BG „Oermens" ontketende rel in Cabaret - Kees Manders Engeland houdt eigen troepen gereed voor Nyassaland Toenemende ongerustheid over radio-activiteit in Amerika Van dag tot dag Sabelgekletter Nieuwe strijd Geen vertrouwen in het huidige optreden tegenover inheemsen? laaC-Catia T^f^citótoel Verdediger tot de orde geroepen 3 Russen achten kosmische straling onbeduidend ZONDER OVERLEG MET SALISBUR Y Premier Debré naar Algiers Nieuw antibioticum Pleidooi voor beperkt akkoord om de proeven in de atmosfeer van de aarde te staken Poolse diplomaat moet België verlaten Commissie van Euratoom Voortdurende stijging radio-activiteit de WITTE KRUIS Zes maanden geëist tegen dronken dolleman Schilder Jan Franken overleden ZATERDAG 7 MAART 19 59 Er wordt de laatste dagen in Washing ton weer eens kloeke taal gesproken. Om trent de Berlijnse kwestie wordt daar een heel andere toon aangeslagen dan die, waaraan de Britse premier Macmillan, ondanks alle moeilijkheden, met echt- Britse kalmte heeft vastgehouden. President Eisenhower heeft deze week tijdens zijn persconferentie uitvoerig ge sproken over het begrip „pre-emptive war", dat men zou kunnen vertalen met „nét even eerder toeslaan dan de vijand", wanneer er een aanval van deze laatste dreigt. Eisenhower voegde daar tenminste nog bij dat zulk een aanvalsdreiging daar uit zou moeten blijken dat er al projec tielen of vliegtuigen „in onze richting" onderweg moeten zijn, maar de volgende dag deed Eisenhower's minister van de fensie McElroy er een flink schepje op door uitlatingen te doen, waaruit bleek dat de Amerikaanse regering wel degelijk denkt aan bepaalde omstandigheden waar in zij tot een zogenaamde preventieve oorlog „.gedwongen" zou kunnen worden. Bij die gelegenheid sprak McElroy rond uit van de waarschijnlijkheid, dat even tuele gevechtshandelingen niet tot het gebied van Berlijn of zelfs van West- Europa beperkt zouden kunnen blijven en dat de V.S. dan „noodgedwongen" hun toevlucht tot kernwapens zouden moeten nemen. Als men bedenkt, dat Eisenhower een dag eerder gezegd had dat „het recht op zelfbehoud voor een natie even instinc tief en even natuurlijk is als voor een individu", kan men zich alleen maar be zorgd afvragen of de hoogste Amerikaan se regeringsleiders werkelijk nog altijd menen dat er voor hun natie (èn voor de andere naties) ook maar in 't minst spra ke kan zijn van „zelfbehoud" door middel van een wereldoorlog met atoombommen! Wij zouden wel eens willen weten, hoe zij zich dat „zelfbehoud" onder die om standigheden precies voorstellen. Het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken heeft van zijn kant ook nog bijgedragen tot het bederven van het nut tige effect van Macmillan's reis naar Mos kou door categorisch te verklaren dat de V.S. in geen geval „op onaanvaardbare voorwaarden" met de Russen willen on derhandelen. Voor het gaan onderhande len klampt men zich dus ook al aan be paalde voorwaarden vast. Als er over die voorwaarden tot onderhandelen niet met succes onderhandeld kan worden, houdt men zich in Washington dus maar liever aan die andere, gepatenteerd suc cesvolle weg naar het „zelfbehoud": de atoomoorlog. Misschien is dit alles alleen maar be doeld om het Kremlin er van te overtui gen dat het Amerika deze keer bittere ernst is. Vroeger noemde men zoiets dan „sabelgekletter". Maar men vergeet daar bij, dat zulk sabelgekletter lang niet altijd het beoogde resultaat heeft gehad en dat het integendeel dikwijls tot bloedig ge bruik van de sabels heeft geleid. En helaas gaat het in onze tijd niet meer om sabels, maar om instrumenten van massa-verdelging. De voortdurende aandrang van Djakarta op wapenleveranties uit de Verenigde Sta ten die met het oog op Nederlands Nieuw-Guinea met zorg worden aangezien door Den Haag wordt enigszins duide lijker verklaarbaar door de onthullingen van Indonesische regeringszijde dat de „rebellenacties" opnieuw in omvang zijn toegenomen en dat op Celebes alweer een echte oorlog woedt. Niet alleen wijzen de dodencijfers op de ernst van de strijd, doch tevens geven mededelingen over coördinatie tussen de rebellentroepen en de Daroel Islam aan wijzingen dat de organisatie van de anti- Djakartabeweging op vaster grond ge komen is. Er blijft weinig over van de indruk dat Djakarta de opstand volkomen had onderdrukt een indruk die vorig jaar gevestigd werd door triomfantelijke overwinningsfanfares. Onder deze omstandigheden zal Wash ington wellicht niet redeneren volgens de lijnen van de regering te Djakarta, name lijk dat militaire uitrustingen en vooral luchtwapens nu met nog méér spoed moe ten worden geleverd. Want een opstand die zulke vormen aanneemt en zolang krachtig blijft, zou in Amerikaanse ogen wel eens iets méér dan een gewestelijke bende-activiteit kunnen gaan lijken. In dat geval zal Washington zeker rekening moe ten houden met de publieke opinie, die er een vrijheidsstrijd in zou kunnen zien waarvan de eventuele onderdrukking zeker niet met directe Amerikaanse steun zou mogen geschieden. Behalve bij zonexplosies MOSKOU (Reuter) „Tass" meldt, dat de Russische geleerden Vernov en Tsjoe- dakov in een artikel in de „Pravda" heb ben verklaard dat uit gegevens, afkomstig van de Russische zonsatelliet „Loenik", is gebleken dat, zolang ziph op de zon geen ontploffingen voordoen, die het aanzijn geven aan stromen dodelijke stralen, de mens zonder gevaar naar andere planeten kan reizen. LONDEN (UPI). Engeland staat gereed tussenbeide te komen in de Centraal-Afrikaanse federatie. Een bataljon van 700 man wordt in Kenya paraat gehouden. Het ministe rie van Defensie zegt, dat het een voorzorgsmaatregel is en weigert de mogelijke bestemming te onthullen van het bataljon. Per vliegtuig kun nen deze troepen in enkele uren op elke plaats zijn, waar het in de afge lopen week tot ongeregeldheden is gekomen in Nyassaland. Hastings- vliegtuigen van het transportcom mando van de R.A.F. staan voor ver trek gereed op het vliegveld Onan bij Nairobi. Deze vliegtuigen zijn gear riveerd van Britse bases op Cyprus en te Singapore. Van ingelichte zijde wordt vernomen, dat het Britse kabinet het besluit heeft ge nomen het bataljon op voet van paraat heid te stellen, zonder dat overleg is ge pleegd met de premier van de Centraal Afrikaanse Federatie, sir Roy We- lensky. In deze kringen verklaarde men, dat Engeland zich bezorgd maakt in ver band met berichten over anti-inheemse gevoelens onder Rhodesische militairen en onder blanke kolonisten in de speciale politie, die thans patrouille loopt in Nyas saland. Men verklaarde, dat Engeland aan Welensky zou verzieken de plaatselij ke veiligheidstroepen terug te trekken als Engeland het nodig zou vinden eigen troe pen te sturen. Volgens de Daily Herald zullen de troe pen naar Nyassaland gevlogen worden bij het eerste teken van nieuwe moeilijkhe den. Het blad schreef dat het Britse kabi net tot de conclusie is gekomen dat men er niet op kan vertrouwen, dat de plaatse lijke blanke koloniale troepen fair zijn te genover de Afrikanen. BLANTYRE, (UPI) —Het regerings voorlichtingsbureau van Nyassaland heeft vrijdag alle inlichtingen over de opstand, die zich volgens de geruchten nog steeds uitbreidt, geweigerd. Geruchten, die de ronde doen in Blanty- re leggen verband tussen de onlusten dei- laatste weken en de pan-Afrikaanse con ferentie, die vorige herfst in Accra werd gehouden. Volgens deze geruchten houden leiders van het Afrikaanse nationale con gres nu bijeenkomsten in het oerwoud en staan zij in verbinding met zusterbewegin gen in naburige gebieden. Inheemse P.T.T.-beambten zouden 's nachts de laat ste berichten over de opstandige bewe ging doorgeven. De noodtoestand, die dinsdag werd uit geroepen bestaat nog steeds, zonder uit zicht op een spoedig einde. Vrijdag was de toestand in het grootste deel van het land overigens rustig. Opnieuw waren er blok kades op de wegen om de veiligheidstroe pen in hun bewegingen te hinderen. Een dozijn inheemsen werden gearresteerd wegens het stichten van brand in een han delspost in het. district Mzimba. In ditzelf de gebied deden schooljongens een aanval op een missiepost van de Schotse kerk. In totaal kwamen deze week tenminste 37 in heemsen om tijdens botsingen met de poli tie. Naar de autoriteiten het doen voorko men heeft het ingrijpen van de autoritei ten op dinsdagavond het losbarsten van een revolutie voorkomen. Naast het huis van dr. Hastings Banda, die die avond ge arresteerd werd, stond een grote trommel zo willen de geruchten, waarop het sein voor de opstand gegeven had moeten wor den. Trommels op andere plaatsen zouden de oproep dan doorgegeven hebben door het gehele land. Deze andere trommels zouden nu ook door de politie in beslag zijn genomen. Maatregelen in Kenya NAIROBI, KENYA, (UPI) Vanoch tend heeft de politie in Kenya 30 leden van de nationalistische volkspartij van Kenya gearresteerd, en twee weekbladen verbo den. De nationalistische „volksconventie" wordt geleid door de 28-jarige Tom Mboya. Van de gearresteerden zullen twee ver hoord worden, de andere 28 worden terug gevoerd naar de reservaten, vanwaar zij naar Nairobi waren gekomen. Verboden zijn „Oehoeroe" („Vrijheid"), het orgaan van Mboya's partij, en „Independent", een blad van een voormalig R.A.F.-offi- cier, dat extreem-rechtse sympathieën heeft en de laatste tijd volgens de me ning van het gouvernement beledigend was voor het Afrikaanse volksdeel van de Engelse kolonie. (Reuter) De minister van landbouw van Kenya, Blundeel, heeft op een verga dering van Europese boeren verklaard, dat de regering de toestand in het land nauw keurig in het oog houdt. Zij kan op elk ge wenst ogenblik alle maatregelen nemen die de omstandigheden vereisen. ACCRA, (Reuter) De conferentie van alle Afrikaanse volken in Accra heeft vrij dag verzocht om onmiddellijke opheffing van het verbod voor politieke partijen in Nyassaland en Rhodesia en de „onvoor waardelijke vrijlating" van geai-resteer- de Afrikaanse nationalisten, onder wie dr. Hastings Banda. PARIJS (UPI) Premier Michel Debré rije voor een bezoek van twee dagen met van Frankrijk gaat op 23 maart naar Alge- het oog op het Franse plan voor de econo mische ontwikkeling van Algerije. Dit wordt zijn tweede bezoek aan Algerije sinds hij premier werd. De rebellenactivi- teit in Algerije is de laatste dagen weer toegenomen. Volgens Franse gegevens zijn in drie botsingen in de afgelopen drie dagen ruim 180 rebellen gedood of gevan gen genomen. LONDEN (UPI) Een pharmaceutisch concern in Londen heeft een nieuw, aan penicilline verwant geneesmiddel, vervaar digd, dat werkzaam zou zijn in talrijke ge vallen waar patiënten een immuniteit tegen normale penicilline bezitten, alsook tegen infecties en ziekten waartegen de normale penicilline geen of bijzonder weinig uit werking heeft. Aan de ontwikkeling van het nieuwe medicament is vijf jaar ge werkt. Met name staphylococcen, bacteria die tot dusver immuun zijn voor de inwerking van penicilline, zouden met het nieuwe middel bestreden kunnen worden. (Van onze correspondent in Washington) Zal er nog iets terechtkomen van de besprekingen tussen Oost en West te Ge- nève over een eventueel verbod van kern explosies? In Amerika streven sommigen naar een afbreken der onderhandelingen, doch anderen dringen met verdubbelde kracht aan op een energieke poging tot een compromis. Sommige militairen in het Pentagon en andere belanghebbenden uit de industrie betogen, dat Amerika volledi ge vrijheid behoort te behouden om proe ven met keimwapens voort te zetten. Se nator Gore uit Tennessee en senator Church uit Idaho, beiden Democraten, dringen er daarentegen krachtig op aan, dat Amerika met de Russen zal overeen komen althans geen kernexplosies meer te weeg te brengen in de atmosfeer rond de aarde. Vooral deze ontploffingen, doen de radio-activiteit toenemen en over dat verschijnsel maakt men zich in de Ver enigde Staten ongerust, na de verschijning van twee rapporten, die hebben aange toond, dat de neerslag van sti-ontium-90 snel toeneemt, met name in de noordelij ke staten, maar ook in steden als New York en Washington. Zou men er te elfder ux*e nog in slagen een bepei-kte overeenkomst aan te gaan, waarbij alleen „atmosferische" explosies in de ban werden gedaan, dan zou dit wel iswaar slechts een bescheiden begin zijn, maar dan toch een stap in de goede rich ting. Het is niet onmogelijk dat Macmillan te Moskou met Kroesjtsjev over een der gelijke eerste stap heeft gesproken. Het voordeel van zulk een beperkte overeenkomst zou zijn, dat men wellicht inspectie binnen eikaars landen achterwe ge kan laten. Ontploffingen in de at mosfeer kunnen vrij gemakkelijk worden geregistreerd buiten de grenzen van het land, dat een eventuele overeenkomst zou schenden. De Russen zijn uitermate huiverig voor alles wat op inspectie ter plaatse lijkt en deze moeilijkheid zou men dus kunnen om zeilen. Bovendien zou men op deze manier een eir.de maken aan pi-oeven, die het grootste gevaar opleveren voor de gezond heid der mensen. Volgens een der beide rapporten (van de Commissie voor kernenergie) is de neer slag van strontium-90 in de stad New York sedert 1954 verdubbeld. In de staat Min nesota, langs de Canadese grens, zijn be richten over strontium in de melk en in de tarwe de laatste tijd regelmatig nieuws voor de vooi'pagma gewoi'den. Die staten in het noorden liggen kennelijk ongunstig voor de neerslag. Zowel na de proeven in Siberië als die in Nevada en bij Hawai zouden x-adio-actieve deeltjes neerkomen in het zuiden van Canada en het noorden van de Verenigde Staten. De jongste Rus sische proeven zouden bijzonder „vuil" zijn geweest, met een bijzonder grote „fall out". Zou senator Church zijn zin krijgen, dan zouden ondergx-ondse explosies en ontplof fingen in bovenaardse sferen geoorloofd blijven. Deze explosies zouden minder ge- vaai'lijk zijn voor de besmetting der at mosfeer en bovenden achten defensie-des kundigen die experimenten van zulk een belang, dat men daar geen afstand van wil doen. Onder de grond kan men proeven nemen met het kleinste kaliber kernwa pens waarmee men nog niet voldoende ervaring heeft opgedaan en de bovenaard se sfei-en heeft men nodig om een zeer belangrijk wapen te ontwikkelen: het an ti-raket projectiel. Vex-geleken met werkelijke ontwapening en met maatregelen tegen een verras singsaanval zou een beperkt compromis over kernexplosies slechts een geringe be tekenis hebben. Maar hier lijkt het niet onmogelijk een begin te maken en wel licht kan men zulk een compromis doen E HAARZIEKTE In Utree htsch Nieuwsblad las ik een artikel over de klassieke opleiding door dr. J. A. G. van der Veer, onder de kop: „Gymnasium aan haar basis ont- wricht". H Ik vermoed dat de doctor die kop er wel niet zelf boven zal hebben gezet. Want ik neem aan dat h ij wel weet dat zijn gymnasium geen vrouwtje is. WERELD Tomatenkasten vormen een wereld op zich zelve. Vandaar deze in de Delftsche Co u rant: B.z.a. net persoon, voor onderhoud van tomatenkasten, dieven en trjl- len tot mei. Sumatrastraat 19, Delft. PANTALON Haarlems Dagblad schrijft over Haaxdemse meisjes, die een witte pantalon met kantjes dragen 1 „die haar overgrootmoeders waar schijnlijk ook gedragen hebben", hetgeen maar weer eens bewijst, wat ik altijd zeg, dat die stoffen uit de goeie, ouwe tijd heel wat degelijker waren dan wat ze ons tegenwoordig voorzetten. ZOMAAR Deze is uit de Haagsche Cou - rant: Landelijke organisatie vraagt een vrl. of. mnl. kracht, leeftijd circa 16 tot en met 18 jaar, ter op- E leiding voor een boekhoudfunctie. Aan hen, die aanleg hebben voor boekhouden, bieden wij een in- §j teressante caissière. Heeft zo'n meisje daar nu zelf niets over te zeggen? Wordt er zó maar over haar beschikt? NEEN Eline Capit heeft voor De T e 1 e - graaf met een meneer Cowan ge- sproken: „Als ik hem geloven mag behoren wij thans tot een van de beleefd- jf ste volken van Europa". Natuurlijk moogt u hem niet ge- loven, Eline. U weet toch zelf wel dat wij vrij, onverveerd en onaf- hankelijk zijn? En niet tot enig ander volk behoren? TALAR1US I Vrijdagmiddag is een bijeenkomst van het kabinet gehouden, welke werd bij gewoond door twee Surinaamse mi nisters, die thans een bezoek aan ons land brengen. Van links naar rechts: minister Helders (Zaken Overzee), de gevolmachtigde minister voor de Nederlandse Antillen, de heer W. F. M. Lampe, minister Van Aartsen (Verkeer en Waterstaat), minister Witte (Volks huisvesting en Bouwnijverheid), mi nister Struijcken (Binnenlandse Zaken), de Surinaamse minister dr. ir. F. Essed, minister-president prof. Beel. de Suri naamse minister dr. J. J. Sedney, mi nister Klompê (Maatschappelijk Werk), minister Liins (Buitenlandse Zaken), minister Cals (O., K. en W.) en de ge volmachtigde minister voor Suriname, mr. dr. R. H. Pos. BRUSSEL (UPI) De Pool die vrijdag door de Belgische veiligheidsdienst op verdenking van spionage is gearresteerd, Eugenus Matusiak, is vrijgelaten, nadat hij had aangetoond diplomatieke status te bezitten en daardoor gevrijwaard te zijn tegen gerechtelijke vex-volging. Hij zal België moeten verlaten. Zijn contact man voor wie het geld en de boodschap die Matusiak verborg, bestemd waren zou een in België wonende Pool zijn. Zijn iden titeit wordt geheim gehouden. Volgens de Belgische veiligheidsdienst heeft Matusiak, met enkele andere Polen de leiding van een spionagekomplot. De Belgische regering zal Matusiak persona non grata verklaren en zijn vertrek uit België eisen. LUXEMBURG (Belga) De toeneming in het gehalte van de radio-activiteit in de lucht boven West-Europa mag zeker niet worden toegeschreven aan de radio-actieve afvalstoffen, welke afkomstig zijn van in de zes landen van Euratoom gelegen in stallaties voor de kernenergie. Zy schijnt moeilijk anders te kunnen worden uitge legd dan als een gevolg van de radio actieve neerslag welke wordt veroorzaakt door kernontploffingen. Aldus luidt het antwoord van de commissie van Euratoom op een .".oor de heer S. A. Posthumus (Ne derland) gestelde vraag over de gegrond heid van persberichten volgens welke de radio-activiteit van de lucht en van de neerslag sterk gestegen is, met name in de maand januari. „De huidige gemiddelde waarden voor de radio-activiteit van de lucht blijven be neden de in de basisnox-men van Euratoom vastgestelde waarden, maar de voortduren de stijging, welke sedert meer dan een jaar wordt geregistreerd, brengt mede dat Euratoom en de instanties van de leden- staten bijzonder veel aandacht aan dit vx-aagstuk moeten wijden", aldus het ant woord. „Een vergadering van deskundigen van de zes landen, waartoe in januari 1959 door de commissie werd besloten, zal in april te Brussel worden gehouden en deze zal nagaan op welke wijze de methoden voor de controle en de bepaling van de radio-activiteit van het water, de lucht en de bodem met elkaar in ovex-eenstemming kunnen worden gebracht en hoe de resul taten moeten worden geïnterpreteerd". De waarnemingsnetten van de zes landen der gemeenschap zijn volgens de commissie thans voldoende uitgerust om de openbare gezondheidsdiensten van ieder land op de hoogte te doen zijn van de waarnemingen in ieder van die landen, wat de radio activiteit van de atmosfeer betreft. In sommige landen moet de verbinding nog worden tot stand gebracht tussen de waar nemingsstations en de gezondheidsautori teiten, opdat deze inlichtingen precieser en vollediger worden dan tot dusver het ge val was. De Commissie voor Euratoom spant zich terdege in om het werk van de inrichtingen, die zich met dat vraagstuk bezighouden te coördinex-en. Nu reeds blijkt, dat er overeenstemming bestaat in de resultaten van de x-adio-activiteitsop- metingen, wat de verhoging van de radio activiteit betreft. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE volgen door het instellen van een mono polie voor kernwapens, zodat geen ande re landen tot vervaardiging kunnen over gaan van vernietigingsmiddelen, die des te gevaarlijker worden voor de wereld naar mate zij in het bezit van meer staten zijn. Meneertje Met mannen heb ik heel vaak mede lijden, doch nooit heb ik méér met hen te doen dan op zaterdagmorgen in de comes- tibleswinkel. Want dan staan zij als ver lorenen tussen ons vrouwen, met het boodschappennetje onwennig in de vuist geklemd en voortdurend strijd voerend met zichzelf en met ons. Hun ridderlijk heid doet hen neigen tot het verlenen van voorrang, doch de vrees daardoor helemaal niet meer aan de beurt te komen wekt hen op tot voorzichtig ellebogenwerk, een werk waarin wij vrouwen beter bedreven zijn en dat wij vrijmoedig beoefenen. De enkele man tussen vijftig vrouwen voor de toonbank voelt zich ongetwijfeld ten prooi aan een hevige hulpeloosheid en hij werpt nu en dan smekende blikken op de bedienden, die met strijkages en glim lachjes onsjes van dit en van dat snijden en een ontelbaar aantal „Verdernoggiets mevroitje"-s rondstrooien, zonder te be seffen, dat inin sporadische seksegenoten op wrede wijze worden verdrukt. Laatst was er 'n man die daar genoeg van kreeg. Hij had al een uur lang ridder staan te zijn, doch op een bepaald moment riep hij getergd uit, dat h ij nu eindelijk eens aan de beurt moest komen. Met krachtige schoolslag zwom hij naar voren, terwijl veertig vrouwenhoofden naar hem keken en veertig monden hem onver bloemd veroordeelden. „Nou, dan meneertje maar eens", zei de bediende opgewekt en een massale spot lach deed meneertjenog roder worden dan hij al was. Over de toonbank leunend zei hij woe dend: „Geef mij een onsehHij zweeg zrbijsterd, werd wasbleek en staar de de bediende wezenloos aan. Toen sloop hij achterwaarts de winkel uit. Hij was vergeten wat hij halen moest. Ali de Bie Advertentie Hoofdpijn... maar ook andere plagende pijnen verjaagt u prompt met WITTE KRUIS. tabletten, poeders of cachets Breedgeschouderde figuren van het Rembrandt- en het Thorbeckeplein heb ben voor de rechtbank in Amsterdam al- lerlei verklaringen afgelegd over de vecht partij in Kees Manders' cabaret ,,'t Uil tje" op 29 juli van het vorige jaar. Ten einde alle vrienden uit de Amsterdamse onderwei-eld te waarschuwen, die het voor de verdachte in deze zaak, de 36-ja- rige gewichtheffer T. van der V. willen opnemen, eiste de officier tegen deze man de maximum stx-af voor de ten laste ge legde lokaalvredebreuk: zes maanden ge vangenisstraf plus tex-beschikkingstelling van de regering. Raadsman trekt van leer De verdachte had als vex-dediger mr. M. H. Huygens uit Den Haag gekozen die voor diverse incidenten zox-gde. Mr. Huy gens had namelijk niet alleen een vijftal getuigen a déchax-ge meegenomen, doch hij ondervroeg bovendien de vier overige getuigen zo uitvoerig, dat de px-esident daar aanmerkingen op begon te maken. De raadsman protesteerde hiertegen met de opmerking, dat hij er geen genoegen mee zou nemen „zo honds te worden be handeld". In zijn pleidooi noemde hij de verdachte „een goeiige gorilla" en „een oermens". Hij noemde de zangeres uit het cabaret „geen serieus iemand", hij be schuldigde de artiest Kees Manders van meineed, hij vroeg de officier-, tegen Man ders een vex-volging wetens uitlokking tot meineed in te stellen. Voorts zei mr. Huy gens nog te hopen dat de rechtbank „ob jectief recht zou spreken" en beschuldig de hij de psychiaters, die het rapport over de verdachte hadden uitgebracht, van „schromelijke nalatigheid". Tenslotte vroeg hij voor zijn cliënt een geheel voor waardelijke straf. Op het strafblad van de verdachte, die toegaf zich op de bewuste avond in een dronken bui in ,,'t Uiltje" ongepast te heb ben gedragen, stonden reeds veertien ver oordelingen, waai-van elf wegens gewelds delicten, als mishandeling, bedreiging en vernieling. Ondanks herhaald drankmis bruik en agressiviteit was hem geregeld een gedeeltelijk voorwaardelijke stx-af op gelegd, maar bijna alle voorwaaxrdelijke vonnissen had hij later toch moeten uit zitten, omdat hij zich opnieuw aan een ge weldpleging had schuldig gemaakt. Zo ook ditmaal. Hij had op 29 juli nog twee voor waardelijke straffen tegoed: een van drie maanden en een van 14 dagen. Deze straf fen ondergaat hij op het ogenblik. „Zwarte Riek" belaagd Als getuige vertelde de 34-jarige zange res H. E. Jansen, beter bekend als „Zwarte Riek", dat verdachte op 29 juli het cabax-et binnen kwam terwijl zij op het podium stond te zingen. Na het lied sprong de verdachte het toneel op en be gon aan de microfoon te trekken, die zij in haar handen had. „Ik wilde zelf een liedje zingen", zei hij ter zitting. Er ont stond een schermutseling en „Zwarte Riek" zei, dat ze „een knietje" van ver dachte kreeg, waarvan ze drie weken last had gehad. Niemand anders had dit ech ter gezien, zodat de officier deze beschul diging niet bewezen achtte. Een 42-jarige Surinaamse kelner probeerde Zwarte Riek te ontzetten, Kees Manders bemoei de zich met de rel en toen de verdachte niet terstond diens bevel opvolgde om de zaak te verlaten en er dreigend stoelen opgepakt werden, werd hij tegen de grond geslagen en bleef daar bewusteloos liggen. Een kwartier later verscheen de politie. De lastige klant was toen weer bijgeko men. Hij was omsingeld door het met ha mers en flessen gewapende personeel. Manders beschuldigd De in december door Manders ontsla gen portier P. J. B. zorgde voor wat extra opschudding tijdens de zitting door zijn vex-klax-ingen tijdens het vooronderzoek af gelegd, geheel te herroepen. Destijds ver klaarde hij bijna hetzelfde als Kees Man ders en Zwarte Riek, nu zei hij van het be gin van de rel niets gezien te hebben. Hij hield vol, dat Manders hem destijds ge dwongen zou hebben, een valse verklaring af te leggen. In zijn requisitoir zei de officier te we ten, dat een groep personen zich achter de verdachte heeft gesteld en dat deze groep Manders vóór de rechtszitting heeft be dreigd. Mr. Huygens zei in zijn pleidooi nog, dat men er beter aan had gedaan verdachte „met zijn grokstem een liedje te laten zingen". Dan was er „geen vuiltje aan het uiltje" geweest. „Hij is al zwaar genoeg gestraft: Als hij niet zo'n keiharde kop had gehad, was hij ter plaatse overleden", al dus deze raadsman. Uitspraak op 20 maart. Op eenentachtigjarige leeftijd is in Den Haag overleden de schilder Jan Franken. Jan Franken werd 8 april 1878 te Tilburg geboren. Hij studeerde vijf jaar in Keulen en zeven jaar in Parijs. Franken, die van 1911-1914 de Koninklij ke subsidie ontving, schilderde portretten van onder anderen G. G. Idenburg, prof. Van Rooy, dr. Sikkel, een portret van de Koningin voor het raadhuis in Batavia, van de oud-gouvex-neur van Midden-Java, Van Gulik, van de oud-gouverneur van Midden Java, Neys en van gouverneur De Vos, alle voor Semarang. Ook schilderde hij bloemstillevens. Op zijn vijfenzeventig ste jaar werd hij gehuldigd. Kort daarna werd hij door een ziekte getroffen, waar van hij nooit geheel hersteld is.'

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 5