt met navor singen in de Vaticaanse archieven inzake de geschiedenis van het Jan senisme, een herdenkingsrede uit sprak. Namens cle stad Utrecht werd door de directeur van het Neder lands Historisch Instituut, clr. PoeUiekke. een lauwerkrans bij het graf neergelegd. Namens de Neder landse regering werd een krans door onze ambassadeur bii de Heilige Stoel gelegd. Een receptie ten huize van graaf De Merchant d'Ansem- bourgh besloot deze herdenking. aan de keizerlijke gezant honderdduizenu dukaten toegezegd, zo hij met diens hulp stenaars had hij naar Rome ontboden. Op mocht worden gekozen. Het mocht niet ba- zijn bevel had Michelangelo twee jaar ten. Hij slaagde er niet in het vereiste aan lang achterovergekromd de zoldering van tal van tweederde der stemmen beha- de Sixtijnse Kapel beschilderd, de Paus 'en- Evenmin echter wist iemand anders verwensende die hem tot deze verfoeide bereiken. opdracht had gedwongen en maar niet wil- Voor De Medici gaat de tijd dringen. Hi.i de inzien, dat hij beeldhouwer en geen beeft bericht gekregen, dat er weer een schilder was, niettemin zich opgaven stel lende die alleen zijn genie vermocht te overwinnen. Rafaël had de pauselijke ver trekken gesierd met zijn meesterlijke fres- van die oorlogszuchtige Delia Roveres van plan is naar Siena op te rukken en wie weet of niet Florence zijn volgend doel zal zijn. En dus stelt hij de negend' co's, Bramante had opdracht ontvangen januari voor een buitenstaander te verkie- tot de bouw van een nieuwe Sint Pieter, die zen: kardinaal Adriaan, bisschop van d" op het plein van die naam langzaam aan Spaanse stad Tortosa, een geleerd man, bezig was de oude basiliek te vervangen en Gven in de zestig. En wat meer zegt: een bestemd was om uit te groeien tot de groot- goed mens van heilige levenswandel, riet ste kerk der christenheid. Een groot heer voorstel valt in goede aarde. Bij de volgen- was Julius geweest, gestreng, maar een de stemming krijgt bisschop Adriaan rum- waardig vorst. schoots de vereiste meerderheid. Onder zijn opvolger hadden de Romei nen zich helemaal op hun gemak gevoeld. HABEMUS PONTIFICEM! Wij hebben Paus Leo stamde uit het kunstzinnige en een Paus! Kardinaal Cornaro verschijnt prachtlievende geslacht der Medici, de voor het venster om de ongeduldig op het Florentijnse bankiers, die waren opge- Pietersplein wachtenden van de verkie- klommen tot de ongekroonde heersers zing kond te doen. Maar zijn hese stem over hun geboortestad. Onder zijn bewind heeft geen draagkracht, zijn woorden zijn schitterde het Vaticaanse hof als nooit te- onverstaanbaar. Slechts zoveel weet men: voren. Van dit hof is in de vorige eeuw ge- er is een nieuwe paus gekozen. De tijding zegd dat zijns gelijke in ,de wereldgeschie- doet het Pietersplein volstromen. De wild- denis niet meer is voorgekomen. Het Vati- ste geruchten doen de ronde. De voorstan- caan was vol gezang en snarenspel, Leo X ders van verschillende kandidaten dreigen meende dat de vrolijkheid het menselijk slaags te raken. Steeds opgewondener leven verlengde. Godsdienstige en wereld- wordt de menigte, het rumoer zwelt aan. se feesten volgden elkaar onafgebroken Tenslotte weet iemand in het Vaticaan door op. Krachtig werden kunsten en weten- te dringen en verneemt met zekerheid op schappen bevorderd, de bouw van de Pie- wie de keuze is gevallen. Snel verbreidt terskerk voortgezet. De kardinalen volg- zich zijn naam. Het volk staat met stom den het pauselijk voorbeeld. Hun paleizen heid geslagen. Dit is erger dan hun som waren vorstelijke hoven gelijk, al moest berste voorgevoelens. Dit slaat alle ver- menigeen zich daartoe diep in de schulden wachtingen de bodem in: een vreemdeling steken. Het luxueuze hof van Leo X bracht gekozen en nog wel één uit het hoge noorden de Romeinen glans en voordeel, want het uit een land dat in de ogen der door de geld rolde in overvloed. Wat deerde het renaissance verwende Italianen nauwelijks hun of de weeldezucht van de Paus het door de beschaving is aangeraakt! Een steeds moeilijker maakte aan de nodige Nederlander, een barbaar! fondsen te komen? Dat het gesjacher met aflaatbrieven in het verre Duitsland voor ADRIAAN FLORISZOON werd op 2 Maarten Luther de druppel was geweest maart 1459 te Utrecht als zoon van de die de emmer deed overlopen en hem had scheepstimmerman Floris Boeiensz gebo- gebracht tot zijn openlijk protest? Wat, ren. Daar hij al vroeg aanleg tot de studie dat dit een ketterij in het leven had geroe- toont, wordt hij te Zwolle of Deventer bij pen, die als een lopend vuur voortwoeker- de broeders des Gemenen Levens de? Het leven was goed onder Leo X! school gezonden. Als zeventienjarige En nu was de Paus gestorven. Zijn dood knaap gaat hij naar de universiteit van bracht onrust. Wie kon, haalde uit het Va- Leuven, toentertijd de enige in de Neder- ticaan, wat er nog te halen was. De eigen landen. Toch zou het hem onmogelijk ge- zuster van de Paus, met één van de groot- weest zijn de doktershoed te behalen hij ste schuldeisers gehuwd, gaf het voor- heeft zijn vader reeds vroeg verloren beeld nog voor haar broeder de ogen voor zonder de financiële hulp van Margaretha altijd had gesloten. De ontnuchtering liet de weduwe van Karei de Stoute, die hem niet lang op zich wachten: het praalzieke de parochie van Goederede bezorgt. Al bewind van Leo X had een berooide boedel spoedig wordt hij zelf hoogleraar, later vi- achtergelaten, een lege schatkist, een ce-kanselier en tot twee keer toe rector drukkende schuldenlast. Vele banken en van de universtieit. Als hoogleraar telt hij winkels in de stad bleven gesloten. Rome Erasmus onder zijn toehoorders. Door een leek verlaten, de dood was in de pot. Be- aantal kerkelijke ambten (onder meer als „heidens" veroordeeld, op zijn last -ty Sf ''CN I' niet worden voltooid, de intocht is plech- dg genoeg. Voorop gaan de dienaren dei- kardinalen, de ambtenaren, de dienaren \v van de overleden paus, het stadsbestuur '"v\ en de Romeinse adel. i/j Er zijn weinig burgers op de been. Wie kon. was Rome vanwege de pest ont vlucht. Maar uit de sloppen en stegen ko men de armen, dubbel ellendig nu onder de gesel van de ziekle, om de nieuwe Paus toe te juichen van wie zij reeds hadden gehoord, dat hij een vriend der hunnen was. En geen welkomstgroet had meer naar het hart van Adriaan kunnen zijn. Zo is Paus Adriaan op 29 augustus, bijna acht maanden na zijn verkiezing, in het Vaticaan aangekomen. Diezelfde dag geeft hij verordeningen uit. De eerste luidt, dat iedereen de wapens moet afleg gen en dat alle mannen en vrouwen van kwade of verdachte zeden de stad binnen drie dagen dienen te verlaten. De tweede wil. dat alle priesters de baard afscheren. DE RIJKNECHTS van Leo X melden zich aan het Vaticaan, hopende weer te worden aangenomen. Als Adriaan ver neemt, dat het er honderd zijn, slaat hij verschrikt een kruis en verklaart er twaalf te willen aanhouden. Feitelijk heeft hij aan vier genoeg, maar hij kan hierin niet onderdoen voor de kardinalen. De overigen kunnen gaan. Op dergelijke wij ze wordt het mes gezet in de luxe van het Vaticaanse hof. Men zegt, schrijven de tot zijn begroeting naar Rome gezonden Venetianen aan hun meester, dat de Paus per dag één dukaat besteedt, die hij 'savonds eigenhandig uit zijn beurs haalt en aan zijn huismeester reikt met de woor den: voor de uitgaven van morgen. Voor zichzelf heeft Adriaan geen behoeften. Zijn twee Nederlandse bedienden acht hij voldoende en natuurlijk heeft hij zijn Ne derlandse- huishoudster meegebracht, die zijn bed opmaakt, de was voor hem doet, het linnengoed verstelt en zijn eten kookt. Het zou ook roekeloos zijn geweest zich aan iemand anders toe te vertrouwen. Al wat het hol' bespaart, dient ter delging van de schulden. Al wat de sobere levenswijze uit het pauselijk inkomen overlaat is voor de armen bestemd. Zodra in december het aantal sterfgeval len daalt, roep Adriaan de kardinalen te rug en hervat de arbeid. Een zijner doel- strevingèn is de ambten, die door Leo X werden weggeschonken of verkocht, terug te nemen en opnieuw aan waardigen en bekwamen te verlenen. Ook wil hij het aantal ambtenaren van de curie beperken. blijft zijn levenswijze uiterst eenvoudig, té Barcelona in te schepen moet hij af- Daarmee snijdt hij in veler vlees. Groot Voor het luxueuze Rome is deze soberheid zien, aangezien deze stad door de pest is js de weerstand die hij oproept. Maar ook onbegrijpelijk. In de brief, waarin Leo X bezocht. De keus valt dus op een andere aan Karei V van Adriaans benoeming tot haven, maar het duurt nog tot 5 augus- kardinaal mededeling doet, dringt de Paus tus voor alle voorbereidingen voor zijn er dan ook op aan, dat Karei de nieuwebe- vertrek zijn getroffen en hij zee kiest, door )e koepels van de St. Pieter te Rome naar ontwerp van Michelangelo op andere wijze schept hij zich tegenstand waar hij medewerking niet kan ontberen. zorgd vroegen de tallozen, die van de luxe van Leo's hof hadden geprofi teerd, zich af wat de toekomst zou brengen. Het conclaaf was op 8 december bij eengeroepen, maar het moest worden uitgesteld. Leo X had in het jaar van zijn dood een verbond gesloten met de keizer van Duitsland de ons uit de vaderlandse geschiedenis zo wél bekende Karei V en keizerlijke en pauselijke troepen waren bezig het Franse leger uit Italië te verdrijven. Prospero Colonna, een lid van de hoge Romeinse adel, had nu kans gezien de proost van de Salvatorkerk in Utrecht) wordt hij 'n welgesteld man. zo welgesteld zelfs dat hij in zijn tes tament uit zijn Leu vense bezittingen de universiteit met een college voor arme studenten be giftigt. GEHEEL ONGEVOELIG voor kunst is noemde in staat zal stellen naar de waar- kardinaal Cesarini en vele bisschoppen Adriaan niet. Zijn portret, waarvan het digheid van zijn rang te leven, want het en gezanten vergezeld. De pauselijke ga- origineel in de Senaatskamer te Leuven is bekend dat Adriaan altijd de armoede lei en de begeleidende schepen houden uit hangt, laat hij door een bekwaam schil- tot gezellin heeft gehad. vrees voor zeerovers de kust. De reis duurt lang. Pas op 23 augustus legt hij te NOG VOOR HET conclaaf uiteenging Livorno aan. Daar komen vijf Toskaanse zond het een brief naar Adriaan met het kardinalen, in rijke gewaden hoog te bericht van zijn benoeming. Voorzichtig weert Adriaan alle eerbe- ren een kostbaar geschenk met zich me- der, de Nederlander Jan van Scorel ma ken. Ondanks zijn rechtzinnigheid blijft hij in correspondentie met de humanist Eras mus en vraagt zelfs als Paus meermalen paard gezeten, hem verwelkomen. Zij voe- diens raad. De glorie, waar Rome door toon, dat hem als paus toekomt af, tot hij eindelijk op 9 februari een maand na da to de officiële brief met het bericht van zijn verkiezing ontvangt. Dan besluit hij Als Keizer_ Maxi- 00jc ^eze laatste en zwaarste taak op zich rniliaan in 1507 een te nemen. Maar wij behoeven niet te twij felen aan de oprechtheid van zijn woorden als hij daags daarna aan een vriend in Dor- drecht schrijft: „lek hadde liever gewild rel de Vijfde, valt bUyten pauselicke, cardinaelsche ende zijn oog op de vro- bisschoppelicke weerdigheyt in mijn proosdye te Utrecht God te dienen"! En met weemoed moet hij daarbij hebben ge dacht aan het mooie, nieuwe huis, dat hij juist in die jaren te Utrecht liet bouwen en dat hij nu nooit zou betreden. twee pauselijke mecenaten in is gehuld, de. De Paus is met dit eerbetoon echter dooft uit. Wrok en wrevel komen in de weinig ingenomen: „Kardinalen gekleed als koningen"! werpt hij hun voor de voe ten. „Vergader u liever schatten in de harten, de bittere stemming wordt wel door niets beter gekenschetst dan door deze uitlating van de humanist Sadoleto, leermeester zoekt vooor zijn klein zoon, de latere Ka- me, geleerde Leu vense Acht heeft jonge grote professor jaar lang Adriaan de prins met toewijding hemel"! Vergeefs trachten de kardinalen die zich in zijn bisdom van Carpentras te- de Paus over te halen om voorlopig in rugtrekt: Wij zijn aan de ene pest ontko- Toscane te blijven, daar te Rome de pest men om in een kwadere te geraken! is uitgebroken. ER is NOG MEER dat ergernis geeft. Op 28 augustus landt hij in Ostia, de ha- Tot zijn naaste medewerkers kiest de Paus drie Nederlanders, weliswaar reeds lan ger aan de curie werkzaam, maar door hem (ot do hoogste ombten verheven Ver ven van Rome, waar een zo sterke wind staat, dat enkele schepen van zijn escorte verongelukken, zodat het strand in korte tijd overdekt is met geredde aartsbis schoppen, bisschoppen, gezanten en ande re leden van het gevolg. Paus Adriaan onderwezen en op- Paus Adrianus VI wijst intussen het weelderig middagmaal NA ENIG heen en weer geschrijf tus- dat voor hem is aangericht, af en rijdt op gevoed. In 1515 sen Rome en de Vitoria begeeft Paus een muilezel naar Rome. wordt Karei meer- Adriaan zich 12 maart op reis. In Sara- De Paus brengt de nacht vóór de stad derjarig verklaard gossa ontvangt hij het huldebetoon van door in Sint Pauls buiten de muren. Dc Fransgezinde kardinaal Ferreri onder- Adriaan, tot pauselijke commissaris voor de gezanten der grote mogendheden. Hij volgende dag neemt hij daar de hulde de> weg naar Rome te onderscheppen en te de Nederlanden benoemd, wordt belast Milaan gevangen te zetten. Pas nadat Co- met de verbreiding van de aflaat van Paus lonna zich had laten verbidden om zijn ge- Leo X en Karei V ten behoeve van de vangene zijn vrijheid te hergeven en deze öijksbouw, een goed vaderlands werk. Een goed en wel in Rome was aangekomen, maand later wordt hij evenwel afgevaar- konden zich de 27e december 1521 negen- digd met een diplomatieke zending naar endertig kardinalen, na de mis in de Six- Ferdinand, koning van Spanje, Kareis tijnse kapel te hebben aangehoord, in con- grootvader. claaf verenigen. De zesendertig Italiaan- Ferdinand sterft in januari 1516 en Ka- se kardinalen waren allen aanwezig. Van rei volgt hem op. Adriaan blijft in Spanje de twaalf niet-Italianen evenals Pius ais medewerker van de eerste minister XII zoveel eeuwen later had Leo X ernaar kardinaal Ximenes, hij wordt tot bisschop gestreefd het Heilig College tot een verte- van Tortosa benoemd en vervolgens tot genwoordiging van de internationale Kerk kardinaal verheven. Als Karei zijn Spaan te maken waren er slechts drie: twee se erflanden in 1520 verlaten moet om de Spanjaarden en één Zwitser, want een Duitse keizerskroon in ontvangst te gaan reis naar Rome was niet zo'n eenvoudige nemen, laat hij Adriaan als zijn gouver- geeft hun duidelijk te kennen, dat hij neu- kardinalen in ontvangst en houdt dar traal wil blijven. Zijn apostolaat is dat 's middags zijn intocht. Al mocht de voo van de vrede. Van zijn voornemen om zich hem opgerichte erepoort, door de Pan zaak in die dagen. neur achter (Ximenes was inmiddels over- De ingeslotenen konden het niet eens leden). Een zware taak heeft hij daarme- worden. Een van de meest serieuze kandi daten was kardinaal Alexander Farnese, de op Adriaans schouders gelegd, er was opstand in Castilië en de Franse koning gesteund door de invloedrijke kardinaal had Navarra bezet. Adriaan organiseert |j| Julius de Medici, aartsbisschop van Flo rence en een neef van de overleden Paus. de tegenweer met groot succes. Welk een carrière! Van arm, berooid Ook keizer Karei V steunde hem. Farnese student tot kardinaal en onderkoning. Het had er heel wat voor op het spel moeten is wel zeker dat Adriaan deze eer nooit zetten. Vroeger had hij Franse sympa- heeft nagestreefd. Van hem is terecht ge- thieën gehad. Nu moest hij zijn zoon, zegd, dat hij geen groter ongeluk in zijn le- twaalf jaar oud maar reeds bisschop naar ven kende dan te moeten regeren. De spe- Napels zenden als borg voor zijn veran- ling van het lot en zijn bekwaamheid stu- derde gezindheid. Bovendien had Farnese wen hem zijns ondanks omhoog. Daarbij HET IS GEWOONTE in een beschrijving van het cinquecento het paus schap van Adriaan af te doen als een tussenspel, dat geen sporen naliet. De vraag blijft: had hij meer kunnen bereiken, indien het hem gegeven was om langer te 'regeren dan de achttien maanden, waarvan hij er goed twaalf te Rome heeft doorgebracht? Waarschijnlijk niet. Rome was er nog lang niet aan toe om de juistheid te erkennen van de zuiveringen, die Adriaan voorstond. Zelfs nadat het opgeschrikt was door de plundering door de keizerlijke troepen in 1527 duurt het nog achttien jaren voor het concilie van Trente begint, dat met grote onderbrekingen in 1563 tot een einde komt. Pas dan gordt de kerk zich aan tot de strijd der contra reformatie, waarin zij er in zal slagen de hervorming tot staan te brengen en zelfs een goed deel van het verloren terrein te herwinnen. Van kerkelijk standpunt gezien kwam Adriaan te vroeg: het zaad dat hij uitstrooide viel tussen distels en doornen. Zo blijft de beste heugenis aan hem over in de Lage Landen: het Pauscollege te Leuven, Paushuize te Utrecht en dat is goed, want in zijn voortreffelijke en minder voortreffelijke eigen schappen, in zijn onkreukbaarheid en plichtsbetrachting, zijn rechtschapen heid en weldadige zin, in zijn vasthoudendheid die in tiet koppige, zijn nuchterheid die in het bekrompene dreigt om te slaan, zijn zuinigheid bij het schriele af herkennen wij met een glimlach een der onzen. K. L. Luther door Lucas Cranach der telt hij enkele Spanjaarden en slechts weinige Italianen onder zijn vertrouwden. Op deze wijze schept hij zich een be trouwbaar bestuursapparaat, maar ten koste van veel naijver en afkeer. Boven dien is de bedachtzaamheid der Nederlan ders, die niet gaarne over één nacht ijs gaan en het „wij zullen zien" van de Paus het vlotte Italiaanse temperament een gruwel. Slechts aan de pamfletschrijvers schaft het welkom voedsel. EVENMIN heeft Adriaan succes in de andere punten van zijn programma. De door Luther ontketende beweging heeft een omvang aangenomen, die haar tot een politiek vraagstuk maakt. Wat deert het Luther of pauselijke en keizerlijke ban vloek hem hebben getroffen, nu hij onder de Duitse vorsten machtige beschermers heeft gevonden? Te vergeefs doet de Paus een beroep op de Rijksdag, eind 1522 en begin 1523 te Neurenberg gehouden, tot een krachtige bestrijding van het gevaar dat de kerk bedreigt. Het antwoord bevat de gebruikelijke en rechtvaardige verwijten aan de Heilige Stoel, maar is feitelijk een verklaring van onwil en on macht om tegen Luther op te treden. Ook Erasmus, herhaaldelijk door Adriaan ge raadpleegd, kan geen uitkomst bieden. De ze raadt alle gewelddadige maatregelen af. Scherp stelt de wijsgeer het probleem: de gewetensvrijheid te verenigen met een juist begrip van autoriteit. Vanwaar komt het kwaad, wat is er tegen te doen? Om deze vraag te onderzoeken en te bespre ken zou de Paus onkreukbare, wijze en zachtmoedige mannen naar Rome moeten roepen uit alle delen van Europa. Met, de meegebrachte Spaanse troepen weet Adriaan de delen van de kerkelijke staat, voor zijn komst door indringers buit gemaakt, te heroveren. Met de Noordita- liaanse vorsten sluit hij verdragen en al dus heeft hij in eigen gebied de vrede ver zekerd. Maar het is vergeefs dat hij de keizer en de Franse koning bezweert hun steeds weer oplaaiende stijd te staken. En dat ondanks het onmiskenbaar gevaar. In 1521 hebben de Turken Belgrado veroverd, Hongarije wordt bedreigd. De christelijke vorsten. Karei, Frans en Hendrik VIII, hebben betere dingen te doen dan hun eeuwig geharrewar, wordt de Paus niet moede hun voor te houden. Het is tot do vemans oren gesproken. In juni slaat sul tan Soliman het beleg voor Rhodus, de stad op het. eiland van die naam, strate gisch aan de zuidkust van Klein-Azië ge legen. Het is een laatste erfdeel van de kruistochten, zetel der Jeruzalemridders. Dapper is de verdediging, maar onmach tig tegenover de Turkse bommen en mij nen. Ondanks alle vertogen van de Paus komt geen der christelijke vorsten te hulp. Rhodus moet capituleren. Op kerstdag 1522 houdt Soliman zijn triomfantelijke in tocht, in de stad. Grootmoedig schenkt hij het overschot van het dappere garnizoen lijfsbehoud en vrije aftocht. Als het be richt van Rhodus' val Rome bereikt, zien de kardinalen Adriaan wenen. DAN BREEKT DE STRIJD, die de Paus tevergeefs in Europa had getracht te be slechten, uit in eigen huis. Na Adriaans komst heeft De Medici zich naar Floren ce begeven, het veld latend aan zijn ri vaal, de kardinaal Soderini, even vurig Fransgezind als De Medici de keizer is toegedaan. Wat hem niet belet zijn tegen stander nauwlettend in het oog te houden. Wanneer hij dan enige brieven in handen weet te krijgen, waarin Soderini voorstelt om in Sicilië een opstand tegen Karei V te doen uitbreken, zodat de keizerlijke troepen uit Noord-Italië naar het zuiden zullen moeten trekken en Frans I zich weer van Milaan meester kan maken, slaat hij zijn slag. De brieven worden aan de Paus voorgelegd, die diep geschokt is over dit verraad, dat niet slechts zijn vredespogingen doorkruist, maar boven dien Italië weer tot strijdtoneel zou ma ken. Soderini wordt in de Engelenburcht gevangen gezet in afwachting van zijn pro ces. De Medici keert met een gevolg van twee duizend ruiters in Rome terug en laat zich daar algemeen respecteren als de toekomstige paus. De gevangenneming van Soderini brengt evenwel de Paus in politieke verwikkelingen, die hem tenslot te noodzaken zijn neutraliteit on te g^ven en een verdrag te sluiten met de keizer. Daarmede is met alleen weder een illu sie verloren gegaan, erger: het betekent oorlog. Nog bij Adriaans leven vallen de Fransen Lombardije weer binnen. Het nieuwe verbond tus^n keizer en paus wordt op 5 augustus 1523 met grote plechtigheid in de Santa Mw's» Maggiore afgekondigd. Aan het aansluitend! ban ket neemt de Paus niei don' Hij roept de gastvrijheid van de Spaanse kardinaal Carvajal in. VERDRIET en teleurstelling hebben de krachten van Adriaan ondermijnd. Hij wordt lijdende, kan zich hoe langer hoe minder aan kerkelijke zaken wijden. Be gin september wordt het duidelijk, dat het einde nabij is. Op zijn sterfbed weet Adriaan met grote moeite de kardinalen te bewegen aan zijn vriend en naaste me dewerker Van Enckevoirt het purper toe te kennen, maakt zijn testament en wacht dan gelaten de dood af. Nog één beproe ving ondergaat de Paus, een voorval zo stuitend, dat wij het als ongeloofwaardig zouden verwerpen zo niet een betrouwba re getuige het aan Karei V had bericht. Een groot aantal kardinalen dringt de sterfkamer binnen en prest de Paus hen te vertellen waar hij zijn geld heeft ver borgen. Vergeefs bezweert de stervende hen. dat hij geen duizend dukaten bezit. Zij kunnen het niet geloven, houden aan hem te kwellen tot zij eindelijk worden "erjaagd. De veertiende komt het einde. En inderdaad vindt men in de nalaten schap niet meer dan een duizend dukaten. Het stoffelijk overschot wordt voorlopig m Sint Pieter bijgezet. Het conclaaf nast -'itkeer wel op en kiest De Medici tot paus, welke de naam Clemens VTT aanneemt. Rome haalt verlicht adem. Een van Cle mens' eerste dadep zni 71'in r-nn Soderini edelmoedig vergiffenis te sehnnirpn Tien iaar later laat V*m *"t«'-s»voir* stoffelijke resten van Paus Adriaan VT overbrengen naar Santa Maria rj§u'A":- ma. de kerk der Duitsers, waartoe dn Ne derlanders toen nog werden gerekend, ""we de volle breedte van het praalgraf, do' Van Enckevoirt deed oprichten, staat non Latijns opschrift, waarvan de vertalm" luidt: Helaas, van hoeveel belang is h°t in welke tijd het talent ook van de beste tot uiting komt. Het klinkt als een harte- kreet door de eeuwen heen.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 22